Transport van gevaarlijke ampullen gaat niet door MR. KLAASESZ EN BURGEMEESTERS WILLEN GEEN TOESTEMMING GEVEN 175 jaar Peltenburg Industrieschap de Grote Polder Bespreking Leidse Cabarets tegenover elkaar OUD TESTAMENTISCHE VONDSTEN IN 17 KISTEN VAN JORDANIË NAAR LEIDEN Bij tientallen aanrijdingen één licht gewonde Installatie van nieuwe raadsleden ONBEKENDE PLUNDERT GIROREKENING VAN OEGSTGEESTENAAR LEEG UW MENING NIEUWE DRANKWET BEHOEFT SLECHTS ENKELE AANVULLINGEN Gekalmeerde dame liep lichte hersenschudding op DRIE WINKELS IN VOORSCHOTEN KREGEN „BEZOEK" LEIDSE AGENDA PUNT Marktberichten PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 6 FEBRUARI 1968 WIJ WILLEN GEEN TWEEDE SHELL Het transport van de waarschijnlijk zeer gevaarlijke ampullen van Leiden naar Diemen dat in de nacht van zaterdag op zondag a.s. zou plaats vinden en waarover wij zaterdag reeds uitvoerig berichtten gaat (voorlopig) niet door. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, en de burgemeesters van de gemeenten, waardoor de brandweerwagen met de glazen ampullen onder politie bewaking zou rijden, hebben geen toestemming tot het vervoer willen geven. „Een tweede Shell" is de gedachte, die bij de overwe gingen op de achtergrond speelt. Enkele tientallen dicht gesmolten glazen ampullen liggen, naar wij reeds mededeelden, te wachten op verwij dering uit het anorganisch-fysisch labo ratorium van de Leidse Universiteit aan de Hugo de Grootstraat, dat moet verhuizen naar het chemiecomplex aan de Wassenaarseweg. De ampullen wer- Het 175-jarig bestaan van de fa. Pel tenburg, dat gistermorgen werd ingezet met de koninklijke onderscheiding van de heer P. Mooten wegens zijn 40- jarig dienstverband, is gistermiddag en gisteravond voortgezet. A. C. Mulder en zijn echtgenote kwa men gelukwensen, werd gevolgd door een borreluur, waarin namens de heer A. J. A. de Vrind, bedrijfsleider, het personeelscadeeau werd aangeboden: een sieropt voor de tuin. De festivitei ten rond het 175-jarig bestaan van de fa. Peltenburg - ook het 30-jarig be staan van hel Alphens filiaal werd gis teren gevierd - werden besloten met een diner en een feest, dat tot circa 1 uur duurde. De heer M. A. van Aken (PvdA) heeft gisteravond ln de raadszitting aan de voorzitter gevraagd, wat de mening is van het college van b. en w. over de uit gebrachte nota over het industrieschap de Grote Polder. De burgemeester deelde daarop mede, dat deze mening zo spoe dig mogeiyk aan de raad zal worden kenbaar gemaakt. Maar, zo zei hy, dit moet men niet binden aan een termijn van b.v. twee maanden. Weth. Harmsen vulde nog aan, dat op het ogenblik hard wordt gewerkt aan een zo breed moge- ïyke voorlichting met betrekking tot de ontwikkeling van het industrieschap. den in de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers achtergelaten die in het laboratorium in de oorlogsjaren proe ven hadden genomen. Voor een deel is de samenstelling van de inhoud der ampullen onbekend. Aangenomen moet worden, dat deze voorwerpen zeer explosieve gassen bevatten. De com missaris der koningin en de betrokken burgemeesters (o.a. van Diemen) wa ren dezer dagen gealarmeerd door en kele krantenberichten over 't transport naar de bunkers bij Diemen, waar de ampullen zouden worden opgeslagen of onschadelijk gemaakt. De autoritei ten wilden verder niet meer akkoord gaan met het voorgenomen vervoer. Thans is besloten, de niet-explosieve onderdelen van de ampullenvoorraad die in de kiuis ligt opgeslagen zo als mosterdgas en fosfor ter plaatse onschadelijk te maken. Overigens zou de voorraad stoffen, die men niet heeft kunnen identifi ceren, niet in zijn geheel een erfenis zijn van Duitse geleerden, die in de oorlog proeven hebben genomen in het laboratorium. Bij de ampullen, waar van in de loop van de tijd de etiketten verloren gegaan zijn, zouden ook stof fen aanwezig zijn, die ontwikkeld wer den door een Leidse hoogleraar, die zich voor de oorlog heeft bezig gehou den met strategische oorlogvoering. Eind van deze week heeft een be spreking met de provinciale autoritei ten plaats om uit te maken waar de gevaarlijke stoffen naar toe moeten en wanneer dit moet gebeuren. De ope ratie staat onder supervisie van ir. M. Cats, hoofd van de veiligheidsdienst van de Leidse Universiteit. Volgende week woensdag 14 februari zullen de