Inbrekersbende liep vast op voetafdruk in Leiderdorp Politie verwacht crimineel record Wegpiraten en drankzuchtigen voor de balie Virtuositeit en overdaad in recital van Gabriël Tacchino GROFVUIL OPHAALDIENST. WOENSDAG 14 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Al In het begin van het vorig jaar werd door patrouilles van de rijks politie in het district Leiden jacht gemaakt op daders van indicentele inbraken in de omgeving van Leiden. Men was zich toen nog niet bewust van de lange reeks inbraken die zouden volgen. Twee weken geleden pas werd een groepje jongelui aangehouden in samenwerking met de gemeentepolitie van Alphen. „We dachten toen, nu zijn we er", vertelde ons vanmorgen drs. L. J. van der Meulen, districtscomman dant van de rijkspolitie te Leiden. Het groepje jongelui was gesigna leerd door een Hazerswoudse nachtpatrouille. Maar uit een grote coördinatievergadering bleek even later, dat de zaak nog helemaal open lag. In de nacht van 25 op 26 januari j.l. werd echter door de Leidse politie een drietal Leidenaars aangehouden na een alarmering. De jongelui stonden bij een gebroken ruit van een perceel aan de Haven. Ze wer den als verdachten gearresteerd. Op dat moment wist men nog niet, aldus mr. J. Barends, commissaris van politie te Leiden, die met drs. Van der Meulen hedenmorgen een persconferentie had belegd, met wie we te doen hadden. ENORME SERIE KWAM LOS NA ARRESTATIE BIJ GEBROKEN RUIT Door Leiden werd aan de omringen de gemeenten gevraagd om aanwijzin gen tegen de aangehouden jongelui. De groepscommandant van de rijks politie te Leiderdorp, adj. W. v. d. Ster, nam de drie over op grond van een te Leiderdorp gevonden voetafdruk „als stille getuige". Tijdens een nach telijke patrouille hadden de inzitten den van de politiewagen te Leiderdorp een groepje jongens verrast, die bij de nadering van de auto uit een huis wegvluchtten. Toen de wagen weg was kwamen zij prompt weer terug, maar werden nu door de bewoners van het huis ge stoord. Een gevonden voetafdruk werd door de technische recherche onder zocht en geïdentificeerd. De afdruk klopte met die van de schoenafdruk van één der te Leiden aangehouden jongens. Daags daarna kwam uit Zandvoort de mededeling, dat de te Leiden in de auto van de arrestanten gevonden koperen kolenkit en kolenhelm in de zelfde nacht te Zandvoort waren ont vreemd. BEKENTENISSEN De arrestanten begonnen vanaf dat moment met bekentenissen af te-leg gen, maar de politie had zeer veel werk om de zaken verder rond te krijgen. Een week tevoren was ook te Voorschoten een voetafdruk gevon den. waardoor ook deze gemeente bij de kwestie betrokken raakte. De man die in Voorschoten opereerde kwam al tot 22 bekende inbraken. Tot nog toe werden in het district Leiden van de rijkspolitie 71 inbraken opgelost. De Leidse politie kreeg 9 in braken rond. Een deel van de Leidse buit ligt thans op het politiebureau als op een expositie opgeslagen. De enige maal, dat by de Inbraken ge weld werd gepleegd was in de nacht van 4 op 5 oktober, toen in de Nachtegaal laan de slapende bewoner met een bier flesje op het hoofd werd geslagen. Er werden toen antieke sier- en gebruiks voorwerpen ontvreemd. NONCHALANCE De politie staat min of meer verbaasd over de „geweldige nonchalance" van 'n aantal burgers, die 's nachts op de be nedenverdieping bovenraampjes open laten staan. De jongens reden rond en waar „men er om vroeg" ging men naar binnen. Soms 14 keer op één nacht. Men ging bovendien zeer brutaal en vrijpostig te werk en bezocht rijke maar ook minder welgestelde Heden, die soms meer dart één keer de inbrekers op hun dak kregen als die daartoe de gelegen heid schoon vonden. Drs. Van der Meu len wees er vanmorgen op, dat de po litie het graag heeft, dat men altijd waarschuwt bij eventueel onraad, ook als dit later onnodig alarm blijkt te zijn „wy kunnen beter honderd keer voor niets komen, dan éénmaal te