Laatste Nederlandse' winst kwam op debetzijde van Anton Huiskes ALS JAN VAN SCHAFFELAAR STORTTE KILLY ZICH OMLAAG VLAG IS GESTREKEN, VLAMMEN ZIJN GEDOOFD WIM DE GRAAFF WON OP PUNTEN PRESTIGESTRIJD „Huiskes is misschien wel de beste dictator" Er is al een De Gaulle, anders Niet geheel geslaagd, geheel niet geslaagd HOEGLIN: Nederland zesde op plakkenthermometer Poortjes 18 en 19 bezorgen hem drie medailles Negen landen niet naar Mexico MAANDAG 19 FEBRUARI 196S SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT" I»:*: GRENOBLE In het grote Ijspaleis is de reprise gegeven van de openingsceremo nie. Even pompeus al was president De Gaulle er dan niet. De vlag is gestreken, de vlammen zijn gedoold en op de door een gigantisch tapijt bedekte ijsvlakte hebben de ploegen zich afgemeld. Avery Brundage, de president van het I.O.C. heeft de traditionele zinnen gesproken, waar- (Van ome sportredacteur Herman van Bergem) mee de organisatie dank wordt gebracht en de jeugd van alle landen wordt uitgeno digd over vier jaar acte de présence te ge ven in Sapporo, voor de elfde winterspe len. Grenoble keerde weer terug tot de dingen van alledag. Uit de flats waar de atleten en zij die de spelen over de wereld moesten verbreiden, onderdak hadden ge vonden, werden zonder ophouden stapels papier, folders en honderden schrijfmachi nes gehaald. De telefooncentrale en telex communicatie werd afgebroken en grote borden gaven aan, dat de flats woonklaar afgeleverd kunnen worden. Dat er aan de in veertien dagen deels uitgewoonde woonblokken wel het een en ander man keert, zullen de aanstaande bewoners dan wel merken. GRENOBLE „Met een Jonny had ik rekening gehouden", verzuchtte Fred Anton Maier na de olympische tien kilometer, waarbü hem op zo'n sensationele wüze het goud werd ont futseld. „Maar ik dacht aan Jonny Nilsson, niet aan Jonny Hoeglin". De verrassend sterk voor de dag ge komen pupil van Huiskes 25 jaar oud, 1.82 meter lang, 75 kg had zelf in zijn stoutste dromen niet aan een zege in Grenoble gedacht. Hij was eind januari ziek geweest, had niet deel kunnen nemen aan het Europese kampioenschap in Oslo en achtte ver der de kansen van landgenoten Nils son en Sandler beter. „Voor mijzelf had ik al het gevoel dat ik bezig was aan een verloren seizoen". Maar An ton Huiskes coachte hem weergaloos naar een topprestatie. „Huiskes is een dictator", erkende Hoeglin, „maar hij is een goede, misschien wel de beste die er bestaat". Hoeglin is één van de grootste outsi ders, die ooit een olympische titel op de langste afstand heeft gewonnen, driejaar geleden maakte hij zijn de buut bij internationale wedstrijden. Daarna was hij meestal goed voor een plaats bij de laatste zestien, maar zel den uitblinkend. Bij het wereldkam pioenschap 1966 in Gotenburg werd hij tiende op de tien kilometer met 17.08,6, terwijl Kees Verkerk 16.216 reed. Een jaar later in Oslo werd hij achtste op de langste afstand, weer met grote achterstand op Kees Ver kerk die ook ditmaal won (16.20.8 te gen 15.51.7). Hoeglin kwam in Greno ble op drie afstanden uit en legde zijn plotseling gekomen supervorm vast in evenzovele persoonlijke records: 2.05.2 (1500 meter); 7.32.7 (5000 meter) en 15.23-6 (10.000 meter). De rust is weergekeerd, een rust die voor Nederland zaterdagmiddag om een uur al een feit was. Toen was de laatste afstand van de olympische schaatsstrijd afgewerkt en had Nederland de hoop op meer dan vier medailles