S)a£eidsc(Eouwmt LOON E.E.G. KAN 150.000 TON BOTER NERGENS KWIJT Ambtenaren The Equals in „Moef Ga Ga Maigret blijft nog eventjes Maigret als pindaman Het loontje van boontje PAGINA 2 DE UEEDSE COURANT DINSDAG 13 FEBRUARI 1983 Een tweede bestaansrecht DIJ de pogingen om de confessionele partijen in Nederland tot een gehe le of gedeeltelijke christen-democra tische unie te brengen, speelt ideolo gisch de invloed van de christelijke in spiratie op het politiek denken een be langrijke zol. Dezelfde inspiratie speelt evenwel soms ook een rol wanneer christenen besluiten zich aan te sluiten bij een niet-confessionele partij: de liberalen bijvoorbeeld of de socialisten; enkele malen zelfs bij de pacifistische socia listen. Hoewel het mandement nog geen vijf tien jaar geleden werd uitgegeven, schijnt de tijd waarin men zulk 'n poli tieke keuze als hoge uitzondering aan vaardde, al 'n ver verleden te zijn. We hopen dat bij 't tot stand komen van 'n Nederlandse christendemocratie de chris telijke inspiratie bij de leiding 'n domi nerend wezenskenmerk zal blijven. Maar we houden toch rekening ermee, dat bij de achterban en vooral bij de niet-par- tij-gebonden kiezers het stemmen op zo'n christen-democratie of daarbij aan gesloten partijen dikwijls toch een kwes tie van politieke opportuniteit en in an dere gevallen van algemeen-maatschap pelijke opvattingen zal zijn. E zouden Immers graag i 't is in 't huidige stadium geen bijdrage tot echte politieke duidelijkheid, wan neer men aanstuurt op een tweepartij enstelsel met alleen maar wat minder heidsgroepen op de uiterst linkse en rechtse flanken. Het is zelfs de vraag of men bij het doordrijven van zo'n „duidelijkheid", nog wel van rechts en links in de zin van de laatste dertig Jaar kan spreken. Zelfs binnen de V.V.D. komt er keer op keer verzet teRen verklaringen of uitlatingen die de liberale partij als een soort van conservatieve antipode van een links blok willen proclameren. En vele christen-radicalen hebben intuïtief of bewust een soortgelijk bezwaar tegen hun incorporatie in zo'n links blok. Terecht; want het moet mogelijk zijn om tot een krachtig streven naar maat schappelijk* hervormingen ln binnenland en buitenland te geraken, zonder daar bij te kiezen voor bepaalde denkbeelden van het langzaam weer meer naar de traditioneel-linkse richting van het so cialisme te schuiven. En het moet ook mogelijk zijn tegen zulke aocialisme- denkbeelden stelling te nemen, zonder daarbij gedrongen, te worden binnen de omheining van een V.V.D.-achtlge po litiek. Voor vele Nederlanders moet hetgeen de christelijk geïnspireerde politiek van een christen-democratie voorstaat ook aantrekkelijk en als een goede bijdra ge tot het algemeen welzijn voorkomen, zonder de binding van een confessie. Zeker op langere termijn gezien maken dr. Couwenberg en zijn voorstanders van een complete de-confesslonering goede kans op succes! NU ia de andere redenering waarop de Partij van de Arbeid en de V.V.D. zo graag aanhaken: sticht die christen democratie niet, dan vindt er spontaan een soort schifting van de geesten plaats waarna wel zal blijken dat ook vanwe ge de politieke opportuniteit er geen be hoefte bestaat aan een partij tussen modern socialisme en modern libera- Het merkwaardige is alleen, dat dan de liberalen die een echt modern libe ralisme en de socialisten die een echt socialisme voorstaan, vrij dicht bij el kaar zullen komen te staan en dan gro tendeels de burgers zullen omvatten die thans heil zien in het blijven opereren vanuit een goed en duidelijk christen democratisch program. De onduidelijkheid wordt dan pre cies zoals in landen die met het twee partijenstelsel werken verlegd van het parlement en de kabinetsformatie naar de partijen zelf. Een tweede be staansrecht naast het ideologische van een christen-democratie is op de dag van vandaag daarom