Dominee wil met 30 volgelingen naar Zuid-Afrika RIV" S)eÊcicl4eSoii^CMit TUINBOUW „ZONDIG NEDERLAND" Onrust in IJsselmuiden piano's orgels hifi mossel+ versteege Wethouder wilde geen engeltje zijn Werkgroep ingesteld De tranen van de blinde PAGINA 2 DB LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 MAART 1968 Werkgevers hebben kritiek IN de partijpolitieke woelingen welke gebeurtenissen binnen de KVP deze week veroorzaakt hebben, is een toch niet onbelangrijk stukje kritiek van de kant van de werkgeversverbonden wat op de achtergrond geraakt. En toch kan deze kritiek komende maanden mogelijk nog een rol van betekenis gaan spelen. De werkgeversverbonden hebben zich, na het mede door hun toedoen tot stand gekomen bericht over het non-aetief blij ven van de Stichting van de Arbeid in zake ontwikkelingen op loonpolitiek ge bied, gehaast om te verklaren dat cen trale organisaties van werkgevers en werknemers wel medeverantwoordelijk blijven voor de algemeen sociaal-econo mische ontwikkeling Daarmee werd duidelijk bedoeld te zeggen, dat de centrale organisaties op het gebied van de loonvorming het met elkaar eens moeten proberen te blijven. De aanleiding tot het spuien van de kri tiek waarover we het in dit OOmnMl- taar hebben, is geweest het verschijnsel dat een der grote vakcentrales in het jongste verleden vierkant achter een aantal eisen van vakbondszijde in een bepaalde bedrijfssector zijn gaan staan, waartegen door de onderhandelende werkgevers ernstig bezwaren waren ge maakt, eisen die op het eerste gezicht ook wel een stuk hoger uitkwamdn dan het gemiddelde dat de overheid tot dus verre als gewenst heeft laten doorsehe- Hierop heeft de Raad van Nederland se Werkgeversbonden de volgende reac tie afgeschoten: Zo'n wijze van cen trale inmenging van de kant der vakcen trales past niet ln de opzet van de vrij ere loononderhandelingen, die sinds kort weer mogelijk zijn Zij tenderen naar mee-onderhandelen en het opnieuw in troduceren van centrale aanwijzingen". Hadden de werkgeversverbonden deze verklaring nog niet uitgegeven, ze zou den het zeker dezet dagen hebben ge daan, nu gebleken is dat de minister voor Sociale Zaken niet van plan is op te treden tegen nieuwe CAO's met een verbetering van arbeidsvoorwaarden die het gemiddelde niet onaanzienlijk te bo ven gaan. Natuurlijk kan de heer Rool- vink altijd nog in het geweer komen, wanneers hem straks dergelijke voorstel len van de kant van grote bedrijfssecto ren zouden bereiken. Maar voorlopig heeft hij zich de „zwarte Piet" in het spel van dc vrijere loononderhandelin gen niet in de hand laten drukken. De verklaring van de Raad van Werk geversverbonden doelde in het bijzonder op reeds gemaakte of nog aanhangig zijnde voorstellen inzake de arbeidstijd verkorting. Men wil erop wijzen, dat zul ke afspraken, ook al mikken ze op een datum in het late najaar, belangrijke kostenstijgingen zullen veroorzaken die de ruimte voor 1969 ruimschoots kunnen opmaken. Daarmee zijn we het eens. Maar wan neer de werkgeversverbonden zich hier over echt ernstig bezorgd maken, moe ten ze van hun kant het gesprek hier over en dan nlet-vrljblijvend gesprek in de Stichting van de Arbeid entame ren. Want soms lijkt het er in dit stadi um op, dat de werkgevers graag de rem men in beweging gesteld zien, maar het moeilijke karwei en in elk geval het odi um ervan in de eerste plaats de regering I willen opdragen. Zorg voor ex-priesters niet overtrekken HET ministerie van Sociale Zaken heeft op verschillende plaatsen in ons land functionarissen aangewezen, speciaal belast met de hulp aan ex- priesters en ex-religieuzen, op zoek naar een nieuwe werkkring. Wij achten dit een goede maatregel om verschillen de redenen. Uitgetreden priesters en re ligieuzen hebben vaak nogal moeite om aan de slag te komen, gezien hun leef tijd, eenzijdige