laat". De Inbrekende groepjes lieten over het algemeen weinig schade achter en gingen vry netjes te werk. Veel inslui pingen zullen dan ook door niemand be merkt zijn, omdat er in sommige ge vallen niets werd gestolen. Een voor beeld van de gemelde nonchalance ga ven twee Inwoners te Sassenhelm. Een aan de overkant van de straat wonen de moeder van de vrouw doe huizes kwam vertellen, dat zjj een avond pas laat thuis zou komen. Haar dochter zou het huis in de gaten houden. Toen om half tien by de afwezige moeder het licht aanging kwam noch de dochter, noch haar man op 't idee even polshoogte te nemen. Pas toen het licht even later was uitgedraaid ging men kijken. De vogels waren toen met de buit gevlogen. FEESTJESBOUWERS De arrestanten waren van hun be roep hoofdzakelijk straatmakers en op perlieden, die echter zelden werkten. „DE VRIENDENKRING" VAN H. SACRAMENT WORDT OPGEHEVEN Grondslag is door vernieuwingen weggevallen „De Vriendenkring" ter ere van het Allerheiligst Sacrament des Altaars t« Leiden zal vermoedelijk reeds binnen en kele maanden worden opgeheven. Door de vernieuwingen binnen de kerk ls het bestuur van de Vriendenkring tot de be vinding gekomen, dat de grondslag van de Vriendenkring, die ruim 55 jaar meer dan 1500 leden aan elkaar wist te binden 1» weggevallen. De Vriendenkring. die thans nog bijna 1600 leden in Leiden telt. werd 55 jaar geleden gesticht door kapelaan J. P. Huibers, kapelaan van de Mon Père-kerk, de latere bisschop van Haar lem. De secretaris van de vriendenkring, de heer J. M. Silvester, deelde ons des gevraagd mede. dat het bestuur zich vo rig jaar. beraden heeft op een nieuwe oriëntatie. Men heeft die even wel niet kunnen vinden, zodat een op heffingsvergadering binnen afzienbare tyd te verwachten is. Het ligt in de be doeling de kas van de Vereniging te ver delen over de parochiekerken van Lelden en „Verbum Dei". maar rustig konden leven van de op brengst van hun nachtelijke arbeid. Er werd goed van hetg eld geleefd en er werden wel eens feestjes „gebouwd". Ze maakten bij de inbraken gebruik van auto's, die van hand tot hand gingen. De rijkspolitie Is by het onderzoek nogal gehandicapt door het open mobi lofooncontact van hoofdbureau met ra diowagens. Gebleken ls, dat de politiera- dlowagens werden afgeluisterd, zodat de gezochten zich vaak tydig uit de voeten konden maken. Er wordt daarom ge zocht naar een ander communicatiesys teem In Nederland ten dienst van de po- Utie. De groepen opereerden in ongeveer 50 gemeenten: in kleinee rsteden en op hetp latteland. Het onderzoek duurt Eerste paal voor Paus Johannesscliool In Lelden Zuid-west zal volgende week de bouw beginnen van een kathoUeke lagere school. De school, waarvoor mr. H. M. de Munk, voorzitter van de Stich ting Rooms-KathUeke Scholen, dinsdag middag de eerste paal zal slaan, komt op de hoek Donlzettllaan-Bachstraat en wordt vernoemd naar Paus Johannes XXIII. JAARVERGADERING V.O.L.A. Gisteravond hield de Vereniging van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool haar jaarvergadering onder voorzit terschap van de heer C. L. de Bree. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het aantal leden de laatste jaren op peil blijft en per 1 januari j.L bedroeg het 306. Het aantal dona teurs was 56. Het financieel overzicht van de penningmeester gaf een batig saldo te zien van 2328.70. De voorzitter van de feestcommissie vertelde het een en ander over de komende feesten van het jubileum op 26 april a.s. Na afloop van de verga dering hield de heer Th. J. Roest een lezing over zijn reis naar Tunesië met verduidelijking met prachtige dia's. GESLAAGD Aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam is geslaagd voor het kandidaatsexamen ln de economische wetenschappen de heer J. Bestebreurtje uit Leiden. Voor de Leidse kantonrechter WEGPIK AAT Na het gebruik van enige glazen bier, kregen een 18-jarige bloemist en een 