Rodelen een mooie er op deze manier sport maar je wordt wel aardslui van... Canada breidde op Russen jagende groep ijshockeyploegen tot drie uit Het is de schuld van al die gekke kranten Brundage: „Oorlog no g niet ten einder WOENSDAG 14 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze sportredacteur Herman van Bergem) GRENOBLE De rodelaars, die hun eigen olym pische wereldje hebben in Villard-de-Lans, weten twee dingen zeker: ze slapen weinig en ze rodelen nog minder. Elke dag sinds de achtste februari heeft het organisatiecomité een race vastgesteld. Gisteren kon zowaar de derde manche in de single voor heren en dames worden gehouden. Voor het tverige hangen de rodelaars wat rond in het sjieke Hotel de 'aris of in minder comfortabele onderkomens en slijten de tijd net het informeren naar het weerbericht, het drinken van koffie lf iets sterkers en vooral met geeuwen. De ene dag wordt vast- lesteld dat de race om 10 uur in de avond zal worden gehouden, lis het zo laat is blijkt de baan in te slechte conditie te zijn. De adelaars nemen hun slee weer op de rug en gaan naar het hotel n de wetenschap dat ze om vijf uur uit de veren moeten, want het grganisatiecomité wil het de volgende ochtend om acht uur dan maar weer eens proberen. Schietgebedjes van steile- ivandrijders in de ijsgoot Secretaris van dit comité is Michel de Lannoy, die in het kleine kantoortje •lak naast de baan in het bovenste deel •an een stapelbed ligt. Er parelen drup pels op zijn voorhoofd want Michel de Lannoy heeft griep. Hij is ook moe. Steeds weer moest hij de rodelende dames en heren meedelen dat de trai ning niet kon doorgaan, dat de races moesten worden uitgesteld. De ene keer regende het, de andere keer lag de baan de mist, de derde maal was er te veel i. Er zijn wel grote witte lappen neergehangen om de zon te weren van de baan, maar dat is blijkbaar niet af doende geweest. Michel de Lannoy is sedert korte tijd elf actief rodelaar. Hij heeft zich vorige leek laten inschrijven bij de Franse /rodel bond en was lid no. 32. De griepe rige man uit Duinkerken zegt: „De tem peratuur moet vijf graden onder nul zijn, dan is de baan goed. Maar ze had den dat ding hier nooit moeten leggen op 1000 m hoogte. Villard-de-Lans is een vriendelijk wintersportoord, maar het weer is veel te wisselend. Het plaatsje ligt ook te laag en het is hier niet koud genoeg. Zonde van het geld dat aan deze eerste olympische rodel baan is besteed. In Innsbruck 1964 werd er ook wel gerodeld, maar niet op een originele baan. Dit is de eerste en ook de eerste in Frankrijk. Voor 32 rode laars één baan, dat is wel voldoende dachten we". Niet veel hoop Michel de Lannoy is het organiseren een beetje beu, beter gezegd: hij heeft genoeg van het afgelasten, welk woord op deze Winterspelen allang een ver trouwde klank heeft gekregen. Van de 8ste tot en met de 13e februari konden zegge en schrijve drie manches voor heren en drie voor dames doorgang vinden. En er moeten er vier worden gerodeld om aan olympische kampioe nen te kunnen komen. Dan staat nog het tweemans rodelen op hel programma en daarvoor heeft men de 15e gekozen. Er gaan heel wat schietgebedjes om- MOEDER KAISER i DELFT De prestaties van de Delft- se Stien Kaiser, die in de nationale en internationale sportpers loeh iets bene den de zwaar opgeschroefde verwachtin gen zijn gebleven, hebben in huize Kui ser aan de Itotterdamseweg een gunstig onthaal gekregen. Toen het bericht van de bronzen medaille doorkwam ging er toch 'n spontaan gejuich op bij de fami lie Kaiser. Natuurlijk had men op goud gehoopt, maar vanaf het begin van de spelen had moeder Kaiser in de gaten dat Stien niet helemaal in topvorm waa. „Ik weet echt niet wat er aan de hand is. hoor. maar ik weet