Jubileum- doelpunt in Europa Cuptoernooi Kohier prolongeerde gewestelijke biljarttitel jlP Jeugd kreeg bij jury voorrang boven „veteraan" Bouwhuizen Noorse schaatsers weer op de eerste plaatsen Canadezen blij met Nederlandse vinding PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 27 FEBRUARI 1968 LONDEN Wie zal het 2500ste doelpunt maken in het Europese voetbaltoer nooi van landskampioe nen Een Nederlandse sportjournalist heeft uit gerekend dat tot nu toe 2498 doelpunten zyn ge scoord sinds het toernooi in 1955 is begonnen. Morgen worden twee wed strijden ln de kwartfinales gespeeld: Juventus (It) tegen Eintracht Braun schweig (Did) in Turijn, en Manchester United (Eng) tegen Gornik Zabr- ze (Polen) in Manchester. In een van die wedstrijden kan een speler de eer op eisen doelpunt nr. 2500 te maken. Zal het Bobby Charlton zijn, de held van het Engelse elftal, of George Best, de langhari ge vleugelspeler? Of wordt het Roger Magnussen, de Zweedse ster die op de rechtervleugel voor Juven tus speelt? Of Lothar Ul- sass, de schutter van Eln- Het zou uit sentimentele overwegingen aardig zijn als het 2500ste doelpunt moest wachten tot de vol gende week woensdag in de wedstrijd Real Madrid tegen Spartak Praag en dat die jubileumtreffer dan zou komen van de schoen van Reals aanvoerder Francisco Gento. De enige die geen Europees toer nooi heeft gemist. Manchester United is sterk favoriet in de eerste wed strijd tegen Gornik Zabr- ze. Nobby Stiles is terug. Hij en Bat Crerand, de Schotse Internationale halfspeler, kunnen het middenveld beheersen en Charlton, Best en Danis Law scoringskansen bie den. Wie in Turijn gaat win nen, is moeilijker te zeg gen. De eerste ontmoeting is met 32 in het voor deel van Eintracht Braun schweig geëindigd. Er kan worden verwacht dat de Duitsers met hun sterke defensie op een gelijkspel zullen aansturen. Promotie naar le klas na dubbel moeilijke opgave (Van i biljart medewerker) NIEUWE WETERING. Evenals in het vorige wedstrijdseizoen is Kohier van de biljartvereniging „Wilhelmina" er ook dit jaar weer in geslaagd, ln de strijd om het gewestelijk kampioenschap tweede klasse libre, de titel op zijn naam te brengen en bovendien naar de eerste klasse te promoveren. Het toernooi, dat het afgelopen week einde in de biljartzaal van het Cultureel Centrum te Nieuwe Wetering onder leiding van het district „Veen- en Rijn streek" werd gehouden, had veel aan attractie gewonnen omdat, door aan sluiting van het district Dordrecht bij de K.N.B.B., niet acht maar negen dis trictskampioenen om het bezit van de gewestelijke titel streden, waardoor niet, zoals voorheen, in 28, maar in niet min der dan 36 partijen, verdeeld over drie dagen slag moest worden geleverd. Aanvankelijk leek het er in het ge heel niet op dat de wedstrijdleider van „Wilhelmina" zijn prestatie van het vorig jaar zou heHialen, want reeds in de tweede ronde moest hij tegen de super-carrotterende afgevaardigde van het district Dordrecht zijn eerste twee verliespunten incasseren. Twee knappe winstpartijen in de derde en vierde omloop tegen de districtskampioenen van Delft en Gouda brachten de Haagse afgevaardigde weliswaar opnieuw in de running, maar in de vijfde ronde ging de aansluiting met de kopgroep weer goeddeels verloren omdat Vermaat uit Stolwijk hem in 29 beurten de voet dwars zette. Op moyenne Kohier, die begreep, dat met twee verliespartijen een kampioenschap op moyenne tot de grote mogelijkheden ging behoren, zag zich voor een dubbel moei- ZOMERSPELEN GAAN DOOR Italië wil IOC bijeenroepen ROME l>e voorzitter van het Ita liaanse Olympische Comité, Guilio Ones- ti, heeft ln Rome verklaard, dat hy het I.O.C. voor een bijzondere zitting byeen wil roepen. „Er dreigt een