vla-flip Lekker! Drie buitenlanders gepakt ton aan sieraden met voor ATOMAIRE WAPENS SCHADEN ECONOMIE Regentensfeer in politiek Buitenl. Zaken Dutschke hield zich niet aan de regels Gnufl en Duffy voor de rechter Protestmars voor pastoor Miedema Werknemerspartij wil zetel in Tweede Kamer VOOR OLIEWINNING SPOEDIG ZEE OP Winplaatsen gegund eet n appel! In abortus zaak vijf arrestaties DONDERDAG 7 MAART 1968 DE LETOSE COURANT PAGINA S Metalen gespenringen en klinknageltjes Schoenen in (vaak gedurfde) kleurencombinaties (Van onze moderedactie) AMSTERDAM Elk seizoen geeft het Modecentrum voor de schoen- en lederbranche een al gemeen overzicht van de schoe nenmode, in een show van mo dellen die in onze winkels zul len worden verkocht. Daarin lopen schoenen van onze eigen industrie naast die van buiten landse makelij. Het valt op, dat de eerste de laatste steeds dichter op de hielen zitten, dik wijls inhalen en, als het om prijzen gaat, zelfs achter zich laten. Zet gelijkwaardige schoe nen van binnen- en buitenlands fabrikaat naast elkaar en hoor dat de prijzen zich verhouden als 30 tot 50 gulden. Het overzicht voor zomer '68 heeft laten zien, dat de alge meen aanvaarde brede leest en forse hak evenals de sling-back boven het open hieltje, de vroe gere grenzen tussen sportlef en gekleed steeds meer ver vaagt. Onderscheid is alleen nog maar gemaakt in leer soort en in enkele details: zwaarder leer met een natuur- ïyke nerf voor sport, maar fij ner chroom- of calfsleer voor gekleed, een wat uitstekende zool met prikrand (dat is de rand met uitstralende kerfjes, ons wel bekend van de heren schoen) en een hak van zool leer voor de wandeling, tegen over fijne bandjes en een met het schoenleer overtrokken hak voor namiddag en avond. Maar de perforaties die tot voor kort een schoen onmiddel lijk tot wandelschoen bestem pelden, komen nu over de ge- paar in overeenkomende kleur hele linie voor, evenals meta- is te vinden. Zelfs in een mar len gespen, ringen en klink- merachtig genuanceerd lak, dat nageltjes. aquarel heet en zelfs in gewoon Het hele kleurengamma tussen wit, een kleur die ons enkele lichtbeige en donkerbruin is zomers lang is onthouden, gebruikt; ook tussen zacht- Er worden bijzonder veel twee- blauw en marine. Verder kan kleurencombinaties toegepast, men er gerust op zijn, dat bij Soms gedurfd en fel, hetgeen elk denkbaar kledingstuk een de draagster moet manen tot matiging in de rest van haar garderobe (dit soort zelfbeheer sing is niet de sterkste zijde i de Nederlandse), maar dik wijls bijzonder smaakvol. De stap, v beelden zagen wij in geklede Metaalversiering van klink- pumps: het schoentje van nagels of ringen op schoentjes zacht beige chroomleer, de hak met hoge klep, ope>i hielen i een smal biesje langs de in- (een enkele maal geslotenen komen nieuw derne leest. De fraaiste tweekleurenvoor- die toch nog behoorlijk steun vlochten schoentjes wa« aan de voet geven, ontdekten voeten zo graag vakantie 1 wij met vreugde de geheel ge- ren. ADVERTENTIE Binnen 15 tellen klaar: Buitenlandse politiek op forum MINISTER POLAK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De extreem linkse stu dent Rudi Dutschke heeft zich bij zijn bezoek aan Nederland niet gehouden aan de regels, die hem bij aankomst op Schiphol waren medegedeeld. Toch acht de regering onvoldoende grond aanwe zig om Dutschke een volgende maal bij voorbaat toegang tot ons land te weigeren. Dit blijkt uit het antwoord van minis ter Polak (Justitie) op vragen hierom trent van het Tweede-Kamerlid Jonge ling (GPV). Zoals bekend heeft Dutsch ke op een bijeenkomst te Amsterdam van diverse linkse en extreem-linkse jeugd- en studentenorganisaties prins Claus von Amsberg voor een fascist uit gescholden. Minister Polak zegt nu dat op de be wuste bijeenkomst politie aanwezig was, maar dat het „niet opportuun voor kwam om in te grijpen". Minister Polak voegt hieraan toe de inhoud van Dutschke's rede te kennen. Daaruit is hem geble ken, dat Dutschke zich niet aan de voor vreemdelingen geldende regels gehou den heeft. Er was Dutschke op Schiphol gezegd, dat hij niet in strijd zou mogen handelen met Nederlandse wetten en verordeningen en dat hij geen gevaar zou mogen opleveren voor de openbare en orde en de nationale veiligheid. Er werd hem gezegd, dat werd ver wacht, dat hij zich aan deze regels zou houden, ook zonder dat Dutschke dat beloofde. „Vreemdelingen behoren zich aan de in Nederland geldende regels te houden, onafhankelijk van een belofte daartoe", zegt minister Polak. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Wanneer er in Vietnam actieve kernwapens gebruikt zouden worden, dan zie ik de NAVO zo afbrok kelen, dat dit voor ons reden zou zijn eruit te treden". Dit zei dr. ir. A. P. Oele, fractielid van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, gisteren op een forum over de buitenlandse politiek, georgani seerd te Leiden door de studentenvereni ging Sanctus Augustinus. Er dienen van Rusland en Amerika verdere toezeggin gen gevraagd te worden dan wat nu in de pre-ambule van het non-proliferatie verdrag staat opgetekend. Wanneer de- landen zo verder gaan met de ato maire bewapening, dan zal dit hun eco nomie onvoorstelbare schade berokke- Mr. dr. C. Berkhouwer, fractielid in de Tweede Kamer voor de VVD, pleitte ervoor, dat de NAVO dient te worden uitgebouwd in een mondiaal verband, waarin plaats is voor West en Oost. Hij haakte hierbij in op het plan van Kenne dy, dot een mutual partnership beoogt. Sprekend over de D.D.R. stelde hij, dat de erkenning 'van de D.D.R. gepaard moet gaan met een gebaar van hun kant, bijvoorbeeld het slopen van de Berlijnse muur. „domweg erkennen is onmoge lijk", zei hij. „We kunnen geen univer sele regel geven voor de erkenning van of het nu Griekenland of Rhodesië of de D.D.R. is". De heer H. Cloydt, KVP, stelde dat het lidmaatschap van de NAVO geen belemmering is voor de in tegratie van de Ver. Naties. Neutrali teit of ontwapening daarentegen zou geen enkele invloed op het wereldgebeu ren uitoefenen. De heer Oele vond dat de buitenland se politiek zich heel sterk in de regen tensfeer beweegt. Er is geen behoorlij ke controle van het parlement. Hij zag UTRECHT (ANP) Frummel, Trol Duffy, Gnufl en Gloek, een familie van veel op elkaar lijkende knuffeldiertjcs, staan naast elkaar op een rijtje op de tafel van de Utrechtse rechtbankpresi dent, mr. J. van Zeben. Hij mag ze een week houden om uit te maken of Knufl op Duffy lijkt. Het gaat niet om de uiter lijke gelijkenis, maar om de naam. De Gnufl-fabriek (N.V. Circo uit Am sterdam) meent dat zijn Utrechtse con current (G. en L. van Schaik N.V.) ver warring veroorzaakt door zijn troeteldier tjes een klank- en beeldverwante naam te geven. Dat zou in strijd zijn met de merkenwet. Volgens de merkendeskundige prof. dr. Hirsch Ballin" beweegt Duffy zich in 't maatschappelijk leven onder 'n on- wettige-onrechtmatige naam voort. In fonetisch opzicht