VIETNAMBETOGING VERLIEP ORDELIJK vlees eten is verantwoord eten Afdoende politiemacht maakte snel einde aan paar kleine incidenten IEenzame anti betoger geschopt Luns is niet bereid tot nieuwe stappen bij KA. Na brief van minister Dean Rusk „Amerika blijft zoeken naar oplossing Misleidende folders koopreisjes over 12% voor huisartsen VOORZITTER ANTI LANDBOUWSCHAP NEEMT ONTSLAG Stemming in strijd met wet Mr. Van Riel conservatief DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Vietnamtribunaal in Nederland niet zonder meer taboe (Vai redactie) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Ongeveer vijf honderd demonstranten uit diverse steden van ons land zijn gister avond naar het Binnenhof in Den Haag gekomen om te betogen tegen de Vietnampolitiek van Amerika. Bijna tweehonderd be langstellenden konden in een kelder onder de grafelijke zalen via luidsprekers de debatten in de Tweede Kamer volgen. Hoewel op het Binnenhof en in de naaste omgeving daarvan orde heerste en op vele plaatsen druk gediscus sieerd werd tussen demonstranten en voorbijgangers, hebben zich in de loop van de avond toch enige incidenten voorgedaan. De Haagse politie heeft zeven jongelui aange houden, die er zonder meer op uit waren om het beeld van de demon stratie te verstoren en relletjes wilden schoppen. Omstreeks zeven uur stopte op het {Hollandse Spoor de trein uit Amsterdam, ■waarin ongeveer driehonderd Vietnam- jfaemonstranten zaten. Begeleid door acht politieruiters en zes motorrijders trok deze groep via het Spui naar het Binnen hof. De demonstranten droegen span doeken met opschriften als „Vrede in Vietnam" en „Gerechtigheid in Viet nam". Er werden liederen gezongen. Velen droegen fakkels. Jongelui hieven leuzen aan als „Johnson moordenaar" ,/Viva Vietkong". Bij het kruispunt Grote Marktstraat gingen enige tiental len demonstranten op straat zitten. De politie zorgde ervoor, dat de tocht werd voortgezet. Bij de Hofweg deed zich een ernstig incident voor. Daar stond moe derziel alleen een jongeman uit Haar lem met het bord „Vietkong terreur". Toen enige heethoofden dit bord zagen, stormden zij op de Haarlemmer af en ontrukten hem dit spandoek. Ook werd de jongeman geschopt en geslagen. Op eens hield hij een mes in de handen en brulde: „Wegwezen", dekking zoekend tegen een etalageruit. De Haagse politie greep in en ontzette de Haarlemmer. De jongeman verklaarde, dat hij wilde de monstreren, omdat hij vindt dat niet alleen Amerika verantwoordelijk kan worden gesteld voor het gebeuren in Vietnam. Arrestaties Enige honderden jongelui werden op het Binnenhof toegelaten. Daarna werd het plein en zijn toegangspoorten met dranghekken hermetisch afgesloten. Korte tijd later, toen nog een groep demonstranten op het Binnenhof werd toegelaten, werden er enige voetzoekers gegooid en ontploften enige rookbom men. Luidkeels werd een paar keer in de snijdende waterkou het lied „We shall overcome" ten gehore gebracht. Demonstranten, die er weinig voor voel- m de beschikbaar gestelde kelder zaal in te gaan en op het Binnenhof plein bleven, probeerden aan de kant van het Mauritshuis de dranghekken weg te trekken. Er werden ter plaatse enige arrestaties verricht. Naarmate de avond vorderde gingen tientallen demon stranten huiswaarts. Er ontstond nog enig rumoer bij de de vijandelijkheden onverwijld te staken en door onderhandelingen het vertrek van alle buitenlandse troepen en zelfbe schikking onder Internationaal toezicht, als voorzien in de akkoorden van Genè- ve 1954, te bereiken". king stellen voor humanitaire hulp aan de burgerbevolking die vooral de laatste dagen meer dan verschrikkelijk te lij den heeft onder deze oorlog. Deze hulp komt boven de 12.5 miljoen gulden, die Nederland in 1066 reeds beschikbaar ge- Arbeid aanleiding opnieuw een discussie uit te lokken over de vraag of de rege ring wel of niet uitvoering gegeven had aan de motie van de KVP'er Schuyt over het stopzetten van de luchtaanvallen op Noord-Vietnam. Deze