P KLOMPEN - MOLENS - KAAS EN FIETSEN! ,ZWARE BR0MMERT' ENORM POPULAIR VOUWFIETS GROEIT MEE MET ZIJN BERIJDER ZATERDAG 24 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 NIEUWE IMACE VAN NEDERLAND: AMSTERDAM „De fiets en de bromfiets behoren tot de meest gebruikte „duurzame consumptiegoederen" in ons land. Met motorfiets en scooter meegeteld komen we in totaal by na aan negen miljoen tweewielers. Dat zegt toch wel iets op een bevolking van ruim 12.5 miljoen mensen." Deze veel omvattende woorden komen uit de mond van de heer S. Schootstra, de algemeen voorzitter van de RAI, en moesten nog eens de belang- ryke plaats illustreren, die de tweewielers in Nederland Innemen. Van maandag 26 februari tot en met maandag 4 maart kan men dit met eigen ogen zien, als men in de RAI te Amsterdam de tweewielertcntoonstelling komt bezoeken. Naast de vyf wereldprimeurs by de bromfietsen, de vier fietsen die voor het eerst, aan de wereld worden getoond en drie nieuwe typen in de motorsector, zullen ongetwyfeld ook de vierentwintig primeurs voor de Nederlandse markt in de immense hallen van de RAI een zeer opvallende plaats krygen. De tweewielerexpositie brengt echter niet alleen bij zonder veel nieuws, want de organisatoren en de 110 exposanten hebben ook een groot aantal attracties naar Amsterdam gebracht. Er is een speciale proefbaan en verkeerstestcircuit voor vouw- en minifietsen. Speciaal voor de tieners en twens onder de bezoekers wordt achterin de Europahal een „hippe" hoek ingericht Daar zijn kleding- en andere boetieks te vinden, een stand waar affiches worden verkocht een discobar etc. Dage lijks zullen (beat)bands optreden en zal er jeugdkleding worden gepresenteerd. Zo is er ook tie expositie „Fiets en Mode", met zowel de fiets als de parallellopende modeontwikkeling van honderd jaar terug tot en met heden. In de „Verkeerstuin" van het Verbond voor Veilig Verkeer kunnen fietsers en bromfietsers in de praktijk hun kennis van de verkeersregels testen. De Veteraan Motoi'enclub presenteert verschillende histo rische juweeltjes. Ook zijn er speciale inzendingen uit Engeland en Japan. De Glazen Zaal is verder onder de naam „Huis voor de Kleinhandel" ingericht als voor lichtingscentrum voor detaillisten-reparateurs in de tweewielerbranche. Het gaat overigens goed met de fiets in Nederland. Volgens de meest recepte schatting zyn er op het ogen blik in Nederland ruim acht miljoen fietsen in gebruik, waarmee ons land verhoudingsgewijs wat fietsgebruik betreft aan de wereldtop staat. De Nederlandse rijwiel- industrie fabriceert er jaarlijks een half miljoen, het geen voor een klein land als het onze bijster veel is. Op het gebied van de bromfietsen kan alleen Frankrijk zich met ons land meten. De verkoop van fietsen is de laatste jaren geleidelijk aan gestegen en schommelt nu om de 600.000 stuks per jaar; de agelopen vier jaar werden namelijk bij elkaar 2.400.000 fietsen verkocht, hetgeen betekent dat 20 pro cent van de Nederlanders in die periode een fiets aan schafte. In geld uitgedrukt besteedden de Nederlanders in 1966 voor f 347.000.000.aan tweewielers (fietsen, bromfietsen en motorrijwielen); dat was 158.000.000. meer dan in 1955. Nog zo'n verrassend cijfer uit deze branche: in Nederland zyn nog altyd driemaal zo veel fietsen als auto's: Maar niet alleen in Nederland maakt de fiets weer een nieuwe bloeiperiode door. Datzelfde is ook het geval in Amerika, waar in acht jaar tyds de detail handelsomzet in rijwielen is verdubbeld. Afgelopen jaar was Amerika niet alleen de grootste producent van auto's ter wereld, maar ook de grootste producent van rijwielen. De prijs van de fietsen is thans 30 pro cent lager dan tien jaar geleden. Men verwacht in de Verenigde Staten voor de komende tien jaar één miljoen nieuwe klanten per jaar. Het is dus wel duideiyk, dat de fiets aan de overkant van de oceaan onweerstaan baar in opmars is. Amerika heeft er niet alleen voor gezorgd, dat er weer een nieuwe stimulans voor de fiets uitging. Ook in de motorwereld