4 SteCöit^Soii/ïci/iu Regionale radio en televisie: Veel interesse voor NTS' „Zienswijze vooral een zaak van lange adem Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland Het rommelt nog steeds bij de VPRO... PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 20 FEBRUARI 196S O J rfS MAAR DE DAGBLADEN KIJKEN NU AL SOMBER... De V.V.D. niet buiten schot r, i de toestand in de liberale partij vergeleek met die binnen de link se groeperingen en binnen de confessio nele partijen. Binnen de confessionele partijen een ens wat winst de Arbeid een ruk naar links die, wanneer de jonge D '66 het niet al te knap doet, in het brede randgebied van de vroegere hlstorisch-linkse partij weer eens een VVD-waartse beweging zou kunnen ont ketenen. En bovendien 'n kabinet erkennen verschillende opzichten de i zelf 1 dat het ploegen van mr. Marijnen Cals tezamen overtreft. Maar ook het leven van de WD be weegt zich niet in 'n aards paradijs. Wat de handigheid van mr. Toxopeus en de spontane intelligentie van een jonge Vonhoff in maandenlange campagne pro beerden op te bouwen, is door één onbe waakt ogenblik van hun partijvriend mr. Van Riel weer ontluisterd. PN nu blijkt plotseling wat veel voor- namer is dan vele andere repercus sies op de geruchtmakende uitlatingen van de liberale senator dat de span ning binnen de WD toch heel wat gro ter is dan werd voorgegeven. Het machtige Amsterdamse convent van het Liberaal Democratisch Centrum (bedoeld als stuwmeer voor acties die de VVD tot 'n volkspartij moeten maken) laakt nu de tolerantie van de VVD-lei- ding voor conservatisme in de eigen ge lederen. Die leiding wordt onder druk gezet om uit te spreken dat het niet mo gelijk is zich liberaal te noemen en zich tegelijkertijd conservatief te gedragen; zelfs ten koste van tijdelijk ledenverlies zou de liberale partij zich moeten dis tantiëren van een rechtse instelling. En daar zit mr. Toxopeus dan met de brokken. Terwijl hij beminnelijk glim lachend nog altijd verkondigd dat de christen-democratie best mag bestaan, doch dat wie zinnig is toch op de duur dient te kiezen tussen liberalisme of so cialisme, rebelleert in zijn eigen club de éne groep tegen de ander inzake de op vattingen over dat liberalisme. Er wordt door liberale mond een taal gesproken, die eerder een dialect van D '66 dan van de VVD genoemd zou moeten worden. Er gaan zelfs stemmen op die zo spreken dat men zich afvra gen moet of Den Uyl zijn „nooit met de VVD" wel handhaven kan. Kortom, ook de partij van Toxopeus kent haar radica- HET maakt het politieke beeld in Ne derland er niet duidelijker op. En het versterkt wellicht de mening van rusti ge waarnemers, dat er gevoelsmatig op dit noemt allerlei bewegingen gewekt en gevoed worden waarvan helemaal niet vaststaat, waartoe ze na een kris tallisatieproces zullen lelden. Hieruit putten sommigen natuurlijk argumenten voor hun pleidooi dat een stembusakkoord het geijkte middel is om praktisch te kunnen vaststellen hoe in de Nederlandse burgerij de kaarten liggen. Maar zoals de zaken in Neder land de laatste tijd marcheren, vrezen we dat het resultaat na verkiezingen op basis van een stembusakkoord in Neder land niet veel anders zal zijn dan tot nog toe geschiedde op basis van afzonderlij ke programs. De burgerij kiest wel, maar voelt zich daarna bedrogen. Want een tekst kan op verschillende manie ren vertaald worden. De omstandighe den namelijk dwingen daartoe; zie En geland, zie Amerika, zie andere landen waar het politiek beeld zo veel eenvoudi ger lijkt dan ten onzent. VOORLOPIG staat voor ons in elk ge val vast, dat de onzekerheid die ge paard gaat aan het streven naar de tot standkoming van n Nederlandse C.D.U. niet meer onzekerheid schept, dan de bewegingen aan het liberale en socialis tische front. Wel blijkt van week tot week sterker, dat de programmatische vormgeving van zo'n C.D.U. de belangrijkste bijdrage zal vormen