Willy Burgmeij er door trots Nieuwveen ingehaald 17 kamertjes, die altijd bewoond worden DINSDAG 20 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT 'n Halve eeuw 21 November vorig jaar was het vijftig jaar geleden, dat pater Rou ter, kapelaan van de Hartebrug- kcrk, het Initiatief nam tot de stichting St.-Margarita van Corto- na ais onderdeel van de Zlta-ver- eniglng (de r.k. Internationale Ver. tot Bescherming van Meis jes). Hoewel de halve eeuw dus al vol gemaakt werd, hebben de zus ters Franciscanessen van Breda van de zusters van het St.KHsa- beth-zlekenhuis) besloten het feest donderdag 22 februari te vieren. De naamdag van St.-Margarita van Cortona. 's Middags wordt in de kapel om 2.30 uur een plechtige Eucha ristieviering gehouden. Daarna ls er een receptie. De zusters, de kin derverzorgsters, de moeders en de kinderen vieren het feest 's avonds. ZUSTERS MAKEN VAN HUN WERK GEEN MELODRAMA ?ooEen aflopende zaak, vraagt U? Er zijn meer mensen, die dat gevraagd ebben, maar laat ik U wel zeggen, dat we er hier niet veel van lerken, dat er tegenwoordig meer en misschien beter sexueel voor- elicht wordt dan vroeger Zuster Michael, directrice en huis- verste van de St. Margarita van Cortona Stichting, is er van overtuigd, •iaTi' at het 50-jarig feest van „de Cortona" zoals de huizen aan de laagweg populair genoemd worden niet het laatste jubileum zal :ijn Huize Elisabeth de villa van wijlen prof. Kamerlingh Onnes waarin de zusters en een aan tal bejaarden wonen. Op de achtergrond het in 1958 gemo derniseerde en uitgebreide pand waarin de moeders en de kin- 1ULP BIEDEN AAN Dankbaarheid MEISJES IN CRISISSITUATIE ,Een apart en mooi vak," zo karak teriseert zuster Michael, franciscanes Breda, 't werk, dat in de Cortona- tichting door een groot aantal mede- erksters en medewerkers wordt ver- ope'Jfcht. „Het niet-gehuwde meisje, dat kumoeder gaat worden proberen wij zo mogelijk op te vangen en terug plaatsen in de maatschappij. Over i4.Glonde en kwaad, zoals dat vroeger lebeurde, hebben we het hier niet. s staat voorop, dat de niet- ihuwde aanstaande moeder het enorm loeilijk heeft en dat zij in een crisis situatie verkeert. De onmisbare hulp, zij nodig heeft, proberen wij haar goed mogelijk te geven Zuster Michael en haar medezusters <*ijn dus bepaald geen Victoriaanse maar vrouwen, die reëel een jlntwoord pogen te geven op een reële ntwikkeling Het werk van de Margarita van lortona Stichting is in de afgelopen ijftig jaar overigens wel aan een iele ontwikkeling onderworpen ge veest. Dat wordt bijvoorbeeld al vol- .•nde geïllustreerd met de vraag of ie zusters van Breda, als zij vandaag 'oor het eerst met dit werk zouden «ginnen, nog zouden denken 't huis vernoemen naar Margarita van Cor- Margarita van Cortona was een Italiaans meisjes uit de twaalfde eeuw, lie ongehuwd moeder werd. In een even vol versterving en boetedoening werd zij gelouterd en geheiligd. ,Waar wij voor werken en wat wij is, dat een meisje, dat een- naai in moeilijkheden is geraakt, Weer normaal de maatschappij in kan, een behoorlijke baan krijgt en tot een ;oed huwelijk komt," zo zegt zuster tfichael. „Daar is overigens niet mee jezegd, dat er enige reden zou zijn neer te kijken op het werk, dat in iet verleden is gedaan. Alle hulpver lening en ideeën moet men in zijn :ijd plaatsen. Het nageslacht zal \vel- icht ook iets te zeggen hebben op iet werk, dat tegenwoordig in de •ortona gedaan wordt. Maar als men het werk van de Stich ting wil bezien tegen de historische achtergrond dan past slechts grote waardering en dankbaarheid, 't Was tocht vroeger zo, dat 'n meisje in stad en dorp werd nagewezen, dat zij als 'n getekende en zonder een behoorlijke huwelijkskans moest verder leven De zusters van Breda hebben zich het lot van deze meisjes bijzonder aange trokken en voor een niet gering deel van zorgen bevrijd. Milder De maatschappij is tegenwoordig heel wat milder, een niet-gehuwde moeder en haar kind zijn minder af hankelijk van liefdadigheid dan vroe ger, doch men behoeft eigenlijk maar enkele minuten met zuster Michael te praten om overtuigd te worden van de noodzakelijkheid, dat