Drs. Aarden KAMER WAS NIET TE OVERTUIGEN VOORBURG WIL ZETEL AARDEN TERUG Kringbestuur A dam treedt uit KYP Niet tot elke prijs alles bijeenhouden wee schappen opgeheven Eerste CAO's goedgekeurd Éénhoofdige leiding bij verkeerscontrole op autosnelwegen onverstoorbaar naar een nieuwe politiek Ziektekostenregeling ambtenaren verworpen Verwoede pogingen lONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Drs. W. SCHMELZER: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Ongeacht het uittreden van de groep- Aarden blijft onze koers rechtuit naar een consequent voor- itstrevende politiek volgens de in Arnhem uitgestippelde tg. Dit heeft ook de grocp-Cals begrepen. De heren Cals Van der Gun bijvoorbeeld zoifden zeker niet bereid zijn blijven, wanneer ze niet een stuk vertrouwen In ons lebben." Aldus gaf KVP-fractievoorzitter drs. W. K. N. Ichmelzer gisteravond in een extra-uitzending van Brand- lunt te kennen. HU liet hierop volgen, dat hU niet van plan t alles tot elke prys byeen te houden. „Alleen dat wat wer kelijk by elkaar hoort." ntussen had het NVV al in een verklaring laten weten bet uittreden van de groep-Aarden uit de KVP toe te uichen. „Wij hebben een progressieve concentratie altijd oegejuicht en volgens ons komt thans het moment dichter bij, waarop zich ook de confessionele vakverenigingen hier over uitspreken." Drs. Schmelzer zag deze progressieve concentratie echter nog lang niet verwezenlijkt. De groep-Aarden heeft hiervoor ook anderen nodig, zei hij hierover. „Verwezen is al naar D '66 en de PvdA. Maar ik kan me niet voorstellen, dat zo'n ilurlforme partij, zo'n heterogeen gezelschap zo gemakkelijk in de club-Aarden zal overgaan. Dit geldt ook voor D '66 net zijn vernieuwingspolitiek. Op een gegeven ogenblik is de vernieuwing ten einde en wat dan?" De KVP-fractievoorzitter vroeg zich af, of de werkelijke reden van het uittreden van de groep-Aarden niet anders ligt, dan wordt gezegd, „Ik probeer antwoord te vinden op de vraag, of deze groep de ontwikkeling tussen de christe lijke partijen wel werkelijk gewild heeft. Ik geloof, dat deze groep de ontwikkeling anders ziet gaan, dan hij gewild heeft en dat dit de werkelijke oorzaak van het uittreden is geweest." Hij gaf wel toe, dat het optreden van Aarden en zijn geest verwanten een onderdeel is van het politieke gistingsproces in Nederland. De daaruit voortvloeiende tegenstellingen te overbruggen achtte hij niet mogelijk en ook niet wenselijk. „Ook wij zullen progressief, sociaal bewogen moeten zijn, maar met beide benen op de grond." Drs. Schmelzer wist weinig te zeggen hoe het in de ARP zou aflopen. „Het hangt dacht ik wel af van de vraag of wij samen doorgaan met ons consequent vooruitstrevend beleid." (Van onze parit redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming inge stemd met de opheffing van het pro- duktschap voor tuinbouwzaden eh het produktschap voor het fotografisch be drijf. Tijdens de „graf"-redes bleek enige vrevel aanwezig te zijn door het feit, dat mogelijkerwijs de reserve voor wachtgelduitkering bij het produktschap tuinbouwzaden ontoereikend is, w aardoor uit de staatskas moet worden bijgesprongen. Minister Roolyink deelde echter mee, dat het niet waarschijnlijk is dat !de wachtgeldkas ontoereikend zal zijn. DEN HAAG (ANP) Overeenkomstig gedragsregels voor een vrijere loon politiek tijdens de overgangsfaze, heeft Stichting van de Arbeid thans de eerste collectieve arbeidsovereenkom sten die onder deze vrijere loonpolo- tick vallen goedgekeurd. Die goedkeu ring houdt, volgens dezelfde gedragsre gels, geen matriale beoordeling van de inhoud van een CAO in. De stichting had, omdat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid daarom had gevraagd, de termijn van drie weken waarna de stichting automa tisch haar goedkeuring verleent, ver lengd. Het betreft de collectieve arbeids overeenkomsten voor o.a. het schoon-, maakbedrijf, de glazenwassers, de leder- warenindustrie, de goud- en zilvernij verheid, de KLM en de havens. SURVEILLANCE RIJKSPOLITIE Coördinatie stimuleren (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De algemene surveil lance van de rykspolitie op de autosnel wegen komt in handen van de „algemene verkeersdienst" van de rykspolitie. De tegenwoordige sectie voor de byzondere verkeerstaken met de groepen surveillan ce autosnelwegen en byzondere controles is daarvan de voorloper. De algemene surveillance komt rechtsstreeks onder commando van de algemene inspecteur van de rykspolitie. Dit hebben de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken vastgelegd in 'n wijziging op de politiewet. Daarin leggen zij ook verdergaande bevoegdheden vast voor de commissarissen van de koningin, die hiervan gebruik kunnen maken bij gebeurtenissen, die veel verkeer trekken. De wijzigingen op de politiewet gelden voor bijzondere verkeersvoorzieningen, waarin de bevoegdheden van de gemeen telijke politiekorpsen, de rijkspolitie, de commissarissen en de burgemeesters niet aangetast worden. De ministers Polak en Beernink willen ermee een goede coördi natie bereiken tussen de verschillende korpsen bij de verkeersregelingen en de verkeerssurveillance. Daarom achten de bewindslieden een regionale king voor het verkeerstoezicht noodzake lijk in gebieden met een zeer hoge ver keersintensiteit. Daarbij moet vanuit een centraal punt regelend opgetreden worden. Alleen dan kunnen volgens de ministers de juiste en Snelle maatregelen genomen worden voor de afwikkeling van het verkeer, voor de alarmering bij ongevallen en voor het onderhouden van contacten met ambu lancediensten en dergelijke. Op deze ma nier kan ook de goede inzet van het in deze gebieden altijd te weinig personeel en materieel bereikt worden. Bovendien kunnen deze regionale diensten direct in geschakeld worden bij incidentele ge beurtenissen. Deze regionale regelingen lopen reeds vooruit op algemene voor schriften voor alarmeringen en ambulan cediensten, waarbij de gemeente en rijks politie direct betrokken zijn. De studies over deze algemene regelingen zijn nog niet afgesloten. E. Messer nieuwe hoofdredacteur Het Vrije Volk DEN HAAG (ANP) Tot hoofdredac teur van het dagblad Het Vrije Volk is benoemd de heer E. Messer uit Amster dam. Hij is werkzaam in een topfunc tie in de commerciële sfeer bij de N.V. Het Parool. De heer Messer, die dr. Th. W. van Veen opvolgt, zal zijn taak aan vangen op 1 april. Voor de heer Messer betekent deze benoeming een terugkeer naar Het Vrije Volk. Hij is namelijk van 1947 tot 1959 reeds in leidende journalistieke functies aan dit blad verbonden geweest. De heer Messer is 50 jaar. Hij be gon, na een studieperiode, zijn loopbaan in 1939 bij het Algemeen Handelsblad en wijdde zich gedurende de oorlog on der andere aan de opbouw van het ille gale Parool. Hij heeft, afgezien van zijn journalistieke arbeid, een reeks publika- tiek op zijn naam staan, onder meer over Amsterdam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van bet krinbestuur van de KVP In de kring Amsterdam heeft zich achter de groep- Aarden gesteld en Is uit het bestuur getreden met de bedoeling om op zeer korte termUn uit de KVP te treden. Het betreft hier de volgende personen: mr, E. Jurgens, voorzitter, dr. Th. van Kleef, secretaris, mr. J. Rottinghuis, penning meester, mej. Smits, tweede penning meester en de heer P. Stolwijk, verte genwoordiger van de jongeren. Intussen heeft het bestuur van de af deling Voorburg van de KVP drs. J. M. Aarden verzocht zijn handelwijze nader toe te lichten op een algemene leden vergadering van de afdeling. Het bestuur zegt pijnlijk getroffen te zijn door het uittreden van de heer Aarden uit de KVP-ffactie en uit de partij. Deze han delwijze heeft niet de instemming van de Voorburgse afdeling, maar „als goede democraten zullen wij dit respecteren". De afdeling Voorburg heeft destijds een kiescomité gevormd om voor de heer Aarden een verkiesbare plaats tus- ten de kandidaten voor de Tweede Kamer te verkrijgen. Deze opzet is geslaagd, waardoor, zo stelt het bestuur, de heer Aarden door Tussenkomst van de Voor burgse afdeling in de Kamer