vla-flip Dutschke, weinig speelse provo SCHARLAKENRODE „AGITATOR" Lekker! „Elke verbouwing brengt stof en rommel FIFAX n Nederland esneden koek Vergeefse moeite van marechaussee Aardgasbel in Noordzee aangestoken Gekaapte DC-8 naar Y.S. teruggevlogen IJzeren ring om Khe Sanh Nederlandse bijdrage voor Indonesische universiteit Lichtgewicht beheerst mode in komende zomer Rust zonder beweging nu onmogelijk Balkon vall: 13 doden NDERDAG 22 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Vin (STERDAM De 27 jaar oude Rudi Dutschke, der van de Duitse studentenbond S.D.S. en >r de bondsrepublikeinse regering beurtelings oodverfd als „scharlakenrode agitator1' en o-fascist in het kwadraat", heeft middellang ir. het begin van baardgroei, sjofele kleren, one nagels en vooral een scherp gesneden, be- pglijk, intelligent gelaat. Hij is het type, dat in iderland tegenwoordig alom gekend is en min meer geaccepteerd. Hij is het prototype van de Ige, linkse intellectueel. Hij heeft dezelfde ge- •en als Han Lammers op de televisie. marechaussee op Schiphol moet deze alledaags geworden facade broeinest van duistere ideeën hebben moed want ondanks het geaccepteerde 'an Rudi werd hem de toegang Nederland veel moeilijker gemaakt bepaalde tienersterren, die er veel uitzien. Rudi Dutschke zingt ook niet, hij predikt de revolutie. t verschil. 'elnu: de marechaussee heeft met een de spreekwoordelijke mug ge- De revolutie, die Rudi predikt, dezelfde als die van de provo's, en hebben we hier al lang achter de De provo's zijn er indertijd in Am- :n Den Haag bij passende ge kheden voor in elkaar geknuppeld, Rudi en zijn studenten er momen- in Berlijn voor in elkaar geknuppeld ien. Dat is het risico van de opstand. om zo'n jongen op Schiphol nou willen dwingen een papier te onder- .vaarin hij belooft de veiligheid de Nederlandse staat niet in gevaar rullen brengen jnder te hebben ondertekend, sprak i even zo goed enige uren later vrij Morïverveerd met de Nederlandse pers revolutionaire ideeën. Wat Rudi telde, is in Nederland overTgens ge1 Kien koek van het merk Domela Nieu- Zepivater en bier, ritesvet en inkt, módder en regen hebben geen enkele vloed op dit kostuum, dat is geconstrueerd door een Engelse lirma. Zelfs na een uitgebreid bad bovenste foto) bleek het na het drogen weer als „pas gekocht" foto onder). Het kostuum is vrijwel mvenvoestbaar (prettig voor de oper, niet zo prettig voor de abrikant), bij het zitten rekt het geen knieënen valt daarna weer keurig in de plooi. De kunststof is vlek- en vetvrij. wenhuis, knisperend opgebakken in het broodrooster van provo. Met dit verschil misschien, dat de provo's toch wel een grote speelsheid hadden, die Rudi mist. Hij is per slot van rekening een geboren en getogen Duitser. Hij wil tot het bittere einde toe serieus genomen worden. Maar dat is geen reden, om hem meer tot een martelaar te maken dan onze eigen Roel van Duyn, Hans Tuinman en Rob Stolk, zoals de Amsterdamse studenten willen doen. voor wie hij gisteravond over zijn revolutie sprak. Gevlucht Rudi Dutsohke is geboren in 1940 een macaber jaar. Op 18-jarige leeftyd (het einde van de wereldoorlog had hem onvrijwillig tot burger gemaakt van de Deutsche Demokratische Republik) ging hü studeren aan de universiteit van Oost-Berlvjn. Hü gaf het spoedig op. omdat zün studie hem tot allerlei com munistische activiteiten dwong, waar hü hoewel overtuigd socialist niet achter kon staan. Hü vluchtte naar AVest-Berlün en studeert daar nu socio logie, voor zover zün revolutionaire praktüken en zün herhaalde spectacu laire contacten met de gezagsgetrouwe politie daarvoor tüd overlaten. Er is zegt hij, met zijn hese stem, die meer docerend dan opruiend klinkt geeri reden meer voor