naar onze me ning dat ze andere partijen de moge lijkheid laat om zichzelf te blijven. Aan mogelijkheden tot samenwerking doet dit vanzelfsprekend niets at Maar dan samenwerking op basis van zelf standigheid met een mogelijkheid voor de staatsburger om aan de stembus te laten blijken dat hij een andere keuze wil dan alleen maar wat door twee par tijen wit en zwart genoemd wordt. (Vervolg van de voorpagina) Voor die trend heb ik willen waarschu wen", zo zei de minister na afloop. Hij wees erop, dat in die contracten een loonsverhoging voorkomt van 5 tot 6 procent, nog afgezien van de voorgeno men arbeidstijdverkorting van (meest al) een kwartier per dag. Dit laatste is in enkele contracten wat merkwaardig geregeld. Die verkorting gaat namelijk vaak pas verderop in het jaar in. Dat veroorzaakt dan in 1968 op jaarbasis geen grote loonkostenstijging, maar beïnvloedt nu al de ruimte voor 1969. Het centraal planbureau ging voor 1968 weliswaar uit vpn een loon- kostenstijging van 5 procent, maar daarin zat de kostenoverloop van 1967, alsmede het effect van langlopende con tracten. In feite was dus voor contracts vernieuwingen in deze raming slechts ruimte voor 3 procent. „Dat is geen hei lig cijfer", aldus minister Roolvink, „maar de zich thans aftekenende teneur is toch wel zorgelijk, gelet op het totale economische beeld". Dat totale economi sche beeld is dan de voortdurende tekor ten op de betalingsbalans. Voor 1967 was er aanvankelijk reden tot optimisme, doch het laatste kwartaal gooide zoveel roet in het eten, dat een verondersteld overschot van 200 miljoen omsloeg tot een tekort van eenzelfde bedrag. Het CPB had voor eind 1969 voorzichtig een overschot van 500 miljoen gulden ge raamd, maar als het vertrekpunt aan het begin van het Jaar ongunstiger is, terwijl ook nog de loonsverhoging hoger zal zijn dan (lie waarvan bij de raming werd uitgegaan, moet men het ergste vrezen voor die balans. „Deze ontwikke ling maakt, dat wij ook de grootste zor gen moeten hebben over de werkgelegen heid. Dit is mede de aanleiding voor mijn behoefte tot een gesprek met de Stichting van de Arbeid". De gesprekspartners van minister Roolvink, die vergezeld was van de mi nisters De Block (Economische Zaken) en Lardlnois (Landbouw) hebben vrij koel gereageerd op de mededelingen van de bewindsman, zo was de indruk. „Dit was een volslagen overbodig gesprek. Ik ben niet van plan te reageren op iets, waarvan ik niet op de hoogte ben. We hebben geen gegevens en zien ook geen duidelijke taak in het kader van de vrije loonpolitiek. De CAO's die de minister thans wel eens zou kunnen afkeuren, spreken niet zo aan, want er zijn erbij, die tegen het minimumloon aanliggen. Een rijkswerkvrouw verdient altijd nog meer dan men vla de CAO voor het schoonmaakbedrijf kan claimen", zo werd van de zijde van de vakcentrales opge- Ook werkgeversvoorzitter ir. J. Bos nia deelde de bezorgdheid van de mi nister op dit moment niet. „Als je de vrije loonpolitiek een reële kans wilt geven, zul Je haar eerst een poosje moeten aansien. Het zou Jammer zijn. die kans teniet te doen door vroegtijdig ingrijpen. Maar ik geef toe, dat ik op een andere stoel zit dan een minister. Die heeft een andere verantwoordelijk- In het algemeen vind ik elk gesprek een nuttige zaak, want het is verstandig om eerst eens te praten teneinde te voorkomen.dat men voor voldongen fei ten komt te staan", aldus de heer Bos- ma, die echter geen enkele aanleiding zag om zijn „achterban" extra-terughou dendheid op het hart te binden. Minister Roolvink heeft het bestuur Claudia Cardinale saboteert filmopname ROME Claudia Cardinale heeft, uit solidariteit met haar stakende colle ga's, geweigerd verder mee te werken aan de buitenopname voor de film „Vi ce Versa" in de buurt van Rome. Haar tegenspeelster in de film. die niet eens een Italiaanse produktie is, i6 de Ame