jmi Uitvoer aardgas gunstig voor betalingbalans milj HONDA, Mgr. P, Moors van Roermond beslist: Pastoor Miedema moet ontslag vragen BEROEP OP ROME MOGELIJK GROTE MISDRIJVEN GROOT AANPAKKEN Team van speciale rechercheurs Geen politieke activiteiten in kazernes Onze levensverzekering is straks bijna f 4.000,- hoger. en dat kost geen cent méér! PREMIE SPAARPLAN Stijging van 50 tot 200 BMW 1600 tweedeurs: wag™"""6 BMW 2002 Superieure krachtpatser oen mini met toekomst PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 6 FEBRUARI 1968 (Van onze correspondent) •ROERMOND De bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, heeft aan pastoor E. Miedema te Schaesberg la ten weten, dat hij ter oplossing van het bestaande conflict bereid is de pastoor op een andere plaats een pastorale func tie te laten vervullen. Daarbij is als voorwaarde gesteld, dat pastoor Miede ma de verantwoordelijkheid en de be voegdheid van de bisschop ten aanzien van het pastorale beleid in de parochies erkent. Dit beleid wordt mede bepaald door de eigen bijdrage van het parochi eel en dekenaal overleg, in samenspraak met de bisschop. Dit heeft de bisschop in een communiqué meegedeeld. Verder is aan de pastoor gevraagd zijn verkondiging af te stemmen op de inhoud van de Nieuwe Katechismus, die volop de ruimte biedt voor een dialoog tussen geloofsverkondiging en leven. De bisschop erkent van zijn kant de betekenis van een conflict in een groei proces, maar verwacht van de pastoor amende honorable tegenover personen, die door hem ernstig in hun goede naam zijn geschaad. Het aanbod om pastoor Miedema elders een functie te geven, steunt op de overtuiging van de bis schop, dat In Schaesberg ondanks alle goede wil een vruchtbare samenwerking op plaatselijk en dekenaal niveau feite lijk niet meer te realiseren valt. Hoewel de pastoor in principe akkoord gaat met de gestelde voorwaarden, heeft hij geweigerd het aanbod van een pasto rale functie op een andere plaats te aan vaarden. Daarom heeft de bisschop zich gedwongen gezien hem opnieuw te vra gen ontslag te nemen uit zijn huidige functie als pastoor, en wel vóór 20 febru ari. Mocht hij dit niet doen, dan wordt het ontslag hem ongevraagd verleend. De gronden, waarop de bisschop deze beslissing genomen heeft, zijn de vol gende. Hij heeft herhaaldelijk moeten vaststellen, dat de pastoor wezenlijk in gebreke ia gebleven, waar het er om ging zijn parochieel beleid te plaatsen binnen het kader van het bisschoppelijk beleid. Verder heeft mgr. Moors daarbij een fundamenteel gebrek moeten con stateren'in de verhouding van pastoor Miedema tot hem als bisschop. Dit ge dwongen ontslag geeft de pastoor liet recht tegen de beslissing van de bis schop te Rome in beroep te gaan. Het door de pastoor geweigerde aan bod was mede het resultaat van veie be middelingspogingen om het conflict op te lossen en van een groot aantal advie zen, die de bisschop heeft ontvangen. Een groep leken uit Schaesberg, waar onder een lid van de parochieraad en een kerkmeester van de parochie van pastoor Miedema. ontwierp een struc tuurplan voor onderlinge samenwerking van de parochies te Schaesberg. Hoewel de pastoors in principe lot samenspraak bereid zijn. achten zij in de feitelijk ge groeide situatie een reële samenwerking met pastoor Miedema onmogelijk. Tevoren had een groep priesters uit de mijnstreek de bisschop geadviseerd nog een gesprek te hebben met de pas toor. In een bespreking met de dekens en aalmoezenier uit de oostelijke mijn streek werd dit advies ondersteund. De bisschop heeft toen op 23 november jongstleden pastoor Miedema in zijn pas torie