regelrechte breuk ln de Olympische beweging te komen nu de Afrikaanse staten geweigerd hebben in Mexico aan de start te verschijnen. Al leen door snel te handelen kunnen we de spelen van Mexico en die van de toe komst nog redden. Daarom moet het I.O.C, zeer vlug bij elkaar komen om zich over de kwestie Zuid-Afrlka te be raden", aldus de heer Onestl. De voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, de Amerikaan Avery Brundage, heeft In Londen verklaard, dat hij zeer teleurgesteld is over de hou ding van de Afrikaanse staten. „Men snapt daar niets van de olympische geest", aldus de heer Brundage. „Wy. het bestuur van het I.O.C. houden niet van mensen die politiek en sport met elkaar verwarren. We krijgen zo weer dezelfde moeilijkheden als in 1936, toen de rassenpolitiek van Hitler vele sport lieden uit Berlijn hield, en in 1952 toen werd geprotesteerd tegen deelneming van landen van het oostblok". De heer Brun dage verwachtte overigens, dat de spelen een normaal verloop zullen hebben en dat er niet over wordt gedacht tot afge lasting over te gaan. Peter Post is te iluur BREMEN Peter Post zal op 1 maart In Bremen zyn Europese tftel 100 km koppelwedstryd, die hy vorig jaar met de Zwitser Frltz Pfenninger behaal de, niet. verdedigen. Hem was een gage van 900 gulden aangeboden. Post vond dit te weinig en verlangde 1350 gulden. De organisatoren besloten niet aan de els tegemoet te komen. De wereld kampioenen Bongers en De Wit zullen de Nederlandse kleuren moeten verde- De deelnemende koppels zyn: Bongers/ De Wit (Ned.), Kemper/Oldenburg (W.- Dld), Renz/Schulze (W.-Dld.) Verschue- ren/Seeuws (Belg.) Pfenninger/Rudolph (Zwit.-W.Dld.), Baensch/Lawrie (Aust.), Lykke/Eygen (Den.), Roggenilorf/Le Greves W.-Dld./Fr.Bugdahl/Sercu (W.-Dld./Belg.) en Boelke/Grossimllng- haua (W.-Dld). lijke taak geplaatst, omdat hij èn zijn moyenne op peil moest houden èn geen matchpunt meer mocht prijsgeven. Hij slaagde daarin op prachtige wijze, want nadat hij eerst van de Sassen- heimer Van Velzen ln 28 en vervolgens van de Rotterdammer Stouthart in 29 beurten had gewonnen, dwong hij ten slotte in het laatste en beslissende duel de op dat moment nog steeds aan de leiding gaande Schiedammer De Ridder, met een voorsprong van 23 caramboles en weer in 29 beurten, tot capitulatie. De nieuwe kampioen, die na afloop van dit spannende en zeer geslaagde toernooi door de voorzitter van het ge west „Het Westen", de heer F. Schim mel. werd gehuldigd, zal van 5 tot en met 7 april meedingen naar de nationale titel, waarvan de eindstrijd onder leiding van het gewest „Het Noord-Westen" zal worden georganiseerd. 1. W. Kohier jr. 12 1131 229 29 4.93 2. M. de Ridder 12 1156 279 40 4.14 3. J. v. Velzen 10 1086 260 42 4.17 4. B. Spaan 10 1044 289 35 3.61 5. J. Vermaat 8 1010 298 35 3.39 6. P. Stouthart 6 1001 255 28 3.92 I 7. A. v. Doornen 6 942 304 23 3.09 8. C. Weenink 4 1026 293 33 3.50 9. J. V. Meenen 4 1038 325 25 3.19 I Margaret Smith gli<*n tennisprof PERTH De Australische ex-Wini- bledonkampioeue Margaret Smith-Court, die eind 1967 haar come-back maakte na ruim een jaar afwezigheid, gaat aan een zeven maanden durende tennlstour- nee beginnen. In de komende drie weken zal zij aan toernooien ln Zuid-Afrika Tegenover verslaggevers verklaarde zy, dat zij een profaanbod van 200.000 gulden van de gewezen Amerikaanse Davis Cupaanvoerder George McCaill van de hand had gewezen, omdat zy de verdiensten en andere voorwaarden in het contract niet vond opwegen tegen het feit dat zij verpliaht negen maan den ln de Verenigde Staten moest biyven en aan tenminste 167 wedstrijden moest deelnemen. Volgens Margaret Court zou den de Amerikaanse Wimbledonkam- pioene Billie Jean King en de Brazili aanse Maria