LEIDSE BEJAARDEN GOOIDEN DE BEENTJES VAN DE VLOER Tsjechisch Folkloristisch Staatscnsemble danste in loeiden met veel fantasie en humor BLOTEBENENLAND DONDERDAG 22 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT VOLOP CARNAVALSSFEER Carnaval is een feest voor jong en oud en zelfs ook voor de tieners van 50 a 60 jaar geleden. Dat is ons gisteravond in het St.-Antonius Clubhuis wel duidelijk geworden. Ondanks de slechte toestand van de wegen hadden toch nog zo'n dikke 300 bejaarden waarvan er Uefst 60 van „Huize Roomburgh" kwamen het gebouw aan de Mare opgezocht, omdat zij nu eenmaal ook wel eens lekker gek wilden doen. Met zo'n grote op komst was de avond van de R.K. Bond van Bejaarden en Gepensioneerden van de afdeling Leiden al voor 50% geslaagd. De overige 50% werd voor rekening genomen door door het ensemble „Vocamus", dat met zang en enige sketches voor goed amusement zorgdroeg. Dit gezel schap bestaat uit 9 leden. Zes" in rode jurk gestoken meisjes, die door een trio worden begeleid. In snel tempo, maar helaas niet altijd op feilloze wijze werk ten zij een afwisselend repertoire af, dat uit hippe tienerliedjes bestond, maar ook oude, vertrouwde num mers van tientallen jaren terug bevatte. Vreemd ge noeg vormden juist deze laatste liedjes het sterkste onderdeel van het programma van de meisjes, die hun songs gerust wat vlotter hadden mogen brengen dan nu het geval was. althans voor de pauze. Nadat namelijk „Het Rithme trio" een geestrijk half uur muzikaal had overbrugd, ging het er heel wat spontaner aan toe en de bejaarden, die met de feest neus van „Ome Toon" waren binnengekomen, kwamen direct in een geweldige stemming en met name een bejaarde, die waarschijnlijk al vóór de eeuwwisseling het levenslicht heeft mogen aanschouwen, voelde zich in deze omgeving geheel op haar gemak. „Ja, ik houd daar wel van, hoor. Ik ga niet meer naar het zuiden. Dat is er niet meer bij tegenwoordig, al zou ik het wel willen. Maandag zit ik weer voor de t.v. Dan komt MIK, met Ome Piet en Kees Schilperoort. Dat wil ik echt niet missen. Ik zit gewoon mee te zingen, mijnheer". De feestneus werd onmiddellijk opgezet en met een „jonkie" in haar hand zwaaide zij er lustig op los. Door haar aangevuurd zetten al gauw velen van haar leeftijdgenoten zich in beweging. Iemand zette de pruik van zijn vrouw op. voorzag zich van oorringen en ook alweer een feestneus, en met een tamboerijn in zijn hand draafde hij even later tussen de rijen door en sleepte zijn kameraden mee in zijn feestroes. BENIJDENSWAARDIG Het optreden van de 20-jarige Karin Teilleur, die deze avond voor het eerst op de planken stond, viel wat uit de toon. Zij bracht namelijk enkele „slow- nummers" ten gehore en vooral na de pauze, toen de oudjes „niet meer te houden waren" remde dat de carnavalsstemming. Dat neemt niet weg dat de jeug dige Valkenburgse, die ons toevertrouwde dat zij be* paald niet vry van zenuwen was (waar zij overigens op het podium niets van liet blijken), een uitstekende indruk maakte. Haar Engelse uitspraak was benijdens waardig en daar ook haar zang van uitstekende kwa liteit was, twjjfelen wij er geen moment aan dat deze jonge zangeres het niet bij dit ene optreden zal laten. Of de bejaarden het ook bij deze ene carnavalsavond zullen houden? We geloven het niet. Wanneer zij één dezer dagen opnieuw met het „feest der zotten" in contact komen, zullen zij zich daarvan zeker niet distanciëren. Met moeite kon voorzitter Van Hees de gemoederen tot bedaren brengen en de bejaarden, die inmiddels een polonaise op stapel hadden gezet, ervan overtuigen dat het einde van de avond aangebroken was. HUlego^jongeman'M'UOENENHOTELS AAN NOORDWIJKS STRAND verongelukt Op de Zuiderhoutlaan in Haarlem- Zuid is gistermiddag de 18-jarige H. L. Lammers uit Hillegom verongelukt. Hij werd op de bromfiets aangereden door een slippende auto. De jongen overleed ter plaatse. HOTEL Complex aan Vonclellaan Urgentieverklaring aangevraagd voor drie l.o.m.