rikaan Rock Hudson. Artiesten van de Italiaanse film, radio en televisie zijn tot 15 februari in staking gegaan uit protest tegen de voorkeur die de Itali aanse producenten hebben voor buiten landse acteurs. van de Stichting van de Arbeid ver zocht zich intern nog eens over de ont wikkeling te beraden als voorbereiding voor een op korte termijn te voeren na der gesprek met de bewindsman. (Vervolg van de voorpagina Als verbetering voor de lagere amb tenaren ziet de minister de „vloer", die in de vakantietoeslag is gelegd. Hij meent overigens, dat bij de overheid niet zoveel laagstbetaalden zijn. Mr. Beernink ziet verder geen regelin gen in de rechtspositie van de ambtena ren, die eigenlijk niet meer in deze tijd passen en weg zouden moeten. Vol troywen ziet hij het komende. Kamer debat tegemoet. Als andere punten in zijn beleid ziet minister Beernink: de herziening grond- en kieswet, de sanering vai financiën van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, de uitbreiding van het ge meentelijk belastinggebied en de her ziening van de gemeentewet Binnen niet al te lange tijd, zo deelde hij mede, zal een wetsontwerp tot uit breiding van de gemeentelijke financiën bij de Tweede Kamer worden inge diend. De verbetering van de financiën der drie grote gemeenten zal geleidelijk geschieden. Tenslotte ziet minister Beernink in de komende Jaren enerzijds een vermin dering van het aantal ambtenaren als gevolg van de verdergaande mechanise ring, anderzijds vergen, volgens hem, de uitdijende overheidstaken meer mensen. De katholieke bond van overheidsper soneel heeft gereageerd op enkele uit latingen van minister Beernink. De KA- BO is het met de minister eens, dat voor zichtigheid moet worden betracht met het verlenen van het stakingsrecht aan ambtenaren. De KABO vindt, dat de minister wat al te gemakkelijk ove problemen heen gaat Wanneer hij stelt dat de ambtenaren de loonontwikkeling van het particuliere bedrijf volgen, dan Is dat Juist, maar, aldus de KABO, daar ligt het probleem niet. Het gaat om de verdeling van de ruimte: wat meer voor de lagere en laagstbezoldigde ambtena ren. ofwel de bekende centên-procenten- problematiek. Over deze zaak spreekt de minister in het geheel niet. De aaantasting van de rechtspositie' vond de minister blijkens zijn uitlatin gen een redelijke zaak. Maar. zo zegt de KABO, de grote en grootste gezinnen zul len gevoelige klappen krijgen. Een ach teruitgang in de kindertoelage met 30 ft 40 gulden per maand in 1968 en met meer dan 100 gulden per maand over enkele jaren vindt de bond helemaal niet redelijk, wanneer daarbij nog „toeval lig" een aantal ambtenaren onder de ver slechtering van het verplaatsingsbesluit vallen, hakt het mes er aan twee kan- Of de vloer in de vakantietoeslag wer kelijk een verbetering is voor de lagere ambtenaren, zoals de minister meent, zal volgens de KABO nog moeten blijken. De aangekondigde voorstellen zijn nog niet bij de bonden binnengekomen. Bovendien gaat het de ambtenarenbon den ook om een verbetering van de vakantietoeslag met het oog op de grote gezinnen. Maar aan het facet van de gezinsgrootte is de minister helemaal voorbij gegaan. Graficus Jacob Steinhardt overleden TEL AVIV (DPA) De schilder en graficus Jacob Steinhardt, een van de bekendste kunstenaars van Israël, is zondag in Naharia op 80-jarige leef tijd overleden. Steinhardt, die te Zerkow in de Poolse provincie Poznan werd geboren, kreeg zijn opleiding in Berlijn, Parijs, Floren ce en Rome. Sinds 1933 woonde hij in Jeruzalem. Steinhardt, die ln de jaren voor de laatste wereldoorlog samen met Ludwig Meidner de groep „Die Patheti- ker" stichtte, heeft vele oud-testamenti- sche thema's uitgebeeld. In 1959 kreeg hij op de Biennale in Venetië de prijs „Arte liturgies" en in 1961 de prijs van de Eerste Internationale Biennale voor Religieuze Kunst wrv* i**" h