twee „concurrerende" Leidse cabaretgroepen, t.w. het Leids Zolder cabaret en het Nieuw Leids Studenten cabaret tezamen optreden in de Schouwburg. Dit gezamenlijke optre den, waarbij ieder gezelschap zijn eigen programma brengt, vangt aan om 20.00 uur. Ontraadselen teksten moeilijke taak Dokter C. R. Zijerveld te Voorschoten ten grave gedragen Gistermiddag is te Voorschoten op de begraafplaats „Rosenburgh" 't stof felijk overschot ter aarde besteld van dokter C. R. Zijerveld, oud-directeur van de Gem. Geneeskundige Dienst te Leiden. In de aula werd het woord gevoerd door dr. A. in 't Veld, oud- inspecteur van de Volksgezondheid in Noord- en Zuid-Holland, die sprak als vriend en collega. Dr. In 't Veld had destijds met dokter Zijerveld samen gewerkt in het eerste district van schoolartsen in Nederland, een team waarin vijf artsen samenwerkten. Dokter Zijerveld was een man met vele gaven van hoofd en hart, een harde werker ook, aldus de heer In 't Veld. Het grootste falen van de over ledene was, dat hij meende niet ge noegd te doen voor anderen. De absoute bij de baar werd ver richt door een zoon van dokter Zijer veld, de missionaris J. P. Zijerveld, die voor vakantie en studie uit Chili naar Nederland is gekomen. Van de gelegenheid tot condoleren werd door zeer velen gebruik gemaakt. Aanwezig waren o.m. dokter J. G. Bazuin, directeur van de Gem. Genees kundige en Gezondheidsdienst te Lei den, vertegenwoordigers uit kringen van de GG en GD, de heer W. A. Kosten, onder-commandant van de Leidse Brandweer, en vele oud-colle gae. Deken W. P. M. Haring was o.m. des morgens aanwezig bij de uitvaart dienst die in de St.-Antoniuskerk in Leiden zuid-west werd gehouden, zo als wij in onze editie van gisteren reeds berichtten. Tussen gistermorgen en vanmorgen heeft de Leidse politie handenvol werk gehad aan allerlei kleine aanrijdingen. Het waren er nu welgeteld 24 in totaal. De materiële schade is over het alge meen zeer beperkt gebleven. I)lt kwam vooral door de gladheid, dan rijdt men niet zo hard. Slechts één keer werd persooniyk let sel toegebracht. Toen gisteravond om negen uur een 15-jarige jongen uit Lei- muiden plotseling, zonder op het verkeer te letten, op de Hoge Ryndyk de weg overstak kon een personenauto, bestuurd door een -11-jarige Leidenaar, hem niet meer ontwyken. De jongen werd met een rechter beenbreuk door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Dankzy de onderhandelingen van de heer J. B. M. Otker, directie-medewerker van de Nederlandse organisatie voor Zulver-vvetensehappeiyk Onderzoek, be vinden zich thans de gegevens van de ln 1967 nieuw ontdekte bron voor de uitleg van het Oude Testament ln de Palestyn- se oudheidkamers ln Lelden. De bewuste gegevens werden gevon den door dr. H. J. Franken, lector ln de Palestynse Archeologie aan de Rijks universiteit in Leiden toen hy het vorige jaar met zijn medewerkers de opgra vingscampagne voortzette van de ruine heuvel (Tell) van Delr Alia, het Ara bische woord voor het hoge heiligdom. Deze Jordaanse tempelberg heeft bestaan van circa 1600 voor Christus tot onge veer de vierde eeuw voor onze jaartel ling, dat wil dus zeggen gedurende de grootste tijd, dat het Oude Testament ontstond. Het heiligdom behoort tot stammen van veehouders, die leefden in het gebied, dat aan de stammen Ruben, Gad en half-Manasse was toegewezen. In de opgravingscampagne van 1967 werd een deel van het heiligdom opge graven, dat gebouwd werd in het begin van de Perzische tyd (onmiddeliyk na de ballingschap) en dit heiligdom bleek door een aardbeving totaal verwoest te zyn. Daaraan was Het te danken, dat fragmenten van een op een muur ge schreven tekst bewaard zyn gebleven. Een eerste indruk van het onderwerp van deze tekst, die geen bybelse is, was, dat men hier te maken had met gods dienstige aanwijzingen voor de gelovigen die de tempel bezochten. Teksten en inscripties De vondsomstandigheden wezen erop, dat dit heiligdom bestond onafhankeiyk van dat ln Jeruzalem. Behalve de tekst op de wand zyn Inscripties gevonden op aardewerk en steen en één daarvan is geschreven in een onbekend schrift, dat niet verward moet worden met het eveneens In Deir Alia gevonden onbe kende schrift op kleitabletten, welke da teren uit de dertiende eeuw vóór Chris tus. Bij zyn terugkeer naar Nederland ln april 1967 