(cessie: „Geef mij maar een sneeuwrand, dan kun je niet afsnijden" STRIJD OM OLYMPISCHE KRIJGT EEN ONGEKEND IJSHOCKEYTITEL SPANNEND SLOT in de damesploeg na gesprek teruggekeerd iNottet heeft weer zelf- hertrouwen MAIER: typische Uatbloeier Niet uit venwicht te breng» en Tsjechen zorgden tegen Rusland voor een sensatie LIJDAG 16 FEBRUARI 1968 WE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) GRENOBLE Kees Verkerk zei het rustig. „Fred Anton Maier pakte in elke bocht steeds weer decimeters. Dat kan met die rubberschijven op de baan. Als je durlt, kun je met elke slag iets afsnijden. Maier heeft daarvan geprofiteerd. Het scheelt je per ronde wel geen volle seconde, maar wel onderdelen daarvan. Geef mij maar een sneeuwrand, dan kan dat vrijwel niet". Het was geen theorie ont sproten aan de smaak-van-zure-druiven. Kees constateerde louter een feit. Hij id zich er dan ook niet over op, want even later zei de man uit Puttershoek: „Ach, met m'n zilver i ik echt tevreden. Vergeet niet dat ik veel tegen had. Ik ïad geen tijd waarop ik mij kon richten, noest alleen maar zo hard mogelijk gaan. Daar kan je natuurlijk heel lang over praten", ver gde hij angstwekkend nuchter. „Maar de loting was nu eenmaal gisteren en je kan zelf niet naken na wie je rijdt. Dat doet het lot wel voor je". wereldkampioen van 1966 en 1967, ;egaan op een schema van 7.32,0 goed voor een wereldrecord van 7 iten en 23,2 sec, dat welgeteld 27 iten stand hield, was moe. „Dat is het nare, ik ben moe", zei hij, morgen moet ik de vijftienhori- meter rijden en zaterdag de tien ki- _n krijg ik weer uitgeruste ïstanders. Bovendien heb ik mijn de laatste jaren niet terug. 0 ne Thomassen had vandaag rust en l morgenop de vijftienhonderd ine- lelemaal fit uit, Fred Anton stait niet en rijdt zaterdag de tien neter. Die Noren hebben het orima elkaar. Dat moet ik wel zeggen", ben weggegaan om een plak te of te sterven", glunderde Peter et, sinds 1961 lid van de kernploeg, •ist dat het kon en ging de laatste dagen weer net zo goed als rond (Van een onzer verslaggevers) ÏNOBLE Langs d© sneeuwrand Knut Johannesen zijn aanmoedl- ïgen schallen. Op de baan Fred An- 11 i Maler. De lange Noor wist wat van m verlangd werd. Vier jaar geleden Innsbruck had hfl als derde man I ereschavotje vol mogen maken In schaduw van de grote „Kuppem" Per Ivar Moe. Uier In Grenoble i Maier alleen de Noorse hegemonie leten verdedigen- 29-jarige gemeenteambtenaar uit ensberg deed wat men van hem rlangde. Met een uiterste krachts panning bleef hij juist beneden het reldrecord dat Kees Verkerk twee ten eerder had gevestigd. Zijn 7.22.4 goed voor een wereldrecord en voor goud. zoals na urenlang luwachtig afwachten bleek. De Noor. bij het uitrijden van uitputting lande knock out was gegaan, kon eed lachend de felicitaties in ont- ngst nemen. Iedereen gunde het ilei heeft ln zijn lange carrière net reputatie van bonhommie opge- uwd als zijn voorganger Knut Jo^ nnesen. Een typische laatbloeier uit het evenwicht te brengen or voorspoed of tegenslag. Sinds het ugtreden van Johannesen heeft hij ige afstanden beheerst, al kon hij rkerk ln diens grootste momenten et bijhouden Op de 5000 en 10.000 fter vestigde hij sinds 1966 niet min- I r dan zes wereldrecords. Zijn nii- e, breed grijpende slag. waarbij de nden vrijwel steeds op de rug blij- bestempelde hem tot een typische ?r die echter het verlies op de lint'zelden kon goedmaken Pas dit behaalde hij het Europees mpioenschap, waarvoor hij al jaren ndidaat was. Zijn enige Noorse titel haalde de 1.92 meter lange Maier ln 64. nieuwjaar. Toen heb ik in Deventer in de landenwedstrijd tegen Noorwegen het Nederlands record op 7.34.4. ge bracht Ik had weer zelfvertrouwen, voor al toen ik wist dat ik onder het schema zat. Dat is een extra-stimulans geweest. En