profiteert men volledig van de nieuwe impuls die de Verenigde Staten heeft gegeven by de zware motoren. De terugkomst van de zware klasse is voor een groot gedeelte het gevolg van de belangstelling voor dergelijke machines in het land waar de motor fiets de laatste jaren weer sterk aan populariteit heeft gewonnen. Een aantal jaren is er van werkelijk nieuws bij de motoren nauwelijks sprake geweest, maar tydens deze RAI blaast men weer hoog van de toren. De Britse industrie met zyn zware tweecilinders heeft het in deze klasse nu op te nemen tegen geheel nieuwe modellen uit Italië en Japan, terwijl de Britten zelf met de nieuwe 750 cc Norton Commando een nieuw ijzer in het vuur hebben. In de lichtere klassen hebben de fabrieken hun voorzichtige politiek zich zo veel mogelijk by hun bestaande modellen te houden, ook laten varen en willen nu juist door het uitbrengen van nieuwe typen de grotere belangstelling voor dit twee- wielerprodukt vasthouden. De 250 cc-machines van Honda en o.a. Triumph en de 125 cc-modellen van Benilli, Honda, Maico, Puch, alsmede de nog lichtere motorrywielen van Kawasaki en o.a. Jawa zyn daar duidelijke voorbeelden van. Bromfietsen En dan tenslotte de bromfietsen, die by de meeste van de 110 exposanten, afkomstig uit België, Engeland, Frank rijk, Hongarije, Italië, Japan, Joego-Slavië, Nederland, Oost-Duitsland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Verenig de Staten, West-Duitsland, Zweden en Zwitserland wor den geëxposeerd. Vyf wereld- en vier Nederlandse pri meurs brengen zij naar de RAI en proberen op die manier te dingen naar de gunst van de Nederlandse kopers. Men verwacht namelijk dat dit jaar in Neder land alleen al 150.000 bromfietsen worden gekocht door jongens en meisjes tussen de 16 en 24 jaar. Dit cyfer heeft men kunnen vaststellen uit een onderzoek van vorig jaar. Op het verlanglijstje van de Nederlandse jongens en meisjes tussen de 16 en 24 jaar heeft liefst 76 procent de bromfiets op de eerste plaats staan. Bij de jongens bedroeg het percentage 33 procent en by de meisjes 43 procent. In 1967 werden naar schatting 310.000 bromfietsen verkocht en daarmee werd het vorige topjaar (1965 met 284.000 verkopen) duideiyk overtroffen. Vooral de brommers in de prijsklasse van 450.tot 550.waarvan een aantal al het komfort van de verende voorvork bezit, waren zeer in trek. Ondanks opmars van .damesbromfiets' Op de Tweewielerten- toonstelling in de Am sterdamse RAI krijgt men een voortreffelijk beeld van het aanbod: fietsen, bromfietsen, mo torrijwielen en scooters, alsmede onderdelen en toebehoren daarvoor. De tentoonstelling, die maandag 26 februari door de burgemeester van Amsterdam, dr. I. Samkalden, om 10.30 uur geopend zal worden, is daarna dagelijks te bezoeken van 10.00 17.00 uur en van 19.00 22.00 uur; zaterdag en zondag van 10.0017.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 2.50. In motorisch opzicht is de afstand tussen het motor tje van de stadsbrommer en die van de zwaardere bromfiets uit oogpunt van bedieningskomfort minder groot dan men wellicht denkt. Ook by de twee-, drie- en zelfs vyfversnel- lingsmotorcn is de bedie ning voortdurend verbe terd door nieuwe schakel mechanismen, doeltreffen der koppelingen, verbeter de primaire en secundaire aandryvingen en dikwyls ook door een vollediger verbranding van 't brand- stofmengsel en de toepas sing van moderne carbu rateurs, die b.v. ook het starten onder ongunstige weersomstandigheden tot 'n gewoontebandeling ma- Als vakantievoertuig voor twee personen heeft de zwaardere toerbrommer natuurlijk zyn voordelen. De gehele conceptie van het „rijwielgedeelte" is op de belasting door twee personen met enige bagage ingesteld. Ook de vering is hierop berekend; zowel bij voor- als achtervering worden zwaarder uitge voerde elementen toege past. Door de meer rugge- graatachtige" framebouw, die vergelijkbaar is met die van het lichte motor rijwiel. bezit de toer sportbrommer een grotere mate van zijdelingse stijf heid waardoor, ook