Oorlog in Amerika op straat onzichtbaar VIETNAM VER VAN AMERIKAANSE GRENZEN VERWIJDERD Parochie achter Miedema Vonnis in Z.-Afrika roept verzet op EDDY POSTHUMA DE BOER FOTOGRAAF VAN CARNAVAL vicinH»! vei >hh HmcmnHHiwi uitenten ytnnutftiw Amerikanen kennen geen bloeddorst Silverman (72) overleden Zwaardere straf bij misbruik girokaart Soldaat poogde vliegtuig te kapen „IN MODERNE V. V.D. GEEN PLAATS VOOR CONSER VA TIEVEN" Er komt brok leven van ZATERDAG 10 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 SCHAESBERG „Ik heb mij afzienbare tijd niet gaat winnen. Maar als er duide- en heet dan dr. Spock. Hij schrijft legen de oorlog helemaal niet naief, maar hij is allerminst cle (Van onze correspondent Hans Citroen) VEW YORK Wanneer men als nieuwkomer (edurende de eerste drie of vier weken van zijn lerblqf in New York in het geheel niet» merkt luiten de officiële berichtgeving dan van de •orlog. die de Verenigde Staten voert in Vietnam, lan wüt men zulks uiteraard aan het isolement, lat iedere vreemdeling in een wereldstad heeft, ïevreemdend was toen al in die eerste weken dat een land een uiterst volwassen en heftige •orlog kan voeren zonder dat het „straatbeeld" lier enig teken van geeft. Het lijkt dat ons >eeld in deze misschien verouderd en primitief noet zijn :opgewondcn menigten, wachtend op tieuws van het front, onderbroken radio- en elevisieuitzendingen met winst of verlies aan nensen. materieel of land, en vooral een „publieke •pinie" die duidelijk verheugd is over de winst ipn het eigen land of bevreesd voor de ver- weringen of tegenstand van de vijand. Het zjj legegeven, dat de Nederlander weinig ervaring reft, maar de ervaring, die hU heeft is voldoende rnor een mensenleven. Die ervaring is ook geenszins te vergelijken met de strijd van Amerika tegen de Vietkong, uitge vochten ver van de Amerikaanse grenzen en men zou moeten weten hoe dat bijvoorbeeld was in Engeland tijdens de Boerenoorlog. Hoe was de publieke opinie toen in Engeland; werd er in het openbaar, anders dan tijdens aparte demonstraties pro of contra, geleden? Werd er in treinen en trams, bussen en boten hartstochtelijk gediscus sieerd, greep men angstig naar het nieuws? Stond Londen in het teken van de oorlog? Ik kan het de lezer niet zeggen, maar wel weet ik. dat er geen mededelingen te verstrekken zijn over de „publieke" opinie in casu Vietnam begin februari 1968 in New York City. Waarmee in geen enkel opzicht beweerd wordt, dat de oorlog in Azië de Verenigde Staten onberoerd laat. Men weet wel beter. De oorlog in Vietnam blijft als een giftige slang in de Amerikaanse samenleving en teistert de Johnsonregering op de meest afschuwelijke wijze. Teistert deze regering, omdat deze regering die oorlog niet wint, niet gewonnen heeft en binnen afzienbare tijd niet gaat winnen. Maar als er duide lijk onrust heerst over de uitslag van de oorlog, dan is dat enkel en alleen te merken in het officiële commentaar van de officieel aangewezen lieden die door middel van krant, radio en televisie het volk voorlichten. Met als thema: waarom zijn wij met een grote macht in Vietnam, waarom werpen wij meer explosief op de Vietkong, dan wij ooit in wereldoorlog 2 op de Asmogend- heaen gooiden, en waarom moeten wij ons dan nog verdedigen in onze eigen stellingen? Simpele stelling Het lijkt mij, dat er volgens de publieke opinie, volgens de gewone Amerikaan geen twijfel is aan de doelstellingen van de oorlog. Het is een oorlog, die gestreden wordt tegen het communisme en die de vrijheid van een gebied, geheten Zuid- Vietnam, verdedigt tegen de