Stap KVP-radicalen wellicht ook oorzaak scheiding in andere partijen 500 tanks nodig van f 800.000 per stuk WESTDUITSE PERS VALT LÜBKE AAN Praag bekritiseert stalinistische tijd ;r. Zwartkruis over LTB-rapport Agrariërs denken te binnenkerkelijk. Moeilijkheden hebben ons dichter tot elkaar gebracht Vastenactie richt zich op „kleine man Ook breuk in P.v.dA? Kosten MBT 70 uit Amerika zelfs 2 miljoen Aftreden gewenst Geld voor: bijvoorbeeld kampeeruitrusting, wascombinatie, scooter of auto persoonlijke lening Israël bereid te praten Aardbeving in China waargenomen DINSDAG 27 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De groep van achttien vertegenwoordigers uit de A.R., C.H.U. i de K.V.P. heeft gisteravond in Den Haag besloten eerst de uitspraken van de drie partijbesturen over de partij politieke situatie van dit ogenblik af te wachten en dan pas met het Inter confessionele overleg verder te gaan. Daarom worden de rapporten over ver schillende onderwerpen, die reeds gereed waren, nog niet gepubliceerd. Het gaat er nu om of de partijbesturen de christelijke samenwerking onder steunen en de ontwerp-rapporten goed keuren, aldus het communiqué. De be sturen hebben op dit laatste zelf aange drongen. De K.V.P.-radicalen mr. J. Cals en §ur- E. Jurgens waren, hoewel wel als ^rtegenwoordiger benoemd bij het over ig van gisteravond, niet aanwezig. Beiden hadden bericht van verhindering gestuurd omdat ze in Utrecht met de andere K.V.P.-radicalen moesten ver gaderen. De achttien hebben over de ontwikke lingen binnen de K.V.P. gisteravorid uit voerig gesproken. „Men heeft elkaar zeer openhartig ingelicht", aldus drs. J. Tilanus, voorzitter van de groep van achttien. „De moeilijkheden hebben ons nog dichter bij elkaar gebracht". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ruim driehonderd aan vragen zijn binnengekomen om steun sit de achtste bisschoppelijke vastenac tie, die op aswoensdag begint. Niet alle aanvragen zullen gehonoreerd kunnen worden, tenzij er enkele miljoenen meer worden bijeengebracht dan vorig jaar, toen de opbrengst om en nabij de 4.500.000 gulden lag. Overigens is vorig Jaar bijna drie ton meer ingezameld dan in 1966. Alle zeven voorgaande vasten acties tezamen hebben ruim 22.500.000 gulden opgebracht. Dit geld is ten goede gekomen," voor namelijk aan projecten, waarvan de om vang binnen het geheel van het ontwik kelingswerk klein mag heten, maar dt noodzaak groot. Nog meer dan anders zal de hulp dit jaar gericht zijn op deze projecten, zeer concrete zaken, die direct soelaas bieden, niet het minst, omdat het ingezamelde geld onmidellijk na Pasen zal worden verdeeld over de aanvragers. In mei vorig jaar bijvoorbeeld was al tachtig procent van de opbrengst van 1967 op de plaats van besteming. Hon derden missionarissen meest de geten, stille werkers onder hen - tientallen landen hebben in de afgelopen jaren de aan hun zorgen toevertrouwde mensen direct kunnen laten profiteren door voorzieningen op het stuk van op leiding, sociale opbouw, landbouw en ge zondheidszorg, zichtbaar gemaakt in eer ziekenhuisje, een kraamkliniek, een tech nische school voor melaatsen, een water put, een zendinstallatie, een modelboer derij en vele van deze zaken meer. Gedurende de actie zijn er drie in melirigen en wel op 17 en 31 maart op 14 april. In de week van 18 tot 22 maart zal huis aan huis in Nederland een „vastenkrant" worden verspreid in een oplage van vier miljoen exemplaten, waarin een duidelijk inzicht in doel en werking van de actie wordt gegeven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De stap, die een deel van de K.V.P.-radicalen heeft genomen om de fractie en ook de partij te verlaten, krijgt waarschijnlijk gevolgen andere partijen. Functio narissen van de P.v.d.A. hebben al verklaard, dat na de breuk in de K.V.P. vermoedelijk ook leden van de P.v.d.A. zich zul len afschelden. Fractievoorzit- nr. B. Biesheuvel, die gis termiddag In het gebouw van de Tweede Kamer besprekingen voerde met enkele A.R.-topflgu- onder meer oud-minister Smallenbroek en oud-Tweede- Kamerlld dr. Bruins Slot) voer de gisteravond samen metwnd.