Vijf gevaarlijke bulten in rijksweg 11 worden geslecht Bruggen overbodig door afsluiting van boezemwateren UIBELLE-LENTESHOW UITVOERING VAN K00IPUAN IN SASSENHEIM BEGONNEN DINSDAG 13 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT IN TRAJECT ZOETERWOUDEHAZERSWOUDE ADVERTENTIE! In de tweede helft van dit jaar zal door Rijkswater staat een begin worden gemaakt met het slechten van vijf vaste bruggen in het traject Zoeterwoude- Hazerswoude van de oude rijksweg 11 Leiden-Bo- degraven. Het afbreken van de bruggen en het afgraven van de op- en afritten hangt samen met en is mogelijk geworden door het afsluiten van boezemwateren in de polders langs de Rijn door het hoogheemraadschap van Rijnland. Vijf gevaar lijke bulten op het lijf van een van de grootste zorgenkinderen van het Rijk kunnen door de maat regel van Rijnland worden weggewerkt. Het zijn de Vier Heemskinderenbrug vanuit Leiden de laatste brug voor de Gemeneweg te Hazerswoude de Papenvaartbrug bij de r.k. kerk 't Zwaantje, de Bentbrug bij machinefabriek De Jong, de Nieu we Groenendijkse brug bij de Vleesfabriek te Ha zerswoude en de Zwieterbrug ter hoogte van het voormalig café „Ik leer nog", ongeveer op de grens van Zoeterwoude en Hazerswoude. In uw warenhuis bespreekt u 'n paar weken lekker zorgeloos, zonnig leven Zeker zijn van 2on op uw huid? Van eens héél wat anders zien? Dan moet u zich laten adviseren door de afdeling Vakantiereizen van uw warenhuis. Omdat al dat genot beslist naar u toekomt als u keuze maakt uit de geweldige rijkdom aan zonnereizen vervat in het nieuwe Centouri-programma. Uw kostbare weken zullen voor 100% slagen. Daar kunt u uw koffer op inpakken 7 Centouri-bestsellers... boordevol zon. zee en blauwe lucht Juan les Pins Algarve-Estoril de heerlijke, lommerrijke oase aan de beroemde Cöte d'Azur. de parel aan de kustkettlng tussen Valencia en Alicante. de Portugese zonnekust» pittoresk... gezellig». vol vertier. één der allermooiste nog ongerepte plekjes ter wereld. droomeiland van groene oleanders en nootbruine zonaanbidders. vakantieland... bestendig heerlijk klimaat. 8 Dagen vanaf 270.- 15 Dagen vanaf 298.- 15 Dagen vanaf 496.- 15 Dagen vanaf 647.- 15 Dagen vanaf 341.- 298.- Inhalen op oude rijksweg een levensgevaarlijke onderneming De Vier Heemskinderenbrug en de Papenvaartbrug komen het eerst aan de beurt. Door insiders, die zich in hun mening gesterkt weten door de reeksen ongevallen in de loop der ja ren worden deze twee bruggen verre weg de gevaarlijkste genoemd. Ze zijn ook het steilst Inhalen op deze plaat sen - het is merkwaardig maar voor één richting verboden - is zonder meer een levensgevaarlijke zaak door het tegemoetkomende verkeer. Met deze bruggen wordt dus begonnen. Naar wij vernamen werd door Rijkswater staat op het ogenblik de laatste hand gelegd aan de bestektekeningen. Vol gend jaar komen de drie laatste brug gen. Met het uitvoeren van deze werken, die reeds enkele jaren geleden sterk werden bepleit, zal de oude rijksweg 11 een belangrijke verbetering ondergaan. Men zou evenwel te veel beweren als men zou durven stellen, dat de Leidse agglomeratie dan over een goede weg verbinding met het centrum des lands beschikt. De rijksweg nummer 11 zal met zijn twee rijstroken op 1 rijbban onvoldoende zijn voor de huidige ver keersintensiteit en bovendien zullen er nog enorm gevaarlijke situaties blij ven voortduren met name voor kinde ren aan de Hoge Rijndijk te Zoeter woude en in de Groenendijk te Hazers woude, waar het trottoir - zo er dan op enkele plaatsen een trottoir is - niet behoorlijk beveiligd te noemen is. Gemeentelijke actie Om deze reden - ook vanwege het slechte wegdek van de Gemeneweg tot Leiden - hebben de gemeentebestu ren van Hazerswoude en Zoeterwoude besloten gezamenlijk actie te onderne men bij het Rijk voor nog meer ver beteringen dan het slechten van de bruggen. Bij Hazerswoude zou het ac cent vooral liggen op een beter weg dek - vele van de ongelukken