Bueno reeds hebben beslo ten tot de rijen van de beroepsspelers en -speelsters toe te treden. ZUIDHOLLANDSE BOKSTITELS (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De jeugd had de voorrang by de jury. Er ging een gemompel door de zaal van „Odeon" in Rotterdam, toen middengewicht Bob Bouwhuizen in de ring klom. Hü behoort tot de veteranen. HU is tegen de veertig. Nog eenmaal wilde hy een gooi doen naar een bokstltel. De Vlaardinger maakte het twee ronden de Hagenaar Aad Bor zo lastig, dat deze niet meer wist waar hy het moest zoeken. Van alle kanten stroomden de stoten op hem af. Bor kon slechts proberen door het tempo te verhogen zyn opponent „op lucht" te verslaan. In de derde ronde deed Bouwhuizen te laconiek tegen de alles of niets boksende Bor. Maar Bouw huizen had al twee ronden op zön naam. De jury oordeelde anders. Jeugdiger Bor werd winnaar en Bouwhuizen werd de kans ontnomen zich nog eenmaal een kampioensmedaille te laten opspelden. Het lag er dik bovenop: men „lust" Bouw huizen niet meey. Eerst tegen de Rotterdammer Walter de Hooghe, die alles deed wat by boksen is verboden en dat trouwens al zijn ge hele loopbaan heeft gedaan. Steeds weer trapte Ben Bor ln de aanval-met-aan- loop van de Rotterdammer die echter veruit de mindere bokser was en wel moest verliezen, zijn enige wapen, de linkse zwaalstoot ten spyt. In een fraaie party had de Rotterdammer Lou Beens in de andere halve finale de stijlvol bok sende maar te koele en daardoor te zelf verzekerde Hans van Loenen (Rotter dam) verslagen. In de eindstrijd gaf Ben Bor in de derde ronde tegen Beens alles en dat was precies voldoende om kam pioen te worden. Een waardig titelhou der met een onblusbare energie en een prima conditie. Den Haag kreeg vier kampioenen Het was de langzamerhand traditio nele vlek in de strijd om de Zuidholland se bokstitels, die gisteravond werd be ëindigd in de b-klasse en gedeeltelijk ln de a-klasse. Den Haag kwam met drie kampioenen in de hoogste afdeling en een in de b-klas best voor de dag en was in alle finales vertegenwoordigd. Hoezeer de party tegen Bouwhuizen hem had aangetast, bleek in de finale toen Aad Bor tegen stadgenoot Ben Wiggenraad moest uitkomen. Wiggen- raad was nog „vers", Aad Bor niet. Fysiek was Wiggenraad sterker maar aan de zuiverheid van stoten mankeer de veel en in de derde ronde, toen Aad Bor weer alles of niets bokste, kreeg hy het zelfs zwaar. Er was weinig verschil in dit keiharde, slopende duel, dat Wig genraad de titel opleverde en voor Aad Bor de wetenschap, die hy zelf en terecht na afloop verkondigde: „Ik heb te veel geknokt en te weinig ge bokst". Zo was het precies. Ook tweemaal Broer Ben moest ook al tweemaal en dat is eigenlijk te veel in zo'n zware strijd in de ring alvorens hij de zwaarweltertitel de zyne mocht noemen. Amsterdams burgemeester Sam- kalden heeft de zesenvijftigste R.A.I.-tentoonstelling voor twee- wielers geopend. Bier ie de burge meester bezig aan een fietstochtje door de R.A.I. Met stille trom SCHIPHOL De coach van de Nederlandse herenschaatsploeg, Wim de Graaff, is gistermiddag met enige andere begeleiders van de ploeg met stille trom uit Göte- borg.op Schiphol aangekomen. De ploeg zal, alvorens naar Nederland terug te keren, enkele wedstrijden in Noorwegen en Inzeil rijden. Gevraagd naar de uitlatingen van Kees Verkerk, zei Wim de Graaff „Kees heeft dié zaak op niet ge- paste wijze naar buiten gebracht en Lk heb er toen voor bedankt met hem mee te gaan naar Ja pan". De coach vertelde desge vraagd dat het incident voor hem niet geheel onverwacht kwam: „Het feit lag er nu eenmaal, maar ik had niet verwacht dat het in deze dagen zou gebeuren". Recordpoging Bongers mislukt ANTWERPEN In het Antwerpse Sportpaleis hebben de Engelsman Hugh Porter en de Nederlander Gert Bongers gisteren een aanval gedaan op het reldrecord vyf kilometer staande start op overdekte banen, dat sinds 5 decem ber 1964 met een tijd van 6 min 05,6 set op naam staat van de Belgische wereld uurrecordhouder Ferdinand Bracke. Bei. de coureurs slaagden er niet in de tijd van Braoke te verbeteren. Voor de En gelsman werd een tyd afgedrukt van 6.09.6 en Bongers kwam niet verder dan 6.13.8. Schenk op „eigen* afstand zesde OSLO De Noren hebben gisteren schaatswedstryden over 500. 