toneelgroep „Imperium Holiday Inn ontvangt eind deze maand eerste gasten Het katholiek huwelijksbureau te Leiden Waarom de zich christelijk noemt Vakantiespreiding Nederland-Westfalen belangrijk voor badplaatsen ZATERDAG 9 MAART 1968 Het Katholiek Bureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden voor Leiden en omstreken, beter bekend als het Katholieke Huwelijks bureau, werkt al vele jaren in onze stad. De bedoeling is, hulp te bieden aan iedereen, die moeilijkheden heeft op het terrein van huwelijk, verkering en verloving, seksualiteit, homoseksualiteit enz. Het woord Gezinsmoeilijkheden in de officiële naam zou doen denken, dat ook allerlei opvoedkundige problemen bij het Bureau behandeld worden, maar dat is niet juist. Men denke bij dat woord toch In de eerste plaats aan moeilijkheden tussen man en vrouw en als daar dan de kinderen ook bij betrokken zijn, helpt het Bureau zoveel mogelijk ook daarin. Voor andere moeilijkheden in de op voeding en ontwikkeling van de kinderen is er o.a. het Medisch Opvoedkundig Bureau Aanmelding Bij het Huweiyksbureau kan ieder een zich dus aanmelden, die in moeilijkheden op het terrein van hu welijk, liefdesleven en seksualiteit verkeert. Ook niet- of nog niet ge huwden. Die aanmelding geschiedt op het spreekuur, dat de maat schappelijk werk komen gevallen schappelijk werkster op woensdag avond houdt op het adres: Hoog landse Kerkgracht 32, van 8 tot 9 uur. De cliënten betalen 5,in schrijfgeld en verder z|jn er aan de hulp en behandeling geen kosten verbonden. Die kosten worden be taald door de Overheid. 2) Ook kunnen finderen hulp of ad vies vragen, priesters, artsen, maat schappelijk werkers enz. die in hun werk op een huwelijksprobleem sto ten en die advies willen hebben of hun cliënten willen verwijzen. Veel werkers op het terrein van ziel zorg, gezondheidszorg en maat- van huwelijksproblematiek tegen en zij z|jn dan niet altijd in staat, vol doende hulp te bieden. Vaak ge beurt het ook, dat z|j bij de afwer king of verdere behandeling weer meewerken om de moeilijkheden tot een oplossing te brengen. „Intake" en behandeling De maatschappelijk werkster is dus de eerste persoon, die men op het Bureau ontmoet. Zij neemt naam, adres enz. op en informeert naar de moeilijkheden. Dat wil niet zeggen, dat men b|j dat eerste gesprek al dlrekt alle problemen op tafel moet leggen. Sommige cliënten willen bepaalde zaken liever met een van de andere leden bespreken, bijvoor beeld met de priester of met de vrouwenarts. Dat kan ook heel goed, al moet gezegd worden, dat de kracht van het Bureau nu juist hierin ligt, dat verschillende des kundigen zich over dezelfde zaak buigen! In beginsel is het dan ook zo, dat het hele team aan een pro bleem werkt: de maatschappelijk werkster, de artsen (huisarts, vrou wenarts, psychiater), de priester en de psycholoog, terwijl de jurist in bepaalde gevallen ook meewerkt. Daar staat tegenover, dat er een ab solute geheimhouding bestaat en nie mand - ook de subsidiërende instan ties niet! - ook maar de naam zal doorkrijgen van een cliënt. Zelfs aan de huisarts, aan de ouders van jonge cliënten, aan de echtgenoten enz. wordt geen enkele mededeling ge daan, behalve natuurlijk met instem ming van de mensen zelf. De cliënt wordt nu verder in kontakt gebracht met de deskundige, die hem het best kan helpen. Er z|jn natuurlijk meerde re gesprekken nodig, soms met ver schillende deskundigen. Die deskun digen vergaderen samen op de team- bijeenkomsten en zo wordt ieder ge val van