opleiding en gemis aan diploma's. Zelfs wanneer zij zoals dikwijls voorkomt ruimschoots vol doende capaciteiten hebben, om een flinke post te bekleden, vormen deze beletselen een moeilijk te overwinnen handicap. In de meeste gevallen is een snelle inschakeling in het bedrijfsleven noodzakelijk gezien het feit, dat de be trokkenen in de overbruggingsperiode geen uitkering krachtens cle sociale verzekeringswetten genieten, waarbij dan als extra-moeilijkheid komt, dat zij meestal wat ouder zijn en bezwaarlijk nog lang op een oplossing kunnen wach ten. Erkend dient echter te worden, dat behalve de ex-priesters en ex-religieu zen er vele anderen zijn, die een bij zondere bemiddeling bij het zoeken naar een nieuwe werkkring behoeven. Wij denken aan degenen, die getroffen zijn door de vele bedrijfssluitingen van de laatste tijd. vooral de wat oudere hoofd arbeiders. Ondanks de sociale zekerheid die zij genieten, kan ook hun nood bij zonder schrijnend zijn. En er wordt nog wel eens geklaagd, dat de arbeidsbureaus met de hulp aan deze gevallen geen al te beste resultaten bereiken. Alle waardering dus voor het besluit, dat de minister op verzoek van het cen traal adviesbureau voor priesters en re ligieuzen genomen heeft. Maar tegelij kertijd ec-n zekere bezorgdheid, dat aan een betrekkelijk kleine groep van men sen in nood wellicht wat te veel aan dacht wordt besteed. Zou de speciale maatregel uitpakken ten nadele van de veel talrijker noodgevallen uit het gewo ne bedrijfsleven, dan zouden wij zelfs moeite hebben hem toe te juichen. Raad voor de Arbeidsmarkt IN Ruim Zicht wordt deze week als NKV-standpunt ihct arbeidsmarktbe leid van het kabinet-De Jong „falend en ongeïnspireerd" genoemd. Dat zijn forse beschuldigingen en men moet die kritiek naar onze smaak wel met een korreltje zout nemen Er is bijvoorbeeld goede reden om te stellen, dat ook onder de vorige kabinet ten bij 'n wat ander beleid de werkgele genheidsproblemen niet zo'n omvang zouden hebben gekregen als nu 't geval is. Bovendien wordt mede door de houding van het bedrijfsleven een te groot onderscheid gemaakt tussen be langrijke zaken als loononderhandelin gen, arbeidstijdverkorting en werkgele- genheldspolitiek. Wel vallen we het NKV bij, als het stelt dat de werkgelegenheldspolitiek van de overheid nog altijd te veel ge richt' is op bepaalde conjuncturele ex plosies en Ie weinig op structurele moob- lijkheden. Uit dien hoofde voelen we dan ook veel voor het in Ruim Zicht herhaalde pleidooi, dat de SER op korte termijn een interimadvies gaat uitbren gen over mogelijkheden om te komen tot een Raad voor de Arbeidsmarkt. Er is behoefte aan een apparaat, dat directer contact kan houden met de werkgelegenheidsontwikkelingen en dat in staat is om slagvaardiger op te tre den dan de overheid met haar nationale en regionale verwikkelingen vaak moge lijk is. Natuurlijk blijft dc regering uiteinde lijk verantwoordelijk. Ze voorziet zich evenwel van 'n hulpmiddel dat bevor deren kan, dat er meer vooruitgezien wordt en dat er dus minder achteraf ge saneerd behoeft te worden. Vervolg van de voorpagina) Na een uitvoerig betoog over de terug gelopen rentabiliteit in de glastuinbouw- sector meende de minister, dat de hoofd oorzaak te wijten was aan een te sterke groei van het Nederlandse produktteap- paraat. De toeneming van buitenlandse concurrentie achtte hij van minder be lang. Het afzetapparaat is nog steeds een van de sterkste troeven van de Ne derlandse tuinbouw. Dit zal zo kunnen blijven, was de minister van Landbouw van mening, „als de moed wordt ge toond tijdig de noodzakelijke knopen door te hakken". Dit naar nanleiding van de veranderingen die er zich in het afzetpatroon voltrekken (grootwinkelbe drijven). Het aanbod is echter nog on voldoende geconcentreerd en een meer gericht prijzenbeleid is vun toenemend