zeker dat zij met moeilijkheden zit" zegt mevrouw Kalier. I ®etraPt zij is het met haar man eens dnt het I Voor drie Oostduitse meisjes werd publiek veel te hoge verwachtingen stel- gisterochtend de strijd abrupt afgebro- c|,.. .Dat komt door die gekke kranten, ken. ZU werden erop betrapt dut zü de j jie hebben haar helemaal in de hoogte ijzers van hun slee warm hadden ge- gestoken" meent ze. Mevrouw Kaiser maakt. Manfred Schmid kent dat: „Het heeft nog niets van haar dochter zelf ge werd in Innsbruck veelvuldig gedaan, i hoord, al het nieuws over Stien kreeg zij Die Ijzers zijn hol, je laat er olie in I te horen via radio en tv. „Zij heeft zelfs lopen en je steekt het aan. Met warme geen brief geschreven of opgebeld". De ijzera ga je harder. oorzaak? „Misschien heeft zij het druk Maar sinds Innsbruck is dat verboden of ze is het gewoon vergeten door de Fédération Internationale de „stien heeft het toch helemaal niet zo foto laten maken. Liggend op zijn slee maar dan wel in de sneeuw, die naar geestig van de daken druipt en de wegen in Villard-de-Lans vervormt tot modderpoelen waarin kleine meertjes zijn ontstaan. Soppend bewegen de tot een veertiendaags verblijf in het eigen olympisch dorp gedwongen rodelaars, zich van souvenirzaak naar hotel, van hotel naar rodelbaan en van baan maar weer naar restaurant. Er zijn mensen in Grenoble, die speciaal naar de Franse wintersport- stad zijn gekomen om naar het rodelen te kijken. Dat kan een bar vervelende zaak zijn, want de rodelaars en hun slee zijn nog steeds niet actief geweest. De olympische kampioen en de Oostenrijkers Feistmantel en Senn nemen nu nog genoegen met een kinderslee. hoog dat het dan doorgang kan vinden, maar men heeft er niet zo bar veel hoop meer op. De rodelbaan ligt weer te smelten, nadat in de vroege ochtend de derde manche was gereden. duiken. Het was per slot van rekening haar tweede gouden plak. Het is een smalle bobsleebaan, ge maakt van beton en belegd met ijs blokken, die al te veel malen soft- (jsblokken waren. De beoefenaars vlijen zich op de rug op de slee, trekken de valhelm nog eens extra-stevig aan en suizen met een gemiddelde snelheid van 70 km en een top van ongeveer 100 over de baan, die voor de heren single 1000 m lang is, voor de dames en dub bels 800 m. Af en toe vliegt er een uil de baan, maar daaraan tillen de rode laars niet zo zwaar, want ze weten dat ze een gevaarlijke sport beoefenen, deze steite-wandrijders in de ijsgoot. Misgreep Van de 47 heren in de singles voert de Oostenrijker Manfred Schmid de meute aan. Zijn voorsprong na drie manches bedraagt slechts 18/100ste sec. op de Oostduitser Thomas Kohier. Koffie heeft hij nog nooit gedronken, maar een sigaretje wil er wel in. Tien jaar rodelt de 24-jarige Manfred Schmid al en op de Spelen in Innsbruck werd hij negende in de single. Vorig jaar behaalde hij in Zweden in de strijd om de wereld titel de zevende plaats in de single en met zijn vriend Ewald Walch, met wie hij ook in Villard-de-Lans een dubbel vormt, werd hij tweede. Maar aan die dubbel denkt Manfredl Schmid voorlopig maar niet. Hij vindt het al erg genoeg dat de single met zoveel hindernissen moet worden ver werkt. „Je kunt natuurlijk beter alle manches ineens achter elkaar hebben, dat wachten en dat afgelasten knaagt aan jc concentratie. Het is hier wel een gezellig plaatsje, maar als je telkens je slee weer op je rug moet binden, een paar uur slapen en dan maar weer kijken of het misschien doorgaat, kun je die gezelligheid wel afschrijven. De baan is goed, maar het weer miserabel" En ook Manfred Schmid uit het land dat duizenden rodelaars kent, acht het een misgreep dat er voor deze baan en de aangrenzende accommodatie als tri bunes enzovoorts er komen overigens