Kwestie Johnson Voetbal contra Peyton Prins Carel Hugo in t.v.-interview MONARCHIE KAN UITBREKEN VAN REVOLUTIE IN SPANJE VOORKOMEN Geen verhuizing naar Oostenrijk Dieptepunt pond voor Carlisme gelaakt in „Hier en nu „RIJNLAND" N.V. „RIJNLAND" N.V. Senator signaleert quiz-gevaar PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 MAART 1968 Maxi tschappijleer in het onderwijs INE ernst van aommige zaken gaat pas goed bUJken, wanneer ze op of vlak vóór de drempel staan. Toen binnen het kader van de mammoetwet aangekon digd werd, dat ln de hoogste leerjaren van het voortgezet onderwijs „maat schappijleer" als verplicht vak in het lesrooster zou worder opgenomen, zijn er wel sceptische stemmen opgegaan, maar de echte oppositie bewaarde men voor schijnbaar belangrijker zaken. Mi nister Cals kon de kritiek vrtJ gemak kelijk de baas blijven; In de Tweede Ka mer en later ln de Eerste hebben trou wens vele parlementariërs waarschijn lijk niet goed geweten, waarom het eigenlijk ging. Maar nu lesroosters en leerprograms moeten worden samengesteld en expe rimenterende scholen het moment waar op „maatschappijleer" gedoceerd mag worden, nabij gekomen zien, worden er meer mensen sceptisch dan er tijdens de behandeling van de kwestie bij de „mammoetwet" ooit geweest zijn. Men kan zich alleen afvragen, hoe groot het aantal dan wel niet zal worden, wan neer men straks midden in de praktijk zit. Moest er dan op dit gebied niets ge beuren? Natuurlijk; maar we scharen ons achter prof. dr. N. Perquln (die hierover eind vorig jaar nog een goed artikel voor het K.V.P.-periodlek Poli tiek schreef) wanneer hij betoogt, dat het veel zinvoller zou zQn geweest te bevorderen dat bij de verschillende vak ken het maatschappelijke en sociale as pect recht gedaan wordt, dan ondoor dacht een nieuw vak in te voeren dat maatschappijleer heet. OM te beginnen tasten vele schoollei ders in het duister aan welke cate gorie van mensen ze het onderricht In het nieuwe vak moeten opdragen. De overheid maakt het terzake vanwege de vaagheid ln haar aanwijzingen niet veel De verschillende boekjes die na tuurlijk mede op Mercurlua' instigatie sedert het aannemen van de wet op de markt verschenen zijn, baten ook wei nig. Leerzaam la bijvoorbeeld, wanneer men kennis neemt van gedifferentieer de uitgaven van één en hetzelfde boekje dat door uitgever en auteurs enerzijds voor h.a.v.o. en anderzijds voor gym nasium en atheneum zijn opgezet: an dere plaatjes en een paar paragrafen meer of minder moeten het verschil in didactische benadering waar maken. Maar dan zou het beloofde land mis schien ontsloten worden door de behan deling van het leerplan maatschappij leer, zoals de overheid dit voor de rijks scholen ontworpen heeft. Vergeet het maar!! Het schamele anderhalve kantje tekst is een opeenstapeling van alge meenheden. Waarvan enkele voorbeel- Doelstelllng „De leerlingen voorbe reiden op participeren ln de verbanden van de samenleving, zodat ztf in staat en bereid zullen zijn bewust te kiezen"! Leerplan? „Behandeling van de plaats van het individu in verschillende sa menlevingsverbanden aan de hand van capita selecta, waarbij bepaalde begrip pen, ontleend aan de wetenschappen die zich bezighouden met de betrekkingen tussen individu en groep, aan de orde komen, om vervolgens uitgaande van de kennis van dc alternatieven de leerlingen te gewennen aan het bepalen van een persoonlijke houding en het doen van een persoonlijke keuze". Toe lichting? Eerst een lange volzin die be toogt, dat maatschappijleer Integreren moet. wat verschillende andere vakken slechts als een bepaald facet laten zien; dan de mededeling dat het uiteindelijke doel maatschappelijke bewustwording en sociale vaardigheid is; dan de uit spraak dat op niet alleen theoretisch te werken de schoolgemeenschap een oefenterrein moet zijn, waarbinnen oudere leerlingen de kans krijgen be paalde verantwoordelijkheden te dragen met de docent maatschappijleer als be geleidende