bezocht en gedurende enkele uren een rustig gesprek mot hem gehad Daarbij heeft de bisschop herhaaldelijk uiting gegeven aan zijn grote zorg over de situatie en gesproken over zijn ver antwoordelijkheid als bisschop voor de Kerk in het gehele diocees. Tot zijn gro te teleurstelling ontmoette de bisschop bij pastoor Miedema niet de minste nadering. Het verlangen naar een vreedzame oplossing van het conflict, de erkenning van de ijver van pastoor Miedema van zijn pastorale kwaliteiten hadden de bisschop ertoe gebracht om hem on danks bezwaren een nieuwe kans te bie den, onder de genoemde voorwaarden. De bisschop wil ruimte laten voor de ontwikkelingen in de Kerk. Maar hij ziet daarbij de gezamenlijke inzet van bis schop, priesters en leken, op basis van een tesamen gedragen verantwoordelijk heid, als een onontbeerlijke voorwaarde. Pastoor Miedema heeft nog geen beslis sing genomen of hy zUn ontslag zal In dienen of beroep zal aantekenen in Rome. Hij wil eerst het overleg afwachten met de parochieraad. Hij kon evenmin een uitspraak doen of het parochiebestuur een ander standpunt zal innemen dan op 20 oktober 1967. toen de 10 man sterke door vrijwillige verkie zingen tot stand gekomen parochieraad zich achter pastoor Miedema stelde ln diens conflict met de bisschop. De bis schop had pastoor Miedema toen ver zocht per 2ü oktober ontslag te nemen, hetgeen hij weigerde, „omdat zo zei hij, „ik in de eerste plaats pastoor ben van mijn parochie en niet van het bisdom". (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) Majoor mr. J. XV. Buitendijk, die per 1 februari is be noemd tot hoofd van het nieuwe bureau beheer recherche (eerder aangekondigd als bureau bestrijding criminaliteit) van de rijkspolitie, wil het recherche-appa raat van het korps rijkspolitie efficiën ter gaan opzetten. Hij heeft plannen ontworpen, die een betere coördinatie tussen de met het onderzoek naar misdrijven belaste men sen bij de rijkspolitie mogelijk moeten maken. Het is zijn bedoeling, dat in ieder district uit elke groep één of twee man wordt gerecruteerd voor een spe ciaal rechercheteam (vijftien twintig man per district), dat kan optreden als er misdaden van enige omvang zijn ge pleegd. Deze mensen krijgen een spe ciale opleiding als rechercheur, maar ze blijven in hurt groep nörmaal dienst doen, tenzij ze worden „opgetrommeld" voor een grote zaak. Er moet dus reke ning mee worden gehouden, dat ze voor vrij lange tijd uit hun groep kunnen wor den gehaald. De geselecteerde mensen zullen regel matig onderling contact houden, oefenen en samenwerken met de districtsre chercheurs alsmede met nog aan te stellen rechercheurs-officieren, van wie er in elk arrondissement een of twee zullen worden gestationeerd. Als er heel omvangrijke zaken moeten worden op gelost is samenwerking met teams uit andere districten mogelijk. Heel belangrijk vindt majoor Buiten dijk de uitrusting van de speciale teams. Volgens hem zal ieder team zelf over de benodigde equipage moeten kunnen be schikken, omdat het veel te veel tijd kost als men daarvoor steeds mensen van de Koning Winter heeft door middel ran dit bijna grafisch aandoend stukje merk laten weten. dat hij nog niet van plan i» om sich van de troon te laten stoten. Het is een fraai gezicht eo'n wit gespoten stalen ros, dat wel. Maar je moet hem* niet hoeven te gebruiken. technische recherche uit Amsterdam moet laten aanrukken. Majoor Buitendijk legde er de na druk op, dat het bureau beheer recher che geen uitvoerende taak krijgt. De lei ding en uitvoering van een onderzoek en volledig in handen van de betrok ken districtscommandanten, terwijl