verschillende kanten beke ken om de beste behandeling te vin- De bedoeling van 't werk Er z|jn mensen, die menen dat het Huwelijksbureau hun moeilijkheden wel even op zal lossen. Maar zó ge makkelijk ligt het meestal niet. Het is ook niet de bedoeling. Het bu reau helpt de mensen, hun pro blemen zelf en met elkander op te lossen. Wie niet meewerkt of wie zich helemaal verlaat op anderen, kan niet goed geholpen worden. Up de tweede plaats: veel mensen denken, dat een katholiek bureau altijd zal proberen om een huwe lijk in stand te houden. In hopeloze gevallen wagen zij zich dus niet. aan zo'n bureau. Maar ook dat is niet Juist. Natuurlijk ziet iedereen graag een eenmaal gesloten huwelijk stand houden, maar er zijn toch veel ge vallen, waarin een huwelijk niet te redden valt, en ook dfin helpt het, bureau. Want scheiding vraagt ook vaak om hulp. Op het terrein van hel burgel|jk huweiyk, op het ter rein van het kerkelijk huwelijk, inaar ook inzake de goede vormen jegens elkander en ten opzichte van de kindei en valt' er Vaak te ïlelpênT Wie ln huweiyksmoeiiykheden ver keert, staat voor onbekende en vaak dreigende problemen. Daarbij heeft hy hulp nodig. Dat geldt soms ook voor verkering en verloving, dat geldt eveneens voor onze homosek suele medemensen en voor anderen die geen raad weten met hun sek suele en liefdesproblemen. Op de derde plaats moet gezegd worden: dat het bureau niet pas be zocht moet worden als het huweiyk op springen staat. Als er biyvende moeilijkheden zijn, moeten de echt genoten komen. Het bureau kan dfin nog vaak iets doen. De meeste men sen komen te laat! En ten vierde: het bureau is er na tuurlijk niet om zaken te behande len, die elders thuishoren. By een puur medisch probleem, voor juridi sche bystand bij schelding enz. wordt vaak verwezen naar een arts, een jurist, een psychiater enz. Maar dat blijkt wel, als de zaak eenmaal in behandeling is en zoals gezegd, zo'n verwyzing betekent nooit, dat tegen de wil van een cliënt een vreemde wordt ingeschakeld. Waarom een katholiek bureau? goed van op de hoogte zijn en zich daarin kunnen inleven. Denken wy maar eens aan de kwesties van de christeiyke betekenis van het huwe lijk, de vruchtbaarheid, de geboor teregeling, gemengde huweiyken, de kerkelijke regels over geldigheid en scheiddingsgronden, de opvoe ding van de kinderen enz. In al deze zaken legt een katholiek bureau geen regels aan de cliënten op, maar helpt het hem wel, om de proble men. vaak de gewetensproblemen, te doorzien en op te lossen. De laatste jaren biykt het in de prak- tyk vaak zó te zijn, dat de mensen veel meer moeilijkheden vermoeden dan er ln feite zijn en zodoende on der een gewetenslast gebukt gaan. die niet reëel is. Geboorteregeling Het probleem van de geboorterege ling is hier wel een van de grootste. Iedereen kent de traditionele opvat tingen van de Kerk over deze kwes tie. Aanvankeiyk heeft de kerk om huweiyk, echtgenoten en kinderen te beschermen vaste regels voor de sluiting en ontbinding, van het hu welijk opgesteld. Eveneens voor het geslachtsleven, dat gezien werd als een opdracht kinderen te verwek ken. Maar door de verandering van de tijden, is ook deze funktie van het huwelijk anders komen te liggen. Als de mensheid één van Gods ge boden goed vervuld heeft dan is het de opdracht: ..Gaat en verme nigvuldigt U". Het is intussen zelfs zo, dat de geboorte-aanwas een be dreiging kan worden voor het ge zin en voor de wereld. De kinder sterfte Is welhaast bedwongen ln ons land en dat betekent dat