Stadsarchitect ir. Th. K. J. Koch laat veel bouwkundige sporen achter PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 Waarn.-directeur G.W. met pensioen I den gebouwd. Kijk, en dat Is weer zo iets waardoor je als architect in over- J heidsdlenst met veel voldoening kunt Het is ook een soort hobby van lr. j Koch leeszaaldependances te maken onder gymzalen of schoolcomplexen Thorbecke-Ulo en de Uloschool In Noord, die binnen afzienbare tijd ge reed komt). !j Maximale I Is voor een artistiek beroep als ar- I chitect de veelzijdige beperking van I overheid8bepalingen niet bijzonder moei- lijk? „In het vrije bedrijf zijn de mo gelijkheden vaak groter, allicht. Toch geeft het veel voldoening juist om met j veelal beperkte middelen het maximale eruit te halen", vindt de heer Koch. Als voorbeeld geeft hij de scholen bouw aan. „In mijn eerste school (la- I gere school Da Costastraat) maakten j wij al een dokterskamer, wat toen eigen- lijk nog niet mocht. De meisjes-HBS j (Louise de Collgny Scholengemeen schap) kreeg een aula en alle nieuwe I lagere scholen hebben acht lokalen en een aula. Wij, die bij de bouw van der- gelijke objecten zijn betrokken, willen I per sé voor de toekomst bouwen. En I dan zijn dergelijke dingen noodzakelijk. Volgens de rijksnormen mag een school lokaal niet meer dan een bepaald be drag kosten. Maar een school mag ech ter maximaal veertig procent nlet-pro- duktieve ruimte bevatten (alleen les ruimte is produktief). Door in p\aats van de eigenlijke norm van zeven lo- j kalen nu acht lokalen te bouwen, kon- den wij een aula maken zonder die 40 1 procent te overschrijden." Bouwssyteem Belangrijk hierbij Is ook het HB80- bouwsysteem, dat door Van Heeswijk uit Engeland is geïmporteerd en in Lei den vervolmaakt. Dank zij de voorde- De stad zal de architect Koch behou- len (arbeidsbesparend door geprefabri- den. Plannen om elders te gaan ceerde standaardelementen, lage onder- zijn nooit bij hem opgekomen. „Dan houdskosten) kon Leiden in net twee ben ik uit het leven als ik dat doe' jaar zeven lagere scholen bouwen. zegt hij. Weinig binding met zijn ge- „Het systeem", zegt ir. Koch met en- boorteplaats en de diepe wortels in thou.siasme, „laat de architect voldoen- Leidse bodem (zijn beide zoons hebben de speelruimte, zodat de scholen onder- aan de Leidse universiteit inmiddels ling ook verschillen. Het HB80-systeem hun doctoraal examen In de medicijnen is zo populair dat in Katwijk en Oegst- gedaan) zijn daar de verklaring wel geest door mij ontworpen scholen wor- 1 voor. Erlenls Spytig van zijn pensionering vindt de heer Koch, dat htj een aantal belangrijke dingen niet kan afronden. Allereerst de plannen voor een school voor dubbel gehandicapte kinderen en een voor slechthorende en spraakgebrekkige kin deren, die door de afwijkende Mam moetnormen moesten worden gewijzigd. Ook het zwembad van de Mytylschool („daar hebben wij met z'n allen drie jaar voor geknokt") komt pas over 2 maanden gereed. Het plan voor de kinderboerderij met hlologielokaal voor het onderwijs, be stemd voor het nog aan te leggen Vllet- park, is juist de welstandscommissie met succes gepasseerd. Anderen zullen het echter moet» „Maar ja", zegt de stadsarchitect be rustend, ik ben al een half jaar langer gebleven, wat de verjaarskalender zal vertellen. En zc dat blijft altyd i doorgaan." Olieverf De plannen voor na „morgen" heb mijn vrouw verteld dat ik les ga nemen by Ars om de techniek schilderen met olieverf onder de knie te krijgen. En ik ga veel pianospelen. Maar ik voel mij veel te fit om verder te luieren. Ik ga mij hier in Leiden tigen als. architect en bouwadviseui kan er echt niet mee