anti-commu- nisme, zeker niet in het verdeelde Ber lijn. Het anti-communisme heeft geen basis meer. Het mag het volk niet als ideologie worden aangepraat. Maar het gebeurt. Het anti-communisme wordt kunstmatig in stand gehouden door het staatsapparaat en wel op internationaal georganiseerde grondslag. Er is geen partij meer in Europa, waarin je ver trouwen kunt hebben. De partijbonzen zijn de grootste anti-democraten van allemaal. Het huidige systeem beziet de mens niet als een subject, maar als een object, waarover autoritair kan worden beslist. Dat is het fascisme, waa het laat-kapitalisme mank gaat, ze willen het verhullen, en daarom be schuldigen ze ons van fascisme, of wijzen ze het fascistisch gevaar terug naa hoek van de N.P.D. Tot zover Rudi Dutschke over ideeën. Het klinkt weinig meer revolu tionair, dan wat er in Nederland al tientallen jaren in de strijd, tussen links en rechts op vergaderingen en congres sen, in kranten en pamfletten wordt aangevoerd, zonder dat de politie ei spier of wapenstok bij vertrekt. Maar misschien is Rudi verdacht vanwege de methoden, die hij wil gebruiken om idealen door te drukkèn? Misschien wil hij de IJtunnel opblazen of de directi ADVERTENTIE LONDEN (AFP) Technici van een Britse oliemaatschappy zün er woensdag in geslaagd een enorme aardgasbel, die in de Noordzee ter hoogte van Scarbo rough naar de oppervlakte ontsnapte, in brand te steken. Het opborrelende gas leverde een gevaar voor de scheepvaart op. Binnenkort komt een booreiland ter plaatse om te proberen het lek te dich- Binnen 15 tellen klaar: MIAMI (Reutcr-AP) Een DC-8-straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaar maatschappü Delta Airlines, dat door een van de passagiers was gedwongen na'. Cuba te vliegen, is uit Havana naar Miami teruggekeerd. liet vliegtuig was met 102 passagiers en zeven bemanningsleden op weg van Tampa naar West Palm Beach (Florida), toen een van de passagiers de piloot met een revolver dwong naar Cuba te vliegen. Op het vliegveld van Havana maakten passagiers en be manning er het beste van en brachten drie uur aangenaam door met het drinken van sinaasappelsap, voordat het'vliegtuig naar de VS terugkeerde. De passagier, die het toestel had gekaapt, Is In Cuba achtergebleven. Twee F-104-verkenningsstraaljagers werden, toen het kapen bekend was geworden, in aller ijl van hun basis ten zuiden van Miami opgeroepen en volgden op minder dan 1200 meter de DC-8, maar stelden geen pogingen in het werk het vliegtuig te doen landen of de koers ervan te wyzigen. Rudi Dutschke in gesprek met een van de Amsterdamse studenten- demonstranten, terivijl hij intussen applaudiseert voor filmscenes over Vietnam. publieke werken vermoorden? Het gaat uiteindelijk om de veiligheid van de staat. Helaas stellen ook Rudi's uit latingen op dit punt het optreden van Schiphols marechaussees in een dag licht. dat in Nederland slechts pleegt op te treden, wanneer De Bilt het heeft •er plaatselyk dichte mist. Het is triest en het stemt zeer tot nadenken, dat Rudi Dutschke in het Berlijn van vandaag om zijn denkbeel den zo kan worden vervolgd. Maar dat is de zaak van de Duitsers. Voor Neder land wordt het pas interessant, als Rudi roept, dat Johnson een moordenaar is, of een molenaar, of een oorlogsmisda diger. Daaraan kwam hij tijdens zijn spreekbeurt voor de Amsterdamse stu denten weliswaar toe, maar het effect beperkte zich tot een amateuristische bestorming van het Telegraaf gebouw in Amsterdam, hetgeen wij ook al eerder hebben gezien. Dit betekende een anti climax voor de demonstranten en een geruststelling voor de marechaussee. KIIE SANH (AP.) De 40.000 Noordvletnamese militairen die een ring hebben gelegd rond de mariniersbasis Khe Sanh in het noordwesten van