Minister-president De Jong werkte gis teravond mee aan de NAVO-uitzending van Achter het Nieuws en hij begon met de VARA een compliment te ma ken over deze voortreffelijke uitzending. Een heel terecht compliment, vinden wij. Volgend jaar bestaat voor lid staten de mogelijkheid om het lid maatschap stop te zeggen. Daar zal dus wel discussie over ontstaan en het goed dat die discussie o.m. kan steunen op de gegevens die hier ordelijk en overzichtelijk werden verstrekt. We kregen de ontstaansgeschiedenis van de NAVO te zien, hoorden hoe zij functioneert, hoe de krachtsverhoudin gen in feite liggen en men was niet vergeten via de paralel met Hitier- Duitsland het historische bewijs te leveren van de 6telling dat vastbesloten samenbundeling van krachten de vrede kan dienen. Hoe goed men de zaken had aangepakt bleek uit de medewer kende „kopstukken" als Lemnitzer Brono en, als alternatief, Rapacki. Het Nederlandse aandeel werd goed behandeld, het forumgesprek goed in de hand gehouden. En meer dan i treffelijk was de minister-president die vragen van kijkers beantwoordde, hem gesteld door Koos Pos tem a en Meneer de Achter het Nieuws-redacteur Hans Jacobs. De heer De Jong zou, als hij het verkoos, een uitermate populaire t.v.-persoonl(jkheid kunnen zijn. De Int&mö-t-enquête. waarvan de uit slagen aan het slot bekend werden ge maakt, toonde aan dat de NAVO goed aangeschreven staat bij het gros van de bevolking. Oók dat men onvrede heeft met het lidmaatschap van dicta tuur-landen Portugal en Spanje. Een wel begrijpelijke onvrede, maar we zou den willen herinneren aan Churchllls woorden in het Lagerhuis toen de nazi- inval ln Rusland de Sovjets tot bond genoten van de Britten maakte: .Als Hitler morgen de oorlog aan de hel ver klaarde zou ik bereid zijn ln dit Huis een goed woordje voor Satan te doen". Cynisch èn pragmatisch? Ongetwijfeld! Maar de NAVO Is opgezet als een vooral pragmatische instelling, of men dit cynisch wil bekijken of niet. Met veel plezier hebben we weer „Per seconde wijzer" meegespeeld. Met veel bewondering ook voor mevr. Llliane Libgott-Nochlmovsky die het presteer de 36 vragen ln recordtijd foutloos te beantwoorden. Vg. In het A.V .R.O.-tienerprogramma ,Moef Oa Ga" vormen vijf Ameri kaanse jongens de muzikale hoofd schotel. The Equals", zoals hun naam luidt, staan momentee1 hoog genoteerd met „Baby come back". Dit dank zij 'n fervente pushing via radio-Veronica. Naast „The Equals" treden nog op de Délftse Tee Set met Tea is famous"; „The Scaffold" uit Londen met „Thank you very much"; Billy Nicols met zijn door de „Small Faces" geproduceerde eerste plaat; zangeres Shirley; de Vlissingse ,J)ragonfly", die Nederland eerdaags gaan vertegenwoordigen op het Internationale Popfestival te Rome en „The Honestmenuit Enschede, die hun laatste zwarte schijf ,Jfs too late to turn around" door de Neder landse huiskamers zullen laten schallen. „The Millers" weer in de ether (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Binnenkort keert een oud, vertrouwd geluid na jaren terug In de huiskamers: het geluld het Miller-Sextet onder leiding van Molenaar, een van de populairste soft swing cobo's uit de veertiger en vijfti- „The Millers" ontstonden in de donkere oorlogsjaren en werden na de bevrij ding het middelpunt van 't Nederland se jazzleven voor wat betreft de small combo sector. Vele bekende musi ci hebben deel uitgemaakt van het sc tet, zoals de pianisten Paul Ruys Rob Madna, klarinettisten Cees Smal Herman Schoonerwalt, drummers Ton- ny Nüsser, Eddy Doorenbos, Suzy Möl- ler, Sanny Day en Pia Beck, die ook als pianiste haar carrière bij het Miller- sextet begon. Deze en andere Millers komen zaterdag 24 februari af van 13.02 tot 13.30 uur in een reeks van speciaal samengestelde radioprogramma's terug via de NCRV-radio op Hilversum III. Titel van deze radioserie, te presente ren door Ab de Molenaar en Skip Voogd is „Millers Mixture". Liefhebbers van het gereorganiseerde Miller-sextet kunnen hun favoriete combo niet alleen horen zoals het 1968 speelt, maar ook worden de Mil- lers-van-toen uitvoerig belicht via 78- toerenplaten, die het sextet vroeger heeft gemaakt. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Commissaris Maigret blijft nog even op het tv-scherm. On langs deelde de VARA-televisie mei dat er in het nieuwe seizoen geen nieu we Nederlandse afleveringen van de Maigretserie zouden worden uitgezon den, maar kennelijk heeft men spijt van dit besluit deze populaire serie te staken. Er zullen in het najaar nog vier Nederlandse produkties naar ver halen van George Simenon worden ge maakt. Uiteraard speelt Jan Teulings weer de hoofdrol. Vanavond via Ned. I Tv-reportage carnaval Nijmegen Vanavond, twee weken voordat in het zuiden carnaval losbarst, presenteert de AVRO-televisle van 20.55 tot 22.35 uur via Nederland I de kijkers een kleuren- reportage van de zestigste zitting van Nijmegens oudste carnavalsvereniging „De Blauwe Schuit". De president van de Raad van Elf, Nico Grijpink, heeft als motief voor het carnavalsfeest de sfeer van de Parijse Moulin Rouge ge kozen. Aangepast aan dat voor een carnavalszitting natuurlijk uitermate dankbaar onderwerp zullen weer vele artiesten trachten hun vreugde via lied, dans en voordracht op de aanwezigen in de zaal van het concertgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen, alsmede op de tv-kijker over te brengen. De me dewerkenden aan „Nijmegen Alaafü!" zijn onder anderen de Tsjechische zan geres Libuse Mincova, de dansgroep „De Nicorinnetjes", Irene, het Cock tail Trio, de carnavalsvereniging „De Uien" uit Geleen, Sjakie Schram de boerenkapel „De Dors(t)vlegels" uit Deest, de 4 Canards, The Gloria Girls, Theo Eykmans, Herbert Meuwese alias Trui de Swert en het zangkoor „De Blauwe Schuit". De muzikale begelei ding wordt verzorgd door „De Knollen- plukkers" onder leiding van Ger var Dijk. De regie heeft Theo Ordeman. NEDERLAND I STER (Reclameultzendlngen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16 uur) NTS 18.00 uur: Olympische Winterspelen 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het korf AVRO 19.06 uur: Moef Ga Ga, tienerprogramma 19.45 uur: IJsvissen, documen taire (kleurentelevisie) NTS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Olympische Winter spelen (kleuren televisie) AVRO 20.35 uur: Televiziir, actualiteitenrubriek HILVERSUM I KRO -20.00—21.20 uur: Judas Maccabeus, oratoriüm 23.00—23.30 uur: Context, minimagazine 20.55 uur: Nijmegen alaaf, carnavalsprogramma (kleurentelevisie) NSMH 22.35 uur: Morele herbewapening NTS 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: De bezetting XX, documentaireserie 23.50 uur: Sluiting NEDERLAND II (Reclameuitzcndingen om 18.55 en 20.16 uur) NTS 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Van gewest tot gewest 19.20 uur: Olympische Winterspelen AVRO 19.35—20.35 uur: Tot uw orders, programma voor militairen NRU 23.00—23.55 uur: Signaal, muziekprogramma 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De dubbelspion, t.v.-serie, (kleuren televisie) 21.10 nur: High zonder LSD, documentair* 22.00 uur: Olympische Winterspelen 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I NTS 12.30 uur: Olympische Winterspelen 13.30 uur: Sluiting TROS 17.00 uur: Korte kindermatine* 17.40 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I 7.00, 7.80. 8.00, 8.30, 12.80, 18.80, 22.30, 23.55 HILVERSUM II 7.00. 8.00, 11.00, 18.00, 16.00. 18.00, 19.30, 22.80, 23.55 Radioprogramma Nieuws. 18.45 Actualiteiten. 19.05 Licht e: semble en solisten. 19.40 Concillepostbus. 19. godsdienstige vorming i. 18.15 Radiojournaal. 18.25 Johan Wil lem rrlsokapel. 19.00 Trefpunt: discussieru briek voor actuele zaken. 19.30 Nieuws. 