ook de uit de groepen samengestelde re chercheteams geheel onder hun leiding zullen optreden. Het bureau belast zich uitsluitend met het voorbereiden van de organisatie, het inventariseren van de behoeften en mogelijkheden in ieder district, het opzetten van 'n gedetailleer de documentaire over de bestrijding de misdaad en dergelijke. Het bu- kan ook een „klankbord" zijn voor ideeën uit de groepen of districten. Het werk van majoor Buitendijk, die voorlopig nog niet eens over een eigen kantoortje beschikt, zal voorlopig be staan uit te leggen van contacten met onder meer de 23 districtscommandan ten, de justitie en met de technische re cherche. Het zal nog wel even duren voor al zijn plannen zijn verwezenlijkt, met name de plannen die veel geld kos ten, zoals het verbeteren van de techni sche uitrusting van de teams en het hu ren van een computer voor de verwer king van de gegevens over het onder zoek naar allerlei misdrijven. Voor bet vormen van een „moordbri gade" binnen het korps rykspolitie voelt majoor Buitendijk niet zoveel. In de eerste plaats omdat een dergelijke brigade waarschijnlijk niet het hele jaar door werk zou hebben, in de tweede plaats omdat het hem efficiënter lijkt j het onderzoek te laten verrichten door mensen die ter plaatse bekend zün. „Nog niet haalbaar" noemde hij hetl formeren van rechercheteams uit men-1 sen van de rijkspolitic en de gemeente politie. Wel meent hij. dat realisering i van de plannen die hij nu heeft, een goe de aanloop kan zijn tot het vormen van grotere eenheden. Een intensieve samen werking met gemeentelijke politiekorp sen acht hij trouwens pas mogeijk, als een rechercheur van de gemeentepolitie niet meer te maken krijgt met bijvoor beeld „zomaar" een wachtmeester van de rijkspolitie, maar met een wacht meester. die een speciale recherche-op leiding heeft gehad. Majoor Buitendijk is 44 jaar oud. Hij was van 1962 tot 1 februari van dit jaar commandant van bet district Utrecht van de rijkspo litie. Verbod garnizoenscommandant i UTRECHT (ANP) De garnizoens commandant van Utrecht heeft een ver zoek van het Politiek Jongeren Contact in de Domstad on» in de kazernes dis cussieavonden te organiseren, van de hand gewezen. In verband met liet neu trale karakter van de strijdkrachten wordt volgens de garnizoenscomman dant ook nu nog tedere vorm van poli tieke activiteit binnen de kazerne als minder gewen* beschouwd. Over deze kwestie Is volgens «Je gar nizoenscommandant op het hoogste ni veau beslist. Daarby is overwogen, dal Alles wat wij doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. We betalen nu samen jaarlijks zo'n 500 gulden levensverzekeringpremie en daarom krijgen we straks elk jaar 100 gulden terug van dit natio nale plan. Belastingvrij! Wij gaan het geld gebruiken om onze levens verzekering te verhogen. Dat scheelt maar liefst zo'n 4.000 gulden Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor 0. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (levensverzekeringen, spaar- en effectenbewijzen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken. Borgstellingsfondsen. Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit Iragei I9MRH. JU..den gealeld. Het Politiek .longeren Contact, waar in alle politieke jongerengroepen zijn vertegenwoordigd, heeft zijn bevreem ding over het «landpunt van de garni zoenscommandant uitgesproken Gesteld wordtd a< het Politiek Jongeren Contact Utrecht, door zijn samenstelling een neu trale organisatie Is. Als het dus zijn activiteiten binnen de kazerne zou mo gen ontplooien, zou het geen inbreuk maken op liet neutrale karakter van de strijdkrachten. Tevens Is het P.J.O.U. van oordeel, dat neutraliteit nog geen af zijdigheid hoeft te betekenen. Aangezien kortgeleden het leesverbod In de kazernes werd opgeheven, moet er volgens de politieke Jongeren ook plaats zijn voor een open discussie vla het me dium van eeu Informatieve politieke bijeenkomt!. De garnizoenscommandant is gevraagd wat het accent „nu" ln zijn antwoord betekent. De Jongeren willen weten wanneer d hoogste Instantie dan wei «Je tijd rijp aoht voor dergelijke bijeen komsten. De fractievoorzitters van de Tweede Kamer hebben afschriften ontvangen van de briefwisseling tussen het PJ«C.U. de garnizoenscommandant. BMW heeft de laatste jaren een serie succesvolle modellen uit de fabrieken hij MUnchen laten komen. Voor al deze wagens heelt de BMW 1500 duidelijk „model" gestaan. De 1600 vierdeurs. de 1800, TI. de 2000 en o.a. de 2000 TI hebben vele pun komen met de BMW 1500, welke wagen momenteel feiteiyk voor gezorgd heeft dat deze Duitse fabriek bloeiende periode doormaakt. Nog steeds worden er variaties op de bestaande modellen gemaakt en de 1600 TI is daar een der laatste sprekende voorbeelden van. BMW is weer „in". Ook in Nederland en door de introduc tie van de BMW 1600 2-deurs heeft men ook de kopers onder bereik, die een wagen onder de tienduizend gulden ;en. En juist voor deze categorie automobilisten komt de BMW 1600 2-deurs goed te pas. Het is een wagen met prestaties en eigenschappen van GT, maar die daarnaast ook nog het komfort biedt van een gerieflijke personenwagen. De BMW 1000 2-deurS (u begrijpt na tuurlijk al dat deze wagen ditmaal het onderwerp van onze roadtest is) voorziet zeker in een behoefte, alleen zullen de passagiers, die op de achterbank moeten plaats nemen nog wel eens klagen het ruimtegebrek. Maar de man of de vrouw die een wagen wil bezit ten met prestaties die gelijk liggen met die van bijv. de BMW 1800 TI komen bij het goedkoopste model uit het BMW-programma volledig aan hun trekken. MOTOR: De watergekoelde viercilinder lijnmotor, die voorin is geplaatst, ge draagt zich bijzonder soepel en heeft uitstekende trekkracht in lage toerentallen. De krachtbron van deze 2-deursversie is in wezen gelijk ge bleven aan de 4-deursmotor, maar door een andere cilinderkop te gebruiken werden in vergelijking met de 4-deurs 3 pk's gewonnen. De 1573 cc motor levert bij 5800 omw/min. een maximaal vermogen van 96 SAE pk. Het motor geluid is niet hinderlijk, terwijl de wagen ook onder de moeilijkste om standigheden vlot start. TRANSMISSIE: In de volledig ge synchroniseerde vier-versnellingsbak zijn welhaast ideale verhoudingen te, vinden. De vloerschakeling werkt licht maar wel wat indirect. De Poi-sch^-, synchronisatie doet zijn werk feilloos. Het koppelingspedaal vereist slechts weinig pedaaldruk. De schakelmomen ten zijn: 1ste 0-45 km'u; 2de 0-95 km/u; 3de 15-145 km/u; 4de 30 km'u naai de top. In stadsverkeer is vierde ver snelling goed bruikbaar. R0AD TEST ACCELERATIE: De 1600 2-deurs behoort in zijn klasse tot de snelste wagens. Het lage specifieke gewicht van 920 km draagt hier belangrijk toe bij. De chronometer noteerde de vol gende tijden: 0-40 km/u in 2.2 sec.; 0-60 km u in 4.6 sec.; 0-80 km/u in 7.5 sec.; 0-100 km km/u in 12.1 sec.; 0-140 knv'u in 28.7 sec. De topsnelheid bedroeg 169 km/u. Snelheidsmeter wijst dan 176 km'u aan. BESTURING: Over het algemeen ge nomen neutraal karakter, overgaand in een lichte mate van overstuur. De be sturing is vrij licht en direct. Draai- cirkel: 9.6 meter. WEGLIGGING: De vier onafhanke lijk opgehangen wielen dragen sterk bij tot een opvallend goed weggedrag. Alleen