Rapport van „wijze mannen KTX™!!"'a Lot ziektekostenregeling voor ambtenaren onzeker Mr. A. v. d. Stee partijvoorzitter, drs. Bogaers vice Raad vaneli wil je een stuk kaas uit het vuistje Brand in inrichting eist 21 mensenlevens Positieve reactie van KYP op rapport van „wijzen55 NIJMEGEN AREN WILLEN R.-K. KWIJT In oecumene nog betekenis BRAND BIJ KEESSIE Linkse partijen gaan nauwer samenwerken MAANDAG 26 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT BRUSSEL (AFP) Koningin Fabiola van België heeft zondagochtend een ope ratie ondergaan om de gevolgen var eerdere operatieve ingreep ongedaan le maken. De huidige ingreep had tot doel belemmeringen voor een eventuele 1 we zwangerschap weg te nemen, koningin had op medisch advies al eerder besloten zich te laten opereren. In medisch communiqué werd gezegd de toestand van de koningin bevredigend is. Zij zal ongeveer twee weken in he ziekenhuis moeten blijven. Kort tevorer had het koninklijk huis de operatie be kendgemaakt. Geen ..partijen in de partij" DEN HAAG De vier wijze K.V.P.-mannen hebben de party voorgesteld mr. A. P. J. M. M. van der Stee uit Arn hem, de tegenwoordige penningmeester, te benoemen tot voorzitter van de K.V.P. als opvolger van mr. P. Aalberse. Als vice-voorzitter hebben zy aanbevolen oud-minister P. C. Bogaers, lid van de K.V.P.-radicalen. In hun rapport, dat zij zondagmiddag openbaar gemaakt hebben, maar dat door drs. J. M. Aarden inmiddels „ver geeld" is genoemd, stellen de vier wijze mannen een aantal spelregels voor, waaraan alle groeperingen binnen de K.V.P. zich te houden hebben. De voorgestelde kandidaten en de aanbevolen spelregels kunnen, aldus oud-premier mr. J. Cals, oud-fractievoorzitter mr. C. P. M. Romme, het Tweede- Kamerlid de heer J. Maenen en het oud-Tweede-Kamerlid K. van Rijekevorsel, een basis scheppen voor een duur- oplossing in de problemen van de partij. Met als uit gangspunt: vrije meningsvorming en partijgebondenheid. „Daarom moet het optreden van groepen „als partij in de partij" tot een einde komen." Volgens het voorstel van de vier wijze mannen, die hun rapport hebben uitgebracht aan de nog zittende partij voorzitter mr. P. J. Aalberse, de voorzitter van de Eerste- Kamerfractie, de heer H. M. van Lieshout, en de voorzitter an de Tweede-Kamerfractie, drs. W. K. Nl Schmelzer, moeten het dagelijks bestuur gekozen worden: mr. A. P. J. M. M. an der Stee, Arnhem, voorzitter; mej. G. S. H. M. Kok, Hoensbroek,T\Veëde-Kamerlid, viCe-voörzittèr; drs. P. C. W. M. Bogears te Laren (K.V.P.-radicaal), vice-voorzitter, drs. H. A, M. .Eisen te Wassenaar (secretaris katholieke werkgevers), vice-voorzitter; F. G. van der Gun (K.V.P.- radicaal), secretaris en loondeskundige N.K.V., Utrecht, lid; A. J. Hermes, wethouder Beverwijk, lid; mr. A. Q. C. van Ruiten (K.V.P.-radicaal), Gouda, lid; ir. J. L. Siepman Drie van de vier wijze mannen van de K.V.P. hebben hun rapport gistermiddag aan de openbaarheid prijsgegeven. Van links naar rechts de lieren Romme, Cals en Van Rijekevorsel. (voorzitter kring-Den Bosch), Vught, lid; drs. H. H. Veringa (kringvoorzitter Limburg), Heerlen, lid. Deze voorstellen komen overeen met de beginvoorstellen het partijbestuur met mr. Van der Stee als voorzitter drs. Bogaers als vice-voorzitter. Ir. Van Wellen, directeur- generaal landbouw, die destijds eveneens kandidaat stond als vice-voorzitter, heeft zich teruggetrokken, ook al uit hoofde van zijn delicate functie. K.V.P.