BROMFIETSER DAGDROOMT VAN HET AUTOSTUUR Jacht op illegale immigranten aan de Engelse kust CAO-beleid Roolvink in strijd met spelregels Zoon van Krupp mag leven als playboy In V.S. meer recruten j opgeroepen Eigen karakter in discussie NKYmeer samendoen met andere vakcentrales Verspilling van Igeld en energie ZATERDAG 24 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT De magie van het gemotoriseerd zijn In het aantal automer ken elk met zijn eigen kwaliteit, vormgeving, technische prestatie dat op de markt is, zit langzamerhand het hele scala aan wensen inge calculeerd; dat het pu bliek bewust of onbe wust beheerst en dat het bewust of onbewust tot een bepaalde aan koop drijft. De beslis sing, of het een Lelijke Eend wordt dan wel een Cadillac is niet louter van financiële factoren ifhankelijk, en zeker niet de keuze tussen een Cadillac en pak weg een Mercedes. De grote verscheidenheid bestaat niet alleen bij de gratie van de koopkracht de consument, maar ook bij de gratie van zijn psychologie. Ook de gigan tische nevenhandel ln ac cessoires bloeit op de voe dingsbodem van die sim pele waarheid. Bij brom mers is het net zo, want, nogmaals: de koper van een bromfiets schaft zich •ezen een auto aan de Illusie, althans, te ont stijgen aan de armtierige wereld, waarin voetgan gers, buspassagiers en fiet sers zich op primitieve wijze heen en weer bewegen tus sen huls en werk. de illusie, te promoveren naar een betere c.q. gemotoriseerde Dit gegeven zijnde, ziet men, bij nadere analyse, de groep der bromfietsrij ders in evenveel catagorie- en uiteenvallen als die der automobilisten, elk met zijn eigen gedragspatroon, slechts vereend door een hartgrondige afkeer voor elke andere vorm van weg gebruik de TEE-trein naar Parijs daarbij inbe grepen. De pop-ster met zijn open MG heeft zijn evenknie in de ambachts scholier, die per rode blits- brommer van snackbar naar snackbar scheurt. Wie dit niet gelooft, moet eens luisteren, hoeveel meiskens via het programma „Mu ziek bij de lunch" van Radio Veronica kennis wensen te maken met een jongen met een brommer. Of dacht u soms, dat ze een jongen met Solex be doelden.? De Solexrijders daarente gen hebben hun evenknie in de DAF-rijders. Het is een bedachtzaam slag, dat weliswaar trots is op zijn vehikel, maar dat van het moderne verkeer eigenlijk weinig moet hebben. Het draait erin mee in een tempo, dat meer wordt be paald door gezonde aarze ling dan door iets anders. De toekomstige kopers van een Lelijke Eend haalt men er ook zo uit. Die berijden brommres van archaïsch model, tweedehands meest al, en evolueren naar de auto toe via de omweg van de scooter. Men vindt ze vooral onder studenten. Het komt, omdat ze in te genstelling tot andere be volkingsgroepen hun krap pe Inkomsten moeten ver delen over uiteenlopende zaken als Bachplaten, rode landwijn, de huur van een zolderétage, de polemische pockets „Tien over Rood" en „Griekenland Vrij", een vakantie op Ibiza, vrien dinnetjes en maaltijden in de mensa. Ga daar maar eens aan staan. De wereld der brom fietsrijders kent evengoed zijn ongeneeslijke sleute- raars als die der autocou reurs en evengoed zijn on geneeslijke poetsers als die der zondagsrijders. Ze is zelfs het verschijnsel van „de derde auto" aan het opleveren. De bromfietsfabrikanten verstaan daaronder het volgende. Slechts weinig Nederlandse gezinnen zijn, in tegenstelling tot de evi dente koploper Amerika, al aan een tweede auto toe. Maar een brommer voor de huisvrouw, waarop ze boodschappen kan gaan doen, kan er al op veel plaatsen af. De fabrikanten weten dat (spreken er ver tederd over als „de derde auto") en komen aan de wensen van deze nieuwe categorie