zijn be halve aan het onverantwoordelijke in- cn te wijten aan slippartijen - terwijl het gemeentebestuur van Zoeterwoude op de eerste plaats een verkeerslichten- Parkeer- en stop verbod op Rijndijk te Zoeterwoude De minister van verkeer en waterstaat heeft in overleg met het gemeentebestuur van Zoeter woude voor de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude (rijksweg II), voor zover gelegen tussen Stadhou derslaan en Vijf-Meilaan gedeel telijk een stopverbod en gedeel telijk een parkeerverbod inge steld. Het parkeren is door deze re geling alleen nog mogelijk voor zover het kan gebeuren buiten de verharding vand e vrij smalle hoofdrijbaan. Het stop verbod is in het belang van de verkeers veiligheid nabij de invoegstrook van rijksweg 4a, de afrit deh oge Meerburgweteringbrug en in verband met de aanwezig heid van een restaurant. installatie voor de voetgangersover steekplaats geplaatst zou willen zien ter hoogte van de Meerburgkerk. Dit wat betreft de hoofdpunten in de actie van de twee gemeenten. Hazerswoudse Raadsleden, zoals bijv. de heren Groen en Kouwenhoven, maar ook de gemeente Zoeterwoude zouden bovendien nog willen aandrin gen op een behoorlijke afscheiding in de Groenendijk en op de Rijndijk tus sen snelverkeersweg en voetpad. Nieuwe rijksweg Er zal gedokterd moeten blijven worden aan de oude rijksweg zo lang de nieuwe rijksweg Leiden-Bodegraven (ten zuiden van de spoorlijn) er nog niet is. Plannen voor deze weg bestaan reeds, maar het tracee moet nog defini tief vastgesteld worden. Rijkswater staat heeft bovendien al laten weten, Op de bult bjj Zwaantjeekerk haalt hier een kleine personen wagen de manoeuvre uit, die niet zelden tot ongelukken heeft ge leid op dit traject van ryksweg 11. Wat zit er achter op de top? In dit geval niets, maar voor het zelfde geld had de bestuurder van de Inhalende wagen verraat kun nen worden door een tegenligger. dat de nieuwe verbinding er beslist niet voor 1973 zal zijn Andere wegen hebben nu eenmaal een hogere prioriteit verkregen. Ondertussen zal de Leidse agglome ratie zich moeten behelpen met de oude rijksweg 11 en zich moeten schik ken in noodsituaties. Doordat de.Rijn dijk óf door de Rijn óf door bebouwing ligt ingeklemd, wordt het „uitpad" van de groeiende stadswijken en dorps- uitbreidingen op de voorrangsweg ieder jaar moeilijker. Het begint al aan de Meerburgkade in Leiden waar de automobilist voor het invoegen op de voorrangsweg aan de inschikkelijkheid van de Hoge Rijndijkberijder is over geleverd. Zo gaat het tot en met Al phen aan den Rijn. Costa del Sol Andalusië's zonnige etalage van zang en 15 Dagen vanaf dans... en lekkere keuken. WJÜ." VROOM DREESMANN LEIDEN Knelpunten Een knelpunt van de eerste orde blijft ook de afrit van rijksweg 4 A vormen mtezij n klassieke ongevallen: de aanrijdingen met bromfietsers en fietsers op de Hoge Rijndijk. Op aan dringen van de Rijkspolitie-verkeers- groep Leiden zijn op dit beruchte punt enige jaren geleden knipperlichten ge plaatst waardoor 'n daling van ca. 10 procent van de ongevallen werd be reikt. Op advies van de Rijkspolitie is er ook te Hazerswoude het nodige verbeterd. De vangrail langs de Oude Rijn - bij de beruchte Vier Heems kinderenbrug en bij ,,'t Zwaantje - voorkomt voortaan, dat er drie of vier wagens per jaar te water geraken. Met een algtmeen inhaalverbod op de hele rijksweg 11 zou volgens de Rijkspolitie veel leed en schade voorkomen kunnen worden, doch een onoverkomelijke moeilijkheid voor zulk een verbod is het lang zame landbouwverkeer. GESLAAGD VASTENAVONDFEEST VOOR AFDELING LEIDEN VAN HET N.K.O.V. „EIckerlyck" uit Sassenheim voert „Verdwijningen en verschijningen" op De Jaarlijkse vastenavondviering van de afdeling Leiden van de N.K.O.V. (Katholieke Middenstandsbond) is een groot succes geworden. Geopend werd bij ontstentenis van de voorzitter, de heer Lambermont die wegens een lichte aandoening door secretaris J. van Zijp. Onder meer