nooit meer dan 400 toeschouwers miljoenen zijn uitgegeven, terwijl de plaats ongeschikt is. Machinebankwerker Schmid rodelt maar enige maanden per jaar. De andere tijd doet hij aan gewichtheffen om zijn halsspieren te verstevigen. „Dat is be langrijk bij rodelen, sterke halsspieren. Als je door een scherpe bocht suist krijgt je hoofd een klap en als je hals spieren te slap zijn, wordt je kop onher roepelijk achterwaarts geslagen en dat is zeer gevaarlijk". Zojuist heeft Man fred Schmid voor de familie thuis een Luge, zoals rodelen in het Frans hee De Italiaanse coach ontdekte dat de drie Oostduitse meisjes de reglementen hadden overtreden. En nu staat zijn pupil Erica Lechner aan de leiding na drie manches". De drie boosdoensters Angela Knö- sel, Anna Marie Müller en Otrun En- derlein waren voor niemand te spre ken. „Zij slapen", werd in het hotel letje. waar de equipe van Oost-Duits- land is ondergebracht, op niet bijster vriendelijke toon gezegd. Eindelijk kon den de dames dan toch het tekort aan nog dagen tussen slapen en waken door brengen en als de vierde manche ten slotte, hoopt men, toch eens achter de rug zal zijn, hebben de heren in de single sinds de 8ste februari erover ge daan om in totaal nog geen 4 minuten te rodelen. Het is een mooie sport, maar je wordt er wel aardslui van op deze manier slecht gedaan, zii heeft wat pech gehad, maar we waren toch erg blij". Over de plannen van Stien weet mevrouw Kalsei nog erg weinig. Stien gaat in elk geval door met hardrijden, hoewel er nu wel eerst een rustige tijd zal komen. De heer Kaiser meent dat de iets mindere conditie te wijten was aan de zware be lasting van de afgelopen maanden. Zij heeft een gigantische trip achter de rug naar Finland, Berlijn, Davos en nu Gre noble en dit moet men zeker niet te licht opvatten. In Grenoble blijkt Stien toch niet zo st de Olympische Spelen, in een klussements- wedstrijd voelt ze zich beter op haar plaats, maar ontevreden met haar twee bronzen medailles is zij niet. Maandag middag om kwart over twaalf zal zij vermoedelijk op Schiphol aankomen. Het Is nog niet bekend of zij direct naar Delft zal komen of dat zij eerst nog naar Amsterdam zal gaan. De gemeente is in eLk geval al druk bezig met de voorbe reidingen voor een waardige ontvangst. conferentie, die door de win naar van twee gouden me dailles werd gegeven. Zijn bewonderaars verdrongen zich voor een raam om hem van buiten met de jour nalisten te zien praten. Maar GRKNOBLE. D, Fr.»» '|f ™!'"1 OLYMPISCHE WINTER- SPOTS politie beperkt er zich niet toe de deelnemers aan de Olympische Winterspelen te- f'W" S" p"bl"ï contorent te beschermen, z(j doet ook haar best om hen te ver strooien. Op het programma v.n h,l olympische skidorp in Autrans staat tenminste ccn symfonieconcert van het orkest van de rijkspolitie. Olympische deelnemers zijn begonnen om Franse automo bilisten een lift te vragen gaat met het De Finse skiloper armte, die de menigte binnen verspreidde. De be wonderaars braken hierop 't raam open en de pers- werd onder- (Van i broken teneinde het venster weer te sluiten. Toen begon GRENOBLE. buiten te Jouwen en dc Internationale erd opnieuw Grenoble onderbroken. Tenslotte kwam iemand op een lumineus idee: de ruiten werden schoon ge- omdraaien als- veegd en alles kon normaal allemaal gebeurt" verder gaan. COMMERCIE IN DE SPORT verslaggevers) transport tussen het olyrn- Laurila heeft gisteren pisch dorp en het ijsstadio Knappe schaatsenrijdstertji ilebben over het algemet onmiddellijk succes, maar hockeyspelers moeten wi langer wachten. Kalcvi Killy heeft bijni gemaakt aan politieman van zijn ski's In het gezicht geslagen, maar hü is niet gearresteerd. Laurila was er op uitgezonden om de baan van de dames na te