%£eidóc0otwa/nt N Maurice Chevalier: terug van 35 jaar weggeweest INDRUKWEKKENDE „EDIPO RE" SLOOT CINEMANIFESTATIE ra Spiegelbeeld van Adèle Bloemendaal „Ik ben geen artiest, alleen goed vakman' PAGINA 2 DE LEUDSE COURANT VRIJDAG 9 FEBRUARI 1968 Betere plannen? Goed, mits tempo hoger wordt WANNEER minister Roolvink ln het wetsontwerp-Veldkamp, tot Instelling van een Bezitsvormingsfonds met de Breedbandmlljoenen bezwaar ziet en de kans aanwezig acht de plannen tc ver beteren. dan mag hij die kans niet on benut laten. Want op het gebied van de bezitsvor ming moet de overheid alleen maar met ideeën komen die zoden aan de dijk zet ten en die niet veel geld vergen voor de administratieve verzorging. Maar minister Roolvink moet wel spoed maken, want het is toch wel een beetje zielig dat een in 1966 ingediend wets ontwerp over een belangrijke en ogen schijnlijk toch niet zo'n ingrijpende zaak nog altijd op afdoening wacht. Dit te meer omdat een nationaal Bezitsvormingsfonds een krachtige stimu lans kan vormen voor de besparingen van de kleine burger, die economisch van het grootste belang kunnen zijn voor de toe komst van Nederlands investeringen en voor een goed sociaal beleid. Daarom dus graag voor deze zaak de hoogst mogelijke versnelling. Juist nu er overgestapt Is op een loonbeleid -nleuwe- stijl en de rem op oonsumptleve bestedin gen meer begrip ontmoet, moet de bezits vorming een flinfce wind in de rug krijgen. Verstandig uitstel IN hoeverre eerdere berichten over een spoedige komst van Indoneslës waar- nemend-president naar Nederland op een misverstand berust hebben, is ons niet bekend. Maar ook als hiervan geen sprake ls en er politieke overwegingen ten grondslag aan Soeharto's uitstel lig gen. dan nog past hiervoor begrip. Misschien zelfs wei nog meer begrip Want aangezien het regime in Djakarta momenteel het karakter heeft van „ster ke mannen" en zelfs de geleide demo cratle van Soekamo niet meer in het spel ls, moet de sterkste man er wel voor zorgen geen wereldreis te beginnen op een moment dat zijn aanwezigheid In eigen land dringend gewenst Ls. Die aanwezigheid kan geloven we - om uiteenlopende redenen gewenst zijn. Ten eerste staat Djakarta nog tegenover een baaierd van binnenlandse problemen, waarvan een der grootste wel is, dat het tegenwoordige regime er niet ln geslaagd is ln korte tijd de economische, politieke en sociale chaos te redderen, die Soekar- nos regime ln een jarenlang proces van corruptie en massahvpnose verwekt heeft. Indonesië is zijn moeilijkheden nog lang niet de baas; de oplossing van de econo mische en sociale problemen ls zelfs amper begonnen. Ten tweede is de momentele crisis in Vietnam en de uiterst labiele toestand ln geheel Zuldoost-Azië voor Djakarta een doorlopend gevaar. Het Indonesische communisme ls bij gelegenheid van de staatsgreep tegen Soekarno teruggesla gen, maar niet verdwenen. De ervaring elders heeft geleerd, hoe ondergrondse intriges die vanuit het buitenland (China!) gestimuleerd worden gevaarlijk kunnen doorwroeten, terwijl uiterlijk het gevaar voorlopig bezworen lijkt te zijn. Een good-will-reis van Soeharto ls het nemen van risico's in eigen land niet waard. Binnen het raam van de Neder lands-Indonesische betrekkingen moeten nog een paar belangrijke beslissingen ge nomen worden. Vla diplomatieke kanalen kan daaraan evenwel veel worden gedaan en als het moet, zal eén Nederlandse minister de weg naar Djakarta wel weten te vinden. Hier valt een minister alleen maar als hij aan wezig ls. Varkens lijken op mensen •TENEINDE de oorlogsomstandigheden