tegemoet door brommers te vervaardigen, die gemakkelijk hanteer baar zijn en sierlijk van vorm; Brommers voor de huisvrouw met veel com fort, een beetje sex-apeal en een redelijke prijs. Ze mikken en passant ook op de groep vrouwelijke jeug digen tussen 16 en 24 jaar, zoals dat in enquêtes al tijd heet. De computers hebben namelijk de weten schap uitgebraakt, dat er in 1968 ongeveer 150.000 brommers zullen worden verkocht, waarbij de ver houding tussen jeugdige mannelijke en vrouwelijke kopers voor het eerst fifty- flfty zal zijn (nu hebben 430.000 mannen een brom mer tegen 220.000 vrouwen) en je moet als goed zaken man met jc modelletjes de trent volgen. Al deze wetenschap komt uiteraard niet van ons. maar van hen, die beter dan wie ook hun pappen heimers kennen: de han delaren. Hun collectieve er varing is voorts, dat niet de ouders over de aard van de aankoop beschikken, maar de kinderen zelf, hoe wel het toch vaak om fikse bedragen gaat. Zoonlief vindt een brommer van 700 gulden maar niks; d'r moet een vering zus en een ver snelling zo op zitten. De prijs loopt op tot 1100 gul den, maar dat vindt vader weer te dol. Dan niet, zegt zoonlief. Het resultaat is. dat ze te voet de winkel weer verlaten en veertien dagen later terugkomen, om de brommer van 1100 gulden op afbetaling te kopen. Dit tafereel is vaste zaterdagse prik. Sterker: vaders, die voor zichzelf een brommer kopen, laten zich adviseren door de smaak en het advies van hun zoons. „Zoals moeders zich meer en meer op het gebied van kleding aanpas sen bij hun dochters", zeg gen de handelaren, met kennersoog kijkend naar de verjonging, die de maat schappij allerwege onder gaat en hun verkooppoü- tiek naarstig in die rich ting ombuigend. Ze zeggen ook: „De brom mer is aan mode onder hevig net als de kleding of, bijvoorbeeld, auto's." Dat verdriet hen enigszins, want je weet nooit, waar Je met je inkooppolltiek heen moet. Waarbij aangetekend moet worden, dat voor een modegril op kledinggebied weinig technische ingrepen nodig zijn, terwijl een mo- 5RT- degril op bromfletsgebied de ombouw van een hele fabriek kan vereisen. „Neem Puch", zegggen de handelaren, die lanceerde ln Den Haag het hoge stuur. Logisch, achteraf, want het zit veel lekkerder. Maar het was toch een vondst. Het ging als een golf het land over. Toen wilde een andere fa- brek ook eens wat. Die begon met brommers in de meest waanzinnige kleu ren. Je kon kiezen uit een complete staalkaart, alsof het om een behangetje ging. En dat werd toeval lig een faliekante misluk king. Je weet het niet in deze branche. Iets wat in Maastricht pakt. kan in Enschede of Hoorn de mist Ingaan en omgekeerd. Zo groot is de onzekerheid, dat verschillende handela ren zuchten: „Het liefst zouden we eigenlijk brom mers cadeau doen aan jeugdleiders, aan een disc- jockey in een beattent. Dat wordt dan vanzelf na geaapt. Dan kon je zelf de mode bepalen. Er is bij de jeugd een enorm leiders idee." Geen onzekerheid bestaat er over de materie van de zogenaamde opvoerseltjes, dat is gewoon een handel op tophitniveau. De brom mer. zoals hij ln de winkel wordt verkocht, heeft een aan wettelijke normen ge bonden snelheid van 40 ki lometer per uur althans: dat behoort zo te zijn. Maar met enig technisch hocus- pocus achteraf kan daar gemakkelijk 70 kilometer van worden gemaakt en de op snelheid beluste jeugd, die dagdroomt over toe komstig autobezit, telt graag iets extra's neer voor de illusie, langs vierbaans wegen te zoeven. Een han delaar: „De jeugd rede neert aldus. Bijna nergens ln Europa kun Je 200 kilo meter per uur halen, als ze er de centen voor heb ben. Waarom zouden wij dan geen brommers mogen kopen, die 70 