is gekomen. Bij de laatste verkiezingscampagne onderschreef de heer Aarden het KVP- programma, waardoor, zo stelt het be stuur, het gerechtvaardigd is dat de heer Aarden zijn Kamerzetel thans ter beschikking zal stellen aan de partij door wier tussenkomst hij destijds ln de Kamer is gekomen. (Zoals bekend is de heer Aarden, ortr danks zijn uittreden uit de KVP, staats rechtelijk gerechtigd zijn zetel in de Kamer te blijven bezetten. Het verzoek pan de Voorburgse afdeling moge be grijpelijk zijn, staatsrechtelijk valt er niets te ondernemen. Red.). Het Nederlands Koorfestival 1968, ge organiseerd door de Kon. Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen in sa menwerking met de AVRO, wordt ge houden in de AVRO-studio op 10, 11, 18 en 25 mei. Er worden ca, 100 koren verwacht. De jury wordt gevormd door Frans van Amelsfoort, Piet Post en Iskar Aribo. ADVERTENTIE Achttien meisjesstudenten bestreden elkaar gisteren in Victoria Em bankment Gardens, Londen, om de eer de traditionele pannekoekenrace te minnen. Enige deelneemsters in volle galop. N.S. tevreden over kaart-o-maat UTRECHT (ANP) De drie plaats- kaartenautomaten die medio september van het vorig jaar op het buurtstation in Utrecht werden geplaatst, blijken aan de verwachtingen te voldoen. Het pu bliek heeft de automaten geaccepteerd en maakt er druk gebruik van. Tot nu toe zijn er gemiddeld 30.000 kaartjes per maand via de drie automa ten verkocht. Dat betekent dat 70 pro cent van alle reizigers de weg naar de automaten heeft gevonden. Het provo-gemeenteraadslid Luud Schimmel pen nink heeft in 't Amsterdamse stadhuis, als ambentaar van de burgerlijke stand, twee huwelijken gesloten. Het was de eerste keer dat Luud Schimmelpènnink als ambtenaar optrad. De twee bruidegoms, de heren Röling, zijn broers. Op de foto: Luud Schimmelpennink feliciteert een van de bruidjes. DEN HAAG Sinds 27 februari 1968 is de 53-Jarigc Brabander drs. J. M. Aarden waar hü wilde zU": op weg naar een nieuwe Nederlandse politiek. III) herfl er lang over gedaan tussen Tilburg, waar hU economie studeerde, zijn ambtclUke carrière aan het ministerie, dat thans Economische Zaken heet, zijn directeurschap van het Centrum voor Staatkundige Vorming en sUn KVP-Kamerlidmaatschap van 1962 tot 27 februari 1968. Nu pas is er voor hen» zekerheid. HU zoekl naar een partU van christenen, die elkaar de politieke hand reiken over de grenzen van alle partUcn heen. Of hU zUn Ideaal zelf nog zal meemaken weet hU niet. hU hoopt Derde generatie katholieken die andere weg gaat In sommige moeilijke uren van zijn rtog korte politieke loopbaan heeft hij er wel eens aan getwUfeld, moedeloos weggedoken achter zijn studieboeken aan de Prinsegracht in Den Haag of achter zijn bureau thuis in Voorburg. Maar op 27 februari 1968 is deze drs. J. M. Aarden teleurgesteld ln de ook voor hem eens dierbare K.V.P. een andere politicus geworden. UiterlUk heeft hy zonder emoties afscheid ge nomen van zUn oorspronkelijke politieke vriendenkring, van zijn vertrouwde K.V.P.-milieu. Hoe komt zo'n man ertoe, vroegen dezer dagen verschillende Nederlanders. Hoe komt een man tot ce» ingrijpend besluit in de tweede eeuwhelft van zijn leven? Katholiek in merg en nieren door afkomst, door opleiding in Roosendaal, door filosofiestudie, door economie Til burg, kiest hij na zoveel jaren een eigen weg met andere katholieken uit het ver trouwde milieu der vaderen. Zij praten nu over een progressief christelijke partij, over consequent vooruitstrevende politiek in christelUke zin. Zij zijn op het totaal nog maar een handjevol katholieken, die anders willen ln de politiek. Helemaal verwonderlijk is het niet bij dit „handjevol" katholieken van 1968, by drs. P. C. Bogaers, bij drs. J. M. Aarden, de leider van een nieuwe drie mansfractie in de Tweede Kamer. „Til burg" heeft behalve geheide K.V.P.'ers als een drs. W. K. N. Schmelzer, een drs. M. PeUnenburg, een drs. W. Dusar- duijn, ook anderen afgeleverd, zoals drs. J. M. Aarden en drs. P. Janssen, zyn nieuwe fractiegenoot. Zij zijn eigenlUk de