moeten opgeven. De Nederlandse triomf bleef weliswaar niet uit, maar moest op naam worden ge schreven van trainer Anton Huiskes, die met de Zweden Jonny Hoeglin en Oer jan Sandler goud en brons veroverde. Het zilver viel toe aan de gedesillusioneerde Fred Anton Maier. De vaderlandse equipe had in Kees Verkerk de beste man up de vijfde plaats, Peter Nottet werd achtste en Jan Bols dertiende. Hij kon op dit „ijs voor tech nici" met zijn nog niet geheel volgroeide techniek niet de prestatie leveren die hij kan realiseren in de wellicht nabije toe- „Een verrassing?", oordeelde Anton Huiskes, „nee, dat is het niet zo zeer. Ik had Jonny Nilsson het goud toebedacht, maar zo is het ook goed. Vergeet niet dat Sandler zich in Davos tot nummer 3 op de wereldranglijst heeft opgewerkt. Ik had voor mezelf Kees Verkerk geen me daille toegekend. Overigens ben ik alleen van plan in Zweden te blijven als ik mijn gezin kan laten overkomen. Mijn condi- Laatste olympische resultaten GRENOBLE De 29 jaar oude Noor se houtvester Ole Ellefsaeter heeft de gouden medaille gewonnen op de 50 km cross country. Tweede werd de Rus Ve- denine en het brons was voor de Zwit ser Josef Haas. De gouden winnaar was twee dagen geleden 29 jaar geworden. Hij veroverde hiermee de eerste gouden medaille voor Noorwegen op deze af stand sinds 1924. Het goud bij de twee- zitters rodelen ging naar de Oostduitse combinatie Bonsack-Köhler, zilver naar de Oostenrijkers Manfred Schmidt en Ewald Walch en brons naar de West duitsers Nachmann en Winkler. De Rus Vladimir Beloesov heeft zon dag het laatste nummer van de Spelen gewonnen, het skispringen van de 90 me ter schans in St.-Nizier. Zijn resultaten waren 101.5 meter en 98.5 meter. Het zilver was voor Jiri Raska (Tsj-Sl), het brons voor de Noor Lars Grini. (Van once sportredacteur Herman van Bergem GRENOBLE Het was een tafereel zoals zelfs een Salvador Dali in zün stoutste fantasieën niet op het doek zou durven penselen. Met bleke gezichten stonden schimmige figuren in de bittere mistkou langs de piste van hamrousse. Het rood van de opwinding was weggetrokken van de wangen, toen de Noor Haakon Mjoen in de tweede manche van de slalom, het derde onderdeel van de alpine combinatie. het Franse idool Jean Claude Killy was voorbijgestreefd Met hese stem riep een commentator van de Franse televisie, die het raam van zün hokje bad ingeslagen om nog iets te kunnen zien. de dramatische woorden: „Killy. je bent verslagen". Een siddering trok door de wie zal zeggen hoeveel tienduizenden die aan eikaars oog werden onttrokken door een ondoordringbare mist, toen ook nog de Oostenrijker Karl Schranz in die manche een tijd maakte waardoor Killy naar de derde plaats werd venvezen Maar enige uren later konden bij de Franse kranten de grootste letters uit de kasten worden gehaald. Na dramatische be sprekingen werden Mjoen en Schranz uit de rijen van medaillewinnaars -ge stoten. De nummers 1 en 2 werden ge diskwalificeerd en de nummer 3 ver wierf het goud. En dat was: Jean Claude Killy „Les jeux d'hiver de Killy" waren gered. De man die als een soort super mens wordt geadoreerd had de pres tatie van Toni Sailer in Cortina d'Am pezzo 1956, geëvenaard: drie gouden medailles, in de afdaling, de reuzeslalom en de slalom. Hij was bovendien wereld kampioen in de alpinecombinatie ge worden en leider in het klassement om de wereldbeker. En wéér had de miat toegeslagen. Ergens hoog boven de finish