DAF44 test zelf de gratis en alleen Belchers Gelukhij Haagse Comedie Eduard Flipse leidt Antwerpse Philharmonie Documentaire over geschiedenis hoorspel VRIESWAGENS MET URKER TONG BELEGERD een hele morgen of middag PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 19 FEBRUARI 1968 Voor het eerst in Randstad Holland De Antwerpse Philharmonie. die zaterdagavond voor het eerst in een promenadeconcert in de Rotterdamse Doelen optrad, is ontstaan uit een groep musici, die aanvankelijk louter uit genoegen het orkestspel beoefende. Het ensemble breidde zich uif, zodat reeds vrli spoedig openbare uitvoeringen konden worden gegeven. Het was in 1956 dat het ensemble, in de vorm van gemeentelijke en rijkssubsidie voor het eerst officiële erkenning kreeg en in het seizoen 19591960 werd Eduard Flipse benoemd tot eerste dirigent en muzikaal adviseur. Onder zijn leiding heeft men zich dan ook zaterdag aan een uitgebreid audito rium voorgesteld. Een nog jeugdig or- keet, zoals bleek uit de weergave van Schuberts Onvoltooide en Rlmsky- Koraakovs Sheherazade: met alle weel den en weeën vandien. Weeën: zich openbarend ln niet feil loos gelijke inzetten, in onzuiverheden, in schommelende tempi, in het nog niet scherp luisteren naar elkaar. Weelden, opklinkend uit het frisse elan, waarmee men musiceerde. Wat zich eigenlijk het sterkst openbaarde in het nummer van eigen huize: Mouve- ments, contrasten voor piano, koper er slagwerk van de in 1932 geboren Kort- rljker Francois Glorleux, in 1962 besteld door Maurice Béjart voor de „Balletten van de twintigste eeuw". Driedelige Suite, waarin vier hoorns, drie trompetten, drie bazuinen, één tuba en een zeer uitgebreid slagwerkinstru men tarium met de piano, hier door de componist zelf bediend, „de technische en sonore mogelijkheden van koper en slagwerk uitbuiten, op zoek naar nieuwe schakeringen en ritmen". Die nieuwe schakeringen werden ge zocht. En gevonden, op dikwijls heel verrassende wijze, speciaal daar, waar de trommels, met hun kroostrijke fa milie de piano en de partituur ont moetten: bepaald aangename ont dekkingen deed men daar Eduard Flipse leidde dit zonderling ensemble, een lust voor oog en oor, met grote deskundigheid en overtuigings kracht. Doch het moet gezegd: van hem, die in zijn rijke leven honderd en een nieuwe werken ten doop heeft ge houden, hadden we eigenlijk niet anders verwacht. En het publiek bleek in deze bepaald niet alledaagse activiteiten ten zeerste geïnteresseerd. B. R. MONTR EUXFESTIV AL Johnny en Rijk bedanken (Van o e omroepcorrespondent) HILVERSUM —Eind van deze maand zal de werkgroep amusement van de NTS een keuze maken uit tv-shows Johnny en Rijk, Rudy Carrell en Valk voor het komende festival in Montreux. Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer, van wie de Weekendshow al op beeldband vastligt, willen de AVRO verzoeken deze inzending terug te trekken. De KR O-show rond Ria Valk en de Rudy Carrellshow van de VARA moe ten namelijk nog worden gemaakt. De inhoud kan daarom beter op de inter nationale smaak van de Montreux-jury worden aangepast. Zo is Rudy van plan om de leerlingen van de internationale school in de re sidentie een belangrijke rol in z'n show- te laten spelen. Johnny en Rijk zijn van mening, dat hun beeldbandmonta ge op deze wijze geen schijn van kans maakt (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Hoorspelregisseur Leon Povel, sinds 1932 zl in dienst van de KRO-radio, heeft in opdracht van de Nederlandse Radio Unie vier documentaires gemaakt over de geschiedenis van het hoorspel. Povel vond het een leuke op