19-jarige timmerman, beiden uit Rynsburg in de late avond van de 12de november jl. ruzie. Toen de timmerman met zijn auto op de Beeklaan te Noord- wijk de auto van de bloemist met vrij hoge snelheid wilde Inhalen, „nam" laatstgenoemde deze „uitdaging" niet. Hij stuurde zyn auto pardoes naar Unks, versperde zijn vriend aldoende de vrije doorgang, hetgeen een zeer schadelijke en gevaarlijke botsing opleverde. De bloemist kreeg een proces-verbaal, om dat liy „zonder enige verkeersnoodznak een botsing bad veroorzaakt", de tim merman, omdat by de minimum toege stane snelheid ln hoge mate had over schreden. Beiden stonden gisteren in de ver- dachtenbank en voor de Leidse kanton rechter, mr. W. de Koning, terecht. „Ik mocht voor hem niet mee naar Leiden om aldaar nog iets te gaan ge bruiken", zo verklaarde de bloemist laconiek, de reden waarom hij de ge wraakte levensgevaarlijke stunt had uitgehaald. De timmerman voerde als excuus aan: „Ik dacht, dat ik buiten de bebouwde kom reed en dus „hard mocht rijden". Beiden gaven toe. dat zij tevoren ten minste vier glazen bier hadden gedron ken. De officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, kwam tot de conclusie, dat de bloemist zich schuldig had gemaakt aan weg- piraterij. „Er kan toch niet worden ge tolereerd, dat een ruzie per auto op de HONDEPENNING OM VELE REDENEN NUTTIG VOORWERP BROMFIETSER AANGEREDEN Op de Huis ter Duinstraat te Noord- wijk vond een verkeersongeval plaats, waarbij een bromfietser en een per sonenauto waren betrokken. De be stuurder van de bromfiets, een 16- jarige Noordwijkse scholier, liep een hersenschudding en een gebroken been op en moest naar het St.-Elisabeth- ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. Reeds enkele malen is uit de raad aan gedrongen op het Invoeren van een hon depenning om de mogelijkheid te schep pen tot het opsporen van de eigenaar in de gevallen, dat een hond schade aan anderen heeft toegebracht of zich agres sief gedraagt. Hoewel het in de praktijk niet zoveel voorkomt, dat een hond schade aan der den veroorzaakt, is het voor de gedu peerden uiteraard van groot belang, dat kan worden nagegaan aan wie de hond toebehoort. Voorts kan het om medische redenen nuttig zyn, dat, wanneer een hond lirha- meljjk letsel heeft toegebracht, bij de eigenaar kan worden geïnformeerd of een hond aan een bepaalde ziekte iydt. Een ander argument, dat voor het in voeren van een hondepenning pleit is de preventieve werking die er van uitgaat. Men zal voorzichtiger worden met het zonder toezicht los laten lopen van hon den, ook in die stadsdelen waar dat wel is toegestaan. Teneinde duidelijk te doen uitkomen, dat het geen belastingpenning, doch een registratiepenning betreft, dient de ver plichting om honden een penning te la ten dragen te worden geregeld in de Verordening op de Straatpolitie. B. en w. hebben hiertoe een verordening ontwor- VERORDENING ONTWORPEN LEIDSE RAADSAGENDA De gemeenteraad van Leiden komt op maandag 26 februari a.s. te half acht des avonds bijeen. De agenda vermeldt o.a. de volgende voorstellen en benoemingen. Benoeming lid van de commissie, be doeld in het tweede lid van art. 22 van de Verordening, houdende reglement op het beheer van de Gemeentelijke Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen; Idem leden van het bestuur van de Stichting Maatschappelijk Contactorgaan Leiden; het beschikbaar stellen van gelden voor het treffen van voorzieningen aan het gemeentelijk schoolgebouw Herenstraat 64 ten behoeve van de daarin gehuis veste bijzondere kleuterschool; idem aanvullend krediet voor de stichting van een school voor buitengewoon lager on derwijs aan zwakzinnige kinderen aan de Boerhaavelaan 298. uitgaande van de Stichting Liefdewerk van de H. Cunera; Idem gelden voor het aanbrengen van hekwerken om de gemeentelijke school gebouwen Johan Wagenaarlaan 14 en Da Costastraat 104 en de daarbij beho rende