moest de start zijn. Niemand zag het. Onder weg ving men flarden van in tomeloze vaart omlaag racende skiër» op. Het waren onbekenden, wier rugnummers oplosten in de mist en die slechts te herkennen waren omdat de speaker plichtmatig de namen door de brij joeg. Op de officiële tribunes zaten hoog mogendheden als minister Francois Mis- soffe, Pierre Mendes France en prins Avery Brundage, de tachtigjarige pre sident van het Internationale Olympi sche Comité, heeft zondag in Grenoble bü een ontvangst ter afsluiting van de Olypische Winterspelen uit handen van de Franse eerste minister George Pompidou de onderscheiding „Com mandeur in het Franse legioen van eer" ontvangen. Karim Aga Khan. Dit was het grootste evenement van de Spelen en toute la France was erbij. Dit was de dag waarop Frankrijk had gewacht en alle andere evenementen zonken daarbij volledig in het niet. Er werden snelle tijden ge maakt. Toen Jean Claude Killy op de wolken verscheen, hadden mannen als Guy Perillat, de Zwitser Giovanoli, de jonge Oostenrijker Alfred Matt, die de ontdekking van dit seizoen is, en diens landgenoot Karl Schranz al tijden ge maakt, die Killy tot het uiterste zouden dwingen. Dat gebeurde ook. Als een Jan van Schaffelaar stortte hij zich omlaag en met 49,37 werd hij leider vai eerste manche. De tweede manche begon. Te ties heb ik bekend gemaakt: 100.000 kro- voor een seizoen. Gaan ze daarop niet in, dan keer ik gewoon terug tot de Stichting Sport en Spel in Utrecht. Ik heb bewezen dat ik toch nog wel een stukje kan trainen. Ik ben met dit goud brons zelfs meer verheugd dan toen ik in 1965 de beginnende Ard Schenk in Oslo op de derde plaats in het wereld kampioenschap bracht en een jaar later Kees en Ard eerste en tweede in het we reldkampioenschap en tweede en eerste in de Europese titelstrijd werden", aldus in voldane Huiskes. Onmiddellijk drong zich weer de vraag op: Huiskes of De Graaff? Op punten heeft Wim de Graaff de prestigestrijd tegen Huiskes gewonnen. Met goud voor Verkerk en zilver voor Schenk op de 1500 meter, en met zilver voor Verkerk en brons voor Nottet op de 5 km. Het is goed dat vlak voor de wereldstrijd in Gotenburg vast te stellen, want nog, na die destijds verblijdende terugkomst uit Oslo, waart de schim van* Huiskes rond boven de hoofden van vooral Schenk Verkerk. Iets voor mensen met hoogtevrees. Dit prachtige uitzicht krijgt iedere schansspringer cadeau als hij gehurkt de steile helling afschiet. De schans self eindigt daar waar de donkere sneeuw overgaat in de lichtere, die zich in de diepte aftekent. Likken is er niet meer bij GRENOBLE. Geen van de 86 atleten, die tijdens de Olympische Winterspelen zijn onderzocht op het gebruik van stimulerende mid delen, heeft deze gebruikt. Dit werd zaterdag in Grenoble be kendgemaakt. De vijftig vrouwe lijke atleten, die zich aan de zoge naamde speekseltest ter vast stelling van het geslacht moesten onderwerpen, zullen in de toe komst op Olympische Spelen nooit meer hoeven te „Ukken". KWESTIE VAN WOORDVOLGORDE GRENOBLE Het noodlot wilde dat gisteren, op de laatste dag van de Olym pische Winterspelen 1968, de tiende in de rü. de zon overdadig acheen. Het weer leek vast en dat was het twaalf dagen lang niet geweest. De vrees, dat de Spelen te zeer zouden worden beïnvloed door het weer, la bewaarheid. Regen, wind, mist, kou: alles was voorradig, maar meestal op de meest ongelegen ogenblikken. Alleen het schaatsen en