ophouden, VERTROKKEN PERSONEN IN LEIDEN VERTROKKEN PERSONEN I Ferd. Bolstraat 41; M. de Bruin. Rijns van 13 t/m 20 februari burgerweg 10, Apeldoorn, Laan van Kerschoten 103; R. J. A. M. Michalides, G. J. van den Heuvel, ab ws Hoge Rijn- en Schiekade 108, Zandvoort, Tj. ie* 's-Gravenhage, Hiddesstraat 8/8;_J. J. Drost, Vree- Per se bouwen voor de toekomst Morgen nemen loeiden en zyn stads architect afscheid van elkaar; Ir. Th. K. J. Koch (65) gaat met pensioen. I)e dienst van gemeentewerken neemt des morgens in de Stadsgehoorzaal afscheid van haar waarnemend-directeur; geno digden gaitn 's middags in het stadhuis ter receptie. I)at zal de punt l|jn achter de 22-jarlge Leidse carrière van 'n man, wiens bouwkundige sporen bij handen vol tegelijk In de stnd zjjn te vinden. Dat had Theodoor Karei Johan Koch (geboren te Tasikmalaja, Java, 27 aug. 1902) niet voorzien, toen hy in 1930 aan de Delftse TH het ingenieursdiploma bouwkunde verwierf. Drie watertorens en een aantal landhuizen op de Veluwe herinneren nu nog aan zyn particuliere bouwbureau in Renkum. Na enkele jaren werd hij burger-in genieur bij de Genie (kazernebouw te Roosendaal en Alkmaar) en in de nio- bilisatietyd genie-officier. Na zijn de mobilisering kwam de heer Koch in aanraking met stedebouwkundige pro blemen, toen hy betrokken werd bij de wederopbouw van het verwoeste Rot terdam. Zijn loophaan in Leiden begon op 1 februari 194(5, toen hy de leiding kreeg van de afdelingen bouwkunde, stede- bouw en volkshuisvesting. De groei van loeiden „in tal en last" noopte in '56 tot verdere taaksplit.sing en specialisering bij gemeentewerken, waarvan bij de af deling bouwkunde bleef leiden en waar bij lijj tevens «Ie functie van waarne- Byvoorbeeld: al die mensen, zoals 'n schoolhoofd, een onderwijsinspecteur, mijn eigen medewerkers en andere spe cialisten. hebben my tenslotte duidelijk gemaakt hoe ik het beste de Mytyl- i school en de BLO-school aan de Marnix- straat kon maken en inrichten. Je kreeg I zodoende telkens LEIDSE AGENDA DONDERDAG 29 FEBRUARI D<- Burcht. KVP afd. Leiden. Dis cussie over koopavond in Leiden. 20 00. Nieuw Minerva. Expogé. Mr. P. J. Idenburg; Egypte en zyn buren. 20.00. Geb. Staalwijk. Tuiniers- en Bloe mistenver. „Door Eendracht Verbon den". 20.00 uur. VRIJDAG 1 MAART Antonhiskerk, Petrakerk i bouwteam, i kerk. Oecumenische dienst in kader van Vrouwen Wereld Gebedsdag. 20.00. I De Burcht. Ned. Politiebond, afd. I Leiden. Toneel. 20.00 uur. Leidse Handschriften-kataloog krijgt thans tweede deel De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. G. I. Lieftinck, hoog leraar in de middeleeuwse handschrif tenkunde en de westerse paleografie aan de Rijksuniversiteit te Leiden en aan de Vrije Universiteit in Brussel, een subsidie verleend voor de voor bereiding van het tweede deel van de catalogus van gedateerde en dateer bare handschriften in Nederland. (Het eerste deel van deze paleografisehe catalogus kwam in 1964 van de pers). De hoogleraar zal deze wetenschap pelijke arbeid verrichten in samen werking met drs. M. de Haan. een paleograaf en Neerlandicus, verbon den aan de leerstoel der Nederlandse terskerk VOORZIENINGEN BIJ RIJNLANDFLAT Het braakliggende terreintje naast de Rijnlandflat op de hoek Churchilllaan- Verdistraat-Bachstr. wordt momenteel in opdracht van gemeentewerken onder handen genomen. Langs de Rijnlandflat wordt een trot toir aangelegd, dat onmiddellijk sluit op het zebrapad in de Churchill- laan. Daarnaast, in de richting van de Verdistraat, komen twintig parkeer plaatsen. die door een groenstrook van de straat wordt gescheiden. Het betreft hier een tijdelijke voorzie ning, omdat dit terrein in de