terreinen; het vaststellen van de bedragen voor 1967 per leerling van de openbare scholen voor elementair buiten gewoon onderwijs ter bestrijding van de kosten, bedoeld ln artikel 55, onder e tot en met h en p, van de Lager-onder- wijswet 1920; het vaststellen van de ver goedingen in de exploitatiekosten, waar op de besturen van de bijzondere scholen voor buitengewoon onderwijs over het jaar 1966 aanspraak hebben; het vast stellen van het getal wekelijkse lesuren, gedurende hetwelk per verplichte leer kracht vakonderwijs zal worden gegeven aan de openbare scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor 1968; idem wekelijkse les uren. gedurende hetwelk per verplichte LEIDSE AGENDA WOENSDAG 14 FEBRUARI Stadsschouwburg: Gezamenlijk op treden Leids Zoldercabaret en Nieuw Leids Studentencabaret, 20.00 uur. Rijksuniversiteit: Maatschappij der Ned. Letterkunde. Gesprek door B. van Lier over „Muziek in Shakes peare's theater" in de bibliotheek. 20.00 uur. DONDERDAG 15 FEBRUARI Stadsgehoorzaal. Residentieorkest 20.00 uur. Zuiderkerk: Concert „Collegium Mu- sicum", 20.15 upr. VRIJDAG 16 FEBRUARI Museum van Volkenkunde: Gesprek door dr. J. A. Noordijk .over expeditie door 't noordwesten van Nepal. 20.00 u. Rembrandt-Lyceum, Fruinlaan: Ope ning gymnastieklokaal, 16.00 uur. Akademiegebouw: Tentoonsteling van Hartmut Seeling, 19.30 uur. Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider Apotheek. Lammenschansweg 7, tel. 23553. De zaterdag-, zondag-, avond- en nachtdienst van aptoheek R. van Breest Smallenburg te Leider dorp wordt waargenomen door de Zuider Apotheek. De Oegstgeestse Apo theek is geopend. De dienst van Apo- iheek Voorschoten wordt op zondag 11 februari van 's morgens 8 uur tot 's avonds 22 uur waargenomen door de Zuider Apotheek. leerkracht vakonderwijs zal worden geven aan de openbare scholen mentalr buitengewoon onderwijs voor 1968; voorschot op de vergoeding ln de exploitatiekosten voor het jaar 1968. aan de besturen van de bijzondere scholen voor buitengewoon onderwijs; voorschot ten op de aan de besturen van de bijzon dere scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs over 1968 toekomende exploitatievergoe ding, bedoeld in artikel 101 der Lager- onderwijswet 1920; voorschotten,op de vergoedingen, bedoeld ln artikel 73, eer ste en tweede lid van de Kleuteronder wijswet, aan de besturen van bijzondere kleuterscholen, voor- het jaar 1968; het verlenen aan de besturen van de bijzon dere kleuterscholen van een voorlopig voorschot op de extra-vergoeding, als bedoeld ln art. 73. lid 3, van de Kleuter onderwijswet, over het jaar 1966; gelden voor de aankoop van materieel ten be hoeve van de brandweer; vaststelling van een verordening, houdende wijziging van de verordening op de straatpolitie (in voering van een hondenpenning); het aankopen van percelen weiland, gelegen in de Broek- en Simontjespolder; idem perceel tuinland en water, gelegen in de Waard; bijdrage in de kosten van restau ratie van de panden Oude Singel 68, penburg 1214 en Aalmarkt 1920; gelden voor de aanleg van het gedeelte van de Plesmanlaan (Leidse invalsweg) tussen de Haagse Schouwweg (rijksweg 4-oud) en het Legermuseum; nadere vaststelling van het tarief voor de pleging in de psychiatrische inrichtingen „Endegeest" en „Voorgeest"; het opne men in de begroting van kapitaalont vangsten en -uitgaven voor het dienst jaar 1968 van de Gasfabriek en de Elek triciteitsfabriek van de kosten van d« regelmatig terugkerende uitbreidingen als gevolg van de normale bedrijfsvoering en de uitbreiding van het debiet; ver hoging van het in het raadsbesluit d.d. 6 juni 1966, no. 123, genoemde maximum bedrag voor door de Stichting Leidse Werkplaatsen in rekening-courant by de dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen op te nemen gelden; het vaststellen een verordening, houdende wijziging de verordening tot wyziglng van de Le- gesverordening. genaars