-jongerenvoorzitter Van Dongen (radicaal) krijgt uit hoofde van zijn functie automatisch zitting in het dagelijks bestuur. Instemming De kandidatuur en de spelregels hebben de instemming van veel radicalen en van een grote meerderheid van kring voorzitters, of zij beschouwen de voorstellen „althans als niet onaannemelijk". In hun rapport hebben de vier wyze mannen de spelregels als volgt geformuleerd: a. onderling vertrouwen tussen de leden van het dagelijks bestuur; b. ieder lid van dit dagelyks bestuur vertegenwoordigt de c. officieel optreden als vertegenwoordiger van een deel van deze party (radicaal, christen-democraat of wat ook) gaat in tegen het onderling vertrouwen; d. het recht (zelfs de plicht) van ieder bestuurslid om bin nen het bestuur zyn eigen dtiidelyke bydragc te leveren in de discussies; e. het zich gedragen van ieder bestuurslid naar de beslis singen van het bestuur. In bijzondere gevallen kan ieder bestuurslid echter ook in het openbaar zijn mening weergeven, maar dan na onderling overleg en liefst door de voorzitter. Het rapport stelt ook duidelijk, dat iedereen in partijbestuur, bestuursraad en partijraad zijn eigen bijdrage kan (en moet) leveren, maar dat ieder „ook de beslissingen van de partij organen eerbiedigt". „Vrije meningsuiting en partijgebonden- heid" moeten de kern zijn van de spelregels. Daarbij moet het wel afgelopqn zijn. met het optreden van, groepen als partij in de partij. In het rapport staat wel nadrukkelijk, dat zich ontwikke lingen kunnen voordoen, die het rapport op losse schroeven zouden zetten. Desondanks hebben de vier wijze mannen het rapport uitgebracht juist in het dieptepunt van de crisis binnen de K.V.P.-Tweede-Kamerfractie. Blaiberg ziet buitenwereld KAAPSTAD (AFP) Voor het eerst sinds drie maanden heeft de Zuidafri- kaanse tandarts Philip Blaiberg, de man met een nieuw hart, weèr de buitenwe reld kunnen zien. Hij mocht zaterdag de gesteriliseerde kamer verlaten, waar hij gedurende die tijd is verpleegd, om in een er naastgelegen eveneens gesteri liseerde kamer door het raam naar bui- tn te kijken. Hij was zo blij als een kind, zeiden de artsen van het Groote Schuurziekenhuis. Blaiberg zag, even eens voor het eerst sinds hij werd ge opereerd, weer het gezicht van zijn echt genote, die in de tuin stond. Bij vorige bezoeken droeg zij een steriel masker. Ook onderwijs erbij betrokken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wanneer Tweede-Ka mervoorzitter mr. F. van Thiel mor genmiddag de behandeling van het wetsontwerp ziektekostenvoorziening ambtenaren aankondigt, weet waar schijnlijk niemand, of dit ontwerp de eindstreep zal halen. Er schijnen, zeker buiten het parlement, tenminste even veel tegenstanders als voorstanders te zijn. Zelfs Is niet duidelijk of verwer ping de rijksmabtenaren en het onder- wUspersoneel, voor wie dc regeling zal gelden, erg zal verdrieten, want Senghor herkozen als president DAKAR (ANP) Leopold Senghor is herkozen als president van de West- Afrikaanse republiek Senagal. Senghor was de enige kandidaat voor het presi dentschap. In het tachtig zetels tellende parlement, waarvoor ook verkiezingen werden gehouden, hebben alleen leden van de Senegalese progressieve unie (ups) zitting, waarvan Senghor secre taris-generaal is. In 1966 traden beide oppositiepartijen van het land, de pra-Senegal en het Senegalese volksblok, toe tot de ups. IADVERTENTIE SHREWSBURY (Reuter) By een brand, die vannacht in dc vrouwenafdeling van een psychiatrische