en de daaruit voortvloeiende medische verzorging te velde zo goed mogelijk te benaderen, gebruikt 't Zweedse leger varkens. Die worden dan, zij 't verdoofd, met dum-dumkogels kogels waarbij de stalen mantel lngekerfd wordt, zodat de zachte lood kern naar bulten komt en zo doende gruwelijke wonden veroorzaakt) beschoten en met bajonetten doorstoken. De aldra gemaltraiteerde dieren worden daarna volgens de regelen der kunst medisch zo op mensen lijken. Dat laat- kozen. z» ls verklaard, omdat deze dieren medische zo op mensen lijken. Dat laat ste ls niet, zo algemeen bekend. Het ls echter wel bekend dat mensen vaak geestelijke overeenkomsten met varkens vertonen. Publiek koos „The incident", pers gaf aan „Rebellion" de voorkeur UTRECHT De acht dagen durende fllmmarathon in de Domstad, de Clne- roanlfestetie '68, is gisteravond beslo ten met de vertoning van de Franse film „Lief zijn voor Anna", van Pierre Koralnik die in Utrecht haar wereld- bioscooppremière beleefde. Tevens wer den de publiek- en kritickprijs voor de beste hoofdfilm bekend gemaakt. Tijdens dit alleen qua oppervlak te mini-filmfestival werden zevenen twintig hoofdfilms vertoond (waarvan vijf in wereldpremière), vijftien korte Nederlandse films en negen korte bui tenlandse films. In het kleine Studio- en Cameratbeater sijn ln de afgelopen acht dagen vierenvijftig voorstellingen gege ven. die bezocht werden door ruim 15.000 betalende bezoekers. Statistici hebben berekend dat ongeveer 150 ki lometer filmband op het doek ia ver schenen. De Utrechtse bioscooponderneming Wolff N.V. die deze manifestatie van Europees formaat organiseerde, heeft in deze week ongeveer 25 regisseurs en actrice» uit de verschillende films in de Domstad mogen begroeten. Dit interna tionale gezelschap uit Engeland, Italië, Frankrijk, Griekenland, Duitsland, Bel gië en Joegoslavië werd gisteren gecom pleteerd door de Franse regisseur van „Lief zijn voor Anna" Pierre Koralnik en de hoofdrolspeelster Anna Karina, die vanmiddag op feestelijke wijze op Schip hol werden ingehaald. Zij woonden de première van hun nieuwe film bij en gaven na afloop ervan nog een perscon ferentie. De Poolse minister van Cul tuur, Edward Muszka woonde als spe ciale gast de filmvertoning bij. De burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, reikte daarbij filmprijzen uit. De publiekprljs werd aan de Ameri kaanse film „The incident" toegekend onder regie van Larry Peerse (waarde ringscijfer 8,3) terwijl de kritiekprijs ging naar de Japanse produktie „Rebel lion" van Masaki Kobyashi, die het cij fer 8,4 kreeg toebedeeld. De prijzen werden in ontvangst genomen door re spectievelijk de heer Van Ewijk, direc teur van Fox Nederland en een attaché van de Japanse ambassade in ons land. De heer De Ranits sprak de wens ui dat over twee jaar opnieuw een cinema- nifestatie met een dergelijk succes al: dit jaar het geval was in Utrecht, kan worden gehouden. Het publiek vond „Rebellion" dr op een na beste film, terwijl Pasolini's „Edipo Re", de Joegoslavische film „Jutro" en Don Levy's „Herostratus" respectievelijk derde, vierde en vijfde werden. Bij de critici bezette Bellochio's „La cina e'viclna" de tweede plaats, „Edipo Re" ook bij hen de derde, Go- dars „Le week-end" de vierde en Lar ry Peerce's „The incident" de vijfde „Edipo Re" derde zowel bij pers als publiek ging gisterenmiddag in première. Pasolini meent dat de figuur van Oedipus voortdurend opnieuw geïn terpreteerd kan worden. De tragedie van Oedipus komt voort uit de behoef te een zondebok te vinden, terwijl de schuld