dracht, ook al heeft hjj vijf maanden moeten werken aan wat hij noemt een moeilijk grijpbare stof. ..Je kunt met de hoorspelhistorie aan alle kanten be ginnen cn ophouden." Aangezien er praktisch geen boeken over het hoorspel bestaan, moest hy veel voorbereidend werk verrichten. Hoewel hij het onderwerp in een internationaal perspectief heeft getrokken, onderkend hij terecht, dat de luisteraar geen wetenschappelijke verhandeling van hem verwacht. In de eerste documentaire, die vanavond om 21.30 uur op Hilversum I wordt uitgezonden, belicht hij het prille begin, de primitieve radiotechniek in die dagen, toen velen met spoelen en kristalletjes ïaten te knutselen en er nog een klein publiek be- In 1924 werd in Engeland het eerste hoorspel uitgezonden, terwijl de Duit sers na enige proefnemingen heel voor barig concludeerden, dat er via de radio geen dramatische produkties ge bracht konden worden. In ons land luisterde men naar muziek en het nieuws. Willem van Cappelen startte bij de radio met een kinderuurtje, waarin een door hem zelf geschreven geschiedenis van de familie Mulder in voorkwam. Van Cappellen speelde daarin de rol van „Ome Keesje", het geen later zijn hoofdrol in het popu laire kinderverhaal zou worden, dat zeventien jaren achtereen stand hield. Dat was het begin van het Nederlandse hoorspel. Al vrij snel begreep men, dat deze (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Tijdens een persbijeenkomst van de Haag se Comedie maakte de direc tie de plannen voor de komen de nieuwe voorstellingen be kend. De eerste première zal plaatsvinden op 24 februari. Dan zal in de Koninklijke Schouwburg vertoond worden „Belchers geluk", een tragi komedie van David Mercer, de veertigjarige Engelse toneel- en scenarioschrijver, die hier mee aan het Nederlands toneel wordt geïntroduceerd. Men zag van Mercer eerder een t.v.-spel in ons land; verder ls hij vooral bekend geworden door het scenario van de film „Morgan, a Suitable Case for Treatment" van Relsz, dat van zijn hand was. Ook In .Belchers geluk" vindt men de vreemde mengeling van sport en ernst, die de film zo'n succes maakte. „Belchers geluk", dat werd ver taald door Bert Voeten, speelt zich af op een verwaarloosd landgoed, dat betere dagen heeft gekend. De oude eigenaar Sir Gatesby (te spe len door Paul Steenbergen» is ln conflict gewikkeld met. zijn knecht Belcher (Ko van Dijk). Ga-tesby's aangenomen zoon Victor (Manfred de Graaf) en twee vrouwen (Anne- marie Heyligers en Do van Stek) completeren de kleine rolbezetting. Regisseur Carl van der Plas zette uiteen, dat men eventueel ln het stuk een allegorie kan zien: het verwaarloosde landgoed zou te ver gelijken zijn met het Engelse im perium, dat zijn macht heeft ver loren. Hep van Delft maakt de Het tweede programma zal op 2 maart ln première gaan. Het ls W-eer een Werkgroepproduktie. die onder regie zal staan van Reinier Heldemann. De draad, die vorig jaar door deze Werkgroep is opge nomen. wordt voortgezet met een nieuw Brrchtprogramma, dat onder de titel „Zoveel vragen. Biecht II" op late vrijdagavonden en op zaterdagmiddagen in het Paradijstheatertje van de Konink lijke Schouwburg te zien zal zijn Reinier Heldemann heeft Otto Ketting nieuwe muziek laten schrijven. Voor Brecht tamelijk revolutionair, omdat men nog al door teruggaat naar de muziek, die oorspronkelijk voor de stukken werd geschreven door mensen als Weill en Dessau Vier jonge leden van de H.C. treden ln dit program ma op. Repetitiefoto van „Belchers Ge luk". Staande van links naar rechts: regisseur Carl v. d. Plas. Manfred de Oraaf, Paul Steen