HOOG BOVEN ALLEN UIT TROONDE DE SUPERATLEET FRED ANTON MAIER De weg terug is altijd moeilijk Kees Verkerk tweemaal meedogenloos teruggewezen Tijd dringt voor duidelijk standpunt Verkerk naar Puttershoek in plaats van Japan Jan Bols kon zijn geluk niet op MAANDAG 26 FEBRUARI 1968 SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT" Kees Verkerk: geen buiging GÖTEBORG. De K.N.S.B. heeft gister avond de toestemming, die Kees Verkerk had om vandaag naar Japan te gaan om deel te nemen aan wedstrijden in Tokio, ingetrokken. Het bestuur van de K.N.S.B. heeft deze maatregel genomen in verband met uitlatingen die Verkerk zaterdag avond heelt gedaan in een televisieuitzending van Brandpunt. In deze uitzending heeft Verkerk de wens uitgesproken dat Wim de Graaff heen gaat als coach cn Anton Huiskes in deze functie terugkomt. De K.N.S.B. heeft zijn rijders enige tijd geleden op de hoogte gebracht van het feit dat kwesties, beleidszaken betreffende, met het bestuuè moeten worden opgenomen, eer zU in de openbaarheid worden gebracht. Het bestuur van de K.N.S.B. zal zich nog over verdere stappen in deze kwestie beraden. >Vim de Graaff. die met Verkerk de reis naar Japan zou meemaken en zich daarvoor gisteren nog verschillende in entingen heeft laten geven, heeft in verband met de uitlatingen van Verkerk van de reis afge- (Van een speciale verslaggever GOTENBURG „Maier-Magne Maier-Magne." Duizenden Noren, die hun favorieten tot in het Ullevistadion waren gevolgd, schreeuwden hun kelen schor- Fred Anton Maier wereldkampioen en Magne Thomassen tweede. Wat konden de Noren nog meer wensen Na de 1500 meter was het duidelijk geworden, dat de titel naar Noorwegen zou gaan. Alleen een wonder kon Nederland nog het kampioenschap bezorgen. De 29-jarige Fred Anton Maier slaagde er dit seizoen in de beide internationale kampioenschappen te behalen en bovendien goud en zilver te veroveren bij de Winterspelen in Grenoble. Met zijn prestatie Europees en wereldkampioen in één seizoen evenaarde hij Kees Verkerk, die dat vorig jaar presteerde. Tweemaal tijdens de gigantische strijd in Gotenburg ontmoetten Maier en Verkerk elkaar in een direct duel. Beide keren was de Noor sterker, maar vooral het verschil op de 10.000 meter was opmerkelijk: in het eerste paar van de tien kilo meter keek de man uit Tönsberg Verkerk in de rug: 15.26.8 tegen 15.55.9. De enige rijder, die Maier nog van de titel kon afhouden, was Magne Thomassen. Hij zou 15.41.5 moeten rijden om wereldkampioen te worden. In het tweede paar DEN HAAG. Mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, heeft gisteren een telegram naar de Nederlandse schaatsploeg in Göteborg gestuurd met de volgende inhoud: „Heb deze keer extra meegeleefd. Stop. Wens hele ploeg en in het bijzonder Ard Schenk van harte geluk met knappe prestaties. ontmoette hij Jan Bols. Als een terriër beet Thomassen zich vast aan de Nederlander. Tot enige ronden voor het einde was het nog niet zeker wie op het hoogste trapje van het ereplatform de huldiging mocht onder gaan. Toen verzwakte Thomassen. Doodop sleepte hij zich voort, maar hij had de macht niet meer om Maier te bedreigen. Hij kwam 2,5 seconden te kort: 15.55.0. Nog rijdt Kees Verkerk op de vijf kilometer dicht bij Fred Anton Maier. Het verschil zou groter worden en op de tien kilometer wees de sterke wereldkampioen de ex-titelhouder resoluut terug. Er ivas geen twijfel mogelijk: Maier, reeds uitziende naar de