bij 'n belasting van twee per sonen, de bestuurbaarheid en de algemene handel baarheid, beide veilig heidsfactoren. onder al le omstandigheden gunstig zyn. Tijdens de vakantie in het buitenland op geacci denteerde wegen en even tueel zelfs bergwegen, is het nut van versnellingen evident. In de eerste ver snelling. is de trekkracht, met zonodig nog enige pe- daalassistentie, groot ge noeg voor de meeste van onze Europese passen en het feit dat men bij afdalingen dezelfde lage overbrengingsverhoudingen kan gebruiken, kan even eens worden beschouwd als een veiligheidsfactor. Bij de zwaardere brom fietsen zyn liefst drie we reldprimeurs in de R A I te vinden. Zundapp komt zelfs met een motorbrom mer Een echt motorframe Nederlander per jaar zo'n 3000 km in het zadel Statistici hriibvn uitgere kend dat de Nederlander per jaar gemiddeld ruim 311OO kilometer op de tiets a liegt Dat betekent dat het aantal kilometers dat ln Nederland per jaar door de gezamenlijke fietsers wordt bereikt, ongeveer 24 miljard bedraagt De meeste van deze kilometers worden afgelegd ln het dagelykse verkeer, wam de flets onder de vervoer middelen nog altyd op de eerste plaats van de rang- 1 ijst staat. met o.a. zware schokbre- kers, vormt de basis voor deze nieuwe creatie. Zun dapp levert deze motor brommer met 50 cc en 100 cc motor; de eerste klasse voor hen die geen rijbe wijs hebben en de tweede voor de categorie rijders die iets meer snelheid tot hun beschikking hebber», maar daarnaast wegenbe lasting moeten betalen eg in het bezit zijn van een rijbewijs. Behalve de motorbrommer als wereldprimeur by Zun dapp, vraagt ook de gloed nieuwe Flyte, die uit de zelfde fabriek komt als de RAP. de aandacht. Deze bromfiets heeft als eerste de beschikking over de nieuwe Sachsmotor (type 502/IA). De Flyte is be stemd voor hen die een eenvoudige bediening wen sen, maar niets willen prijs geven van de snel heid waartoe duurdere bromfietsen in staat zijn. De Flyte rijdt met gemak 40 km/u. en de remmen, verlichting, vering en weg- ligging zijn geheel op die snelheid berekend. Eind maart zal de Sparta Grand Sport ook al een wereldprimeur in Ne derland leverbaar worden. Het betreft hier een mo del dat helemaal is afge stemd op de (mannelijke) jeugd. De Grand Sport is modern strak qua vormge ving en heeft verschillende opmerkelijke details; vier versnellingen, voetschake ling. verstelbare cranks, voetrem, stoplicht en o.a. geforceerde koeling. Het stijgingspercentage deze Grand Sport i 25 procent. Is dit een bromfiets of een motor f Het is moeilijk te zien, maar het is de motarbronmer van Zundapp; een totaal nieuwe klasse. Voor uiotor en bromfiets blijft het frame gelijk, alleen de cilinderinhoud van jde krachtbronnen is verschillend: voor de brommer natuurlijk 50 cc en voor de motor 100 cc. De Hondafabrieken komen met dit nieuwe model. Een viertakt- (loopt op pure benzine) bromfiets met lage MODE GAAT MEE MET DE MOTOR Met de doelmatigheid van de kleding staat of valt het plezier van het motorrijden. Meer dan vroeger het geval was, is min de uitrusting van de rijder zelf door de exposanten aan dacht besteed. Naast helmen, motorlaarzen en handschoenen zal 'n grote verscheidenheid motorpakken, broeken, overalls en vesten van leer en moderne kunst stoffen op verschil lende stands getoond By het nieuwe sportmodel van Honda, de TT 50. valt naast de aërodynamische lijn ook de geslaagde tele scoopvering op. Zwaardere oliegedempte schokbrekers, een verchroomde tassen- houder, chroomstangen aan het voorspatbord, een con tactsleutel in het lamphuis en een grotere gereed- schapskast zijn o.a. de ver beteringen aan de Cornet; het nieuwe model van Gazelle. Het is natuurlijk ondoen lijk om alle geëxposeerde produkten hier de revue te laten passeren. Daarvoor brengt de RAI dit jaar te veel nieuws. Toch willen wij nog even stil blijven staan bij de Thunderbird van Magneet. De Thunder bird is een bromfiets die zich duideiyk richt op de „zware markt", de markt van de duurdere modellen. De