19.35 Tot Uw orders: gevarieerd programma voor i. 20.35 Stereo: Lichte grar 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 Olym pisch Journaal. NRU: 23.00 Signaal - muziek van eigen tijd (opn.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED. (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 v. d. soldaten. 18.28 Paardesportultsl. 18.30 Franse les. 18.32 Lichte muziek. 18.35 Tips voor het verkeer. 18.40 Lichte muziek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Licht* muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 muziek! 19.45 Beroepsbelangen van de s en berichten. m) NCRV: praatje. 9.10 Muziek uit Tunesië. Marokko en Algerije (opn). 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Lichte grammofoonmuziek en reportages Olvmplsche Winterspelen 1968 te Grenoble. 11.50 Actualiteiten. KRO: 12.00 Van twaalf tot en tuinbouw; 12. reo: Platennleuws: nieuwe mofoonplaten. 15.00 Muziekkenners, hoorspel. 15.25 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 16.0C Nieuws. 18.02 Voor de jeugd. 17.00 Volksmu ziek (gr): folklorlsche liederen uit Rusland. 17.15 Recht op en neer: cabaretprogramma. rika ^(gr).^ 17.50 Overheidsvoorlichting: Zekei tlsch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmu ziek. (7.30—7.35 Van de voorpagina, persover zicht). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Actualiteiten. 8.20 Lichte gram- Winterspelen op t.v. Nederland 1 18.0018.40 Reportage spe ciale slalom dames. 18.4018.50 Nederlands pro gramma. 20.2020.35 Filmoverzicht (kleur) Nederland 2 19.2020.00 Reportage ijs- hockeywedstrijd Rusland Zweden. 22.0023.00 Reportage ijs- hockeywedstrijd Tsjecho- SlowakijeCanada. dedelingen. 12.30 Ster« ingsollste. 13.00 moderne muziek. 16.00 Nieuws. 18.02 teklanken (gr.). 16.50 Stereo: VARA's Pop show. 17.20 Voor de jeugd. HILVERSUM in (240 m en FM-kanalen) NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vocale mu ziekjes. 10.00 Nieuws. 10.02 Mengelmuze i nieuwe langspeelplaten. NRU: 11.00 Nieuws. 11.02 Operetteklanken. 11.30 Grenzenloos; muziek uit alle windstreken. (12.00 Nieuws). 12.30 Fragmenten uit musicals. AVRO: 13.00 vrolijk platenprogramma. 14.00 Nieuws. 14.02 Muzlek-Boetlek. 15.00 Nieuws. 15.02 Arbeids vitaminen: populair verzoekplatenprogram- ma. 16.00 Nieuws. 16.03 Poptopnonstop: ver- zoekplatenprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02 Ac tualiteiten. 17.05—18.00 Gevarieerd platenpro- BttUSSEL°NED °(324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek, 12.40 Weerbericht, me dedelingen. programma-overzicht en SOS-be- rlchten voor de schippers. 12.48 Lichte mu ziek. 12.55 Lichte muziek. 12.56 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht en beursberichten. 13.20 Tafelmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 14.20 Amusements muziek. 14.30 Waarom wij niet? 14.60 Koor zang. (15.00 Nieuws). 15.16 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Jazz muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mede delingen. 17.15 Tophits. KORT GEDING STER AMSTERDAM (A.N.P.). „Ik geloof dat ik de ongelukkigste positie heb dat ik alles wat ln Hilversum misdaan wordt krijg te berechten". Deze verzachting slaakte vanochtend de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman. H(j behandelde- een kort ge ding waarbij het erom gaat of t.v.- kIjkend Nederland, nadat het op 3 maart Jan Teulings als commissaris Maigret heeft gezien, hem de volgende avond als pindaman tezamen met Ton Lutz op het scherm kan zien optreden. Het reclame advies- en advertentiebureau i Prad heeft een kort geding over deze j zaak aangespannen tegen de Stichting I Ether Reclame (STER). De STER had het voor Duyvis ge- I maakte reclamefilmpje over pinda's, j „Goedenavond", niet voor vertoning ge accepteerd. De STER deed dit omdat het optreden van Jan Teulings in het filmpje een duidelijk herkenbaar optre den in beeld en geluid is. wat in strijd is met artikel 6 van de voorschriften voor de Nederlandse t v.