belang. De minister gaat dit jaar, in gezel schap van de directeur van de tuinbouw, Ir. A. de Zeeuw, naar Roemenië om zich daar van de laatste tuinbouwontwikke- llngen op de hoogte te kunnen stellen Concurrentiestrijd Met moderne produktlemethoden kan een goed ondernemer voorshands de concurrentiestrijd met de andere EEG- partners wel volhouden. Verouderde be drijven zullen moeten verdwijnen, was de minister van mening. „Dat is nu eenmaal de consequentie van de techni sche revolutie. Per 1 juli I960 komt een einde aan de kwaliteitsbewaking aan do grens. Dit lijkt een gevaar. „Ik ben echter van mening dat in on derling overleg een oplossing kan wor den gevonden. Het bedrijfsleven staan ook andere middelen ter beschikking voegde de minister aan deze mededeling toe. Kwalitatief zijn de Nederlandse pro- dukten beter dan de buitenlandse. Ver dergaande standaardisatie bij bloemen achtte hij van groot belang. He nieuwe EEG-slerteeltverordcning schrijft ver licht© normalisatie voor. „De glastuinbouw", zo besloot de mi nister zijn inleiding", verkeert in een niet gemakkelijke situatie. Het bedrijfs leven moet concrete pogingen in het werk stellen tot verbetering. De bijdra ge van de glastuinbouw is wezenlijk in het totale Nederlandse exportpakket. Wij kunnen ons niet permitteren de glastuin bouw wezenlijk te laten* aantasten. Dc stichting Gaudcaraus organiseert van 19 tot en met 26 april in Utrecht weer een Internationaal concours voor ver tolkers van muziek van onze tijd. Hieraan kunnen instumentalisten. vo calisten en ensembles (max. 9 leden) deelnemen. Volkszangfestival in Heerenveen HEERENVEEN (ANP) Dat de lan delijke première van het Volkszangfesti val van de Nederlandse Vereniging vooi Volkszang juist te Heerenveen is gehou den, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de directrice, de sopraan Marie-Cécile Moerdijk uit Zeist, vele contacten in het Friese Haagje heeft (o.a. met het Hee- Vocaal Ensemble). -,Dorus'- programma naar Hollywood (Van o e omroepcorrespondent HILVERSUM Van 21 tot 24 maart a.s. zal aan de Universiteit van C'ali- fornië te Los Angelos het vijfde Holly- woodfestival van wercldtelevisiepro- duktics worden gehouden. Op dit festi- I val wordt 'n overzicht gegeven van de j beste inzendingen op andere televisie festivals. De organisatoren hebben de VARA-te- levisle verzocht voor dit evenement in Hollywood de beschikking te mogen krijgen over het t.v.-programma „Do- rus" van Tom Manders, dat ajs inzen ding van de NTS op het internationaal t.v.-festival in Montreux de zilveren roos verwierf. Het tv-programma „Do- rus" bevat een aantal onderdelen uit programma's die Tom Manders voor de VARA vervaardigde, zoals de be faamde archiefscene met Tom Man ders in de dubbelrol van zowel Dorus als de archivaris en de scene uit een Beiers Bierhuis met Hans Tiemeyer Loting voor finale Songfestival (Van o e omroepcorrespondent) HILVERSUM Dezer dagen heeft de loting plaatsgevonden voor dc volgorde waarin de solisten van de zeventien aan het Eurovisie Songfestival deelnc- mense landen zullen zingen. Deze volgorde luidt: 1. Portugal, 2. Nederland, 3. België, 4. Oostenrijk, 5. Luxemburg, 6. Zwitser land, 7. Monaco, 8. Zweden, 9. Finland, 10. Frankrijk, 11. Italië, 12. Engeland, 13. Noorwegen, 14. Ierland, 15. Span je, 16. Duitsland en 17. Joego-Slavië. Het Eurovisie Songfestival wordt op zaterdagavond 6 april in de Royal Al- bert Hall ln Londen gehouden en de uitzending zal ook in kleur kunnen worden ontvangen. Nederland wordt, zoals inmidels bekend geworden is, vertegenwoordigd door Ronnie Tober, die als tweede op het podium verschijnt en „Morgen" zal zingen, een liedje van Joop Stokkermans op tekst van Theo Strengere. De tv-stuntprijs ging gisteren naar de TROS. Die had het aardige idee om op schrikkeldag vrouwen beren te laten kiezen. Een van die vrouwen