ACCENT de beste tabak is NDRTDN tabak Ambtenarenloon beheerst vandaag debat in Kamer echt NORTON PLAIN/ NORTON FSHTEI Helpende hand voor Mireille Verlies verwacht voor linkse S.V.B. bij studentenverkiezingen Informateur Segers geeft opdracht terug ALARMCENTRALE IN DRIEBERGEN OPEN Miedema blijft als parochie daarop staat BEERNINK ONDER DRUK C.N.V.~NËEMT STELLING TEGEN „LUIE WERKLOZEN" DINSDAG 20 FEBRUARI 1968 DEi L.JC1DSE CUUKANT PAGINA 5 ADVERTENTIE NORTON is erf Drie simpele woorden, een wereld van verandering NORTONheeü het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NORTON - rijp, vitaalecht Koop een pakje. Probeer er een, juistdat is Norton! United Cigarette Factories Inc. 25/1.50 Manager Robert Stark stak Mireille Mathieu gisteren op haar ziekbed 'n troostende hand toe. De gevierde ster die wel eens getipt wordt als de opvolgster van Edith Piaf was de dag tevoren zoals bekend met haar auto in een slip geraakt en tienmaal over de kop geslagen. De voorgeschreven rust was oorzaak wan het afzeggen van de contracten voor optredens tot eind maart. N.S.A. profiteert van verlies S. V.B. (Van ten onzer verslaggevers DEN HAAG. Deze week gaan de Nederlandse studenten aan universiteiten en hogescholen ter stembus om hun af gevaardigden te kiezen voor de plaatse lijke „grondraden", die op hun beurt weer de leden leveren voor de raad van vijftig, dat een soort parlement vormt van de alle parftjjen overkoepelende Nederlandse Studenten Raad (N.S.R.). De belangrijkste deelnemende partij en aan de stembusslag van vandaag, morgen en overmorgen zijn: het Neder lands Studenten Akkoord (N.S.A.), de Studenten Vakbeweging (S.V.B.), de nieuwe D '66-achtige groepering „Stud '75" en het Algemeen Non-Politiek Stu dentenbelang (A.N.P.S.). De Progressieve Studentenorganisatie (P.S.O.) leed vorig jaar bij de verkiezingen een fors verlies en is thans niet meer van de partij. Men is gedeeltelijk opgegaan in „Stud '75". In verschillende steden nemen voorts plaatselijke groeperingen aan de verkie zingsstrijd deel, zoals bijvoorbeeld in Wageningen en Drienerlo. Sommige van deze plaatselijke groeperingen weten soms door te dringen in de raad van vijftig, die momenteel nog als volgt is samengesteld: N.S.A. 23 zetels, S.V.B. 18, P.S.O. 5 en plaatselijke groeperingen tezamen 4 zetels. Het maken van prognoses omtrent de uitslag bij studentenverkiezingen is al tijd een hachelijke zaak. Ten eerste tonen veel studenten voor dé verkiezin gen nauwelijks enige interesse (vorig jaar bracht 57 procent der studenten geen stem uit). Het zijn derhalve vooral de politiek-gelnteresseerden studenten, die hun stem uitbrengen. De S.V.B. heeft haar groei afgeremd. KAMERONTBINDING BELGIE? (Van onze correspondent) BRUSSEL De pogingen van de Belgische informateur Segers om door een vergeljjk met bestuursorganen van de Leuvense universiteit de regering-Van den Boeynants opnieuw in het zadel te helpen, z(jn definitief mislukt. De informateur zou z(jn opdracht, zeer waarschijnlijk vandaag nog, aan de koning teruggeven. Vandaag wordt ook het besluit tot Kamerontbinding verwacht. Als meest waar schijnlijke data voor de nieuwe verkiezingen, die nu onontkoombaar zijn geworden, noemt men 31 maart of 7 april. Voordat de Kamers wordt ontbonden, zullen zij noemt men 31 maart of 7 april. Voordat de Kamers worden ontbonden, zullen zij nog eenmaal bijeenkomen om goed te keuren, dat 't nieuwe parlement, evenals het nog regerende, een grondwetgevende vergadering wordt. Dat is belangrijk, omdat in het geheel van de kwesties die in België geregeld moeten worden, ook een nieuwe grondwet behoort. Informateur Segers heeft in Leuven geen succes kunnen boeken. De standpunten van de bestuursorganen van de beide afdelingen van de universiteit zijn niet te overbruggen. De Franstalige afdeling blijft het beginsel van