SPELERS KOMEN ALS VRIENDEN EN MET GEZONDE RIVALITEIT IN HET VELD Feijenoord hoopt op kanon Kindvall Zeventig jaar geleden haalde NVB het bekerprohleem in huis ZATERDAG 9 MAART 1968 Ajax-voorzitter Jaap van Praag DEN HAAG Voorzitter Jaap van Praag van Ajax is met recht trots op zijn club. Sinds hij in juli 1964 als opvolger van Jan Melchers op de voorzittersstoel terecht kwam, is het met Ajax, dat toentertijd ternauwernood de degradatie kon ontlopen, bergopwaarts gegaan en momenteel is Ajax de best spelende voetbalclub in Nederland en kan het zich, gezien de prestaties van de laatste twee jaren in het toernooi om de Europa Cup, eveneens als een topclub beschouwen in het Europese voetbal. De gewiekste zakenman Van Praag heeft in die luttele jaren getoond ook een bijzondere neus te hebben voor het ware voetbaltalent. Met Johan Cruyff en Piet Keizer als de grote vondsten heeft Ajax voorts met het contracteren van Henk Groot, Klaas Nuninga en Sjakie Swart een aanval gecreëerd, die als de produktiefste, maar ook als de best spelende voorhoede van het nationale voetbal geldt. Daarbij kwam nog door het vrij onverwachte vertrek van de Engelse trainer Buckingham in '64 de steun van Rinus Michels (40), die Ajax door en door kende, omdat hij er elf jaar (19461957) zelf in had gespeeld, meestal als midden voor. In 1947 en 1957 hielp hij op die plaats mee aan het behalen van twee kampioenstitels. Ondanks het belang van de wedstrijd en de onmiskenbare rivaliteit be hoeft de sportiviteit geen geweld te worden aangedaan. Morgen staat voor de zoveelste maal het altijd be langrijke treffen tegen de belangrijkste rivaal van de Amsterdammers, het Rotterdamse Feijenoord, op het programma. Het is een soort traditie geworden om deze ontmoeting te betitelen met „de wedstrijd van de waarheid". Het Feijenoord van vandaag is het moet helaas gezegd worden niet meer de ploeg, dip vóór de verrassende opmars van"Ajax de rol van m „gouden team" in het voetbal vervulde met bet fl mooiste, vernuftigste én succesvolste voetbal. Zullen de gouden jaren terugkomen? Op het ogen blik is de situatie voor het behalen van het kam- I pioenschap in de topklasse van het betaalde voetbal nog geheel ten gunste van de Rotterdamse club. Door 1 de misstap van Ajax (zondag tegen F.C. Twente) is de voorsprong op de Amsterdammers uitgelopen tot vier punten. Had Feijenoord de kracht van vier jaar geleden, de club zou al op fluweel hebben gezeten. Thans doet men de merkwaardige ontdekking, dat Feijenoord zich met de toch koninklijke voorsprong op de machtige Amsterdamse rivaal verre van kip lekker voelt. Want ondanks de betere en zo op het oog zeker lijkende leidende positie van Feijenoord, is men er met alle Rotterdamse chauvinisme in de Maasstad van overtuigd, dat Ajax nog de beste club in het betaalde voetbal is. Met zorg Geen wonder dat Rotterdam de komende ontmoeting tegen Ajax met bange voorgevoelens tegemoet ziet. Het bestuur van Feijenoord verheelt die zorg ook niet. „Onze aanval heeft nog niet de helft van de stootkracht als die van Ajax, al mag Samardzic de laatste tijd dan wat zijn losgekomen. Onze enige hoop is dat Kindvall eindelijk weer eens tot doelpunten- zal komen. Hoe onze verdediging het fcal houden tegen Cruyff en zijn collega's? We moeten er maar het beste van hopen". Het is duidelijk dat Feijenoord niet met een lading optimisme en met een opgewekt hart naar het Olym pisch Stadion zal gaan. De énige troost is, dat bij een nederlaag de voorsprong altijd nog twee punten be draagt. Maar met nog negen wedstrijden voor de boeg! Het zal dan moeilijk zijn Rotterdam weer terug te brengen in het toernooi om de Europa Cup. Over