was ons aller Haya van Someren Downer, de vrouw met zo ongeveer de grootste tv- frequentie van allemaal. Haar heer, drs. Schmelzer. gezien de politieke ac tualiteit een schot in de roos. Waarby we graag aannemen, dat mevr. van Someren géén politieke bijbedoelingen had. Schmelzer zong (nou ja!) een zelfge maakte ode op Haya cn begeleidde zichzelf daarbij aan de piano. Het was uiteraard vooraf opgenomen. Maar dat maakte het extra-pikant. Want op de dag dat in de Kamer gedebatteerd werd over het uittreden van de KVP- radicalen, klonk uit Schmelzers mond: Het was een leuk programma van de TROS. Jammer, dat hel zo oubollig werd aangepraat door Frans Vrolijk. We hebben het jammer genoeg niet kunnen uitkijken, omdat we op „I" het tv-spel niet wilden missen. Daar was bij de AVRO Walter van der Kamp. die nog pas tekende voor die voor treffelijke ..De Vuurproef", weer hele maal in zijn oude doen als auteur (naar Molnar) én als regisseur. Wat het laatste betreft dus met superluxueuze decors en met een bezetting, die een zwak stuk een heel eind omboog tilde. „Een scene in de nacht" was vrij zwak, hoewel soms óók door de handige regie wel grappig. En, als gezegd, sterk bezet. Anne-Wil Blankers, de snelst rijzende ster van het Nederlands toneel, speelde de hoofdrol. Zij werd terzijde gestaan door gerenommeerde krachten als Henk Rigters en Leo de Hartogh en voorts door mensen, die de kunst van het typetjes-maken uit stekend verstonden. Onder hen in een bijrolletje: Richard van Helvoirt-Pelt, de NTS-grimeur, die gelijktijdig op „II" de uitverkoren heer van Ann Burton was. Wat maar weer bewees, dat ook onze tv zich in een klein wereldje beweegt. Muziekmozaïek behandelde filmmuziek op een manier, die een beetje beneden de stand van Willem Duys was (wat dit programma betreft dan). Er zaten aardige gegevens in verwerkt, man die Jo Vincent en Rubinstein in deze serie bracht, kwam nu wel erg mager voor de dag. Erg gebonden ook aan vrij toevallig beschikbaar mate riaal, leek ons. VfJ Radioprogramma HILVERSUM I (402 m) NCRV: 1« 00 Ste reo: Licht lntrumentaal ensemble. 18.20 Uit zending van de Katholieke Volkspartij. blinde, hoorspel. 21.45 Stereo: Lichte orkest- izlek met klarinet (gr). TROS: 22.00 Kans kunst: kritische kanttekeningen bi) het landelijks kunstgebeuren. 22.30 Nieuws. i Stereo: Radlophll- muziek. 23.40-23.46 ZATERDAG HILVERSUM I <402 O» NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassie ke grammofoonmuzlek. 7.30 Nieuws. 7.32 Ac tualiteiten. 7.45 Stereo: Klassieke kamermu ziek (gr) .7.59 Nieuws. 8.11 Muziek van Het Leger des Hells. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw. 9.16 Muzaïek: licht gevarieerd muziekprogr :unstkroniek. (9.35 Wa- i Welzijn. Een uitzending v 17.30 Voor de HILVERSUM n (298 m VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgymnastiek. 7.20 Socialis tisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmu- ziek. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Van de voorpagina: persover zicht. 8.15 Z.O. 135: gevarieerd programma. 10.30 Werkgeven en -nemen: gesprekken. 10.50 Wegwijs: Ups voor trips en vakanties. 11.00 Nieuws. 11.02 Stereo: Licht instrumen taal ensemble. 11.25 Afrikaanse kroniek. 11.45 i: Salonorkest en zangsollst. 12.10 Een geluld: progra jonge 13.11 VARA-Varla. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.00 Uitlaat: programma voor twintigers. 14.40 Radio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Wat NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen oi 18.56. 19.03, 19.56 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO: 19.06 uur: Waauw, hitparade 19.33 uur: Telixer, jongeren programma NTS: 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: Studio Uno, showprogramma 21.10 uur: Bonanza, tv-serie (kleurentelevisie) 22.00 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek NTS: 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Wereldkampioen schappen kunstrijden 23.15 uur: Sluiting NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingcn om 18.