1000 en 3000 meter in het Bisletstadion te Oslo beheerst. Zq bezetten op de 500 m de eerste vyf plaatsen, op de 1000 m. De eerste twee en op de 3000 meter de Johan Lind won de sprint» in 40.7. Magne Thomassen, winnaar van de zil veren medaille op dit onderdeel bq de Olympische Spelen in Grenoble, werd tweede in 40.9. De beste Nederlander was Ard Schenk, die 41.9 liet noteren. Ivar Eriksen was het snelst op de 1000 meter: 1.22.9, een Noors record. Thomassen werd ook op deze afstand tweede in 1.24.6. Jan Bols was met 1.26.4 de naaste belager van beide Noren. Ard chenk, houder van het wereldrecord op deze afstand, reikte niet verder dan 1.30.1. Fred Anton Maier (4.28.6), Per Willy Handgeld in J.-Slavië voor voetballers BELGRADO De Joego-Slavische voetbalbond heeft besloten dat de clubs uit de eerste divisie hun spelers hand geld mogen betalen. De beslissing werd genomen om vergrijpen tegen de beta lingsvoorschriften tegen te gaan. De clubs mogen hun internationals, die een contract voor vier jaar hebben getekend, 30.000 gulden handgeld geven. De ove rige spelers mogen voor eenzelfde perio de 15.000 gulden ontvangen. De Joego- Slavische voetbalbond heeft gedreigd, dat de clubs die zich niet aan de nieuwe regeling houden, met degradatie ge straft zullen worden. Ronde van Sardinië ORISTANO De Belg Guido Rey- broeck heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Sardinië gewonnen. Hij legde de 136 km van Ittiri naar Oristano af in 3 uur, 40 min. en 21 sec. uitslag luidt: Cassius Clay heeft als „vechter" afgedaan en is in zijn hoedanigheid als zwarte Moslim" overgestapt op het „voorvechten" en ook daar schijnt hij een oersterke kerel in te zijngetuige de mediterende houding van zijn leider Elijah Muhammad Poole. Karstens, Doll In hel algemeen klassement kwam geen wijziging. De Belgische wereldkampioen Eddy Merckx behoudt de leiderstrui- Nederlands kampioenschap ereklasse bandstoten (Van onze biljartmedewerker DEN HAAG. Op woensdag 28 febr., zaterdag 2 en zondag 3 maart zullen in de biljartzaal „Odeon" aan de Heren gracht. onder leiding van de Residentie Cadre Club. voorwedstrijden worden gehouden voor het Nederlandse kam pioenschap ereklasse bandstoten. De vol gende spelers zullen hieraan deelnemen: A. Jacobs, Amsterdam; L. Rijvers, 's-Gravenzande; J. Ligthart, Alkmaar; A. Mol, Amsterdam en H. Sundquest, Den Haag. De aanvangstyden van de partijen zqn: woensdag 28 febr. 19.30 u., zater dag 2 maart 11 uur en zondag 3 maart eveneens om 11 uur. De partijen hebben een lengte van 200 caramboles. Engelse league LONDEN In de Engelse eerste di visie werden gisteren drie uitgestelde wedstryden van zaterdag 24 februari gespeeld. De uitslagen waren: Sheffield UnitedTottenham Hotspur 32, South amptonEverton 32, Stoke City West Ham United 2—Q. Guttormsen (4.29.4) en Dag Forness (4.29.4) waren de enigen die op de 3000 meter onder de viereneenhalve minuut kwamen. Kees Verkerk benaderde hun tijden het dichtst: 4.32.1. Magne Thomassen (Noorw.) <0.9: 3, 4. Ivar Eriksen en Roar Groenvold (belden Noorw.) 41.0: 5. 6, 7. Dag Forness (Noorw.), Tom Gray en John Wurster (belden V.S.) 41.2; 8. BJoern Tveter,(Noorw.) 41.8; 9. Ard 6ch«nk (Ned.) 41.9: lO.