bergen en Ko van Dijkt zittend Do van Stek en Anne-Marie Heyligers. (Van o •respondent) URK Vissers uit Boulogne hebben het uitladen van Urker tong uit twee vrieswagens belet. De Franse vissers zijn kwaad over de aanvoer van Neder landse tong. omdat zo dep rijzen voor de eigen tong worden gedrukt. Twee vrieswagens, met een lading tong, ter waarde van 60.000 gulden, wer den door 1500 mensen opgewacht. De bestuurders werden gemolesteerd en de wagens beschadigd. Voor de auto's werden barricaden opgeworpen. De met karabijnen gewapende politie kon met moeite voorkomen, dat de wagens wer den omvergeworpen. Begeleid door een gewapende macht zijn de twee vries wagens weer vertrokken. Een heeft de tong in Parijs gelost, de ander is weer teruggekeerd naar Urk. De aanvoer van Urker tong is de Fransen een doorn in het oog. De Fran se vissers vangen uitsluitend grote tong. Door de aanvoer van Urker tong op de vismarkt dalen de prijzen van de Fran- VIA AVRO-T.V. Geldinzameling voor gehandicapten (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. In samenwerking met de AYRO-televisIe wordt vanavond door de Stichting Geestelijk en Licha melijk Gehandicapten, waarin de orga nisaties zijn verenigd, die op dat ter rein werkzaam zUn. een landelijke in zamelingsactie gehouden. Het doel van de actie is om de meer dan honderd duizend lichamelijk gehandicapten te helpen aan een vormlngs- en een ad viescentrum. terwijl voor de geestelijk gehandicapten, die niet meer door hun ouders verzorgd kunnen worden, twee honderd gezinsvervangende tehuizen gesteund zullen moeten worden. Met instemming van staatssecretaris mr. J. Grosheide en de plaatsvervan gend directeur-generaal van de PTT. mr. J. J. Klaasesz, zullen zowel 3000 postkantoren en -agentschappen, als mede 4500 lagere en blo-scholen geopend zijn om als inzamelingspost te fungeren. De actie wordt die avond op Nederland I ondersteund door een tv-documentaire onder de titel „1 op 12", die van 20.20 tot 21.00 uur zal worden uitgezonden. De produktie en regie zijn in handen van Fred Oster en Joop Scheltens. De zelf lichamelijk gehandicapte mej. Loes Butzelaar, zal vanuit haar rolstoel het tv-programma aankondigen. Voorts wordt dit pro gramma gepresenteerd door dokter A. C. van Swol uit Studio Vitus ta Bus- De N.V. Urker Vistransport, de eige naresse van de wagens, zal zo spoedig mogelijk een ander afzetgebied zoeken. Als de gemoederen in Boulogne gedaald zijn, wordt wellicht weer een tocht naar Boulogne ondernomen. Tong is het voornaamste produkt, dat de Urker kottervloot aanvoert. Pastoor gaat over naar pinkstergemeente GRONINGEN (KNP) Pastoor A. B. Dijkman van de Slnt-Franciscusparochle te Groningen heeft zijn bisschop mgr. P. Nierman ontslag gevraagd uit zijn functie en meegedeeld, dat hij het niet een is met allerlei zaken In de Katho lieke Kerk van Rome. Hij verklaart een andere sfeer van gelovigen te moeten vinden. Aangenomen wordt, dat hij tot de Pinkstergemeente zal toetreden. Pastoor Dijkman heeft zijn ontslag ge vraagd, nadat hem nog vier weken be denktijd was gegeven. In overleg met de bisschop van Gro ningen heeft kapelaan D. G. J. ten Dam onder alle missen de parochianen op de hoogte gesteld van de beslissing van hun pastoor. De kapelaan zei „dat pastoor Dijkman een gewetensbeslissing had ge nomen. Hij meende een andere, meer radicale sfeer van geloven te moeten zoeken". De kapelaan vroeg de parochia nen voor pastoor Dijkman te bidden „op dat hij rust mag vinden in dat genre, wat hij gezocht heeft". Er werd niet meegedeeld tot welke groepering pastoor Dijkman is overge gaan. Wel