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden 19.25 uur: Open ooff, rubriek 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 uur: Ja nee. geen mening, rubriek 21.00 uur: Sumber Asih, actie 21.05 uur: Bassey en Basie, muziekprogramma 21.40 uur: Cinema, filmprogr. NTS: 22.25 uur: Tweede journaal 22.30 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I TELE AC: 13.15 uur: Automatisering 14.00 uur: Mens in de ruimte 14.30 uur: Russische les 15.00 uur: Sluiting NCRV: 16.00 uur: Onder de loep. filatelistisch allerlei 16.20 uur: Abbott en Costello, film 16.45 uur: Met „Zienderogen" op en om de boerderij 17.30 uur: Sluiting RADIO HEDENAVOND HILVERSUM II VARA: 21.00—22.30 uur: Radio Philh. Orkest 22.55—23.55 uur: Vrijdagavond-draai, platenprogramma HILVERSUM I NCRV: 21.00—21.45 uur: De tranen van een blinde, luisterspel TROS: 22.40—23.55 uur: All-in, amusements programma programma. (10.00 en U.C r twintigers ntry and westemmuzlek. 16.00 Nieuw! I Actualiteiten. 16.07 Licht platenpro mofoonmuziek. BRUSSEL NED (324 m) SOS-bericht muziek. 12.55 Buitenl; Nieuws en weerbericht. 13.15 Gevarieerd pro- 15.00 Nieuws). Tussen 15.00 Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM H: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 19.30, 22.30. 23.55 HILVERSU MUI: Elk heel uur vanaf 9.00 Wethouder H. Hofstra sprak de wens uit dat men niet weer vier jaar behoeft tc wachten op een herhaling van dit Schrikkelvolkszangfestival, die hij een positieve en hartverwarmende manifes tatie van de volkszang noemde. Onder leiding van Ph. Jongerius uit Voorburg werden een aantal Friese en Hollandse volksliedjes gezongen, afgewisseld met enige shownummers. Ook kon men de stem beluisteren van Marie-Cécile Moer dijk in Finse, Russische en Spaanse volksliedjes. Medewerking aan deze avond verleenden Pro Rege, de christe lijke brassband van Heerenveen, dc zangverenigingen Waldsang en Woud klank onder leiding van mej. Iet de Jong uit Lulnjebcrd, de pianist Kees Bijlstra uit Joure en het Heerenveens Vocaal Ensemble o.l.v. Cor Nijdam. In Amerika is een luchtpompje ontwikkeld, dat door de motor wordt aangedreven. Een uit komaf voor automobilisten, die oiulerweg banden- pech krijgen. De minipomp zal binnen kort in de Verenigde Staten op dc markt toorden gebracht. Op de foto toont een lieftallige jongedame hoe de luchtpomp werkt op een „ruimte- beaparendereserveband, waarvan de lege buitenband nauwelijks meer plaats inneemt dan de wielvelg. De minipomp kan natuurlijk ook gebruikt worden om luchtbedden, rubberboten en dergelijke op te pompen. (Van onze correspondent) IJSSELMUIDEN. Oudere en groot ouders in IJsselmuiden maken zich ern stig bezorgd, nu een groepje van dertig gelovigen gereed staat om op het eerste teken van dominee Tljmen Wakker naar Zuid-Afrika te vertrekken. De dominee wil naar Zuid-Afrika emigreren om, wat hU noemt „de werkloosheid en het zon- I dige leven in Nederland" te ontvluchten. Dertig personen, onder wie gezinnen met acht kinderen, zijn bereid de domi nee in alles te volgen, ongeacht de waar schuwende woorden van de Nederlandse Christelijke Emigratiecentrale en anders denkende familieleden. Enige tijd geleden vertrok dominee Wakker op eigen initiatief voor een I oriëntatiebezoek naar Zuid-Afrika. Hij verkocht zijn woning, geschenk van zijn gemeenteleden en zijn zwarte personen auto, om met de noorderzon te vertrek ken. De kosten voor de overtocht wer den betaald uit de opbrengst van zijn woning. Hoewel het er op leek. dat dominee Wakker zijn gemeenteleden in de steek had gelaten, keerde hij dezer dagen even plotseling als hij was ver trokken in IJsselmuiden terug. De