BOB B0UHUIZEN: vierentwintig jaar kleurrijk leven in de sport Mr. M. Vrolijk voorzitter voorbereidend Moeilijke strijd voor judokampioen Ruska „Vliegende vogel" beëindigt boksloopbaon VRIJDAG 1 MAART 1968 DE T.EIDSE COURANT PAGINA 11 Onenigheid met Geesink tastte conditie aan (Van onze sportredactie) BREiiA In tegenstelling tot verle den jaar toen in Tilburg vele prominen te judcka's verstek lieten gaan, hebben dit keer vrijwel alle judoka's van n ingeschreven voor de strijd om kampiomschap van Nederland alle tegoriein. In totaal zullen ruim zestig deelneners zondagmiddag om half twee in het Bredase sportcentrum aantreden om uit <e maken wie in het bezit komt Klein programma op vermoeid Hilversum (Van i> 5 paardesportmedewerker) HILVIRSUM Het lijkt of Hilversum vermoeit is na de overvloed van winterse koersen en of er tegen het slot geen gToot progranma meer gevonden kon worden. De hoo(ste klasse had geluk dat er dag geplitst wordt; ook met deze split sing k>mt men nog maar aan negen In «Je hoogste klasse is de eerste af deling sterker bezet dan de tweede. En try Vdann en Caesar Julia H kunnen de dienstuitmaken in de eerste en misschien Diomidea S met Zanto in de tweede af deling FeIX kan de Grote Maartprijs winnen; hij leeft nu veel minder zware tegen stand als de vorige week toen het om 2900 meter ging. Nu is 2420 meter zijn starüfstand en voor hem kan het gevaar komin van Darling Adrie V, die wel weer eens zal moeten winnen. H«t programma, dat om half twee be gint luidt: Rodiey. S ripped Beautyprtjs (2000 m. met trio autostart); Benjamin - Eric Kinley - Foifluet Outsider: Edward A. Gant Beautvprijs (2000 m. autostart); Freia Fez Goldrose - Gamin B. Starlet Beautvprijs (2040 m. met trio): Gha - Funny Boy - Earl Milkbottle. Out- sidiF: Fenno Silk Slcnt Bcautyprijs (2000 m. eerste afd.) Ertry Volann - Caesar Julia H - Maestro Rdtdney Hlent Beautvprijs (2000 m. tweede afd.): Dftmedea S - Zanto - Arie. ?ark Beautyprijs (2000 m, autostart, met tro): Erica - Captain Williams - Do- rfcthe J. Amatrice Winterkampioenschap (finale. 200 m). Faola Hollandia - Edmund van Bterhof - Dido van Emstheem. Grote Maartprijs (2400 m. met trio); ïelix - Darling Adrie V - Brün Beer. Out- <der: Detra. Cerlceprijs (2440 m): Ferdinand Mac - Jeneraal Padua B - Excellentie S. Dawn Frascr neemt het niet SYDNEY De drievoudige Olym pische zwemkampioene Dawn Frascr heeft bij het opperste gerechtshof van Sydney een aanklacht wegens laster in gediend tegen de voorzitter van de Australische zwembond. Berge Phillips. Volgens de advocaat, Clive Evatt is Dawn Fraser thans echtgenote Gary Ware tot dit besluit gekomen teneinde haar reputatie van blaam te Wereldkampioen Wim Ruska moet proberen om de titel alle categorieën die hij verleden jaar van Anton Geesink overnam, door in de finale van de kam- pioensstrijd te winnen van zijn stadge noot Rob Paaien, te prolongeren. Rob Paaien is zondag weer van de partij, maar tot een tweede plaats zal hij het niet kunnen brengen. Daarvoor is het gezelschap dat op de mat komt te sterk. De meeste hinder zal Wim Ruska, die de laatste tijd niet veel gelegenheid heeft gehad om te trai nen, hebben van de halfzwaargewichten. Vooral de Eindhovenaar Snijders en de Utrechter Ernst Eugster, beiden deelne mer aan de wereldkampioenschappen in Salt Lake City, kunnen een ernstige bedreiging voor de 27-jarige Ruska vor- Snijders en Eugster oefenen dagelijks onder de leiding van