van honden verplicht binnen veertien dagen nadat zy houder of eigen- ran een hond zijn geworden hiervan ter gemeentesecretarie aangifte te doen. Aan de houder of eigenaar van 'n hond wordt van gemeentewege voor elke hond, van hy aangifte heeft gedaan, kos teloos een penning uitgereikt of toege zonden. Bij vermissing of verlies van deze penning is men verplicht 'n nieuwe penning aan te vragen, welke tegen be taling van een bedrag van 2.50 wprdt verstrekt. De houder of eigenaar van een hond is verplicht de penning ter gemeente secretarie in te leveren, wanneer hy op houdt houder of eigenaar van een hond te zyn en wel binnen een week nadat die omstandigheid zich heeft voorgedaan. Men is verplicht te voorkomen, dat de hond zich op een weg bevindt anders dan de penning behooriyk zichtbaar dragend. Een hond, die in stryd met het bepaal de wordt aangetroffen, wordt door of vanwege de politie ongevangen. Opgevangen honden biyven gedurende drie dagen ter beschikking van de recht hebbende, aan wie zij tegen betaling var de verzorgingskosten worden terugge- Indien de rechthebbende of iemand ens deze zich binnen de bovengenoem de termijn niet aanmeldt of de ve gingskosten niet betaalt, kunnen de in dat lid bedoelde honden met machtiging in b. en w. worden gedood. Afrastering rond scholen Vanwege de veelvuldig voorkomende vernielingen en beschadigingen, die de jeugd bulten de schooluren aan de ge meentelijke schoolgebouwen Johan Wa genaarlaan 14 en Da Costastraat 104 de daarbij behorende terreinen toe brengt, achten b. en w. het nodig dat deze gebouwen en terreinen worden voorzien van hekwerken. De kosten voor het plaatsen va hekwerken worden geraamd op reep. 4500,en 8600,of ln totaal een bedrag van 13.100. In 1966, stelde de raad een krediet van ƒ24.800,— beschikbaar voor treffen van de meest dringende sanitaire voorzieningen aan het gemeentelijk schoolgebouw Herenstraat 64, ten be hoeve van de daarin gehuisveste byzon- dere kleuterschool. In een desbetreffend voorstel deelden b. en w. mede dat geen urgentieverklaring kon worden verkre gen voor een algehele restauratie het schoolgebouw. Sedertdien ls eei gentieverklaring verstrekt voor het tref fen van verdere voorzieningen aan gebouw. Daarmede is naar raming bedrag gemoeid van 49.500, Een tweetal by de Brandweeer in ge bruik zijnde voertuigen dient buiten ge bruik te worden gesteld, te weten eer lage-druk autospuit en een personen- combi-auto, welke resp. zijn aange schaft in 1951 en 1956. Het is gewenst deze voertuigen te vervangen door een tankautospuit, hoge-druk en lage-druk, te bouwen op een Daf-chassis, en een Volkswagen 1600 A Variant bestelwa gen. De in de oude autospuit aanwezige mobilofooninstallatie kan worden over gezet in de aan te kopen tankautospuit. Voorts is het gewenst ook de nieuwe ^stelwagen, alsmede de reeds in gebruik zijnde gereedschappenauto. te voorzien van een mobilofooninstallatie. De aan schaffing van bovengenoemd materi aal zal een uitgave vergen van 75.500,-, welk bedrag van de raad wordt ge vraagd. Romeinse castella te Valkenburg (ZH) Prof. dr. W. Glasbergen heeft giste- en ln het Ryksmuseum van Oudheden en lezing gehouden over de opgravin gen te Valkenburg (ZH) in het bijzon der over de resultaten van de campagnes, die door hem werden geleid. Sedert 1941 zyn 14 opgravingscam pagnes ondernomen in de dorpsheuvel Valkenburg (ZH), waarbij de aan het licht zijn gebracht var Romeinse castella. Van het eerste tellum, gesticht in de herfst van 42 n. C„ zyn de grondslagen byzonder goed ge conserveerd. Dit hout/aarde castellum werd opgevolgd door vier eveneens uit hout en aarde geconstrueerde vestingen. Alleen van castellum 6, verlaten c streeks 260 n. c„ zyn hoofdgebouw ommuring van steen. De elf eerste es pagnes (1941-43, 1946-93) stonden onder leiding van prof. dr. A. E. van Giffen, de vorige directeur van het Bioolgisch- Archaeologlsch Instituut van