- partij voorzitter dr. Veerman overleg met d« A.R.-radicalen. In de loop van de dag hebben velen zich gisteren beziggehou den met de praktische onaf wendbare breuk in de K.V.P.- Tweede-Kamerfractie. Thans is bovendien duidelijk geworden, dat drs. J. M. Aarden, mr. H. W. van Doorn en dra P. Jans sen reeds eerder de beslissing mannen heeft hieraan niets veranderd. De vier wijze man nen waren zelf volledig verrast door de scherpe reactie zondag avond van drs. P. C. Bogaers, die het vice-voorzitterschap van de K.VJ». afwees, ondanks zijn oorspronkelijke akkoord verk la- klaarde gistermiddag, dat hij de kwestie In de eerste plaats zag als een probleem voor de K.V.P.-Tweede-Kamerfractle. Wel zou hij een breuk betreu- juist vanwege de christe- drs. Aarden en drs. P. C. Bo gaers zeer te betreuren, vooral ook omdat hij het rapport van de vier wijze mannen belang rijk en positief vindt. Overigens zag mr. Biesheuvel nog wel mo- lijk-radicale politiek. Het gelijkheden voor een oplossing: N.K.V. houdt zich voorlopig ring tegenover de commissie nog bulten het partijconflict. - Het vakverbond ziet we kwestie binnen de K.V.P. voorlopig nog als een partijpolitieke zaak, Dezer dagen zal het N.K.V. waarschijnlijk nader op de nieuwe ontwikkelingen terug komen. Kort voordat de groep 18 uit de A.R., de C.H.U. en de K.V.P. gisteravond in de Tweede Ka mer bijeen kwam, verklaarde van vier. In een brief K.VJP.-fractievoorzitters van de Eerste en Tweede Kamer heb ben de heren hierover hun on aangename verrassing uitge sproken. De breuk ln de Tweede-Kamer fractie heeft geen gevolgen voor de Eerste-Kamerfractie de K.V.P. Senator J. A. genomen hadden uit de fractie Middelhuis, oud-voorzitter van en ook uit de partij te treden, het N.K.V. en sympathisant de A.R,-fractievoorzitter Ht rapport van de vier wijze met de K.V.P.-radlcalen ver- Biesheuvel de uitlatingen van „Het verbroken vertrouwen kan altijd hersteld worden". Nie mand geloofde gisteravond ech ter meer in deze woorden, om dat een deel van de K.V.P.- radicalen hun keuze al defini tief gemaakt had. De K.V.P.-Jongeren beraden zich deze week hun te doen staat. Een groot deel van deae Jonge ren sluit zich zeer waarschijn lijk aan bij de groep-Aarden. Zaterdag 2 maart valt bij de Jongeren de beslissing. (Van onze correspondent) AMERSFOORT „Ik ben altijd hui verig met getallen", zei staatssecretaris J. C. E. Haex van Defensie, terwijl achter z(jn rug twee enorme tanks over de Leus- derhel naderbij rolden. Een Chieftain (ruim 50 ton zwaar) en een Leopard (nog net geen veertig ton). „Maar ik durf toch wel te zeggen, dat we rond vijfhonderd stuks van een van deze tanks nodig hebben. Die kosten ongeveer achthonderdduizend gulden per stuk. Weliswaar zouden wij met minder exemplaren kunnen volstaan als we zou den kiezen voor de Amerikaans-Duitse tanks MBT 70, maar omdat die zeker meer dan twee miljoen gulden kost met de hele troep van geleide projec tielen erbij zouden we toch in elk geval meer geld kwijt zijn". DER STERN: BONN (Reuter) De Westdultse Bondskanse lier Kiesinger heeft gis teren zijn „carnavals vakantie" onderbrogen om met president Lübke overleg te plegen over wat er moet gebeuren, nu de aanvallen op het verleden van het staats hoofd steeds feller wor- De nieuwste ontwikke ling vormt de oproep van „Der Stern", het grootste Westduitse ge- illustreerde weekblad, tot Lübke om onverwijld af te treden. „U hebt een kans om uw land een werkelijke dienst te be wijzen. Het zou de eerste stap zijn naar het herstel van de gezondheid van dat land." Zoals bekend wordt de 73-jarige president Lüb- «floopl. «rvm beschuldigd I» d« oorto» brttoMwn te rijn geweest bij de bouw van onderkomens Met deze woorden schetste de staats secretaris gisteren in een legertent aan de rand van de hel het probleem, waar hij en de zijnen worden geconfron teerd. Voor het Nederlandse leger moe ten nieuwe gevechtswagens worden aan gekocht. Men weet nog niet precies waar in men de voorkeur zal geven. De Engelse Chieftain en de Duitse Leopard worden al een half jaar door de Nederlanders beproefd. Maar van de MBT 70 moest de staatssecretaris be kennen: „We weten hier nog