pre dikant nam zijn intrek in de woning van zijn dochter. De gordijnen in de woning werden ogenblikkelijk gesloten, terwijl besprekingen werden gehouden om thans met alle volgelingen voorgoed naar Zuid-Afrika te vertrekken. Rondom de datum van vertrek wordt de grootste geheimhouding betracht. Intussen heeft de plotselinge terug keer van ds. Wakker in IJsselmuiden voor hernieuwde consternatie gezorgd. Er is onenigheid ontstaan in die gezin nen, waarvan de man wel bereid is de predikant naar Zuid-Afrika te volgen, maar de echtgenote niet. Bezorgde groot ouders, mensen van in de 70 jaar, doen alle mogelijke moeite hun kinderen er van af te brengen zich in een roekeloos avontuur te storten. Een van deze oudere bekende: „Er is weinig kans om een redelijk gesprek met de volgelingen van ds. Wakker te voeren. Men gelooft alles wat ds. Wakker zegt en doet al weten zij zelf niet wat er gaat gebeuren". Ook enige jaren geleden deed ds. Wakker van zich spreken, toen hij in moeilijkheden raakte toen hij zijn woning uit moest. Ds. Wakker liet zich met inboedel en al op straat zetten, ging op het trottoir achter zijn huisorgeltje zitten om te spelen: „Als ge in nood gezeten, geen uitkomst ziet". Hij stichtte toen, na moeilijkheden in de vrij hervormde gemeente, die hij diende, een eigen kerkgenootschap onder de naam Oud-Gereformeerde Kerk. (ADVERTENTIE) Dan Haag - C.roningan- Democratisering gevangenwezen (Van onze correspondent) ZEELAND (N.B.) Aan het peniten tiair trainingskamp (P.T.K.) „De Corri dor" in het Noordbrabantse dorp Zee land was, by de opening in december 1966, als taak gesteld: „Een zinvolle in houd te geven aan de ten uitvoerlegging van korte vryheidsstraffen. variërend van 1 tot 3 maanden, aan jongemannen van 17 tot en met 22 jaar". Als directe con sequentie van een jaar experimenteren komt men zeer binnenkort tot het in stellen van een werkgroep van het Open baar Ministerie en de directie Gevange niswezen. Die groep krügt als opdracht na te gaan hoe een optimale bezetting van het P.T.K. kan worden verkregen door jongens, die hiervoor in aanmerking kunhen komen. Wetenschappelijk objectieve uitspraken over de resultaten van het eerste jaar van deze „Corridor" durfden drs. P. Al- lewijn, hoofd van de directie Gevange niswezen, en drs. N. Pieck, directeur van dit P.T.K. nog niet doen. Men was van oordeel, dat de aanzet van dit open strafkamp, dat in het eerste jaar een bevolking van 265 delinquenten heeft ge kend, geslaagd mocht heten. Slechts drie jeugdige delinquenten liepen weg, dat ge beurde overigens in de eerste maanden l half jaar Conflicten Mede op grond de resultaten KUNSTREL IN BREDA (Van onze correspondent) BREDA Dr .stad Breda heeft sinds het Jongste carna val eon „kunstrel". Al gaul het gaat niet om kunst met een grote K. Aanleiding was een naakt engeltje op een car- navalssehilderlj. dat zaterdag na de intocht van prins Hen- drikus I in de hai van het ge meentehuis werd onthuld. Het schilderij wils een persiflage van het meesterwerk van de Spaans© schilder Velasques. getiteld „Las Lanzas", waarop de overgave van de stad Breda door Oustlnus van Nassau aan de Spaanse veldheer Spinola staat afgebeeld. Normaal hangt in de hal een kopie van dit enorme schilde rij, maar tijdens het carnaval kwam er overheen een humo ristische versie te hangen, voorstellende de overhandig ing van de sleutel van de stad Breda door burgemeester ir. W. Merkx aan prins Hendrl- kus. I. Aan de zijde van de burge meester staan In zeventiende eeuwse kostuums de wethou ders, aan de zijde van de prins de Raad van Elf, gewapend met lanzen. Het schilderij werd vervaar dlgd door een aantal leerlingen van de aeademie „St.