gaan en de Finse meisjes te heipen n-Claude bü het aandoen van hun en einde ski's. Een agent stond niet 3 pers- toe dat hU op de baan kwam Avery Brundage, de president van het Olympische Comité, heeft gisteren in trklaard, dat open Olympische Spelen het einde de Olympische Spelen betekenen, „Vooraanstaande sportleiders uit mijn generatie zouden zich in fiun graf ouden horen wat er tegenwoordig de tachtigjarige Amerikaan. iag hoe hij tegenover open tennis staat, antwoordde hij: Open sport heeft uitsluitend waarde voor promotors en professionals, niet voor amateurs". Dat de Internationale Skitcderatie weigerde dc merken van de ski's te halen, beschouwde dc heer Brundage wiet als een definitieve nederlaag van het l.O.C. tegen de commercie in de sport. „Wij hebben de slag misschien verloren, maar de oorlog is nog niet ten einde", was zijn commentaar. en Laurila werd kwaad. Vijf otticieel «l)n excuses aangr- man joegen hem na het inci- boden en erbU gezegd, dat dent na. maar zonder succes, zelfs een agent hem niet er en Laurila keerde in het Finse van kon weerhouden *Un kamp terug. Laurila heeft plicht te doen. (Van onze sportredacteur Herman van Bergem I GRENOBLE Op dezelfde avond had het lot over twee ijshockeyploegen in de A-groep geveld kunnen worden. Met acht punten uit vier wed strijden gingen gisteren Rusland, Tsjecho- Slowakije en Zweden aan de kop. Canada volgde met zes uit vier. Voor de Canadazen was het duel met Tsjecho-Slowakije gisteravond dus de laatste kans om nog te kunnen meespreken. f Met een ongelooflijke inzet, spelend in een moordend t tempo en met ontembare wiisaracht hebben de Cana- dezen die kans gegrepen. Met 32 (0U, 30. 02) I weiden de Tsjeehen verslagen. Rusland bracht met dezeifae cijfers z.weuen een nederlaag toe (11, 0u. 2—1) en bieel dus ongeslagen. Maar ooor de zege van f Canada is de jachtende groep uitgebreid tot drie ploegen en dat geelt het toernooi, waarvoor enorme belangstelling bestaat gisteravond was de grote ijshal tweemaal nagenoeg uitverkocht (tweemaal 10.000 toeschouwers) nog extra-glans. In plaats van slechts twee kanshebbers voor het goud is er de leider Rusland met 10 en de drie achtervolgers met 8 punten. En die ontmoeten elkaar allen nog: Rus land tegen Tsjecho-Slowakije, Canada tegen Zweden en zaterdagavond Rusland—Canada I De nederlaag van de Zweden was in feite een kwestie I van twee minuten. Tussen de zevende en de negende minuut in de derde periode bracht Rusland de stand i van 1—1 op 31. Er leek niets aan de hand. De Rus- sen hadden een van hun wervelende aanvallen op- 1 gezet. De puck kwam bij Firsov, die net over de I blauwe lijn stond en van daar af vuurde- Zelfs won- I derman Holmkvist in het Zweedse doel, wiens uit- I zicht werd belemmerd, had er geen verweer voor. Dat I 21. Ia deza uiter®: lsi«e wedstrijd daar bleek weer uit dat werkelijk grote spelers geen minderwaardige praktijken nodig hebben en dat ijs hockey bepaald geen sport behoeft te zijn van gooien en smijten waren tot dan toe slechts vijf spelers voor twee minuten verdwenen voor overtredingen die zeker niet overdadig grof waren geweest De Rus Michakov, een formidabel technicus, had zelfs twee minuten gekregen voor het zelden voorkomende feit dat er te veel spelers op het ijs waren. Maar toen vlak na het tweede doelpunt van de Russen de Zweed Lundström twee minuten moest verdwijnen, werd deze numerieke minderheid de ploeg noodlot tig. De Russen voerden een moordende belegering uit. Kouzkine schoot tegen de paal en doelman Holmkvist kon nog zo geweldig zijn, hij ging ten onder aan hel ruzendknappe combineren van de Russen. Steeds stond er bij die numerieke meerderheid inderdaad een man vrij en Blinov bracht de stand op 31. Hoe groots Toen pas bleek in