persoonlijkheid. Tenslotte de hartekreet dat maatschappijleer niet mag opgaan ln bijvoorbeeld politieke vorming of staatsburgeiyke vorming omdat het haar te doen is om een zo breed mogelijke maatschappelijke vor- NA lezing hiervan beginnen we steeds meer te vinden, dat professor Per- quin gelijk had met maatschappijleer als integratievak af te wijzen, omdat het of een overbodigheid kan worden of het risico met zich meebrengt dat do centen ln talrijke andere vakken van grote en zich steeds meer uitbreidende aanknopingspunten met het maatschap pelijk Verkeer zich maatschappelijk on mondig verklaard zullen .gaan voelen en op die manier meer en meer komen bloot te staan aan *t risico op de plaats van een louter technlsch-deskundig vak man te worden vastgenageld. Omdat per school voor „maatschap pijleer" slechts een betrekkelijk gering aantal lesuren beschikbaar zal komen, lijkt er weinig kans op vorming van een categorie „specialisten" voor dit vak; die zouden dan gedoemd worden door lopend van de éne school naar de an dere te zwermen, zodat er van een be geleidende functie dan geen sprake zal kunnen zijn. Omdat de overheid terzake van de bevoegdheden bijzonder vaag gebleven Is. zal het gelukkig op vele scholen mo gelijk blijven om met eventueel aanwe zige goede riemen te gaan werken. Men kan de schade dan beperken, misschien zelfs toch op een batig saldo uitkomen. Jammer genoeg is „maatschappijleer" als afzonderlijk vak met een afzonder lijk leerprogram niet gerangschikt bij de categorie van experimenten, waar op kleine schaal ervaring kan op gedaan worden, voor men de massa er toe verplicht. Wat de schoolleiders in tussen niet ontslaat van de plicht om gezamenlijk te blijven controleren, hoe het in de praktijk met het op de troon gezette vak maatschappijleer vergaat. WANT nu meer en meer duidelijk wordt dat de mammoetwet zoals ze een paar jaar geleden parlementair werd vastgesteld het voorwerp van een voortgaande evolutie blijft, is bepaald niet uitgesloten dat de overheid, om liever ten halve te keren dan geheel te falen, op dit concrete punt eerlang ook tot andere uitspraken komt dan in het begin van deze zestiger jaren door haar gedaan is. Studentenbrief De Utrechtse student, Robert B. van Gemert. heeft de minister van Justitie de fotokopieën gestuurd van de hand tekeningenlijsten, waarop 755 personen hebben verklaard, dat ze president Johnson een oorlogsmisdadiger vinden. Hij herinnert de minister eraan, dal de Utrechtse politie de afgelopen dagen honderden studenten heeft geverbali seerd, omdat zij voor hun ramen biljet ten hadden opgehangen. Rob van Gemert vraagt de minister namens de ongeveer duizend studenten, die zaterdag in de Utrechtse Buurtkerk bijeen geweest zijn, hem op zeer korte termijn mee te delen, hoe hij zal handelen ten aanzien van degenen, die de handtekeningenlijsten hebben ondertekend en welke stappen hij wil ondernemen om zijn vervolgings beleid dusdanig te wijzigen, „dat de dui zenden mensen, die momenteel in ern stige gewetensconflicten raken inzake het Vietnamgebeuren, niet onnodig met de rechter in aanraking komen". Wetswijziging Er zal meer spoed gemaakt worden b(J de studie van dc vraag of er wijzi ging moet komen ln bet artikel van het wetboek van strafrecht, dat belediging van een bevriend staatshoofd strafbaar stelt. Dit deelt minister Polak (Justitie) mede In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van ThUn (PvdA). In het bijzonder gaat men na of het mogelijk is een scherper onderscheid te maken tussen het gebruik van scheld woorden en het uiten van zakelijke kri tiek. Zonder echter los te laten het geen in andere strafbepalingen omtrent belediging wordt gezegd. Volgens 't hui dige recht kan ieder die zich in het openbaar mondeling of via een afbeel ding opzettelijk in beledigende vorm uitlaat over het openbaar gezag, lichaam of instelling, veroordeeld worden tot maximaal twee jaar gevangenisstraf of ten hoogste driehonderd gulden boete. Minister Polak wijst erop, dat het be treffende artikel in het wetboek van strafrecht is ontstaan in een tijd en een wereld, die verschillen van de onze Voorts dat de toenmalige positie van staatshoofd op een aantal punten af wijkt van die van menig staatshoofd van thans. „Er is dus aanleiding het artikel ln nadere ogenschouw te nemen", aldus de minister. Pamflet De P.S.P.