tot haar eigen bloei en be staansrecht. Rem op cultuurontplooiing BELASTING op de toegevoegde waarde is voor de meeste Nederland se burgers maar een moeilijke techni sche zaak. Begrepen wordt, dat in het vlak van de indirecte belastingen de fiscus straks meer van de burgerij gaat vragen. In vrijwel alle zes landen van het EEG-verband waar tot invoe ring van het BTW-stelsel besloten is, wordt er over onderdelen dan ook ge klaagd en gemord. Voor Nederland schijnt een van de ge volgen te zullen worden dat op het ge bied van cultuur en recreatie de belas tingdruk zwaarder gaat uitvallen. De be lasting op de toegevoegde waarde kan zowel tot prijsverhoging van produkten als tot het duurder worden van cultu rele manifestaties leiden. Tot nog toe heeft de Nederlandse wetgever niet la ten blijken op ruime schaal gebruikt te willen maken van de mogelijkheid om voor sociaal-culturele belangen bijzon dere voorzieningen te treffen. Dit zou betekenen, ^at het nu van het parlement afhangt om te voorkomen dat de belasting op de toegevoegde waarde een soort van rem op cultuur ontplooiing worden gaat. Dan krijgen we Weer het onbegrijpelijke van troversiële maatregelen: een minister Klompé die de vermakelijkheidsbelas- HILVERSUM Een programr waarmee de NTS zonder veel ophef gestart, blijkt al na de eerste uitz< „Zienswijze", dat op 18 januari j.l. voor het eerst werd uitgezonden en waarop vele en zonder uitzondering positieve reacties zijn ontvang progri In di maand wordt uitgezonden, worden geestelijke en maatschappelijke peringen aan het publiek voorgesteld. Naar aanli ding werden van vele kantten inlich tingen gevraagd over de gepresenteer de groepen: vrij-katholieken, baha'i Tev< waardering uitgesproken voor dit ini tiatief van de NTS. Uit de reacties blijkt bovendien, dat ook in de wereld van de geestelijke stromingen zelf grote belangtelling voor dit NTS-programma bestaat. Het eerste programma blijkt op verschil lende plaatsen collectief te zijn ge volgd en bediscussieerd. Op donderdag 22 februari zal de NTS van 19.25 tot 20 uur op Nedi tweede programma in dez< zenden. Ditmaal worden gepresenteerd de Nederlandse Vereniging van Spiri tisten „Harmonia", de Nederlandse Vegetariërsbond en de internationale orde der gemengde vrijmetselarij Dorit Humain". Dit seizoen volgen nog drie uitzendin gen: op 14 maart, 11 april en 9 mei. Voor deze uitzendingen zijn besprekin ting te lijf gaat c i gev de cultuur wat meer :etbelasting op de de ruimte weer Witte v de toegevoegde gaat inkrimpen. king neemt, dat zo'n offensief van Fi- inclën op Cultuur en Recreatie onmid dellijk weer gevolgd zal worden door in vrager subsidie, dan weet de Kamer eens voor het bekende probleem gesteld wordt: waarom een maatregel en als het effect daarvan weer door paar andere maatregelen ongedaan t worden gemaakt. ant zo'n omweg kan toch tot gevolg hebben, dat de rem op de cultuuront plooiing even aangetrokken wordt e: ook al is het slechts tijdelijk i sprake is van stilstand. En dit op gebied waar, als het gaat om cultuur ontplooiing van de grote •erheid toch nooit opgevi n razend tempo. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ontwikkeling van regionale en nale programma's wordt namelijk in de omroepwet lokale radio en televisie zal in ons land een zaak van uitsluitend toegestaan aan instellingen, die representa- lange adem worden. Er blijken veel haken en ogen tief zijn voor culturele en maatschappelijke stromingen aan vast te zitten. Op het ministerie van Cultuur, Re- in de regio. Die instellingen mogen geen winsten maken, creatie en Maatschappelijk Werk denkt men een eind die niet voor de vervulling van de omroeptaak worden in de goede richting te komen, wanneer over een half aangewend. Het is voorts geoorloofd inkomsten te ver jaar de algemene maatregel van bestuur gereed zal garen uit het uitzenden van reclameboodschappen via zijn, die op grond van de omroepwet deze materie nog regionale en lokale radio- en t.v.