deze topstrijd, waarin in de eerste periode door Firsov (Rusland) en Oberg (Zweden» was gescoord en in de tweede periode de stand niet was gewijzigd, hoe groots de Russen spelen. In de eerste twee perioden hadden de nervositeit en de belangrijkheid van het duel beide ploegen niet zo danig tot ontplooiing laten komen dat van wereld niveau kon worden gesproken. Maar toen de Russen zich veilig achtten, speelden zij zo zuiver geraffineerd en vloeiend, dat de Zweden nauwelijks nog aan de puck kwamen. Maiorov had echter een te grote dunk van zichzelf, ging aan het goochelen en raakte de puck kwijt, waar door Svedberg de achterstand kon terugbrengen tot 32. Er waren nog 48 seconden te spelen, toen de Russen Dadydov naar de strafbank zagen verdwijnen. De Zweden vielen verwoed en vertwijfeld aan en Konovalenko moest in het Russische doel zijn grote naam nog eenmaal bewijzen door met een wonder baarlijke save de puck uit de linkerbovenhoek Zweden was afgevallen voor het goud, maar het is j een ploeg die bijna wiskundig zuiver speelt, waardoor het tempo echter soms schade wordt berokkend. Ove- rigens werden door beide ploegen in de eerste twee periode en gruwelUke missers in de aanval begaan en bleek na het tweede Zweedse doelpunt dat de Russen zeker geen feilloze machines zijn. Toen raakten /(j hun zekerheid kwijt en werd het spet slordiger dan van een zo groot team mocht worden verwacht- Bombardement De Canadezen en Tsjechen speelden niet zulk een j fraaie wedstrijd als de voorgaande. Maar wel veel I spannender. In de eerste periode werden scorings- kansen gemist, waarvoor een junior zich zou generen. De Tsjechen speelden technisch iets beter, maar de Canadezen gooiden een ontembare wilskracht in de strijd en voerden het tempo zo op, dat de Tsjechen er in de tweede speeltijd onderdoor gingen. Doelpun ten van Huck, Bourbonnais en Cadueux gaven Ca nada een voorsprong van 30. De ploeg had wat te veel van zichzélf gevergd en toen de Tsjechen in de derde speeltijd het initiatief overnamen was het binnen twee minuten 32 dooi Havel en Nedomansky. De Tsjechen zouden en moes ten de gelijkmaker hebben. En er volgde een bom bardement op het Canadese doel dat met „inzet van het leven" werd verdedigd. Ook in dit duel bleef echter alles binnen de perken en was het bezoek aan hqt strafbankje te verwaarlozen. Zes minuten voor 1 het einde begaf de deur van de Canadese spelersbox het. Toen de zaak was gerepareerd en de spelera wat op adem hadden kunnen komen, slaagde Canada erin de voorsprong te behouden en ao de spanning in bet toernooi. Thermometer van de plakken GRENOBLE Na de twee onder delen, die gisteren werden verwerkt, is de medailleverdeling bij de Olym pische Winterspelen In Grenoble uls volgt: goud zilver brons 3 2 1 Rusland 1 3 2 Ver. Staten 1 3 1 Finland 1 2 1 Oostenrijk 1 1 3 Wesl-Duitslund 1 1 Tsjecho-Slowakije 1 1 Zwitserland 2 1 Oost-Duitsland 1 1 iada l Oostenrijkers leiden Lij kunstrijden GRENOBLE. De Oostenrijker Emmerich Danzcr voert na twee verplichte figuren het klassement van de wedstrijd om het olympisch kampioenschap kunstrijden aan. HU heeft 352,5 punt. ZUn landgenoot Wolfgang Schwarz slaat met slechts 0.3.punt achterstand op de tweede Het klassement luidt 1. Emmerich Danzcr (Oost.) 352,5 2. Wolfgang Schwarz (Oost.» 352.3 Standen ijshockey Dve* groepen^ van hel Olympische Marielle Goitschel heeft het goud op de skislalom gewonnen bij de gratie van haar Amerikaanse concurrentie, die ontzetteiut hord naar beneden ging, maar tn hun eerzucht hun prestaties te vergoudenvergaten ze er n aantal poortjes cn daar gaat het nu juist om bij een slalom. De Amer,kaantjes werden gediskwalificeerd en Marielle Goitschel won goud.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7