-scliolen Maandag 1 april wordt na veel voor- j Zoals wij gisteren berichtten heelt j bereidend werk de prot. Chr. l.o.m.- de Noordwijkse gemeenteraad zich) school voor Leiden en omgeving ge-1 t^ans kunnen verenigen met de bouw opend, de school dus voor kinderen j yan het omstreden Euro-hotel aan de j I met leer- en opvoedingsproblemen met Koningin Astridboulevard. De hoogte de nadruk op de leermoeilijkheden. van het hotel dat aanvankelijk 22 m. j Hoofd is sinds 1 februari de heer A. J ZOQ bedragen, is door de opdrachtgeef- j Boeker (28), die zich momenteel met de N y Terratrust te Amsterdam. het voorbereidende werk bezig houdt. teruggebracht tot 15 meter. De be- i 1 1 i t !ï- i Lwmh "V «fefc t R.K. Onderwijsver. St.-Augustinus ZIELZORG VOOR RAND-KATHOLIEKEN Gisteravond werd in restaurant Van der Heijden de jaarvergadering gehou den van de R.K. Onderwijzersvereni ging „St.-Augustinus," afd. Leiden. De voorzitter, de heer J. H. Ponsioen, opende de vergadering door zijn blijd schap uit te spreken dat er toch een aantal mensen het barre weer ge trotseerd hadden. Vervolgens wees de heer Ponsioen erop dat er momenteel met de belan- an de onderwijzers politiek be dreven wordt. Hij laakte in deze het optreden van minister Beernink in verschillende zaken. Met de wens dat ;n goed verenigingsjaar zal wor- n dat de aanwezigen een steun voor de kinderen die aan hun zorgen rijn toevertrouwd, mogen zijn, besloot hij zijn openingswoord. De notulen van de secretaris, de heer L. van Veldhoven, werden onder dankzegging goedgekeurd. Ook de penningmeesrteresse, mej. A. Omtzigt, verd dank gebracht voor het vele en ijkwijls zo dankbare werk dat zij ver bet heeft. Door de vergadering jverd als kandidaat-lid voor het hoofdbestuur voorgedragen de heer G. Koot uit Oude-Wetering. Hierna werd 't woord gegeven aan pater drs. A. de Bot C.S.S.R., die een lezing hield over de „Zielzorg voor de rand-katholieken". R and-zielzorg Pater De Bot is als aalmoezenier verbonden aan een gevangenis er dacteur van „Frontlijn". Spreker be gon met te stellen dat er in Nederland volgens het Kaski-onderzoek 800.000 onkerkelijken zijn. Men had hiervoor de juridische maatstaf aangehouden zoals Pasen houden en het regelmatig zondags naar de kerk gaan. Volgens ditzelfde onderzoek gaat 52 va Nederlandse bevolking regelmatig naar de kerk. Pater De Both heeft zitting de Commissie van Elf, daartoe aan gewezen door het Pastoraal Concilie. De taak van deze commissie bestaat uit de bestudering van het hoe >m inzake de groeiende 1 vreemding van de Kerk. Twee groepen Spreker wilde de onkerkelijken ver delen in twee groepen; de eerste groep bestaat uit hen die in een conflict situatie met de Kerk geraakt zijn, b.v. door huwelijksmoeilijkheden (schei ding), lid van vroeger verboden ver enigingen, homofilie etc. De tweede groep bestaat uit hen die vervreemd zijn van de Kerk door hun levenshouding. In de oudere volks wijken komt men dit verschijnsel regel matig tegen. We moeten stellen dat deze niet-kerkelijken zeker de Kerk wel wat te zeggen hebben en omgekeerd is dit het geval. Het huidige probleem is: hoe kan de Kerk deze mensen weer aanspre ken? De Kerk immers is er voor allen. Sprekers gedachten