de vermoedelijke uitslag van deze „wedstrijd van de waarheid" hult ook voorzitter Jaap van Praag van Ajax zich in een sfinxachtige nietszeggendheid. Hij haalde het stereotiepe zinnetje voor de dag: „Een bal is rond en kan alle kanten heenrollen. Ik hoop op een mooie en sportieve wedstrijd. Ik weet wel dat onze jongens er echt zin in hebben". Geen koude oorlog Er is hier en daar weer e^ns opgemerkt dat de ver houding tussen Ajax en Feijenoord nog altijd op scherp staat. Jaap van Praag boort alle geruchten hierover resoluut de grond in. „We hebben een hele prettige verstandhouding, er is geen sprake van een koude oorlog. Ik ben heel goede vrienden met mijn collega van Feijenoord, Couwenberg. We hebben nooit woorden gehad. Dat had ik trouwens ook nooit met Kieboom, de vroegere voorzitter". Er is natuurlijk wel eens wat geweest, de verhouding tussen beide clubs is heus niet altijd om over te ju belen geweest. Daarvan kan men lezen in het boekje over Ajax, getiteld „Ajax een klasse apart". Er staan JAAP VAN PRAAG prettige verstandhouding vele wetenswaardige dingen in. Begin 1966 speelde Feijenoord thuis tegen Ajax. De situatie was toen precies andersom als nu in 1968 Ajax had toen vier punten voorsprong. „Het was een fijne, maar toch een nare dag", her innert zich Van Praag later. „Zoals we toen ontvan gen zijn! Onvoorstelbaar. Er was niemand van het Feijenoordbestuur. Een of andere terreinknecht wees de jongens naar de kleedkamers. Ik begreep niet wat er aan de hand was. Vroeger waren we altijd als vrienden ontvangen, met koffie en zo. Dat is nor- ij DEN HAAG De inhaaldag in de vaderlandse voet balwereld is typerend voor de verhouding tussen het normale competitievoetbal en het bekervoetbal. Ener zijds de topper AjaxFeijenoord en daarnaast wat wedstrijden in de bekercompetitie, een terrein dat in het Nederlandse voetbal tot de achtergebleven gebieden moet worden gerekend. Terwijl in de belen dende landen het bekervoetbal hoog staat aangeschre ven en het veroveren van de beker in bijv. Engeland en Duitsland een hoogtepunt in het bestaan van welke vereniging ook is, sukkelt Nederland al sinds 15 januari 1898 dit jaar dus zeventig jaar geleden met het probleem hoe de bekercompetitie moet worden aangepakt en, vooral ook, uitgevoerd. Het bekervoetbal is het „ondergeschoven kind", dat op moeizaam vrij gemaakte data tussen een overladen competitie programma moet worden gepast. maal. Bij ons hangt ook een bordje in de bestuurs kamer: „Kom binnen, wees welkom!" Bij Feijenoord was die sfeer vorig seizoen helemaal weg. Het was er net zo kil als buiten in de gure wind. Misschien zat het niet lekker dat Ajax bovenaan stond". Ondergedoken In 1966 speelde Feijenoord in Amsterdam in het Olympisch Stadion tegen Ajax en verloor gedecideerd met 50. In het knap geschreven boekje over Ajax staat het volgende zinnetje: „Slechts één plaats bleef onbezet: de stoel, gereserveerd voor Feijenoordvoor- zitter Kieboom, die verstek liet gaan en onderdook bij de wedstrijd CWOvermaas om daar naar de radio te luisteren". Voor het begin van de wedstrijd had Jaap van Praag het publiek via de microfoon verzocht de Feijenoorders met een warm applaus te begroeten. „Zij staan buiten het conflict". Het ge beurde, maar het was de enige keer dat de Rotter dammers luid konden worden toegejuicht. Het conflict was gerezen over het feit dat Feijenoord wel op een door Ajax voorgestelde zaterdagavond tegen Ajax wilde spelen (de wedstrijd zou dan ook op de t.v. komen) maar onder de conditie dat voor de spelers 10.000 gulden zou worden bei.ui u plus no 25.000 gulden voor een liefdadig doel. Daarover is toen heel wat rumoer geweest. Jaap