Gigantische staande receptie Verkerk gebruikt excuus van Noren: „Loomheid in benen' Openingsceremonie Olympische Winterspelen: Stien zette dompertje op vreugde Judoka s kwamen aan revanche niet toe VOOR RUSKA WEINIG EER TE BEHALEN De Zoete (ADO) ook bij selectie NA REGEN (EN NATTE SNEEUW) KWAM ZONNESCHIJN Olympische winterspofs .WOENSDAG 7 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT n PAGINA T DA VOS De schaatsbaan van Davos was gisteren het uit sluitende oefenterrein van Nederlanders en Zweden. In de ▼rttwel verlaten piste stonden Anton Huiskes en Wlm de Graaff zU aan zy met de chronometers in de hand. „Je spreekt uiteindelijk dezelfde taal, dus praat je wat met elkaar", aldus De Graaff, „maar het was zeker geen opzet, dat wO als enigen de tien kilometer zouden rUden. De Noren hebben verteld, dat ze moeilijkheden hadden met de acclima- tisatle. Wat daarvan waar is, moeten we afwachten. De Russen stuurden alleen Seljanln het U» op, maar die ver dween weer na een paar snelle aanvangsronden." Door deze toevallige omstandigheden werd in het Zwitserse Davos dus een regelrecht Nederlands-Zweeds duel uitge vochten, dat geheel in het voordeel van de Zweden uitviel. Jan Bols met 15.44.4 veruit de snelste uit de groep van De Graaff, verloor van Jonny Hoeglin (15.38.5), Nottet (15.51.8) kwam ver achter tegen de opnieuw imponerende Oerjan Sandler (15.29.1) en Jorrit Jorritsma (16.44.6) bood nauwelijks enig verweer tegen Jonny Nilsson (15.51.5). Voor Jorritsma was het een pure gok. Hij trachtte via een coupe de theatre alsnog bij de ploeg voor Grenoble te komen. Hij had ten slotte bij de nieuwjaarswedstrijden in Oslo ook een redelijke tien kilometer gereden. Wie weet zou het ook in Davos lukken. Maar het lukte helemaal niet. Met elke ronde moest De Graaff het schema herzien. Het ging steeds langzamer, met ronden tot boven de 41 seconden als slot. Diezelfde onprettige ervaring deed De Graaff ook op bij de andere rijders, zij het niet in dezelfde mate. Ook bij hen moest het hoge aan- vangsschema (37 sec.) worden gecorrigeerd. „We zijn eigen lijk twee dagen te laat aangekomen. De conditie is er niet helemaal. Maar over het rijden van Bols en vooral Nottet ben ik wel tevreden." Kees Verkerk, die oorspronkelijk ook had willen starten, zag daarvan af. H(J hanteerde het excuus van de Noren: „Loomheid in de benen". Aan de ene kant begrijpelijk zijn inspanningen van zaterdag en maandag, maar ander zijds kan het ook een manoeuvre zijn geweest om de weer gekeerde „vorm" niet onnodig in gevaar te brengen. Na de wedstrijden heeft het NOC-lid Cees Kerdel, die ook in Davos vertoeft, telefonisch contact gehad met de heer Quarles van Ufford, de olympische chef de mission in Gre noble. Onderwerp van gesprek: het aanwijzen van de rijders voor de diverse afstanden. Er werd geen beslissing genomen. Deze valt wellicht pas vrijdag. In de tussenliggende periode worden in Davos namelijk nog verschillende wedstrijden gereden: vandaag een 500 en een 3000 meter, morgen 5000 meter en vrijdag een 1500 en een 1000 meter. De moei lijkheden bij de selectie liggen vooral op de 1500 meter en (dan speciaal door Frits Bartling) op de 500 meter. De Am sterdamse sprinter, die zijn olympische voorbereidingen doorkruist zag door een ernstig auto-ongeluk, maar daarna in zeer korte tijd verbeten trainend terugkwam, heeft op nieuw met moeilijkheden te kampen. Hij hield maandag een val een bloeduitstorting in het bovenbeen over en was gisteren niet in staat voluit te sprinten. Een bijzonder gelukkige situatie voor een sportman, van wie over 24 een topprestatie wordt verwacht. GRENOBLE. Met de trein arri veerden gisteren vlak voor de ope ning van de Winterspelen uit Genève de Nederlandse schaatsters. Een blozend gezond en wat gebruind en optimistisch vijftal, dat maar één zin hoefde te zeggen over het optreden in Davos: „Fantastisch, het ging alle maal van een leien dakje". Stien Kaiser moest wat later toch een dompertje zetten