de Ryks- universiteit te Groningen. De 12e, 13e en 14e campagne (1962, 1965 en 1967) werden geleid door prof. dr. W. Glas bergen, directeur van het Instituut vooi Prae- en Protohistorie van de Universi teit van Amsterdam, die in zyn voor dracht met name de resultaten van d laatste campagnes behandelde. BURGERLIJKE STAND Geboren: Helena J., cLv. B. Ouwe hand en A. C. Guijt; Catharina, d.v. A. van Soest en E. S. M. Breedeveld; Dina M„ d.v. J. W. Stuiver en L. Jong; Johanna, d.v. J. C. Ouwersloot en J. Rijnsburger; Willem, z.v. W. Laterveer en S. J. van der Born; Bian- ca E., d.v. M. T. C. van den Hoek en C. W. Bos; Janna H„ d.v. A. M. Borst en H. D. Poot; Hendrik G. D„ z: Wolff en E. M. Block; Richard, z. Mekel en M. H. Gressie; Walter A., z.v. P. E. Bunnig en C. P. T. Bergers; Erik H„ z.v. P. E. Bunnig en C. P. T. Bergers; Deborah, d.v.-H. Impal en D. Cuny. Gehuwd: J. H. R. van Veen e: N. E. Mulder. Överlèden: S. E. Verplancke, 78 jaar, wed. van A. W. Copier; M. M. Ass- mann, 82 jaar, vrouw; J. C. Versteeg, 78 jaar, wed. van J. B. van Berkel; M. J. de Blieck, 87 jaar, man; G. Ouwe hand, 73 jaar, echtgenote van E. Blom; R. Middelkoop, 70 jaar, man; A. Berg man, 61 jaar, echtgenote van J. Lau rier; J. Bonte, 90 jaar, wed. van D. Hannaart; D. van Buuren. 75 jaar, vrouw; M. Cornelisse, 76 jaar, man; A. J. Uphoff, 87 jaar, man; A. Smit, Koperdraad-dieven dachten niet door weg wordt uitgevochten en ln de ondt havige zaak kan het een wonder wc den genoemd, dat er geen persoonlij ongelukken voorvielen". Gezien de en van de overtreding en het feit, dat jeugdige verdachte had bewezen i als automobilist op de weg thuis te eiste hy zowel een onvoorwaard ïyke hechtenlsstraf van één week de onvoorwaardeiyke Intrekking verdachtes rijbevoegdheid voor de Daar de timmerman zijns inzie eveneens een gevaarlijke stunt had u gehaald en het gebruik van alcohol e 'n strafbezwarende omstandigheid gol eiste hij tegen de timmerman e< boete van f75 subs. 15 dagen alsme de onvoorwaardeiyke intrekking rybevoegdheid voor de tijd van 6 maai den. Beide verdachten vonden de rectles bijzonder zwaar en verzekerd de rechter, dat zij „het gebruik cohol" hadden afgezworen. Nadat de kantonrechter beide ve dachten duidelijk te verstaan had geven hoe afkeurenswaardig hij 1 wangedrag op de weg vond, vonniste bloemist met een voorwaardeRjl hechtenlsstraf van 1 week met 'i /an 2 jaar, een geldboete va subs. 30 dagen en de gevraagde onvoc waardelijke intrekking van de rljb voegdheid. De timmerman kwam maal nog af met een geldboete vi subs. 10 dagen en een voorwaar del ij; Intrekking van zijn rijbevoegdheid proeftyd van 2 jaar. IN PYAMA n'n broer my opbelde c i he in Sas8enheim te komen ophalen dat hy de laatste bus gemist had, ik al in bed en lk heb toen ln de haa alléén maar een overjas aangeschoten Aldus het antwoord van een 23- automonteur uit Noordwyk op de hoe het kwam, dat hy in de nacht vi de 14de novemeber jl. „in pyama" ter het stuur van zijn auto zat. De automonteur stond voor de ball omdat zyn haastige nachteiyke rit ni> zonder gevolgen was gebleven. Op Lage Weg te Voorhout schoot hy meiyk met vrij hoge snelheid uit bocht en vervolgens een nabijgeleg? sloot in. Hij liep slechts een „nat jial op. Zijn auto daarentegen schade. Verdachte ontkende, dat zijn te hof snelheid de oorzaak van een en and was geweest. „Het kwam door 't voel tige wegdek, waarop bovendien nog kele olievlekken de gladheid bevorde den", meende hij. De officier achtte echter duidelijk wezen, dat verdachte met een veel hoge snelheid de bocht had willen ronden en daardoor de macht over stuur verloren had. Het gevaar, dat verdachte had oorzaakt vond hy dermate groot, hy zowel een geldboete van f150 sub 30 dagen als by wyze van waarschi wing een voorwaardeiyke Intrekkir van de rijbevoegdheid voor de tyd 6 maanden met een proeftijd van 2 jas eiste. Toen verdachte tegen de z.i. hog geldboete