van Praag zei: „Ik heb nooit woorden met Kie boom gehad. Er is gelukkig een gezonde rivaliteit tussen onze verenigingen en de spelers komen als vrienden in het veld. Natuurlijk is er wel eens een probleempje geweest. Maar dat is toch gewoon, je hebt dat overal Generlei contact Ook ditmaal is er geharrewar geweest omtrent de speeldatum. Onmiddellijk na de gestaakte „mist- wedstrijd" op 21 januari is over een nieuwe datum door beide clubs gesproken. Feijenoord heeft toen alleen de datum 10 maart (de inhaaldag) genoemd, waarmee de K.N.V B. akkoord ging. Nadien is er géén contact meer geweest tussen beide verenigingen. Het streven van Ajax om de wedstrijd op een woens dag of een zaterdag te spelen, met daaraan verbon den een eventuele rechtstreekse televisie-uitzending, was dus louter een Amsterdamse aangelegenheid evenals het (eenzijdige) aanbod om een deel van de recette af te staan aan het instituut van spastische kinderen in Rotterdam „De Ark". Hierover is met Feijenoord aldus het bestuur van de Rotterdamse club generlei contact geweest. Zondag dan de zoveelste topper tussen Ajax en Feijenoord. Het stadion is uitverkocht, de wed strijd komt natuurlijk niet op de t.v,, tenminste niet direct. Wel 's avonds en dan nog in kleuren! Het is te hopen dat Jaap van Praag, kordaat en kort in zijn antwoorden, volop gelijk krijgt: een mooie en fijne wedstrijd en vooral geen narig heden. JAN LUTZ. Op die vijftiende januari 1898 nam het bestuur van de Nederlandse Voetbal Bond welwillend (nogmaals) het voor stel van de Amsterdamse heer H. M. C. Holdert in overweging om een door hem geschonken beker te bestemmen voor het verspelen van een aparte com petitie, de bekercompetitie. Vijf jaar tevoren had de heer Holdert ook al een beker ter beschikking willen stellen maar het bestuur vond toen geen aan leiding de schenking en de daaraan noodzakelijkerwijs verbonden competitie te aanvaarden. Dat gebeurde wel in 1898 en daarmee haalde de NVB een probleem in huis, dat sindsdien als een kwalijke erfenis de bondsbesturen voor hoofdbrekens plaatste. Tot nu toe. Er is jaren gesleuteld aan een aantrek kelijke formule, er is van alles gepro beerd, er zijn tijden geweest dat men in het geheel geen kans zag een beker competitie op poten te zetten. Het enige, dat na die zeventig jaren, helaas, moet worden geconcludeerd, is dat de beker competitie in Nederland een armetierig bestaan leidt en dat het publiek er niet aan wil. Het waarom zie de omlig gende landen is niet eens zo'n groot raadsel. De oorzaken liggen aan twee kanten aan de zijde van de clubs, aan de kant van de „organisatie". Wedstrijden inpassen Er zijn verenigingen, die plichtmatig omdat het nu eenmaal een „must" ls de ronden voor het bekerprogramma afwerken. Als op de laatste bekerdag Fortuna '54 met nagenoeg het tweede elftal aantreedt tegen Roda JC, is de veronderstelling gewettigd dat Fortuna zich op Europees topniveau bewegend Ajax bezit een dergelijke Installatie niet. Wat een bestuurder van een vereni ging, die zeer veel prijs stelt op de bekercompetitie, de verzuchting deed slaken: wel tonnen voor voetballers, geen geld voor een lichtinstallatie. Daaraan gekoppeld de wens, dat de KNVB elke eredivisieclub zou moeten verplichten een lichtinstallatie te laten aanbrengen. Men ziet zeer wel in dat dit niet van de ene dag op de andere kan maar als een termijn van vijf, zes jaar zou worden gesteld, is men tegen die tijd tenminste een stuk ver der. Dan kunnen ook in Nederland inhaalwedstrijden op weekdagen wor den vastgesteld. Dan komt er ook ruimte voor het bekervoetbal. Zonder voldoende ruimte blijft het bekervoet bal een aanhangsel, dat niet als vol