motie werd zoals De regering is bereid dit beroep over te nemen, zei minister Luns gisteravond onder grote spanning in de Tweede Ka- zal ook over de nieuwe bijdrage kunnen beschikken. Op 1 februari ontving minister Luns jaar door een overgrote meerderheid van de Kamer aangenomen, maar niet door de regering tot de hare gemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tijdens de debatten gisteren over de kwestle-Vietnam had de Tweede Kamer drie moties voor zich gekregen: twee van de PSP'er Van der Spek over het onvoorwaardelijk stopzet ten van de bombardementen en andere gevechtshandelingen boven en op Noord- Vietnam en over het onmiddellijk ver trek van alle Amerikaanse troepen en een derde motie van de socialist Van der urenlange discussies over de tragische oorlog in Vietnam. Gekoppeld aan de voorstellen van de AR-fractie, die bij monde van mr. dr. N. G. Geelkerken opgeroepen had tot een Nederlands vredesinitiatief, gekop peld ook aan het dringend beroep van de KVP'er dr. W. Schuyt, en aan de verzoeken van D '66 om alles te onder nemen Amerika tot onderhandelingen te brengen, vertolkte de motie van mr. Van van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, als antwoord op de vele verzoeken van de Nederlandse regering om „in 't open baar en langs diplomatieke wegen" alles te doen om onderhandelingen te kunnen openen. „De Amerikaanse rege ring blijft langs velerlei wegen en in al le ernst nagaan of zij na het stopzetten van de bombardementen tot onderhan delingen met Hanoi kan komen", schreef Dean Rusk aan mr. Luns. Ook nu wilde minister Luns niet ver klaren aan deze motie uitvoering te heb ben gegeven. Wel somde hij de verschil lende stappen op die hij bij de Ameri kaanse regering ondernomen had. Daar bij waren ook vertrouwelijke besprekin gen met de Amerikaanse president. De Partij van de Arbeid probeerde de mi nister zover te brengen dat deze zou zeg gen wat de inhoud van deze vertrouwe Stoel. Minister Luns deelde de Kamer 's avonds mee bereid te zijn de motie- Van der Stoei te willen overnemen. In der Stoel ieders gevoelen: dat van alle parlementariërs, van de talrijke aanwe zige diplomaten, van de overvolle tribu Met dit alles voor ogen vond minister Luns het onjuist thans nieuwe stappen op dit punt bij Amerika te ondernemen. lijke besprekingen geweest waren. Dit ging mr. B. Biesheuvel, fractievoorzitter van de AR, te ver. Het lijkt erop of deze motie van de oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken drong de PvdA er bij de regering op aan: „Om er bij al le betrokken partijen op aan te dringen nes en van de vele wachtenden in de wandelgangen en op het Binnenhof. Bovendien zal de Nedrlandse regering een miljoen gulden extra ter beschik Verschillend© stappen Dit laatste was voor de Partij van de de PvdA spijt heeft de motie Van der Stoel ingediend te hebben", zei hij nog al geprikkeld. „Voor ons heeft de minis ter impliciet uitvoering aan de motie- Schuyt gegeven". Daarmee redde mr. Biesheuvel duidelijk de situatie voor mi nister Luns. Moties De motie-Van der Stoel werd tenslotte met 107 tegen 26 stemmen (van 15 WD'ers, de Boerenpartij, SGP. GPV en de CPN), aangenomen. Rond de motie- Van der Spek over het onvoorwaardelijk ophouden met bombarderen rezen weer andere moeilijkheden, omdat deze motie sprak over geheel Vietnam en niet over Noord-Vietnam alleen. Als gevolg hiervan diende D '66 een andere motie in, waarover alleen over Noord-Vietnam gesproken werd. Deze motie werd met grote meerderheid ver worpen. Vóór stemden D '66, de PvdA, de PSP en de CPN. De PvdA en de CPN gingen eveneens mee met de motie-Van der Spek over deze kwestie. Verworpen werd de tweede motie-Van der Spek over het direct vertrekken van de Ameri kaanse troepen uit Vietnam. Een bijna eensluidende motie van de CPN werd verworpen. DEN HAAG. Wanneer het Vietnam tribunaal een verzoek ral doen In Neder land een zitting te mogen houden, aal dit In eerate Inatantie door de miniater van Justitie