bestaat er veel overeenkomst: de u en de f klinken in beide namen gelijk. Overigens was prof. Hirsch Ballin wel van oordeel, dat er een zeker uiterlijk verschil bestaat. Gnufl kijkt wat opgewekter, de oogjes van Duffy staan wat meer bedroefd... weinig andere mogelijkheden dan die regelmatige samenspraak van burgers en partijen over de grenzen heen. Die confrontaties zijn echter onvoldoende en vinden geen weerspiegeling In de partij programma's. De heer Berkhouwer echter meende, dat eert Kamerdebat, zoals over Viet nam, nergens met een dergelijk scherp te gevoerd is als hier. Wel dient de Ka mer zich af te vragen of ze de taak heeft een buitenlands beleid te formu leren. De invloed op het beleid is niet hetzelfde als het voeren van een beleid. Het Franse parlement is bezweken aan teveel zelf-doen. Dit speelt bij elke schei ding van een executieve en een registra tieve macht. Wel kan het parlement ad viserend optreden. De heer Oele vond het een foute zaak, dat de Nederlandse parlementariërs in de V.N. gebonden zijn aan de richtlijnen uit Den Haag. De heer J. H. Moerkerk (D'66) tenslotte pleitte voor een progressieve concentra tie met een eenduidig buitenlands be leid. Een schaduwregering, die goed te genspel zou kunnen bieden, veronder stelt een hecht aaneengesloten oppositie. Maar dat is in Nederland op dit ogen blik onmogelijk. Tweedracht bij Brusselse socialisten (Van onze correspondent) BRUSSEL Ook in de Belgische so cialistische partij (B.S.P.) is thans eer scheuring opgetreden. Weliswaar ko men Waalse en Vlaamse socialisten niet, zoals de vleugels van de Christelijke Volks Partij in alle kiesdistricten met afzonderlijke programma's en lijsten uit, maar dat gebeurt wel in het belangrijke kiesdistrict Brussel. De Vlaamse socialisten van Brussel hebben gisteravond besloten met een aparte kandidatenlijst jle verkiezingen in te gaan. De kiezers in het Brusselse zullen dus kunnen kiezen tussen een Vlaams-socialistische lijst en een Waal- se-socialistische lijst. De oorzaak van deze Brusselse scheuring is niet in het programma van de socialistische partij gelegen, maar in de plaats die aai Vlaamse volksvertegenwoordigers toegekend op de eenheidslijst. Bij de verkiezingen in 1965 stonden op de kan didatenlijst van de socialisten in Brus sel twee Vlamingen: de burgemeester van Vylvoorde Gelders, op de vierde plaats, oud-minister Fayat op de zeven de plaats. De socialisten haalden toen in Brussel negen zetels. Bij de kandi daatstelling voor de komende verkie zingen zijn deze twee Vlamingen terug gevallen tot de bedreigde negende en de kansloze elfde plaats. De Vlamingen in de B.S.P. hebben dat niet genomen. (Van onze correspondent) SCIIAESBERG Burgemeester R. lliippcners van Roermond heeft aan een jongerencomlté uit 't Elkske toestem ming verleend zaterdagmiddag aan j staande in Roermond een protestdemon stratie te houden tegen het door de bis schop aan pastoor K. Miedema verleen de ontslag. Aan de vergunning zijn geen bijzondere voorwaarden verbonden. Eerder had de commissaris van poli tie de burgemeester geadviseerd het ver zoek in te willigen. Zaterdagmiddag om een uur wordt in auto's vertrokken van de St.