^Kees Verkerk (Ned.) 42.4; II. Nell Blatchford (V.S.) 42.3 (gevallen): 18. Jan Bols (Ned.) 43.4; 2). Peter Nottet (Ned.) 44.0; 22. Arle Erlks (Ned.) 45.1. 1000 m: 1. Ivar Eriksen 1.22.7: 2. Magne Thomassen 1.24.6; 3. Jan Bols 1.26.4; 4. Johan Llnd 1.2B.2; 5. Arle Erlks 1.28.4; 6. Ard 6 iler (Noorw.) (beiden Noorw.) 9.4; 4. Kees Ver- :gen) 4.34.4; 7. Sveln Erik Stlansen (Noorw.) 4.35.0; 8. Sten Stensen (Noorwegen) 4.38.4; 8. Peter Nottet 4.38.6. Interventie-s Die conditie liet by Nico Moesman (Den Haag) te wensen over in de finale lichtweltergewicht tegen de felle Rotter dammer Bram Kloppert. In de tweede ronde ging Moesman voor acht tellen „op rust" toen- hy uit de touwen veerde en een linkse moest Incasseren. Pal daarop moest hy weer acht tellen nemen en Intervenieerde de scheidsrechter, zo dat Kloppert de titel verwierf. Weltergewicht Lodi Koolmees (Den Haag) won ook door interventie, van de Rotterdammer Peter van Tilburg, die geheel werd „gesloopt" door de onop- houdeiyke linksen, de vele series en de snelheid van bewegen en stoten van Koolmees, de Nederlandse kampioen. In de derde ronde, toen Van Tilburg geen boe of bah meer kon zeggen, greep de scheidsrechter in. B-klasse Dat deed hfl ook in de b-klasse. waar in Rob Nieolaas in het zwaargewicht zo overheerste tegen de Vlissinger Tamaris, dat deze in de eerste ronde op haarzul- vere stoten al tweemaal neerging, waar- by de scheidsrechter de tweede maal voor het gemak maar „vergat". De Vlissinger kon alleen uit wanhoop sto ten maar kreeg er tien voor terug. In de tweede ronde werd hij naar zyn hoek gezonden, waardoor hem een zekere k.o. werd bespaard. Lichtweltergewicht Leo v. <L Hoogen- band (Den Haag) kreeg het in de finale b-klasse uitetst zwaar tegen het kleinere maar sterk stotende Rotterdamse „slo- pertje" Springer. Een openbaCe waar schuwing wegens naslaan wat de Rotterdammer overigens pal daarvoor ook had gedaan kostte de Hagenaar de titel. In het weltergewicht b-klasse moesten de halve finales worden ge bokst. S. Ling (Den Haag) was zo be vreesd voor de linkse van de rechtsvoor- staande Barend Polak (Den Haag) dat hy er in de tweede ronde prompt op neerging. Polak verloor toen alle zelf beheersing in zyn zucht de eindstoot te kunnen plaatsen, ging zelf voor acht tel len neer, verwaarloosde zijn dekking ge heel en werd in de derde ronde wagge lend naar zijn hoek gestuurd. Ling trad in de finale aan tegen de lange, fitte Rotterdammer Leen van Diggelen, die zyn linksen maar bleef „prikken" en de afgematte Ling, die niet bestand tegen twee partijen, in de tweede ronde tot opgave dwong. Maar de scheidsrech ter had net tevoren ingegrepen, zodat Van Diggelen kampioen was. In de slechtste party van de avond werd Frans Klepke (Rotterdam) kam pioen b-klasse middengewicht door de Hagenaar Antony Richardson royaal te verslaan. IJver alleen is niet genoeg. En ijver toonde Richardson wel maar ook veel te weinig techniek. Joop Kruis heeft het boksprogramma, dat gisteravond in het Amsterdamse Kras werd gegeven, niet kunnen redden. De Amsterdammer zal nog veel moeten leren. Hy bokste tegen de rechtsvoor* staande Fransman Victor Emmanuello aanvankelijk weer veel te afwachtend. Nadat Kruis het probleem van het keerd" staan van zyn tegenstander had opgelost, werd hij wat aggressiever. Toen bleek, dat de Franse middenge wicht naar Amsterdam was gekomen om zo min mogelijk schade op te lopen. Emmanuello hield de dekking hoog ge sloten, maar moest ln het tweede ge deelte van het trage gevecht toch nog heel wat rechtse hoeken en combinaties nemen. De puntenzege van Kruis was ruim verdiend. Het duel tussen de welters Ety Defa- res (Suriname) en Umberto Maglio- chetti (Italië) was een aanfluiting voor het