is duidelijke dat deze gelegen moet zijn in de z.g. Pinksterbeweging, waarin pastoor Dijkman altijd geïnte resseerd geweest is. Een Pinkstergemeente is een gemeen te der Pinksterbeweging, die zich ken merkt door een grote emotionaliteit, door een gebrek aan vaste vormen van Eredienst en bestuur en door het ver wijt aan de Kerken, dat zij niet meer het volle evangelie preken en niet meer beschikken over de gaven van de heilige geest. In Nederland behoren 1000 mensen tot deze groep. In heel de wereld telt de beweging ongeveer 8 miljoen aanhang- gers. Mishandeling De Rotterdamse poli tie heeft onder verdenking van diefstal en geweldpleging in bewaring gesteld de 20-Jarige Geertrulda J. K., zonder be roep, uit Rotterdam. Zij had zich met de 28-jarige opvarende M. T. van de Noorse tanker ..Braconda" afgezonderd in een pand op Katendrecht. T. is daar mishan deld en behoofd van 650.- en een opls- horloge. HU had nog kans gezien om 400.terug te pakken. Het horloge werd later ln het huls aangetroffen. VARA verloor 10.000 leden (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Uit 't VARA-jaarver- slag over '66 blijkt, dat speciaal door de reorganisatie der ledenadministra tie. het ledenbestand met circa 10.000 is teruggelopen. Daar staat tegenover, dat de vernieuwing van de radio- en tv-gids enorm is aangeslagen, zodat 20.000 luisteraars en kijkers een proef abonnement hebben aangevraagd. De band met „De Arbeiderspers" is niet geheel losgeknoopt en men hoopt dat dit bedrijf, dat geheel gemoderniseerd gaat worden, over enkele jaren in staat zal zijn de gids. die nu in Wage- ningen wordt gedrukt, weer zelf, maar dan in koperdiepdruk kan gaan ver- Op de balans staat een bedrag van f 131.150 dat aan de algemene reserve is toegevoegd, die daarmee steeg tot ruim drie miljoen. Deze reserve is echter veel te gering voor de derde fa- ze in de studionieuwbouw en de even zeer noodzakelijke en meer praktische kantoorruimten. Deze objecten vergen in totaal zeven miljoen. Uit eigen mid delen heeft de VARA in 1966 op de ra dioprogramma's liefst f 436.155 en op de tv-programma's f 110.697 moeten toeleggen. Bovendien droeg de VARA f520.865 aan kosten voor het niet be schikbaar stellen van haar studio's aan andere zendgemachtigden. Over de commerciële samenwerking tussen AVRO en Televizier en de fusie met de RTN wordt opgemerkt, dat deze de positie van de AVRO heeft versterkt, maar dat er reeds tekenen zijn, dat de AVRO deze zaak niet zo gemakkelijk verwerkt. De affaire Van der Zee heeft niet alleen de AVRO maar de gehele omroep schade berokkend. Joost de Draayer verlaat Veronica HILVERSUM Per 1 april azal Joost de Draayer die vijf jaar lang de populairste disc-joekey van Neder land was zijn functie bU Radio Vero nica neerleggen. Volgen* Veronicadlrec- •ieur Verwey is het nog niet bekend wie hem gaat opvolgen. Joost de Draayer die onder zijn werkelijke naam, Willem van Kooten. tevens het AVRO-tlenerprogramma „Moef Ga Ga" presenteert begint met platenproducer Fred Haayen een promotoeproduktiemaataohappij „Red Bullets". De te starten firma- zal voor Phonogram en Polydor platen gaan ver vaardigen van o.a. „Golden Earrings", Bojoura en „Shoes". Van Kootens mu ziekuitgeverij „Impala" zal onderge bracht worden btj „Red Bullets". Inter nationaal gezien heeft de firma bindin gen met Robert Stigwood de manager van de Bee Gees die tot aan de dood van Brian Epstein de compagnon van de Beatlemanager was. Joost de Draayer was voor commentaar onbereikbaar, daar hij momentssl met vakantie elders vertoeft. vorm van een radio-dramatische pro duktie zich