het werk voor de niet-gehuwde moeder een heel bij zondere en ook tere taak is, die men echt moet verrichten uit een duide lijke en christelijke levensvisie. De maatschappij is heel wat milder geworden. Wettelijk en in financieel opzicht is er veel geregeld, maar naar de zin van zuster Michael zou er nog wel het één en ander kunnen veran deren: „Hoe vaak maken we het bij voorbeeld niet mee, dat een jongen, die met een niet-gehuwde moeder zou willen trouwen, wordt omgepraat door zijn familie?; in hoeveel plaatsen ook in Leiden ontbreekt een goede crèche, waar de moeder haar kindje overdag kan brengen, zodat zij be hoorlijk in haar onderhoud kan voor zien? Heel wat meer meisjes zouden dan niet meer behoeven te besluiten hun kind af te staan Het afstaan van het kind komt ove rigens niet alleen uit deze reden voort. „Verreweg de meeste meis jes," aldus de maatschappelijk werkster van de „Cortona", mej. M. Scheerder, „komen er toe uit hoogst respectabele redenen en na Zuster Nothburga, een centrale figuur in „de Cortona" aan het werk in de moderne verloska mer. Deze zuster is ook welbe kend bij de ambtenaren van de burgerlijke stand van Leiden. Gewoonlijk gaat zij de kinderen aangeven. een zwaar gewetensconflict. Veelal doen ze met pijn, maar in het besef het beste voor 't kind besloten te hebben, afstand. Een kind hoort in een goed gezin, moet een moeder én vader hebben is in de meeste ge vallen het motief en daar mag men echt wel menselijke bewondering voor hebben." Adoptie Het aantal niet-gehuwde moeders, dat afstand wil doen is echter niet groot veel meisjes, die aanvanke lijk toestemming hadden gegeven, krabbelen, als ze het kind eenmaal gezien hebben terug en slechts tien procent van de echtparen, die willen adopteren (en geschikt bevonden zijn door de gerechtelijke instanties) krij gen een kind toegewezen na een zeer strenge en tijdrovende procedure met veel waarborgen. In de Cortona-Stichting het in 1958 uitgebreide pand Haagweg 47 werken behalve 8 religieuzen (6 met kraamaantekening) ook 13 leken- kinderverzorgsters. Aan de Stichting zijn verder verbonden de reeds ge noemde maatschappelijk werkster, mej. Scheerder, drs. P. J. Stolker, psycho loog, en dokter C. F. M. Langezaal. gewoonlijk (en helaas) de enige heer aan het kraambed. Pater Van Galen, franciscaan, is de moderator van het huis, dat evenwel in principe open staat voor iedere jonge vrouw, katho liek of niet. Over het algemeen verblijven de moeders ongeveer twaalf tot dertien weken in de Stichting, die sinds kort een erkende kraamkliniek is. Sinds de zusters in 1958 hun intrek namen in de voormalige villa van prof. Kamer lingh Onnes Haagweg 49, waarvan een deel wordt verhuurd aan bejaar den beschikken de jonge moeders ook over een eigen kamertje. Zeven tien kamertjes, die altijd bewoond wordenDaarnaast zijn er in het pand Haagweg 47 drie afdelingen voor de kinderen van de verschil lende leeftijden. Kinderen, die bij hun moeder blijven of niet geadop- Zuster Nothburga en zuster Mi chael in de peuterkamer. Een beetje rommel meer of minder op de vloer is geen probleem. Als de kinderen maar plezier hebben teerd worden, kunnen tot hun vierde jaar in „de Cortona" blijven. Daarna gaan zij over naar een kindertehuis of naar de moeder. „De Cortona" is een druk gezin met veertig kinderen, waarin het vaak feest is. Er komen immers vaak broertjes en zusjes bij en alle verjaardagen worden gevierd. Want dat bleek ook al uit de Vier van de veertig kinderen van de Margarita van Cortona Stich ting. „Mooi en dankbaar werk", zegt moeder Michael, „we maken er geen melodrama van woorden van zuster Michael de zusters maken van hun werk geen melodrama. „Mooi en dankbaar Leidse Pluimvee- en Konijnensportver. met bekroningen te Krimpen a. d. Lek Op de Provinciale Kampioenstentoon stelling welke op 15, 16 en 17 februari jl. door de vereniging BVW te Krimpen a.d. Lek werd georganiseerd waren ook door leden van de Leidse Pluimvee- Konijnenvereniging LPKV 27 dieren in geschreven. Elk dier werd door drie keurmeesters gekeurd, waarna de pun ten bij elkaar werden geteld. Bovendien had de LPKV ingeschreven