derde generatic katholieken, die een andere weg inge slagen zyn in de Nederlandse politiek Kort na de oorlog koos een toen nog jonge generatie intellectuelen een ander politiek onderdak dan de K.V.P Het waren voornamelijk jonge katholieken uit het zuiden, uit Limburg cn Noord- Brabant, zoals dr. Tans, mi Van Lier, (Va\ e parlementaire redact baas boven baas met een boer in Bad Wörishojen (Allgau West-Duitsland) en zijn koeien. De koeien gebruikten de ongevoeligheid van hun horens voor elektrische stroom om bij de huurkoeten op bezoek te gaan; de boer ontwikkelde een apparaat, dat de koeien de onschadelijke stroom van de schrikdraad toch liet voelen. DEN HAAG Staatssecretaris van reen van Binnenlandse Zaken wil de ziektekostenvoorziening voor ambtena ren die als de desbetreffende wet wordt aangenomen alleen betrekking heeft op rijksambtenaren en onderwijs personeel op de langere duur laten samenvloeien met de verschillende amb- tenarenzlektekostenregelingen, die er al bestaan bU gemeenten, provincies, wa terschappen e.d. Bij de verdediging van het wetsontwerp in de Tweede Kamer, dat vanmorgen is verworpen, heeft by voorts toegezegd na te zullen gaan of voor ongehuwden geen premiereductie mogelUk is en ook is hU niet ongenegen verzekeringstussenpersoncn een schade loosstelling te geven voor het verlies van verzekerden. De bewindsman ivertuigd, dat de door hem krachtig verdedigde voorziening voor het ambtenarenkorps een verbetering betekent, hoewel de pre mie bij onmiddellijke invoering 6,3 pro cent zal zijn (tot dusvet was 5.5 procent genoemd), voor de helfl door het rijk en voor de andere helft door de aangeslo tenen te betalen. De staatssecretaris heeft gisteren ver woede pogingen in het werk gesteld het wetsontwerp over de streep te trekken. In eerste instantie was er een even gro te oppositie tegen het wetsontwerp als er steun aanwezig wa> Het was duide lijk een dubbeltje op zijn kant, waarbij de balans leek door te slaan in de rich ting van een afwijzen van het voorstel. Het zag er niet naar uit, dat de staats secretaris de aanvankelijke opvattingen wezenlijk had kunnen beïnvloeden. Mr. van Veen ln elk geval stond „ge heel en met overtuiging op zakelijke gronden" achter de door hem verdedig de regeling, die overigens reeds in 1965 door een vorige regering werd inge diend. De bewindsman stelde, dat de regeling een interessant experiment be tekent, want men kan nu eens kennis maken met een andere vorm van finan ciering van de gezondheids zorg: die op basis van een verstrekkingensysteem met een beperkt eigen risico. Vrees voor een „onderconsumptie" van medische zorg had mr. Van Veen nu t Wel voor zag hij een afneming van de overcon sumptie. die bij ziekenfondsverzekering wel voorkomt. Stellig mag men de in troductie van het restitutie-vei l ichtin gensysteem niet zien als een discrimina tie van het systeem van hulp in natura van de ziekenfondsen Van het grote goed daarvan is mr. van Veen over tuigd, maar enige differentiatie in syste men leek hem wel nuttig. De bewindsman vond een voor het ge hele rijkspersoneel geldende r.-geling voor de hand liggend en doelmatig, een regeling die aansluit op wat lagere over heidsorganen reeds tot stand brachten en hij de rijksregeling wil inte- op de langere duur. Het voortzetten van de huidige over gangsregeling en het daarbij tevens be trekken van de gepensioneerden noemde de staatssecretaris onaanvaardbaar, om dat dit het rijk 37 miljoen gulden zou kosten boven hetgeen nu reeds voor ziek tekostenvoorzieningen wordt uitgetrok ken. De nu voorgestelde regeling, waar aan gepensioneerden ook kunnen deelne men, kost 10 miljoen gulden extra voor het rijk. De staatssecretaris legde cijfe ra voor, waaruit moest blijken, dat de ambte naren beneden de zogenaamde wei- standsgrens bij de nu voorgestelde rege ling beter af zijn dun bij de vrijwillige ziekenfondsverzekering De ambtenaren boven de loongreys, die nu dus particu lier verzekerd zijn, betalen weliswaar meer premie, doch de verstrekkingen zijn ook groter ze zijn volgens de staatssecretaris