de ge zinnen onmogelijk groot zouden worden. In andere landen (India! loopt iedere vooruitgang, ieder vyf jarenplan, de voedselvoorziening, al les vast op de enorme geboorte overschotten. Als het gebod, zich te vermenigvuldigen niet wordt inge kort, zou dat betekenen dat do mens zyn findere opdrachten niet meer kan vervullen. Daarom erkende de Kerk de ge boorteregeling. Eerst door eenvou dige algehele onthouding, daarna door onthouding op de vruchtbare dagen van de vrouw. En nü ook wel door andere middelen, als die overeenstemmen, met de gewetens van de echtgenoten. De meeste Ne derlandse katholieke bureau's heb ben besloten, deze kwestie in een moderne zin aan te pakken. Zy lo pen daarmee - zoals met vele zaken in de kerk - wel wat vooruit op wat komen gaat, maar dat is nu juist een reden temeer om het gewetens vol handelen van de mensen te be geleiden. Spreeku in pas wordt ingeroepen als het al (te) laat ls. Voorkomend werk zou daar om zeer gewenst zijn. Het bureau beraadt zich over de manier, waar op dat, byvoorbeeld door kursussen voor verloofden, voor nupturiënten (zy die vlak voor het huwelijk staan), voor jonggehuwden en mis schien ook voor de jongere jeugd en de ouders kan worden gedaan. Het werk van de huwelyksbureaus ls een onderdeel van de geesteiyke gezondheidszorg. Die zorg breidt zich uit, naarmate de problemen zich vermeerderen en ingewikkel der worden. Maar een bureau al léén kan natuurlijk dit werk niet doen. Allen die met opvoeding, on derwijs en vorming van mensen te maken hebben, de werkers in te pastoraal, de geneeskunde, en hét maatschappelijk werk, zullen hui steentje moeten bydragen. En dan zijn er nog de financiële en bestuurlijke problemen, die een ge* zonde uitbreiding van het werk nog al eens vertragen of helemaal te- genhouden. Daarom kan het bureau ook slechts in beperkte zin doen wat er gebeuren moet. Het is ver heugend, dat dit werk alvast op gang is. Binnen de grenzen van het inogeiyke wordt er al heel wat ge il Men maakt nog wel eens de ver gissing ook voor het vinden van een levenspartner naar het Huweiyks- bureau te gaan. Dfi&rvoor moet men echter zyn by het Contactbureau Huweiyksbemiddaling voor Katho lieken, Prinsenlaan 1, De Bilt. 2) De gemeenten Bodegraven, Leid- schendam en Voorschoten verlenen geen subsidie, wanneer de namen van de cliënten niet worden opgege ven. De Staf van het Bureau wei gert echter, begrijpeiykerwijs, deze namen aan wie dan ook te noemen en dat betekent dus voor de inwo ners van deze drie gemeenten, dat zij geen gebruik van het Bureau kunnen maken, tenzij zij zelf het jcmeentelijk subsidie-bedrag van j 50,85 kunnen en willen betalen. Voor de toekomst mag men hopen, dat ieder echtpaar zich voor de ge boorteregeling zal wenden tot de eigen huisarts. Velen doen dat nu reeds en dat is goed. Tenslotte heb ben bepaalde middelen, byvoorbeeld de pil, een invloed op heel het li chaam van de vrouw en de huisarts kan het best beoordelen, of zulke middelen al of niet geschikt zyn voor deze bepaalde persopn. Dat neemt niet weg, dat velen de weg naar de huisarts nog niet wil len of kunnen gaan en dat het dus goed is, daar een speciaal spreek uur voor te organiseren. Het ligt ln de bedoeling, op korte termyn doze zaken te organiseren en bekend Als lk hem "aae, waarom er christelijk staat voor de toneelgroep Imperium, te maken waar wanneer en hoe de dan begint bij eerst hard te lachen en zegt: „Dat vraagt iedereen. Je probeert hulp geboden zal worden. Ook wil mii zeker te vangen en de zaak