-Joost" ln Breda. De onthulling was een amusante gebeurtenis vooi de vroede vaderen. Tot zover een weinig interen santé gebeurtenis, ware het niet. dat door toedoen van de wethouder van culturele zaken, mr. R. A. Glelen, het schilderij twee dagen te vroeg, nog voor het bewind van Hendrlkus I over de stad beëindig was. ln de kelder van het gemeente- huls belandde. Eto dat terwijl een enthousiaste prins bij de onthulling verklaarde: „Zo lang carnaval bestaat, zal dat schilderij hier hagen en dat Is tot in de eeuwigheid." Wethouder Glelen -/elf wat. niet bij de onthulling aanwe zig. Dal kwam door een foto van het. schilderij in het dag blad „Dc Stem" en daardooi kwam hit tot ontdekking, dat hij in een gedaante van con fetti strooiend engeltje aan een lans naakt, rasp en mollig over het Illuster gezelschap op het gezelschap z.weeft. Mr Glelen wenste, dat het schil derij onmiddellijk zou worden verwijderd en bracht daarom de vroede vaderen In een moellUke positie. Tot een compromis kon men niet komen. Van de zijde van de academie van „St-Joost voelde men er niet voor het engeltje over te schilderen zelfs niet toen collega, wethou der Van Boxtel, verklaarde geen beswaar te Bullen maken als men zijn gezicht zou ge bruiken voor het engeltje. De wens van wethouder Gielen moest echter geëerbiedigd wor den. En het schilderij werd zonder, dat. men prins Hen- drikus en zijn raad verwittig de. verwijderd. De VVD.-raadsfractie gaat vrager n de raad De „St.-Joost" xzijn ntwaardigd over leerlingen bijzonder vi de ingreep Martin van Ostdorp, schilder van het engeltje, vraagt zich af. hoe het mogelijk Is. dat op verzoek van eén man hun werkstuk van zes weken zo maar verwijderd kan worden En de boze wethouder? Die is op de dag. dat het carna valsschilderij werd wegehaald vertrokken naar de winter sport. Misschien zweeft hij op het ogenblik als een cherubijn - tje hoog in de bergen over de sneeuw. Wél gekleed ulter- ARKA-voorzitter ontevreden over Kamerdebat (Van onze correspondent ÜF.N IIAAG „De uitslag van de stemming over dc rljkszlektckostenre- geling is voor mij zeer teleurstellend.1 Mijn vertrouwen in hei politieke appa raat van de Tiveede Kamer Is tot het nulpunt gedaald nu gebleken is. dat ten aanzien van ambtenarenzaken schijn baar geen enkele medewerking van de Kamer is Ie verkrijgen", aldus cle heer J. .1. Loerakker, voorzitter van de ARKA. nu de behandeling van de amh- tenarenkwestie In cle Tweede Kamer. „Ofschoon is gebleken dat met be trekking tot de riikszieKtekostenregeling tussen de regering en ambtenarenorga- nlsaties volledige overeenstemming werd bereikt, is de Kamer om onbegrij pelijke redenen niet bereid geweest om dit overleg te honoreren. Ik ben door deze houding ten zeerste geschokt en heb geen enkel vertrouwen meer. dat de ambtenarenorganisaties zich ooit tot de Kamer kunnen wenden om rechtvaardige eisen ingewilligd te krijgen. Het is een treurige dag ge weest. nu de Tweede Kamer er geen be grip voor heeft getoond om de resulta ten van het overleg te honoreren". dit P.T.K. wil de directie Gevangenis wezen een poging wagen in de richting van een voorzichtige democratisering van het gevangeniswezen. Drs. Allewijn zelf, hoofd van directie Gevangeniswezen, heeft zich met de taak belast om te beginnen volgende week met de straf inrichting te Alkmaar aan een groep ge detineerden uitleg te geven over deze nieuwe structuur. Aldus hoopt men dat de gedetineerden enig probleembesef om trent zichzelf krijgen. Ook in Vught start men met een methode die het karakter van de straf anders zal doen zijn, dan alleen maar de ontneming van de vrij heid. „Dat houdt als consequentie in dat het personeel, dat belast is met de bewaking van de gevangenen, behalve voor de vei ligheid van de delinquent, ook meer oog moet krUgen voor de maatschappelijkheid van de delinquen", aldus drs. AllewUn. Hoorspel vanavond De NCRV brengt vanavond een luis terspel van de in 1918 in Hong Kong geboren René de Obaldia. Hij was een bekend verzetsstrijder