toekomst wellicht gebruikt gaat worden voetgangers- en fietserstunnel onder de Churchilllaan. BUKGERLIJKE STAND Geboren: Jan R., z.v. T. M. Dijkstra en M. G. de Weijs; Robert R. A„ z.v. L. Holswilder en A. Roodenburg; Lam- berdina. d.v. A. Tegelear en T. P. Lammers; Manuela. d.v. R. M. L. "Midi dendorp en E. Dickhaut; Juliette H.. d.v. J. van der Schier en L. J. Lagen dijk; Douwe D. A., z.v. D. A. de Jong en D. J. Zwaan; Madeion A. M„ d.v. N. H. A. Ostendorp en M. B. H. Anber- gen; Carla, d.v. E. M. Schreuder en J. H. Mink; Gerrit. z.v. G. van Öijk en J. v. Egmond; Michelle, d.v. E. Baten burg en L. Hazebroek; Margaretha E. A., d.v. C. J. Deen en A. M, L. Lam- In de derde plaats is te noemen het bert; Jeanette H., d.v. F. Pot en J. Bruins; Catharina M.. d.v. P. Ammer- J. A. M. de Bruijn; Machiel, der Plas en A. van der Ma- die een-tijd lang, van 1443 af. gelegen heeft in het klooster „Steyn" bij Gou da. waar Erasmus zijn jeugdjaren heeft doorgebracht. Deze bijbel, thans deel uitmakende van de „Goudse Li brije". bevat Griekse letters van mo dern karakter, welke daarin zijn aan gebracht door iemand, die het mo derne Griekse schrift kende. a/d Lenteweg; H. van Polanen, Hof- laan 289, Haarlem, Leonard Springer laan 16; H. A. G. Wijkhuizen, Rijns burgerweg 144, Bloemendaal, Bloemen daalseweg 88a; J. Smit, Turfmarkt 1, Katwijk, Overrijn 7; A. A. M. de Jongh, Van 's-Gravensandestraat 141, Koude kerk a/d Rijn, Kerklaan 55; L. J. var Velzen, 4e Binnenvestgracht 44. Kou dekerk a/d Rijn, Kerklaan 57; H. Lam- merée, Bevrijdingsplein 39, Bathmen, Smidsweg 25; G. F. Rila, Schepenkade 46, Katwijk, Overrijn 7; J. H. Robbers, Herenstraat 128, Hazerswoude, Potgie terlaan 19; L. A. van Brero, Volmo lengracht 4, Noordwijk, Pickéstraat 27; J. Sijberde, Soembastraat 50, Rotter dam, Hooidrigt 153a; P. M. Buskens, Janvossensteeg 28, Utrecht, Valeton- laan 2; A. Sijpestijn, Rijn en Schie kade 97b, Krabbendljke, Niekerkstr. 47; E. M. Berkhuijsen. Sterrenwacht 2, Oegstgeest, Warmonderweg 86; M. A. P. Grohsmann, 5e Binnenvestgracht 19, 's-Gravenhage, Frankenslag 24; M. H. T. Vreeburg-van Kordelaar, Lelie straat 10, Boskoop, Bosweg 20; R. C. M. Chorus, Rapenburg 88, Oegstgeest, Rhijngeesterstraatweg 11; M. J. G. M. Brackel, Korevaarstraat 13c, Oegst geest. Aert van Neslaan 501; B. E. Hendrix, Nieuwe Rijn 56, Amsterdam. Koestraat 21; E. H. Janlnnk, Hooigracht 57, Rotterdam, Mathenesserlaan 349a; C. Uljé-Holswilder, Meerburgerkade 11, Ter Aar, Langeraarseweg 64; R. T. P. J. Kollmann, Roodenburgerstr. 23, Amsterdam, Copernicusstraat 501; M. A. van der Ven, Piet Paaltjenspad 3, Amsterdam, Weteringschans 145; E. J. Rodenburg, Roodborststr. 19, Voor schoten, Donklaan 49; A. J. Korten- horst, Rijnsburgerweg 7b, Utrecht, Moreelsepark 10bis; J. R. N. Hellekate, Klikspaanweg 8, Rijswijk ZH, Nassau- kade 54; A. Hollebeek, Lod. v. Deys- selstraat 14. Katwijk, Overrijn 7; Z. Kwestro-Heind ijk. Vreewijkstraat 8. 's-Gravenhage. Scheloenstraat 26; M. Albarda, ab ws Haagweg 57. 's-Gra venhage, Mesdagstraat 26; H. Heet- veld, Morslaan 2, Woerden, Oudeland- seweg 49; P. Korthof, Rijnsburgerweg 10, Oegstgeest, Regentesselaan 29; L. Verhoeven, Const. Huygenslaan 47, Hilversum, Noodweg 37; E. C. Kamer beek, Klikspaanweg 8, Oegstgeest, Pr. Bernhardlaan 12; G. H. Verbooij, Lod. van Deysselstraat 12, Oegstgeest. En- degeesterstraatweg 5; A. C. Roskam. Const. Huygenslaan 41, Hilversum, Noodweg 37; T. S. Aghina, Rijn- en Schiekade 110, Eindhoven, Ruusbroe- laan 29; E. Vermond, Witte Singel 70, J. Montfoort. Pr. Wilhelminastraat 43. J. van Gelderen, J. W. Frisostraat 19, C. Stins-Deuning, Stuyvesanthof 54. allen naar Oegstgeest. Endegeester- straatweg 5; M. Zaalberg-Bakker. Tes- selschadestraat 4a. 