onbewust bij hem zelf ligt. Pasolini begint met de Oedepus-mythe te plaatsen in de contect van zijn eigen leven. De film begint dan ook rond 1922- Pasolini's geboortejaar en laat de ja loezie van zijn vader zien en ln tus sentitels lezen als hij bemerkt dat de jonggeborene alle liefde van de moe- Milo Anstadt sloot gisteren zijn repor tagereeks over de Oekraïne af. Het is een wat bitse reeks geworden en de schold daarvan ligt minder, geloven wij. bU de samensteller dan bij de domme wantrouwigheid waarmee de Sovjets hun gasten omringden en tot bitsheid drongen. Een halve eeuw com munisme heeft Rusland misschien een betrekkelijke welvaart gebracht maar er ook een leefklimaat geschapen waar onder wU niet graag zouden willen Na wat verpozing met „Mijn broer en ik", door de KRO op „II" gepresen teerd als heel pretentieloos, maar niet onaardg amusement, hebben we ons verder met de VARA op het eerste net beziggehouden. Er was een superbe „Kronkel", gevolgd door twee tegen vallers. De eerste: David Mercers t.v.-spel „Een zondag in de zomer". De Britse auteur etaleert er zijn onbehagen in tegen de upper-class. Hij deed dat met een veel te lange aanloop tot wat echt wel een „frappe" kan heten, maar wist met die vondst uiteindelijk niet goed raad zodat de teneur van zijn spel toch te veel zwevend bleef. Regisseur Theun Lummertse maakte van die lange aanloop iets ongelooflijk vervelends door Ingeborg Elsevier en Paula Petri zó ongenuanceerd „hard" te laten spelen dat er geen sprankje natuurlijkheid overbleef. Marja Har- braken mocht wat „opener" zijn, maar zij was niet sterk genoeg voor de ont knoping. Jeroen Krabbé en Tom van Beek deden het beter dan de dames. De sleutelrol een psychopaat was voor Cor van Rijn. Die heeft zo'n rol al zo vaak gemaakt dat hij hem uit zijn geroutineerde mouw kon schud den. Wij kwamen er toch niet van onder de indruk, al gaf hij een fraai stukje vernielwerk te zien. Erger tegenvaller: Hadimassa. Het meest pretentieuze van onze t.v.- programma's, dat in twee vorige af- der krijgt. Vervolgens verplaatst Paso lini ons naar de oudheid (niet het Grie kenland van Sophokles, maar een bai natuurlandschap waarin de hoofdrolspe lers visueel zeer effectieve, maar be slist geen klassiek Griekse kleding dra gen) waar hij op magistrale wijze met kleur en ruimte spelend de Oedipus- mythe nog eens aan ons oog voorbij laat trekken. Pasolini's Oedipus is geen held, geen anti-held maar een dood gewone man voorbestemd om te handelen, niet om te begrijpen. Franco Citte (Accatone, Mamma Roma) speelt weer eens een hoofdrol in een Pasolinifilm en zijn in terpretatie is even indrukwekkend als oorspronkelijk. Silvana Mangano als lo- caste en Alida Valli als Oedipus stief moeder steken er letterlijk wat bleekjes bij af. Te zijner tijd zullen wij op deze zeer boeiende film uitvoerig terugko- De VPRO brengt vanavond bet tweede 1 van een drietal programma's over „De Kabaretkaravaan", een groep jon ge cabaretiers, die in de herft van 1967 een tocht door Europa maakten met »,al8 eiii<W>9> ^stapboef. In ma een verslag van de reis van Praag in Tsjecho-SIowakUe naar Skopje in Joego-SIavië is onder an dere een optreden te zien van Ronny Grant. Floortje Klomp en Peter Blan ker. „Einddoel Istanbocl" wordt sa mengesteld en geregisseerd door Anne- marle Pyiman. Camera: Mat van Hens- bergen; Geluid: Martin van Dalen. (Nederland I. 19.0619.26 uur): Een fors deel van de avond (21.05 21.40 uur) wordt in beslag genomen door een nieuwe revuette van Adèle Bloemendaal met ditmaal als gasten; Ank van der Moer, Pia Beck, The