beoordeeld worden. Hierbij moeten verschillende punten In over weging genomen worden, zoala de natio nale veiligheid, de openbare orde en dergelijke punten. Eon en ander heeft minister Lung gisteravond in de Tweede Kamer mee gedeeld op vragen hierover van de socialist mr. M. van der Stoel. Het Vietnamtribunaal heeft In het ver leden al enige zittingen georganiseerd elders in Europa. Het wil als forum fun geren voor hen, die Amerika willen ver oordelen wegens het optreden in Viet nam op beschuldiging van het plegen van oorlogsmisdaden. In het tribunaal hebben onder meer zitting de Franse filosoof Jean Paul Sartre en de bejaarde Engelse pacifist Burton Russell. Kettingbotsing Op de rijksweg 16 bij Dubbeldam heeft zich door gladheid van de weg een kettingbotsing voorge daan. Vijftien auto's kwamen in de naast de weg liggende sloot terecht De ma teriële schade was groot. Zeven mensen werden licht gewond. Het verkeer was ongeveer een half uur gestagneerd. (ADVERTENTIE) Paus ontvangt ambassadeurs Amerikaanse ambassade aan het Korte Voorhout: drie demonstranten, die zich op bevel van de politie niet wilden ver wijderen, werden ingerekend. De politie moest een enkele keer demonstranten met zachte drang van de weg verwijde ren om de doorgang voor autos' en trams vrij te houden. Verspreid rond het rege ringscentrum trof men groepjes demon stranten aan, vreedzaam discussiërend over het communisme, Vietnam en de Amerikaanse politiek. Enigen staken wierookstokjes aan. Hagenaars, die toe vallig in de stad waren, spraken jongelui aan om hun mening te vragen over de toestand in Vietnam. In deze sfeer kon het gebeuren, dat een heer op leeftijd op het Buitenhof een groepje jongelui als een onderwijzer stond toe te spreken. Uit de discussies tussen de demonstran- l ten onderling bleek overigens, dat men het niet altijd eens was met elkaar en zonder omhaal voor zijn mening durfde uit te komen. VATICAANSTAD Paus Paulus zal morgen mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, de nieuwe buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij de H. Stoel, ontvangen voor het overhandigen van zijn geloofsbrieven. Tevens zullen die dag nog elf nieuwe ambasasdeurs bij de H. Stoel in audiëntie worden ontvangen. De opeenhoping van de audiënties voor de overhandiging van geloofsbrieven is het gevolg van de ziekte van de Paus. Daarom worden de ambassadeurs in een gezamenlijke audiëntie ontvangen. te voet. Ook hield men nog een aantal mensen in reserve, onder meer op het bureau aan de Jan Hendrikstraat. Maar de agenten op straat vonden ruimschoots de tijd om ook over Vietnam te bomen, of zoals omstreeks half elf bij de Ameri kaanse ambassade gebeurde, een hartig balletje gehakt dat een vriendelijke jongedame had gebracht, op te peuzelen. Van de zeven jongelui, die de politie in de loop van de avond aanhield, zijn er inmiddels vijf weer heengezonden. De meeste van deze jongelui werden ge arresteerd omdat zij een bevriend staats hoofd beledigden: enige jongelui liepen niet door, toen de politie daartoe maande en twee jongens gooiden met stenen. Jeanne Bieruma Oosting geridderd Een beeld van de demonstratie .spandoeken en gezichten waaro de kou zich aftekent. Galliarcl c.s. weer in actie (Van ome correspondent) j VALKENBURG De heer P. Galliard doet weer van zich «preken na het fail lissement van Oranjerelzen op 17 novem ber en na processen tegen kranten we- I gens publikaties rond dit faillissement, j Reeds vorig jaar richtte hij samen met I zijn aecretaresse, mevrouw M. A. Kars en twee Duitsers een zogenaamde inter- nationale consumentenbond op onder de i naam Nederlands-Duitse inkoopvereni- I ging (N.D.I.), in Duitsland N.D.E. gehe- Deze coöperatieve organisatie bestaat uit consumentenleden en bedrijsleden (detailhandel groothandel, fabrieken en horecabedrijven). Het lidmaatschap van de N.D.I. bedraagt voor consumenten leden twintig gulden per jaar per gezin, of alleenstaande personen, en 125 gul den jaarlijks