voor het Verenigings kampioenschap. Hiervoor moesten 5 dieren plus 1 reserve worden aangewezen. De LPKV en de vereniging VZOD te Bergambacht behaalden belde het hoogste aantal punten, nl. 120. De beste Leidse reserve gaf tenslotte de doorslag. Als kampioen kwamen de vol gende inzenders uit de bus. Het kampi- oensdier per ras wordt met (k) aange duid. Sier- en Watervogels: P. J. de Groot, Hazerswoude met Pe- kingeend 21 p. kmet Muskuseend 22 p. (k) tevens beste Watervogel, met Kwakereend 19 p. (k) en met Parelhoen 21 p. (k); A. W. J. Zevenhoven, Zoeter- woude met Ind. Loopeenden 19 en 21 p. (k). Hoenders: W. Gijsman, Leiden met Orpington 21 p. (k); N. J. Vrlezekoop, Hazerswoude met Holl. Kriel Zilverpatrijs 14 p. C. de j Geus, Lelden met Sebrichtkrlel Goud 17, 16, 17 en 16 p. Mevr. Hoogeveen, Hoog- madé met Javakriel Zwart 15 p. Konijnen: L. C. J. v. Ruiten, Rypwetering met Lo- tharinger 22 p. (k) tevens beste der te keningrassen. B. Schroef, Leiden met Franse Hangoor, 23 p. (k), (deze wint 2 jaar alles en overal). A. W. J. Zeven hoven, Zoeterwoude met Witte Nw. Zee lander 19 p. (k). Sj. Bruines, Zoeter woude met Callfornian 16 p. P. Zwanen burg, Lelden met Blauwe Wener 22 p. (k), (ook voor de zoveelste maal), S. Gommans, Lelden met Alaska 17 p. Mevr. W. J. v.d. Wijngaard-Nouse, Lel den met Luchs 19 p. (k). M. A. Hooge veen, Hoogmade met Hollander Zwart 9 p. en met Hollander Blauw 20 p. J. Wit- teman, Rypwetering met Hollander Gou wenaar 18 p. V. Vink, Zoeterwoude met Polen Blauwoog 19 p. ken 16 pnt. BlIRCEM. BREEN VERWELKOMDE .ONZE WILLY" OP GEMEENTEHUIS Maandagavond tegen half negen werd WUly Burgmetjor, onze vertegenwoordig ster op het jjs b(j de Olympische spelen te Grenoble, waar zy de 5e plaats op de 3000 meter wist te behalen, aan de ge- I meentegrens van Nieuwveen verwelkomd I en voorafgegaan door de fanfare van Crescendo en fakkeldragers van de gym nastiekvereniging „Kwiek" naar het ge- i meentehuis begeleid. By het gemeente- huis stond Intussen een grote groep Nleuwveners op haar komst te wachten. mogelijk nog meer, omdat Willy on danks het hoge niveau, dat zy heeft we ten te bereiken, het eenvoudige sportie ve meisje is gebleven, dat hopeiyk altyd haar sport op dezelfde biyde en speelse manier zal mogen biyven genieten". Draaginslgne Willy zelf, het slanke sport-sterretje, stond biy, byna wat verlegen tussen al deze feestvreugde en dankte met enke le vriendeiyke woorden voor de ont vangst, die ze geheel niet zo had ver wacht. De avond werd besloten met een gezellige receptie in het gemeentehuis. EXAMENS LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Ryksuniverslteit te Leiden zyn geslaagd: seml-artsex. R. Brand, Slik kerveer, A. Huetlng, Rotterdam, K. Swart, Gouda, F. M. Werner, Leiden; artsex. mej. A. v. d. Berg, Oude WeteT ring, en A. C van Hufferen, Lelden. Op 19 febr. zijn geslaagd: doet. ex. Ned. Recht J. C. Westering, Den Haag. Op 22 februari hoopt mevrouw M. A. Schaefer-van Oppen de dag te herden ken, dat het 50 jaar geleden is, dat zy promoveerde in de faculteit der rechts wetenschappen. De promotor was prof. Van Vollenhoven. In televisieprogramma Leidse medici over niertransplantaties Op vrijdag 23 februari a.s. aal ds A.VJt.O. van 21.50 tot 22.20 uur vla het tweede net een televisieprogram ma uitzenden, dat geheel is gewijd aan niertransplantaties. In deze door Roe lof Kiers geproduceerde en geregis seerde uitzending zuilen drie leden van de orgaantransplantatie-werkgroep van de Leidse Universiteit, te weten jhr. dr. J. de Graeff, hoogleraar in de inwendige geneeskunde, prof. ilr. M. Vink, hoogleraar In de heelkunde, en dr. J. J. van Rood, lector in de im- munoliaematologie, een uiteenzetting geven van de mogelijkheden en pro- bleven van niertransplantaties. De films en schema's, die in het programma ter illustratie worden ge bruikt. zijn grotendeels vervaardigd door de Centrale Dienst voor Visuele Documentatie van de medische facul teit der Leidse Universiteit. In ambulance overletlen Katwijks schoolhoofd plotseling onwel Het 64-jarige hoofd van de Caspar de Colignyschool te Katwijk, de heer J. W. BarteLse, is gistermiddag