boven de 130 km'uur is iets te merken van zijwindgevoeligheid. In snel genomen bochten heeft de achter as nogwel eens de neiging om te gaan dribbelen, maar dat is heel eenvoudig te corrigeren. De carrosserie helt in snel genomen bochten slechts weinig VERING: Door de wat stugge vering worden de oneffenheden van het weg dek bij lage snelheden nogal sterk doorgegevèn. Maar tijdens een lange rit is het veercomfort boven alle lof verheven. REMMEN: Voor schijfremmen, achter ,,troBW)ftlr#mmeo. De pedaaldruk is nogal aan de hoge kant, waardoor dosering van de remmen niet altijd even gemakkelijk is. De remweg is relatief kort. werkt. Doordat er hoegenaamd ge „dode hoeken" in zijn, is het zicht i alle kanten goed. De contouren var wagen zijn vanaf de bestuurdersposit duidelijk waarneembaar. Ruim bomer bagageruimte met reservewiel reedschap onder de kofferbodem. Len te carrosserie: 423 cm; breedte 159 i hoogte 141 cm. KOMFORT: De gescheiden voorstoeli van iets mindere kwaliteit als r BMW gewend zijn, zijn matig en tijdei het rijden lastig verstelbaar. Als i de voorstoelen in de achterste star I zet en dit doet men vrij snel do het nogal ver uitstekende stuurwiel - dan blijft er weinig beenruimte vo« de passagiers op de achterbank Ook de hoofdruimte valt op deze pla;, sen tegen. In het interieur heeft nu veel opbergruimte: kaartenbak op cardantunnel, tassen in rugleuningc: handschoenenkastje en een „tafel" op het dashboard zorgen t dat men alles dicht bij de hand k.: hebben. De drie ronde klokken in Ir dashboard zijn duidelijk afleesbaar. D ventilatiemogelijkheid is ruim voldoci. de en de kachel heeft een grote capac: teit. Jammer dat de ruitewissers sleclv zo'n klein deel van de voorruit bi strijken. Windgeruis is niet hinderlijk BENZINEVERBRUIK: Boven de 1 kmAl stijgt het verbruik bijzondc snel. Tijdens rustig gereden trajectei 1 15.6 tijdens snol traject 1:8.: Gemiddeld verbruik tijdens testperiode 1 10.1. PRIJS: BMW 1600 2-deurs is 9.65o| (inclusief stuurslot, achteruitrijlampcol elektrisch klokje en o.a. aanstekeij I Extra voor kunstlederen bekledic| 175.- CONCLUSIE: De BMW 1600 2-dedJ is een wagen die de sportieve automi bilist volledig aan zijn trekken Ia.« komen. Men moet echter wel de bef1 perkte bewegingsvrijheid voor ev tuele passagiers op de achterbank i uit het oog verliezen. Deze 2-deurs-| uitvoering is een geheel aparte auto, diJ alleen uiterlijk veel met de grotere! types gemeen heeft. Er zijn uitzonder-I lijke prestaties mee te leveren. Eén van dr nieuwe modellen, getoond op de Automobielsalon te Brussel, was de BMW 2002. Deze wagen heelt de carros serie van de 1600, maar is nu nog sterker en technisch nog opmerkeiyker geworden. Met dit nieuwe model hoopt BMW' tegemoet te komen aan de eisen van deze tyd: een compacte automobiel, die men gemakkelyk kan parkeren en die door zyn krachtige 2-litermotor geschikt is voor soepel rUdcn in het stadsverkeer en voor snel rijden op de grote verkeers wegen. De 2002 levert superieure prestaties: hij accelereert in 10.9 sec. van 0 tot 100 km per uur en heeft een topsnelheid van 170 km per uur. Het maximumvermogen is maar liefst 113 PK bij 5800 toeren per minuut. De bochfvastheid is groo: ddor de stabilisatorstangen voor en achter en de op hogert prestaties afgestemde schokbrekers en vering. De BMW 2002 heeft een viercilinder viertaktmotor met vijf maal gelagerde krukas. De cilinderinhoud is 1990 cc. Verd een voetrem met rembekrachtiging; vóór zclfinstellend schijfremmen, achter trommelremmen. De 2002 heeft even-I als de 1600 twee portieren. Voorin heeft de wagen twee al-1 zonderlijke