het publiek natuurlijk". In gedach ten was de blonde Loosduiner al dagen verder „Die tien kilometer wordt nog veel moeilijker, maar ja, een doel is ten minste bereikt, ik kom met een me daille thuis. Dat had ik twee weken ge leden beslist niet durven hopen". Niet in de hand Ohef d'équipe Jan Charislus lachte, toen rond één uur duidelijk werd, dat het zilver en brons voor Nederland wa ren, over de paar problemen, die hem nog kort tevoren hadden gekweld. „He hebt die jongens niet meer in de hand als ze eenmaal weg zijn. Neem nu Jan Bols: We zeiden nog: ga niet te snel. Aanvankelijk bleef hij onder het sche ma van 7.32.0, maar je wist bij voor baat dat hij dat niet kon volhouden". Dat de man uit Hoogeveen niet erg gelukkig was met die 7.32 was op zich volkomen begrijpelijk. Op 't moment dat Bols reed was die tijd alleen maar voldoende om vijfde te worden. In de gedachten van de 23-jarige de butant telde slechts een plaats op het erepodium. En had hij niet zo'n twee uur eerder gezien dat ploeggenoot Nottet er in geslaagd was 6,5 sec. beneden zijn richttijd te blijven? „Het is jammer", vervolgde Charisius, „het zat Kees niet mee. Hij moest voor Maier rijden en bovendien had hij het nadeel dat pas na zijn rit de baan werd gesproeid. Het ijs was toen te hard. Zoiets telt als je over tienden van seconden spreekt". Geen primeur Olympisch kampioen Fred Anton Maier bracht even later, toen onder de straffe en sfeerloze regie van ISU-vice- voorzitter Sven Laftman, de medaille winnaars voor de persconferentie ach ter de tafel hadden plaatsgenomen, on bewust grote beroering in het kamp van na Noorse interventie, duidelijk dat dit- na dit seizoen terug?" vroeg een En gelse verslaggever. Peter Nottet, die de vraag maar half had verstaan, zei tegen Kees Verkerk, „Ze willen weten of hij moe is". Halfluid bracht Kee6 de vraag in het Noors aan Fred Anton over. „Ja zeker", luidde diens antwoord. Ip de stilte die toen volgde .kon men de Noorse verslaggevers bijna horen denkéri. Luttele seconden later werd, na Noorse interventie, duidelijk dit maal de primeur geen primeur was. (Van onze sportredacteur Herman van Bergem) GRENOBLE In salon num mer 2 ran het olympisch dorp zaten de voorzitter van cl© KNSB, de heer II. Wcsselo, de chef de mission van de olym pische ploeg, jhr. Quarles van Ufford, de trainer van de da- mesploeg, Piet Zwanenburg en de rijdsters Stlen Kaiser en Carry Geyssen. Reden van de komst van dit uitgebreide ge selschap waren de publikatles omtrent uitlatingen van een lid van de ploeg waarover trainer Piet Zwanenburg uiteraard ont stemd was, waarvan het ploeg- lid was geschrokken toen ze bel zwart op wit zag en waarmee het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond In een moeilijk parket was ge- De oplossing werd gevonden in de enige mogelijkheid: een ge sprek tussen de betrokken rijd ster, trainer Zwanenburg, de chef de mission en de bonds voorzitter. Te Iaat werd dit gesprek ge arrangeerd, want het kwaad was al geschied. Van een uit spraak was een rel gemaakt waarover de heer Quarles van urford zei: „Als chef de mis sion betreur ik het in de pu bliciteit komen van uitlatingen die in een gespannen sfeer zijn gedaan en waardoor een on verdiende blaam werd gewor pen op trainer Zwanenburg Ei- is bovendien een schaduw getrokken over het goud dat Carry Geyssen verwierf. Zij heeft haar excuses aan de heer Zwanenburg aangeboden, die volledig zijn aanvaard". Carry Geyssen zat naast Stlen Kaiser op een bank, het ge bogen hoofd gesteund op de hand. De gespannen uitdruk king op haar gezicht verdween toen de heer Quarles van Uf ford aan zijn verklaring toe voegde: „Ik moet uitdrukkelijk zeggen, dat onder de aanleiding tot datgene wat ons enige da gen verdriet heeft bezorgd, een dikke sportieve streep is gezet. Die aanleiding