-senator O. M. Boetes heeft gisteravond ln de Eerste Kamer bi) de begrotingsbehandeling van Onderwijs en Wetenschappen voor enig stuntwerk ge zorgd. HU bestond het om minister Ve- ringa een pamflet te overhandigen met de tekst .Johnson oorlogsmisdadiger". Tegen de minister die het affiche gege neerd aanvaardde, zei de heer Boetes dat h(| nog over enkele duizenden an dere exemplaren beschikte ter versprei ding onder de Nederlandse schooljeugd. Kamervoorzitter prof. dr. Ir. Mazure haastte zich te verklaren, dat de heer Boetes met zijn handelwijze buiten de orde ging. Niet de begroting van Bui tenlandse Zaken immers stond ter dis cussie, maar de begroting van Onder wijs en Wetenschappen. De heer Boetes zei echter dat zijn handelwijze voort sproot uit eerdere opmerkingen van de CHU-senato: Hulst. Deze had er namelijk voor gepleit om op de scholen de „irenologie" (het leren van de vrede) te bevorderen. Oorlog en vrede zijn niet alleen politieke maar ook pedagogische vraagstukken, zo had prof. Van Hulst gesteld. De heer Boetes zei in de se naat ook nog, dat hij zich wenste aan te sluiten bij de uitlatingen van de Groningse hoogleraar prof. Delfgaauw. Als u bezitter bent van een t.v., waarop Nederland I en Nederland II kunnen worden ontvangen, als u tevens voetballiefhebber bent er gehuwd, dan is er alle kam dat vanavond een forse echtelijke twist uitbreekt als de buis wordt ingeschakeld. Via wordt na melijk van vijf voor half negen tot kwart over tien dc voetbalmatch Real Madrid Spart a k Praag uitgezonden, terwijl op JI" om kwart voor negen Qeyton Place" losburst, een strip, die qua popu lariteit niet qua kioaliteit co on geveer kan wedijveren met de Forsyte 8aga". Misschien is het wel het beste, dat mannelijke en vrouwelijke huurt- bewoners-t.v.-bezitters zich verenigen, de straat in tweeën verdelen, zodat aan de even kant wordt gevoetbald en aan de oneven kant ge-Peytond". (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. „In Spanje, dat geen snelle ontwikkeling kent, is het risico van het uit breken van een revolutie daar om niet uitgesloten. Een koning kan gemakkelijker boven de partijen staan en kan vol doende gezag hebben om nieuwe structuren te scheppen en zo een uiterst snelle ontwikkeling moge lijk te maken, zonder dat die evo lutie op revolutie uitdraait". Aldus prins Carel Hugo in het interview dat hij en prinses Irene de NTS hadden toegestaan en dat gisteravond werd uitgezon den. Het gesprek, dat voornamelijk over politieke en godsdienstige onderwerpen ging, werd in Bussura gevoerd door dc journalist W. Brugsma, dezelfde die enige tijd geleden kardinaal Ottaviani interviewde. Prins Carel Hugo zei het carlisme, waarvan hij de voorman is, „een van de meest democratische stro mingen te vinden, die ik tot nu toe ben tegengekomen. Al zjjn er moderner en democratischer bewegingen denk baar". Prinses Irene ontweek enige rechtstreekse politieke vragen. Zii vol stond met dc mededeling dat zij „naast haar man stond". Na de begroeting van het prinselijk paar in de huiskamer van hun villa te Madrid, informeerde de heer Brugs ma naar de waarde van de geruchten, dat het paar wilde gaan verhulzen naar een kasteel in Oostenrijk. Prinses Irene verklaarde: „We gaan niet in Oostenrijk wonen. We hebben net ons huis ingericht, het is zo goed als klaar. Het zou erg jammer zijn om direct naar Oostenrijk te gaan. Maar er worden in Oostenrijk in het huis van Carlos' familie inderdaad veranderin gen gemaakt en het wordt opnieuw ingericht. Maar dat wil niet zeggen dat wij in Oostenrijk gaan wonen". Prins Carel Hugo vertelde dat hij Irene voor het eerst gezien