-zenders, maar men nader zal regelen. Met name op het punt van de toe- mag niet uitsluitend op de ontvangsten uit reclame wijzing van zendtijd aan representatieve culturele in- drijven, er moeten ook andere bronnen van inkomsten stellingen in een bepaald gewest, streek of stad. De zijn, zoals subsidies van provincie of gemeenten en voorbereiding, samenstelling en uitvoering van regio- contributie-opbrengsten. TELEVISIE HEDENAVOND Met name in de dagbladwereld ziet men de komst van de regionale en lokale radio en televisie met reclame boodschappen niet zonder zorgen tege moet. De dagbladen hebben met de landelijke reclame-uitzendingen op het e televi het nodige te stellen. Het advertentie aanbod werd er nadelig door beïnvloed doordat een deel van de reclame budgetten van de adverteerders aan de dagbladreclame werd onttrokken. Vooral de regionale en lokale dag- en nieuwsbladen vrezen daarom opnieuw nadelige gevolgen te zullen onder vinden van regionale en lokale radio- en t.v.-reclame. Men is er echter ook van overtuigd, dat de ontwikkeling niet te stuiten zal zijn. Het is daarom logisch dat verschillende dagbladen al bijtijds pogen om bij de komende ont wikkelingen actief betrokken te worden. Dagbladen-t.v. Zo zijn er bijvoorbeeld verschillende dagbladen die bij de minister van C.R.M. een verzoek om toewijzing van t.v.- en radiozendtijd hebben ingediend. Voorbeelden daarvan zijn „Het Parool", de Provinciale Zeeuwsche Courant, de Nieuwe Haagse Courant, dagblad Het Binnenhof en dagblad Het Vaderland. Het is echter nog maar zeer de vraag of die verzoeken ingewilligd zullen kunnen worden. De aanvragers lijken namelijk niet te voldoen aan de reeds genoemde eisen van representativiteit gericht zijn op het behalen v wini Niet uitgesloten is evenwel een gang van zaken, waarbü de dagbladen toch bepaalde taken kunnen gaan vervullen, maar dan als „uitvoerende macht" achter een instelling, die wel aan dc vereisten van de omroepwet voldoet. Hoe dit juridisch en zakeiyk allemaal waterdicht te regelen zal zijn valt in dit stadium niet exact aan te geven. De mogelijkheden die de reeds ge noemde nog te treffen algemene maat regel van bestuur op dit gebied zal bieden zijn nog onbekend. Oommissie De omroepwet laat overigens ook de mogelijkheid open om de samen ling en uitzending van regionale pro gramma's op te dragen aan de Neder landse Omroep Stichting (N.O.S.), die (ADVERTENTIE) Fel- 4- Spaarboekje Oirect beschikbaar 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4- Spaarrekening Oirect beschikbaar 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4%% - Spaardeposito Drie maanden opzegging 4'/iV« - Spaardeposito Zes maanden opzegging 5a/« - Spaardeposito Eén jaar opzegging Spaardeposito Twee jaren vast U bent welkom bij de Algemene Bank Nederland Reeds tal van aanvragen bij minister uit de Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Televisie Stichting zal ontstaan. Met het oog hierop is kort geleden in Hilversum een commissie voor de regionale omroep ingesteld, die met de omroepwet als uitgangs punt advies moet uitbrengen over de gewenste toekomstige ontwikkeling op dit gebied. De commissie moet ook de financieringsaspecten bestuderen. In de commissie zitten de voorzitters van N.T.S. en N.R.U. en leden van de regio nale adviesraden Noord en Zuid. Gememoreerd moet ook worden aan de bestaande regionale omroepen Noord en Zuid en aan het programma „Van gewest tot gewest" van de N.T.S.die op de regio gerichte uitzendingen bren gen. Waarschijnlijk begin mei zullen de regionale programma's voor Overijssel en Gelderland, die sinds mei 1966 stopgezet, worden hervat. Alom verzoeken In Amsterdam en Rotterdam zijn paar maanden geleden van gemeente wege commissies ingesteld die opdracht hebben zich te oriënteren over de pro blemen, die aan de verzorging van lokale radio- en t.v.