-Michaels- kerk in 't Eikske. Om drie uur zal dan de protestmars in Roermond op het Wil- helminaplein beginnen. Te voet zal men naar het bisschoppelijk paleis trekken waar men van plan is mgr. Moors een protestschrijven te overhandigen. Daar na wordt weer gemarcheerd naar het Wilhelminaplein waar de demonstratie ontbonden zal worden. In de stoet zullen de spandoeken meegedragen worden, die eerder dienst deden tijdens protestde monstraties aan de kerk in 't Eikske. De spandoeken zullen de volgende leuzen vermelden: „Met Miedema aan de hand door het ganse land", „Met melk meer mans, met Miedema meer kans", „Met Miedema als herder komen we steeds verder", en „Met Miedema in ons mid den kunnen we beter bidden". Gepoogd wordt ook de fanfare St.-Mlchael uit 't Eikske mee te krijgen naar Roermond. Mijnramp in V.S.: 21 mannen ingesloten CALUMET (AP) Speciale reddings ploegen en artsen zijn woensdagavond per helikopter aangekomen bij de zout mijn bij Calumet, Louisiana, waarin 21 mannen al 24 uur lang zitten opgesloten. Een woordvoerder van het federale bureau van mijndeskundigen heeft ge zegd dat de twee reddingsploegen proe ven hebben genomen, die hebben uitge wezen dat de hitte en andere factoren in de schacht waarin zij zullen afda len, „geheel bevredigend en bemoedi gend" is. De ingesloten mijnwerkers zitten in de diepste gang van de 4000 meter die pe mijn waarin woensdag een brand uitbrak die de verbindingen verbrak de liftkoker vernielde. Tot dusverre is er niets van de m: nen beneden gehoord. (ADVERTENTIE) fir i Maarts weertje? thuis brandt lekker gezellig de kolenhaard! Aanhang vooral in het zuiden (Van een onzer verslaggevers) STEENBERGEN De Nederlandse werknemerspartij (N.W.P.) heeft, naar eerst nu bekend is gemaakt, op 10 febru ari j.l. in Utrecht besloten haar activitei ten voort te zetten en zich terdege voor te bereiden op de volgende Kamerver kiezingen. De N.W.P. is vorig jaar bij de vervroegde verkiezingen voor de Tweede Kamer reeds met een lijst ult- Friesland en Tilburg (West- en Midden- Brabant). Zij slaagde er toen niet in een zetel te behalen. Nadien is de nog jonge partij, die eerst zes weken voor de laatste Ka merverkiezingen in Baarn werd opge richt,' in de politieke mist verdwenen. Maar ze heeft inmiddels haar activitei ten in stilte voortgezet, zoals nu blijkt. De partij heeft haar hoofdzetel in Utrecht en verder afdelingen in Leeu warden, Terneuzen en Steenbergen. Ze telt over de 2000 leden, waarvar ruim duizend in West-Brabant en Zee land woonachtig zijn. Steenbergen is één van de bolwerken. In deze stad behaal de de partij bij de Jongste Kamerverkie zingen ruim 12 procent van de stem- (Van onze parlementaire redactie) DEN I1AAG. Minister De Block van Economische Zaken heeft achttien ver gunningen verleend voor het opsporen van aardolie en aardgas onder de Noord zee. Deze beslissing is genomen, nadat de mUnraad zyn adviezen hierover uit gebracht had. De achttien maatschap pijen kunnen nu reeds beginnen. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (N.S.M.) is al zover, dat een booreiland buitengaats gebracht kan worden. Het ziet ernaar uit, dat andere maatschap- POGING TOT VERKOOP IN CAFES AMSTERDAM, (A.N.P.). De Amster damse centrale recherche heeft op de boek van de Prins Hendrikkade en de Geldersekade drie buitenlanders aange houden, die in de hal van het Centraal Station en enkele café's in de buurt probeerden sieraden te verkopen. BU hun arrestatie bleken de mannen in 't bezit van een metalen doos met voor een waarde van naar schatting 100.000 gul den aan juwelen armbanden, gouden horloges, colliers enz. De recherche is nog niet achter de herkomst van de kost baarheden. maar vermoedt, dat zU in het buitenland zyn gestolen. De verdachten zijn de 30-jarige Duitse overzetter