op de stemming die deze mededeling had veroorzaakt: „Ard Schenk zit in de put. Hij zegt steeds maar: ik ga niet zoals het moet. Zijn tijden in Davos hebben het ook wel getoond". Maar de nuch tere en optimistische Stien Kaiser voegde eraan toe: „Ach, hij heeft nog meer dan een week", en z(j stapte onvervaard de natte sneeuw ln. Tennisbeslissing op 30 maart LONDEN De buitengewone verga dering van de Internationale Tennis- bond, waar meerdere landen om hebben verzocht teneinde de kwestie van de op heffing van het verschil tussen amateurs en profs door Engeland te kunnen be spreken, zal 30 maart in Parijs worden gehouden. V olley ba lcom petitie DEN HAAG Voor de competitie van de NeVoBo is gisteravond één wed strijd gespeeld. In de eredivisie heren won AMVJ met 30 van Clto. Setstan den: 16—5, 15—7, 15—4. UTRECHT Verrassingen zijn gis teravond bU de eerste nit een reeks vi drie Judo-interlandwedstrijden tussi Nederland en Rusland (waarvan zate dagavond ln de Sporthal aan de Steen- wyklaan ln Den Haag het tweede tref fen plaatsvindt), uitgebleven. De ploeg van coach Anton Geesink ging In liet Utrechtse Tivoll met 68 ten onder en kwam hierdoor dan ook geenszins toe aan wat een revanche zou moeten zijn op de drie vorig Jaar ln Rusland ge- incasseerde nederlagen. Doordat Nederland in de lichtere ge wichtsklassen geen judoka's op de mat kon brengen, die tegen de vechtlustige Russen waren opgewassen (de vier par tijen in het lloht- en halfmlddengewicht, gingen dan ook allemaal verloren), werd het „vuurwerk" in de zwaardere klassen verwacht. Debutant in ereklasse libre AMSTERDAM Onder de finalisten van het kampioenschap van Nederland ereklasse groot biljart libre, dat van 7 tot en met 10 maart ln Goirle wordt ge houden, bevindt zich de debutant Willie Stokkers uit Boekelo, die uit de voorwed strijden voor de eerste klasse is gepro moveerd met een moyenne van precies 40. De verdere deelnemers in Goirle zijn: titelhouder Henk Scholte (Mierlo- Hout), Tini Wijnen (Oss), Flip Beekman (Amsterdam), Bart van Hinthum (Oss), Janus Jacobs (Amsterdam), Jaap Light- hart (Alkmaar) en Louis Rijvers (Den Voor de Nederlandse schaatsers is het olympische avontuur al begon nen. Zij vermaken zich best i»i de Franse wintersportstad, WiUy Burgmeyer, Carry Oeysen, Ans Schut en Blly van der Blom. Een door het publiek sterk aangeflo- ten beslissing van de scheidsrechter maakte eohter aan de geringe hoop op revanche een einde. Martin Poglajan viel Georgi Kotik fel aan en had volgens velen by de gongslag een licht voordeel. Kotik werd echter tot winnaar uitge roepen, de stand kwam op 50 en de Russen kon de zege mede door de overweldigende puntenvoorsprong niet meer ontgaan. Peter Snijders, die met zijn broer Jan waarschijnlijk in juni weer naar Afrika gaat. Ernst Eugster en Wim Ruska, deden wat van hun werd verwacht: win nen. Maar ook in deze partijen bleef I spectaculaire strijd uit. In zekere mate schuldig was hieraan Vladimir Saoev- nin, die zich in de partij tegen Wlm Ruska uitsluitend beperkte tot ontwij-1 ken Een partij waarin voor de aanval- lende Ruska. sinds enige tijd niet meer j bij de Geesing-Dojo maar b(j Tun-Yeng in Amsterdam, weinig eer was te beha len. De achttienjarige Henk Kruis ten slotte vocht met Valentin Goetsoe een Interessante party uit, die door de Rus met gering verschil werd gewonnen. De gedetailleerd resultaten waren: Lichtgewicht: Sergei Soeslin (Rus land) won van Karei Gieteling (Ned) door lppon; Martopliski (Rusl) won van Marinus van der Molen (Ned) op be- Half midden gewicht; Roin Magaltadze (Rusl) won van Eddy van de Pol (Ned) op beslissing: Roin Magaltadze (Rusl) won van Frits Bartels (Ned) op beslis sing. De Rus kwam tweemaal op de MlddengewlchtGeorgi Kotik (Rusl) won van Martin Poglajen (Ned) op be slissing; Jan Snyders (Ned) won van Givl Kachabrisjvili (Rusl) door waza ari; Ernst Eugster (Ned) won van As- lamnldes (Rusl) op beslissing. Zwaargewicht: Wim Ruska (Ned) won van Vladimir Saoevnin (Rusl) op beslissing; Valentin Goetsoe (Rusl) won van Henk Kruys pled) op beslissing ZEIST. De ADO-speler Piet de Zoete is door K.N.V.B.