aggressie van dit communisme. Men kan dit in de uiterst gecompli ceerde politieke gedachtenwereld van de intellec tuele mens anno 1968 een zeer simpele stelling achten, maar hij is voor de gewone, gemiddelde man, die in het zweet zijns aanschijns zijn brood verdient in een grote vermoeiende stad, niet anders. Het is anders voor de student, die de tijd en de zin heeft om voor of tegen te zijn, het is anders voor de politieke leider, die munt zal slaan of trachten te slaan uit de zwakheden van de hui dige leiding, het is anders voor de negerleider, die de belangen van de achtergebleven broeders en zusters wil verdedigen, het is anders voor de hippies en het is anders voor de vader of moeder die een zoon laat, voor de echtgenote die een man laat op het verre slagveld. Het is ook anders voor de moreel verontwaardigde, die het recht van de Verenigde Staten om in Vietnam te zijn betwijfelt of die het gebruik van geweld verafschuwt, het is ook anders voor degene, die oprecht gelooft, dat een nederlaag of een twijfelachtige vrede in Vietnam de nederlaag van de vrije wereld is. Het is, kortom, anders voor een aantal mensen, die niet leven bij het brood alleen en die wis en waarachtig willen weten, dat zij verantwoordelijk zijn voor daden, die in naam van de menselijke overtuiging worden be dreven. Het is niet mijn taak om over die mens te schrij ven, want zijn mening verschijnt dagelijks in de publiciteit. De mens slaat het oog op de komende presidentsverkiezingen in zijn land, Amerika, en hij is het niet eens met de methodiek van de oorlog. Hij slaat het oog op die verkiezingen en kijkt wel uit om zich te compromitteren. Hij or ganiseert protestoptochten en laat zich arresteren. i heet dan dr. Spock. Hij schrijft tegen de oorlog en heet dan Norman Mailer. Hij spreekt tegen de oorlog en heet dan Carmichael. Maar dat is bekend. Geen woord Maar voor de zogeheten publieke opinie behoeft men wel het speurend oog ter plaatse. De Ameri kaan is van huis uit geen fluisterende prater en men behoeft niet ver achteruit te leunen op zijn bank, in de trein of bus om grote stukken conver satie van medepassagiers op te vangen. Ik heb heel wat confidentiële mededelingen letterlijk kunnen horen, maar ik heb nog nooit een woord gehoord over Vietnam. Ik heb vaak 's ochtends mijn New York Times op het station uit de box getrokken om met zorg vervuld het nieuws in de trein te lezen. Ik heb mij vaak afgevraagd wat vinden al deze mensen van dit nieuws? Zijn ook zij met zorg vervuld? Vragen ook zij zich af waar wij heen gaan en hoe wij het verder gaan doen? Ik kan er de lezer geen antwoord op geven. Ik kom geen mensen tegen, die anders dan moraliter bij de oorlog in Vietnam betrokken zijn of beter gezegd zouden moeten betrokken zijn. Er is geen gebrek integendeel er is geen lucht alarm, de vijand staat niet aan de grenzen, de oorlog is een verre, onwezenlijke zaak, die wel dagelijks zijn bloedig gelaat laat zien op de tele visie, maar die dan nog niet direct met ons per soonlijk van doen heeft. Vriendelijker Ik ben ervan overtuigd een impopulair stuk te schrijven, impopulair, omdat het vele mensen met vastgewortelde overtuigingen en vooringenomen heden niet tevreden zal stellen. Het moge wellicht aangenaam zijn voor sommige lieden om te ver nemen, dat de Amerikanen met bloeddorst in de ogen en handenwrijvend van plezier vernemen, dat er napalm gestort is op onschuldige vrouwen en kinderen, maar het spijt mij dan niet voor deze lieden om te verklaren, dat de Amerikanen in het algemeen vriendelijker en toleranter is dan vele Europeanen