kilometer of meer rijden, ook al mogen wij niet harder dan 40? Het is gewoon het idee, meneer Hetzelfde verhaal over de uitlaat en iedereen is het er wanhopig over eens, dat een startende brommer in een stille ochtend-straat meer overlast veroorzaakt dan heel Schiphols bulder- baan in een weekend. „Die herrie geeft de jon gens een idee van snel heid, meneer", zegt een handelaar gelaten. „Na- tuurlyk kunnen er best geruisloze motortjes ge maakt worden, maar wie doet er wat aan? Ze willen gewoon niet. De bromfietsrijders zijn een lastig publiek." (Van ome correspondent LONDEN Aan beide zijden van het Kanaal staat de politie nu speciaal op de uitkijk om Aziatische immigranten op heterdaad te betrappen als zij nog een laatste, wanhopige poging doen om illegaal in Groot-Brittannië te komen voordat de nieuwe immigratiewet daar wordt toegepast. Van dat moment af zullen de Britten nog slechts een zeer beperkt aantal Aziaten met Britse paspoorten binnenlaten. Het nieuwe wetsvoorstel, deze week ingediend, wordt thans letterlijk door het parlement „gejaagd". Men ver wacht dat het woensdagavond reeds in derde lezing zal worden goedgekeurd en de volgende dag kracht wet zal hebben. Pakistani en mende dagen nog verscheidene pogin gen tot illegale binnenkomst zullen worden gedaan. Het is bekend dat ten j j minste 40 In.lis. he en l'.i !t irt i.iuse Inr/iprs rfiriploos risten °p nacht(,,oh" overtocht IHUILfd WWC iwo j naar Engeland te wachtcn m Bel gische en Franse havensteden. Wellicht zijn er ook nog vele anderen op komst via Duitsland. Voor de nieuwe maatregelen kracht van wet krjjgen, kunnen Illegale Immi granten in Groot-Brlttannie nog aan de portatie onUnuppen ais zij niet binnen 24 uur na hun landing gevangen ge nomen worden. Daarna moeten zij nog 28 dagen ondergedoken leven. Zij die illegale immigranten naar Engeland smokkelen en daarbij ln de kraag worden gevat, kunnen «laarvoor later in het kader van de nieuwe wet twee Jaar gevangenisstraf en een zwa re boete oplopen. Dexe straf wordt door de nieuwe wet vastgesteld voor de ka pitein van het smokkelschlp of de ge zagvoerder van een vliegtuig. Sommige smokkelaars, die ruim 700 gulden per passagier vragen voor de nachtelijke boottocht over het Kanaal, zullen hun prijzen nu wel drastisch verhogen. Vele Britten zijn van oordeel, dat door de nieuwe wet het land zich schuldig zal maken aan zeer ernstige rassendiscri minatie. Honderden kleurlingen, die hun Britse nationaliteit te danken hebben aan het koloniale tijdperk, worden thans statenlozen. Maar de meeste blan ke Britten vinden het niet meer dan re delijk dat alle kleurlingen, zelfs wan neer zij over een Brits paspoort beschik ken, het recht wordt ontnomen om zich vrij in het Verenigd Koninkrijk te ves tigen. De Indlëers en Pakistani in Oost- Afrlka zijn slachtoffers van de geschie denis. De meesten van hen zijn nog nooit in India of Pakistan geweest. ZIJ zijn geboren en getogen in Afrika, en daar worden zij nu ook niet meer ge wenst. Hun voorzaten zjjn naar Afrika gekomen gedurende het hoogtepunt van de Britse koloniale tijd. Toen koningin Victoria aan het bewind was. De Brit ten hadden toen arbeiders nodig om in Oost-Afrika spoorlijnen aan te leggen. De inlanders waren onbekwaam voor dit werk en de Britten achtten er zich te gfoed voor. Daarom wierven ze In diërs aan, die met vrouw en kinderen naar Afrika trokken. Zij waren Britse staatburgers en dit geltlt nog steeds voor hun honderdduizenden nakome lingen. hoewel een aantal van hen se- dert de onafhankelijkheid van Kenia het staatsburgerschap van deze nieuwe na tie hebben gekregen. In havensteden De laatste maanden hebben heel wat Aziaten getracht illegaal ln