H. P., de 23-jarige Italiaanse loodgieter L. P. en diens 21-jarige land genoot G. A., operateur van beroep. Dit bleek uit hun papieren. De politie koes tert echter gegronde twijfel aan de echt heid van deze papieren. De Duitser had een gaspistool op zak. In zijn auto wer den twee schietklare vuurwapens gevon den, een 9 mm Parabellum en een revolver. Vermoedelijk kwamen de mannen in twee auto's naar Amsterdam. Er wordt nog gezocht naar een Simca Beaulieu van het nieuwste type, gebroken wit van kleur en voorzien van een Duits ken- Een in ons land werkzame Marokkaan, die ook was aangehouden, bleek met de zaak niets te maken te hebben en werd weer op vrije voeten gesteld. Het was de politie ter ore gekomen, dat de mannen in een van de bezochte café's terug zouden komen. Ook tfas bekend, dat een van hen gewapend was. Men nam daarom geen enkel risico en hield met een 20-tal rechercheurs en agenten de omgeving onder controle. De aanhouding van het drietal gaf oohter geen moeilijkheden. Gevankelijk wordt oen der buitenlandse arrestanten weggevoerd. pijen, waaronder de Oranjc-Nassau- mijnen met samenwerkende maatschap pijen en de Laura met partners dit voor beeld ten spoedigste zullen volgen. Het continentaal plat van de Noordzee, dat tot Nederland behoort, strekt zich ongeveer uit van 50 tot bijna 300 km uit de Nederlandse kust. De boorrulmte is het kleinst langs de kust van Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Holland. Noor delijk van Den Helder en Groningen loopt het continentaal plat Nederland uit tot ruwweg 300 km. De opsporingsvak ken van de achttien maatschappijen lig gen door elkaar heen. Hierover is de laatste tijd intensief overleg geweest tus sen de regering en de gegadigden. Volgens de uitvoeringsbepalingen van de mijnwet continentaal plat moeten de 18 maatschappijen binnen acht maanden na het van kracht worden van de ver gunningen met hun opsporingswerk zaamheden beginnen. Zij moeten de eer ste vijf jaren minstens 6000 gulden per ierkante km aan het onderzoek beste len en in de volgende vijf jaren min stens 12.000 gulden per vierkante km. Behalve een jaarlijks oppervlakterecht moet de vergunninghouder één keer een bonus van 1000 gulden per vierkante km betalen aan het rijk. Het jaarlijks oppervlakterecht be draagt 50 gulden per vlerkante km in de eerste vUf jaren. 100 gulden per vler kante km in de vijf jaren daarop en 150 gulden per vlerkante km na 10 jai men. Landelijk voorzitter Is de boekhou der F. C. M echel in ck uit Terneuzen. Op zaterdag 16 maart a.s. houdt de N.W.P. een landelijke vergadering in Breda. Daar zal dan een plan worden opgesteld voor het houden van openbar© propaganda-avonden, die in het ver volg eens in de maand, mogelijk zelfs om de twee weken, overal ln het land gehouden zullen worden. De N.W.P. streeft ernaar, zoals de naam al doet vermoeden, de belangen van de werkne mers veilig te stellen. Het is geen con fessionele partij, al zijn veel aanhan gers in West-Brabant vroeger lid ge weest van de KVP een groot aantal van hen is nog trouw gebleven aan het Ne derlands Katholiek Vakverbond. „De KVP verzuimt de belangen van de werknemers, speciaal ook in West- Brabant, te behartigen", aldus de heren H. Gommers en C. W. Hoendervangers, respectievelijk voorzitter en secretaris van de afdeling Steenbergen van de N.W.P. (ADVERTENTIE) snoep verstandig; h- at (Van een onzer verslaggevers) DELFT Na ren uitgebreid verhoor door de Delftsc politie heeft de 30-jarige Haagse