gingen in deze uit naar een andere wijze van zielzorg. Het moet mogelijk zijn ook voor deze groep een geloofsdeelname te vinden. Het leek hem niet onmogelijk dat het "in de toekomst te realiseren valt dat er naast de offerdienst ook een woord dienst komt. Deze woorddienst ziet men opduiken in de gespreksgroepen. Samenvattend besloot pater De Bot met te zeggen: wordt er door de hui dige Kerk niet te veel geld geïnves teerd in gebouwen en kerken die het grootste gedeelte van de week leeg staan? En is het niet mogelijk in de toekomst meer geld te gaan besteden aan communicatie-middelen zoals tele visie, radio en krant. Hem was geval bekend van een pastoor die zich regelmatig tot de groep buiten-ker- kelijken wendde met een brief. Be grijpelijkerwijs vond er na de pauze nog een uitgebreide discussie plaats. Drie Ambonnezen in de augurken De Haagse politierechter kon nu niet duidelijk zien, waarom de drie Am bonnezen die terecht stonden, zo nodig dozen met potten augurken moesten stelen. „Lijkt me toch wel wat zuur om die zo te gaan eten. Of wilden jullie ze bij een broodje tartaar of zo gebruiken?" luidde zijn vraag, waarop het antwoord niet zo vlot kwam. Want slechts één van het drietal bleek de Nederlandse taal wat machtig te zijn, hetgeen zich overigens beperkte tot de meest dringende conversatie. En dat betrof dan de feiten die met in stemmend hoofdgeknik door alle drie verdachten werden bekend. Ze hadden dan uit de fabriek te Alkemade waar zij werkten, in sai werking de dozen met augurken ge stolen. Op het moment dat de autobus met Ambonnezen en augurken zou vertrekken, arriveerde de gealarmeer de politie, die ze er weer uit haalde. „Hebben jullie soms wel meer van die diefstallen gepleegd?" probeerde de Officier aan de weet te komen. eigenaar van het bedrijf heeft name lijk al een tijdje diefstallen geconsta teerd." Maar de verdachten wisten van niks en ze kenden ook nieipand die de diefstallen gepleegd konden hebben. „Willen jullie niet liever terug naar Ambon?" informeerde de rechter. „Nou, dat graag, maar dan moet het daar eerst anders worden," zo gaf de woordvoerder te kennen. „Maar stelen mag je op Ambon ook niet," waar schuwde de rechter. De Officier wilde maar aannemen, dat het echt de eerste maal was dat de diefstal werd gepleegd en vorderde 70.- boete tegen twee ongehuwde verdachten en 30.- tegen de ge huwde in verband met diens gezin. De rechter maakte er resp. 50.- en De school krijgt voorlopig de beschik king over drie of vier lokalen in de Geref. lagere school aan de Lusthof laan. Er is, tezamen met de reeds 10 jaar bestaande R.K. l.o.m.-school en de twee jaar geleden gestichte open bare l.o.m.-school een urgenticverkla- ring aangevraagd voor nieuwbouw op een terrein aan de Vondellaan. De drie l.o.m-scholen worden daar in afzon derlijke gebouwen ondergebracht op hetzelfde complex. De chr. l.o.m.-school ressorteert onder het Prot. Chr. Ortho-Pedagogisch In stituut voor Leiden en Omstreken, dat ruim tien jaar bestaat en waarvan de heer A. Huigens voorzitter is. Een toelatingscommissie, waarin behalve de heer Boeker, een psycholoog en een arts zitting hebben, gaat nu definitief bepalen, welke kinderen tot de school kunnen worden toegelaten. Er staan er nu ongeveer twintig op de nominatie zowel uit Leiden als uit omliggende plaatsen zoals Lisse, Noordwijk, Kat wijk, Alphen en Warmond. WARMOND NUTTIGE WINST VOOR STEEDS VOORUIT-TEAMS de raad vervielen mede daardoor. Het hotel zal evenwel niet kleiner worden, want het geheel is een verdieping „gezakt", doordat één bouw laag onder de grond is geprojecteerd. Het