-uitzendingen ver bonden zijn. Men maakt studie van organisatorische, technische en finan cieel economische aspecten. De Am sterdamse commissie is al een keer bij minister Klompé op bezoek geweest om haar voorlopige visie over deze materie te vernemen. Te verwachten valt dat Amsterdam en Rotterdam spoedig officiële aanvragen voor radio- en t.v.-zendtijd zullen indienen. Er ligt reeds een officiële Stichting Regionale Televisie Noord- Brabant te Eindhoven en van de Stich ting Brabantse Omroep te Bladel. Voorts liggen er o.m. aanvragen voor lokale radiouitzendingen van de Aca demische Radio Omroep (A.C.R.O.), van de „Stichting Concertzender" te Amsterdam en van de Gereformeerde Kerken in het Oldambt ten behoeve van Oost-Groningen. Plannen aanvragen van een zendmachtiging zoekt met de Amsterdamse Technisch ligt er een aanzienlijk p bleem op het punt van de beschikbare golflengten. Indien bijvoorbeeld de A.C.R.O. aan Iedere universiteit een eigen zender zou installeren dan is het aantal frequenties reeds op. Er zal dan NEDERLAND I STER Reclameuitzendingei om 18.55. 19.03, 19.5 NTS 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het korl VARA 19.06 uur: Koning Klant, consumentenprogr. NTS VARA 20.20 uur: Forsyte Sage. NVSH 22.20 uur: Sextant NTS Tweede journaal Sluiting NEnERLAND II STER Reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16 uur) NTS 18.50 uur: Pipo de clown Nieuws in Ihet kort 19.03 uur: De verrekijker 19.15 uur: Van gewest tot gewesi 19 35 uur: De 21ste eeuw, t.v.-serie 20.00 uur: De dubbelspion, t.v.-serie (kleuren televisie) 21.10 uur: Denkbeeld 22.00 uur: De buut, muziek programma 22.25 uur: Tweede Journaal 22.30 uur: Sluiting Televisie morgei verzoek van de Vereniging de Neder landse Dagbladpers voor een voor keurspositie bij de opbrengstverdeling afgewezen. Volgens de minister moeten de tijdschriften (geïllustreerde pers) en nieuwsbladen een gelijkwaardige positie innemen. Uitgewerkte voorstel len inzake de verdeling van de N.D.P. heeft minister Klompé terzijde ge schoven. Zij zal alle betrokkenen bin nenkort een eigen ontwerp-regeling voorleggen. Een voorschotregeling is al eerder door de N.D.P. afgewezen, om dat men daarvan vertraging vreesde voor de totstandkoming van het uit eindelijke, definitieve verdelingssys- Inmiddels is men nu oo op 1 maart de landelijke radioreclame van start zal gaan. Men verwacht daar van een opbrengst van 8 miljoen gulden over 1968. Er blijkt by het bedryfs- belangstelling voor telfevisiereclan het eerste net is zelfs zo groot, da al voor de komende anderhalf RADIO HEDENAVOND HILVERSUM I KRO 20.45—22.05 uur: Drnsdagavondtheater, luisterspel 23.00—23.30 uur: Context, magazine HILVERSUM II AVRO 20.30—21.00 uur: Komsi-komsa, cabaret NRU 22.55—23.55 uur: Muziek van deze eeuw RADIONIEUWS DIENST HILVERSUM I: HILVERSUM II: 8.00, 11.00, 13.00, 18 00, 19.30, 22.30, 23.55 Radioprogramma ;rleg :endgemachtigdei Koning Klant over hetelucht- verwarming In VARA's consumentenuitz< „Koning Klant", (vanavond Ned. 19.31 uur) zal vooral aandacht worden besteed aan de Installatie d< bonafide bureaus van een goed hetelucht verwarmingssy! In Koning Klant zal samensteller Wil van der Smagt met enkele slachtof fers van deze niet-bonafide bureaus een gesprek hebben. De presentatie van deze rubriek wordt verzorgd door Netty Rosen feld en Gerrit Eerenberg. Samenstelling en regie: Wil van der Smagt. De carnavalsviering is het onderwerp van het programma „Denk-beeld", dat de NTS volgende week dinsdag 20 februari van 21.10 tot 22 u op Neder land 2 uitzendt onder de titel „Carna val zin of onzin"? Het feest zal binnenkort weer op vele plaatsen uitbundig worden gei Wat drijft tal van mensen ertoe, kleed of gemaskerd, de straat op te gaan en uitgelaten te hossen dc len of café's? „Onzin", zeggen s ge buitenstaanders. „Agge moa 'et", zeggen de carnavalsvierders. In „Denk-beeld" wordt hierover cussieerd