voor bedrijfsleden. De N.D.I. wil bemiddelaar zijn tussen bei de groepen leden, waarbij de consumen- tenleden bij de bedrijfsleden kortingen genieten per branche, variërend van vijf tot tien procent of meer. Deze nieuwe organisalie van Galliard c.s., die de afgelopen 14 dagen vooral in Noord-Limburg leden werft, heeft j reeds waarschuwingen uitgelokt van de zijde van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus en van de afdeling Venlo van de katholieke Lim burgse middenstandsbond .Beide vere nigingen ontraden hun leden nadrukke lijk deel te nemen aan de nieuwe orga nisatie. omdat zij ook in deze nieuwe on derneming van de heer Galliard weinig vertrouwen hebben. In de folders van de N.D.I.die in Noord-Limburg ver spreid werden, wordt gezegd: hoewel het belang van de consument prevaleert, I is het klantenbindingssysteem ondanks de kortingen zeer winstgevend. Uit cir culaires valt niet op te maken of de aan gesloten detaillisten omzetvermeerdering wordt gegarandeerd. Wel wordt mede gedeeld, dat de N.D.I. in samenwerking met de touringcarbedrijven zogenaamde Einkauffahrten organiseert, waaraan vo rig jaar door ruim 140.000 Duitsers zou zijn deelgenomen. De N.D.I. heeft bij de circulaires eeq „proefmodel" ge- voegd van een aantal gefingeerde dtetail- z?ken in met *dres en telefoonnummer. Ook de opgegeven 'lo giesprijzen voor kopers uit het buiten land staan ver buiten de werkelijkheid. Een héél bijzondere dag. 14 februari: Valentijndag. Stuur uw vrienden een bloemengroet. Fresia's, tulpen, narcissen of een plant. Ze zeggen meer dan 1000 woorden. De Haagse politie gaf vanmorgen als DEN HAAG (ANP) Op 5 februari commentaar, dat de sporadische inci- heeft de schilderes en grafica Jeanne denten veroorzaakt zün door enige Bieruma Oosting de 70-jarige leeftijd oproerkraaiers. De opzet van deze bereikt. Bij gelegenheid hiervan is zij jongelui om de serieuze demonstranten 1 benoemd tot ridder in de oide van Oran- mee te krijgen voor het veroorzaken van j Nassau. De onderscheiding is haar spanningen kan al. mlalukl «preien be- fleren namens de miniater van C'ul- aehouwd lur' H»"*"''* en Maativliappelijk Werk, uitgereikt door dr. J. Hulsker, directeur-generaal voor culturele za- De Haagse politie had gisteravond ken tijdens een te harer ere gehouden twintig ruiters ingezet en dertig agenten diner van vrienden. UTRECHT (ANP) Huisartsen en ziekenfondsen hebben overeenstemming bereikt over een houorarluaiverhoging voor de bulsartsen van 12 voor 1968. Het akkoord Is ter goedkeuring voorge legd aan de Ziekenfondsraad. Oren overeenstemming werd bereikt over de kostenfactor ipraktijkkosten) Het bedrag hiervoor is voorlopig vast gesteld op gulden per verzekerde. Dit bedrag komt overeen met het destijds door de minister overgenomen bemidde lingsvoorstel van de commissie-Van der Ven. Voor de eerste 2000 verzekerden ont vangt de huisarts dit laar behoudens goedkeuring door de Ziekenfondsraad '28,79 gulden per verzekerde <wh«. 25,65) en voor elke volgende verzekerde 21,79 gulden (was 19,41». Het gemiddelde ho norarium per verzekerde Is volgens de nieuwe overeenkomst gestegen van 23.30 gulden (begin januari 1967) tot 26.98 gulden, ADVERTENTIE Want vlees houdt fit De eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie. Conclusie? Vlees uw hoofdschotel, elke dagl Liberaal Democratisch Centrum: AMSTERDAM (ANP) Dr werk- groep Amsterdam vau het liberaal de- I mucratlsch centrum een organisatie binnen de VVD heeft zich naar aan- I leiding van de rede die het Eerate-Ka- merlld mr. H. van Riel vorige maand In Amsterdam heeft uitgesproken, in een nota aan het hoofdbestuur, het bestuur j van de afdeling Amsterdam en de voor- zltter van de Kamersfracties der VVD 1 gekeerd tegen lu-tgeen 2IJ „het eonaerva- I I llsme In de VVD" noemt. De onlangs opgerichte werkgroep van liet L.D.C., dat leden van het bestuur en de bestuursraad van de VVD in Am sterdam omvat, zegt het te betreuren dat de afdeling Amsterdam van de VVD tol