deelde deze mee dat de afdeling een kursus ver- koopkunde gaat geven. Een deskun dige geeft voorlichting op vier avon den om de veertien dagen in maart en april. Verder werd aandacht geschonken aan het feit dat medio augustus Leiden in het bezit zal zijn van een Vakschool voor de Detailhan del. Als derde belangrijk punt werd meegedeeld dat er in de pauze een Santos-collecte werd gehouden. Komische thriller Planten, houdt rekening met hoogst-merkwaardige zaken. Maar de vaart waarmee het door het gezelschap „Elckerlyck" uit Sassenheim werd gebracht,, gaf het een bijzondere fleur, die precies nodig is voor een stuk als dit, omdat er anders niets van overblijft. De glansrol was wel voor H. Heuer, die de effekten- handelaar Dinges uitbeeldde. Zijn col lega Lamaer werd óók uitstekend ge bracht door A. Scholten. Als derde hoofdrol Louca de Vere. het zelfbe wuste meisje, gespeeld door mej. L. v. d. Geest, dat de burcht van beide handelaars binnentreedt. Ondanks de vele komplikaties is het stuk vrij eenvoudig. Twee vakantie gangers de effektenhandelaars zullen een huisje betrekken, maar bij aankomst bemerken ze dat de huis houdster verdwenen is. Die is gekid napt. Ook verdwijnen even later de veldwachter, een paar koffers, brom mers, kleding, enzovoort. De telefoon is afgesneden de moeilijkheden zijn vele voor de kampeerders. Voeg daar bij de toevallige aankomst van enkele beeldschone dames en even later die van de vrouw van Dinges en de situatie is nagenoeg kompleet. Nagenoeg, want verder verschijnen de man van de huishoudster en af en toe de kidnapper. Een druk ver stoppertje-spelen, dialoog (a la Sha kespeare, die voor de schrijvers van blijspelen een onuitputtelijke bron is), begripsverwarring, wantoestanden en rare toestanden in het algemeen, kort om: de hele sfeer voor een blijspel zonder enige literiare pretentie maar dat hoeft ook niet voor een gezellig avondje. Het slot is niet zo erg ver rassend en misschien een beetje onbe vredigend vanwege de lijdende rol die de hoofdpersoon Dinges erin speelt. Al met al was het een leuk spel en in de opzet ervan ontspanning is men ruimschoots geslaagd. Danslust Na het toneelspel werd door de danslustigen uitgebreid gebruik ge maakt van de mogelijkheid de been spieren wat te oefenen. Was het oor spronkelijk de bedoeling dat tot twee uur werd gedanst en gehost (lang leve karnaval), het werd bijna een uur later en tot ver in de omtrek kon men daarna in feestroes verkerende per sonen lichtelijk horen napruttelen „Mien, waar is je feestneus?" De lei ding van het dansen berustte bij de heer E. Castelein. Voor een uitstekende muzikale in breng stond 't amusementsorkest „The Rhytm Club" garant. In totaal: een uitstekend geslaagde avond voor de N.K.O.V.-leden en hun introducé (e)'s. PRIMEUR VOOR LEIDEN In de Stadsgehoorzaal ging gistermid dag do IJ belle voorjaar»- ..n zomer modeshow van «tart, die gedurende 42 ahowdagen drie keer per dag gehouden zal worden. Vyf mannequin» lieten In het totaal 10 modellen zien, die veelal van katoen waren vervaardigd, want de show werd In samenwerking met het Neder lands Katoen Instituut gehouden. l>e mode, zoals Llbelle «Me voor de komende lente en zomer presenteerde, was Inge deeld In een aantal genres, waarin de series: modetendenzenmantelpakje» van de voorplaat van het blad „Regina" en de serie: cocktail- en avondjurken er uit sprongen. Voor het overige was deze show, die een verzorgde, z(j het wat on geïnspireerde indruk maakte, aardig ge typeerd niet de opmerking van de lady speaker: „Och, alle» Is meestal al een keer In de mode geweest". Dat was Inderdaad de indruk, die de show maakte: weinig nieuws, de meeste modellen waren variaties en fan tasietjes op datgene wat de mode ons de laatste jaren heeft geboden. De katoenen stoffen namen een zeer functionele plaats In by de modellen, vooral in de ensem bles en de complets. Wat Boussac al ja ren doet, heeft nu het NKI gedaan, nl. stoffen vervaardigd van