om omstreeks 17.00 uur in tijn auto in de Voorstraat onwel geworden. In allerijl werd de heer Bartelse. die hartpatiënt was, per ambulance overgebracht naar het Rotterdams Zeehospitium in Katwijk. Bij aankomst bleek de Katwyker echter reeds te zijn overleden. Pogingen om met zuur stofapparaten de levensgeesten op te wekken mochten niet meer baten. De heer Bartelse zou volgende maand met pensioen gaan. Gemeenschappelijke markt sierteeltprod ukten De ministers van landbouw van de Europese Gemeenschappen zijn het eens geworden over een gemeenschap pelijke markt voor bloembollen, bloe men en planten. De Nederlandse ex port van deze produkten bedroeg vorig jaar 870 miljoen gulden. Van die uit- voer ging 50 a 55 procent naar de landen van de E.E.G. De gemeenschappelijke markt voor sierteeltprodukten treedt op 1 juli in werking. De ministers waren het al lang eens over een systeem van kwali teitsnormen, dat toegepast moet wor den in 't onderlinge verkeer. Moeilijk heden waren er nog met een regeling van de invoer uit landen buiten de E.E.G. Over deze invoer zal voor 1 januari 1969 een besluit worden ge- Ingelast duel GSV-UVS Voor UVS ls voor zondag a.s. alsnog een competitiewedstrijd Ingelast en wel tegen GSV in Gouda. In verband met Haagse politierechter Autorit je wordt een duur grapje De 23-jarige garageknecht uit Lei den die zich voor de Haagse politie rechter had te verantwoorden was het autoritje dat hij maakte, stevig opge broken. Hij reed in Wassenaar tegen een lantaarnpaal waardoor de auto in brand vloog. Voor de nog niet afbe taalde auto moet hij nu de afbeta lingen voortzetten en de vernielde lantaarnpaal kost hem 900.- Aan dit alles komt geen verzekering te pas. want de gebeurtenissen vonden plaats, toen de bestuurder zich onder invloed van drank bevond. Hij was in een café met zeven glazen bier begonnen en de Haagse politierechter constateerde aan de hand van de gegeven», dat ver dachte nogal wat op had. De officier van justitie wilde er wel rekening mee houden, dat verdachte nog heel wat gevolgen van het ge beurde zal ondervinden en eiste 100.- boete voor de aanrijding, een week gevangenisstraf en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de dronkenschap. De rechter veroordeel de dienovereenkomstig. De heer Hydra, vertegenwoordiger van de Koninklijke Nederlandse Schaats bond, gewest Zuid-Holalnd, kreeg daar na het woord. Wllly ls nog jong, aldus Hydra, en er valt nog veel van haar te Nadat de ouders van Willy en haar verwachten. Er zyn in de sport slechts I broers en zusters uit de voorgaande winnaars, die het ere-podium kun- j auto's waren gestapt, arriveerde de nen beklimmen. Men behoeft niet altyd feestelinge per open sportwagen in haar de eerste te zyn, maar alleen al het Olympisch tenue, onder luid hoerage- felt 70Ver te zyn gekomen om deel te i roep en gejuich. Zij werd hier opgewacht hebben kunnen nemen, is een prestatie Idoor burgemeester H. L. Breen. wet- op zlch Namens het bestuur van de houders, het feestcomité, bestaande uit KNSB overhandigde de heer Hydra als I afgevaardigden van de verschillende ereteken, het draaginslgne van het ge- Nieuwveense verenigingen, alsmede af- weat zuid-Holland, gevaardlgden van de Cindu te Uithoorn. Het eerste grote bloemstuk werd over- I Op het bordes van het gemeentehuis handlgd namens het gemeentebestuur verwelkomde de burgemeester „onze en al spoedig was het sympathieke Jon- I Willy" en wenste haar een blijde thuis- ge rijdstertje als het ware bedolven en komst in Nieuwveen, na een verbiyf in omgeven door bloemen en bloemstukken i het buitenland, sinds december vorig I jaar. Met deze ontvangst wil het dorp j laten blijken, „hoe machtig we het vln- den, wat je hebt gepresteerd. Wy zijn allen buitengewoon trots op Je en ko men daarom hier byeen om je te huldi- I gen. Maar onze waardering geldt zo vele bewonderaars en verenigingen. Dokter en mevr. Van Dongen boden haar een zeer origineel geschenk aan. een serie foto's in boekvorm „zoals wij U zagen"; deze foto's werden door de gevers genomen tydens de vele televisie- uitzendingen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3