Groot-Brit- tannle te komen vanuit België of Frank rijk. Sommigen zijn daarin geslaagd, an deren werden betrapt en naar hun vaderland teruggezonden. Van Britse zijde verwacht men dat tijdens de ko- N.Y.Y.: UTRECHT (ANP) Het N.V.V. meent, dat minister Roolvink ernaar streeft een grotere greep op de loonpolitiek te krij gen dan zijn roerganger. Zijn optreden roept herinneringen op aan zijn be moeienissen met de lonen als staats secretaris. een periode, die door de voor- illter van het college van rUksbemldde- laars is gebrandmerkt als „de meest on- aarachtige" die ons land heeft gekend Het N.V.V. is van oordeel, dat de „vrije" loonpolitiek, zoals de vakbeweging die met de werkgeversorganisaties is overeengekomen en vxrals de rgering die heeft aanvaard, erop neer komt, dat de minister slechts in „uitzonderlijke" ge vallen zijn „uiteindelijke verantwoorde lijkheid" laat gelden. Het is door het NVV een raadsel, hoe het optreden van de minister met betrekking tot de eerste serie collectieve arbeidsovereenkomsten voor 1968 te rijmen 'valt met de afgespro ken spelregels De C A.O's. waarvan de termijn waar binnen goedkeulng moet volgen met drie weken is verlengd, betreffen het schoon maakbedrijf. het glazenwassersbedrijf, de lederwarenindustrie. de apothekers assistenten. de havens en de onder nemingen Hypsos, Gielissen. Stegman (alle drie betrokken bij tentoonstellings- bouw), Balamundi en houtindustrie Bra- bant-Aalst De velengingsperiode voor deze C.A.O.'s eindigt op 29 februari Het NVV. is benieuwd hoe minister Rool vink zal oordelen Opvolger pastoor Meidema is bruidspaar kwijt (Van onze correspondent) SCHAESBERG Enige consternatie ontstond gistermiddag in de kerk van 't Eikske toen de nieuwe tijdelijke pas toor H. Lumcy vergeefts moest wachten •P een bruidspaar, van wie het huwelijk olgens de parochicpapieren om drie uur ou worden ingezegend. Na drie kwar tier wachten verliet aalmoezenier Lu- mey, in gezelschap van een In Kcrkra- de geleende kapelaan, koster en zuster, de kerk. Maar het wegblijven van het bruidspaar bleek niets met de pastoors- wisseling in Schaesberg te maken te hebben. De moeder van de bruid vertelde dat haar dochter pastoor Miedema had door gegeven dat het huwelijk reeds een maand geleden in Heerlerheide was ge sloten. Aalmoezenier Lumey was niet erg onder de indruk. „Pastoor Miedema heeft me inderdaad niet gezegd dat het bruidspaarzou trouwen, maar het stond wel in de boeken geschreven. Ik heb geen risico willen nemen". Uitgekocht voor 2 miljoen per jaar (Van onze correspondent) ESSEN Arndt von Bohlen und Halbach, de 30-jarige enige zoon van de vorig jaar overleden Alfried Krupp von Bohlen und Halbach, zal ook wanneer het concern uit het persoonlijke bezit der familie overgaat in een naamloze ven nootschap, met de „Kruppstichting" als grootste aandeelhouder, geen droog brood behoeven te eten. Hij geniet een waar lijk vorstelijke vergoeding voor het feit, dat hij afstand heeft gedaan van zijn erfrechten. Arndt von Bohlen und Hal bach die de naam „Krupp" niet meer draagt krijgt twee miljoen Mark per jaar. Dit bedrag is onafhankelijk van de bedrijfsresultaten van de vennootschap. Met deze twee miljoen Mark per jaar moet Arndt von Bohlen und Halbach zien rond te komen. Hij zal daarmee een nieuw bestaan moeten opbouwen. Hij zelf is van mening, dat dat niet eens zo ge makkelijk zal zijn, omdat men de zoon van Alfried Krupp niet in de eerste plaats zal beoordelen naar zijn persoon lijke capaciteiten maar naar de finan ciële middelen, die hij in deze of gene onderneming zal kunnen steken. Of evenwel Arndt von Bohlen und Halbach bij een jaarlijks „pensioen" van twee miljoen Mark bijzonder veel in teresse