-bonds- coach Georg Kessler alsnog toege voegd aan de selectieploeg voor het Nederlands elftal, die van middag voor de eerste keer dit jaar in Zeist zou trainen. (Van onze sportredacteur Herman van B er gem) GRENOBLE In het zorg vuldig samengestelde en tot in de puntjes gerepe teerde draaiboek van de Franse cineast Jacques Valentin, die in vroeger tijden ook voor architect heeft gestudeerd, was met twee omstan digheden geen rekening gehouden. Hij kon ook niet weten dat het op de ochtend van de openingsceremonie van de 10e Olympische Winterspelen zou regenen en dat daarna een hoeveelheid natte sneeuw op de stad zou neerdalen. Daardoor waren de zitplaatsen in de voor deze gelegen heid speciaal gebouwde arena nat ge worden en bleef men liever staan, zodat de helft van de 60.000, die alle kaarten tevoren al hadden opgeslokt, niets zag en de openingsplechtigheid uitmondde in een gigantische staande receptie, het tweede record van deze spelen, want met trots meldde de organisatie dat het stadion totaal uitverkocht was. De tweede omstandigheid was dat er ken nelijk veel meer kaarten waren verkocht dan er plaatsen waren. Toen het spektakel al enige tijd aan de gang was, stonden honderden te dringen op de brede trappen die naar de tribune leiden. Zij wilden voor hun goede francs wel het een en ander zien en daar sommige plekken op de tribunes geheel verlaten waren, omdat vele officials en genodigden de televisie boven het bijwonen in natura hadden ver kozen, ontstond een hevig gedrang bij de hekken. Juist op het moment dat president De Gaulle arriveerde en de Marseillaise over de arena schalde, werd een hevig gekrijs hoorbaar op de linkertribune. Kinderen dreigden onder de voet te wor den gelopen, vrouwen huilden en mannen hieven gebalde vuisten naar de gendar mes, die ijlings via de walkie-talkie ver- President De Oaulle heeft geroken dat de Olympische Spelen geopend waren. Helikoptervan de Franse luchtmacht wierpen, vlak na de openingswoorden van de Franse president, een enorme hoeveelheid sterk ruikende papieren bloemen over de zestigduizend die het stadion staande vulden. Avery Brundage en de Franse president hadden er oen reukje voorover. Een slechte generale, een goede uitvoering. Het olympisch vuur dat een dag voor de opening van de spelen weigerde te branden is ontstoken door de ex-wereldkampioen kunstrijden, Alain Calmat, die daarvoor een dertig meter hoge stellage moest beklimmen en dat waren zesennegentig treden. sterking hadden gekregen. Een hek werd op de open ruimten. Dat was dus ook geforceerd en toen zagen de politie- weer geregeld. En zo kreeg het bonte mannen het onmogelijke van hun taak in theaterstuk, dat opening heet, een voor en lieten zij de stroom teleurgestelden toe ieder bevredigend slot. In het urbanisatiegebied van Grenoble ten zuiden van de stad lag nog een groot stuk terrein braak. Daarop had de orga nisatie het oog laten vallen voor de ope ningsplechtigheid. Militairen egaliseer den het terrein, tribunebouwers trokken indrukwekkende stellages op en 60.000 kijkers zouden datgene kunnen volgen waarop de stad Grenoble alle kracht had gebundeld: het begin van de Olym pische Winterspelen. Daarenboven zou den nog eens een slordige 200 miljoen kijkkastenthousiastelingen het spektakel kunnen gadeslaan. Zij misten de ouver ture, uren voor het begin, toen de toe schouwers van alle kanten toestroomden de arena en in de chaos die ont stond doordat de dranghekken de stroom niet konden tegenhouden, stortten dui zenden zich in de modder langs de weg. Daar had men de dag tevoren, om de kaalheid aan de omgeving enigszins te ontnemen, sparrebomen geplaatst. Niet geplant, want de bomen waren in de belendende bergen afgezaagd en zo goed o kwaad als het ging in de grond gezet Tegen de woeste stroom voetgan gers was echter geen boom bestand