ook moest uitstrekken tot de ouderen. In 1928 ging in ons land het eerste echte hoorspel de ether in. Engeland lag dus vier jaar voor en het is de heer Povel gelukt om de luiste raars nog een stukje uit deze Britse produktie te laten horen aan de hand van het oude manuscript, dat handelt over een beklemmende gebeurtenis in een ingestorte kolenmijn. Van de oude Nederlandse hoorspelen uit de jaren voor de tweede wereldoorlog is niets bewaard gebleven, aangezien er toen nog geen perfecte registratie-appara- tuur bestond, 't Phillps-Millersysteem dateert pas van vlak voor de bezetting. Maar na de sombere oorlogsperiode kwamen de meer geperfectioneerde magneofoonbanden in zwang. Toch is 't de heel Povel gelukt, om bij particu lieren in Duitsland de hand te leggen op enige oude platen, die uiteraard voorzien van ruis- en ouderdomsgebre ken duidelijk maken, hoe men toen een hoorspel voor de microfoon heeft gebracht. PIONIERS Leon Povel heeft zich in zijn documen taires daarom speciaal gewend tot de oude pioniers uit die dagen als Willem van Cappellen, S. de Vries jr., Willem Vogt, Kommer Kleyn, Toon Rammelt en Carel Rijken. De hoorspelregisseur en -schrijver S. de Vries jr. verklaarde eerlijk, dat hij alleen door het veel vuldig experimenteren er achter kwam hoe een hoorspel diende te worden ge maakt. Het literaire hoorspel dateert eigenlijk pas van na de tweede wereld oorlog. Toen is het krankzinnig snel gegaan in deze jonge dramatische kunstvorm. Dank zij de stormachtige ontwikkeling van de radiotechniek kon men zich steeds beter uitleven in de manier van acteren, geluidseffecten enz. De documentaires, die Povel over het hoorspel gemaakt heeft, behande len de historie natuurlijk niet uitput tend. Daarvoor was het terrein te groot en hij heeft zich voornamelijk bepaald tot de periode die voorafging aan de tweede wereldoorlog. Hij erkent, dat de laatste tien jaren de belangstelling voor het hoorspel onder de komst van de televisie heeft geleden. Dit deert hem echter niet. „Als ik 50.000 luiste raars weet te boeien, dan zijn dat nog altijd meer mensen, dan er ln zeven honderd schouwburgen terecht kun- EIGEN VORM Het hoorspel zal ook niet gedoemd zijn te verdwijnen. Het heeft precies zo'n eigen taak naast de tv als de fotografie naast de film, of de krant naast de radio en de televisie. De regisseur dient zich echter wel te bedenken, dat hij geen hoorspelbewerkingen uitzendt van stukken, die je net zo goed in een toneel- of tv-bewerking kunt zien. Al leen als men het hoorspel presenteert in zijn eigen vorm, dan heeft het reden van bestaan. Daarom zal het luister spel volgens hem nimmer uitsterven, ook al trekt het minder belangstelling dan voorheen. Hij vindt het fascine rend om steeds weer naar nieuwe uit drukkingsvormen "te zoeken en is steeds bereid om te blijven experimenteren. Het hoorspel stond vorig jaar bij het luisteronderzoek op de derde plaats na het nieuws en de muziek. Maar tussen de start van het Nederlandse hoorspel en de Tweede Wereldoorlog ligt een interessante periode, die Leon Povel voor wat de evolutie van het hoorspel betreft, speciaal gaat behandelen in zijn vier radiodocumentaires. 'EDERLAND I (STER-reclamcuitz. om 18.56, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR: 19.06 uur: Kenmerk AVRO: 19.32 uur: Vjieuw, tienerprogr. NTS: 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Een op twaalf, reportage 21.20 uur: Peyton, Place, tv-serie 22.10 uur: Een op twaalf, vervolg NTS: 22.35 uur: Tweede journaal 22.40 uur: Sluiting NEDERLAND II (STER-reclameuitz. om 18.