Zuid- Vietnam, hebben de omsingeling wel zo hecht gemaakt dat doorbraakpogingen of bevoorradingen alleen maar kunnen geschieden met zware verliezen, zo me nen marinicrsofficieren in Khe Sanh. Onedr dekking van dichte mist hebben de communisten de afgelopen dagen bunkers en loopgraven aangelegd op nog geen 300 meter van de .stellingen der mariniers. Het ziet er naar uit dat de verwachte grote slag om Khe Sanh nog wel enige dagen of zelfs weken uit zal blyven. Het is niet bekend hoeveel Noordviet- namese tanks in het gebied zün samen getrokken, doch het aantal wordt aan zienlek geschat. De hevige luchtaanval len op vijandelyke konvooien ten spijt, zyn de communisten er toch in gelsaagd hun eenheden by Khe Sanh te bevoor raden. Hoge mariniersofficieren blijven er echter op vertrouwen dat zy iedere Noordvietnamese aanval het hoofd kun nen bieden. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen heb ben voor de eerste maal in de oorlog een aanval gedaan op het radiostation by Hanoi, zo heeft het Amerikaanse com mando in Saigon donderdag bekend ge- Het gesprek van gisteren tussen Johnsson en Oe Thant heeft niets opge leverd. Johnsson blyft vasthouden aan zijn San Antonioformule, volgens welke bombardementen alleen gestaakt worden als er onmiddellijk vruchtbare onder handelingen uit voortkomen en de te genstanders uit de stopzetting geen mi litaire voordelen zullen behalen. ALGEMENE LIJN WAT BEHOUDEND AMSTERDAM „liet is onbcgrüpclük, dat een schaap zoiets kun laten groeien", riep de presen tator van de show. die de bekende „Stülgroep Gro ningen" gisteren in Am sterdam hield ter introduc tie van zü» zomermodc voor heren. HU doelde op de woldlkte van 18 mi cron en minder, die wordt verwerkt in het superiicht- kostuum (weegt hoogstens 1000 gram) dat het komen de seizoen het beeld gaat Het ging vorig Jaar niet goed ln de herenconfectie. De verkoop van kostuums liep met 3% c/c terug en die van overjassen zelfs met 26 De Import van kostuums daalde met 20 Onder deze moeilüke om standigheden stellen de fa brieken alles ln het werk. om de belangstelling van het publiek te prikkelen. Het gevolg is. dat de detailhandel kan kiezen uit een enorm assortiment, maar dat de klant nauwe- lüks meer weet wat mode is en wat niet. GEEN AVANT-GARDE De „Styigroep Groningen" heeft een duldelük ant woord willen geven, zich daarbü baserend op diep gaande onderzoeken. Ge bleken Is. dat de avant- garde-kleding voor heren het niet gehaald heeft. In een aparte omgeving (de boetiek) loopt het nog wel, maar elders zyn de fan tasierijke extremiteiten, de markt de af gelopen Jaren werd over stroomd, onverkoopbaar. De doorsnee moderne man (ook de Jeugd van 18 tot 25 jaar) ls niet geïnteres seerd in buitenissigheden, maar stelt praktische ei sen, hij wil zich kleden, niet verkleden. Op grond hiervan heeft de „Stijl groep Groningen" in zijn nieuwe collectie gestreefd naar een vernieuwing langs functionele weg. Daarbij golden drie prin cipes: de kostuums moe ten verantwoord zün vol gens de nieuwe, slank- makende belijning: er moeten nieuwe stoffen ontwikkeld worden voor (Van o DEN HAAG Nederland heeft 640.000 gulden bügedragen voor de uitbreiding van de Christelijke universiteit „Satya Watjana" ln Salatiga. Indonesië. Hiervan ls 430.000 gulden bestemd voor de bouw en Inrichting van een studiecentrum met bibliotheek en 210 000 gulden voor de bouw van een socaal-wetenschappelijk instituut. Begin vorig jaar stelde de Nederlandse regering 610 000 gulden be schikbaar voor de bouw vnn huisvesting voor studenten en docenten van de uni versiteit. De hervormde en gereformeerde kerken en de vrije universiteit ln Amster dam schonken 95.000 gulden voor de uit breiding van de universiteit. Lichtgewicht