had bij het huwelijk van een neef in Luxemburg en daarna bij het huwelijk van koning Boudewijn van België. „Maar helaas merkte ze mij niet op. Later heb ik haar verteld hoe mij dat speet. Mis- LONDEN (Reuter) De koers van het pond sterling op de Londense wis selmarkt heeft gisteren heftige schom melingen te zien gegeven, toen het ge brek aan vertrouwen in papieren valuta een nieuwe stormloop op het goud te weeg bracht. Op een gegeven ogenblik bereikte de officiële koers van het pond sterling een nieuw dieptepunt namelijk 2,3972 dollar, maar later deden aanko pen door de Bank van Engeland de koers stijgen tot 2,4030 dollar, dertig punten boven de officiële pariteit. HILVERSUM (ANP) Drs. Rudolf de Jong uit Amsterdam heeft vanmorgen in de rubriek „Hier en nu" van de N.C.R.V.-radlo gezegd dat prins Carlls Bourbon Parma, echtgenoot van prin ses Irene, gisteravond voor de televisie een volledig onjuiste voorstelling heeft gegeven van het carlisme. De heer De Jong, die verbonden is aan het internationaal instituut voor sociale geschiedenis in Amsterdam en die een aantal publlkaties over de geschiedenis en de tegenwoordige situatie ln Spanje op zijn naam heeft staan, sprak de be- wéring van prins Hugo dat het carlisme een betrekkelijk linkse stroming is, pertinent tegen. In feite ls het de meest reactionaire stroming die Spanje de laatste anderhalve eeuw heeft gekend", aldus de heer De Jong. Een aantal van de carlistische programmapunten grijpt zelfs terug op de middeleeuwen. De heer De Jong zei ln „Hier en nu" de bewering van prins Hugo dat het car lisme opkomt voor de godsdienstvrijheid, absoluut onjust te achten. Het carlisme kwam bij zijn ontstaan op voor hetstel van de inquisitie, en tijdens twee burgeroorlogen in Spanje is deze bewgeing op de meest onverdraagzame manier tekeer gegaan tegen haar reli gieuze tegenstanders, aldus de heer De Jong in de N.C.R.V -uitzending. (ADVERTENTIE) Volgende week gaat het nieuwste „FORD-STUK" in première Vrij entreeUw gastheer A UTOMOBIELBEDRIJ F Lammenschanapleln 5 Leiden telefoon 30325—42451 schien waren we anders wel eerder getrouwd". Op de vraag wanneer en waar de prinses was toegetreden tot de Katho lieke Kerk, had prinses Irene een uit voerig antwoord: „Ik heb van heel jong af altijd getracht zeer bewust te geloven en vanaf het moment dat ik katechesatie heb gevolgd is het veel intenser voor mij geworden. En toen ik zou worden aangenomen was het mij onmogelijk om tot één van de protestantse Kerken toe te treden. Ik ben daarom in Zwitserland aangenomen in DE protestantse Kerk, dus niet in één van de Kerken. Daarna heb ik verder gezocht, verder gestudeerd, totdat ik mijn man ontmoette. Het was de eerste keer dat ik bewust met de Katholieke Kerk in aanraking kwam. Ik heb die heel diep bestudeerd en hoe langer hoe meer werd het mij duidelijk, dat het voor- irlij DE wdg was. Het was iets zo sterks en zo groots, dat het boven alles uit kwam te staan en dat het voor mij een zekerheid werd, dat ik het moest doen. Maar Carlos was de aanleiding, hij was nooit de reden. Ik geloof dat je als mens op deze aarde niet voor een ander mens van Kerk mag veranderen. Ik geloof dat dat een leugen zou zijn tegenover God". Curiositeit Op de vraag waarom de opname iri de Katholieke Kerk aanvankelijk ge heim was gehouden, antwoordde de prinses, dat het voor haar een te teer en te groots onderwerp was om op dat moment als publieke curiositeit de pers en de fotografen tegemoet te treden. Over de voorwaardelijke doop in de Katholieke Kerk vertelde de prinses dat dit gebeurde omdat zij het niet onmiddellijk wou publiceren. „We konden de dooppapieren, die in Londen liggen, waar ik ben gedoopt, niet op vragen uit angst dat het eventueel zou uitlekken. Daarom ben ik voorwaar delijk gedoopt in Rome. In de Katho lieke Kerk heb ik een grote innerlijke rust en zekerheid gevonden, die mij daarvóór onbekend was". Paus Paulus Toen de heer Brugsma informeerde aan welke Paus hij de voorkeur