tussen kritische buitenstaan ders en leden van de carnavalsvereni ging in Heerlen en Bergen op Zoom. Roelands treedt op als gespreks- De eerste ronde van het songfestival is gisteravond in Deventer begonnen, ondanks het feit, dat het aantal deelnemers met een derde is verminderd: Tante Leen trok zich terug omdat ze zich toch niet op haar plaats voelde tussen de jeugd en Trea Dobbs omdat, zij geen genoegen nam met het liedje, dat zij te zingen kreeg. Hierbovei Compensatie tegenvaller Om nog even terug te komen op het punt van de reclame in regionale en lokale radio en televisie: onderzoekin gen hebben reeds uitgewezen, dat deel name hieraan alleen mogelijk zal zijn voor grotere ondernemingen. Voor het midden- en kleinbedrijf zal de reclame te duur zijn. Zij blijven vooralsnog aangewezen op de traditionele reclame media, de dag- en nieuwsbladen voorop. Voor de dagbladen is het inmiddels een tegenvaller, dat minister Klompé hun geen prioriteit wenst te verlenen bij de verdeling van het bedrag van circa 17 miljoen gulden, dat als compensatie moet gelden voor de verminderde advertentieopbrengst in 1967 tengevolge van de t.v.-reclame. Minister Klompé heeft onlangs het HILVERSUM De moeilijkheden bij de VPRO scjinen nog lang niet einde te hebben gevonden. Nu ziji i de t uil/comité. Deze produktie Verkijk werd eerst door de onder leiding van de waar- orzitter dr. K. Roessingh ver- uitzending. Na de tussen- L. de Joi lowship. (Pinkstergemeente) van Joh. Maas- bacfa, Christian Scienc, Odd Fellows. Foresters, Russisch-Orthodoxe Kerken in Nederland en de Chrlsten-Jóden. De programma's staan onder redactie v.in Jaap Jongedijk, publicist op het gebied van geestelijke stromingen en adjunct-hoofdredacteur van „Het Va derland". Presentator en samensteller is Jack van Belle, chef van de afde ling schooltelevisie van de NTS, die reeds tal van jaren studie van geeste lijke stromingen heeft gemaakt. Re gisseur is Ton Verweij. sfeer die destijds rond i het Dorp" heerste. Die actie zet- derland op zyn kop en werd een iankeiyk De Soed gedocumente cleel bysmaakje en „Open het Dorp" chologisch onderzoek om vermeende hysterische kanten te ontdekken. De oritlci, de commercie-speurders en de psychologen hebben misschien alle maal een beetje gelyk gehad. Maar het levensgrote resultaat was dat het Dorp gebouwd kon worden en thans reeds be woond is. Dankzij de slimme giften van de heren Heyn, v. d. Bergh, Van Heyst e.a.; maar vooral dankzij de vele dui zenden gevers die een klein of groot be drag offerden omdat zij zonder enige bijbedoeling graag wilden geven voor minder bedeelde medemensen. „Een op twaalf' richtte slch op de gees telijk en lichamelijk gehandicapten. We kennen die gevallen allemaal wel uit onze naaste omgeving. Op elke hun propaganda lokte vy I willen wQm n op de andlcapte kinderen elke dag ervaren. Die verschiikkeiyke nood, benevens het feit dat de AVRO-uitzending van gis teren gekenmerkt werd door een mini mum aan reclame voor zichzelf en een nagenoeg geheel afwezig commercieel element, doen ons adviseren om zo u gisteravond al niet door de knieën bent gegaan dat alsnog te doen via giro 3333 ten name van de Stichting GLG, Den Haag. Niet omdat de AVRO zo'n aardige omroep ls (ze was het gis teren wél), niet omdat u „gewetens- geld" kwijt moet, maar domweg omdat het heel erg nodig, en daarom goed- besteed is. Vg. VPRO e te belast figen nog i C.R.M.-zaken. Het plan 'erd ingetrokken. 1 conflicten. Don- ren tv-forum van de VPRO gesproken worden over de normen en criteria, die bij de televisie dienen te worden aangelegd, dr. Roes singh schijnt aanvankelijk ook dit pro gramma te hebben willen verbieden, omdat hij vreest, dat VPRO-conflicten zullen worden aangesneden. Daarom heeft hij de forumleden als voorwaar den gesteld, het VPRO-beleid buiten houden. Of het forum aan tegemoet komen, staat te

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2