de nationale coach Anton Geesink. Tot voor kort maakte ook Wim Ruska deel uit van de Utrecht se sportschool, maar na onenigheid met Geesink vertrok hij weer naar Amster- Dat de wisseling geen gunstige in vloed op de conditie van Ruska heeft gehad in de hoofdstad zijn aanmer kelijk minder gelijkwaardige trainings partners voor de wereldkampioen werd onlangs bewezen in de interlands tegen Rusland. Voor Eugster en Snijders is dit onge twijfeld een stimulans om er in Breda eens extra-hard voor te vechten. Behalve deze halfzwaargewichten zijn er onder de deelnemers geen judoka's die werkelijk gevaarlijk kunnen zijn. (Van onze sportredactie) VLAARDINGEN Voor Bob Bouhui- zen is er geen zilveren boksjubileum weggelegd. De man, die tijdens zijn carrière van vierentwintig jaar ama- teurboksen een legende werd en die zichzelf een „vliegende vogel" noemt, heeft zijn besluit genomen. Morgen „Ik ben nu nog ongeschonden maar ik merk dan mijn reactie achteruit gaat. Ik krijg nu tikjes die ik vroeger niet had hoeven nemen. En dan denk je bij jezelf: genoeg, na vierentwintig jaar. Ik voel er nietr voor om met een boks- neus en bloemkooloren verder te leven Negenendertig jaar is oud genoeg, dacht ik, en daarvan vierentwintig jaar in de ring". Bob Bouhuizen is dus verre van een laatbloeier. Toen hij tien jaar was, leidde Jan Nicolaas, zelf nog actief als prof, een clubje in De Lier, destijds woonplaats van Bob Bou huizen. Daar kwam op zekere dag de moeder van de aanstaande pugilist met haar zoontje aan de hand vragen of er een mogelijkheid was dat de jongen zou kunnen boksen. Jan Nicolaas keek het schriele mannetje eens aan. Het kon. Twee jaar later bokste Nicolaas in Amsterdam, in het Concertgebouw. Voor de deur stond een klein kereltje. Of Nicolaas maar even wilde gaan kij ken want het was voor hem. Bob Bou huizen, op een perronkaartje van Den Haag naar Amsterdam gekomen, was tóch gekomen. In een onbewaakt ogen blik had zijn leermeester gezegd: „Wel ja, kom jij maar naar Amsterdam om te kijken". Hij had er geen flauw be nul van dat zijn pupil het ook zou doen. ■Jaren is Bob Bouhuizen voor het neef je van Jan Nicolaas doorgegaan. Niet te geloven Op die tijd kan Bob Bouhuizen nu met vreugde terugzien. „Ik was een vlie gende vogel. Ik leefde als God in Frank rijk en ik heb een jeugd gehad, niet te geloven zo fijn. Omdat ik bokste, kwam ik overal. In Duitsland, Polen, Schot land, Engeland, Denemarken, Frank rijk, Zweden, overal. Ze hebben wel eens van me gezegd, dat ik er soms met miji pet naar gooide. Maar ik trainde als een gek. Ik stond dan wel niet dag en nacht in de ring in de school maar ik liep veel, hardlopen dan. De 1500 m. liep ik in 4 min. 5 sec. en ik ben nog tegen Wim Slijkhuis uitgekomen, die toendertijd een kei was en 3.56,- liep. Dan was mijn tijd toch lang niet slecht, nietwaar. Ik deed veel aan sport. In de Naaldwijkse vereni ging UDI aan gymnastiek en ik voet balde in het eerste van Naaldwijk. Voetballen doe ik nog, in het vijfde van DVO. Daar ga ik me straks helemaal op gooien en dan natuurlijk af en toe nog wat bokstraining". Die „vliegende vogel" werd achtmaal kampioen van Nederland en in de vier entwintig jaar dat hij bokste, werd hij in de strijd om de Zuidhollandse titel een keer verslagen, afgelopen maandag. Alle andere jaren haalde hij royaal de strijd om de, Nederlandse titel. Op zijn startboekje staan tegen de driehonderd wedstrijden, waarvan hij er 10 procent