in een eigen carrière zal ver tonen, wordt door velen betwijfeld. Hij geldt na Günter Sachs als West- duitslands meest prominente playboy. Hij heeft voor het Kruppconcern in ieder ge val niet die belangstelling getoond, die wijlen zijn vadeK noodzakelijk achtte om hem later met de bedrijfsleiding te be lasten. De omstandigheid, dat hij in zijn zoon Arndt niet de geschikte opvolger heeft gezien, heelt ongetwijfeld bijge dragen tot het besluit, dat Alfried Krupp nog bij zijn leven heeft genomen om het concern uit particulier bezit tc doen overgaan in een naamloze vennootschap. Daartoe werd hij dan bovendien nog in het begin van het vorige jaar gedwongen, toen het concern door een uitbundige financiering van buitenlandse opdrachten in financiële moeilijkheden geraakte en zowel de bondsregering in Bonn als de landsregering van N.-Rijnland-Westfalen I in Düsseldorf om overbruggingskredieten I tot een totaal van 550 miljoen Mark moest verzoeken. Alfried Krupp koos de vorm van een stichting, die eigenaresse zal zijn van t ADV EKTENT1E) T A P IJ T In veel kwaliteiten, veel kleuren van vreemd voordelig tot net niet duur. LEGLOON f 15.- p kam i Afd. Woninginrichting HERENSTRAAT 77 - TEL. 24502 de aandelen in de Krupp N V. In de eerste dagen van het jaar 1968 zijn de eerste stappen daartoe genomen. Reeds het concern een jaar vroeger dan Bonn had verlangd een „Gesellschaft mit beschrankter Haftung (GMBH) ge worden, die een balans en een verlies- en winstrekening zal voorleggen. Deze GMBH zal in de loop van dit jaar in een „Aktiengesellschaft (AG) worden omgezet, n.l. zodra het vermogen der „Kruppstichting" is vastgesteld. Daarin zijn alle vermogenswaarden van wijlen Alfried Krupp, met uitzondering van een ranch in Zuid-Amerika, enkele on roerende goederen (o.a. in Oostenrijk) en een aantal persoonlijke bezittingen van de overleden concernchef, ingebracht. Het schijnt, dat dit vermogen aanzienlijk minder groot is dan zelfs wijlen Alfried Krupp had berekend. Deze had nog op de laatste bedrijfsvergadering in april 1967 het eigen kapitaal van het concern op 1 miljard Mark becijferd. Nu de boedelscheiding vrijwel is voltooid, blijkt dat het niet veel hoger zal zijn dan hoogstens een half miljard Mark. De Pakistani en Indiër* die nog op een overtocht zitten te wachten ln ho telletjes ln Oostende en Boulogne zijn radeloos. Ze hebben haast geen geld cn kunnen zich zeker do weelde van oen terugreis naar hun vaderland niet ver oorloven. Sommigen hunner werden door de vertegenwoordigers van de smokkelbenden In de steek gelaten. l)e kans Is thans groot dAt België en Frankrijk met tleze kleurlingen opge scheept zullen blijven zitten. Volgeboekt In Kenla's hoofdstad Nairobi heeft 't nieuws over de nieuwe Britse aanleiding gegeven tot een bestorming van de kan toren van de luchtvaartmaatschappijen. Alle vliegtuigen van Nairobi naar Lon den zijn tot woensdagavond volgeboekt. Er floreert een zwarte markt In vlieg- tulgbiljetten voor reeda besproken en betaalde plaatsen. Op London Airport worden tussen nu en volgende donder dag 25 liJnvllegtulgen verwacht uit Nai robi. Zeven daarvan werden gecharterd voor immigranten alleen. WASHINGTON (Reuter-AFP) Pre sident Johnson overweegt plannen om 50.000 reservisten onder de wapenen te roepen om het hiaat In de troepen sterkte in du Veranlfde Blaten op te vul len dat Is ontstaan door de grotere be hoefte aan militair personeel In Vicl- I nam. Dit ls gisteren gezegd In kringen die In nauw contact staan met het mi- nisterle van Defensie in Washington. I Het „Pentagon" maakte voorts offi cieel bekend dat in april 48.000 nieuwe dienstplichtigen zullen worden opgerot-- j pen, het grootste aantal