die ik ben tegengekomen, en dat hij zich allerminst verlustigt in de gewelddaden, die wij met onvermoeide zorg eeuw-in-eeuw-uit De Amerikaan, die ik tegenkom en tot een gesprek weet te krijgen, is overtuigd van de democratische vrijheden van de mens, is overtuigd van het feit, dat hij. indien geroepen, een offer moet brengen om die vrijheden elders te verdedigen en voelt zich in de steek gelaten door andere landen, die hij eenvoudigweg in hun politieke denken niet kan volgen. Hij moge naïef zijn en vaak bepaald helemaal niet naïef, maar hij is allerminst de dollarverslindende diehard, die in gesprekken, van vooral diegenen, die nog nooit in Amerika zijn geweest, opgeld doet. Amerika is lange tyd niet teleurgesteld geweest in de oorlogen, die het gevoerd heeft. Er was een duidelijk omschreven opdracht, die succesvol de hemel zU dank is uitgevoerd. De regering Johnson slaagt er niet in hoe was dat met een j regering Kennedy geweest? om de morele op dracht duidelijk te omschrijven: niet tegenover de Amerikanen, die steeds meer in verwarring komen en niet tegenover het buitenland, dat zich gaat af- I keren. En die niet duidelijk omschreven opdracht wordt tot nu toe niet succesvol uitgevoerd. De uitslag moet in ieder opzicht zorgwekkend zijn. j Verschil Er is ook geen enkele reden om te veronderstellen, dal de Amerikaanse „publieke opinie" zou kunnen steunen op een „weg-uit-Vietnam"-leuze van de politieke leiders. Hetgeen bepaald niet betekent, dat de politieke leiders zo gelukkig zijn met de kwestie-Vietnam. Wat dat betreft weerspiegelt de opinie van de Amerikaanse gewone man nauw gezet de opinie van de politici: hij is zeer on gelukkig met de toestand en zou er wat voor geven als er een aanvaardbare oplossing voor Vietnam gevonden kon worden. Een oplossing, die de doelstellingen van de interventie niet met voeten treedt, want waarom zouden er dan met enig recht zoveel Amerikanen gesneuveld zijn, en een oplossing, die met het oog op de wereld politieke situatie geen prestigeverlies voor de Verenigde Staten betekent. Het valt mij op, dat er tussen Nederlandse en Amerikaanse kranten over de doelstellingen van de oorlog in Vietnam een discrepantie duidelijker naar voren komt dan men in Nederland zou ver moeden: in de Nederlandse berichtgeving wordt gesproken over de Vietkong, over de strijd tegen Ho, over Noord-Vietnam; in de Amerikaanse be richtgeving gaat de strijd in de eerste plaats tegen het communisme. In de Amerikaanse berichtgeving in de strijd veel minder gelokaliseerd en is de Vietkong niet een zelfstandige macht, die be paalde relaties heeft met een bepaald soort communisme (Chinees, Russisch of eigen maaksel), maar is de Vietkong in de allereerste plaats deel van het grotere geheel: het communisme, dat de vrije wereld bedreigt. Maar het genuanceerde denken is altijd eenvou diger geweest voor diegenen, die niet direct bij een oorlog betrokken zijn. (Van on se correspondent) SCHAESBERG „Ik heb mijn standpunt nog niet bepaald", reageert pastoor Ed. Miedema op de uitvoerige brief, die de parochieraad over de „affairè-'t Eikske" naar mgr. Moors heeft gestuurd. „Eigenlijk heb ik niks nieuws te vertellen. Ik weet nog niet wat ik doe. of ik blijf, of dat ik wegga. Ik zal het de bisschop nog wel latenweten.Per slot van rekening heb ik nog even de tijd. Tot de 20ste geloof ik. Voor de rest heb ik het gewoon druk, zoals een pastoor het altijd druk heeft." kwestie volgens de hiërarchie van d« machtskerk naar de bisschop doorge speeld. Maar bij de deken Is alles begon nen. Muur ja, het Is nu eenmaal een prestigekwestie