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.03 uur: Alarm in de bergen, 19.28 uur: zonnetje, amus.progr. NTS: 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Stoelendans, 20.50 uur: Radetzky-mars, muziekprogramma 21.45 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 22.10 uur: Pasfoto, portret HV: 22.20 uur: Bezwaren tegen het humanisme NTS: 22.50 nor: Tweede journaal 22.55 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20 uur: Schrijversportretten 10.45 uur: Walter and Connie 11.10 uur: Ik en jij, een gewone dag RADIO HEDENAVOND HILVERSUM I NCRV: 19.30—22.15 uur: Adre Previn, muzikaal kameleon 23.30—23.55 uur: Moderne blaasinstru menten NRU: 21.30—22.15 uur: De geschiedenis van het hoorspel, documentaire 22.55—23.55 uur: Metro's night music RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30. 8.00, 8.30. 12.30. 18.30, 22.30 en 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00 19.30, 22.30 en 23.55 Radioprogramma if. praatje. 19.05 Muziek en dienst: oude en klassieke kamermuziek. 19.30 A. Lichte grammofoonmuzlek; B. Stereo: Mo derne orkestwerken (gr). 22.15 Literama: ver boeken, schrijvers en to- lezlng. 23.55-24.01 HILVERSUM II (298 m) AVRO: Nieuws. 18.15 Radiojournaal. 18.25 Ik bind U door... praatje. 18.3i 22.20 Vertil U niet aan eigen g. programma van de Bond zonder Naam. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Metro's Midnight Music; licht gevarieerd iekprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. -lek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Lichte muz. 20.00 Operakroniek. 31.56 Gram- 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassieke gram mofoonmuzlek. 7.30 Nieuws. 7.32 Actualitei ten. 7.45 Volksmuziek uit Chili (gr). 8.00 Nieuws. 8.10 NCRV-lled. 8.13 Stereo: Gewij de muziek. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huls vrouw. 9.15 Radiokoor: geestelijke liederen. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.08 Theologische etherleergang. 10.35 Stereo: i. 13.23 WIJ van het land; 12.27 Medede- ■n voor land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; Actualiteiten). 14.05 Schoolradio. 14.30 leato: muzikaal middag magazine. (16.00- Nieuws). 17.00 Overheidsvoorlichting: HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Radiojournaal. 8.20 Lichte gram- (Om 8.30-8.35 De groenteman» en Renaissance (opn.). AVRO: 10.0C Stereo: Radlophilharmonisch sextet: klas sieke en moderne muziek. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheids voorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.10 Radio journaal. NRU: 13.30 De Lichte Muze belicht: De operette. 14.30 Rostrum of Composers: reo: Mezzo-sopraan en piano: volksllederei 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: Pianorecital: klas sieke en moderne muziek. 16.25 Voor c Jeugd. 17.15 Dlxlelandmuzlek (gr.). 17.31 HILVERSUM in (240 m en FM-kan»l VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 NAR: Onze Nee landse Artiesten Revue op de plaat. 1 Nieuws. 10.02 Klink - klaar, zonder nons« (11.00 Nieuws.) 12.00 Nieuws. 12.02 Zoi programma voor tieners. 13.00 Nieuws. 1 Ekspres: gevarieerd platenprogi l. (14.01 l. (17.01 l beursberichten. 13.21 LEON POVEL moeilijk grijpbare stof De sluiting van de Olympische Winter spelen leek c n verkorte herhaling, op het t.v.-scherm althans, van de ope ningsceremonie. Opnieuw een stljf- protocollair gebeuren met een haast griezelige pseudo-religieuze inslag. W kunnen overigens als t.v.