waardig kan worden bestempeld. Het is sinds de gedenkwaardige datum 15 januari 1898 altijd sukkelen ge weest. Er was, wegens gebrek aan be langstelling, al eens een onderbreking van 1921 tot 1924. Toen na de tweede wereldoorlog eerst in 1947 de beker- competitie weer op gang kwam, leek het definitieve einde met het seizoen Terugdenkend aan het vorige seizoen, moet Feijenoord de uitwedstrijd tegen Ajax zwaar op de maag liggen. De Amsterdammers 50 en Pieters Graafland stopte zelfs een strafschop van Piet Keizer (foto). Bekervoetbal is voor verscheidene bijpassen. weinig belangstelling heeft voor de beker. Als in de week voor de wedstrijd van DOS tegen Elinkwijk in de gehele Domstad bekend is, dat de eredivisie- ploeg zonder Wery en Van Stijn twee steunpilaren zal spelen, wordt de belangstelling ernstig ondermijnd. Wat niet wil zeggen, dat de gehele voetbal gemeenschap de bekercompetitie aan de laars lapt. Er zijn wel degelijk clubs, die prijs stellen op deelneming en die dolgraag de beker willen winnen. En het zijn juist die clubs, die zich af vragen of er niet een formule kan wor den gevonden die het bekervoetbal net zo aantrekkelijk maakt als in andere landen. Het zijn ook die clubs, die constateren dat het bekervoetbal er een beetje bijhangt. Dat kan ook moeilijk anders want de wedstrijden moeten worden „ingepast" en dan zijn slechts „vreemde dagen", als dit seizoen. 31 december en nog wat minder acceptabele data de dag van het wereldkampioenschap schaatsen beschikbaar. Een van de oorzaken daarvan kan zijn, dat men er in Neder land nog steeds niet in is geslaagd een vast competitieschema op te stellen. Lichtinstallatie Weer kijkend naar andere landen: daar begint de competitie op een bepaalde dag en eindigt zij ook op de tevoren vastgestelde datum. Daarvan wordt niet afgeweken. Dat kan daar ook om dat er niet behoeft te worden ingehaald op zondagen. Afgelaste wedstrijden worden op weekdagen gespeeld. Dat is in Nederland grotendeels onmogelijk omdat verscheidene clubs niet over een lichtinstallatie beschikken. Zelfs het - - verenigingen een kwestie van geld 19491950 gekomen. Zes jaar bleef de beker in de kast op het bondsbureau. Inmiddels was het betaalde voetbal een feit geworden, wilde men de beker competitie nieuw leven Inblazen maar zat men met de moeilijkheid om semi- profs en amateurs die juist uit elkaar waren gegaan in één programma tezamen te brengen. Aan inventiviteit bij de KNVB ontbrak het niet. Van die zijde is inderdaad het nodige gedaan om het bekervoetbal een „gezicht" te geven. Er werd voor 19561957 beslo ten dat de amateurs in de diverse dis tricten om een beker zouden spelen en de winnaars, mét de kampioenen van de eerste klas. zouden worden inge deeld bij de semlprofs in de beker- competitie. Het werd geen succes. Alleen semi-profs De belangstelling werd ook niet groter loen het toernooi om de Europa Cup II werd ingesteld, terwijl dit (weer) in andere landen juist een stimulans was omdat er meermalen uiterst aantrekke lijke duels aan het veroveren van de landsbeker verbonden bleken. In Neder land werden weer andere wegen bewan deld. Aan de opzet om het programma louter op zondagen te verwerken, kon evenwel niet worden vastgehouden. In het seizoen 19621963 gooide de lang durige winter roet in het eten en kon den alleen de eerste en tweede ronde op zondag worden gespeeld. Dat was een bekercompetitie mot zesenzestig semi- profclubs en de vijf kampioenen van de amateurklassen. Ook ul geen vondst, die tot herhaling noopte. Het seizoen erop werd besloten dat er geen amateur verenigingen meer zouden deelnemen. Het bekervoetbal was sinds het seizoen 19631964 een aangelegenheid