geworden". „Hiërarchie van machtskerk" In de brief van de parochieraad aan mgr. Moors staat o.m., dat de parochie raad niet akkoord gaat met het verzoek tot ontslagname aan pastoor Miedema. Door het wijze pastorale beleid van pas toor Miedema is de H. Mlchaelparochie ten der meest bloeiende parochies in de oude mijnstreek. Volgens de enquête ver klaarden 2617 parochianen, dat pastoor Miedema een wijs en bewonderenswaar dig beleid voert. Drie parochianen waren niet die mening toegedaan, terwijl van 72 het antwoord onleesbaar was. Voorzitter Fr. Weijers van de parochie raad heeft niet veel aan de brief toe te voegen. „Wij zeggen daarin, zonder haar kloverij of spitsvondigheden, onze eer lijke mening. Het liefst houden we de zaak zo stil mogelijk, met zo weinig mo gelijk publiciteit. Als het aan ons ligt ko men er ook geen acties. Maar ik vraag me intussen we| af wat de bisschop denkt. Denkt hij dat de parochie onder een andere pastoor dezelfde zal blijven? De cijfers zeggen wat anders. Sedert ae komst van pastoor Miedema is het Kerk bezoek hier in de parochie belangrijk ge stegen. Het ligt nu rond de 65%, en dat is voor de oostelijke mijnstreek zeer hoog. En wat te zeggen van al die mensen uit andere parochies, die bij Miedema naar de kerk komen. Ook van de parochie van deken Mertens". De hele kwestie vindt voorzitter Weij ers „verdomd naar-. „Met wat meer ver draagzaamheid was de hele affaire best op te lossen geweest". En die verdraag zaamheid ziet hij vooral bij deken Mer tens ontbreken. „De deken heeft de hele LONDEN (Reuter) Het Britse La- bourparlementslid Sydney Silverman is vrijdag op 72-jarige leeftijd overleden in het ziekenhuis waar hij kortgeleden na een hartaanval was opgenomen. Silverman, een kleine man met een baard, was een grote linkse rebel en ■erd verscheidene malen uit de Labour- iuctie gestoten. Maar toen in 1965 het op zijn initiatief ingediende wetsont werp tot afschaffing van de doodstraf het wegens tijdgebrek niet dreigde te halen, kwam de regering hem te hulp. Er werden extra-zittingen van het La gerhuis ingelast en het ontwerp werd goedgekeurd; een bekroning van de der tig jaar lang door hem gevoerde cam pagne tegen de doodstraf. Breda sluit kathedraal (Van onze correspondent BREDA (KNP) Bisschop H. Ernst van Breda heeft besloten de kathedrale kerk van St.-Barbara van Breda per 1 april a.s. te doen sluiten. Voor de ophef fing der parochie van de H. Theresia in Breda wordt eveneens 1 april als streef datum aangehouden. Dodenherdenkingen op 4 en 5 mei DEN HAAG (ANP) In overeenstem ming met de wensen van de verzetsor ganisaties heeft de regering besloten de dodenherdenkingen steeds te laten door gaan op 4 en 5 mei, ongeacht op welke dagen deze data vallen, aldus heeft pre mier De Jong meegedeeld naar aanlei ding van opmerkingen van Eerste-Ka- merleden over de begroting 1968 van het ministerie van Algemene Zaken. Levenslang voor vrijheidsstrijders PRETORIA (Reuter) Het Zuidafri kaanse hooggerechtshof in Pretoria heeft negentien negers uit Zuid-West-Afrika tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij gepoogd zouden hebben met geweld een einde te maken aan het Zuidafrikaanse bestuur over Zuid-West- Afrika. Negen verdachten kregen twin tig jaar gevangenisstraf en twee vijf jaar. Alle dertig waren zij twee weken geleden schuldig bevonden aan terroris tische activiteit. Drie andere verdachten werden schul dig geacht aan delicten die vallen onder de wet op de onderdrukking van het communisme. Zij kregen een voorwaar delijke gevangenisstraf van vijf jaar. Aanvankelijk