Buffoons, Henk Molenberg en To morrow's People onder leiding van Lyn Wolseley. Het programma is als volgt: „Dit is een prachtdag" (Adèle Bloemen daal en Tomorrow's People); „Zij van boven" uit het binnenkort te verschij nen boek van Albert Mol (Ank van der Moer); „Jij bent mijn honing- bloempje" (Adèle Bloemendaal en Henk Molenberg); „Eight hour drag" (To morrow's People); „De koningin" (Henk Molenberg); It's allright with me" (Pia Beck); „Wat. wil je nog méér?" n (Adèle bloemendaal en,Pia Bêck5; „It is the end" (The Buffoons); „Moedersmart" (Adèle Bloemendaal); „You keep me hangin' on" (Tomor row's People); „Maria" (The Buffoons en „Come back to me" (Adèle Bloe mendaal). De muzikale leiding heeft Ruud Bos. Rob Touber is verantwoor delijk voor produktie en regie. Vorig jaar besloot Jacques Brei zijn carrière als chansonnier te beëindigen. Met enkele van de meest bekend worden chansons uit zijn uitgebreide repertoire nam hij in het Olympia- theater in Parijs afscheid van het pu bliek. De VPRO koos uit dit avond vullend optreden enkele chansons, waaronder „Le gaz"; „Les vieilles"; „Mathilde"; „Mon enfance"; „Amster dam"; „Jef"; „Le plat pays" en „Les bigotes". (Nederland I, 22.2522.55 uur). Gevaarlijker dan hij in werkelijkheid ie, leek Georgia Fame gietermiddag in het Bueeumee hotel ,fie Roozenboom", toen hij poseerde voor de fotografen. Georgie wiens werkelijke naam Clive Powell ie was even in Nederland om opnamen te makeyi van zijn ,Jlallad of Bonnie and Clyde", de titelsong uit de geruchtmakende Amerikaanse gangsterfilm uit de dertiger jaren, die op 22 februari m Amsterdam, Rotterdam en Den Haag in première gaat. Georgie Fame staat met „The ballad of Bonnie and Clyde nummer tien in Nederland, terwijl zijn prestaties in Engeland ge honoreerd worden met een derde plaats. leveringen zijn pretenties vrijwel helemaal waar maakte, was dit keer niet geslaagd. En dat betekende meteen dat het programma vaak ver velend en een enkele keer zelfs grof was. Te vaak ook was de „pointe" voorspelbaar, zoals in „De schilder en zijn model". De saillante tekstwijzigin gen maakten de snelle Hamlet niet aardig genoeg; de boertige urinoir- scene steunde op tè gezochte versregels, Für Elise was tè goedkoop. Goed waren een paar van de tussentekstjes en „kapitaal" was Aart Staartjes als action-painter. Maar juist die scene kenden we al van de „trailer". We hopen maar dat het een tijdelijke inzin king is; die vorige Hadimassa's waren Vg. T.v.-reportage opening metro Rotterdam HILVERSUM De NTS zendt van avond van 18.00 tot 18.15 nur op Neder land I een samenvattende reportage uit van de officiële opening van de Rot terdamse metro door H.K.H. Prinses Beatrix en Z. K. H. prins Claus. De reportage omvat beelden van d< openingsplechtigheid in De Doelen er van de rit, die de genodigden met de metro maken. Daarbij wordt ook aan dacht besteed aan de feestelijke gebeur tenissen op de verschillende stations die men paöseert. Verslaggever is Joop -Zijl. De regie berust bij Ger Roos. NEDERLAND I (STER- reclameultzendingen om 18.55. 