verschillende materialen maar met dezelfde, of op elkaar afgestemde dessins, soms in de voering van de jas wat kleiner afge drukt. dan byv. op de jurk. De vele mo gelijkheden van katoen kwamen niet al leen sprekend tot uiting in de fleurige kleurstellingen van de stoffen, maar ook tn de bewerkingen, die men het „dood gewone katoentje" kan laten ondergaan en waardoor het „badstof" wordt, het wat vollere „peau de peche" of het ge klede donegaltweed. Toch kan katoen als stof ona voor het geklede ensemble niet overtuigen. Als reactie op de hippe, shocking co- lour-zomermode van verleden Jaar bracht Llbelle dit Jaar veel gedistin geerde modellen In gematigde kleuren. Naast de broekrok, die terecht volop a(Jn plaats krijgt ln de zomermode, werkte Llbelle ook veel met 'n bermuda-achtIg broekje onder de korte rokken, van de zelfde stof als de jurken. Een nieuwtje was ook de hooggeplaatste horizontale bles op japonnen en Jassen, die doorliep op de mouwen. De taille kon volgens deze show althans overal zitten. Hoog. op de plaats waar z(J geacht wordt te zitten en laag. met een korte klokkende rok er aan. De rokken waren in het al gemeen w(Jder dan In voorafgaande Ja ren. In de serie „modetendenzen" ont braken de modellen geïnspireerd op de „Bonnie and Clyde"-film niet; de wat hlnsé-achtlge vrouw uit de Jaren dertig, die wat vermoeid en masculln van onder het op haar voorhoofd geplakte alplentje met laarzen en kuitlange rokken, de wereld bekfjkt, kreeg. In Leiden althans, weinig bijval. Daarentegen ontlokte een romantisch wlt-bruln jurkje van Ma deira kant met een ultwapperende mouw veel byval. H. C.-T. B. Zolang een nieuwe moderne verbin ding ontbreekt, zal de onde rijksweg 11 een weg met perikelen blijven. Een weg ook, waarop de beheerder, de goedwillende, maar in financiële mo gelijkheden helaas beperkte Rijks waterstaat, gedwongen wordt achter ontwikelingen en feiten aan te hollen, krijgen in het aantal arbeidsplaatsen. Electronicavakken op Chr. LTS-Leiden De Christelijke Lagere Technische School te Leiden onderzoekt de mo gelijkheid het lesprogramma uit te breiden met cursussen voor bedrijfs- electronicamonteur VEV, radiomonteur VEV en electronicamonteur NERG. Dit dor de sterke uitbreiding van het toepassingsgebied van de electronica in verband met de automatisering (meet- en regeltechniek, rekenmachi nes, procestechniek en digitale tech niek) en de telecommunicatietechniek (telefoon, radio en televisie. Omdat de Christelijke Lagere Tech nische School voor het verkrijgen van de ministeriële goedkeuring voor de nieuwe cursussen eerst de behoefte zal moeten aantonen, wordt momen teel onder de werkgevers van Leiden en omgeving een enquête gehouden. Men traiht aldus een inzicht te ver- Bonnie and Clyde"-mode GEDEPUTEERDE VAN DER KWAAK ZAG GOEDE MOGELIJKHEDEN Bi Overstekende kinderen aan de Meerburg op de Hoge Ryndyk te Zoeterwoude. In de gemeente z(jn stemmen opgegaan om hier een oversteekplaats, beveiligd door 'n verkeersllclitlnstallatle aan te Een vernuftig plan zonder eentonigheid Daverende Knallen en Bengaals vuur begeleidden bet verschuiven van een hoeveelheid zand door een eaterplilar- hiillditzer, bestuurd door het Ihl van tied. Staten van de Provincie Zuid-Hol land. de heer I). v. d. Kwaak, waarmee de bouw van 240 étagewoningen In het Kooiplan Ie Sassenheim een aanvang Deze feestelijke plechtigheid werd bij gewoond door een aantal genodigden w.o. het voltallig college van b. en w. •■n raadsleden van Sassenheim, de wet houders Mesman en Roos met gemeen tesecretaris v. Dijk van Lisse, wethou der Plena van Leiden, ir. Hillen van de Provinciale Directie. dr«. J. Poot. direc- 1 teur Eurowoningen N.V., aannemer Ca- i merllng van Seriewoningen N.V., direc teur Schram van Gemeentewerken Sas senheim enz. Na de plechtigheid was er een byeen- komst ln „Ontmoeting", waar een ma- j quette stond opgesteld van het Kooi- Burgemeester Van Knobelsdorff sprak I eerst een welkomstwoord, waarin hy