belachelijk te maken zo in de trant van de het huweiyksbureau een speciale christelijke geitenfokvereniging en meer van die instellingen". Niet omdat avond beleggen voor priesters we zu,ke christelijke mensen zijn. Trouwens. Imperium bestaat uit een ge- maatschappelijk werkers en andere «"êleerd gezelschap. Het is eigenlijk een oecumenische toneelgroep met her- bil deze zaak betrokkenen om uit- vormden, gereformeerden, rooms-katholieken en mensen, die nergens aan lei te eeven van en overletr te nle toncel vanuit een bepaalde achtergrond te brengen. In feite bestaat er geen gen hof deregeling*..zulfenwot Het gast nm d. die er zei,Ier rit. WH „rol,eren 5 9 i de levensinstelling, die er achter zit. Wij proberen den. Een bijeenkomst voor artsen staat ook op het programma. Daar over verschynen ter zyner tijd ook mededelingen. Andere aktiviteiten stoelen rond een tafeltje met Het blykt hoe langer hoe meer, dat ziet er in zijn groene pak met vest, de hulp van de huweiyksbureau's loopt, een beetje studentikoos uit. christelijk toneel of je vervalt in het lekenspel. Aan het woord is Bert Dronkert (25), zoon van de ook buiten gereformeerde kringen bekende predikant dr. K. Dronkert. Momenteel studeert hij sociologie aan de V.U. in Amsterdam en sinds een paar weken heeft hij zijn kandidaats examen gehaald. Een boeiende studie noemt hij het zelf. De kamer, waarin wij zitten en die uitkijkt op de Schelpenkade met op de achtergrond in de mist de Sterrenwacht, ziet er functioneel uit. Veel boeken aan de wand en het teakhouten bureau links in de hoek. Verder een paar gemakkelijke bovenblad en een opklapbed. Hij OPENING OP 25 APRIL DOOR BURGEMEESTER In veel kwaliteiten, veel kleuren! Van vreemd voordelig tot net niet duur. LEGLOON 15,- p. kamer. Heel veel problemen, die i Nog slechts enkele weken en het grootste hotelcomplex van Leiden, de Holiday Inn, gelegen aan rijksweg 4 naast de Leidse invalsweg kan in ge- hok bureau tegenkomt, worden ook bruik genomen worden. De vijfen- op andere bureaus behandeld. Maar twintigste van deze maand gaan de voor katholieken geldt toch, dat het deuren open om de eerste gasten te huweiyk méér is dan een enkel bur- ontvangen: een groot aantal studenten geriyk gesloten overeenkomst. Na- jn de psychologie, die enkele dagen in tuuriyk is het burgerlijk huwelijk deze eerste Holiday Inn van Europa een echt huweiyk, maar de Kerk gaan congresseren. De officiële ope- kent de sacramentele huwelijks- „jng is precies een maand later, op sluiting en alles wat daarmee sa- 05 aprn door burgemeester Van der menhangt. Bovendien vragen pro- willigen, „want," zegt de Amerikaanse blemen van levensbeschouwelijke initiatiefnemer mr. Voigt, „we zullen aard om hulp van deskundigen, die wel een maand nodig hebben om ales een overeenkomstige levensbeschou- in de Inn glad en perfect te laten wing hebben of die daar minstens lopen." VAKANTIES VALLEN DIT JAAR SAMEN Tussen de koortsachti6e bedrijvig- de„ nu over m„r da„ ,00 bcdden. heid van de afbouw door, vertelt de heer Voigt, dat men ook reeds druk doende is personeel voor de beman ning van het motel te werven. Dat is voorlopig ook één van de hoofd taken van de heer A. E. Velthuisen, de innkeeper, die inmiddels reeds een kantoor in het complex betrokken heeft. OPTIMISTISCH De heer Voigt vertelde ons ook, dat hij optimistisch is over de bezettings graad, die een goede exploitatie mo gelijk moet maken. De aangekondigde toeristenbelasting in de V.S. werkt nog steeds niet en de afgifte van grote aantallen paspoorten wijst er bepaald niet op, dat de Amerikaanse toerist Europa gaat mijden. „Vorige maand werden al 10 pet. meer paspoorten afgegeven dan vorig jaar," aldus de heer Voigt. De actieve steun en deel neming van de KLM in het Leidse Holiday Inn-project en stellig ook de aanwezigheid van de Leidse Univer siteit (congressen, werkbezoeken etc.) doen voorts ook het beste verwachten voor de toekomst. 