eigenlijk allemaal onder- verzekerd zodat de nieuwe regeling ook voor hen uiteindelijk voordeliger is Grote waarde hechtte de bewindsman ook aan liet feit, dat de ambtenaren- organisaties achter de nieuwe regeling staan. Hij bleef bij zijn opvatting, dat de premies voor de vrijwillige zieken fondsverzekering door het uittreden van de ambtenaren niet in betekenende mate verhoogd zullen worden De door ande ren aangevoerde vijlers, die het tegen deel zouden moeten aantonen, kon hij niet controleren, zo zei hij, maar de ei gen berekeningen zijn herhaalde malen nagegaan en akkoord bevonden. mr. Cammelbeek. mr. Daams, de heren Ruygers en Willcms, die ccn nieuw onderdak vonden bij de ook nog jonge P.v.d.A. Conflict Enkele jaren geleden gnig een tweede generatie jongere katholieken en de meestei. ook K.V.P.'er, eveneens op zoek naar een andere politieke weg en ging over naar D '66, ook al een jonge partij. De dorde generatie, de groep-Aarden. i* nu op weg naar weer een nieuwe partij: een groep van christenen, een progres sief christelijke partij of hoe deze ook heten mug. De generatie van de jonge katholieke socialisten van kort na de oorlog leeft nu in conflict met de jon gere socialisten anno 1968: die van Nieuw Links (waaronder ook al verschillende katholieken). De tweede generatie katho lieke niet-meer-K.V.P.'crs voelt zich nog bijzonder goed thuis bij D '66, en zwaait li brmni digi'iul n.i.ir de dnd.- grn.i utie katholieken in de groep-Aarden, Maar tussen de P.v.d.A. en D '06 enerzijds en de groep-Aarden aan de andere kunt staat toch altijd nog de overigens nog maar dunne cn doorzichtige muur van de christelijke politiek, ook al wil deze dan progressief, radicaal zijn. Er zijn dus nog duidelijke verschillen tussen deze generaties van katholieken, die een ander politiek tehuis gevonden hebben dan die van de K.V.P. Verschillen, die ondanks alles toch nog steeds groter zijn, dan binnen de K.V.P. Dat is dan ook de reden dat anderen met evenveel nieuwe ideeën het K.V.P.-huis (nog) niet kunnen verlaten. Drs. J. M. Aarden denkt daarover als filosoof, die hU ln feite meer is dan politicus. Onverstoorbaar filosofisch, schijnbaar stoïcijns, heeft hij de laatste jaren zijn politieke en persoonlijke teleurstellingen en problemen verwerkt, verdachtmakingen aanvaard. Beschouwend Wie hem op een niet zo'n beste flets in het drukke verkeer van Den Haag ziet rijden, vindt echter dezelfde Aarden terug als de directeur van het Centrum voor Staatkundige Vorming (hoe lang nog?) cn ook als het Tweede-Kamerlid .sinds 1962 Onverstoorbaar, bedachtzaam. wat teruggetrokken en beschouwend. Felheid kenl hij maar hoogst zelden. Hij over weegt ieder woord, maar formuleert dan duidelijk. Soms genuanceerder, som» op de man af. Maar een boeiend spreker is hij bepaald niet. Wel eerlUk, conse quent en natuurlijk wel vooruitstrevend. Toch blijft hij iets minder dan zijn geestverwant drs. P. C. Bogaers meer de politicus vanachter een bureau, van uit een studeerkamer. De filosoof-poli- ticus die de toekomst volgens vast omlijnde plannen voor zich ziet, maar die op dit ogenblik nog zoekt naar de stenen, de stutbalken, die d<- toekomst een duidelijk waarneembaar geheel moeten geven. De groep-Aarden is nog pas op weg naar een nieuwe politiek Kees Buurman in Gemeentemuseum DEN HAAG Werk van do Jonge graficus Kees Buurman wordt van maart tot 21 april geëxposeerd in het Prentenkabinet van het Hangs Gemeen temuseum. Buurman, die In 1933 werd geboren, woont en werkt in Leiden, waar hij In het najaar van 1867 een ex positie nad in de Lakenhal. Hij is be halve graficus ook schilder en maker van ruimtelijke voorwerpen. Nog on langs voltooide hij een opdracht voor het maken van een reliëf voor het nieu we Diuconessenhuls te Leiden. De ten toonstelling In het Haagse Gemeente museum geeft een overzicht van zijn werk van 1963 af tot heden. Behalve litho's, monotypes en etsen, zullen er ook een reliëf, een speelplnsliek en een drietal schilderijen te zien zijn. I

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5