laatste jaren is er wel in deze sector een verkoop teruggang te constateren, maar jaarlijks worden er toch nog altijd zo'n 50 000 zwaardere bromfietsen verkocht. De „Thunder bird" is een van de model len in deze serie die in Nederland op de weg is als bromfiets, maar in het bui tenland dikwijls worden nieuwe 80 cc tweetakt Sachs-olie-inspuitmotor lijkt voor deze bromfiets, die een centraal buis frame heeft, erg geschikt. De nieuwe Thunderbird wordt in Nederland ge leverd met een 50 cc Sachsmotor met 4 versnel lingen, die met de voet moet worden geschakeld. De prys van deze „brom mer" bedraagt 1.149, maar voor deze prijs heeft men evenwel een brom fiets met voor- en achter wielvering die hydraulisch gedempt is. Stadsbrommer: GAS, STUREN, REMMEN In twee, drie Jaar tyds heeft het bromfietspark een geheel ander ge zicht gekregen. De zwa re, glanzende sport- en toerbrommer maakte plaats voor een handig, licht en probleemloos machientje: de stads brommer Deze brom fiets. beheerst het ver- keersbeefcl van van- De stadsbrommers wa ren In het recordjaar 1967 met (Uefst 310 000 verkochte bromfietsen) met 70% van de totale verkoop de onbetwiste bestsellers, gingen voor tweederde deel In vrouwenhanden over (ofwel by na 50% van de totale bromfletsaf- zet). terwyi de heren het overige deel van de stadsbrommers (onge veer 25%) voor hun rekening namen. Maar de oorzaak van de po pulariteit van de stads brommer by vrouwen behoeft men niet ver te zoeken. Het zUn alle écnversneliingtbrom- mertjes met automati sche koppeling waar door zy bbzonder een voudig te beryden zyn. Gasgeven. sturen en remmen zfln ln felle de enige handelingen die de berijdster moet ver richten. De moderne stadsbrom mer Is slank, handel naast loopt of men hem moet stallen en wend baar In het verkeer. HU Is ook vooral praktisch, zonder showallure. Het gebruik van lichte ma terialen. en de toepas sing van kunststof heb ben nu ook hun Intrede gedaan. KEUZE GROTER - PRIJZEN LAGER Grote steden vormen beste afzetgebied AMSTERDAM De vouwfiets Is In Nederland niet meer weg te denken. Op het ogenblik zyn naar Nclwttlng enkele honderd duizenden vouwfietsen ln ons land li», gebrast; een aantal dat met de dag gro ter wordt. Nederland volgt hiermee het patroon van vele Europese landen, steeds groter aandeel van de fletsenmarkt gaan op eisen. Handel en Industrie stonden ln het begin wel iswaar wantrouwend te genover de opvouwbare fietsen, maar dat Is nu helemaal verdwenen. Het aantal fietaenfabri- kanten dat ook vouwfiet sen ln de handel brengt wordt steeds groter en de keuze heeft daarmee ge- ïyke tred gehouden. Naast de gewone opvouwbare en demontabele flets zyn nu ook opvouwbare tandems, kindervouwfietsen en op vouwbare kleuterfletsen ln de handel. Opmerkelijk ls dat de eer ste Nederlandse vouwfiets, die in 1964 op de markt werd gebracht, zich nau welijks onderscheidde van een gewone fiets; zelfde maat wielen, zelfde model en zwart van kleur. Men ging er toen van uit dat de vouwfiets zoveel moge lijk op een gewone fiets sou moeten lijken. Dat standpunt ls nu zo goed als losgelaten. De vouw fiets ls een apart soort flets geworden die ln de vormgeving als zodanig herkenbaar is. De veritoop van vouwfiet- of 125 c Vooral de Gloednieuw voor Nederland Grasbaanmachine met motorblok naar keuze De nog steeds groeiende belangstelling voor de motorwedstrydsport heeft ertoe geleid, dat naast «ie toer- en sportmotoren een ruime sortering speciale wedstrijdmachines op de stands getoond zal worden. Hieronder zyn de nieuwe 250-cc-produktleracers van Yamaha en Kawasaki. 