titel, was onbetwist de grootmeester. Jan Bols werd uitstekende tweede op deze afstand in 15.42.5. Zaterdag was de oranjeformatie goed begonnen. Vooral Ard Schenk „draaide" als vanouds. Met een derde plaats op de sprint (41.2) en een persoonlijk record op de 5000 meter (7.36.0, goed voor de zesde plaats) sloot Schenk de eerste dag af met een voorsprong in het voorlopige klassement. De Japanner Keiichi Suzuki was alleen naar Gotenburg gekomen om de 500 meter te winnen. Dat deed hij dan ook prompt. Geblesseerd en wel kwam hij tot de acceptabele tijd van 40.3 sec., maar daarna liet hij het in de titelstrijd afweten. Maier behaalde al grote winst op de 5000 meter, die hij winnend afsloot met 7.25.0 vóór Verkerk (7.30.9) en Bols (7.32.1). Hoog niveau NEDERLAAG KWAM NIET ONVERWACHT GOTEBORG. Fred Anton Maier heeft het schaatsseizoen 1968 tot het zijne gemaakt. De sympathieke Noor met zijn scherp getekend gezicht, die er tevoren nooit in was geslaagd een inter nationale titel te behalen, zette gisteren in het Ullevistadion van Göteborg de kroon op zijn werk en... op het hoofd. Twee jaar was Kees Verkerk alleen heerser in het rijk van koning Thiall In Oslo echter moest hij zijn Europese titel overdragen aan Fred Anton Maier en op neutraal terrein veroverde de Noor op de Puttershoekei ook de wereld titel. Met Maier plaatste Magne Tho massen zich vóór de Nederlandse ver tegenwoordiging, ditmaal aangevoerd door Ard Schenk als derde man op het erepodium met in zijn spoor Kees Ver kerk en Jan Bols, respectievelijk op de vierde en vijfde plaats. Stil legioen Ondanks de nederlaag toch geen ge deprimeerde stemming in de Neder landse ploeg. Juist omdat de Noren onder aanvoering van Maier en Tho massen al eerder van hun grote kracht hadden doen blijken en de Nederlandse suprematie in feite al hadden gebroken, kwam in Göteborg de nederlaag niet als een geheel onverwachte verrassing, De teleurstelling was meer te zoeken bij het steeds stiller wordende legioen, dal naar Göteborg was gekomen om een wereldkampioenschap te vieren. Een echec was het voor Nederland dan ook allerminst met drie man onder de eerste vijf. De hoogste eer ging dit maal echter voorbij en daarmee is Nederland de laatste jaren verwend ge weest. De weg terug Is altijd moeilijk... Groot kampioen Fred Anton Maier heeft een gouden De eerste rit op de 5000 meter, tussen de Canadees Enock en Eduard Matusevitsj tweede in het Europese kampioenschap in Oslo en nu zelfs niet bij de laatste zestien hield een nieuwe teleurstelling voor de Russen in. Met 7.48.4 mochten zij geen hoge verwachtingen koesteren. De stellingen werden verschoven. De strijd op hoog niveau begon toen Schenk en Thomassen aan de start kwamen, twee titelpretendenten met goede pa pieren op zak. Het werd het eerste verlies voor Schenk. Ofschoon hij erin slaagde het gat, dat na 1500 meter viel, aanvankelijk te dichten en ook een tweede keer nog terugkwam, werd hij toch met twee volle seconden verslagen. Opmars Op deze afstand zette ook Maler zijn opmars in. Mee dogenloos maakte hij titelhouder Kees Verkerk tot zijn slachtoffer. Met een snelle start poogde Verkerk zijn tegenstander te intimideren. De eerste duizend meter had hij het initiatief, maar hij zag zijn opzet om Maier zijn tempo op te dringen en daarmee diens tegenstand te breken mislukken. Maier kon dit tempo volgen, zij het op korte afstand. Toen hij na 3000 meter de aanval inzette en een ronde van 35 