inrichting in de Engelse stad Shrewsbury heeft gewoed, zUn 21 vrouwelyke patiënten om het leven gekomen. Veertien moesten met min of meer ernstige verwondingen in ziekenhuizen worden opgenomen. Alle slachtoffers waren zestig jaar of ouder. De brand ontstond, door nog onbe kende oorzaak, kort na middernacht in een dagverblijf op de eerste verdieping van de vrouwenafdeling. Onmiddelijk na het brandalarm rukte de brandweer van Shrewsbury uit en ook uit de onmiddellijke omgeving werden brandweerlieden opgeroèpen, térwijl in het grootste ziekenhuis van Shrewsbury alles in gereedheid werd gebracht om een groot aantal patiënten op te nemen. Met behulp van extra- verpleegsters konden de meeste patiënten het brandende gebouw uit worden ge leid. Alle gewonde patiënten kregen in het ziekenhuis kalmerende middelen toegediend. De toestand van twee vrouwen geeft volgens artsen reden tot zorg. De brandweer had het vuur binnen twee uur onder controle. Van eet onzer verslaggevers) DEN HAAG Van „officiële" zyde van de KVP is positief gereageerd op het rapport dat vier wyze mannen over de mogelijkheid van een verzoening ln de partij hebben uitgebracht. KVP-voor- zitter mi-, P. Aalberse noemde het rap port van grote positieve betekenis voor de oplossing van dc gerezen moeilykhe- den. Het belang van het advies is zyn inziens mede, dat het zich beperkt tot een suggestie over de bestuurssamenstel ling cn een duidelykc stellingname ten aanzien van het optreden van groepen als „party in de party". Fractievoorzitter drs. Schmelzer en zijn collega Van Lieshout verklaarden dat het rapport het vertrouwen ln de samenstellers bevestigt. In het advies is een goede onderlinge samenhang gevon den in de behandeling van het vraag stuk van spelregels en beëindiging van groepsvorming, zoals die zich feitelijk heeft ontwikkeld, enerzijds en personen- i keuze anderzijds. Tegenover deze meningen staan die van drs. Bogaers en drs. Aarden. Drs. Bogaers mist in het geheel van de door de commissie van goede diensten gevon den oplossing helaas een minimum aan vertrouwen en geloof. Drs. Aarden heeft een brief vrijgegeven waarin de ra- dikalen op het voorstel reageren, en waarin wordt gesteld dat de voorgedra gen samenstelling van het bestuur niet die waarbogen voor een optimaal ver trouwen biedt die de radikalen noodza kelijk achten (daarbij wordt herinnerd aan de door de radikalen voorgestelde figuur van prof. VeringaDe brief werd geschreven door drs. Aarden in overleg met mr. Van Doom en drs. K. L. M. van Eerd uit Oegstgeest, Het Eerste Kamerlid J. A. Middelhuis, oudvoorzitter van het NKV, voorziet nog geen consekwenties voor de KVP-frac- tie in de Eerste Kamer, wanneer een viertal radicalen uit de Tweede Kamer fractie zou stappen. Met pater mag. dr. J. G. Stokman en de heer F. T. van der Maden behoort de heer Middelhuis tot de sympathisanten van de KVP-radicalen. Pater Stokman heeft enige tiid geleV-n al laten uitko men, dat volgens hem KVP-radicalen niet uit de partij moeten stappen. De heer Middelhuis zei ons vanmor- jen: „Ik zie de consequenties voor de Eerste Kamerfractie nog niet. De moei lijkheden zijn volgens mij meer een kwestie binnen de Tweede Kamerfractie van de KVP. Ik hoop echter, dat het niet tot een breuk komt. Er zijn dacht ik nog altijd mogelijkheden tot een herstel van "vtrouwen". ook onder hen treft men vele tegenstan ders, al hebben de ambtenaren organi saties In overgrote meerderheid hun in stemming betuigd. Pikant hierbij