tijdens de laat ste wereldoorlog, reeds in 1949 kreeg hij de Prix de la Poésie Louis-Parrot voor zijn gedicht „Midi" en kort daar op leverde hij vier impromptus voor het moderne toneel, die veel worden gespeeld. Niettegenstaande dit geniet hij in ons land pas enige bekendheid sinds „Studio" in 1966 zijn impromptus op de planken bracht. Speciaal voor radio schreef De Obal dia „Les larmes de l'aveugle" (Do tranen van de blinde), dat hij zelf de naam radiofonisch essay gaf. Dit spel wordt door de NCRV uitgezonden, in een vertaling van Wim Gijsen. Het is in eerste instantie een proteststuk te gen het lawaai. Vandaar ook, dat de handelingen zich afspelen op het druk ke plein van de opera in Parijs, om streeks zeven uur 's avonds, op het moment dat zich daar een verkeersop stopping voordoet. Het gescheld voert de boventoon en van enige communi catie is geen sprake. De prediker in het spel (die o. m. zegt: „Tweeduizend jaar geleden heeft Christus de geluidsbar rière doorbroken en wij hebben het niet gehoord") legt vervolgens een ver binding met de mens die nog wel in staat is waar te nemen en te oordelen, namelijk de blinde man op het opera plein. Maar hij wordt niet verstaan en door de politie weggevoerd als onge wenst persoon en provocateur. (Hilversum I 21.00 uur) Shirley Bassey en Count Basie Uit d© serie „Something special" koos de V.P.R.O. voor zyn programma de aflevering rond zangeres Shirley Bas sey. Als gast ontvangt zy Count Basie. die samen met zyn orkest o.a. „April in Parys" speelt. Behalve haar grootste succes, de titelsong uit de film „Goldfinger", zingt Shirley Bassey in dit programma o.m.: „L who have nothing" en „You can have him". Muzikale leiding: Kenny Clayton. (Nederland II 21.05 uur). Derde net op middengolf tot vijf uur HILVERSUM De VPRO-televisie zendt vanavond het opinieprogramma „Ja, nee, geen mening" uit. Ditmaal zullen de socialistische politicus, de heer Voogd, en Theo Koomen, sport redacteur van de KRO, discussiëren over de vraag: „Zoudt u Nederland aan de Olympische Spelen in Mexico laten deelnemen, ook als Afrika en Azië de spelen straks zullen boycot ten"? De heer Voogd is tegenstander van deelname en de heer Koomen voorstander. „JA, NEE. GEEN MENING" Theo Koomen Programmawijziging Residentie-Orkest DEN HAAG Het residentie-Orkest zal o.l.v. Pierre Boulez op woensdag 6 maart in de Kurzaal het volgende pro gramma uitvoeren: van Anton Webern Fünf Satze ftir Streichorchester opus 5, er de Symfonie opus 21; voorts de Sym fonie voor blazers van Stravinsky en Beethovens 2e Symfonie. Weberns opus 5 komt in de plaats van de aanvankelijk geprogrammeerde première van Boulez' Livre pour cordes, waarvan het materi aal niet op tijd door de muziekdrukkerij kon worden afgeleverd. Yehudi Menuhin zal zaterdag 9 maart in de Kurzaal met Het Residentie-Or kest o.Lv. Pierre Boulez Bergs Vioolcon cert uitvoeren. Dit programma vermeldt verder de Symfonie voor blazers van Stravinsky en Figures, doubles, pris- mes van Boulez. contra Voogd (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De zender Hilversum III zal gedurende de maanden maart en april via de middengolfzender (240 meter) tot 17 uur te horen zijn in plaats van tot half vier zoals in de wintermaanden het geval is. Deze uit zendtijden houden verband met de in ternationale overeenkomsten om storin gen van andere zenders (in dit geval Hongarije) te voorkomen. De uitzen dingen via de FM gaan normaal tot zes uur 's avonds door. De Haagse Comedie heeft Tom Stop- pards „Rosencrantz en Guildenstern zijn dood" weer op het repertoire ge nomen. Wim van Rooij, die de rol van Guildenstern speelt, is wegens een ernstige voetblessure een tijdlang verhinderd geweest op te treden. Op vrijdag 1 en vrijdag 8 maart gaat het stuk weer in de Koninklijk# Schouwburg.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2