waren 37 verdachten van wie velen lid waren van de militan te Zuidwestafrikaanse volksorganisatie (Swapo) voor het hof gebracht. Een van hen overleed tijdens het proces, een ander werd ziek en zal later berecht worden en twee verdachten werden vrij gesproken. Het proces in Pretoria heeft in de we reld veel verzet opgeroepen. Vooral in de Verenigde Naties die Zuid-Afrika of ficieel het mandaat over Zuid-West-Afri- I ka hebben ontnomen, dat nog stamde uit de tijd van de Volkenbond. Einde vorige maand deed de Veiligheidsraad nog 'n beroep op Zuid-Afrika om de ver dachten in het proces vrij te laten, maar de Zuidafrikaanse autoriteiten stoorden zich hier niet aan. De president van het hooggerechtshof, Joseph Ludorf, heeft ontkend dat hij met het oog op de actie van de VN zou hebben afgezien van het opleggen van de doodstraf. Voordat hij de vonnissen voorlas, waarschuwde hij dat in de toekomst in dergelijke proces sen de doodstraf kan worden opgelegd. Hij zei dat de verdachten zich „vrij heidsstrijders" hadden genoemd, maar dat zij weerloze burgers aangevallen hadden en niet anders waren dan „laf aards, moordenaars en gewone misda- In het vier maanden durende proces had het openbaar ministerie gesteld, dat enige verdachten een guerilla-opleiding hadden gevolgd in China, Rusland, Tan- zanië, Ghana, Algerije en Egypte, en dat zij beschikten over wapens van Rus sische, Chinese en Tsjechische herkomst. DEN HAAG (ANP) De ministers van Financiën en van Verkeer en Wa terstaat zullen met de minister van Jus titie overleggen of de strafbepalingen op het afgeven van girokaarten als be taalmiddel, terwijl het saldo niet vol doende is, moeten worden verscherpt. Dit heeft premier De Jong. als minis ter van Financiën a.i., mede namens minister Bakker (Verkeer en Water staat) meegedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van de Tweede-Kamerle den drs. M. W. J. M. Peijnenburg en drs. H. A. C. M. Nootenboom (Beiden KVP). De blauwe girokaart fungeert ais doel matig betaalmiddel voor zover daaraan vertrouwen wordt geschonken. De er varing leert dat het gebruik tot dusver re in het algemeen geen moeilijkheden heeft opgeleverd en dat misbruik slechts in enkele gevallen is voorgekomen, al dus de ministers. Het is moeilijk te zeg- DA NANG (AP) Een soldaat van het Amerikaanse korps ma rinier» in een zwart leren Jack heeft gewapend met een pistool geprobeerd een DC6 van de Pan Amerlran Airlines te kapen die op het punt stond met 83 uitgeputte .Amerikaanse militairen aan boord naar Hongkong te vertrekken. Twee uur en drie kwartier later na het ontvangen vun een bood schap van generaal Westmoreland en het gebruik van een lading traangas kon de tweede piloot een eind maken aan de netelige situa tie. De man die werd gearresteerd door de luchthavenpoiltie is de sol daat William Le« Chirk. Terwijl de motoren warmdraal- den liep de man dn startbaan op en vroeg schreeuwend waar het toestel heenging. Voordat men wlat wat er gebeurde stond de soldaat in de cockpit en trok een pistool. De man zei: „Ik wil naar Hongkong". De militairen kregen bevel het vliegtuig te verlaten en de moto ren werden gestopt. Bijna tweo uur lang proberd.' de bemanning de man over te halen uit te stap pen. Militaire politie verdrong zich om het toestel. Toen kwam de boodschap van ge neraal Westmoreland, bevelhebber van de Amerikaanse troepen In Vietnam, die zei: „Laat het vlieg tuig niet vertrekken. Gebruik Traangaabommen werden ln de passuglersoabine geworpen en vlieir'«'igtrappen met agenten cron werden naar de cockpit gereden. „Ik stond op en zei dat ik me wil de uitrekken", aldus de tweede piloot. „Hij probeerde namelijk langs me heen uit het raam te kijken. Ik kon zijn hand te pak ken krijgen, duwde die tegen de wand en het pistool viel op de grond". De militaire politie krabbelde snel naar binnen en rekende de soldaat ln. Koersen bankpapier Eng'. C 8 66 8.78 Zw Kr. 69?.