de overheveling naar Wallonië afwijzen, ondanks het feit dat de Nederlandstalige afdeling bereid is te praten over een timing en financiële waarborgen. Maar de eis van de Nederlands- taligen, dat een wettelijk gegarandeerde datum wordt vastgesteld waarop de operatie-verhuizing voltooid moet zijn, blijft het grote struikelblok. doordat men de meeste aandacht is gaan geven aan allerlei „grote politieke za ken", zoals Vietnam, de N.A.V.O. etc., die met de studentenbelangen van alle dag niets te maken hebben. Terwijl N.S.A. en P.S.O. veel meer voelden voor praten en onderhandelen om bepaalde verlangens verwezenlijkt te zien. Deze taktiek kwam vooral tot uitdrukking in het N.S.R.-bestuur, waar S.V.B.-ers geen zitting wilden hebben. De N.S.A. zegt, dat het de onderwijs structuur wil vernieuwen en dat het er bij de S.V.B. om gaat geld te pompen in een verouderde structuur. Het algemeen Non-Politiek Studenten belang wordt door de N.S.A. als „irreëel" en ..boerenpartijachtig" afgedaan. „Stud "15" wordt in de ogen van het N.S.A. gezien als een onduidelijke groep, die alleen maar pragmatisch te werk wil gaan zoals D '66. Omgekeerd zegt de S.V.B.. dat de N.S.A. een wat stoffige club van „be kakte, rechtse corpsleden" is. Verbete ringen voor de student moeten keihard worden afgedwongen, zo stel. de S.V.B. Al met al dus conflictstof genoeg om er in de verkiezingsstrijd fors tegen aan te gaan. De buitenwereld zal er echter nauwelijks iets van merken. In de uni versiteitssteden hangen natuurlijk wel de nodige pamfletten en leuzen, maar in de sociëteiten, mensa's en collegezalen spe len de eigenlijke gebeurtenissen zich af. Nieuwe standplaats witte Porsches Van o e correspondent) DRIEBERGEN „De sectie voor bij zondere verkeerstaken is langzamerhand uitgegroeid tot een onderdeel van het korps rijkspolitie, dat een belangrijk aandeel levert in de bestrijding van de verkeersonveiligheid en de handhaving van de verkeerswetgeving. In de toe komst zal een goede samenwerking met de korpsen van de gemeentepolitic, de verkeersgroepen van de rijkspolitie en de dienst luchtvaart van de rijkspolitic meer dan ooit nodig zijn. Er is immers een wetsontwerp op komst tot wijziging van de politiewet, waarin juist de taak van de politie ten aanzien van het ver keer op de grote wegen buiten de bouw de kommen wordt omschreven". Dit zei de minister van Justitie, mr. C. H. F. Polak, bij de officiële opening van de nieuwe vestiging van de sectie voor bijzondere verkeerstaken van de rijkspolitie in Driebergen. De minister liet verkeerslichten op groen springen, waarmee hij de nationa le verkeerscentrale der rijkspolitie in Driebergen opende. De twee verkeerslichten markeerden de ingang naar een garage, waar nor maal de 50 oranje witte politieporsches zijn gestald, maar waar nu een ten toonstelling was ingericht die een goed inzicht gaf in het werk van de sectie bij zondere verkeerstaken, die in en om de villa Hoogerwoerd is gevestigd. De honderden genodigden werden in de eerste stand geconfronteerd met een aan stukken gereten auto, waarin twee weken geleden 3 Chinezen de dood von den, als illustratie waartoe onveilig ver keer leidt. Minister Polak prees de mannen van de sectie bijzondere verkeerstaken. „Dank zij deskundigheid, doelmatig en correct optreden hebben zij bij landge noot en vreemdeling een uitstekende or dat verkeersdrukte en stremmin gen op de Nederlandse wegen kunnen worden opgevangen. Voorts vindt men hier een ultramoderne commandoka- r, een alarmcentrale, mobilofoonka- rs, een telefooncentrale, een telexpost het opvangcentrum voor berichten die via de meldzuilen binnenkomen. De alarmcentrale is dag en nacht bezet. De groep heeft nu de beschikking o 50 witte porsches, die dagelijks de tosnelwegen in Nederland berijden o een totale afstand van 500 kilometer. (Van onze