's-Gravenhage, El- viraland 228; G. Koolstra, T. Brands- malaan 49. Amsterdam. Jan van Galen- straat 114 III; M. A. F. Schmittmann- Rugebrecht, Witte Singel 40, 's-Gra venhage, Westduinweg 1379; O. E. J. Webster, Rijn- en Schiekade 104, Zeist, W. F. Smitlaan 22; J. F. C. Stiefelha- gen. Zeemanlaan 14, 's-Gravenhage, Van Lansbergerstraat 31; O. J. Faber, Langebrug 19. Hilversum, Eikenlaan 30; A. C. Ringers, Oude Rijn 5, Rot terdam, Essenlaan 77; M. J. Meihuizen, Oude Rijn 152, Groningen, Joseph Is- raëlplein la; E. Sippel, Flanorpad 7, 's-Gravenhage, Jan Luykenlaan 19; M. Ben Alia, Kraaierstraat 2. Marokko; C. Jelsma. Steenschuur 7, Duitsland; M. H. van Niehoff. Pioenstraat 44, Hil versum, Rossinilaan 5; T. Bosman, Groenoordstraat 31, Oegstgeest, Wij- tenbachweg 41; A. J. van der Poel- Pleij, Lage Rijndijk 106, Hazerswoude, „Motettenboek" van Franse en Vlaa se componisten, dat in 1549 werd ge- laan schreven. Deze oudste documenten i chansons zijn zo beroemd, dat rel; Andries J., z.v. A. A. A. Ouwer- i spreken de hele mu- wereld naar de St.-Pie- Leiden komt om ze te kerk en E. van der Vijver; Bonita S. d.v. D. R. Jonker en W. J. Thepass. Overleden: H. van den Haak, 71 jaar, man. Als weinig anderen timmert 'n stads architect nan de openbare weg, hoewel niet letterlijk, want de (openbare) stra ten en wegen en de bruggen en water werken vormen andere hoofdafdelingen van gemeentewerken. Onder „bouwkun de" valt echter zo veel, dat een vol ledige opsomming van de geheel of ge deeltelijk geesteiyke kinderen van ir. Koch een ondankbare zaak is: men komt er spoedig adem en plaatsruimte voor tekort. 38 acholen Noemen wjj dus enkele hoofdzaken. Daar zyn allereerst zo'n 36 schoolge bouwen. maar ook vier gymnastieklo kalen. het Instructiebad, veel gebouwen en paviljoens van „Endegeost". sport accommodaties, de „duivetil" (verkeers post) op de hoek Korevaarstrn.nt-Ho:(e- %voerd. nazorgwerkplaats Gabriël Met- zustraat e.d. Belangryko restauraties (Lntynsc school, de Wnag, de Burcht, de Stads- timmerwerf) staan op zyn naam, even als de plannen voor algehele restaura ties van Morspoort en Zijlpoort, die nog moeten worden uitgevoerd. Als stads architect was hy ook nauw betrokken by restauraties van Hooglandse-, Pic- ters-, Lodewliks- en Marekcrk, de Sy nagoge, de Bocrhaavezalen, het Prvta- ncum, de bibliotheek Thyslnna, het WSL-gebouw. een aantai hofjes en j vele andere. Tot 1956 ontwierp hy ook stadswty- ken zoals voor Noord, gedeeltelijk voor Zuid-West en deed hij het voorberei- dend werk voor het structuurplan van de Leidse agglomeratie. Ook als secre taris van de mede door hem In '54 op gerichte welstandscommissie, was hij hy andere dan „zijn" bouwwerken be trokken. Bouwteams Vraagt men de heer Koch naar zyn llevelingsobject. dan kryg men nogal wat te horen. In willekeurige volgorde geplaatst zyn dat de restauratie van de Stadsgehoorzaal, de bouw van de Louise de Collgnyschool (met instruc tiebad). de BLO-school aan de Marnix - strant (waarvoor internationale belang stelling. o.a. van Jacqueline Kennedy, bestond), het Gezondheidscentrum in Noord en natuuriyk de nieuwe Mytyl- „Men moet vooral niet zeggen, dat dat nu Koch-projecten zyn", zegt de heer Koch met nadruk. „Wat liet juist tot llevellngsobjeeten heeft gemaakt Is de betrekkelijke volmaaktheid die kon worden bereikt, door de voortreffelijke samenwerking van de „gebruikers" van die bouwwerken." In een onderhoud met prof. Lief tinck en drs. De Haan vernam het ANP dat het tweede deel van de cata logus uitsluitend items zal bevatten van in Noord-Nederland zelf geschre ven handschriften ongeveer 500 in