19.03, 19.56 er 20.16 uur) NTS: 18.00 uur: Opening Rotterdams- 18.15 uur: Olym. Winterspelen 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort VPRO: 19.06 uur: Einddoel Istanboel, cabaret NTS: 19.26 uur: Een land aan zee, documentaire 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Olymp. Winterspelen (kleurentelevisie) VPRO: 20.35 uur: Speciale bericht geving 21.05 uur: Aah-dèle 21.40 uur: Onaantastbaar, tv-serie NCRV: 21.00—21.45 uur: Sterker dan de tijd, luisterspel TROS: 22.40—23.55 uur: All-in, amusements programma Radioprogramma 22.25 uur: Afscheia van Jacques Brei, muziekprogr. NTS: 22.55 uur: Tweede journaal 23.00 uur: Sluiting NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16 uur) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden 19.25 uur: Open oog, informatieve 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Vidocq, tv-serie 20.45 uur: Gevraagd, ollicitanten programma 21.30 uur: Farce majeure, cabaret 21.50 uur: Hier en nu, actual itei tenrubriek VARA: 21.00—22.30 uur: Het Borodin Kwartet 23.00—23.55 uur: Vrijdagavonddraai. muziek programma 22.10 uur: Schevenings Vissers Vrouwenkoor NTS: 22.20 uur: Tweede journaal 22.25 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I NTS: 9.00 uur: Olymp. Winterspelen: 1500 m dames 10.30 uur: Sluiting TELEAC: 13.30 uur: Automatisering 14.00 uur: Polemologie 14.30 uur: Russische les 15.00 uur: Sluiting KRO: 16.00 uur: Nieuws in het kort 16.01 uur: Klokke vier, familie programma 17.00 uur: En nu wij, jeugd programma 17.30 uur: Sluiting Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 nuziek"'l8.30 Nlei HILVERSUM II (198 m) VPRO 18.0 Nieuws. 18.16 Berichten. 18.20 Uitzendlm van het Gereformeerd Politiek Verbond Spreker: De heer P. Jongeling, Tweede Ka mer-lid. 18.30 Hee: programma voor onvol VARA: 21.00 Strijkkwartet (opn.): moderne en klassieke muziek. 22.00 Nieuws. 22.40 Ac tualiteiten. 22.50 OlvmpKch icurnaal. 23.00 Lichte muziek. 20.30 Amusementsprogram ma. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Dans muziek. 23.40-23.45 Nieuws. ZATERDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klas siek trompetconcert (gr). 7.30 Nieuws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Instrumentaal trio: mo- lek van Het Leger des Stereo: Country i 12.27 Mededelingen voo and- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actu illtelten. 12.50 Zonder grenzen, een rubrie iver missie en zending. NRU: 13.00 Vliegend chljven: verzoekplaten voor de mllltairer HILVERSUM n (198 m) VARA: 7.00 Nieuw en ochtendgymnastiek. 7.20 Sociallstisc strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziel Vl'lïO7.55 Deze dag. VARA: B.nn Nl.-uv. 8.10 Van de voorpagina: persoverzicht. B.i Z.O. 135: gevarieerd programma. Het prr van de 1500 m. hardrijden op de sch voor dames. 10.30 Sores van Dorus: I programma. 10.50 Wegwijs: tips voor i en vakanties. 11.00 Nieuws. 11.02 Finale Royal Albert Hall t - - irogramma voor twintigers. 14.# EZ Magazine. NRU: 15.00 Wat blefll ïoetwet uw kind? lezing. 15.10 De HILVERSUM II (240 Dj inn: gevarieerd 1.00 Nieuws.) NRU: 13.02 Rambler 4.00 Nieuws. 14.02 T(w! lalte: programma v 15.30 Strictly country style: ten. lfi.07 Lichtvoetig: licht platen - celijks sportshot schippers^ 12.4! SOS-berichten voor 1 Noord en zuid. 17.35 Negrospirituals Organist George Stam in conflict met Kerkeraad ROTTERDAM (ANP) De organist van de Laurenskerk in Rotterdam, de heer George Stam, is het oneens met het beleid van de concertcommissie en heeft daarom begin deze week zijn ont slag ingediend Hij zal zijn visie uiteen zetten in een vergadering van de gecom mitteerden tot de zaken der Hervormde Gemeente Rotterdam en de centrale kerkeraad van deze gemeente. Deze colleges hebben de organist telegrafisch uitgenodigd tot een onderhoud. George Stam, vaste bespeler van het or gel in de historische Laurenskerk, is reeds lang van mening dat hij inspraak behoort te hebben in de programma keuze van concerten in deze kerk. Aan leiding tot zijn ontslagaanvrage was een concert dat maandag zal worden ge geten door de uil