710 Leiden alleen zijn dat als volgt verdeeld: Au Bord du Rhin: 40, Beilevue: 14, Centraal: 31, Dc Grote Vink: 18, Huize De Wekker 30; 't Kar- rewiel: 22, Nieuw Minerva; 130, Park zicht: 25 en Holiday Inn: 400. In Oegst- geest is er voorts nog logiesgelegen- heid voor 18 personen in Het Witte Huis en voor een onbekend aantal in De Gouden Lantaern. ir doorheen een nogal vaag streepje Wat voor publiek? Nee, als Imperium een voorstelling geeft, wordt er niet aan het begin met gebed geopend en aan het slot wordt ook niet ,,'k Wil U, o, God, mijn dank betalen" gezongen. Het komt op het te spelen stuk zelf aan. Dat moet inhoud hebben. Via het medium toneel willen wy proberen van de toeschouwers voor iets te openen. Dat kan met een stuk van Pinter zijn. Is er verschil in de opvoering van een stuk van Pinter door bijvoor beeld toneelgroep Centrum en Im perium Ik dacht van wel. Bij Centrum wordt het met een ander gevoel ge bracht. In het beroepstoneel mis ik het amateuristische.. Het is te tech nisch. Bovendien gaat het ook om de vraag: staat de persoon erachter. Bij ons wordt het toneelstuk ge maakt door er met elkaar over te praten. "Dat doen we hele avonden L Bij het bero' 1 de opvoering achter de deur. Wat voor publiek komt er kijken naar jullie? We hadden in het begin een pu bliek met een kerkelijke achter grond, maar dat moeteü wij, naar mijn mening, zien te doorbreken. Het gaat echter niet alleen om het schokken, zoals dat soms by mo dern toneel gebeurt. Het is wel moeilijk, maar de mensen moeten worden opgevoed. Heeft het toneel niet bij sommi ge kerkgenootschappen altijd in het verdoemboekje gestaan, zo in* de trant van dat is zondig? Dat valt wel mee dacht ik. Vroe ger was het zo, dat als de chr. boe ren- en tuindersbond iets bracht, dan mocht het wel, maar door de teevee is er waarschijnlijk een zeke re openbreking gekomen. Of dat ne- perium voor het komende seizoen. Vaststaat de opvoering van het Pinksterspel van Nijhof. Toneel technisch vraagt dat ontzettend ele mentair toneel. Verder wordt een stuk van Sartre gebacht. Welk stuk ls nog niet bekend. Over de opvoe ring van Pinter is men het nog niet eens. Waarschijnlijk is in besloten voorstelling. >rdt. Maand juli voor INoordwijk en Katwijk groot gekkenhuis" "6' In juli zal men in de badplaatsen op eikaars tenen lopen van de drukte, waar na In augustus de grote stilte al volgt. Dit W een gevolg van het feit, dut ile schoolvakanties In Nederland en Kyn- land-Westfalen de komende zomer sa menvallen. Vorig Jaar vielen de Neder landse schoolvakanties ln Juli en be gonnen ze In R|jnland-We«tfalen In au gustus. Daarmee was voor de badplaat sen een Ideale vakantlespreldlng tot stand gekomen. In kringen die zich met het toerisme bezighouden, vindt men deze ontwikke ling erg onplezierig. Men schijnt er te laat achtergekomen te zyn om er nog verandering In te brengen. Er werd op gerekend, dat R|jnland- Westfalen de periode van vorig Jaar zou aanhouden. Gaat men daar volgend Jaar niet terug naar augustus, dun zal ei naar worden gestreefd de Nederland» vakanties in die maand te houden. 