éénrij-kos- tuum, met knopen en vest in contrasterende kleuren uit do collectie van de stijlgrocp-Qroningen. sportieve pakken; en ten slotte: Het nieuwe zomer- kostuum moet minstens de helft wegen van het tra ditionele Uchtgewlchtpak. GEEN ZIJSPI.ITTEN Deze normen bleken ty- dens de show (ook Belgen waren aanwezig, want de groep gaat. zyn activitei ten over België uitbreiden) verwerkt te zyn tot een gedistingeerde collectie. Er ook voor Jonge mensen. De pantalons met riem zijn sterk ln opmars. Züspllt- ten daarentegen verdwij nen. om plaats te maken voor de rugsplit (minder diep dan de vorige seizoe nen) of het splitloze col bert. De kostuums worden voor al g^rpakt door de keupe van de stof. waarbij er erg op wordt gelet, dat de des- sinering en de belijning van het pak elkaar aanvul len. Als modekleur wordt „baksteen" gepropageerd. Vaak zün de colberts ge maakt zonder borstsucon, om een bijzonder slank effect te verkrijgen. Het zelfde wordt bereikt door de pantalon zonder plooi. Favoriet blijven de eenrü- kostuums. Schouders zün recht, de revers Iets breder dan vo rige keren. Algemene Indruk: F.en br- houdende collectie. als men hem vergelijkt met de grapje* van vroeger, maar aanzienlijk beter aangepast aan de smaak van het doorsnee publiek. VASTENBRIEF OVER KERKVERNIEUWING (ADVERTENTIE) JjP.' ferstopt? Verstopt 7 ELKE OROGIST HEEFT HET! (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De bisschoppen an Nederland hebben zich in hun vastenbrief 1968, die dezer dagen onder de gelovigen verspreid wordt, resoluut uitgesproken voor de vernieuwing van het kerkelijk leven. „Wij hebben geen andere keus dan tussen vernieuwing en verstarring". Zij wijzen erop, dat er in het leven van de Kerk altijd beweging heeft gezeten met alle daaruit voortkomende onrust. „Vandaag is het niet anders. Er liggen in de Kerk van gisteren en lieden te veel onopgeloste vragen, dan dat wij de rust van de bewe gingloosheid een goed zouden wil len noemen". Hiermee nemen de bisschoppen ander maal stelling; in het dispuut, omtrent vernieuwing en verwarring, dat in Nederland nog steeds uitermate actueel moet worden genoemd. Zij zeggen in hun inleiding, dat er onder de ge lovigen uiteenlopende verwachtingen zün ten aanzien van het beleid der bisschoppen. „Sommigen eisen, dat zij gezagsvolle uitspraken doen, om daar door duidelijkheid te scheppen en aan de verwarring een einde te maken. Anderen menen dat dit Juist niet moet gebeuren, omdat daardoor een ontwik keling voortydig zou worden afgeremd omdat uitspraken, die steunen op niet voldoende uitgerijpte gedachten, toch geen uitwerking zouden hebben." De bisschoppen herinneren dan aan de uitspraken die zij de laatste jaren op geloofsgebied hebben gedaan. Zij be seffen dat het volgens velen te weinig is geweest. Het antwoord van de bis schoppen op dit bezwaar luidt: „Als wü de laatste jaren minder hebben gesproken dan sommigen wensten, is dat niet omdat wü vreesden tegen de pu blieke opinie in te gaan, maar omdat een vrije en open discussie bij het leven der Kerk behoort." Onder liet hoofd ..Geen leven zonder verandering" vergelijken de bisschoppen wat nu ln de Kerk |tHaul IMS MB verbouwing: daarbij zp, men maanden lang in het stof en de rommel maar men heeft het ervoor over. omdat de itImhiw ing nodig is. „Wij aarzelen Blei het uit te spreken: de verbouwing der Kerk Is hoognodig. l)at blijkt al uit het feit, dut zovelen het huis der Kerk onbewoonbaar hebben geacht en elders een geestelijk onderkomen hebben ge- vonden, of rondzwerven en die vrijheid, beter leefbaar vinden dan het oudei De I waarin de Kerk archie maar de hele gemeenschap heeft gefaald en komen lot de con clusie dat de Kerk zich vaak te wan trouwig heeft opgesteld tegenover de ontwikkelingen