heel weinig In mei is hij te bekijken, te bi- voelen en te betasten voor de liefhebbere. Dan kunnen we pas met de beproeving in die tank beginnen. Hij is inderdaad later klaar dan we verwachtten. In 1964 dachten we, dat ze alle drie tegelijk konden worden beoor deeld, maar er zijn wat technische tegen slagen geweest. Sommige mensen zeggen zelfs al: „Hij komt te laat". Maar daarmee ben ik het nog niet eens", aldus de staatssecretaris. „Als we de MBT 70 nu zonder als de laatste zouden afschrijven, zouden we daarvan in 1975 wel eens spijt kunnen krijgen. Het is heel goed mogelijk, dat deze wagen in tactisch en technisch op zicht zoveel moderner is dan de beide anderen, dat we het tijdverlies voor lie) moeten nemen", aldus de staatssecre taris, die vervolgens meedeelde, dat de nieuwe tank („wie van de drie") dat ook worden moge, eventueel tegenover de T. 62-kolossen komt te staan, de landen van het Warschaupact uitge rust worden. „Het kan niet ontkend worden, dat men daar een kleine voorsprong op ons heeft, want de T 62 wordt reeds ingevoerd in de verschillende legers. Het tempo ligt echter niet hoog cn wij hebben de Indruk, dat er momentcel b(j alle legers tezamen ongeveer duizend ln gebruik zijn", aldus de staatssecretaris, die ook nog opmerkte: „We moeten daarover niet te somber zijn want we krijgen tenslotte geen soort supertank tegenover ons". Hij liet zich de kanonnenmaat van de T 62 ontvallen (150 mm) om door te laten schemeren, dat hem over het Oos terse wapen niet helemaal niets bekend is. De staatssecretaris gaf tenslotte nog een achterstand op een ander gebied toe: „Een belangrijk zwak punt van de NATO is, dat de verschillende samenwerkende mogendheden nog steeds niet tot een standaardisatie van de bewapening zijn gekomen. Erg vervelend. Daarin is het Warschaupact ons gewoonweg voor", besloot de heer J. C. E. Haex. De groep v K.V.P., A.R. en C.H.U. kwam gisteravond weer bijeen. Besloten werd eerst de uitspraken van de drie partijbesturen over de partij politieke situatie van dit ogenblik af te wachten en dan pas met het interconfessionele overleg verder te gaan. Op de foto van links naar rechtts: dr. Veerman (A.R.), dr. A. Tilanus (C.H.U.) en mr. P. Aalberse (K.V.P.)'. Papandreoe vormt bevrijdingscomité' STOCKHOLM (Reuter-AFP) De Griekse oud-minister Andreas Papandre oe heeft in Stockholm de vorming be kendgemaakt van een Grieks bevrij dingscomité, „Pak" geheten, waa hijzelf de leiding heeft. Het comité, dat de activiteiten moet coördineren van organisaties die tegen het militaire bewind in Athene gekant zijn, heeft naar zijn zeggen al van dui zenden adhesiebetuigingen ontvangen. Goedkoper reizen met het gezin naar Amerika SCHIPHOL (ANP) De KLM zal de tarieven voor samenreizende gezinsle den verlagen als het voorstel van 19 luchtvaartmaatschappijen, die op de Noordatlantische routes vliegen, wordt aangenomen. Het voorstel houdt ln, dat de met het gezinshoofd meereizende ge zinsleden (echtgenoten en/of kinderen tussen 12 en 22 jaar) voor een retour- reis slechts het normale enkele-relsta- rlef zullen behoeven te betalen voor vliegreizen van Europa en het Midden- Oosten naar de Verenigde Staten en Ca nada. Dit betekent voor hen een reduc tie van bijna 50 procent. Deze reducties zullen behalve voor de normale vlieg reizen ook van toepassing zijn op de in dividuele ITE-reizen. Nieuw is hierbij dat de voorgestelde reducties ook voor het reizen in de eerste klassa zullen Het plan, dat beoogt het reizen naar Noord-Amerika te stimuleren, behoeft nog de goedkeuring van de overige me debetrokken luchtvaartmaatschappijen en regeringen. (ADVBBTBNT1B) Waarom zou u het niet lenen? Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat da besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog ta betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men U gaarne op al onze kantoren (meer dan 390) iedere gewenste Inlichting geven* U bent welkom bij de Algemene Bank Nederland JERUZALEM (AP) D© minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft verklaard dat Israël ingestemd had met „een vorm van onderhandelingen" met dc Arabieren om te proberen tot een schikking In de crisis in het Midden-Oos ten te komen. Hij gaf geen nadere uitleg, maar een woordvoerder voor het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat het betekent dat Israël bereid is tot rechtstreekse besprekingen met Arabische diplomaten, waarbij de V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring als voorzitter zou optreden. De bestandsonderhandelingen die in 1949 na de Israëlisch-Arabische oorlog op het eiland Rhodos werden gehouden, werden ook voorgezeten door de V.N.-di- plomaat, Ralph Bunche. „Socialistisch beeld is bevuild PRAAG (AFP) Door personen, die hebben deelgenomen aan de strijd te gen het fascisme en het bereiken van de communistische machtsovername ln 1948 later uit te maken voor „buiten landse agenten" en hen naar de galg te zenden heeft Tsjecho-Slowuklje bijge dragen tot „bevuiling van het socialis tische beeld" In de wereld. Dit heeft de Tsjecho-Slowaakse radio verklaard ln een commentaar op de binnenlandse toestand na de verandering in de top van het partijapparaat. „Wij zijn gezwicht onder de druk van het stalinisme, waaraan alleen Joego slavië weerstand heeft kunnen bieden", zo werd voorts gezegd. „Wij hebben in een klein, geïndustialiseerd land, met een bezolklng met democratische tradi ties, principes toegepast die overgeno men waren van een enorm land dat in een ontwikkelingsstadium verkeerde. Wij hebben echter niet veel gedaan om ervoor te zorgen dat Tsjecho-Slowaklje meer bekendheid kreeg dan door de at- leed Zatopek, de ijshockeyers en het Tsjecho-Slowaakse paviljoen op de we reldtentoonstelling van Brussel. In het programma werd kritiek geleverd op de vroegere officiële loftuitingen over ei gen prestaties. Nu Is echter de tijd aan gebroken om de oude idealen ln ere te herstellen en de fouten van het verleden goed te maken. „Het belangrijkste blijft echter de ont wikkeling van onze eigen maatschappij. Als onze tegenstanders In plaats van over het verbieden van een literair tijdschrift, het optreden van de politie tegen de studenten of onze economische moeilijk heden zou kunnen schrijven dat de Tsje cho-Slowaakse afgevaardigde de ware regeringsleider is en zelfs dat een re gering die gefaald heeft, gevallen is, dan zouden zij propaganda maken voor de socialistische ideeën, aldus radio-Praag. Kort geding tegen Het Vrije Volk door verdachte (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De OegstgeejitBe autohandelaar Jan van der M. heeft tegen het dagblad „Het Vr|je Volk" een kort geding aangespannen. De man, die op 18 april voor de Haagse rechtbank moet verschijnen wegens knoeierijen met de aangifte van de vennootschapsbelas ting. heeft het kort geding aangespannen wegens een artikel in Het Vrije Volk, dat over z(jn frauduleuze bezigheden handelt. Volgens de autohandelaar „wemelt het artikel van de onjuistheden". HIJ is bang, dat door deze publikatie zijn rechtzaak in de sensationele sfeer zal worden ge trokken. Daarom vroeg zijn raadsman aan de president van de rechtbank Het Vrije Volk te veroordelen tot het onthou den van publikaties over hem, die on juistheden bevatten. Verder te verbieden een onjuiste voorstelling van zaken te geven (geen sensatie) en de objectiviteit ln acht te nemen. Dit alles met een dwangsom van 25.000 gulden bij iedere overtreding. De raadsman van Het Vrije Volk vond, dat het artikel geen onjuiste voorstel ling van zaken had gegeven. Het ge vraagde vond hij een beknotting inhou den van de Journalistieke mogelijkheden in de verslaggeving van een rechtzaak. Keweest nil ne uuuw vau fflSHPH Ut concentratiekampgevangenen die de nazi's dwangarbeid moesten verrichten. Het staatshoofd heeft de tegengesproken. In een open brief aan zijn lezers wees hoofdredacteur Nannen van „Der Stern" erop, dat de president hem niet wegsn smaad voor het gerecht heeft gedaagd. Volgens officiële kringen zou Lübke de kwestie wel voor de rechter willen brengen. Zijn raadgevers zouden dit echter beneden zijn waardigheid echten en ven oordeel zijn, dat de regering en het parlement het staatshoofd moeten verdedigen. HONGKONG (DPA) Het observa torium in Hongkong meldt dat een zware aardbeving die