ln één maand sedert bijna tweeëneenhalf Jaar. Ook dit besluit houdt verband met de militaire toestand in Vietnam, du- door president Johnson „zeer ernstig" is genoemd. In maart komen 41.000 rekruten onder de wapenen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Aan de top van het Nederland) Katholiek Vakverbond is de toekomst van de eigen organisatie momenteel volop in discussie. Bin nenkort zullen hieruit praktisch conclusies den getrokken. Het ziet er naar uit dat het NKV op niet al te lange termijn tot een nauwere menwerking met de twee andere vakcentrales komen. De intensievere samenwerking met NKV en het CNV zal eerst op praktische terrei nen tot stand worden gebracht. Gedacht kan hier bij worden aan: de bundeling van de wetenschap pelijke adviesorganen, de jurldisehe bijstand aan de leden, de voorlichting en verdere dienstverle ning aan de leden. Ook bij het NVV wordt sterk voor een nauwe sa menwerking gevoeld. Bij het CNV ligt dit moei lijker. Terwijl op andere terreinen de samenwer king tussen christelijke organisaties sterker woidt. moet niet worden verwacht dat NKV en CNV gauw samen zullen gaan opcieren. Als het op sa menwerking aankomt, zal de katholieke vakcen trale het met het NVV snel eens zijn. De verhou ding tot het veel kleinere CNV is altijd wat stroe ver geweest. Het christelijk vakverbond wil zich soms graag aprat opstellen. Bij dc- recente werk gelegen heidcongressen van NVV en NKV tezamen in Eindhoven en Groningen bleek dit weer eens duidelijk. Zou het overleg over nauwere samenwerking door een stroeve houding van het CNV niet vlotten, dan zal de zaak tussen NVV en NKV gauw be klonken zijn. Het NW hoopt door een steeds nau were samenwerking te komen tot een grote Ne derlandse vakbeweging. Al geruime tijd is bij het Nederlands Katholiek Vakverbond de „confessionaliteit van de eigen organisatie" in studie. Uitgangspunt hiervoor vormt een uitgebreide studie van drs. A. L. M. Arnolds, directeur van het wetenschappelijk ad viesbureau. Is het ontstaan van de katholieke vakbeweging historisch volkomen verklaarbaar, de vraag doet zich voor, of een katholieke vakbeweging in deze tijd en in de toekomst nog voldoende bestaans grond heeft. Drs. Arnolds concludeerde in zijn studie dat er voldoende argumenten voor het be houd van de eigenheid zijn aan te voeren, waar bij hij de nadruk legt op de christelijke zingeving van de aardse werkelijkheid en de beleving daar van. Do opdracht aan de christen geldt ook in het sociaal-economisch handelen Het eigen verband van de katholieke organisatie kan een middel zijn om die opdracht in het leven van alle dag tot gel ding te brengen. Hiertegenover wordt gesteld dat aan «-en gedeelde vakbeweging bezwaren verbonden zijn. Hierbij worden genoemd- Onvoldoende concentratie van macht waardoor de invloed wordt beperkt. Een ondoelmatige taakverdeling en werkwijze Er wordt veel werk dubbel gedaan. In velg com missies zitten drie werknemersvertegenwoordigers in plaats van één. De versnippering van krachten, geldt ook voor de gelden. Belangrijkste taak Drs. Arnolds wijst erop dat de vakbeweging zich niet alleen bezighoudt met de belangenbehartiging van de leden en opkomt voor wat in het verleden verworven is, maar dat zij zich ook moet bezig houden met de veelomvattende maatschappelijke problematiek. Hij ziet voor de vakbeweging een creatieve taak: mede-ontwerper zijn van de toe komst. De vele verworvenheden voor de werk nemers moeten worden „bewaakt", maar de creatieve taak is met het oog op het welzijn ln de toekomst het belangrijkste geworden. Aan deze creatieve taak komt do vakbeweging echter nog nauwelijks toe, zij moet keer op keer verstek- laten gaan. Als deze