verloor. Bob Bouhui zen was er een. die alles „pakte". Hij bokste in 't weiter-, zwaarwelter, mid den- en zelfs zwaargewicht. Hij ont moette pugilisten, die later in de prof- ring successen behaalden: Leen Jan sen, Jo Lamers, Frits van Kempen, staat hij in Vlaardingen voor het laatst tussen de touwen in een afscheids- wedstrijd tegen de oostelijke kampioen v. d. Berg. Daarna is het onherroepe lijk afgelopen en is een van de kleur- rijkste boksloopbanen, die de vader landse amateurwereld ooit heeft ge kend, voorbij. Bob Bouhuizen was een soort Piet Keizer van de boksring boordevol talent maar hij werkte som mige lieden, om het zo maar eens te zeggen, danig op de zenuwen. Hij was eensdeels mateloos populair en ander zijds werd hij op even harde wijze uit gekreten voor een „lastige jongen" die er maar wat aandeed. De bedrijfs leider van een taxibedrijf in Vlaardin gen wil er aan het eind van zijn loop baan zelf over oordelen. Hij zit ont spannen op een driezitsbank, ruime trui aan en glimmend haar, want hij is zojuist na de training op de sportschool van Jan Nicolaas in Rijswijk onder de douche geweest. „IK WIL GEEN RISICO LOPEN DE lastigste „Jo Lamers is mijn lastigste tegenstan der geweest. Ik heb elfmaal tegen hem gebokst en ik kon niet meer dan vier keer van hem winnen. De rest verloor ik. Een lastige jongen met zijn lange armen". Zijn eigen armen hebben Bob Bouhui zen ook parten gespeeld. Hij stoot met twee handen, werd gezegd. „Dat kwam zo. Ik had me aangeleerd om mijn rechterhand vooruit te steken als ik links stootte. Als er dan een hoek kwam, ving ik die op die rechterhand schoen op. Er zou nooit iets van gezegd zijn als er niet een Amerikaanse scheidsrechter, die destijds in Hoek van Holland was gelegerd, was ge weest die opeens zei: „Stop, jij stoot met twee handen". Daarna moest in eens iedereen het zo nodig zien". Die „dubbele stoot" is hem nadien al tijd verweten door een deel van de bokswereld. Hij lag als een doem over de amateur, op wie nimmers een vergeefs beroep werd gedaan. „Ze bel den me eens om zes uur op of ik wilde invallen in een interland tegen Polen. Omdat ik het druk had gehad, had ik vijf weken niet kunnen trainen. Iedereen raadde het me af maar ik deed het toch. Ik bokste slecht". Bob Bouhuizen .vas er wie dan ook, niet uit de weg ging. Het natuurtalent, dat feilloos aanvoelde wat de tegenstander ging doen, dat elke opening in de defensie zag, dat een weergaloze techniek bezat en een oppo nent helemaal „dol kon draaien", haal de met al zijn capaciteiten toch slechts één toernooi om de Europese titel. „Dat was in '56 in Warschau. Ik kwam meteen tegen de viervoudige Olympi sche kampioen, een Pool, die later kampioen werd door van Laszlo Papp te winnen. Zijn naam weet ik niet eens meer. „Nonchalant, zullen zij zeggen die Bob Bouhuizen tot de „lastige jon gens" rekenen. Vliegende vogel, zeg gen de anderen, die nu eenmaal gemak kelijk kon leven. „Ja, dat deed ik, ge makkelijk leven. Ik had een hekel aan sjouwen en ik had meestal niets bij me. Schoenen, broekje, boksmantel, al les leende ik. Ik weet het, ze vonden het niet leuk. Ik vond het niet leuk dat ze me niet naar het Europese kam pioenschap in Moskou lieten gaan maar wel Mommers, die ik in de finale om de Nederlandse titel had versla gen. En ook niet dat Bas van Duivenbo- de naar de Olympische Spelen in Ro me ging, terwijl ik ook hem had over- Bob Bouhuizen tilt er nu niet meer zo