Noordwijkse hotel wordt 't eerste grote Euro-hotel in Nederland. In Scheveningen wordt een kleiner ge bouw neergezet. In het geheel zijn er in Europa tien van dergelijke Euro- hotels. Het Euro-hotel te Noordwijk gaat zes miljoen gulden kosten. Het krijgt 110 appartementen, die elk per week gehuurd of gekocht kunnen gen gaat appartementen krijgen die 79.000 gulden kosten; voor de inrich ting moet dan nog 13.000 gulden wor den neergeteld. De Noordwijkse appartementen zul- len een prijs hebben die rond een ton den. Het kleinere hotel in Schevenin-1 ligt. De gekochte appartementen kun- Stomerij v. d. Horst verhuist naar Leiderdorp Verdubbeling van personeel Het chemisch reinigingsbedrijf Van der Horst (by velen beter bekend onder de naam Tri-expres), gaat de oude fabriek aan de Drie-Octoberstraat verlaten en zich in Leiderdorp ves tigen aan de Lijnbaan. De huidige capaciteit van 15.000 kledingstukken per week wordt dan opgevoerd tot 40.000 per week, terwijl nog uitbrei dingsmogelijkheid overblijft. Dit heeft als consequentie een belangrijke uit bouw van het bedrijf (dat nu 32 filia len telt en in totaal rond zeventig per soneelsleden). Het aantal filialen. Haagse politierechter Glazenwasser maakt misbruik van beroep De Haagse politierechter constateer de, dat een 31-jarige glazenwasser uit Leiden kon leven als een vorst van het flinke inkomen dat hij verdiende. Dit had hem niet verhinderd om al glazen-wassende zo hier en daar op de kamer van een student een greep te doen naar geld en hem werd nu diefstal van geldbedragen van 20.-, 30.- en een geldkistje verweten. „U hebt van uw beroep lelijk mis bruik gemaakt," stelde de rechter vast. „Door de vorst en de regen verdiende ik niet veel," aldus het verweer verdachte. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Deze week heeft Steeds Vooruit schillende nuttige en goede prestaties de Zaanstraat. geboekt. Het eerste jongensteam wist koploper „De Valken" met 8-2 te ver slaan en heeft zodoende de eerste plaats overgenomen. Corné Elburg won 3 keer, Hans van Wissen en Paul Stol deden dit 2 keer. Ook het dubbelpsuel was winst. Jongens 2 wist Docos 6 beide punten af handig te maken. Jaap de Groot en Lode Schrama bleven ongeslagen, terwijl Cees Witsenburg 2 keer won. Jongens 3 ver loor van TOC 5 met 10-0. Meisjes 1 hield beide punten in Warmond door Phoe nix met 6-4 te verslaan. Nel v. Rijn kwam 3 keer tot winst, Annemiek Brox- terman won 2 keer. Het dubbelspel was het 6e punt. Meisjes 2 kwam eveneens tot winst en wel tegen Gossima 2. Greet v. Rijn scoorde 3 keer. Els v. Rijswijk 2 keer en Tineke v.d. Salm 1 keer. Ook dubbelspel was winst. Uitslag 7-3. Da mes 3 won van AVA 2 met 7-3. Clsca Sikking bleef ongeslagen. Phlly Waas dorp en Annelies Koek kwamen ieder 2 keer tot winst. Het le herenteam nes telde zich na 'n 7-3 overwinning op TOV 2 op de bovenste plaats. Nol Sikking scoorde 'n hattrick. Nora Broxterman won 2 keer en Ton v.d. Voort 1 keer. Ook het dubbelspel wiqst. Het 2e heren team staat eveneens bovenaan, door met 6-4 van St. Hoger/TSB 8 te winnen. Joop v.d. ZFwet bleef ongeslagen. Rob en Louis Ritzen kwamen beide 1 keer tot winst. Het dubbelspel leverde het 6e punt op. Heren 3 kwam voor het eerst in de competitie tot winst, maar zfjn nog niet uit de degradatie hoek. Zij wonnen met 8-2 van Macabi 1. Nico Waasdorp en Jan Schipper waren goed voor 3 pun ten, terwijl Simon v. Rijn nog 2 scoorde. Het 5e team verloor kansloos met 0-10 van Charibdys. Programma a.s. week 24 febr. Heren 2-Phoenix 4, 26 febr. Heren 1-VVV 2, Heren 4-AVA 2, Heren 3-NSSS 3, Da mes. 3-Pa Duy 1, 29 febr. Salamanders 3- Dames 2, 29 febr. Rustenburg 3-Dames 3, 28 febr. Taverzo 3-St. Vooruit 5, 1 maart MVO I-Dames 1. Junioren 24 febr. Jongens 1-Gossima, Jongens 2-NSSS 3, Jongens 3-NSSS 4. Gossima 1-Meisjes 1, W 2-Meisjes 2. Zaterdagmiddag 24 febr. geen training. Maandag 26 febr. geen training i.v.r/. 