Is, dat als de regeling alleen maar zou gelden als arbeidsvoorwaarde voor rijksamb tenaren. het parlement er niet eens aan te pas zou zijn gekomen, .luist het erbij betrekken van de onderwijsmensen maakt een wettelijke voorziening nodig. Wat houdt die regeling in? Er komt een dienst ziektekostenvoorziening amb tenaren. een soort ziekenfonds voor rijksambtenaren (gemeente- en provin ciaal personeel dus niet) en voor onder wijspersoneel. Deze dienst vergoedt aan de aangeslotenen goeddeels de kos ten. die zij wegens ziekte van henzelf en hun gezinsleden moeten maken (huis arts, tandarts, ziekenhuis, medicamenten en dergelijke). Voor de dekking van de kosten is een premie nodig, die voor de helft door het rijk en voor de andere helft door de betrokkenen wordt betaald. Op grond van de huidige kostenraming zal nodig zijn een premie van in totaal 5,5 procent van maximaal 2077 gulden per maand (de premie grondslag, die gelijk is aan het maximumsalaris vrj ja referendaris.). De aangesloten gelden voor de dische wereld als „particuliere pa tiënten". Zij betalen dus zelf hun dok tersrekeningen en dergelijke en krijgen het grootste deel ervan vergoed. In één jaar behoeft een betrokkene aan premie plus het voor eigen rekening komende deel nooit meer dan 5 procent van salaris te betalen. Zijn de kosten hoger dan neemt 't rijk de „kop" ook nog vooi zijn rekening. Gepensioneerde ambtena ren en onderwijsmensen kunnen vrijwil lig tot dit „fonds" toetreden. Zij beta len dan volgens de huidige berekenin gen 2,75 procent van hun pensioengrond slag aan premie. Voor de „actieven" is de aanluiting verplicht, 't Spreekt van zelf, dat de premiehoogte geen vast staand gegeven is: als de kosten hoger worden kan de premie ook stijgen, dat gebeurt met name, als de ziektekosten verzekering moest betalen. Een Jaar la ter werd een staatscommissie ingesteld voor het onderzoeken van 't probleem, die medio 1958 rapport uitbracht. In dat rapport, door de toenmalige rege ring meteen onderschreven, werd onder meer gesteld, dat voor de rijksambte naren een eigen ziektekostenregeling zou moeten worden ingesteld. Want, zei de commissie, als men de ambtena ren onder de loongrens in de verplichte ziekenfondsverzekering onderbrengt, ont staat er een splitsing in het ambtena renkorps tussen lagere en hogere ambte naren, terwijl dat korps juist een een heid moet vormen. De ambtenaren zijn immers allemaal in dienst van de over heid en werkzaam in het algemeen be- Alleen al tegen deze stellingname is groot verzet gerezen. Want door het wegnemen van de wig in 't ambtenaren korps, drijft men 'n wig in de bevol king. Voor de ambtenaar is het zieken fonds blijkbaar niet goed genoeg, zo werd gezegd. Een ander bezwaar, dat wordt aange voerd ls, dat de kostenbegrotlng veel te optimistisch zou zijn: sommigen rijn er- overtuigd, dat de premie veel hoger zal worden dan nu wordt geraamd. De kosten zouden tientallen miljoenen gul den hoger zijn dan de regering nu veron derstelt en dat moet allemaal opge bracht worden, ook door dc bevolking. Een niet onbelangrijk punt kan zijn, dat de ziekenfondsen en particuliere verzeke- heel wat „klanten" gaan verliezen, met de gepensioneerden mee wellicht 400.000, en omdat het overheids personeel volgens de statistieken aan de uitkeringskant relatief iets goedkopere NIJMEGEN (KN1>) De Nymecgse studenten hebben er geen bezwaar tegen, dat de katholieke universiteit haar con fessioneel karakter verliest. Dit is geble ken uit een bliksemonderzoek, dal de po liticologische facultcitsvcrcniging by de grondraadsverklezingen der studenten in Nijmegen heeft ingesteld. 