-kljkers blij zijn om het veie goede dat tussen beide plechtstatigheden in lag. Blij cn, eerlijk gezegd, ook wel tevreden. We zijn het oneens met een aantal commentatoren die kritiek hadden op het feest dat: a. niet alles van A tot Z is uitgezonden; b. de dagelijkse c zichten van de NTS zich zoveel met „oninteressante" gebeurtenissen bezgl- hielden. Kritiek die zich zelfs in overi gens respectabele dagbladen bewoog op het ..schandaal van Hilversum"-ni- veau. En dat ln serieus aandoende hoofdartikelen. Alles uitzenden zou o.m. een kostbare zaak geweest zijn ten behoeve van een heel gering aantal ochtendkijkers, dus gedrukt hebben op de avondprogram ma's die door budgettaire moeilijkheden tóch al krap aan moeten doen. Kritiek op de dagelijkse overzichten is helemaal onzin voorzover ze zich tot de NTS richtte. Die overzichten kwamen kant en klaar van de Franse t.v. en die hield niet exclusief rekening met het feit dat b.v. behalve ln Nederland, Noorwegen (ADVERTENTIE) Bel DAF-dealer Gebr. var» Ulden Autoservice (01710 - 23041/23042) en maak een afspraak voor een urenlange test 'm zelf-rit zonder rWS'^'ïS-.'Tp Verdamstraat 6 Leiden 24 februari Gebr. van Ulden Autoservice Tel.: 01710 - 23041/23042 en Zweden er maar heel weinig belang stelling is voor de scbaatsnummers en dat het grootste deel van de Europese t.v-consumenten gebrand is op de alpinegebeurtenissen. Wat we wèl kregen: een goed beeld van hoe de „onzen" hun negen medailles veroverden. Compleet met achtergron den, óók van het NTS-„thuisfront". Voorts een redelijk beeld van de alpine evenementen en vrijwel elke dag een superevenement in de vorm van een ijshockeyreportage, begeleid door Frans Henricks, de soms te „leuke" maar voor het overige onbetaalbaar „deskundige kenner" van deze sport. Als t.v.-kijker waren wij best tevreden met Grenoble 1968. Dit wat Grenoble betreft. Het weekein de werd voorts bepaald opgesierd door de KRO die gisteren Der Vogelhandier bracht van het ZDF. Een kapitale uit zending met voortreffelijke krachten en prachtig georkestreerd. Waarbij we overigens niet zo gelukkig waren met de realistische versie van regisseur Joachim Hess die, waar mogelijk, op locatie werkte. De „buitenopnamen" met name wonnen er niet door. Er was geen compensatie tussen (studio)-klank en beeld en bovendien bleef dat beeld soms te leeg: twintig man op een „set" kan een massascene suggereren, twin tig man in de vrije natuur worden nooit een massa. Afgezien daarvan was deze Vogelhandler toch een klein evenement Speciaal in zijn kleine scenes. Die tus sen Theo Lingen cn Hans Jürgen Die- drich bijvoorbeeld. Van de AVRO-zaterdagavond valt eigenlijk niets te zeggen. „Wie van de drie" was hetzelfde beminnelijke, door- gestoken-kaart-spelletje als altijd; de Weekendshow bood het „Paar-apart" gelegenheid om te schitteren in goede en te schutteren in minder goede sket- sches (het was half-om-half ditmaal)- Van gast (opa) Willy Alberti viel het ons op dat hij beter praatte als zong. Het zal wel een verkoudheid geweest Jim Garrison in „Panoramiek (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. De „Panoramiek"- uitzending van de NTS zal aanstaande woensdag een opvallend programma bevatten. Jim Garrisson. openbare aan klager bjj het gerecht, hof in New- Orleans, heeft aan can NTS-correspon- dent meegedeeld, zijn conclusies met betrekking tot de moord op president Kennedy uitvoerig te willen uiteen zetten in een uitzending van de Neder landse televisie. Hij verklaarde te hopen, dat zijn mede delingen „nog op tijd" zouden komen. Het gesprek met Garrisson, dat gevoerd wordt door de journalist Willem Olt- man8, zal woensdagavond worden uit gezonden via Nederland I.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2