-. 70.55 In lange rijen staan de bedrijfsauto's aangetreden in de Amsterdamse R.A.I. Zij zijn er tot en met volgende week zondag te bezichtigen. Van morgen is de tentoonstelling door minister Bakker van Verkeer en Waterstaat geopend. gen, of nog groter gebruik van girokaar ten wel moeilijkheden zou kunnen op- Universitair nieuws DELFT Aan de th te Delft geslaagd voor propaedeutisch scheepsbouwkundig In genieur: L. J. ten Hagen. Llssc; prop. vlleg- tulgbouwk. Ingenieur: J. J Kloet. Den Haag. H. van Poelje. Den Haag. J. Poldervaart, Vlaardlngen, F. S. D. Rekers, Den Haag, Tan Tlong DJien, Delft; doet. ex. bouwk. Ingenieur L. van Dijk, Delft, G. van KooiJ, Den Haag. P. J. Romeljn, Delft. R. Saek- man. Den Haag. P. M. van Wunnlk. Delft; proo mijningenieur^ HE^j L^van^Breen. (Van onze correspondent) DEN BOSCH HU zegt hel zonder feestneus: „Carnaval is een dramatisch feest". Eddy Posthuma de Boer. foto graaf. Hollander, al jarenlang meedeiner en vakman tussen al die ouwe wijven, duivels, nonnen en boerenkielen, praat over de drie dagen, met camera's en lichtmeter in zalen vol met sigarettenrook en lyf- lucht en er weer uitkomt met foto's. Fo to's. die eind vorig jaar samen als boek bü Bruna zUn uitgegeven en tot 28 febru ari worden geëxposeerd in Den Bosch. I „Die drie dagen fascineren mij gewel dig. Ik ben Amsterdammer en maak al die voorbereidingen niet mee. Heb niets met 11-11 te maken, niets met voorpret, ik word niet opgejut van tevoren. En dan val je zo uit Holland tussen die hardroze, fel-oranje. groene en gele fi guren en dan is hel overweldigend dra- matisch bijna, al die mensen, die in de huid van een ander kruipen cn toch j meer zichzelf zijn dan normaal ivicirii. nu I -j C*i'l ondergaat die mensen ai seling gaan de deuren open en de prins komt binnen met zijn gevolg. Dan komt er ••'•n brok leven van die nvn.-cn af, ongelooflijk fijn". Hij wacht even en zegt: ..Een keer was ik ergens en er wordt omgeroepen of die en die zich wil melden aan de te lefoon. Ik kende die mun, een arts, en ik wist. dat hij zich als Arabier had ver momd. Ik ging naar hem toe en waar schuwde hein. Het bleek dat zün boste vriend een dodelijk ongeluk had gekre gen. Toen moest hij als Arabier naar dat hui» en die familie toe. Dat is ook car naval. Ook leven. Bevallingen gaan toch ook door. En die oude mannetjes Zij zijn prachtig. Die zitten aan een ta- (Von onze parte, edactie) Rond Enschede zijn. zoals bekend, een veertigtal meethutten geplaatst, t de luchtverontreiniging wordt opgenomen. De resultaten worden naar Rijksinstituut voor de Volksgezondheid opgestuurd. Controleurs zijn z ontslagenen uit de textiel. DEN HAAG Enkele jonge Amsterdamse liberalen hebben dezer dagen een werkgroep in het leven geroepen, die de VVD wil ombuigen naar een moderne liberale party. De werkgroep noemt zich, onder leiding van de 28-jarige weten schappelijke medewerker aan de Amsterdamse universiteit drs. W. G. Haack, de radicaal liberale werkgroep. Doel is de VVD te hervormen tot een moderne party, waarin voor conservatieven als de heer Van Riel geen plaats is. De verontrusting en de ergerni al jaren, maar er kwam nooit met zijn groep (van drie man, naar men zegt), deze radicale oppositie wil gaan voeren binnen he'. liberaal