nu toe niet openlijk op de rede van I mr. Van Riel heelt gereageerd. Werkelijk liberalisme, zo wordt in de nota gezegd, heeft niets van doen met conservatisme. Een partij kan zich niet enerzijds liberaal noemen en zich anderzijds conservatief presenteren. Het is volgens de werkgroep onloochenbaar dat binnen de VVD een min of meer conservatieve stroming bestaat die door haar optreden naar buiten de indruk wekt als zou de WD conservatief getint zijn. Omdat hierdoor het liberalisme in Nederland aanzienlijke schade wordt toe gebracht dient de VVD te kiezen voor een werkelijk liberale koers, en duide lijk stelling te nemen tegen conservatis me binnen de eigen gelederen. DEN HAAG (ANP) Het comité „toetsing onwenselijkheid landbouw schap" zit zonder voorzitter. Deze functie werd bekleed door de heer 8. Boonstra. die ook de „Nationale Volks partij" leidt, liet eomité, zo vertelde de secretaris, de heer A. I.anting uit Gees (Dr.) wilde de voorzitter niet in diens politieke activiteiten volgen, maar had de indruk, dat de heer Boonstra daar van zijn kant wel prijs op zou stellen. De heer Boonstra heeft uiteindelijk zelf om zijn ontslag gevraagd en, aldus de heer Lanting, men is als vrienden uit elkaar gegaan. Of de heer Boonstra nog gewoon lid blijft van het comité is nog niet bekend, ook niet wie de nieuwe voorzitter zal zijn. Het comité heeft liet voornemen om op 8 april onder de heffingsplichtlgen van het landbouwschap een stemming te houden over de vraag of zij voor of te gen dit schap zijn. Aan alle gemeente besturen is medewerking verzocht en van 750 ii 800 gemeenten is tot nu toe antwoord binnengekomen, vertelde de heer Lanting. Dertig gemeenten stellen een stembus en een lokullteit beschik baar. Van de andere gemeenten, die tot nu toe geantwoord hebben, verleent on geveer de helft geen enkele medewer king, de andere helft wil wel een lokali teit verhuren. Een aantal van de weigerende ge meenten voert als motief aan, dat het comité tegen de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie werkt, maar volgens de heer Lanting is het comité het daar niet om begonnen. Het dagelijks bestuur van het land bouwschap heeft aan het bestuur van 't schap een notitie over deze aangelegen heid voorgelegd. Daarin wordt onder meer gezegd, dat de bcdrijfsllohamen rusten up het fundament van de repre sentatieve organisaties van werkgevers en werknemers en dat zulks ook geldt ln geval van opheffing van 'n schap. Zowel voor oprichting als voor opheffing van 'n bedrijfschap moeten de naar het oordeel van de SER representatieve organisaties der betrokken werkgevers en werknemer gehoord worden. Het dagelijks bestuur van hel landbouwschap trekt hieruit de conclusie, dat het houden van een gehei me stemming over het wel of niet wen selijk zijn van het landbouwschap niet past in de opzet van de wet en dat de uit slag van zo'n stemming, hoe deze ook zou zijn. geen enkel rechtsgevolg kan hebben. (ADVERTENTIE) WOENSDAG 7 FEBRUAR11968 583ste STA I SI)TERIJ VIERDE KLASSE f. 20 zijn gevallen op nummers eindigende op: f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: f. 100 zijn gevallen op nummert eindigende op: f. 200 zijn gevallen op nummert eindigende op: f. 400 zijn gevallen op nummert eindigende op: f 1000 zijn gevallen op nummert eindigende op: f. 2000 zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van t. 5000 ia gevallen op het nummer: 060224 Een prije van f. 5000 ie gevallen op het nummer: 077574 Een prije van f. 5000 ie gevellen op het nummer: 016743 Een prijs ven f. 5000 ie gevallen op het nummer: 031808 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 040374 De prije ven f. 10000 is gevsllen op het nummer: 094134 De prijs van f. 20000 Is gtvallen op het nummer: 076630' De prijs van f. 25000 is gevallen op het nummer: 050841 De prijs van f. 50000 ie gevallen op het nummer: 029284 De prijs van f. 100000 is gevallen op het nummer: 054856 Let wel: Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5