getal en, evenals het eerste deel, rijk geïllustreerd zal zijn. Het tweede deel begint met de vermelding van manuscripten, geschreven op het ein de van de veertiende eeuw. zoals die van Melis Stoke „Clerc aan de kanse larij van graaf Willem de Derde" en auteur van een „Rijmkroniek". (De handschriften van Melis Stoke zullen worden uitgegeven door de Utrechtse j hoogleraar prof. dr. Hugenholtz). De inhoud van deze handschriften. welke in dit deel worden vermeld, is voor het overgrote deel van godsdien- stig karakter. Het aantal dezer ge- j tijden-, devotie- en nonnenboekjes is 1 eenvoudig legio. Van internationaal belang zijn slechts enkele handschriften. Allereerst twee manuscripten van Wilhelmus van El- den, door hem zelf geschreven in 1459 en 1473. Hot betreft hier teksten van Cicero, welke li ij copieerde in een sterk humanistisch getint schrift. Deze boeken, welke hij aan de Karthuizers in Marienborn vermaakt heeft, bevin den zich sinds de zeventiende eeuw in de bibliotheek van de rijksuniver siteit in Leiden en vormen één van haar oudste eigendommen. Het tweede zeer belangrnke manus cript is een heel eerwaardige bijbel, Orde ran Oranje Nassau ADJUDANT F. VAN DER SCHEER NEEMT AFSCHEID VAN POLITIE wijkstraat 11, 's-Gravenhage, Boreei- straat 2; G. J. van der Voort, Sumatra- straat 35, Alphen a/d Rijn, Marnix- straat 131; J. G. Schoneveld, Surina- mestraat 50, Roermond, Wilhelmina singel 10; R. M. van Rhee-Dieben, Du Rieustraat 23, Arnhem, Singraven laan 31-2; J. H. Lugt, Schelpenkade 41, Rot- terdam, Pr. Julianalaan 21b; C. P. J Ligthart-de Jong, Zeemanlaan 55, Uit hoorn, Willem Klooslaan 9; H. de Heus, Houtlaan 55, Rotterdam, Westersingel 115; R. P. C. Trouwborst, Maredijk 46, Rotterdam, Zuidplein 329 4: H. J. Wi- rix, Hartesteeg 2a. Arnhem. Vondel laan 2; P. A. Verduin, Melch. Treub- laan 51. Alkemade, Dijkstraat 3; C, M. M. Verpaalen, Hogewoerd 100, Schiedam, Jac Urlusplein 17;- J. Ba- kema, Nooredinde 2a. Den Helder, Het Nieuwe Diep 5; W. D. v. d. Berg, Pie terskerkhof 26, Amsetrdam, Loman- straat 6; G. P. J. Willink, Bachstraat 208, Hilversum, Rossinilaan 5; V. P. v. d. Berg, Merelstraat 23, 's-Graven hage, Smaragdhorst 350: P. H. J. M. Koster, Rijnsburgerweg 93, Zaandam. Fluitekruldweg 305; H. E. R Cyrus. Hooigracht 42, Utrecht, Ina Boudier Bakkerlaan 41: E. G. Lindhout, Lange Mare 40, Zaandam, Botermakersstr. 92. Het bestuur van de afd. Bollenstreek RIJNSBURG COÖP. RAIFFEISENBANK Onder voorzitterschap van de heer G. D. Kralt hield de Coöp. Raiffejsen- bank Rijnsburg in de grote zaal var de Jeugdhaven haar Algemene Ver gadering. De voorzitter wees op de grote toename van spaargelden wat neerkomt op elf en een half procent, terwijl het landelijke op negen procent staat. Hierna werd door de secretaris van de vereniging, de heer Nic. van Egmond Dzn., een overzicht gegeven van het afgelopen jaar; 20 nieuwe leden werden ingeschreven, 16 leden ontvielen door de dood en 1 wegens verhuizing naar elders. Er is een stijging over de gehele linie, terwijl de winst ruim 120.000 bedroeg. De directeur, de heer S. Kralt, gaf een overzicht van de bank met enige cijfers o.a. dat de spaarbank aan groeide met 1.900.000.tot 18.270.000. Het aantal spaarrekeningen steeg met 267 tot 6834. Rekeninghouders met 79 tot 1062. De omzet met 65.000.000.- tot 602.000.000.-; Boekposten met 13.776.- tot 230.659.-. Het balans totaal met 1.500.000.- tot 3.900.000.-. De netto winst bedroeg dit jaar na alle afschrijvingen en belasting 10.233.09.- Als deze winst aan de reserves wordt toegevoegd, betekent dit dat de totale reserves voor het eerst de één miljoen zijn gepasseerd en thans bedragen 1.015.826.99. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren P. v. d. Eykel (be stuurslid) en N. van Egmond (voorzit ter raad van toezicht) herkozen LEIDSE BIOSCOPEN Camera: Vacances Portugaises (18 J.; Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur, Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur, Lido: De schrik van het Verre Oosten (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor De man met de vier vingers (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur, Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 i Studio: De vijanden (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur, Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Een b^piinnelijke vogel <14 jr.) Dagelyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Operatie Lady C. (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 ui KORRELTJE PUNT ,Een ogenblikje Karei, ik geloof dat Je lecretaresse het leuk zou vinden een foto van jou op haar bureau te hebben!" AVOND- EN NACHTDIENST j APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende geval len: Centraal Apotheek. Breestraat 74. tel. 20552. Apotheek R. van Breest j Smallenburg te Leiderdorp is de ge-j hele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek is op zondag 25 februari gesloten van 8 uur tot 24 uur. Apo theek Voorschoten is op zondag 25 februarj gesloten van 8 uur tot 22 uur. Vuilophaaldienst VRIJDAG 1 MAART Buürt 28: Korevaarstraat. Plantsoen, 4e Binnenvestgracht, Rijnstr., Kraaier straat, 2e en 3c Havenstraten, le, 2e en 3e Gortestraat, Geregracht, Leven daal, Oranjeboomstvaat, Cathrijnestr., Barbarasteeg, St. Jorissteeg, Koene- steeg, Nieuwe Brugsteeg, Wielmaker- steeg, Hogewoerd, Watersteeg, Plan tage, Utrechtse Veer, Veerstraat. KLAVERJASSEN „HARTEBRUG" Gisteren werden de pryzen uitgereikt in de deelnemers van de klaverjasclub ;n de „Hartebrugparochie" in de Ro- manuszaal aan de Mare. Men begint aan de laatste serie van 8 avonden, waarna dit seizoen besloten zal worden met een „bonte avond". Iedereen die hieraan wil deelnemen, kan zich opgeven aan de zaal op dinsdag 5 OEGSTGEEST Dinsdag 5 maart a.s. organiseert de Vereniging Vrienden van het Lied een concert, te geven door „Arpa Tria- da". bestaande uit Karin Ostar, so praan, Edward Witsenbiirg, harp en Rudi de Heus, piano. Het concert be gint om 8.15 uur en wordt gegeven Lange Voort 44. Geboren: Helena Maria Petronella dr v. C. A. W. van der Star en C. W. A. Rompa; Annemarie Theresia Hen- drika dr v. W. M. T. van den Oord en M. B. J. Elshoff; Machiel zn v, M. van der Plas en M. van der Bent; Arnoud zn v. E. de Haan en C. M. Plas. Getrouwd: J. Stehouwer en P. J. V. van Kersbergen. Overleden: C. J. Luijben; G. F. Noordam; J. Vrijenhoek. TER AAR Geboren: Cornells J. z.v. D. C. v. Vliet en C. M. Bos; Jansje M. d.v. D. C. v. Vliet en C. M. Bos: Petronella A. H. d.v C. J. Heemskerk eu H, G. M. Schalkwijk. Ondertrouwd: J. H. K. v.d. Zwaan 31 jr. met H. M. de Jong 23 jaar. Marktberichten UTRECHT. 29 febr. Vee Totale aanvoer 4472. 1090 runderen, 148 vette kalveren, 40 graskalveren, 1633 nuch tere kalveren, 176 schapen, 4 lamme ren, 411 varkens boven 100 kg, 45 var kens beneden 100 kg, 903 biggen, 22 bokken en geiten. Prijzen: melk- en kalfkoeien 11001490; kalfvaarzen 800 —1000: vare koeien 825—990; pinken 590770; stieren 7801020; graskal veren 380575; nuchtere kalveren 35 —50; fokkalveren 100—175> schapen 120180; lammeren 130190; drach tige varkens 350—475; lopers 85—110; biggen 6372; bokken en geiten 20 58; vette koeien le kwal. 4.304.65, idem 2e kwal. 4.154.25, idem 3e kwal. 3.754.15; vette kalveren le kwal. 3.853.95, idem 2e kwal. 3.603.80, idem 3e kwal. 3.103.50; nuchtere kal