die in de mensheid heb ben plaatsgevonden. Doorgaand op het beeld van de hoognodige maar vervelen de verbouwing, stellen de bisschoppen dat de zaak nog wordt gecompliceerd door twee omstandigheden: ten eerste weet niemand precies hoe de nieuw bouw er uit zal gaan zien: ten tweede zal er aan de verbouwing nooit een einde komen. „We kunnen de Kerk dan ook beter vergeiyken met een tent van zwervelingen dan met een vast huis waarin men zich biyvend heeft geves tigd. De tent moet telkens weer wor den afgebroken en opnieuw opgezet, wanneer wij een eind verder zijn ge trokken. Zü biedt nooit meer dan een voorlopig onderdak". Het is juist dit aspect van het Kerk- zün dat de ware aard van het geloven naar voren brengt. „Geloven is", al dus de vastenbrief, „zich ondanks alle verwarring toch aan God vasthouden vertrouwen dat hü met ons is zoals Hü was met het joodse volk dat door de vvoestün trok". De brief verwijst naai het grote voorbeeld van Abraham, dlel wegtrok uit zijn vaderland „en nletB had om zich aan vast te houden dan hel geloof ln een onzichtbare God, die hem j Tenslotte doen de bisschoppen een be-1 roep op hen, die zich door de huidige ontwikkelingen minder bedreigd voelen „Laat onder u geen tweedracht ontstaan ook als ge niet elkaar van mening ver- j schilt. Houd het contact open met el- i kaar en ook met hen die door God ge- J roepen zijn tot het gezag en eenmaal j over hun leiding rekenschap zullen moe ten afleggen". Zij vragen alle katholie ken: „Vergroot de verwarring niet door onvoldoende gefundeerde nieuwigheden of ondoordachte experimenten. Wees ook niet te haastig om hen te veroor delen, die eeriyk zoeken naar nieuwe eigentijdse vormen, waarin 't geloof zin vol beleefd kan Worden". De brief wordt besloten met een oproep tot eenheid. NEW DELHI (AP) In Moenika. een dorp in de omgeving van New Delhi Is een balkon ingestort waarbij 55 mensen onder de puinhopen werden bedolven. Tegen het invallen van de duisternis waren de stoffelijke resten van dertien kinderen en een vrouw geborgen. Nog twaalf mensen zijn ,in kritieke toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Het reddingswerk wordt voortgezet. Het bal kon waarop mensen nam straatdansen keken stortte neer op omstanders. Medicijnmannen cel in wegens hagelbui DAR ES SALAAM (Reuter) ln de Afrikaanse staut Tanzania zijn zeven medicijnmannen, die elk jaar door de dorpelingen in hun gebied werden be taald om voor goed weer tc zorgen, in hechtenis genomen, nadat een hagelbui zware schade had toegebracht aan de oogst toen de betalingen waren gestaakt. De streekbewoners hadden dit jaar besloten overstromingen of droogte te riskeren en de tovenaars geen „weer- premie" meer tc geven. Korte tijd later verwoestte hagel een deel van de oogst. De juichende medicijnmannen voor spelden nog meer hagel en werden opgepakt Actie „glaasje op tijdens carnaval BREDA (A.N.P.). De actie „Glaasje op, laat je rijden" krüft voor de zuidr- lüke provincies een verlengstuk tüdens de komende carnavalsdagen. De actie is voorbereid in samenwerking mei een groot aantal carnavalsverenigingen. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft voor deze actie nieuw materiaal laten ver vaardigen: zo zullen onder de carnavals vierders in Brabant en Limburg 100.000 ballonnen worden verspreid. De carnavalsactie start op zaterdag 24 februari, wanneer prins Driekus I ln Breda zyn glorieuze Intocht houdt, ln de stoet rijdt mee het bekende „Glansje- op-manneke", maar nu ln levende lijve. Het ligt voorts ln de bedoeling tijdens de dolle driedaagse enige carnavals prinsen als erevaandcldragers in de ver heven huisorde /an het Manneke van Veilig Verkeer met het glaasje op te

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7