gaf. verklaarde prins Carel: „Ik geef de voorkeur aan Paus Paulus. Hij slaagde er in korte tijd in een evolutie in de Kerk tot stand te brengen. De weg daartoe was vrijgemaakt door de enorfne verruiming die Paus Joannes geschapen had. Maar Paulus VI leidt deze moeilijke evolutie met groot overleg en kalmte en doet hem zo snel mogelijk verlopen. Toen de heer Brugsma bij de prins informeerde of het beeld in het buiten land. dat het carlisme nogal reactionair en half fascistisch zou zijn. overeen komt met de werkelijkheid, kreeg h(j ten antwoord: „Als dit beeld klopte met de werkelijkheid zat ik nu niet hier. Men heeft het carlisme vaak met het fascisme verward omdat men tijdens de burgeroorlog wel partij moest kie zen. Het carlisme was tegen de repu bliek omdat die onder communistische invloed stond. Daarom kozen we de partij van de nationalisten, die door de fascisten gesteund werd". Karl Mar: De prins citeerde hier Karl Marx, die reeds in 1849 schreef: „Het carlisme is geen achterlijke beweging tot her stel van de dynastie, zoals sommige dikbetaalde liberale geschiedschrijvers beweren, maar een vrije volksbewe ging die tradities verdedigt die veel vrijer zijn dan het officiële liberalisme dat de Franse revolutie naöapt". Het carlisme is sterk geëvolueerd bestaat voor 99 procent uit arbeiders en boeren. Hierdoor is het carlisme ii denken en doen al een beetje baan brekend In zijn tijd geweest. De prinses vertelde dat ze maar één maal op de Jaarlijkse bijeenkomst van de carlisten op de Monte Jurra was geweest. „Ik wist niet dat zoiets be stond. Ten eerste het aantal mensen bij elkaar en dat enthousiasme. Ze zijn zo enthousiast, het is ongekend. En dan die blijdschap en vreugde. En hun overtuiging van wat zij geloven dat het juiste is. Het is iets unieks. Je moet het hebben meegemaakt om te kunnen begrijpen wat het is". Geen wedijver Of prins Carel en zjjn neef Juan Carlos om persoonlijke of dynastieke redenen wedijveren om de troon of dat het hier gaat om verschillende opvattingen over het Spaanse koningschap? Prins Carel zei het woord „wedijver" niet gelukkig te vinden. Dat mededingen is geen wedijver tussen twee troon pretendenten. maar tussen twee per sonen, die verschillende ideeën hebben over wat noodzakelijk en wat goed is voor het land. Ieder tracht op zjjn manier aan te tonen dat zijn zienswijze het beste is. De heer Brugsma wees de prinses erop dat zij als nazate van Willem van Oranje de kans liep als koningin op de Spaanse troon te zetelen. De prinses antwoordde hierop: „Het zal mogelijk zijn. Let u wel, dat is geen persoonlijke ambitie. Maar als die dag komen zal, zal het de consequentie zijn van een keuze van het volk betreffende onze conceptie van monarchie". De laatste vraag handelde over het (ADVERTENTIE) Bij aankoop van een auto is goede raad duur De nieuwste Ford Escort niet Ruim, goedkoop, snel, mooi Volgende week te zien bij AUTOMOBIELBEDRIJF Al is er dan volgens prinses Irene en haar echtgenoot „Geen sprake van verhuizing naar Oostenrijk", toch is een verblijf in dit land voor het prinselijk paar erg aantrekke lijk. Samen met de overige leden van de koninklijke familie genieten zij er van een wintersportvakantie. rumoer en de kritiek die de toetreding van de prinses tot de Katholieke Kerk evenals haar verloving in Nederland hebben verwekt. Of zij zich hieraan gestoten had? De prinses antwoordde dat die kritiek haar persoonlijk pijn had gedaan. Maar ze geloofde niet dat je een wrokgevoel of een bitter gevoel kunt hebben iets waar je van houdt. „En ik hou van Nederland, ik hou van de Neder landers". (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De televisiequiz her bergt het gevaar dat de indruk wordt gewekt dat een enorme hoeveelheid parate kennis het hoogste is wat een school zijn leerlingen kan bijbrengen. De eigenlijke kennis ligt echter elders. Deze mening werd gisteren ontvouwd door de C.H.U.