veren 1.301.60; zware vette varkens 2.102.15; zouters 2.252.30; slacht- zeugen 1.631.70; jonge slachtzeugen 1.701.80. Overzicht handel: melk-en kalfkoeien: rustig - even hoger; vette koeien: trager - als vorge week; vare koeien: redelijk - prijsh.; vette kal veren: vlot - als vorige week; gras- kalveren: rustig - even hoger; nuch tere kalveren: kalm - niet prijsh.; fok kalveren: kalm - niet prijsh.; scha pen: kam - ruim prijsh.; lammeren: kalm - prijsh.; varkens: rustig - als vorige week; biggen: rustig - als vo rige week. vette kalveren le kwal. 3.80-4.10; 2e kwal. 3.50-3.75; 3e kwal. 3.25-3.45; nuch tere slachtkalveren 1.25-1.65: per stuk 30-60; slachtzeugen 1ste kwal. 1.68-1.75: 2e kwal. 1.62-1.67; slachtvarkens 2.00- 2.12; vette schapen 110-1555; vette lam- 125-170; melk- en kalfkoeien: redeiyk rustig moeizaam gehandhaafd: guistekoeien: normaal kalm ongevei stabiel, goedsoortige duur verhandeld; jongvee ruim lui duur; vette kalveren minder vlugger stijf duur: nuchtere slachtkalveren groot stil lager; schapen lammeren korter rustiger flauw prijs houdend; fokzeugen minder matig wei nig verandering: lopers en biggen be perkt stroef nauwelijks gehandhaafd; slachtvee minder luiachtig stijf duurder; slachtzeugen matig goed vrijwel onver anderd. TER AAR, 28 febr. Groenten. Sprui ten export A 1.56, B 1.40. D 1.17, sprui ten binnenland A 721.36, B 431.02, D 70. afwijkend 26—27. Witlof Al 1.18 —1.33. BI 1.14. A2 1.14—1.16, afwijkend 781.12, witlof stek 2773, rabarber 1 5673, rabarber 2 30, andijvie 2 2126, appelen jonathan 30, alles per kg., komr kommers stek 25 per stuk, radijs 46 50, raapstelen 12 per bos. R' VEEN, 28 februari. BLOEMEN Am. Anjers: Sim Rose 21-38, Sim Rood 18-28, Sim Wit 32-36, Sim Kee- fer 23-29, Sim Arthur 23-25, Désiré 28, Red Diamonds 28, Rozen: Garnette en Carol 36-43, Bregina 64, Seventeen 38- 60, Forsythiatakken 25-35, Anthurium 2,90-3,50 p. st. Anemonen 85-1.20, Iris sen 2.30-2.50. Blauwe druifjes 30-45, Freesia's 1.30-2.40, Narcissen: Carlton, Early Glory. Buxton, Fortuna, King Alfred, Pionier, Rembrandt 85-1.20. Tulpen: Apeldoorn 1.50-1.80, Lustige Witwe 1.30-1.60, Olaf 1.50-1.55, Wim van Est 1.40-1.50. Edith Eddy 1.35-1.40. Bellona 1.40-1.50, Gudoshnik 1.50-1.55, v. d. Eerden 1.40-1.60, Oxford 1.55- 1.65, Parisa 1.50-1.60, Prominence 1.50- 1.75, Karel Doorman 1.55-1.65, Sulphur Cloud 1.50-1.55, Paul Richter 1.55-1.70, Charles 1.55-1.75, Preludium 1.30-1.0. London 1.60, Beauty of Volendam 1.60 -1.75, Aladdin 1.85-2.25, Blenda 1.65- 1.75 Rose Copland 1.40-1.65, Pax White 2.05-2.25 per bos. »-Hertogenbosoh, 28 februari. Ve RIJNSBURG 28 febr. Bloemen Tulpen pen: Pink Attraction 225-300, Snowdon 260-285, Prunus 225-275, Aladin 225-265. Comeet 210-250, Copland 190-210, Promi nence 160-190, Oxford 175-185, Paul Richter 165-185. Apeldoorn 165-185, v.d. Eerden 160-175, Lustige Witwe 145-165, i Preludium 140-150, Irissen 160-285, Nar- Aanvoer totaal 6601: runderen 2337; graskalveren 603; vette kalveren 317; schapen 140; lammeren 32; fokzeugen 9419; biggen 581; slachtrunderen 708; melk- en kalfkoeien 1000-1675; guiste koeien 900-1325: graskalveren 400-625: kalfvaarzen rood bont 1200-1650; klanv 1000-1275 zwart bont 975-1225; guistevaarzen 875-1175; pinken 625-825; nuchtere kalveren 75-210: weideschapen cissen: Unsurpasseble 140-150, Golden Harvest 125-130, Carlton 110-120. Early Glory 100-110. Blauwe druifjes 55-67 al les per bos. Anthurium 110-315, Gerbera 16-52, Amaryllis 14-43, Rozen: Baccara 10-125, Zorina 40-46, Garnet 30-38, Carol 31-37, Hyacinten: L'Innocence 36-37. Pink Pearl 34-35, Anne Marie 33-34, Am. Anjers: G. J. Sim 32-35, Witte Sim 30- 35, Carry Sim 31-34, Rose Sim 