4 competitie wed- het 3e Drie auto's van radio beroofd In de nacht van dinsdag op woens dag zijn drie radio's gestolen uit drie I verschillende auto's. Bij alle drie wist men binnen te dringen na een tocht- raampje geforceerd te hebben. De I auto's stonden geparkeerd in de Mod- j dermanstraat, de Oppenheimstraat en lijk hoofdambtenaar in vaste dienst by de Pathologie, met ingang van 1 juni 1963 tot wetenschappelijk hoofd medewerker; drs. J. M. van der Weiden, voor het tijdvak van 1 januari 1968 tot 1 jan. 1969 tot wetenschappelijk medewerker lste klasse in tijdelijke dienst bij de Sociologie; dr. P. F. Werre, wetenschappelijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de Psychiatrie, met ingang van 1 december 1967 in vaste dienst; dr. G. Wlelenga. wetenschappelijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de Pathologie, met ingang van oktober 1965 in vaste dienst. Aan de Leidse Universiteit promoveer de de heer H. R. Buys tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld: „Conformatio nal Investigations on five-membered ring compounds". Promotor was prof. dr. E. Havinga. De heer Buys werd geboren te Rotterdam en woont thans te Alphen aan den Rijn. De promotie geschiedde cum laude. Eveneens promoveerde de heer J. Ben- nebroek Gravenhorst, vrouwenarts, tot doctor ln de geneeskunde op een proef schrift, getiteld: „Intra uterine transfu sion (a therepeutic intervention in ery throblastosis fostalis)". Promotor was prof. dr. A. Sikkel. De heer Bennebroek streden. Ingelaste wedstrijd Gravenhorst werd geboren te Djakarta j damesteam nl. op 29 febr. tegen Rusten en woont thans te Leiden. burg 3. De dief schijnt geen voorkeur voor bepaald merk te hebben, want uit de wagens werden drie verschillende merken meegenomen. Wel was hij erg gediend met een sigaartje. Uit de Op penheimstraat werden twee kistjes sigaren (100 stuks) ter waarde van 13.- gestolen. De autoradio die hier wordt vermist heeft een waarde van 400.- In de Zaanstraat werd eveneens een documententas waarin een giro boekje en enige andere bescheiden zaten vermist. Uit een vitrine van een wijnhandel aan de Willem Klooslaan zijn afgelopen nacht elf flessen wijn ge stolen. De ruit van de vitrine was ge forceerd. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij onderscheiden besluiten van Cu ratoren der Leidse Universiteit zijn benoemd A. P. R. Blok, arts, wetenschappe lijk medewerker 1ste klasse in tijde lijke dienst bij de Pathologie, voor het tydvak van 1 januari 1967 tot 1 jan. 1969 tot wetenschappelijk hoofdmede werker; dr. J. Cornellsse, wetenschappelijk medewerker lste klasse in tijdelijke dienst bij de Organische Chemie, met ingang van 1 januari 1968 in vaste dienst: dr. O. D. Duintjer, wetenschappelijk ambtenaar lste klasse in tijdelijke dienst bij de Wijsbegeerte, voor het tijdvak van 1 september 1967 tot 1 september 1968 tot wetenschappelijk medewerker lste klasse; dr. N. J. A. Noordu.vn, voor het tijd vak van 1 januari 1966 tot 1 januari 1969 tot wetenschappelijk hoofdmede werker in tijdelijke dienst bij de Pa thologie; dr. M. van der Ploeg, wetenschappe lijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de Pathologie, met ingang van 1 september 1966 in vaste dienst; mej. drs. A. Th. A. Sleumer, weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst by de Bibliotheek, met ingang van 1 januari 1968 in vaste dienst; G. J. Verdonk, arts, wetenschappe nen aan derden worden verhuurd door „Euro-hotel". Het rendement van het kapitaal bij verhuur van een gekocht appartement is 18 procent. De eige naars van een appartement genieten een aanzienlijke reductie bij eventueel verblijf in een der andere Europese Euro-hotels. Bij het hotel komen, zoals bekend, een zwembad en parkeer ruimte. Het ontwerp is van architec tenbureau Grolle te Amstelveen. Het architectenbureau Gaag te Delft ontwierp het tweede hotel (onderste foto), dat aan de Koningin Astrid boulevard zal verrijzen in opdracht van N.V. Alga te Den Haag. Dit „ge wone" type hotel zal 80 kamers, een cafetaria, een kinderzwembad cn een zonneterras omvatten. De kosten van dit hotel zullen ook enkele miljoenen guldens bedragen. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA Donderdag; 29 februari komt de Zoe- terwoudse gemeenteraad om 20.00 uur bijeen ten gemeentehuize. De agenda ver meldt o.m.: voorstel van b. en w. tot het aankopen van enkele werktuigen voor gemeentewerken; het toekennen van een schadevergoeding aan N. C. van Velzen l.v.m. het verlagen van twee bruggen; het overnemen van de riool waterzuiveringsinstallatie door het Hoog heemraadschap van Rijnland; wijziging van de Algemene Politieverordening; subsidieverlening aan de drumband VIOS en de St.-Jansfanfare; het verle nen van een voorschot op de vergoeding ingevolge artikel 101 der Lager Onder wijswet 1920 voor het jaar 1968; vaat- stelling van de exploitatievergoeding van de bijzondere scholen over het jaar 1967; verhoging van het beschikbaar ge stelde bedrag voor het maken van een spreekkamer in de Aloysiusschool; ver hoging van de vergoeding aan de bode avondvergaderingen; wijziging van de begroting. CARNAVAL K.PJ. De katholieke plattelands jongeren van Zoeterwoude vierden gisteravond op uit- knmpioen en kampioen van Philidor, bundige wijze carnaval. Als gasten A- dc Groot, oud-kampioen van LSG maakten een groot aantal KPJ'ers uit het district Delft het feest mee. Er was veel werk gemaakt van de costumerlng en vermomming. Ook hier vierde de feestneus hoogtij. Men trof hem in vele variëteiten aan. Met medewerking van een band uit Aalsmeer werd de carna valsstemming naar een zuidelijk hoogte punt gevoerd waaraan naar veler me ning het einde te vroeg kwam. „Zoveel heeft het anders deze win ter niet gevroren," repliceerde de rech ter. „U leeft er anders wel ruim vs getuige de grote aankopen welke hebt gedaan." Maar verdachte, bleek zijn hart ook aan de speelautomaat te hebben verpand, hetgeen hem wel veertig gulden per avond kostte. „En dan gaat het geld hard," stelde de Officier van Justitie vast. „En komen die gestolen tientjes goed te pas. Tsj(.chiK(.h Folkloristisch Staats- zins denken aan zijn Schotse collega, i de laatste tien nummers. Niet alleen De eis luidde zes weken gevangenis- jf| ensemble (lat in Nederland een maar in feite verschilt het daarvan he- door het vuur van de troep, maar ook spreid in de gehele Randstad, wordt straf voorwaardelijk met als voorwaar- toernee van meer dan een week maakt. melsbreed. De doedelzak, die een schal- en vooral door de directe zeggings- vergroot tot zestig en het aantal per- de. dat binnen drie maanden het ge-Gisteravond in de Stadsgehoorzaal mei-timbre heeft, wordt niet met de kracht van de choreografieën van Libuse "™r tot I stolen eeld moet znn terugbetaald. De, zeer veel SUcces opgetreden. Van mond aangeblazen, maar met een balg Hynkova met ideeën van