slaapstoelen, terwijl óe breedte op schoudei-S hoogte voorin 130 cm is. Achter is deze breedte 127 cm. Hel gemiddeld brandstofverbruik is 1 10. De prijs bedraag I 10.975 gulden. (Va DEN HAAG oris jaar bedroeg hel positieve effect van de aardgaswin ning op ilr betalingsbalans 350 miljoen gulden. Voor dit Jaar stelt liet centraal planbureau het positieve effect op 650 miljoen gulden. l»e grotere uitvoer \au aardgas zal de betalingsbalans gunstig beïnvloeden. irdga! zal dit De export belangrijk toenemen. In hl namelijk de hoofdleiding voor de uit voer naar België en Frankrijk gereed gekomen. Aangenomen wordt, dat de uitvoer zal stijgen van een miljard ku bieke meter (50 miljoen gulden) in 1967 tot vier miljard kubieke meter (200 miljoen gulden) in 1968. De binnenland- se afzet zal eveneens sterk omhoog gaan namelijk van vier miljard kubieke me- ter in 1967 tot tien miljard in 1968. Dei totale aardgasproduktie zal daarom in dit jaar op 14 miljard kubieke meter ko-l Bij de raming van bet gunstig effect dei aardgaswinning op de betalingsba lans is geen rekening gehouden met enkele negatieve effecten van enkele honderden miljoenen guldens, die kun- nen ontslaan door de vereiste investe ringen in het aardgasnet en door een (versnelde) inkrimping van de kolen- .-II cokesuitvoer Het centraal planbu- ieau gaat ervan uit, dat een verdere daling van de kolenproduktie van acht tot /even miljoen ton dit jaar waar schijnlijk is Het aardgasverbruik zal dit jaar het verbruik v an kolen gaan overtreffen. In j het totale verbruik van primaire ener-! gie zal het aandeel van aardgas 22 per- cent bedragen tegen ongeveer 20 per- cent bedragen tegen ongeveer 20 per-1 jaar bedroeg het kolenaandeel in het j totale energieverbruik nog 23.8 percent tegen 15.3 percent gas. rijdag begrafenis van G. de» Brabander AMSTERDAM (ANP) De dichter Gerard den Brabander, die zondag op 67-jarige leeftijd in Amsterdam is over leden, zal vrijdag 9 februari 's middags om twee uur op de begraafplaats Zorg vliet in de hoofdstad ter aarde worden besteld. Grote bclanstelling op de Autosalon voor de Honda N-360, de Japanse te genhanger van de Austin-Scven en dc Morris Mini. In Japan U dit wagentje in de korte tijd van zijn beslaan enorm populair geworden: er worden 20.000 exemplaren per maand geproduceerd. Ondanks zijn geringe buiten-afmetin gen 3 meter lang biedt dr Hon da Mini toch nog veel binnenruimte, zodat er plaats genoeg is voor vier volwaasenen. Hei motortje met zijn 354 cc levert maar liefst 31 pk bij 8500 toeren per minuut en haalt een topsnelheid van 115 kra/u. Het benzi neverbruik is miniem, namelijk één liter op ruim 22 km. Parkeerproblemen kent deze Honda niet met zijn draaicirkel van 4.40 me ter Praktische gadgets zijn een ver- zinkholte voor de radio-antenne, die in de linker portierstij] is aangebracht en het in de deurstijl vergrendelde tankdeksel, dat onmogelijk is te ope nen als de wagen geparkeerd staat De prijs in België is nog geen 37001 gulden, zodat te verwchten is, dat de- /.e Mini ook in ons land voor minder dan 4000 gulden op de markt zal ko- Eveneens in Brussel te zien was de Honda Mini N-600. Zo op het eerste ge zicht net zo klein als do N-360, maai bij nadere inspectie toch 10 cm langer en 2 cm lager Het motortje met zijn 598 cc ontwikkelt 45 pk bij 6600 toeren per minuut en heeft een topsnelheid ('t is bijna niet te geloven) van 135 km/u. Dit model is verder uitgerust met een gescheiden remsysteem. Wanneer deze wagen op de Nederlandse markt gebracht wordt is niet bekend. D<- prijs in België bedraagt ruim 4200 gulden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 6