250- en 360-cc-crosamodellen van CZ, Husqvarna, Maico en Montese en een Eso speedwaymachine. Geheel nieuw voor ons land zijn de speciale Hagon- en Elstarframes voor grasbaanraces, leverbaar zonder motor waarin dan een motor naar keuze kan worden gemonteerd of met een Montesamotorblok, dat speciaal getuned la. sen ls op het ogenblik sterk geconcentreerd ln de grote en middelgrote ste den, waar de kopers over het algemeen ook meer modebewust zyn. De vouw fiets met kleine wielen vindt tot nu toe de meeste aftrek. In het algemeen mag men ook stellen dat de vouwfiets de kinder ziekten heeft overwonnen. Steeds worden verbeterin gen aangebracht, berus tend op praktijkervarin gen met dit vervoermiddel. De prijzen zijn lager ge worden en. - zoals gezegd de keuze groter. PJr zijn op dit moment zelfs zoveel vouwfietsen dat men mag stellen: voor elke koffer ruimte van een auto ls een vouwfiets te koop Van 8 tot 80 Na een onderbreking van ongeveer vijftien Jaar komt Sparta dit Jaar weer met een rUwlel op de markt. Het zadel van de gezlns- fleta Sparta 880 en het stuur van deze geperst stalen flets zijn met één handgreep binnen ruime grenzen verstelbaar, zodat Sparta 8—80 geschikt 18 om zowel door acht- als taohtigjarlgen bereden te worden. Deze gezlnafleta heeft kort voor de opening van de RAI bI een opvol ger gekregen: een echte vouwfiets van Gazelle, die op de RAI als wereldpri meur wordt getoond, een flets die door het overha len van één hendel uiteen twee delen i zonder gebruik heeft ook nog gezorgd voor een mini-ABC; een ver kleinde uitvoering van de reeds zo suocesvolle ABC- meeneemfieta en geachikt voor kinderen ln de leef tijdsgroep van 412 Jaar. De flets kan zo lang met het kind „meegroeien", omdat zadel en stuur een veel grote verstelmogeiyk- held (liefst 25 cm!) heb ben dan de traditionele kinderfietsen. Union komt tenslotte o.a. met 'n vouwfiets die com pleet nieuw van vorm la. De verhoudingen zijn ge lijk aan de „gewone flets" waardoor zelfde zit en comfort zyn verkregen; men behoeft niet sneller te trappen omdat men te ma ken heeft met een over brenging als op de nor male gebrulkafiets, terwijl de vouwfiets verder een lage Instap en een lange wielbasis heeft. In stan- daarduttvoering kost deze vouwfiets 180,-. Ook voor de zware jongens' heel wat te zien De middenklasser of de kwartllter Is nog altyd het meest populaire type motorfiets. In dese klasse Is op de RAI oen groot aanbod In typen met seer uiteenlopende prestaties. Men vindt er rustige mo dellen met een uitgespro ken toeristisch karakter by zoals de Tsjechische Jtwa'n, de Oostdultse M7. en de Hongaarse Pannonla. De meerderheid In dese categorie vormen toch de seer sportieve motoren die een felle acceleratie aan een hoge topsnelheid paren. Onder de „vtertak- ten vindt men „gewone" kopklcppers als de nieuwe Triumph Trophy eenetlln- der die op de tentoonstel ling tUn debuut maakt, maar ook de machines met bovenliggende nokkenas zoals de Ducatl. Ook voor de mwaardere klssse elck wat wils In Amsterdam. Rijbewijs voor autoped die gcmakkeiyk kan worden opgeborgen ln de koffer ruimte van een auto. In gedeelde toestand, ala de twee delen op elkaar lig gen, is de maat 80 x 80 x 35 cm. Het zadel la met anel- alulttng direct ln elke ge wenste hoogte te zetten en te demonteren. De stuur- boohten zyn neerklapbaar. Hip en mini Ook de Batavite, een hLppe stadsflets, la nu als vouw fiets te krijgen; de Bata- vouwstandaard. Dit een voudige model Is voor ƒ169,— te koop. Magneet Ben geheel nieuwe verschijning tan Solex is de .Micron", een gemotoriseerde autoped, waarbij gebruik is gemaakt van een 8olexmotor. Voor korte afstanden en met name op uitgestrekte fabrieksterreinen biedt de Micron unieke mogelijkheden. De bediening is evenals bij de grote Solex uitermate eenvoudig, het onderhoud m praktisch nihil e„ met uitzondering van de dienst/iets bedragen de kost',, minder dan van ieder ander vervoermiddel De Solex Micron, waarvoor op de openbare weg in Nederland e* »i rijbewijs A vereist is en dus die als motorfiets te boek staat, kost 5S5.-. De Micron is uitgerust met trommelremmen cp voor- en achterwiel verzwaarde elektrisch, installatie sn duploverlichting met opart stadslicht, -„dot nok tr n aanzien van de veiligheid volledig min dr wettelijkr eisen ie voldaan. Peugeot, de 101. Let eens op de la ge instap; ook handig voor de steeds wordende rokken. De wereldprimeur

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13