-reclame. Dit artikel houdt in, dat personen die vooral door regelmatige en recente verschijning in t.v.-programma's algemene bekend heid hebben gekregen, niet in STER- reclamefilms mogen optreden. Van de president vroeg Prad de STER te bevelen het reclamefilmpje met Teu lings nog acht keer uit te zenden (ge pland was veertien maal, maar daarvan zijn Inmiddels zes keren verlopen). De raadsman van Prad, mr. B. L. Burwin- kel, voerde aan. dat zijn cliënt alvorens het filmpje te vervaardigen, aan de STER telefonisch had gevraagd of Teu lings vrij was, dat wil zeggen, niet op een lijst stond van acteurs die niet mochten optreden. Geen oplossing voor probleem in toekomst LAUSANNE (ATS) De bekende schrijver Georges Simenon heeft giste ren het erelidmaatschap gekregen van de in Kopenhagen gevestigde „Club Ed gar Poe", een Scandinavische vereni ging van liefhebbers ven politieromans. (Van onze landbouwmedewerker) De E.E.G. zit met een berg boter, waarvoor niemand een afzet weet te vinden; 150.000 ton die men nergens kwijt kan. tenzij tegen zeer hoge kos ten. Belangrijk is echter, dat men in de toekomst een herhaling van deze toe stand zal weten te voorkomen. De fou ten van het verleden hebben deze over vloed veroorzaakt. Boontje komt nu om z(jn loontje. Niemand is er gerust op. dat Ihans de nodige maatregelen zullen worden genomen om in de toekomst een beter beleid te voeren. Hel ontstaan van deze boterberg heeft verschillende oorzaken, waarvan som mige in de lijn der ontwikkeling liggen, maar andere een meer politieke achter grond hebben en dus veel gevaarlijker Een van de ooi-zaken is de verbete ring van de rundveestapel. De koe geeft meer melk en dit is alleen maar goed, Het betekent een verhoging van de pro- duktiviteit op de bedrijven. Daarnaast is in de E.E.G, het aantal koeien in zeven jaar tijds met een miljoen gestegen. Op een getal van ruim 21 miljoen koeien be tekent dit niet zoveel, zeker niet als in dezelfde periode honderdduizend boeren in de E.E.G. het bedrijf hebben verlaten. De mechanisatie maakt het mogelijk meer dieren per arbeidskracht te verzor gen en dit betekent verhoging van de produktiviteit op de bedrijven, wat vrij wel steeds een goed verschijnsel is. Een andere oorzaak van de grote bo- terproduktie is, dat het gebruik van melk op de boerderij sterk is vermin derd. Voor het grootste gedeelte is dit toe te schrijven aan de veranderingen die plaats hebben gevonden bij de opfok van kalveren. Vroeger werd daarvoor melk gebruikt, tegenwoordig gebruikt de boer kunstmelk. Het botervet wordt uit de melk gehaald en vervangen door goedkoop vet. Dit maakt het opfokken van kalveren door de boer goedkoper, zodat hij meer winst kan maken op zijn bedrijf. Op zichzelf kan er weinig tegen zijn, dat de boer met zo weinig moge lijk kosten zoveel mogelijk winst pro beert te maken, dat is immers het stre ven van elke ondernemer. Maar het nare bijverschijnsel is. d t er veel meer melk aan de fabrieken wordt afgeleverd, zo dat verf meer melk onder de garanties van de overheid komt te vallen. Tussen 1960 en 1967 is de produktie van melk in de E.E.G. met ruim negen miljoen ton toegenomen. De rnellc die afgeleverd is aan de fabrieken is echter toegenomen met ruim twaalf miljoen ton. Juist dooi de veranderingen in de opfok van kal veren is in die jaren ook de produktie van de boter gaan stijgen. Magere melk poeder is immers een grondstof voor de kunstmelk. In 1960 werd een miljoen ton magere melkpoeder als veevoeder aan gewend, waarbij 20.000 ton goedkope vetten gebruikt werden. In 1967 werd acht miljoen ton magere melkpoeder verwerkt met 165.000 on goedkoop vet. Dit is het begin van de ellende geweest, die echter ook haar ondei gronden vond in enkele politieke