-senator Van Hulst, die als eerste in de rij Eerste-Kamerspre- kers zijn licht liet schijnen over de begroting van het ministerie van On derwijs. De heer Van Hulst had nog een opmerkelijke uitspraak in petto: „De Duitse geschiedenisboekjes waren een grondslag voor het nazidom. Het ontbreken van goed geschiedenisonder wijs kan de vredelievendheid in een volk nadelig beïnvloeden. Daarom moet er op de scholen een doelgerichte op leiding naar de vredesgedachte komen", aldus de senator. De C.H.U.-afgevaardigde had voorts enige kritiek op de voorgestelde maat regelen voor het kleuteronderwijs. Hij sprak ln dit verband van „een vlek op het beleid". Belangwekkendste t.v.-uitzending van gisteren was Denk-beeld op „II" waar in W. L. Brugsma sprak met prinses Irene en haar echtgenoot. Het belang wekkende school daarbij in het feit dat dc interviewer niet de terughou dendheid betrachtte die meestal geldt als een lid van het koninklijk huis wordt ondervraagd. Het gesprek bad „body"; vragen èn antwoorden bewo- I gen zich vaak heel diepgaand en heel 1 openhartig over allerlei zaken die we- i zenlijk interessant waren. Aan de orde kwamen o.m. de geloofs- H overgang van prinses Irene, haar r „herdoop", haar inzichten en die van jj haai- echtgenoot over moderne stromin- gen in de Kerk, het carlisme en de i| eventuele positie van een „Koning van I Spanje". De vragen waren pittig; de antwoorden óók. Charmante prinses I Irene bleek te weten waarover zij sprak; haar kennelijk zeer intelligente echtgenoot evenzeer. Diens politieke I inzichten jnogen wellicht aanvechtbaar I geklonken hebben, ze maakten zeker I de indruk op een eerlijke mening te berusten. Prinses Irene wees slechts één vraag at. Die waarin Brugsma haar vroeg een vergelijking te trekken tussen de de mocratie zoals prins Carlos die voor j Spanje als ideaal ziet en die zoals ze in Nederland bedreven wordt. Terecht overigens omdat zij uiteraard enerzijds niet in de positie verkeert om kritiek te leveren op de politieke visie van haar echtgenoot en anderzijds omdat het haar als prinses der Nederlanden niet zou passen om een oordeel te ge- ven over Nederlandse politieke vraag- I stukken. Brugsma had die vraag beter niet kun nen stellen. De prinsesselijke corjectie was overigens mild. Voor 't overige een uitstekend interview dat alleen ontsierd I werd door de onzinnige hebbelijkheid I dat in Denk-beeld de gesprekspartners I per eldofoon met elkaar moeten spre- ken. Die hebbelijkheid levert belangrijk hoge extra kosten op en resulteert vaak, gisteren ook, in een belabberde kwali teit van beeld en geluid. Ze geeft het programma ook iets onwerkelijks om dat de gesprekspartners tenslotte tegen een plaatje zitten te praten in plaats van tegen levende mensen. Het gesprek van gisteren, notabene al een week ge leden opgenomen, zou heel wat leven diger zijn uitgevallen als Brugsma een vliegretourtje naar Madrid had ge nomen. Henk Neuman was op zijn best met een voortreffelijke documentaire over het incident in de Golf van Tonkin in 1964 dat de directe aanleiding werd tot de „onverklaarde oorlog" tussen de Ver enigde Staten en Noord-Vletnam. Deze documentaire, die de regering-Johnson min of meer in een perfide positie plaatste, had overigens alleen een historisch belang. Aanleidingen tot een oorlog zijn namelijk niet van belang om tot mogelijkheden voor vrede te komen. Wel van belang zijn wederzijdse ver klaringen van oorlogsdoeleinden va» beide partijen. Neuman zou er goed aan doen daar een vervolgprogramma aan te wijden. Omdat zo'n programma de vredesmogelijkheden zou kunnen aan- In „Vanavond in Nieuwspoort" kwamen K.V.P.-radicalen en Aarden-radicalen ruimschoots aan het woord. Op een wijze waarbij de Brandpuntredactie zich nagenoeg neutraal opstelde, zodat er voorshands geen reden is om aan te nemen dat radicale K.R.O.