sec. „draaide", doofde bij Kees Verkerk de vlam. De hoop, dat hij in de laatste ronden nog zou terug komen, bleek ijdel. Met een marge van ruim vijf se conden ging Maier (7.25.0) door de finish. Kees Verkerk had een harde les gehad en moet toen reeds hebben beseft, dat niet hij maar Fred Anton Maier de meeste aanspraken op de titel 1968 kon doen gelden. Verheugend voor Nederland was de 7.32.1, waarmee de sterke Jan Bols zich naar de derde plaats reed Hij toonde zich na afloop van het toernooi zeer tevreden „Je moet niet vergeten, dat dit mijn eerste seizoen is op het internationale vlak en dan meteen al vijfde bij het wereldkampioenschapBols kon zijn geluk Titanenstrijd draad geweven in dit wereldkampioen schap, dat tot de mooiste van de laatste jaren behoort. In de beslissende race op de tienduizend meter, de eerste op de slotafstand, moest hij een tijd op de chronometers brengen, die voor de con currentie, met voorop Ard Schenk en Magne Thomassen, niet te verbeteren was, maar ook niet te benaderen. Maier kent zijn mogelijkheden. Hij paart een fabelachtige techniek aan een geweldige inzet, factoren, die hem vooral op de lange afstanden tot een alom gevreesde tegenstander en een groot kampioen hebben gemaakt. Hij mikte hoog: het wereldrecord. Hij zou er met 15.26,8 slechts 6,5 sec. van verwijderd blijven. Maier degradeerde Kees Verkerk in zijn persoonlijke duels tot een figurant. Zijn meesterschap en zijn superioriteit over de onttroonde wereldkampioen, die in deze „rit van de waarheid", die een kopie was van de 5000 meter daags te voren, zijn kroon verloor, kon niemand meer in twijfel trekken. Maier had met zijn 15.26,8 een monument opgetrokken, dat slechts ontzag inboezemde. Ook de Noren hadden nog een verrassing in petto Björn Tveter, die met 7.36.0 een met Ard Schenk gedeelde achtste plaats bereikte en na twee afstanden zelfs op gelijke hoogte stond met Maier. Met drie Noren en twee Nederlanders bij de eerste vijf werd de zaterdag afgesloten. In het grote spel telden Jonny Höglin (6e). Valeri Kaplan (7e) en al die anderen, bij wie rijders met een grote staat van dienst, eigenlijk al niet meer mee Zou de 1500 meter, in zo menig toernooi in het verleden de sleutelafstand, het antwoord geven op de vele vragen, die in dit kampioenschap waren gerezen? Thomassen en Schenk joegen elkaar in een titanenstrijd, die pas op de streep werd beslist, naar tijden van resp 2.07.1 en 2.07.2, die geen der anderen ook maar kon benaderen. HIT zei Kees Verkerk na het toernooi om de wereld titel: „Ik ben er met mijn hoofd niet bij; ik rijd niet geconcentreerd." Dat heeft iedereen kunnen merken. De reden zei Verkerk niet, maar die ligt voor de hand. Hij was Europees kampioen, hij had de wereldtitel. Het enige dat ontbrak was goud op de Olympische Spelen. Daarnaar heeft hij gestreefd, wat zijn goed recht is. Hij heeft er Oslo voor laten lopen en toen WJ zijn doel had bereikt en in Goten burg Fred Anton Maler te sterk voor hem bleek (zaterdag al), was de veer kapot die de atleet ge spannen moet houden. Meteen werd een aanval ondernomen op trainer Wim de Graaff, die het t trouwen maar niet kan winnen. Maar niet de rijders bepalen wie hun trainer moet zijn. Dat doet de KNSB. Zij kunnen het met de beslissing oneens zijn, maar zij hebben dan wel de plicht er naar beste kunnen naar te streven, dat hun trainer niet „de mist ingaat". Zo niet, dan moeten zij zich niet onder zijn leiding scharen, met