protesteerde, repliceerde kantonrechter: „U mag nog biy zyn, U als automonteur uw rijbewijs nl voor een tijdje kwijtraakt". Het luidde geheel conform. JONGE PIANIST BOEIDE PUBLIEK VAN KUNSTKRING Geen Alexander uninsky dus. maar de jonge Parljse pianist van Italiaanse afkomst Gabriël Tacchino. uit de school van de pedagoge Marguerite Long. De talrijke Leidsche Kunstkring bezoekers waren gisteravond in de Stads gehoorzaal opgetogen over zijn optreden. Hoe men daar ook over kan denken, hel is zeker, dat deze nog jeugdige kunstenaar heeft geïmponeerd, zyn In terpretatie-inzichten mogen Vnisschien nog niet geheel gerijpt zijn. zyn manier van zich uitdrukken ïb formidabel. De sonate in a kl. t. KV 310 van Mo zart werd een „appasslonata". waarin Beethoven doorklonk. Een geheel andere Mozart, maar Juist dat doet luisteren. Tacchino speelt ectact en zeer persoon- iyk is zyn visie; forsheid en tederheid gaan bij hem hand ln hand en de ver schillen tussen piano en forte zyn groot. Van Robert Schumann hoorden wy een verbazend korte maar zeer attrac tieve Carnaval op. 9. Tacchino expo seerde een bewonderenswaardige tech niek en een sterk genuanceerde voor dracht. Daarby demonstreert hij een ge ladenheid die tot doordraven neigt. Soms klonk het (b.v. de Préambule) wat abrupt, maar springlevend klonken Let tres Dansantes en Coquette. Tacchino paarde in deze Carnaval een jeugdige bijna tomeloze onstuimigheid aan een Ingetogen wijsheid. Zyn rust ls evenwel die van een vulkaan, die permanent ón der de oppervlakte werkt. DE ROMANTIEK beleefde na de pau ze in het recital een explosief hoog tepunt in Chopin en vooral Liszt. De derde Impromptu en de Fantaisie in f kl. t. van Chopln werden brokken oor verdovende romantiek, die weigerde te ontroepen. De diskant was vaak te zwak tegenover de zware baspartij. Tacchlno's muzikaliteit dreigde in de krachtige aan pak niet zelden verloren te gaan: teveel Tacchino. te weinig objectiviteit. Tenslotte Franz Liszt als magische „uitsmijter" met %lle nadruk op instru mentaal „vertoon", dat gedragen werd op de zwaar wiekende vleugels der vir tuositeit. Na een Sospiro klonk Fune- railles als een stampende begrafenis en in de Mephisto-wals werd Mephisto door de pianist met veel betoverende brille terug de hel Ingedreven. Het was een recital met veel overda digheid. maar ook met imposante vituo- siteit en een boelende persoonlijke kyk op de zaken. Daardoor is Tacchino's op treden in Leiden geen oppervlakkige ken nismaking geworden. Door een enthou siast publiek werden twee toegiften van Poulenc afgedwongen. Het werden fyn- zinnige en veerkrachtiger akkoorden dan die tot dnn toe gehoord waren. T. P. LEIDSE BIOSCOPE1 De films in de week van 8-14 feb zijn als volgt gekeurd: Camera: Liefdesspel in Finland (18 jr Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uu Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uu Nachtvoorstelling: afgekeurd. Lldo: Grand Prix (14 jaar). Dagelijks: 2.30 en 8.00 uur. Zondag: 2.30 en 8.00 uur. Luxor: 10.000 dollar Bloedgeld (14 jr Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uu Studio: Es (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uu Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.1 Trianon: De Kanonnen van Navaroi (Prolongatie, 14 jaar Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Rex: In de klauwen van de Mumm (14 jaai Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uu Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uu Nachtvoorstelling: vrijdag en zate dag 23.30 uur: Strip Poker (18 jaar Het was aan een 19-jarige straatma ker uit Lelden bekend dat in Alphen aan den RÜn een party elektriciteits kabel lag van de Kabelfabrlek in Delft. Toen hij vanwege werkloosheid ln finan ciële moeliykheden verkeerde, herinner de hy zich de kabel en stelde aan een 21-jarige magazynbediende voor om een vrachtje kabel te gaan halen In diens auto. Eerst voelde de