-voorzitfcer Van Doorn Brandpunt tot een subjec tieve zienswijze dwingt. Er was gisteren ook weer zendtijd voor een „splintertje", het Groot Oosten der Vrijmetselaren ditmaal. Het werd een heel gek programma eigenlijk. Dr. F. Brouwer had het mgenoeg niet over vrijmetselaren,' maar wel over evolutie, geleedpotlgen en protoplasma. Er waren heel mooie filmbeelden over protoplas ma e.d. en er was ook heel mooi gitaar spel. Voor het overige: rim-ram in het kwadraat! Vg. Radioprogramma >ekprogramma (gr). 18. toekomst, gastcollege 19.50 Stereo: Radio Filharmonisch Orkest moderne muziek. 20.45 De geschiedenis vai het hoorspel, documentaire. 21.30 Wie ls mijl Volkspartij voor Vrijheid en Dei 18.30 Stereo: Licht ensemble i zangsolist. 18.55 Stereo: Tango-rumba-ork iet zangsollsten. Trammelant ln Loeren aan d< ullleton. 21.50 Zonder bllnddt Ir programma. 22.30 Nieuv laUtelten. 22.55 Stereo: klassl* ek. 23.05 Stereo: Folle-4-Dei: 1 muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED. (324 m). modern platenprogra t dat kind?, pedagoglsc KRO: 11.00 Nieuws r». NCRV: 12.00 Stereo: nuriek. 12.26 Mededelln- 15.00 Gereformeerd godsdienstige uitzending. NRU. 15.30 Banden met het verleden, klank beeld. 15.45 Spel: kroniek voor creaUcve vrijetijdsbesteding. 16.00 Nieuws. 16.02 Nic kel- Odeon: programma voor film en filmers. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Stereo: Voor klei ne bezetting: moderne kamermuziek (opn). NCRV: 17.45 Sportactualltelten. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte pajnmofoonmuzlek. VPRO: 7.54 Deze dag. 8.11 Radiojoui lorgenwlldlng. 8. Stereo: Moderne orkestwerken: populair zoekplatengrogramma. (11.00-11.02 Nleu 11-55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Plan cl tal: klassieke muziek 18.26 Mededelh t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Modern pl: land, praatje. 12.34 Toppers van toen (gr.). 113.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Ste reo: Bas-bariton an plano: klassieke en se- NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen oi 18.56, 19.03. 19.56 20.16) NTS: 18.50 Uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: De drie musketiers, 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Uitzending stichting Socutera 20.25 uur: Real Madrid--Spartak Praag, voetbal 22.15 uur: Tweede journaal 22.20 uur: Openbaar Kunstbezit 22.35 uur: Sluiting NEDERLAND II (STER- reclamcuitzendingen om 18.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieu- in het kort AVRO: 19.03 uur: Luipaard op schoot, tv-serie (kleuren televisie) 19.28 uur: De dubbeldekker, tv-film (kleuren televisie) 19.33 uur: Vaders tegen wil en dank, tv-serie NTS: 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Hier Parijs hier Jan Érusse 20.45 uur: Peyton Place, tv-serie 21.10 uur: Ullanova, ballerina bij uitstek 21.20 uur: Sterren van het Tweede journaal 22.20 uur: Sluiting HILVERSUM I NCRV: 20.45—21.30 uur: De geschied, nis v het hoorspel NRU: 22.4( -23.55 VARA: 21.25—21.50 uur: Trammelant in Loeien aan de Hor 23.05—23.55 uur: Folie-a-deux. gedicht Iks een sprong i het duister, a musementsprogr. 7.00, 7.30. 8.00, 8.30. 12.30. 18.30. 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 8.00. 11.00, 13.00 16.00. 18.00. 19.30. 22.30. 23.55 mt-klassteke liederen. 13.55 Stereo: Viool en contrabas: klassieke muziek. 14.20 Trouwen op huwelijkse voorwaarden: gesprekken. HILVERSUM ni 240 m en FM-kanalen) NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieken. 9.30 Strictly Instrumental: lichte Instrumen tale muziek. 10.00 Nieuws. 19.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws) NRU: 12.00 Nieuws 12.03 Pl.itenkeus: bekende Nederlanders op het gebied van de ernstige muziek kiezen lichte grammofoonplaten. KRO: 13.08 T.N.T.: knalmuzlck BRUSSEL NED (324 55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuw weerbericht en beursberichten. 13.20 Tafel- muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (15.00 Nieuws.). 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Hand In hand met Nederland. 17.00 Nieuws, weer- bericht en mededelingen. 17.15 Lichte orgel- muziek. 17.30 Koorzang.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2