1429 Studenten werden gevraagd. 926 (64 pet.) werkten mee. 97 Procent der ondervraagden was Panamakanaal geblokkeerd PANAMA (AFP) Sedert gisteren zijn bijna zestig schepen opgesloten in het Panamakanaal door het vastlopen van de Japanse ertstanker Sjozan Ma- Het met 50.000 ton erts geladen schip is in een smal deel van het kanaal op een zandbank gelopen. Men verwacht dat over enkele dagen de vaart weer I procent praktiseerde; 29 De vraag of men er bezwaar tegen zou hebben als de universiteit haar confessid- naliteit zou verliezen, beantwoordde 70 procent: „geen bezwaar", 13 procent heeft wel bezwaar en 15 procent geen mening. Meer dan de helft der ondervraagden ziet geen functie meer voor een katho lieke universiteit, 1 op de 5 zag nog wel een functie. Prof. dr. Schillebeeckx verklaarde vo rige week nog op een bijeenkomst in het kader van het studium generale, dat een confessionele universiteit zinvol is. Maar dan zal deze universiteit als een oecume nische universiteit moeten functioneren. Nederlandse zuster opgenomen in curie ROME (KNP) Zuster Felicia Pas toors (62) uit Nederland is door Paus Paulus in de curie benoemd als consul- trice (deskundig raadgeefster) van de congregatie voor de religieuzen cn de seculiere instituten. Zuster Pastoofs is sinds 1959 generale overste van de ur- sulinen van dc Romeinse unie. Van 1953 tot 1959 was zij provinciale overste in Nederland. Vele duizenden Amsterdammers naar schatting vijf- a. zesduizend hebben gistermiddag opnieuw de slachtoffers herdacht van de staking in Amsterdam in februari 19J/2, toen de Duitsers open en bloot met jodenvervolging begonnen. Men defileerde langs het standbeeld van de dokwerker, symbool van het i»i verzet gekomen Amsterdam. Mevr. en burgemeester Samkalden legden gesecondeerd door de Amsterdamse wethouders en de gemeentesecre taris namens alle Amsterdammers beeld. Het voorbeeld van de burge meester werd nadien door velen (Van onze correspondent WARMENHUIZEN De brandweer van Warmenhuizen heeft zaterdagmid dag een brandje gebulst in het café van Pleun Verkerk, de vader van Keessle, te Puttershoek. In nauwelijks enkele minuten hadden de blussers uit het Noordhollandse dorpje het vuur in de omgevallen oliekachel bedwongen. Zaterdag waren de ijverige brandweer lieden een nieuwe wagen gaan beproe ven. De rit voerde hen tot bij Dordrecht. Daar werd, met de televisieuitzending van de 500 meter in zicht, besloten het café van Verkerk op te zoeken om daar de wedstrijden te volgen. Niet lang na de binnenkomst van de Warmenhuizer blussers ontstond er in het café een brandje doordat d« oliekachel omviel. Franse nieuwe katechismus stuit op verzet PARIJS (KNP) Dc nieuwe Franse katechismus. die nu 20 jaren van stu die en proefneming en na een verbod van de Curie in 1954 door het Franse episcopaal In 1967 werd goedgekeurd en in Parijse bisdommen is ingevoerd, ont moet felle oppositie van de kant der nieuwe katechismus wordt verweten, traditionele katholieke groeperingen. De nieuwe katechismus wordt verweten, dat zij essentiële geloofswaarheden weg laat of vervaagt. De nieuwe katechismus spreekt niet over engelen, niet over de hemelvaart, niet over de sacramenten als priester wijding, huwelijk en H. Oliesel. Zij noemt Maria een joods meisje, dat door God werd uitgekozen, om de moeder van Jezus te worden (zonder hem God