1 Van de zyde van het ministerie vu onderwijs zei men ons. dat de vakanlii spreiding zoals die zich vorig jaar in badplaatsen heeft voorgedaan gewor I geluk was. Er is hierover geen enkel j ^Ba, RECORD in juli een compleet gekkenhuis „Vervelend is ook, dat er praktisch geen evenementen zyn te organiseren. De mu zikanten byvoorbeeld gaan zelf ook met vakantie. Na 15 augustus staat de hele kust praktisch leeg. Het kost de grootste buurt van Monaco, moeite huizen voor de maand augustus I derland heeft men nog plannen te verhuren. Voor de maand juni daaren- bedragen ca. 9,5 miljoen. De prijs tegen zijn al aardig wat aanvragen bin- js echter niet verwonderlijk, want het liggen ongeveer elf maanden. bouwer, het Oegstgeestse I.B.B., heeft met deze tijd alle records op bouw- gebied voor Nederland gebroken," zegt de heer Voigt niet zonder trots. De totale stichtingskosten van deze eerste Holiday Inn van Europa de tweede komt zeer waarschijnlijk in de contact met het buitenland geweest. Het ministerie heeft voor juli gekozen om dat deze maand uit een oogpunt van buitenrecreatie gunstiger is dan augus tus. Er is in de regel niet zoveel neer slag, terwijl de dagen langer zijn. Ove rigens vallen onder deze beslissing al leen de onder het rijk ressorterende scholen. Lang niet alle schoolbesturen volgen deze iyn. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zegt zich niet met deze zaak te hebben ingelaten. Men voelt er niet voor zich in de interna zaken van een Duitse deelstaat te men gen. Gekkenhuis De directeur van de Katwykse VVV, de heer C. Verplancke, voorspelt, dat het nengekomen. Dit jaar zullei juni en juli moeten hebben. Wat na komt, zal meegenomen zijn". De heer Dekker, directeur van de VVV ln Noordwyit, onderstreept ln grote lij nen de woorden van zyn Katwykse col lega. Van de honderd aanvragen die da gelijks op zyn bureau binnenkomen, houdt zeker tachtig procent een reser vering voor juli in. Toch is hij niet zo pessimistisch gesteld ten aanzien van augustus als de heer Verplancke. Hij voorziet, dat het best nog een redelijke maand kan worden, vooral als het weer wat wil meewerken. De heer Dekker vestigt er de aan dacht op, dat de vakanties ln Zuid-Duits- land wél in augustus vallen. Het is wel licht de moeite waard zich met gezanien- ïyke reclamecampagne op dit gebied te richten. Het ls toeristisch gebied voor- nameiyk op Oostenryk en Italië inge steld. hele complex, dat met royale tuinen wordt omgeven, omvat o.m. 200 kamers met dubbele bedden (een echtpaar met twee kleine kinderen kunnen er in logeren) baden in iedere kamer, een overdekt zwembad, een sauna en ver gaderzalen tot een capaciteit van 650 mensen. Andere gemakken en aardig heidjes: tv en telefoon op de kamers, de aanwezigheid van winkeltjes, o.a. een kapsalon, een parkeerplaats voor 600 auto's en verschillende eetgelegen- heden, groot en klein, knus of zake lijk of origineel zoals rond het zwem bad. Door het gereedkomen van de Holi day Inn is Leiden met een klap een stad geworden, die behoorlijk in zijn hotelaccommodatie zit. Buiten de lo- giesgelegenheid in dependences ge durende bet hoogMisoen beechikt Lei Toneel in oude fabriek Waarom' Pinter ls logal cru. Sartre schokt heel anders op een manier, die de mensen geledelijker aanvaarden. Haast tijdens het kijken. Pinter is keihard en taarby komt de schok pas achteraf. Overigens li ons theater (dat de leden van Imferium zelf hebben ge maakt in de «ude fabriek van Van wyk aan de Vestestraat) zeer ge schikt voor hel brengen van modern toneel. Eigenli.k