en sneuvelden even snel als ze erin Dat alles ging vooraf aan een cere monie, die de organisatoren in de och tenduren nog met grote zorg vervulde, j Grenoble, dagen badend in een verkwik kende voorjaarszon, lag eensklaps onder een grauwe hemel waaruit regen sijpelde, soms plensde. En die regen ging over in natte sneeuw. Maar de weergoden waren Frankrijk en bovenal Grenoble zeer ge- Met 118 deelnemer* vormen de Verenigde Staten de groot ste groep in de diverse Olym pische Spelen. India heeft de kleinste: een enkele deelne- De Canadese bobsleeërs heb ben verklaard dat zU al vele banen hebben beproefd. Zij trokken een vergelijking met de banen van Garmisch Par- tenklrohen, Sankt Moritz, Cortina d'Ampezzo en Alpe d'Huez en achtten tot grote voldoening van de organisa tie in Grenoble de Franse baan het minst gevaarlijk. Niettemin zijn er de laatste dagen veel ongelukken ge beurd in Alpe d'Huez en in VUlard-de-Lans waar 't rode len wordt gehouden. Hierbij werden ook toeschouwers bij de training het slachtoffer. In Villard-de-Lans is men druk doende voor de toeschouwers meer veiligheid te garanderen. In het skicentrum Chamrousse vielen bij training voor de af deling slachtofers. De Ame rikaanse Robin Morning brak een been. een Russin bles seerde haar enkel en een Nieuw-Zeelandse werd zodanig gewond dat ook voor haar de winterspelen al voor het be gin zijn afgelopen. Dank zy een katholieke or ganisatie komen 80 gehandi capte kinderen naar Cham rousse om een dag te genie ten van zon en kijken naar skiën. Het feest werd nog gro ter luister by gezet, doordat o.a. filmster Audrey Hepburn en de Franse skister Marlelle Goitschel en Guy Perülat handtekeningen uitdeelden cn de kinderen wegwijs maakten Er lopen wat Mexicanen ln Grenoble rond. zy bekyken de organisatie, want over een paar maanden is Mexico nan de beurt om de wereld In haar ban te houden. Met de (veel grotere) zomerspelen. We] wat laat om nu nog wat te gaan leren. Liechtenstein is maar een zeer klein land. maar sinds er in 1935 ren Olympisch Comitt is opgericht, heeft Liechtenstein aan alle Olympische Spelen nadien deelgenomen. In Gre noble is de grootste afvaardi ging die ooit werd uitgezon den: negen deelnemers en vijf officials. Zodat men daar wat zuiniger „rookt" dan in Neder land waar het gisteren om vijf deelneemsters en achf officials ging Liechtenstein zond vijf skitrs en drie deelnemers naar het rodelen. Voor het eerst bevond zich ook een dame bif de delegatie. Dat was Martha Buhler. die de vlag droeg tij dens de openingsceremonie. Prins Ferdinand, neef tan Frans Josef II die regeert over Liechtenstein, is chef de ml.i- sion. Een kleine, maar wel fijne afvaardiging. Rurthcleml della Casa, de 60- jMlgll MMBf van de Itali aanse deelnemers aan de Noordse skinummers la In de nacht van maandag op dins dag In Grenoble overleden na een hartaanval. zind. Enige urenvoor de plechtigheid was het droog. Het veelvuldig gerepe teerde scenario van Jacques Valentin, waarover opperregisseur Michel Bonnay de scepter zwaaide, kon den volke wor den getoond. Opgewarmd door de mu ziek van militaire kapellen brak het moment aan waarop president De Gaulle arriveerde en op de tribunes tegenover hem mensen een overigens vreedzame veldslag met de gendarmerie leverden. Het bonte aspect van de ceremonie ontstond by de presentatie van de diver se ploegen, waarby de beide Duitslanden *ich onderscheidden door de bekende straffe marspas, de Canadese ploeg non chalant in kleurige kledij zich langs de president bewoog, de Finse delegatie opviel door de witte tunieken met de band erover, Noorwegen en Japan in druk maakten met hun grote groep, de opkomst van de Roemenen vertederend werkte door het kleine kunstrydstertje dat parmantig tussen de groep stapte cn I de Polen het enthousiasme stimuleerden j door uitbundig met doekjes te zwaaien, j Acht seconden Te midden van die kleurige stoet, tra- ditioneel geopend door Griekenland en gesloten door Frankrijk als