te noemen). De erfzonde wordt om schreven als de zonde, die sinds het be gin van de wereld bestaat. Adam en Eva bestaan niet. De nieuwe Franse katechismus kan zo wordt van bevoegde zijde gezegd niet geheel met de Nederlandse verge leken worden. De Franse is een basis- katechlsmus, waarvan de tekst en uit spraken moeten worden overgenomen ln alle andere katechlsmussen, die voor speciale groepen (volwassenen, scholie ren, ongelov igen) tot stand moeten ko men. Toch is de grondgedachte vun de Franse en Nederlandse katechismus ge lijk. Beide hebben het didactisch karak ter afgelegd en zijn zuiver patoraal ge worden, gericht op opvoeding tot chris telijk denken en handelen. klanten zijn, zou voor de „achterblij vers" de premie wel eens flink omhoog kunnen gaan. Weliswaar bestrijdt de re gering dit, maar de cijfers van de over heid worden ook bestreden.... HARMONISATIE Waarom, zo vragen velen zich af. moet juist Nederland een ambtenaren- regeling creëren, terwijl geen enkel ander EEG-land Iets dergelijks heeft, hoewel de roep om harmonisatie klinkt. En hoe stelt men zich voor. een apar te dienst met veel gekwalificeerd perso neel uit dc grond te stampen? Waarom moet voor de ziektekosten voor rijks ambtenaren een afwijkende regeling getroffen worden, terwijl dc overheid op andere punten juist streeft naar een in de pas lopen met de arbeidsvoorwaar den van het bedrijfsleven? Dit zijn alle maal vragen, die nog niet duidelijk wer den beantwoord. En dan zijn er nog de ambtenaren zelf, waarvan velen vrezen, dat zij straks veel meer premie zullen moeten opbrengen dan thans, nu ze zelf een verzekeringsvorm hebben gevonden. Het valt nog niet te zeggen, of de Tweede Kamer in meerderheid achter het wetsontwerp zal staan. De scheids lijnen zijn niet exact tussen de fracties te trekken. Zij lopen dwars door de frac ties heen. Het zal voor staatssecretaris Van Veen van Binnenlandse Zaken ln geen geval een gemakkelijke middag worden. Als hij het van oktober 1965 daterende, intussen al enkele keren ge wijzigde wetsontwerp uiteindelijk in het staatsblad krijgt zal het zeker 1 ja nuari 1969 worden, voordat de zaak kan gaan draaien zo meent men in bevoeg de kringen. ((faJUieJte Remgebreken bij Rolls Royces cn Bentlcys LONDEN (Reuter) Eigenaars over de gehele wereld van het type „Silver Shadow" van Rolls Royce en de Bent- ley moeten hun auto's laten controleren op een mogelijke fout In het remsys- tcem, die een volslagen falen van de nmen tot gevolg zou kunnen hebben, meldt het Britse blad „Sunday Ti- s". Volgens het blad is het de twee de maal dat er sprake is van een rem- defect bij deze 65.000 gulden kostende automobielen. Rolls Royce stuurde een waarschuwing rond nadat bij twee exemplaren haperingen ln het remsys- tcem waren geconstateerd. FRANKRIJK Communisten willen uit hun isolement PARIJS (AP) Het centrale comité in de Franse communistische party heeft zaterdag de politieke verklaring goedgekeurd die tezamen met de federa- van demoeratisch en socialistisch links is opgesteld. Waldeck Rochet, se cretaris-generaal van de communistische party, prees bet akkoord als een nieuwe stap vooruit op de weg naar de vereni ging van de krachten van links. De punten van overeenstemming tus- en de twee groepen, die reeds op 'oorlopige basis bij verkiezingen hebben samengewerkt, betreffen goeddeels de binnenlandse politiek. Verschillen blijv beslaan in kwesties van de buitenlandse politiek, zoals Europese Integratie, de Duitse kwestie, Vietnam