is het een soort workshop. We zouden o»k wel blijspelen wil len brengen, nuar dat is moeilyker dan welk andu- genre. Bovendien zijn er maar wtinig goede blijspelen te vinden. Heb je zeil enig idee. hoe je die doorbreking vjn dat publiek zou kunnen verweztnlyken Dat ls juist bij ons met zo'n ex perimenteel thiater heel goed moge lijk. De mensei komen binnen, kun nen wat drinlen aan de bar en na afloop kan er jver het stuk worden gediscussiëerd. Dat hebben we ook met de voorstellingen voor de scho len gedaan. ONDERHOUD MET BERT DRONKERT Het ia toneel maf «en christelijke achtergrond, zoals Ir ook literatuur is met een christelijke achtergrond. Je moet de zaak editer niet gaar omkeren. Vergelijk let met kunst I die vanuit een bepaalde visie wordt gemaakt. De zoon van de dominee Hoe zyn de reactië» uit je naas te omgeving? Ik weet wel, dat mqr. grootvader (ik heb hem niet gekeïd), als hij het zou zien, zou zeggen: „waar gaan we naar toe". Ik vind echter, dat men in de loop van de tijd teveel in eigen kring is blijven stilstaan. Mijn vader staat volledig achter wat ik doe. Op zakeiyk vlak gezien stimuleert hij het, maar tiet op to neelgebied. Overigens ben! je in een stad veel minder zoon van een do- mine dan op een dorp. Vertelt van zyn jeugd, toen hij als niet onver dienstelijk amateur-schilder 'n ten toonstelling hield. Op zekere dag komt er een oud mannetje naar hem toe, wijst op de tentoongestelde wer ken en zegt: „Heb jij, zoon van een dominee, dat gedaan. Je komt nog eens in een inrichting". Op een brugleuning Hoe is het Imperium eigenlijk ontstaan? Imperium is elgenlyk als grap ont staan op 'n brugleuning. Hans Maas kant en Hans van der Kwaak begon nen met anderen op jaarfeesten van jongelingenverenigingen met 't spelen van fragmenten uit een lekenspel. Dit jaar vieren wy het 10-jarig bestaan Er is nog een hele strijd geweest. Sommige leden zelden: ,,'t Blijft een grap. Daar heb ik altijd tegen ge streden. Zodra men zich aan het pu bliek presenteert, gaat het ernst worden. De manier, waarop het is ontstaan beschouw ik nog steeds als een grap, maar het is nu een grap met een andere inhoud geworden. Je kunt mij de voorzitter en zake lijk leider van de toneelgroep nor men. Op deze manier doe je ontzet tend veel mensenkennis op. Boven dien Is het voor my zuivere ontspan ning, zowel het timmeren als klaar stomen en leiden. In al <!}ie tijd ben ik wel wat serieuzer gewonden. Je kan wel zeggen: 50% zaken en 50% to neel. Dat moet ook wel. ianders gaat het niet. Bedruipen Kunnen jullie je fiiiancieel be druipen? Ja. dat gaat wel. Dat 'ikomt ook. omdat we alles zelf doen. iDe n gelden zijn uit de christelijke kringec gekomen, maar ook daarbuiten ii geld binnengekomen. Wildst zit e' niet veel in. Dat hoeft ook niet. Met 25 leden en een speelgroep van 15 man in de leeftyd van IK tot 30' jaar hebben wy een produktie var vier stukken per jaar en dat is vol doende. Onze regiscur is de heer JM Chr. Bartelsman (goeie vyftiger B hoofd van een school, die nu al zo'nj 8 jaar voor ons regisseert. Hy heefl het echt in zyn vingers. Bartelsnis: Ij, is ook regiseur van Litteris Sacrum P Iemand van buitenaf ls beter. De prijzen van de voorstelling» I hebben we trouwens bewust laag g' houden om een zo breed mogelijk pu-L bliek te kunnen bereiken. Hij noemt E onder meer elite, middenstand, arb»-U ders, studenten en scholieren. Dat is verrekt belangryk, die wiji'l van benaderen. Kunst moet ook tx 1 laalbaar zyn.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12