gastland, marcheerde Nederland: dertien mannen en vrouwen, te weten acht officials en de schaatssterren Stien Kaiser, Ans Schut, Carrie Geysen, Willy Burgrneijer en Elly van den Brom. Voorop Stien Kaiser, die de vlag droeg waarmee zy lange tyd op de trap zou moeten staan, die leidde naar de schaal waarin het olympisch vuur zou worden ontstoken. Zo vol werd het terrein met de 1500 deelnemers een aantal, onder meer' de Nederlandse schaatsers, was nog niet aanwezig dat het starre dat menig maal aan een dergeiyke manifestatie inhaerent is. wederom werd verbroken doordat de atleten dichter byeen moesten kruipen. Onder een „stortvloed" van geluiden, ontsproten aan het brein van componist Jacques Bondon, die zijn leermeester I Darius Milhaud niet verloochende, werd gewacht op het eerste grote moment. De president van het organisatiecomité in- troduceerde Avery Brundage, de presi- i dent van het Internationale Olympisch Comité, die op zijn beurt president De I Gaulle uitnodigde de woorden uit te te voodsd* ook in Gronobl* is mom Niet meer dan precies aeht seconden had de president ervoor nodig om staande op de trap die naar z(jn zetel leidde, te zeggen: „Ik verklaar de tiende Olympische Winterspelen van Grenoble voor geopend". Tot dan toe was het publiek nog niet in extase geraakt. Het was een stil mee- beleven van het grote moment waarvoor Grenoble nog vele Jaren diep ln dc schuld zal moeten zitten. De olympische Bünkert bokst hoofdpartij i DEN HAAG Michel Bllnkcrt, de Surinaamse middengewicht, zal dinsdag I 13 februari de hoofdpartij boksen van' een internationaal programma in het Amsterdamse Krasnapolsky. Bllnkcrt ontmoet In een partij over acht ronden de Belg Lionel. Op hut programma staan verder vijf internationale amateurpar tijen met onder anderen Herman Schre- gardus, de veelvoudige Nederlandse kampioen in be« waiUrgawicht vlag werd ontvouwd en in marche- funèbretempo naar de vlaggemast ge dragen, wuar hij langzaam steeg en slap bleef hangen, want geen zuchtje wind was te bespeuren. Juist op dat ogenblik liet de zon zich In alle glorie zien. Nie mand in de gehele arena heeft het dun doek van du zus bij negen meter ont plooid gezien. Du vlag, die in Innsbruck had gewapperd tijdens du laatste Spelen, werd overhandigd aan Hubert Dubedout, de burgemeester van Grenoble, door de eerste burger van Innsbruck. Meesterstuk Eerst daarna brak het enthousiasme in volle hevigheid los. Applaus en ge juich begeleidden de komst van de heli kopters, die 30.000. rozen strooiden. En toen tientallen vlaggetjes over het pu bliek uitwaaierden zeven kwamen terecht by de vlaggcdragers die vol gens het protocol geen voet mochten verzetten en kanonschoten klonken, ging de vroegere kunstrijder( thans arts) Alain Calmat op weg met zijn toorts. Uitbundig toegejuicht legde hy de 300 m af naar de trap, die ontwerper Valentin als zijn meesterstuk beschouwt en waar van het aluminium voor de treden werd geschonken door Kameroen, en beklom hij de 96 treden, terwijl door de luid sprekers zijn hartslag klonk die via een zendertje door zijn lichaam werd uitge zonden. Hoog boven de menigte draalde de atleet zich om. hief de toorts en even later vlamde het vuur op in de grote schaal. Tezelfdertijd gingen zes toortsdragers op weg naar de steden in de omgeving waar olympische evenementen plaats vinden en naar het complex waar het ijs- en schaatsstadlon is. Schoolkinderen ontstaken walmende flambouwen en Alain Calmat legde namens alle deel nemers de eed af met de woorden die ui negen keer tevoren hadden geklonken. Dat die woorden, waarmee wordt beloofd dat men eerlijk aal strijden en men zich aan de reglementen zal houden, bewaarheid zullen tijdens de tiende Winterspelen is de onuitgesproken maar vurige wens van hen, die desondanks niet kunnen ontkennen dat er tussen Chamonix 1924 en Grenoble 1968 veel, heel veel is veranderd in het grootste sportspektakel in de winter.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7