de choreogra- lim 45 medewerkers en medewerk- onder de linkerarm. De blazer oogstte, fen Vera Svobodova. Sulcova. Sevcikova kwamen er enkele tientallen op het met zijn suggestief optreden uitbundig jen Jan Novenko. Het Oogstfeest werd Leidse podium, dat aan de oorspronke-1 applaus, lijke bezetting kennelijk niet genoeg i plaats bood. Het ensemble had voor het I veelzijdig dansant ruimte nodig en in I deze opstelling kwamen de talrijke volks- en karakterdansen indrukwekkend tot hun recht. Voor de pauze hing er over het optreden nog een zekere mat heid, wat ook een oorzaak vond in de gescheiden presentatie van dans op het j toneel en muziek vanuit de hoeken der zaal. Pas in het tweede deel kwam de vonk over. Jammer, dat toch de gehele avond het play-back-idee op de achter grond bleef, waardoor een zekere ge forceerdheid bleef bestaan. Schaken Philidor 2 werd kampioen van LSB Met een overtuigende overwinning op de enige concurent LSG II heeft Philidor het kampioenschap van dit seizoen be haald. De voorlopige uitslag ls 8-1. Mot een gemiddelde van 7Vi bordpunt per wedstrijd blijkt het kampioenschap wel zeer verdiend en promotie naar de KNSB zal wel geen moeilijkheden opleveren. Een 100% score uit de vijf wedstrijd» haalden W. Rosdorff, vorig Jaar verdien stelijk hoofdklasser en H. van Maarou. die In de eerste klasse voor Dordrecht al menig punt behaalde. Wanneer Voor schoten met 3 matchpunten uit de laat ste twee wedstrijden aan de degradatie weet te ontkomen zullen naar alle waar schijnlijkheid 4 Leidse clubs In de KN8B vertegenwoordigd zijn. Noteboomtoernooi Vanavond (donderdag) begint het tra ditionele Noteboomtoernooi, waarin voor de Invltatlegroep «Ie volgende spelers zullen aantreden: J. H. Timman, Jeugd kampioen van Nederland, tevens beker houder J. C. Kort, kampioen van L8G de LSB, A. M. J. v.d. Berg. studenten- de LSB, momenteel spelend ln Philidor Leeuwarden. De strijd is volkomen open, hoewel rar. De Groot wel outsider is. Het ls niet te verwachten dat Timman. zoals vorig Jaar, een beetje onderschat zal worden. Z(jn derde plnats b|J de we- reldjeugdkamploenachnppen heeft wel bewezen, hoe gevaarlijk hij ls. Er wordt gespeeld ln het „.Witte Huls" ln Oegst- goest. Vrijpostige Leidse student ook door rechtbank in ongelijk gesteld De Kantonrechter (mr. W. de Ko-1 uit persoonlijke omstandigheden bij de ning) te Leiden wees verleden jaar ander gelegen als overlast wordt on- zomer een vonnis, waarbij een student, dervonden. die in Oegstgeest een kamer had ge- huurd, tot ontruiming werd veroor-1 De rechtbank overwoog dat de ziens deeld, omdat hij. tegen de wil van zijn i wijze van de Kantonrechter zich ge verhuurster, één of meerdere malen heel aansluit bij vrouw had laten over- De student kwam van dit vonnis in beroep bij de Haagse Rechtbank. Hij voerde ook daar aan dat zijn door de hospita ongewenste handelwijze haar niet de minste overlast had bezorgd en was het niet eens met de ziens wijze van de Kantonrechter dat het aandoen van overlast een term is, welke naar Nederlands spraakgebruik niet enkel duidt op het geval van last of hinder veroorzaakt door laakbare gedragingen, maar omvat alle geval len, waarin men iemand tot last strekt, ook door een gedraging, welke alleen daaromtrent reeds november 1957 door de Hoge Raad gewezen arrest. De rechtbank nam voorts in aanmer king, dat de student het recht pre tendeerde om wanneer hem dit zou zinnen met de één of andere vrouw in de gehuurde kamer de nacht door te brengen en achtte dit voor de ver huurster dermate aanstoot gevend, dat zij terecht van hem als huurder wenste bevrijd te worden. De rechtbank bevestigde het vonnis van de Kantonrechter en veroordeelde de student tot betaling van 430.