magazynbediende daar niet veel voor, doch uitelndeiyk kwam het er toch van. De kabel werd naar het strand in Katwijk gebracht en daar met behulp van benzine gereinigd. Dat bleek een nogal vunzig en tijd rovend karweitje te zyn. Het koper werd voor 75.verkocht. Daarna had de straatmaker een ander plannetje. Hy was ook bekend in de gemeentelijke so ciale werkplaats te Alphen a. d. Rijn en wilde daar eens een nachteiyk kijkje gaan nemen. Door vernieling van een ruit en na over een hek te zijn geklom men, werd het gebouw rondgekeken en uiteindelijk 24 rollen elektriciteitsdraad RIJNSBURG 13 februari Bloemen gestolen. Die werd in Wassenaar van de Anthurium 110-325, Amaryllis 14- isolatie ontdaan. Doch toen het tweetal Gerbera 16-46, Rozen: Baccara 140-11 daarmee bezig was verscheen de politie Zorlna 45-56, Carol 25-33, Garnet 26-3 ten tonele en dit nu bracht het tweetai j Am. Anjers: Rose Sim 35-37, Crow voor de Haagse politierechter. Sim 35-37, Carry Sim 34-36, Arthur Si „Ik had er niet zo bij doorgedacht". 32-35, Rode Sim 32-34, G. J. Sim verklaarde de straatmaker, doch die Keevers 30-33, Witte Sim 30-32, Far. verklaring viel niet in goede aarde. Diba 30-32, Esperance 28-30, Hyacint- „U had anders wel alle reden om door L'Innocence 33-35, Pink Pearl 33-34, O te denken, want u bent reeds eerder ver- tara 32-35, alles per stuk. Hyacint- oordeeld", heinnnerde zich de rechter. 150-160, Irissen 180-300, Tulpen^ Ap „Maar misschien hebt u het uit KORRELTJE Marktberichten EXAMENS EEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Rijksuniversiteit te Leiden r het doet. ling gedaan". De Officier van Justitie stelde vt dat de straatmaker reeds kansen i de justitie heeft gehad vanwege vc waardeiyke veroordelingen en stelde drie weken gevangenisstraf voo van twee weken voorwaardeiyk DONDERDAG 15 FEBRUARI Buurt 19: Lage Morsweg, P. C. Hooft- laan. Vondellaan. Van Baerlestraat, Ja- cob Catslaan, Gerard Brandstr., Coorn- hertstraat. Const. Huygenslaan. Brede- rostraal, Spieghelstraat. Roemer Vis- scherstraal. TesMlachadestraat. Leegh- ges]aa(,d voor het docl. ex. Gen waterstraat, Storm Buysm6straat Ca- D M Hedeman. Den Haag; de hr landstraat, Leemanstraat, Dykstraat, r t Stuwstraat. Sluisstraat. Duikerstraat, C. A. de Nooyer. Lichtenvoorde. Damlaan. Haagsestraatweg, Conradstr. c- N- Vreeken. Leiden. Semi-arts ex.. mej. J. G- van Dyk, Rotterdam; Arts- iex.: P. J. C. van der Straaten, Wate- I ringen; B. P. Visser, Leimuiden; Kand. lex. A W en N: J. H. Blankenspoor, Vollenhoyenplein. Snouck Hurgronje- w,Menaar. mej j u v Leeuwen. Lei- str.at, Hu.zingaslraat. Colenbrander. ®«k. en L. M hovenpleinRijndilkstraat. Kanaalstr.. A:mslerdajnF. IG. J. M- Lil>pils Dei Dozystraat, De Goejeslraat. Hartman- den; H. J. C M de Coo en R M straat. Roomburgerlaan. Hoge R.jnduk CMimra. I«den. K. mej C M. ken. i doorn 200-260. Demeter 200-225, Pi I 200-225, Copland 185-210, Prominent I 180-210, Roland 185-200, Lustige Witv 175-195, Preludium 185-190, Paul Richt 175-185, Bellona 175-185, v.d, Eerde 16 I 185, Krelage 165-185, Christmas Go I 165-180, Freesia's: White Swan 110-13| wat Golden Yellow 65-125, Narcissen: U de magazynbediende betreft" 100— surpassible 140-160, Harvest 115-131 boete en drie weken gevangenisstraf Carlton 115-130, Early Grory 110-1-1 voorwaardeiyk. De rechter wilde beide verdachten over eenzelfde, kam scheren en legde belden ino.boete en voorwaardelijk zes we ken gevangenisstraf op. Blauwe druifjes 65-78 alles per bos. PUNT Kruis of munt 1| CAFETERIA (van Utr. brug tot Wilhelminabrug). Utrechtse Jaagpad (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Catharinastr.. Rijn stroomstraat, Ulenbeckkade, Meyers- kade, Cosynstraat. Leiden; P. C. M. v.d. Linden. Leiden; L: mej. R. IJ. v. Eijbergen, Leiden. Doet. ex. scheikunde: P. A. Verduin c l., J f. C. Sliefelhagen en C. W. A I Pley (Leiden).

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4