de wereld van de jazz bekende pianist-organist Louis van Dijk en trompettist Eddy Engels. De arrangementen voor trompet en or gel onder andere Chant Serafique van Quilmant en de Prelude en een etude van Chopin riepen bij George St." 1 op. Hij is bevreesd Na mijn afscheid" wil ik via t.v. de wereld bij mij thuis ontvangen AMSTERDAM Na 35 jaar mensen, mensen, waar blijft de tijd - is Maurice Chevalier toch nog nac Amsterdam teruggekeerd om zijn Nederlandse successen van weleer opnieuw te Vergulden. Hij doet dat spits en vitaal, zoajs impressario Lou jolig daalt hij op Schiphol van de van Rees van hem verwacht heeft; vliegtuigtrap, zonder de snakkende gevolgde stewardessen en andere toe schietenden, aërodynamische scho nen, Nee, Oncle Maurice laat zich ook zonder strohoed niet kennen: zojuist is hij aan komen vliegen uit Wepen. De oude fiakers, de zwetsers in de koffiehuizen, hij is blij dat hij het im- I allemaal nog eens heeft kunnen zien. provisaties en arrangementen in moderne Daarvoor was hij in Kopenhagen, bed I Gotenborg, Stockholm en Helsinki j g/oSCOOp grOt ln de uren vóór zijn nachtelijke gala in de pompeuze bioscoopgrot van Abra ham Tuschinski (1600 zitplaatsen, prij- icht. dan .vil ik ook gelijk Het Rijksmuseum te Am dank zij een gift van dr. G. Henle uit Duisburg door aankoop kunnen ver werven een schilderij door Michiel van Musscher (1645—1705). voorstel lend de schilder-schoolmeester Michiel Comans in zijn atelier met zijn derde vrouw Elisabeth van der Mersche. Pianist Jan Wijn is zojuist in Nederland teruggekeerd na een buitenlandse con certreis. ln Genève oogste hii groot succes met Saint Saëns' Tweede pia noconcert, uitgevoerd met het Suisse Romande Orkest o.l.v. Samuel Baud- Bovy. In Londen speelde hij Mozarts Concert in c, K V. 491, met de Lon don Mozart Players o.l.v. Harry Blech, waarmee hij grote indruk maakte, evenals met de door hem zelf geschreven cadens in het eerste I deel. heeft Uitverkochte zalen, een laaiend en thousiast duifgrijs publiek, het ap- i plaus tuit nog na in zijn oren. Tn de aankomst hal wuiven de men sen die hem in 1933 met confetti en lan dauers in de hoofdstad hebben binnen gehaald. Ze waren beduidend jonger dan hun idool. Ze zijn ook zichtbaar ouder dan Maurice. Kwestie van tijd rekken: Chevalier heeft zijn klok al lang het zwijgen opgelegd en trekt sindsdien al leen nog rimpels recht. Van Amsterdam ziet hij bitter weinig, geen Nachtwacht, geen grachten. Hij ver zuimt ook om andere toeristische hoog standen te maken: hij eet geen zoute haring en klimt niet op het dak van het havengebouw. Geef hem ongelijk zegt Van Rees bemoedigend. Als ik 80 ben b#b ik ook gaen trok moor in do Nacht- zen: 50, 30 en 10 gulden) wordt de Franse vedette slechts voor korte tijd zichtbaar in de Hiltontempel, waar een gezelschap artiesten sterk gedateerde krijgsmakkers en journalisten in dodelijke ernst zijn komst verbeidt. Het is duidelijk dat men niet zozeer wacht op de artiest Chevalier, maar op een man van tachtig. Met het oog op de eigen oude dag wil men per soonlijk vaststellen, wat iemand van die leeftijd er nog van weet te bakken. Het blijkt een verbijsterende hoop te xUn. Als hU met sterke vertraging arri veert, lijkt het by een eerste inventari satie. of hy zUn jongere broer heeft ge stuurd. Boven zyn stemmig blauwe pak met onderscheidingen draagt hy bat blo zend hooft van een goed geconserveerde zestiger, die zonder een eentje pyn op zUn A.O.W. afstevent. Zijn druk bewe gende handen zon nauwelijks geplissecrd, achter zijn brillcglazcn flonkert een on verdacht