eerst gedeputeerde v. d. Kwaak dankte voor diens komst, en daadwerkelijke steun. Da vartsganwoordlgsrs van bat Llsser gemeentebestuur begroette hy als goede buren waarmee goede resul taten waren bereikt, zodat de bouw plannen ln elkaar konden overgaan. Ook begroette hy de voorzitter van de plaatselijke woningbouwvereniging, die bij het beheer van de woningen zal worden betrokken. Toespraak Gedep. Va Kwaak De heer v. d. Kwaak zei biy te zyn het bouwdlstrlct en de bouwteams In gesteld te hebben, ln 1968 zyn In Zuid- Holland 27.504 woningen gereedgeko men en 36.000 zyn er In aanbouw. Van de 7.999 woningwetwoningen, die ge bouwd kunnen worden In onze provin cie. zyn er 3.799 voor de Rijnmond. De resterende 4200 zyn voor het overig deel van de provincie. «y was blij dat hier 240 voor Sas senheim by zyn. Sassenheim heeft altyd veel aan woningbouw gedaan. Na de oorlog is de woningvoorraad van 1322 tot 2842 toegenomen, dat Is meer dun 100 pet. HIJ wenste het gemeentebe stuur geluk met deze prestatie. Goede mogeiykheden voor Haaaenhrlm In het streekplan ls er speling van 700 tot 800 woningen. Als gemeente, dicht by stedelijk centra en de kust. heeft Sassenheim een ruim leefklimaat. Over 1968 zei de gedeputeerde, dat dit een moeiiyk Jaar zou worden. Voor de 153 gemeenten Is er f 1260 miljoen aan kapitaalbehoeften. De normale be hoefte Is f 700 miljoen, zodat er een achterstand Is van 2 Jaar. Dit noemde hy een onmogeiyke situatie. De heer v. d. Kwaak wilde echter niet met som bere geluiden besluiten. Voor de realisering van het Koolplan had hy goed vertrouwen In opdracht eever en aannemer. Drs. Poot, direc teur van N.V. Eurowoningen, vertelde dat behalve 240 etage-woningen In ds toekomst er nog 168 zgn. meander- woningen en 128 drlve-ln woningen ge bouwd zullen worden. Hy prees de energieke leiding van wethouder Plena en de samenwerking tussen de gemeen ten Leelden, Llsse en Sassenheim voor de woningbouw. Uit stedebouwkundig oogpunt noem de hy het Kooiplan vernuftig. Het maxi mum aantal woningen Is erultgehaald, maar er zijn ook volop groen-zones aan wezig. Hy pleitte voor een verdere sa menwerking van de gemeenten Lelden, Llsse en Sassenheim, en voor ontslui ting van de kust. Eurowoningen N.V, heeft thans 6000 woningen ln aanbouw, waarvan 4800 huurwoningen. Het ver langen naar eigen bezit gaat echter toe nemen, want deze wordt concurrerend met huurwoningen. Tot slot dankte hy directeur Schram en zyn staf. Niet eentonig Ir. Hillen van de Provinciale Directie zei. dat het woord houwstroom niet zo'n gunstige klank had. Het wordt vereenzelvigd met eentonigheid. Maar hy was niet bang dat dit voor Sassen heim op zou gaan. Het Koolplan Is mooi van opzet. Want niet alleen de woning, maar de totale wyk ls van belang. Lelds wethouder bepleit doorschuiving Wethouder Plena schetste de goede samenwerking tussen de betrokken ge meenten. In Llsse ls de bouwstroom ln beweging gekomen, ln de komende Ja ren door Sassenheim gevolgd. Hy vroeg zich af of men op de goede weg la met de sociale woningbouw. Als gevolg van een enquête te loeiden onder de woning zoekenden gehouden, konden er van de 5800 woningzoekenden 2000 afvallen. Geschrokken was hy, dat 76 pet. van de inkomens lager dan dan f800,— per maand. Daarom moeten er veel meer geholpen worden door doorschuiving Wethouder Plena vond dit een moeiiyk» zaak die aller aandacht verdiend. De heer J v d. Nouland. voorzitter van de plaatselijke woningbouwvereni ging was hiy met de Inschakeling van de woningbouwvereniging. Tot slot noemde SnMsenhelma burge meester nog enige cyfers. In 1945 na de oorlog waren er 6961 Inwoners en 1322 woningen. Op 1 januari '68 waren deze cyfers 11.255 en 2842. Er zyn 548 woningwet-woningen Kr werden 69 wo ningen afgebroken. Het kwantitatief te kort zal met het gereedkomen van de 240 woningen opgeheven zyn Opheffing van het kwalitatief tekort ls echter ook dringend nodig.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3