correspondent) SCHAESBERG „Ik weet nog niet precies, wat ik na mijn ontslag als pas toor zal doen. Dat zal van de parochie afhangen. Als de parochie wil dat ik blijf, dan zal ik wel blijven. Maar geen sprake van dat Ik in beroep ga te gen het ontslag. Voor een pastoor is de bisschop altijd het hoogste gezag". Dat zei pastoor Miedema gisteren op de laatste dag voor het ultimatum. Na zijn ontslag zal pastoor Miedema in ieder geval niet in de pastorie blijven „Ze zullen voor een huis moeten gen, want het is nu voor mij nog te fris om te kamperen. Ik heb me eigenlijk nog niet zo bezig gehouden met de vraag wat ik na mijn ontslag precies allemaal moet doen. Dat doe ik natuurlijjk wanneer ik het „pokkenbriefje" van de bisschop heb gehad. Veel zaJ van de pa rochie afhangen en dan versta ik onder de parochie al de mensen, die bij mij naar de kerk komen". Noch de bisschop van Roermond mgr. P. Moors, noch het bisdom, heeft tot nu toe een exemplaar ontvangen van het witboek inzake de kwestie-Miedema. De bisschop heeft uit de kranten kennis moeten nemen van een aantal losse cita ten uit het witboek. Daarin bevond zich onder andere de tekst van de brief, waarin pastoor Miedema de bisschop meedeelt niet vrijwillig ontslag te ne men als pastoor van de St.-Michaëlpa- rochie van het Eikske. Deze brief werd pas vrijdagmiddag ter hand gesteld aan de bisschop. Vandaag zou mgr. Moors aan pastoor Miedema meedelen, welke volgende stappen ondernomen zullen worden. (Van onze parlmientaire redactie) DEN HAAG ULot-wel de Tw —ét Kuner vanmiddag formeel de hele begroting van Binnenlandse Zaken en daarmee het beleid van minister mr. II. Beernlnk en staatssecretaris Van Veen besprak. viel het accent van het Kamerdebat op de moeilijkheden rond de arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel. In het na-oorlogse Nederland hebben zloh zelden zulke spanningen tussen werkgever en werknemers voorgedaan als nu het geval Is tussen minister Beernink'staatssecre- taris Van Veen en de ambtenaren. Er is een regelrechte vertrouwenscrisis, die zich reeds heeft geuit in de wens van de ambtenarenorganlsatles tot het aftreden van de bewindslieden. Het gaat hier, zien wij het goed. nog meer om een principiële dan om een materiële kwestie, die terug te voeren lb tot prinsjesdag. Toen werden name lijk enkele, voor de ambtenaren ongun- stige maatregelen aangekondigd met het motief, dat ook het overheidspersoneel zijn bijdrage zou moeten leveren aan het algemene streven van het kabinet tot beperking van do staatsuitgaven, Dit joeg „de kat ln de gordijnen", want hoe wel de ambtenarenorganlsatles dan wel- lioht bereid zouden zijn om te praten over een wijziging van de arbeidsvoor waarden als zodanig, z|j aanvaardden niet dat „budgettaire overwegingen" de drijfveer vormden. Beaulnigen mag niet over de rug van het personeel geschie den, zo was de stelling. Zl) wilden dan ook niet eens praten over dezo zaken. Aldus kwamen de bewindslieden voor de commissie uit de Tweede Kamer te staan, die de ambtenarenzaken behan delt. Die commissie vond de ontwikke ling zeer onbehaaglijk, te meer omdat de overheid niet „brandschoon" was. Br was namelijk al een circulaire uitgegaan naar lagere overheidsorganen met een aankondiging van de wijzigingen Ge verslechte ringen) per 1 maart en die circulaire wekte de indruk, dat het al een beklonken zaak was. „Neen", zei de regering, daarover ondervraagd, ..het is slechts de aankondiging van een voor nemen de Tweede Kamer heeft het laatste woord". Maar tot overmaat van ramp ging o.m. het ministerie van Ver keer en Waterstaat de wijziging ai doorvoeren De genoemde Kamercommissie ver zocht de Itewindslieden non een* met de organisaties te gaan praten, «luarbU bij voorbaat zeggend dat als dit gesprek de staat geld zou gaan kosten door het afzwakken van de maatregelen, z(J