- Aanstekelijke choreografieën De nationale muziek is een overvloe dige bron voor de Tsjechische danskunst, die gisteravond in vele facetten over het voetlicht kwam. De klassieke inslag kreeg gestalte in dansen o.m. uit de opera „Die verkaufte Braut" van Sme- tana, het louter folkloristische ontving van de zaal de meeste response, wat overduidelijk bleek na de pauze. ■rmelden we nog de doedelzakken- waaronder Slavische dansen, die minder polka, komisch en vrolijk, de Hon- capricieus n strykerngroep met cembalo en klarinet vertolkte vaardig en zelfs virtuoos karakteristieke melodieën, y' die minder bedachtzamer van aard ga®r8« melodieën zijn dan de door de zigeuners geïnjec teerde Hongaarse dansen. Uit het programma van voor de pauze noemen wij verder nog een demonstreren van de „fujara", een bekend Tsjechisch instrument, dat veel weg heeft van een lange, lichtelijk hese fagot, en een dans van de Slowaakse rovers met ver bluffende staaltjes van acrobatische fleurig, boeiend schouwspel I hoogtepunt uit het optreden vonden we de Dans uit het oude Praag, met prach tige Praagse „apache-typen" en straat meiden, die kostelijke en aanstekelijke taferelen te zien gaven met veel mimiek en dans-expressie. Ook de solodans I „Grand-përe" (een krasse en vitale „grijsaard", die toch te veel hooi op de vork had genomen) was grandioos. Van virtuoze lichaamsheheersing getuigde het spel uit Walachye. een dolle boertige boel. het strijkje iichtvoetlge, lenige en exacte dansen der ballerina's o.m. in de dansen uit het oriëntale Slowakije met een wervelende slot-csardas. De vele aanwezigen, die in de doedel- zakkenpolka hun medeleven al tot uiting brachten in een spontaan meeklappen, waren opgetogen over dit temperament- volle, kleurige gedisciplineerde Tsjechl- Aan het'eerste deel zal men -ongetwlj- j mannendans in flitsende bewegingen. sche folkloristische festyn, dat onder feld de beste herinneringen bewaren Dat de Tsjechen en Slowaken een volk andere werd bijgewoond dor de ambassa- rond het optreden van de anonieme doe-! vormen, dat over een rijke fantasie en deur* van Tajecho-Slowakije en Frank- «Mukspeler, Dit Instrument doet enigs- 1 humor beschikt bleek psa ten voile tn rijk. T. P, Dit is de bijnaam van Aartswoud, een dorp onder Hoogwoud, tegenover de zuidwest hoek van de Wleringermeer. Daar begint het Groetkanaal, dat zich voortzet als Waardkanaal naar het Amatelmeer. In vroeger tijden waa de bevolking daar zo arm, dat zy op blote voeten liep. Dank zij de toenemende ontwikkeling en welvaart be horen deze toestanden tot het verleden. Thans is het een welvarende bevolking, waar zelfs abonnees van De Leidse Courant te vinden zijn. Geen wonder: het is een voortreffelijke krant, met al het nieuws, zo wijd de wereld strekt, tot in uw eigen straat. Daarbij, in een smaakvolle opmaak, een keur van artikelen, door uiterst bekwame journalisten en medewerkers geschreven. Het is dan ook beslist niet moeilijk, om een nieuwe abonnee op deze graag gelezen krant aan te brengen. Probeert het eens by familie, vrienden en kennissen' Uw aktiviteit honoreren wy met twee spellen Leidse Courant speelkaarten. Zend nog heden onderstaande bon in! Zend nog heden onderstaande bon In! BON Ondergetekende: Naam: Straat: Woonplaats: geeft ala nieuwe abonnee op: Straat: Woonplaats: wenst te betalen: x) per week x) per maand x) per kwartaal wat niet verlangd wordt. 1,04 4.45 13,35

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3