30-33. MIJMERINGEN NA WOELIG CARNAVAL IN BODEGRAVEN ipeldt adjudant Van di ersierseien op, behorend an Oranje-Nassau. Adjudant F. van der Scheer heeft vanmorgen afscheid genomen van de gemeentepolitie te Leiden vanwege een funktioneel leeftijdsontslag. In de kan tine van het politiebureau werd een be sloten bijeenkomst gehouden met een receptie. De burgemeester, mr. Van der Willi gen. vermeldde in zijn toespraak, dat Leiden een van zyn beste en meest ge ziene rechercheurs zou gaan missen. Hy speldde hem de guoden medaille Daarna deelde de commandant, de heer Barentsz. mee dat vroeger de taak van de politie totaal anders was. Hij schetste de adjudant als een man die de rust zelve was en beslist geen „krui per". Hij bood verschillende geschen ken aan. waaronder een enveloppe met inhoud. Hoofdinspecteur Verzyden bood een tafel vol geschenken aan. welke voor- nameiyk bestonden uit auto-assecoires. Hij noemde de adjudant een spil voor de recherche en prees diens zeer grote wetkennis en de uitstekende praktische toepassing daarvan. lerle van zes Carna valsavonden heeft wel aan getoond dat dit stukje zui delijke folklore ook boven de Moerdyk steeds meer aanhangers vindt. De scho len waren dit jaar wegens 'n nieuwe tweedaagse len tevakantie niet van de par ty. De vreugde werd botge vierd in de zalen van het parocldeliuis Kras en Van Ifaaften te Bodegraven. De jongeren openden de se rie leutige hots-bots-knota- bijeenkomsten. Kras deed dat in eigen home en kan terugzien op een intiem en geslaagd carnavalsfeest. De KPJ had er veel werk van gemaakt. Zij lieten een 40-tal Jongeren op de plan ken verschynen, die van ails komische markten thuis Nog te weinig samenwerking bleken. Bovendien: muziek en nog eens muziek, waar voor de Sunny Siders hun beste toontje voortzetten. De jongste amusementsclub de Jongerensoos beleefde ook zijn eerste carnavals avond. Het Haagse muziek gezelschap Act of Love wist de stemming erin te houden, hetgeen ook bevor derd werd door de soms originele en koddige figu ren die in de feestzaal ver schenen. Als hoge gast ont brak hier Prins Krelis I bygestaan door zyn Raad van Elf niet. Een aantal Dronenwijkers had het loffelijk initiatief genomen zelf een carna valsavond te organiseren. In de versierde zaal van hotel Van Haaften verscho nen zij in fleurig uitgedos te maskerades. De Perdi- rio's uit Leiden zorgden voor de muziek. Dans en spel en polonaise hielden de pret gaande tot 2 uur n.m.. wat volgens de feest gangers wel wat te kort was. De Hanze deed het traditie getrouw op de maandag avond voor Aswoensdag, eveneens bij Van Haaften en kon een dankbaar ge bruik maken van de reods aangebrachte versiering. Een gemis was hier wel 't gering aantal jongeren. Di' was geen beletsel om toch te spreken van een uitste kend geslaagde avond. Df stemming zat er goed in en de feestneus van Mier was de gehele avond zoek en toch aanwezig. Het pro gramma begon met de ver toning van een tweetal films over toeristisch Bel gië, hetgeen deze keer in tegenstelling tot vorig De rest van de avond maak te alles goed. Het Vrouwengilde bleef niet achter en vierde zijn carnaval in het parochie huis. De Sunny Boys ver zorgden niet alleen de mu zikale noot maar wisten ook door komische spelle tjes de stemming erin te houden. Een muzikale reis om de wereld had plaats o.l.v. het duo Jossie Co. V eel succes oogstte de Jong leur Ferry Davis. Misschien kan uit carnaval 1968 een carnavals- of anui- sementsverenlging ontstaan die dan een juistere plan ning van de avonden mo gelijk maakt. Wellicht een bemiddelende of coördine rende taak voor de Paro chieraad

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4