was het feit dat Carry niet was ingeschreven voor de 3000 meter. Ik neem hiervoor als chef de mission de volle verantwoording en kan WINST UIT ONVEItKWIKKICLIJKE \FFAIRE Ome Piet" Zwanenburgover wie de laatste dagen bijzonder onvriendelijke dingen zijn gezegd, is gerehabiliteerd. Carry Geyssen en Stien Kaiser boden hem gisteren hun excuses aan. zeggen dat ik liet besluit heb was gesproken, maai" dat juist genomen na ruggespraak met alleen die ongelukkige uitlating de technische leiding, de trai ner en een leder die bij de in schrijving betrokken is". Of Carry Geyssen nog iets had te zeggen. Dat had was gepubliceerd. „Van al het andere stond niets in het be treffende artikel. Ik heb trou- Carry Geyssen bood „Ome Piet' excuses aan vvezig te zijn geweest. Er bleek dat Carry Geyssen haar naam wel had gebruikt. De heer Quarles van Ufford stelde nog eens nadrukkelijk dat er een vertrouwenscrisis was geweest door deze on bekookte uitlating, die Cam Geyssen hogelijk betreurde. Hij weer er ook op dat hij en de KNSB liet op prijs atollen alle le horen van atleten, trainer, ol wie dan ook, als daarvoor aan leiding bestaat. „Er moet open gesproken kunnen worden. Ik wil verklaren dat de dames en de heer Zwanenburg een hecht team vormen. Er is tijdens deze spelen een redelijke toppresta tie geweest en de tegenslagen zijn door het team ook opge vangen". Geen enkele twijfel Bondsvoorzitter Wesselo wenste de gehele opgeblazen affaire af to doen met de volgende offi ciële verklaring: „Het dagelijks bestuur van de KNSB, ln meer derheid in Grenoble aanwezig, betreurt in hoge mate de publl- katie van uitlatingen van een van de meisjes van de olym pische ploeg. Deze uitlatingen, gedaan onder emotionele span ningsomstandigheden, hebben op de trainer der meisjes, de s ook niet gezegd: hij werkt heer Zwanenburg, een blaam op mijn zenuwen". Stien Kai- wonderde haar dat tijdens het ser, wier naam ook bewuste interview dat zij had noernd. verklaarde in het ge- gehad over vele onderwerpen heel niet bij het interview aan geworpen en zijn voor hem zelfs beledigend. Het dagelijks bestuur van de bond stelt er prijs op te verklaren dat liet betrokken lid der ploeg haar verontschuldiging aan de heer Zwanenburg heeft aangeboden, •AVkie sport ld is aanvaard". ..Een ander lid van de daraea- ploeg leek door het noemen van haar naam in de publika- tle medeschuldig. ZU is bij de bespreking niet aanwezig ge weest en Is dus bulten haar schuld ln de zaak betrokken. Ook tussen haar en de heer Zwanenburg Is de verhouding rechtgetrokken Br kan bi) niemand enige twijlel bestaan - gezien de resultaten aan de capaciteiten van trainer Zwanenburg. Het dagelijks be- stuur stelt uitdrukkelijk vast, dat het vertrouwen in de trai- nerseapailteiten, in de mense lijke eigenschappen en tact- opvatting van dp heer Zwanen burg ln geen enkele mate is verminderd". De rust in de schaatsploeg, verstoord door een tot bui ten proporties opgeblazen affaire, is weergekeerd en eindelijk is er een gesprek geweest tussen de betrok kenen. Er zou nooit iets zijn voorgevallen als dergelijke gesprekken meer konden worden gevoerd. De atleten weten nu, gezien de woor den van de heer Quarles, dat men open staat voor een gesprek. Dat is dan de winst uit een tot een onver kwikkelijke zaak opgebla zen uitlating van een meis je, dat haar hart even op de onjuiste plaats luchtte. Nancy Greene sterke winnares reuzeslalom (Van een onzer verslaggevers) CHAMROUSSE „Ik heb er hard voor getraind. En ik ben blij dat ik mijn eerste olympische gouden medail le gewonnen heb". Dit zei Nancy Gree ne, de Canadese skiester, enkele ogen blikken, nadat zij in Chamrousse de reuzenslalom had gewonnen. De 24-jari- ge Canadese kon haar geluk niet op. „Mijn tijd is nog beter, dan ik verwacht had." meende ze lachend, „maar