vrouw bekend dinsdagavond ïn dit vtrbMid'lï In de rilracriniibw-' H»»«c«liu Ie hel,ben „pitted lingen van de natte mijnwet tev gelegd, dat uiterlijk na 10 jaren het gebied, waarvoor een vergunning geldt, tot de helft teruggebracht moet worden. op ren 19-jarig Delfts meisje, dat korte t|jd later aan deze ingreep overleed. De vrouw had voor haar dirnsten 200. ontvangen. De verloofde van het slacht offer. rrn in Den Haag wonende Surl- loswerkman, heeft bekrnd medr- De vergunninghouder, die kan tonen dat hij een economisch winbare j plichtlg te zijn gewi hoeveelheid aardolie of aardgas gevon- gi*che abortuszaak, den heeft, krijgt een zogenaamde win ningsvergunning. Volgens dc natte mijn wet is minstens 100 kubieke meter aard olie of 100.000 kubieke meter aardgas per etmaul een economische winbare hoeveelheid. Behalve Nederland werken ook andere landen, die in het bezit zijn van een deel van de Noordzee aan opsporingen. Met name Engeland is er al druk mee bezig. Op het Duits continentaal plat zal men waarschijnlijk ongeveer ln dezelfde tijd kunnen beginnen als verschillende van uit Nederland opererende maatschap pijen. TELER GEDUPEERD Uicnprijs daalt tot dieptepunt GOES Het wH helemaal niei met de prtjs van de Nederlandse uien uit de koelhuizen en bewaarplaatsen. De ex port van dit produkt is behoorlijk, maar het aanbod dermate groot, dat de prijs tot '-en dieptepunt in dit seizoen Is ge daald. Goede kwaliteiten doen tussen 11 en 12 cent per kilogram. In geen tij den zijn dergel(Jke lage prtyzon voor uien betaald. De kostprijs van dit produkt uit de bewaarplaatsen en koelcellen be draagt minstens 20 cent per kg. Voor de telers en bewaarders moet er veel geld by. Br Is weinig hoop op een ver betering van de afïetsltuatle, want bin nenkort zullen de uien van de nieuwe oogsten uit Egypte op de Europese markt verschijnen. En hoewel die duur der zullen zyn dan de Hollandse, heeft dit verse produkt van de nieuwe oogst altyd meer aantrekkingskracht op de consument. In geen Jaren heeft de Ne derlandse ulenteler een zo slecht «el- zoen gehad als dit jaar. Vrouw ontving voor diensten 200 gulden Het aantal arrestaties in deze zaak is inmiddels opgelopen tot vijf. In de nacht van dinsdag op woensdag werden reeds gearresteerd de Haagse vrouw, de ver loofde vun het slachtoffer en een vriend van hem, eveneens een ln Den Haag wo nende Surinaamse loswerkman. In de loop van gisteren werden nog twee in Den Haag wonende Surinaamse los- werklleden gearresteerd, verdacht van I medeplichtigheid. Zij hebben nog niet Zoals bekend werd tie abortus ge pleegd in een studentenflat aan de Prof. Evertsluan tc Delft. Aanvankelijk deelde de politie mede, dat de verloofde van het slachtoffer daar een kamer be woonde, hetgeen bij de Stichting Stu dentenhuisvesting grote verbazing wekte, aungezlcn dc flat alleen voor studenten bestemd is. Een nader onderz-oek heeft aan het licht gebracht, dat do bewuste kamer werd bewoond door een Suri naamse student, die bij uitstedlgheid zijn kamer wel eens afstond uan zijn vriend, de loswerkman en zijn verloofde. Vol gens de adj.-directeur van de Stichting Studentenhuisvesting komt het wel meer voor dat studenten hun kamer voor korte of lange duur afstaan aan vrienden bui ten de studentenwereld, hetgeen overi gens in strijd is met de reglementen. De Stichting Studentenhuisvesting overweegt nog welke maatregelen ge troffen moeten worden tegen de bewust*

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5