beslissingen. De eersle la de drastische prijsverho ging van de melk in 1964-1965. Gemid deld la toen de melkprijs met 20 procent testeren. Er werd geen enkele beper king opgelegd aan de boeveelheid, waar voor deze prijs zou gelden. Dat voordien wel het geval. Minister Von deling had voor Nederland de hoeveel' heid bepaald op vijf miljoen ton. Minis ter Marijnen heeft dit verhoogd met 100.000 ton. Toen het politieke getij keer de en ook de minister van Landbouw moest heengaan, is deze beperking gedaan gemaakt. Deskundige hadden echter al voorzien en verschil lende malen gewaarschuwd, dat de on beperkte melkproduktie Nederland een ondraaglijke last zou opleggen. De zaak werd nog verergerd, omdat de overheid steeds maar de garantieprijs voor de melk zoals ook de laatste jaren de richtprijs bleef baseren op het vetgehalte. Iedereen weet dat de laatste jaren er in de wereld weinig of geen tekort is aan vetten, maar wel aan eiwit. Jarenlang is er al op aangedron gen. dat het eiwitgehalte minstens mede een basis moet zijn voor de prijs. De veehouderij voelt er weinig voor, omdat men niet van de ene dag op de andere een koe kan fokken, die veel eiwit geeft. Maar er is nu al zo lang over gesproken, dat men tenminste een begin had kun nen maken. Wel was er de vrijheid om de uitbetaling ook te baseren op eiwit, maar nog niet zolang geleden heeft het rundveestamboek geklaagd, dat het aan tal fabrieken, dat ook uitbetaalt naar eiwit, achteruit loopt. Het gevolg van de uitbetaling naar vetgehalte en van de goede melkprijs is geweest, dat er overal in Europa veel meer krachtvoer voor de koeien werd gebruikt. In I960 werd er twee miljoen ton gebruikt In 1967 zes tot zeven mil joen ton. Dit verschijnsel wijst erop, dat er geen evenwicht bestaat tussen de prijs van het krachtvoer en de prijs van de melk. Voor een boer is het voordelig als hij zoveel mogelijk en zo vet mogelijk melk uit de koe haalt. Zou de boer ech ter zijn melk geheel of gedeeltelijk moe ten verkopen tegen de marktwaarde, dan zou spoedig blijken, dat het overmatige gebruik van krachtvoer niet rendabel is. Hij zou er vlug mee stoppen en er zou minder melk en boter komen. Indertijd heeft de Nederlandse overheid eens ge probeerd een heffing te leggen op kracht voer, waardoor de prijs van dit voer en de opbrengstprijs van de melk meer met elkaar in evenwicht zouden komen. Dit voornemen is echter ont., dig uitgelekt en onder tal van groepen kon het niet verwezenlijkt worden. Deze druk werd zeker niet alleen uitgeoefend door de boeren, maar misschien nog veel sterker door de handel in deze voeders. Ook nu overweegt men in Brussel iets in deze richting. We zijn benieuwd of de druk thans weer zo groot zal zijn als toen- Neemt Brussel geen maatregelen, dan blijven we jaren en jaren zitten met de last van de boter, die steeds weer weg gewerkt moet worden. Er worden nu wel plannen gemaakt om het vetgehalte van de drlnkmelk te verhogen, maar dit heft natuurlijk Je oorzaken van de grote pro duktie van botervet niet op. Daarentegen blijft het een vraag of de consument de vettere melk zal aanvaarden. Het biedt ook geen oplossing voor het huidige overschot van 150.000 ton boter. Een hoeveelheid waarvan zelfs de heer Mansholt nog grijze haren zou kunnen Schilderijen uit Italië doken op in België BRUSSEL (AP) Twee schilderijen, „Spaanse Infante" van Velasquez en „Doge van Venetië" van Tintoret to die illegaal uit Italië zijn ver dwenen zijn in Brussel gevonden, zo heeft de politie meegedeeld. In de vage mededeling wordt slechts gezegd, dat één werk in handen van een Belg en de ander in handen van een Italiaan is ge vonden. De schilderijen stonden op de lijst ven kunstwerken die Italië niet mogen worden uitgevoerd en hebben behoord tot de nalatenschap van prinses Alma di Talleyrand Perigord Ruspoli

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2