en het Midden- Oosten. Maar in de verklaring wordt ge zegd, dat de twee groepen menen, dat het gewenst is de verschillen in hun stand punten, speciaal wat de buitenlandse po litiek betreft, voort te zetten met het doel de mogelijkheden te onderzoeken )or het. in overeenstemming te brengen in deze standpunten. De communistische partij die een ein de tracht te maken aan twintig jaar isolement, heeft al lange tijd aangedron gen op een gemeenschappelijk verkie zingsprogram voor de linkse partijen. De federatie, die bestaat uit socialisten, ra dicaal-socialisten en een aan lui kleinere groeperingen, streeft er echter naar zijn eigen politieke Ideologie te behouden en tegelijk te profiteren van samenwerking met de communisten bij verkiezingen. In de gezamenlijke verklaring wordt gezegd, dat beide groepen onveranderlijk vijandig slaan tegenover het bewind van persoonlijke macht, in welke vorm dit ook optreedt, en vastbesloten zijn dit te bestrijden tot het verdwenen is. Ophef fing van artikel 18 van de grondwet die de president van de republiek het recht geeft de volledige macht aan zich te trekken ln sommige omstandigheden wordt geëist. Verder eisen de beide groe pen verandering van de bepalingen voor ontbinding van de nationale vergadering en van de maatregelen die de macht van het parlement beknotten. Verder wordt voorgesteld de ambtstermijn van de president van zeven tot vijf jaar te bekorten. Andere eisen zijn nationalisatie van be bewapenings- en ruimtevaart- industrieën en van de handelsbanken. Pond sterling De koers van het pond sterling heeft vrijdag op de wis selmarkt in Londen het laagste peil se dert meer dan een maand bereikt. De dollarkoers daalde in een half uur van twee dollar 40,84 cent tot twee dollar 40,00 cent. Volgens de handelaren hield dit nog verband met de donderdag be kendgemaakte stijging der overheids uitgaven in het komende begrotingsjaar. V.g.l.o.-leerlingen blijven achter bij capaciteiten UTRECHT. (A.N.P.) By het voort- gezel gewoon lager ondcrwy» zyn veel leerlingen, die uchterbiyven bU hun capaciteiten. Hun Interesse Is gericht op het concrete doen en veel minder op het verbale onderwas, hetgeen zich demon streert door hun gebrekkige belangstel ling voor lezen. Oorzaak van dit achter- biyven van de vglo-leerling: door sociale en andere omstandigheden maakt hU geen optimaal gebruik van zyn capaci teiten. Dil zei drs. V. J. Weiten van het Hoog- landlnstituut in Nijmegen op de jaar vergadering van de vglo-sectie van de prot.-chr onderwijzersvereniging in Utrecht. De heer Weiten is betrokken geweest bij een testonderzoek van drie pedagogische centra. Vglo- en vhmo- leerlingen werden daarbij getest op In teresse, schoolvordering en intelligentie. Gebleken is dut dc doorstroming via het vglo naar het ulo en het vhmo van Ulfil tot '65 anderhalf maal zo groot is ge worden. Het prestatieniveau is in de rekenvakken het laagst, waarna de taal vakken volgen. Slechts twee pet. van de vglo is qua Intelligentie geschikt voor de hbs. Tijdens het testonderzoek is ook het verschil ln niveau tussen vhmo en vglo nugegaan aan de hand van de Interesse van de leerlingen. Daaruit bleek een dui delijk onderscheid. De vhmo-leerllngen demonstreren meer een culturele belang stelling. zy lezen groag boeken en week bladen en gaan graag naar exposities van schilderijen kijken. De vglo-leerling daar entegen heeft meer belangstelling voor de handel.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5