langer dan drie uur aanhield het dal van de Jangtse moet hebben getroffen. Volgens de waarnemingen van het observatorium lag het epicentrum ongeveer 1060 ki lometer ten noorden van Hongkong in de buurt van Woehan. Uit China zijn nog geen berichten over de beving gemeld. Het weerkun dige instituut van Taopeh óp Formosa meldde tegelijkertijd dat op West-For mosa een aardbeving was gevoeld. Er werden daar slechts enkele aardver schuivingen veroorzaakt. (Van onze correspondent) ALKMAAR Gisteren heeft het bestuur van dc I Land- en Tuinbouwbond in de bisdommen Haarlem j en Rotterdam het rapport over de houding van dc I katholieke agrariërs inzake enkele actuele geloofs- I punten aan de bisschop van Haarlem, mgr. Th. I Zwartkruis, aangeboden. Dit gebeurde in Het Gulden Vlies te Alkmaar. Bisschop Zwartkruis uitte in een toespraak zijn grote waardering voor het rapport. „U geeft m(j als bisschop een eerlijke steun. Dit is werkelijk moedgevend", zo zei h(J. De bisschop ging nader in op enkele concrete punten die in het rapport worden aangesneden. Ten aanzien van de behoefte aan richtlijnen verklaarde hij, dat de hiërarchie hoe langer hoe minder voelt voor vaste richtlijnen. Men moet niet vergeten, dat de eigen verantwoordelijkheid en het eigen geweten in het leven van de christen hoogst belangrijk zijn. En die mogen niet verstikt worden doordat van bovenaf alles in laadjes en vakjes geplaatst wordt en er geen ruimte meer blijft voor eigen oordeel en beslissing. Dan is er ook gevraagd om duidelijkheid. Hierover zei de bisschop: duidelijkheid moet komen van de eigen geloofskennis en overtuiging, niet van for mules, die door overheden zijn gemaakt. Dus hele maal geen richtlijnen meer van boven? Zeker wel. De bisschoppen hebben de laatste tijd heel wat brieven geschreven. Maar hebt u ze allemaal ge lezen? Hebt u daarover gesproken in uw gespreks groepen? „U zult er heel wat duidelijkheid en richt lijnen in vinden, maar dan op een eigentijdse manier." De bisschop van Haarlem verweet z(jn gelovigen op het platteland, dat 7,(J al te binnenkerkelijk dachten, misschien vanuit een te grote gebonden heid aan het verleden. Men vergat zijns inziens te veel de vragen over de ontmoeting van Kerk en wereld, die toch belangrijker z(jn dan de ln het rapport gestelde vragen. Hij wees er vervolgens op, dat de wereld anders wordt, of wij willen of niet. En dus wordt ook de Kerk anders, want zij Is in dienst van die wereld, hoewel de boodschap dezelfde blijft. Het komt erop neer, aldus mgr. Zwartkruis, dat wij allen met be paalde onzekerheden moeten leren leven, omdat het leven zelf die met zich brengt, ook het geloofsleven De bisschop sprak als zijn overtuiging uit, dat de vernieuwingen en dat ln de verwijten op dit punt goed zijn. Hij erkende daarbij, dat de kerkelijke overheid da mensen slecht heeft voorbereid op deze vernieuwingen en dat in de verwijten op de punt een brok rechtvaardige kritiek steekt. Mgr. Zwart kruis gaf zijn toehoorders de raad om dc Nieuwe Kateehlsmus goed te lezen in het gezin, met de grotere kinderen, in gespreksgroepen. Dit boek, zo verzekerde hij, is een boek van bijzondere waarde. Op de vraag van de jongeren over de geslachts gemeenschap voor het huwelijk ging de bisschop zeer uitvoerig in. Hij wees het voorechtelijke ge slachtsverkeer af. maar voegde eraan toe: „Het komt ons niet toe om te oordelen over de jonge mensen, die anders handelen dan wij hier aangeven. Met name moeten wij begrip hebben voor verloofden die om zuiver materiële redenen hun huwelijksdag moeten uitstellen, omdat dan dikwijls niet zij te voorbarig zijn, maar de omgeving te traag Is" Mgr. Zwartkruis zei dit naar aanleiding van het feit, dat op het platteland het nogal eens voorkomt, dat de ouders overdreven eisen stellen wat betreft maat schappelijke positie, woninginrichting, uitzet, bezit van eigen tuin enz. Door het vasthouden aun zulke ouderwetse inzichten drijft de omgeving dc Jonge mensen In moeilijkheden. Op de cellbaatskwestle ging de bisschop niet in, omdat zo zei hij deze aangelegenheid pas in diepgaand onderzoek la ge-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5