jeugdig vuur. Dus toch? Ja zeker. Maurice zou het wel denken. Hij buigt zich naar de mi crofoon en zegt: mijn show morgenavond begint om 12 uur, dat is een tijd waarop oude mannen in bed behoren te liggen. Ik hoop dat mijn publiek en ik niet in slaap zullen vallen. Hy zit voor een wyn- rood gordijn, dat gepavoiseerd is met fletse AVRO-vlaggenwaarschijnlijk een presentje van leeftydsgenoot Willem Vugt. Zijn stem is krachtig, zon ant woorden snel en trefzeker. Hij is begon nen in zangerig Frans, maar als hij be merkt dat zijn gehoor in zijn taal daar het spoor bijster raakt, schakelt hij snel over op Engels met bruine suiker, waar mee hij indertijd Amerika aan zijn voe ten beeft gedwongen. Ik ben geen artiest. bekent ie, ik ben alleen een goed vak man Experts in mijn land hebben mij uitgeroepen tot de beste vakman van Frankrijk, daar ben ik trots op. Glimlachend luistert hij naar een jour nalist, die hem vraagt of hij werkelijk bezig is aan zijn af scheidstournee. De man is een beetje achterdochtig geworden door de vele afscheidstournees die Neder landse artiesten als kralen aan elkaar rijgen. Neem het hem eens kwalijk. Maurice schudt dc dunne gryze manen. Ik verzeker u dat dit mün eerste en te vens laatste afscheidstournce is. Ik ben biy dat ik tot nog toe heb kunnen wer ken, dat het publiek my heeft geaccep teerd, dat lk mensen heb kunnen boeien. Het sou gewoon onfatsoenlijk zyn als ik hierna nog zou doorgaan. Ik moet mc nu langzaam gaan voorbereiden, dat ik straks met een glimlach kan sterven. Hij hoopt wel, dat het moment van dit onherroepelijk afscheid nog even zal uit blijven. „Ik ben van plan na deze we reldreis mijn huis open te zetten voor al lerlei talenten. Ik denk aan televisie shows, waarin ik als gastheer de hele werld ontvang. Dat is mijn droom. Ik zal misschien de eerste maanden voor het raam zitten en niks doen, maar daaraan maak ik toch misschien kleine feestjes thuis. Versta me goed, het is maar een droom. Niemand kan me tegen houden, als ik droom, dat is het voordeel als je over de 80 komt. Dan zit je altijd op het fluweel. Hij hoopt ook dat cr tijd zal overschie ten voor een nieuw boek, zijn tiende. Sinds ik schrijf, bekent hij, is mijn leven totaal veranderd. Vroeger werkte ik, at ik, ik had zo hier en daar eens lief, maar sinds ik mijn gedachten op papier zet, heb ik belangstelling gekregen voor de achtergronden. Heeft hij misschien nog een goede raad voor Toon Hermans in verband met diens I tour naar Amerika? Chevalier schudt het hoofd ..lk heb hem nooit gezien, maar ik heb veel over hem gehoord. Hij moet een fabelachtig artiest zijn. Ik heb ook zUn foto's gezien, hy ziet er goed uit. Manne lijk. gezond, ik ben alleen bang dat ie te goed is voor Amerika". Lou van Rees pakt op dat moment de microfoon. Hij vindt het welletjes. We moeten er ook rekening mee houden, dat het een man van 80 is, zegt hij. Chevalier knikt en vervolgt gretig: „Voor een zan ger is de wereld nauwelijks veranderd. Een lied dat vroeger goed was heeft nog steeds succes. De vakman kan nog overal terecht. Alleen de steden zijn aangesto ken door de koorts. Parijs van nu is niet meer hetzelfde als het Parijs van vóór de eerste wereldoorlog. Toen was er nog rust. Dit geldt ook voor Londen, New York. Amsterdam. Als de wereld die koorts niet weet te beteugelen dan zal onze samenleving onherroepelijk een ver schrikking worden. Voor mij is dat geen probleem meer. Ik heb mijn best gedaan. Het wordt tijd dat ik eens een kijkje ga nemen in het land boven de wolken".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2