zwaar aan. De man die eens in Haar lem op een kermis liep waar zojuist een steile- wandrijder was ontslagen, Laatste training voor de af- scheidswedstrijd. V.l.n.r. in structeur Jan Nicolaas, spar ringpartners Borsboom, Lodi Koolmees, Rob Nicolaas en de man die zijn carrière afsluit, Bob Bouhuizen. waarna hij onmiddellijk diens plaats innam; de man die in het Westland als een groot schutter bekend staat; de man die in triomf door het Westland werd gereden toen hij bokskampioen was geworden. Kees Broekman Euro pees schaatskampioen en Piet Keijzer vaderlands schaatskampioen, kijkt met voldoening terug op een kleurrijk leven in de sport. Hij wil geen risico lopen en ongeschon den blijven. Hij wil geen „vreemde met een boksgezieht" worden voor zijn vrouw, dochtertje van acht en zoontje van zes. „Die moet piloot worden. Dat wil ik dolgraag". Het avontuurlijke, dat zijn eigen leven kenmerkte, zal ook wel de zoon met de geboorte heb ben meegekregen. Mentaal hard Juist om die avontuurlijke aanleg, waartegen hij zich niet verzette en waarom ook waren er die geen hoog te kregen van Bob Bouhuizen, die per tinent ontkent dat hij ooit de hand heeft gelicht met zijn plicht als sport man. „Nooit gerookt, nooit gedronken, altijd getraind. Ze hebben, op die ene keer na, toen ik moest invallen, nooit kunnen zeggen dat mijn conditie onvol doende was. Daarvoor heb Ik ook een te harde opvoeding gekregen. Mentaal waren wij vroeger veel sterker dan ve le jongens nu. Mijn vader stond 's mor gens om zes uur aan mijn bed en als er fuiken gelicht moesten worden om vier uur. Dan kon ik in het holst van de nacht in de winter het water In. Dat deed me niks. Mijn vader zat In de illegaliteit in de oorlog. Als er drop pings waren, moest lk voorop want ik kon hard lopen. Dan gebeurde het dat er Duitsers aankwamen en moest ik me redden door in een sloot te springen. Ik had altijd een stuk pijp bij me. Dat stak ik in mijn mond en dan ging ik kopje onder. Door die pijp haalde ik dan a<lem. Zo'n opvoeding heb ik ge kregen en ik ben er, gelukkig, keihard door geworden. Logisch dat Ik voor nie mand bang was. Ik bokste eens in Manchester tegen Kingston, een gewel dige neger. Jan Nicolaas stond achter me en toen hij die kerel zag, zei hij van de schrik: „Bob, moet je eens zien wat een enorme rug die kerel heeft". Toen Kingston in de ring stapte, brak er een orkaan los. Voor mij niets. Die vent had biceps als kabeltouwen. Maar bang was ik niet. Ik heb het een ronde aangekeken en toen had ik hem door. Hij was nergens meer. Ze heb ben me op de schouders naar de kleed kamer gedragen". Bijna prof Dat was In 1950 en die gewonnen wed strijd tegen een krachtpatser die ach ter elkaar veertig duels met k.o. had gewonnen, behoort tot de dierbaarste herinneringen van een bokser, van wie menigeen had gehoopt en verwacht dat hij prof zou worden. „Was ook bijna zo geweest. De licentie was aange vraagd en Ik zou tegen een Belg bok sen. Mijn gage was vastgesteld op f 150,-. Toen 't zo ver was, kon ik f 75.