democratisch centrum en door middel van discussies en nota's binnen de VVD. Binnenkort verschijnt de eerste nota „als reactie op de beruchte feestrede van Van Riel met zijn conservatieve presentatie". De Amsterdamse radicaal-liberale werkgroep zegt te spreken namens het liberaal democratisch centrum, afdeling Amsterdam. Het liberale Tweede-Kamerlid, tevens I lid van de afdeling Amsterdam van het liberaal democratisch centrum, de heer I H. J. L. Vonhoff, heeft dit gistermiddag tegenover ons nadrukkelijk ontkend. „Ik I heb niet eens een uitnodiging gehad om lid van deze werkgroep te worden", aldus de heer Vonhoff, die zich er bijzonder over verbaasde, dat drs. Haack het nodig vond binnen het liberaal democratisch centrum een eigen werkgroep op te richten. „Ook ik was niet gelukig met verschillende formuleringen van de heer Van Riel, dat heb ik ook laten blijken. Maar in de kern had hijgelijk." In Roermond huismoeder. Ze stond midden j en danste in d'r eentje met d'r handjes omhoog cn met de bewegingen van die vingertjes gooide ze haar hele sleurle- j fppst pven groot» als de meest wilde I ven overboord. Dat /.ie ik misschien er- hosser en alaafrnepcr" I ger. omdat ik Hollander ben. en foto- I graaf natuurlijk. Maar het komt vaak ge- flmuvinistifM'h noeg voor. dat ik vooraan in de rijen i met mijn hele fotoapparatuur op mijn i Hij lacht. „Ze zyn zo chauvinistisch, buik meehos Als je dit feest wilt be- die Limburgers In Iedere plaats waai leven in je foto's kun je niet langs de >k kom of dat nu Maastricht, Schinnen J kant gaan staan en plaatjes knippen. Je J of Ubach over Worms is, overal vragen moet ook jezelf worden ten sleuren door die gekke koppen, geklede bananen en pracht en praal de prinsen. Dat is leven En dan ben je in zo'n hossende, deinende, gekke „Vind je ons feest en ons liedje niet het mooist van allemaal? En dan zeg ik altijd ja, omdat het overal zo vrese lijk fijn is", i Het carnaval in Limburg is meer bc- j sloten dan in Brabant. De mensen zelf mpvol I blijven meer eenlingen. Als je bijvoor- Plot- beeld in Den Bosch tijdens de carnavals dagen door de straten loopt, lijkt de stad een groot filmdecor, met lange slingers mensen, allemaal hetzelfde in die blau we kielen en rode zakdoeken, die hos send dc cafe's in en uit dansen. In Lim burg zie je dat niet. Daar hossen ze ook op straat, maar ze vormen niet een ge heel. Toch heb Ik nooit meegemaakt, dat omdat je Hollander bent, niet wordt op genomen in die feestvierende troep. Ik ben er trouwens van overtuigd, dat het carnavalvicrcn niets met de zuider lingen te maken heeft. De echte vierder woont ook in Hoogezand of Deventer Maar In liet zuiden bestaat nu eenmaal dt traditie, ik geloof ook. dat ala du- traditie er was In Amsterdam wij het meest grootse feest hadden van alle- Paus benoemt zeven leken bij Propaganda Fide VATICAANSTAD (KNP) Paus Pau- lus heeft 36 nieuwe consulturen benoemd voor de congregatie voor de geloofsver kondiging (de voormalige propaganda fide). Onder hen bevinden zich zeven leken, vier mannen en drie vrouwen, alsmede vijf vrouwelijke religieuzen. ZU komen uit alle delen van dc wereld. (ADVERTENTIE) IVOROL: de béste tandpasta Onder de leken bevinden zich twee Belgen, een Japanner. e«-n Ghanccs, verder mensen uit Rocanda, Ceylon. Uru guay. Onder de nieuwe consultoren be vinden zich voorts deskundigen op het gebied der internationale hulpverlening als mgr. C. Bayer van Caritas Interna- tionalis cn mgr. G. Dossing, secretaris generaal van dc Duitse vastenactie Misereor.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5