alle gevolgen van dien. De zeker ten opzichte van De Graaff onjuiste en zelfs beledigende uitlating heeft de KNSB (eindelijk) streng gestraft. Verkerk mag niet naar Japan. De KNSB heeft de tanden laten zien, maar helaas te laat. Van de schaatsbondbestuurders moet thans ook worden verlangd, dat zij zich zeer duidelijk uit spreken betreffende trainer Wim de Graaff, die langzamerhand ln een onmogelijke positie is ge manoeuvreerd. Of hij blijft en dan dient de KNSB de schaatsers zeer duidelijk te maken dat hij en zij het voor het zeggen hebben. Of De Graaff i dwijnt en dan zal een ander en dat wordt dan zeker niet Huiskes, zoals enige schaatsers willen dwingen moeten worden aangezocht. De tijd dringt om een beslissing te nemen, een duidelijk standpunt te bepalen. Tveter handhaafde zich in het voorste gelid met 2.08.0. Verkerk kwam uit op 2.08.2. „Op dat moment wist ik, dat ik mijn titel kwijt was, want de winst van 0 conde op Fred Anton was te weinig." Wat Verkerk uitsprak, moet toen ook voor de anderen reeds zonneklaar zijn geweest. De kloof die zü hadden moeten slaan om Maier op de tien kilometer geen kans meer te geven, was te smal gebleven. Gestart in de eerste rit, met Jan Bols, kwam Maier tot een tij< 2.08.4. Zijn achterstand op Schenk was daarmee ge- j groeid tot 0,8 punt, voor de tien kilometer zestien i conden, maar voor een stayer van zijn klasse geen onoverkomelijke barrière. En dat heeft Fred Anton Maier duidelijk aangetoond. Na drie afstanden stond Schenk nog bovenaan. Hij had zegge en schrijve 0.067 punt voorsprong op Thomassen. Maier, die toen nog vijfde stond, reed op de 10.000 meter alles of niets. Het werd alles. Zijn tijd van 15.26.8 kon door niemand benaderd worden. Jan Bols kwam er met zijn 15.42.4 nog het dichtst bij. Hij zou er eens Kaplan, Höglin en Tveter mee voorbijstreven in de algemene rangschikking en daardoor oprukken naai de zeer eervolle vijfde plaats. Ook Schenk niet Hoe bijzonder scherp de tijd van Maier stond, bleek eveneens in de derde rit, waarin Per Willy Guttormsen en de olympische kampioen op de 10.000 meter, de Zweed Jonny Höglin uitkwamen, twee stayers pur sang. Ruim twintig seconden bleven zij ervan verwijderd. Zou Ard Schenk, wiens beste tijd 15.49.3 (Europese kampioen schap in Oslo) bedraagt, kunnen volbrengen wat anderen te veel was gebleken? Op een schema 15.40.0 vertrok Schenk, maar in de eerste ronde reeds moet hij hebben ingezien dat dit slechts overmoed i Elke ronde verloor hij meer op Maier. Halverwege de rit kon Maier zich al wereldkampioen noemen. Twintig seconden had Schenk op dat moment al aan de Noor verloren. Ver bleef Ard Schenk ook nog verwijderd t de tijd van Thomassen, die daardoor de tweede plaats bezet hield. Met zeer gering verschil bleef Schenk nog juist Verkerk voor: 0.023 punt Er eindigden dus toch nog drie Nederlanders bij de eerste vijf: Schenk, Verkerk en Bols. Voor Nottet was er niet meer dan een dertiende plaats weggelegd Hier aan was vooral zijn tijd op de 1500 meter schuld. Met 2.13.0 eindigde hij op de mijl als negentiende. Arie Eriks debuteerde redelijk. Op de 5000 meter kwam hij vier plaatsen te kort voor eindklassering bij de beste Ard Schenk was ditmaal de Nederlandse vlagge- c^rager geweest met Kees Verkerk en Jan Bols als paranimfen. Maar hoog boven allen uit troonde I de superatleet in het elitegezelschap: Fred Anton Maier. (Voor uitslagen zie andere pagina).!

Leidse Courant | 1968 | | pagina 6