daar mee vrede zon hebben. Het overleguppa- raat werd weer bijeengeroepen, maar vrijwel alle organisaties weigerden een nader gesprek als de bewindslieden, die de oude stelling, dat budgettaire rede nen de achtergrond van de maatregelen vormden, niet wilden terugnemen. l)ut wilden z(j niet en dus ging men weer uWeen zonder aaken te doen. Van verschillende kanten Is thans een beroep op de Kamer gedaan om de bewindslieden van Winnen.andse Za ken niet (geheel) hun zin te geven. En verschillende Kamerleden hebben zul ke nauwe banden met de ambtenarenor ganlsatles, dat zij het minister Beernlnk niet gemakkelijk zullen maken en en kele concessies zullen afdwingen. Dit is mogelijk, omdat bJJ de overheid tinders dan bij het bedrijfsleven geen sprake ls van onderhandelen maar van overleg. De ambtenarenorganlsatles mo gen hun wensen inbrengen en er wordt (ADVERTENTIE) Rectificatie op Televisieuitzending ACCENT is op 1 maart overal verkrijgbaar Nieuw opinieweekblad dikwijls naar hen geluisterd, maar uit eindelijk is het de regering, die do ar beidsvoorwaarden oplegt. De punten, die thans in het geding zijn, betreft niet de salarisverhoging, al wordt ook die te laag geacht. De ambte naren hebben namelijk twee procent ver. hoging gekregen, maar ln de loop van het. jaar volgt een aanpassing aan het bedrijfsleven, dus wat nu te weinig werd gegeven blijft wel ln het vat zitten. Een probleem in dit verband is overigens nog wol, dat de organisaties vinden, dat de afstand tussen de beter- en laagst betaalden door de procentuele verhoging steeds groter wordt. Ze zouden dan ook liever een deel van de verhoging in „centen" en een deel in „procenten" willen hebben. Zwaartepunt vormt ech ter de voorgenomen verslechtering van de kinderbijslagregeling, van de ver plaatsingskostenregeling en van de pre miespaarregeling. Overige zaken, die ongetwijfeld aan de orde komen, zijn de te volgen werk wijze bij burgemecsterbenoemlngen, ge meentelijke herindelingen, overplaatsing van het pensioenfonds naar Heerlen, de organisatie Bescherming Bevolking, de eventuele gemeenteraadsverkiezingen in de nieuw te vormen gemeente Gronin gen en de binnenlandse veiligheids dienst. UTRECHT (ANP) Het christelijk nationaal vakverbond tilt zwaar aan de beweringen uit sommige kringen, dat de werklozen liever lui dan moe z(jn, dat ze liever de w.w. trekken dan dat ze voor een puar tientjes meer aan de slag gaan en dat zc van alles verzinnen om niet weer te hoeven werken. „Op deze manier wordt immers een blaam ge worpen op duizenden Nederlandse werk nemers", aldus het l N V. Het verbond spreekt van „erngtige beschuldigingen". Als ze juist zijn, is het een hoogst bedenkelijke misstand, wuar- aan zo snel mogelijk een eind moet wor den gemaakt. Maar wanneer ze onjuist zijn is het volgens het C.N.V. bijzonder onrechtvaardig zulke beschuldigingen rond te bazuinen. „Dan dient dit soort praatjes snel en voorgoed de kop te wor den ingedrukt". Als slecht voorbeeld noemt het CNV de directie van de jutefabriek Ter Horst en Co. in Rijssen. Deze fabrikant deed naar het oordeel van het CNV beschul digingen aan het adres van de werklo zen, die op geen enkel bewijs steunden. Anderzijds beseft het CNV, dat de so ciale verzekering een groot goed Is, be doeld voor mensen die buiten hun schuld in moeilijkheden zijn geraakt. Juist daarom wil het CNV de zaak niet loten bederven door profiteurs, die het zonder geldige reden vertikken weer aan het werk te gaan. Het hart van de sectie vdbr bijzondere verkeerstaken is het berichtencentrum, waartoe ook de verkeerscentrale behoort. Dit centrale verbindingsapparaat zorgt Tijdens de opening de niettuie alarmcentrale van de rijkspolitie klom minister Polak op een van de nieuwe motoren, die door de rijkspolitie worden gebruikt.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5