bij de reuzenslalom weet Je nooit hoe het er voor staat en daarom moet je met al le kracht die in je zit strijden". De tijd van Nancy Greene, 1.51.97 was beduidend beter dan die van de als tweede eindigende Frangaise Annie Fa- mose (1.54.61). Daarmee won Nancy te vens de wereldtitel Alpinecombinatie, die overigens niet als olympisch nummer geldt. Voor Frankrijk ging bij de dames dus de tweede gouden medaille verlo ren. In de afdaling zegevierde eerder de Oostenrijkse Olga PalL Alleen Mariel- le Goitschel schonk haar land goud in de slalom. Verder waren er nog tweede en derde plaatsen voor Annie Famose en Isabelle Mir. Olga Pa 11 eindigde op de reuzenslalom op de vijfde plaats als beste Oostenrijk se en Marielle Goitschel kwam niet ver der dan de zevende plaats. Zij zocht nog naar excuses: „Het leek wel of ik stil stond. De ski's gleden eenvoudig niet", maar erg overtuigend klonk het alle maal niet. Voor Zwitserland was er nog succes. Fernande Bochatay bleef juist ééntiende seconde voor de Franyaise Florence Steurer (1.54.74 tegen 1.54.75) en dat was genoeg voor brons. De stand in het wereldkampioenschap combinatie luidt: 1. wereldkampioene Nancy Greene (Can.). 16.31.; 2. Mariel le Goitschel (Fr.), 36.00; 3. Annie Fa mose (Fr.) 36.19; 4. Isabelle Mir (Fr.) 40.78 en 5. Olga Pall (Oost.) 52.50 ptn. Russisch kwartet won biathlon AUTRANS De skilopers van Rus land hebben na gisteren weer alle reden tot vreugde: in Autrans won het Russi sche biathlonkwartet de gouden medaille op de 4 x 7,5 km. De Russen hadden van de start af aan de leiding en stonden de- e niet n r af. Wel kreeg in de laatste faze van de strijd Noorwegen de kans de Russen van de eerste plaats te verdrijven, maar de Noorse loper Jon Istad miste tweemaal de 150 meter verder gelegen schijf. De beste schutters waren de Zweden, die geen enkele maal de roos misten. Wat lopen betreft bleven de Zweden echter te veel bij de Russen en Noren achter om meer dan brons te kunnen veroveren. r Grenoble, Oslo of Göteborg draaien de Nederlanders tegenwoordig hun hand niet meer om, vooral m Nederlandse schaatscorgfeeën. Zulks supporters zijn dan in staat heerlijke grapjes te verzinnen, zoals: „Verkerk Schenkt Bols". En dat doet vader Pleun inderdaad. SPORTTOTO DEN HAAG De cijfers van sport- toto 32 van het afgelopen weekeinde lui den: Aantal deelnemers: 634.414, bruto- inleg: 882.090, prijzenbedrag: 291.099. Eerste prijs: 160.099.50, zeven juiste kolommen, per kolom wordt 22.876.40 uitgekeerd. Tweede prijs: 87.327, 153 jui6te kolommen, per kolom wordt 571 uitgekeerd. Derde prijs: 43.663.50, 105 juiste kolommen (lx twee goed), uitkering 412.- Met een van inspanning verbeten gezicht vocht Ard Schenk zich naar een zilveren medaille op de 1500 meter. (Van een onzer verslaggevers GRENOBLE Rusland is niet langer de grote favoriet van liet olympische (jshockeytoernooi. Daarvoor hebben gisteravond dc onvermoeid vechtende Tsjechen gezorgd. In een wedstrijd die van de eerste tol de laatste minuut de 12.000 toeschouwers in het uitverkochte ijsstadion heeft geboeid, zegevierden de Tsjechen, die in de ont moetingen tegen Rusland vrijwel nooit tot grote prestaties konden komen, verdiend met 5I. De tussenstanden waren: 3—1. 1—1. 1—2. Daardoor krijgt de strijd om de olympische, wereld- en Europese titel morgenavond een slot. dat de or ganisatoren zelfs in hun stoutste droom niet hadden verwacht. Voor het eerst sinds vele jaren zijn er drie kanshebbers, te weten: Tsjecho- Slowakijc, Canada en Rusland. Alle drie landen vergaarden uit zes wedstrijden tien punten. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat twee van deze ploegen het toernooi met eenzelfde aantal punten zullen beëindigen. In dat geval is het resultaat van de ontmoeting tussen die teams beslissend voor de onderlinge rangschikking. Geen opwekkend vooruitzicht voor Rusland, wereld- en Europees kampioen sinds 1963 en winnaar van het olympisch goud in 1964 in Innsbruck. Zelfs als Rusland morgenavond in de slotwedstrijd het .errassend teruggekomen Canada mocht verslaat is het zeer de vraag of de titels kunnen wordei geprolongeerd. Waarschijnlijk is immers, da! Tjecho-Slowakije de formatie van Zweden weini' kansen zal geven. De nederlaag tegen de Tsjechen kost de Russen dan het goud. Mocht Canada erin slagen ook Rusland te over winnen, dan zal voor het eerst sinds 1962 de titel weer naar Canada gaan, omdat het zich in de finale de meerdere van de Russen heeft ge- Van wederzijdse sympathie die men de Tsjechen en de Russen veelal toedenkt, was gisteravond ln het ijsstadion van Grenoble weinig te merken. Drie speeltijden lang hebben beide ploegen een medogenloze strijd gevoerd, waarin de strafbank druk werd bezocht. Tsjecho-Slowakije dankte zijn zege voornamelijk aan een produktieve eerste periode, waarin een verdiende voorsprong van 31 werd genomen. Aanvankelijk zag het ernaai uit, dat Rusland moeiteloos zijn zesde overwin ning zou gaan behalen. Na 28 seconden opendi aanvoerder Malorov de score voor de titelhouder^ De geestkracht van de Tsjechen was allermins gebroken. Na vijftien minuten zorgde Sevcik vooi de gelijkmaker en produktieve laatste minutci van de eerste speeltijd maakten dat de Tsjcchei met 31 de leiding konden nemen Op grootse wijze hebben zij daarna de voorspron verdedigd. Geestdriftig aangemoedigd door di duizenden op de overvolle tribunes zagen zij kan in de tweede speeltijd de Russen te weerstaan zodat met een 4—2-score de laatste periode aan brak. Toen Jirik na 16 minuten de stand op 5 bracht was alle gevaar geweken. Dat het elnd> met 54 kwam, deerde de Tsjechen allerminst Toen het signaal voor het einde klonk waren d. Tsjechen volledig in de ban van de vreugde, a was het goud reeds verdiend. Grootste belang In een fel duel, waarin het handgemeen niet werd geschuwd, had voordien Canada ill» 'jaIais kans op de olympische ijshockrytiti-l met succes ver dedigd. De mannen van pater Bauer wonnen de ontmoeting tegen Zweden met 30. Dc tussen wanden waren: 2—0. 0—0. 1—0. >ank zij aanvoerder Johnston en Pinder had '.rnada na dertien minuten al een zeer verdiende —0-voorsprong. De Zweden speelden aanmerke- ijk minder sterk dan in de enerverende ontmoe- ing tegen Rusland. De meer dan 10.000 toe- chouwers waren het in het verdere verloop lang liet eens met de beslissingen van de Tsjechische cheidsrechter Korinek, wiens land het grootste jelang had bij een Canadese nederlaag. Vijfmaal stuurde hij een van de Canadezen voor wee minuten naar de strafbank. De soms dubieuze jesllssingen kostten de daaraan uiteraard on- •chuldige Zweden de sympathie van het publiek, tie ze in dit toernooi in zo ruime mate bezaten. De Scandlnavlëra zagen geen kans de perloden van numeriek overwicht uit te buiten. Ze verloren de laatste hoop op een gunstig resultaat toen O'Shea vijf minuten voor tijd de stand op 30 bracht. In groep A won voorts Amerika met 64 van Oost-Duitaland en in groep B boekte Japan een e^asiar3*<Mi cm OanUfs'-pis Thermometer van de plakken GR.ENOBLE De meduillever- deling na de gisteren gehouden onderdelen van de Olympische Win terspelen is als volgt: 13. Zwitserland Standen ijshockey J. Noorweger» 4 3 0 1 13—12 5. Oostenrijk .1 I 0 4 2 12—37 Frankrijk 4 0 0 4 0 7-2S Leen Jansen weg bij Huizenanr ROTTERDAM Leen Jansen, de oud- Nederlands kampioen boksen in het half- zwaargewicht, heeft het contract met zijn munager Theo Huizonaar beëindigd. Ook bantamkampioen Gerard Berkhout (Amsterdam) zal vanaf maart niet meet onder management van Nederlands be- kambbt bokspromotor staan. I

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11