vente ZATERDAG 24 FEBRUARI 1968 NIEUWE materialen en nieuwe kleuren, ver werkt tot „Stijl 1968", maar toch in alles her innerend aan de mode van 1928 of daaromtrent. Deze stijl verschilt totaal van het modekoninklijk decreet van enkele seizoenen terug, dat de uitmonstering van de „kosmo- vrouw" glinsterend ruimtepak, metalen toestanden voorschreef als het ideaal van de vooruit strevende vrouw. De mode van dit jaar wil eerder de nadruk leggen op het echt-vrouwelijke; zij is zwierig en soepel, elegant en fijntjes. Er is een duidelijk verschil tussen de hippiekleren van Adam en de kledij van Eva op haar best. Eva op haar best is een Eva die bij de tijd is, die alle her inneringen aan een Jean Harlow, Greta Garbo en zelfs Bonnie (van Clyde) terzijde schuift om zich aan te sluiten bij de lijn die de uitersten als Dior en Courreges, St. Laurent en Patou met elkaar verbindt. Maar deze lijn is niet doorslaggevend: een ieder moet zelf kiezen, ook al is de keus moeilijk. De essentie van deze nieuwe mode: behoudens enkele uitzonderingen, waarbij de rok ultrakort of maxilang blijft, ligt de zoom even boven de knie (twee tot tien centimeter). De rokken zijn ruim geplooid, klokkend, met ingezette panden, vloeiend vanaf de heup. De ceintuurs alom aanwezig liggen losjes rond de taille of rusten op de heup. Materiaal: leren schakels, metaal of schildpad. Kenmerken van de nieuwe collecties zijn onder meer de overgooiers. Dior en St. Laurent laten ze dragen over bedrukte twill-gehelen. Anderen herhalen dit thema in tunieklange lijfjes. Hiernaast zijn er de „kostschool- en verpleegstersmodellen", die vooral bij de jeugd zeer zeker zullen aanslaan. De hals wordt „opgesierd" door hoge hemdboordkraagjes van organza of een ander gesteven materiaal. Rond de hals worden geknoopte mousselinesjaaltjes gedragen, met lange wapperende uiteinden, lange kettingen (Charleston) en bekroond door matrozen- en alpinomutsen. Coco Chanel heeft het al jarenlang voorgedaan en volgehouden: sweaters, overgooiers. tunieken en haar voorkeur voor wit. Want wit, gevolgd door marineblauw en rood zijn voor het komend seizoen de voornaamste kleuren (echt vader lands). De lange broeken hebben het afgelegd tegen de bermudashorts. De hoofddeksels variëren van hoofdlinten tot brede, elegante, moeilijk te dragen echte zomer hoeden. Dat zijn in het kort de impressies van de zomermode 1968, opge schreven en opgetekend door onze medewerkster Yvonne Nonneman. DIOR: Het type van de huidige mode: dc japon van bedrukte twill, in ruit, gecombineerd met plooirok. Het bloesje is uitgevoerd in lichte mousseline. Schoenen In twee kleuren. j toch iets soepeler CARDIN: Iets langere rokken, heeft zelfs maxi-lange jerseykleding en -ensembles geïntroduceerd Dit model met losse, ronde kraag en hoge taille is een van de modellen die veel opgang maken. LANVIN: Heel veel hemdmodellen in deze collectie, afgeleid van het typische herenoverhemd. De lichte witte bloes op e met zwarte kousen en schoenen. ST. LAURENT: Een voor ledereen aantrekkelijk model: zwarte wollen crêpe, zijsluiting, tuniek boven effen rok. Grote puntkraag en mouwboordrandjes uit wit organza. I

Leidse Courant | 1968 | | pagina 15