profboksen. De Surinamer Defares, die voor het eerst in een Nederlandse ring optrad, bleek geen aanwinst. Hy won op punten. Ital. opdracht voor Nederlandse choreograaf AMSTERDAM (ANP) De Neder landse danser en choreograag Pleter v. d. Sloot is uitgenodigd in de maand maart de choregrafieën te verzorgen voor de opera „Willem Tell" van Rossi ni ter gelegenheid van 't eeuwenfeest van 't Teatro Verdi in Pisa. Genoemd theater werd met dezelfde opera honderd jaar geleden ingewijd. Ter gelegenheid van de Dag van de Jazs. die dit jaar weer op 7 maart wordt ge vierd omdat op 7 maart 1917 de eerste j azzgrammofoonplaat verscheen, wordt van 7 maart tot. 29 april in Bols Ta verne. Rozengracht 106 Amsterdam, een tentoonstelling georganiseerd van kunstwerken die door hedendaagse jazz zijn geïnspireerd of op andere wijze met dit thema te maken hebben. Aan de tentoonstelling werken mee Han Ben- nink, Eugéne Brands. Jef Diederen. Henk van Es. Georg Hadeler. Reinler Lucassen, Lucebert, San Mlddleton, Lel Molin, Marte Röling. Jan Sierhuis, Pierre van Soest. Gerard Verdyk, Henk de Vries en Jan Wolers. De helden zyn vermoeid. Ard Schenk, liggend, en Kees Verkerk in de hal van het vliegveld van Göteborg na afloop van de uitput tende schaat88lag met de Noorse cracks. Mimekunstenaars vragen erkenning AMSTERDAM (ANP) De Neder landse mimekunstenaars zijn gisteren in Amsterdam bijeengekomen om een beroepsvereniging op te richten. In een telegram aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk hebben zij de onhoudbare situa tie voor de beoefenaars van de mime- kunst onder haar aandacht gebracht. Voorts dringen zij bij de minister aan op erkenning van hun beroep en vol waardige subsidiëring van de mime als In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt van 1 maart tot 7 april een ten toonstelling gehouden van werk van Gustave Asselbergs. Van 8 maart t/m 21 april wordt er de Nederlandse inzen ding naar de Biennale van San Paolo 1967 getoond, werken omvattend van Ad Dekkers, Jan Schoonhoven en Peter Struyoken. Fabricage van verrijkt uranium goedkoper OTTAWA (AP) De Nederlandse ontdekking van een goedkopere manier om uranium-235, het belangrijkste ele ment van de atoombon. te vervaardi gen. kan het belang aantonen van het Canadese nucleaire programma. Aldus dr. W. bennett Lewis, viee-voorzitter van de Canadese commissie voor atoomenergie die gisteren verklaarde dat het voordeel van de Canadese kern reactoren is dat zij zowel natuurlijk uranium kunnen gebruiken als verrijkt uranium. De wetenschappelijke correspondent van het in Londen verschijnende dag blad „Daily Telegraph", dr. Anthony Michaelis, heeft gedurende het afgelo- dekking gewag gemaakt. Hij voorspel- pen weekeinde van de Nederlandse ont- de toen dat kernreactoren die natuur lijk uranium gebruiken, „snel zullen verouderen en zeker niet meer aantrek kelijk voor de export zullen zijn". Dr. Lewis verklaarde daarentegen „Een van de dingen die we al geruime tijd naar voren hebben gebracht het werkelijke voordeel van het Canade se systeem van kernreactoren is, zij de goedkoopste soorten brandstof kunnen gebruiken". De Canadese reactoren in Douglas Point, Pickering en Gentilly gebruiken momenteel natuurlijk uranium Ook de reactoren die Canada heeft geleverd aan India en Pakistan worden met dit uranium draaiende gehouden. De reactoren produceren elektriciteit door middel van natuurlijk i zwaar water. Verrijkt uranium kostbaar omdat de kosten van ting van natuurlijk uranium-238 i rijkt uranium-235 door middel v, „gasdiffusieproces zeer hoog zijn. Volgens de Nederlandse vinding kan op goedkopere wijze uranium-235 vaardigd worden door middel van „ultra-centrifuge-systeem".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 6