gisteren het skispringen grote schans konden zonder hindernissen worden verwerkt. Plus vanzelfsprekend de evenementen In de overdekte grote en kleine Ushal. Dat ls te weinig voor winterspelen. Indien bobsleeën en rodelen, om twee evene menten te noemen, niet kunnen worden verwerkt bij rodelen werd zelfs goud, zilver en brons uitgereikt na drie van de vier manches indien atleten zonder of vrijwel zonder training moeten starten, mankeert er ieta. Dat iets is het weer in Grenoble en omgeving. Het organiseren van winterspelen ls evenwel geen sinecure. Men heeft een middelgrote stad nodig, die bereid ls accommodaties te scheppen. Kleinere plaatsen, waar het gegarandeerd vast winterweer is, zijn daar toe dikwijls niet bereid of missen de mogelijkheden. Grenoble voldeed aan de voorwaarden, spande zich zonder twijfel enorm in en slaagde organisatorisch. Het weer evenwel heeft niemand in de hand, ook niet ijverige Franse organisatoren. Voor Grenoble blijft de winsteen nieuw stadsdeel, betere wegen en vooral het eindelijk erkennen door Parijs als stad van betekenis. Er blijft ook de enorme schuld aan de staat en het onbehagen, dat ondanks alle goede wil en inspanning en ondanks het feit, dat Killy dan toch kampioen is ge worden en dat weegt vpor Frankrijk ongetwijfeld het zwaarst de kritiek niet kon uitblijven. De winterspelen 1968 zijn niet geheel geslaagd. In een ongelukkig ogenblik heeft Avery Brundage, de president van het IOC, zich laten verleiden om te zeggen: „In het geheel niet". Het ls slechts een kwestie van twee woorden in andere volgorde, maar met een hemelsbreed verschil. Laten wij het op de eerste houden. Na dramatische besprekingen werden de nummers I en t gediskwalificeerd. „Les jeux d'hiver de Killy" waren gered. Hier staat hij rechtsnaast Huber, die zilver kreeg, en een op dat moment nog lachende Schranz. was het in alle toonaarden en in alle talen verkondigd: dit is de strüd van allen tegen één, tégen Killy. De Fransen allen wilden er niet aan. ZU hadden niet meer dan een vernietigend schouder ophalen over voor de man die durfde twüfelen aan Killy's goud. Dat niemand meer iets kon onderscheiden was van geen belang. Er was er toch slechts één die alle belangstelling opeiste, de man die in zün paspoort heeft staan dat hü douanier is. 24 jaar. woonachtig in Val d'lsère en genaamd Jean Clandr Killy. Het is niet meer dan zijn bijbaantje, maar dat mag niet hardop worden ge- Nog ijziger werd de kilte, nog meei luguber de piste met schimmen waar tussendoor een skiër zich nauwelijks zichtbaar bewoog, toen Mjoen en Schranz tijden hadden gemaakt, waar door Jean Claude Killy naar de derde plaats was verwezen. Aan de finish om armde Killy zijn vriend Schranz. de één met een gelukzalige lach op het gezicht, de ander met een verwrongen lach alsof de kou in wilde woede kerven had ge hakt in de wangen, die voluit lachen onmogelijk maakten. Intussen hadden twee controleurs zich naar het bureau van dc organisatie gespoed. Buiten adem stormden zij het vertrek bianan waar voor de tiende maal al was nagegaan of er toch niet een fout gemaakt was. Het kon immers niet. Jean Claude Killy móést toch Te midden van de uit bet lood geslagen juryleden smeten de controleurs hun mededeling neer: „Mjoen en Schranz hebben de poortjes 18 en 19 gemist" Er ontstond een enoro tumult Stoelen werden omver geworpen, tafels weg geduwd en alles en ledereen wilden tege lijk door de deur naar buiten. De Noor