onmacht is toe te schrijven aun de verbrokkeling in de vakbeweging, dan zegt drs. Arnolds komt de zaak in de morele orde te liggen. Want, zegt hi), als een instelling verzaakt aan haar fundamentele taak, dan ver speelt zij haar bestaansgrond. Dit is in overeen stemming met de traditionele katholiek-sociale leer, die aan liet bestaansrecht van eon zelfstan dige katholieke Organisatie do voorwaarde stolt dal zij haar wezenlijke doelstelling kan vervullen. Indien een vakbeweging zonder katholieke sig natuur dit wel kan de creatieve taken beter kan vervullen dan verdient dat de voorkeur. Juist ook vanuit een christelijk oordeel, omdat zo'n vakbeweging dan meer kan bijdragen tut heil van de mens. de samenleving c-n de wereld Aan de top van het NKV is het duidelijk dat de vraag naar do bestaansgrond van de eigen organi satie niet alleen vanuit een studeerkamer kan worden bekeken. Ook zal rekening gehouden moeten worden met de sfeer van do eigen orga nisatie, de mentaliteit van d. leden en do onder linge verhouding tot de andere katholieke sociale organisaties. Loden zijn geer „nummers" die van de ene dag op de andere in een nieuw kaart systeem geplant kunnen worden. Onontkoombaar Steeds sterker echter wordt de overtuiging dat enerzijds de noodzaak van „alles apart doen" sterk is verminderd en anderzijds meer samen doen vanwege de stijgende kotten onontkoom baar is. Vooral de jongeren kunnen steeds minder de zin van gescheiden organisaties inzien. Een onderzoek in een grote plaatselijke centrale van het NKV wees uit, dat 37 percent van de leden van mening is dat een vakorganisatie niet con fessioneel behoeft te zijn. En veertig percent van dc ondervraagden ziet het grote nut van een ongedeelde vakbeweging. Nu nog werken de drie vakcentrales geheel zelf- zware opgave standig. In het overlegorgaan der drie vakcen trales hebben zij aan dc top een trefpunt voor gezamenlijk beraad en optreden tot stand ge bracht. Ook regionaal tussen bestuurders van gelijkgerichte vakbonden Bezuinigen Het besef groeit, dat het in de praktijk gescheiden opereren neerkomt op een verspilling van geld en energie. De contributies blijven achter bij de sterk stijgende kosten, baarom moest bij hot NKV al een drastische bczuinlgingspolitick wor den gevoerd. Terwijl het voor de ledenbinding nodig is, dat het dienstenpakket wordt uitgebreid, is er het acute probleem dat vanwege de kosten minder dienstbetoon aan de leden kun worden gegeven De bezetting van staffuncties blijft achter bij de eisen die de groeiende problematiek aan de vakbeweging stelt. Door het ontbreken van vol doende eigen studies en deskundige bijstand wor den de besturen gehinderd In het voeren van een slagvaardig beleid. De nauwere samenwerking is een kwestie, waar over niet alleen aan de lop van dc vakcentrales positief moet worden gedacht en moet worden beslist, maar ook bij dc aangesloten vakbonden. Het NKV is een federatief samenwerkingsorgaan waarbij meer dan twintig katholieke werknemers- vakbonden zijn aangesloten. Het is duidelijk dat tussen deze bonden soms heel uiteenlopend wordt gedacht. Dat geldt voor de bonden van handar beiders en die van middelbaar personeel de ..medialen" maar ook voor de bonden van bouwvakarbeiders en metaalarbeiders. Met name bij de katholieke bond van werknemers in de bouwnijverheid wordt sterk voor een nuuwere samenwerking met anderen gevoeld De bond van metaalwerknemers stelt zich in deze vooi - zichtigcr op. Voor het bestur van het NKV gaal het erom, tussen de vele klippen van d« aangesloten bonden door tc zeilen en met voorzichtig manoeuvreren compromisstandpunt uit tc komen. Een

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7