voor de semiprofs geworden. Het nieuwtje in het seizoen 19651966 was dat er in poules werd gespeeld met clubs uit dezelfde streek. Dat moest de beker strijd een derbysfeer geven maar het publiek liep er nog steeds niet warm voor. Er waren inderdaad in de meeste poules enige „trekkers" maar dat voor deel werd teniet gedaan door de minder aanlokkelijke duels. Van dat systeem werd ook weer afgestapt en in 1966 1967 speelden de ploegen uit de ere divisie en de nummers een tot en met veertien van de eerste divisie om de beker. De tweede divisie had zulk een omvangrijk programma te verwerken dat aan bekervoetbal eenvoudig niet kon worden gedacht. Er werd gespeeld volgens het afvalsysteem, dat in Enge land, waar bekervoetbal een „topper" is. elk Jaar weer de befaamde beker- koorts oproept. De mogelijkheid dat de kleine club het ver schopt, is aanwezig en vergroot het element spanning. En daarvan moet een competitie, dus ook die voor de beker, het hebben. In een „pot" Dit seizoen is weer teruggegrepen naar het poulesysteem, met dezelfde indeling als in 1965—1966. Dat het succes niet overweldigend zal zijn, staat weder om helaas al vast. De recettes wor den in een „pot" gedaan en later ge lijkelijk verdeeld. Om dicht bij huis te blijven in de poule met ADO, Holland Sport, Xerxes/DHC en Fortuna VI., niet eens de beroerdste in het land, moet het van enige wedstrijden komen, o.a. ADOHolland Sport. Maar of daarmee de mindere resultaten kunnen worden goedgemaakt, blijft de vraag. Als Xerxes/DHC tegen Fortuna VI. een recette beurt van zevenhonderd gulden, moet er dik geld bij. De belasting, de premies en andere kosten overtreffen dit bedrag verre. En dan krijgt de Delfts-Rotterdamse combinatie ook nog slechts eenvierde van die recette. Ter wijl bekerduels in andere landen een welkom extraatje betekenen, moet er in Nederland voor sommige clubs getyl bij. Vnndaar dat zeker die clubs weinig heil zien in de bekercompetitie. Van daar wellicht ook dat men dan maar het tweede team stuurt, dat in elk ge val minder aan premies kost. Volwassen Het bekervoetbal blijft een hachelijke onderneming in ons land. Het zal vol waardig gemaakt moeten worden, wil het volwassen kunnen worden. Dat be tekent een geplande competitie met vol doende ruimte voor de bekercompetitie; een systeem dat aanslaat, en daarvoor komt het afvalsysteem het meest in aanmerking; een vaste datum voor de finale, zodat de bekereindstrijd een vaat hoogtepunt in het voetbalseizoen kan worden. Het zoeken naar „goede data" zou vergemakkelijkt kunnen worden als alle eredivisieclubs een lichtinstallatie zouden bezitten. Wellicht kan daarop meer druk worden uitgeoefend door te stellen dat aan het vasto competitie- schema niet wordt getornd en er wordt ingehaald op weekdagen. De club zon der lichtinstallatie zal dan elders on derdak moeten vinden: Ajax bij DWS, Sparta bij Feijenoord, NAC bij PSV. Xerxes/DHC bij ADO, Telstar bij DOS of in Amsterdam, MVV bij Fortuna '54, Volendam in Amsterdam. Het zou best kunnen dat de ge meentebesturen, die in sommige gevallen dertig procent vermake lijkheidsbelasting naar een andere stad zien vertrekken, bereid zullen zijn de helpende hand toe te steken. Het mes zou dan zowaar aan twee kanten snijden HERMAN VAN BERGEM NOTEER BIJ DE RADIO TOTOWEDSTRIJDEN Go AheadFortuna '54 Sparta—DWS Ajax—Feijenoord FC Den Bosch—Elinkwük HeraclesSVV Eindhoven—IIVC Blauw Wit—FC VVV ADO—Holland Kporf Roda JC—Llmbiir.' Willem II—NOAD VolendamZFC DOSVclox HannoverBorusula MG AlemannioEintrarht Br. Werder BremenF< Kflln TWEEDE DIVISIE EDO—Wagenlngen BEKERWEDSTRIJDEN Heerenveen8C Carabuur Vecndam—GVAV

Leidse Courant | 1968 | | pagina 15