Haakon Mjoen werd al snel van het witte tapijt geveegd, hij gaf toe dat hij een poortje had gemist, „twee poortjes", stelde de Zwitser Molitor als scheids rechter vast. Mjoen knikte gewillig. Het was om het even, één of twee. Maai Karl Schranz liet een woedend protest horen. „Ik suisde omlaag toen ik eens klaps een schaduw op mijn weg zag GRENOBLE Negen deelnemers, ne gen medailles drie gouden, drie illve- ren, drie bronzen Met een gemiddelde van één medaille per deelnemer was Nederland ongetwüfeld het meest succes volle land bü de 10de Olympische Win terspelen in Grenoble. En dat terwUl het hardrijden op de schaast het enige front was waarop de Nederlanders opereerden. Kees Verkerk, Carry Geysen en Ans Schut werden uitgeroepen tot Olympisch kampioen en driemaal klonk ln het mach tige ijspaleis het Wilhelmus. Kees en Carry veroverden bovendien nog een zil veren medaille, evenals Ard Schenk. De „troostprijs" was een bron/en me daille en dat gold vooral voor wereld kampioene Stlen Kaiser, die als grote fa voriete voor enkele titels gestart er waren er zelfs, die in haar een tweede Skoblikova zagen met twee derde Dat was een ordecommissaris, die zich bevond waar dat niet mocht. Het kan zijn dat ik daardoor een poortje heb gemist, maar niet twee. En dat missen van dat ene poortje moet dan een gevolg zijn geweest van het optreden van de commissaris". Beslissend In bijzijn van de voltallige Oosten rijkse delegatie werd de film gedraaid Schranz werd gediskwalificeerd, Mjoen was dat al en Iran Claude Killy was winnaar. De pil wrrd verguld doordat ook de Fransen Guy Perillat en Jean Pierre Ougert, de Zweden Bengt Grahn en Olie Rolen, alle mannen die tot de eerste vijftien van de ranglijst van de Fédération Internationale dc Ski be horen, werden, of reed* na de eerste manche, waren gediskwalificeerd. De drie medailles voor Jean Claude Killy waren gered. Frank rijk heeft zeker tot de Tour de France weer reden tot praten en juichen. Want Jean Claude Killy zou in de dolle vreugde na het bekend worden van het blijde nieuws, a la minute tot president zijn uitgeroepen, als er al geen De Gaulle was geweest plaatsen wel het erepodium bereikt* maar zichzelf een hoger platform had toe bedacht. Een wens, die in heel Nederland leefde. Voor Peter Nottet was daarente gen de bronzen medaille de bekroning van een onversaagd doorgaan. In Greno- kle kreeg hij.de erkenning, zo lang heeft gestreden. DEN HAAG De eerste moeilUkhe- den In de internationale olympische be weging tekenen zich af. Negen Afri kaanse landen maakten dit weekeinde bekend niet aan de Olympische Spelen in Mexico-Stad deel te nemen nu Zuld- Afrika is toegelaten. Enkele andere lan den kondigden een boycot aan en Rus land en Polen spraken een ernstige waarschuwing uit. Bij de negen landen (Ethiopië, Alge- rlë, Oeganda. Tanzania, Ghana. Guinea, Zambia, Egypte cn Kenia), die reed* officieel bekend maakten uit protest tegen de toelating van ZuJd-Afrika niet naar de zomerspelen te gaan. zullen zich mogelijk de komende dagen anderen aan sluiten. Tot de landen die een boycot overwegen, behoort ook een Aziatisch land: Maleisië. De verklaring werd ha kend gemaakt door de Maleisische pre mier, Abdul Rahman. De beslissing of nog meer Afrikaan se landen zich terugtrekken valt donder dag, wanneer In Brazzaville het dage lijks bestuur van de overkoepelende sportbond van Afrika bijeenkomt.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7