- krijgen. Ik heb meteen gezegd: stuur die licentie maar terug en ik ben weg gegaan. Voor die paar centen wilde ik geen prof zijn. Morgenavond wordt een carrière in de ring van vierentwintig jaar afgesloten. Het werk en het gezin eisen te veel tijd om verder te gaan. „Ik wil geen ri sico lopen". Een hard maar onherroe pelijk en wijs besluit van een van de talentvolste amateurs die Nederland ooit heeft bezeten. Evatt verklaarde dat de laster i toonbaar is in 5 brieven, die door Phil lips zijn verzonden naar personen in ver schillende delen van de wereld. Deze brieven zouden betrekking hebben op de schorsing van tien jaar, die Dawn Fra ser werd opgelegd na de Olympische Spelen van 1964. Evatt verklaarde dat Dawn Fraser op huwelijksreis waf het moment dat de schorsing officieel bekend werd gemaakt. De motivering be reikte haar pas, toen zij in Sydney teruggekeerd. Post in zesdaagse Antwerpen tweede ANTWERPEN Na acht achtereen volgende overwinningen In de Antwerp se zesdaagse heeft Peter Post genoegen moeten nemen met een tweede plaats. In het laatste onderdeel, een uur ach ter dernies, liep de ploeg Verschueren (Belg)—Severeyns (Belg)—Renz (W- Dld.) een ronde uit op het drietal Post (Ned.)Pfenninger (Zwlts.)Van Looy (Belg) en behaalde daardoor de zege. i Loo (Belg) +87: op negen SPORTTOTO Aantal deelnemers: 605.731. Bruto inleg: f828.463.20. Pryzenbedrag 1273.593. Eerste prijs: f 150.366,15, tien meldingen van 13 goede uitslagen, uitkering per ko lom bruto f 15.036.60- Tweede prijs: f 82 017,90, 220 meldingen van twaalf goede uitslagen, waarvan één mettwee kolommen, uitkering f373. Derde prijs: f41.008.95, prijzenbedrag gaat naar toto 35. Ronde van Sardinië OLBIA De Italiaan Marino Baas! heeft gisteren de zesde etappe gewonnen van de Ronde van Sardinië. Hy legde de 139 km van Nuoro naar Olbta af in De uitstag van de zesde etappe luidt: 1. Basso (It) 4.02,48, 2. Rey- broeck (Belg) z.t., 3. Van Sweevelt (BcJg) z.t., 4. Adoml at) z.t., 5. Vandenbcrghe (Belg) z.t., 8. ex aequo: Karstens, Zoet en Dolman (allen Nedert.) z.t. Saoedie-Arabië niet naar Mexico RIYADH Saoedie Arabic heeft be sloten geen ploeg naar de Olympische Spelen in Mexico af te vaardigen. De beslissing werd genomen uit solidari teit met de Afrikaanse landen, die al eerder verklaarde de Spelen te boycot ten. Competitie B-elftallen EINDHOVEN PSV heeft gisteren op eigen terrein een competitiewedstrijd voor de tweede kalsse b van de b-clf- tallen tegen Eindhoven met 1O gewon- Europa Cup basketbal MILAAN De Italiaanse basketbal club Slmmenthal Milaan heeft zich gis teravond ln Milaan geplaatst voor de halve finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen (heren). De Italianen versloegen Zadar uit Joego-Slavlë met 7560. Suzuki evenaarde wereldrecord 500 m KARUIZAWA De Japanse schaat senrijder Keiltsji Suzuki heeft by Inter nationale wedstryden te Karulzawa het wereldrecord op de 500 meter geëvenaard ln een tyd van 39.2 sec. De Westduitser Erhard Keller, die het wereldrecord In Januari vestigde, werd tweede ln een tyd van 39.5 sec. Het Nederlands Kamerorkest cor teert vrijdag 1 maart in Diligentia o.l.v. David Zinman. Uitgevoerd w den: Boccherinl, Symfonie op. -1 3; Bach, Hoboconcert in F. (solist Han de Vries); Suk, Méditation; Mar tin, Etudes. Wil Ferwerda exposeert van 1 tot en met 21 maart zijn werken in Galerie De Sfinx, Papestraat 16, Den Haag. Een van de meest serieuze gega digden voor de wereldtitel kunst- rijden heren ia de Amerikaan Tim Wooddie na het a/sluiten uan de verplichte figuren de leiding heeft en vanuit die positie vanavond aan de Eür begint. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De stichting „De Nationale Sporttotalisator" heeft gistermiddag bij monde van secretaris-penningmeester drs. S. C. Bakke nist duidelijk gemaakt gelukkig te zijn met het voorstel tot wijziging van de wet op de kans spelen, dat binnenkort in de Kamer zal worden behandeld. Tydens een informatieve bijeenkomst In het perscentrum „Nieuwspoort" zei de heer Bakkenist, dat het bestuur ineent, dat de nieuwe toto aantrekkelijk zal zijn. Hy gelooft, dat met de nieuwe toto een tegenwicht kan worden gevormd tegen de buitenlandse loterijen, die op dit moment in ons land gretig aftrek vinden en dat dc belangstelling voor de „voetbalpool" ln eigen land zal toenemen. Het is natuurUjk wel zo, dat de wyziglngen in de wet op de kansspelen nog ln de Kamer moet worden behandeld, maar de vooruitzichten hjken voor de stichting „De Nationale Sporttotalisator" niet ongunstig. Mr. W. J. Geert sepia, vlce-voorzitter van de stichting, vertelde, dat de Kamervoorzitter woensdag de commlasie heeft gevormd, die het voorbereidende werk moet doen en dat mr. M. Vrolijk voorzitter van die commissie is. VERSCHILPUNTEN Op belangrijke punten zal de nieuwe toto naar alle waar8chynHJkheid afwijken van de huidige. De belangTykste verschillen zullen zyn: Het te betalen bedrag per kolom wordt verhoogd %n 30 tot 45 cent. b. Het maximumbedrag, dat kan worden gewonnen, zal zodanig verhoogd worden, dat het bestuur van de stichting alleen maar kan hopen, dat het NIEUWE TOTO WORDT AANTREKKELIJKER binnenkort wordt bereikt (500.000 gulden). - c. De registratie zal eenvoudiger worden gemaakt. Men denkt aan één keer registreren per vyf jaar. d. Het „instituut" van de vervangende uitslagen zal zonodig worden uitgebreid, waardoor het ln de toekomst minder zal voorkomen, dat een geheel formulier door afgelastingen dient te vervallen. e. Het aantal prijzen zal worden vergroot. f. Het voor de pryzen beschikbare bedrag zal van 331/3 ten honderd van de bmto-lnleg verhoogd worden tot 45 ten honderd van de bruto-lnleg. BOVEN TWEE TON In zijn toelichting zei de heer Bakkenist, dat er natuurlijk geen enkele zekerheid bestaat, dat het aantal deelnemers en het aantal ingevulde kolommen bij de nieuwe toto geiyk zal biyven. Maar indien dit wel gebeurt en deze verwachting is net zo aannemelijk als „teruglopen", zal de Inleg grof geraamd van veertig miljoen per jaar stijgen tot zestig miljoen per Jaar. Het maximale bedrag voor de eerste prijs zal daardoor boven dc 200.000 gulden komen te liggen. Door de wijziging van de verdeelsleutel wat betreft Inleg cn pryzengeld zullen de porties die voor „het «loei" zyn bestemd cn 't aandeel, dat de verenigingen door hun zelfwerkzaamheid verwerven in verhouding kleiner worden. De heer Bakkenist meende echter, dat deze verhoudingsgewijze vermindering ten minste zal worden opgevangen door de waarschyniljk grotere inleg. Bovendien is het te verwachten, dat het aantal kolommen per formulier zal worden uitgebreid van acht tot twaalf, waardoor ook een vergroting van de omzet kan worden verwacht VERDUBBELING Hoewel de toekomst moeilijk te beoordelen Is en men slechts kon uitgaan van verwachtingen, kan men aannemen dat by geiyk blijven van het aantal deelnemers (de toto heeft ongeveer een miljoen gereglstreerdenen wekelijks 800.000 deelnemers, cn by het gelijk blijven van het aantal Ingevulde kolommen per formulier (nu iets boven de vier), het prijzenpakket aanzieniyk zal stijgen. In de tegenwoordige toto Is eer bedrag van Iets boven dc 300.000 gulden voor prijzen beschikbaar. Met de nieuwe toto hoopt men bijna een verdubbeling van dit bedrag te verkrijgen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11