had dr. Franken deze vondsten achtergelaten ln het Palestine Museum ln het nu bezette deel van Jor- Om te weten te komen of de opgra- vingscampagne van dr. Franken gezien de huidige situatie in het Nabye Oosten dit jaar zou kunnen worden voortgezet, verzocht het bestuur van de Nederland se Organisatie voor Zuiver-Wetenschap- pelijk Onderzoek de heer Otker eens poolshoogte in het Jordaandal te gaan nemen en de mogeiykhéid te onderzoe ken om de bovengenoemde vondsten ter bestudering naar Nederland (Leiden) te krygen. De heer Otker, die in november 1967 naar Deir Alla vertrok, werd daar naar hy het ANP vertelde met buitengewone gastvryheid door de plaat- seiyke bevolking ontvangen. Gevaarlijke toestand Sprekende over de huidige toestand van de ruïne-heuvel, zei de heer Otker, dat daar thans op bepaalde plaatsen mangaten ln worden gegraven met het oog op een eventuele beschieting door de Israëliërs. Ten behoeve van de Nederlandse op gravingscampagnes is de „Teil" van het beginne af aan bewaakt. De bezittingen van de Nederlandse expeditie bestonden onder andere uit instrumenten en ge reedschappen en vertegenwoordigden 'n waarde van ƒ80.000. Nooit is uit dit huisje ook maar één voorwerp gestolen. Om de bewuste vondsten naar Neder land te krygen, moest de heer Otker mi uzelf sprekend gaan confereren In het Israëlische gedeelte van Jeruzalem en wel met- dr. Avraliam BIran. de direc teur van het departement van oudheden aldaar. Deze besprekingen hebben er toe I geleld, dat onze landgenoot vergunning kreeg de voor de oud-testamentisehe wetenschap zo belangrijke vondsten die zeventien kisten vulden In de bagageruimte van het vliegtuig naar Nederland te nemen. Ontpuzzelen echtgenote, mevr. C. A. Franken-Bat- tershill, de in het begin genoemde tekst, van fragmenten op een muur wer den gevonden, zal reconstrueren. Vooral zal echter dienen te worden onderzocht of de inkt „licht-echt" is en zo dit niet het geval mocht zyn, dan zal het schrift, dat misschien Aramees ls, eerst ge fixeerd moeten worden. Het lezen vertalen van de diverse fragmenten is toevertrouwd aan dr. J. Hoftyzer, e medewerker van prof. dr. T. Jansma. Dr. Franken zei een sterk vermoeden te hebben, dat de bewuste tempel groot nomaden-heiligdom is geweest, dat ons confronteert met de godsdienst de zer stammen en enigszins te vergeiyken is met de door Jozua aangetroffen „steenkring" (gilgal). Naast dit onderzoek zullen dr. Fran ken en zyn medewerker J. Kalsbeek zich bezighouden met de bestudering van vondsten uit de ruïnes van een middel eeuws Arabisch dorpje, welke verleden jaar aan het licht zyn gekomen. Deze vondsten heeft onze landgenoot reeds in 1967 mee naar Leiden genomen, toen het gouvernement van Jordanië ze hem alle als bruikleen voor studiedoeleinden afstond. Gisteravond zijn de twee nieuwe raadsleden J. A. van der Horst (PvdA) en T. Amptmeyer (PSP) beëdigd en ge ïnstalleerd. De heer Van der Horst kwam als een oude bekende in zyn fractie te rug, de heer Amptmeyer maakte een eerste beurt en kreeg meteen het ge voel niet geheel en al welkom te zyn. Hy werd ln drie raadscommissies benoemd, maar steeds stemden ongeveer 20 raads leden blanco. De heer Amptmeyer, wiens volgelingen de publieke tribune ln gro ten getale bevolkten, was verder in styi. Hy onderscheidde zleh van zyn collega's die er ln nette pakken by zaten door een hooggesloten oranjetrul. Het overiyden van de commandant der Leidse brandweer, de heer S. W. Ha- gedoorn, werd door de burgemeester her dacht. De heer Van der Willigen noemde het een heel grote slag voor de gemeen te, „dat deze voortreffeiyke dienaar ons ontvallen is". De burgemeester zei te hopen, dat de Leidse beroepsbrandweer in de geest van de overledene verder zal gaan. Alle agendapunten werden op de verkeersnota na zonder op- of aar- merkingen door de raad goedgekeurd. BENOEMINGEN DOOR DE LEIDSE RAAD Door de Leidse raad werden benoemd als lid van de Commissie voor de Sport en Jeugdzaken (vacature W. J. J. Pom- pe) Th. H. Nljssen; als lid van de Com missie Civiele Verdediging (vacature M van Aken) G. Ph. Hewitt, als lid van de Commissie voor de Openbare Werken (vacature dr. S. J. Roorda) W. G. den Dubbelden, als lid van de Commissie de Personeelszaken (vacature J. Baaren) L. F. Molle, als lid vt Commissie voor de Geneeskundige- en Gezondsheidsdienst (vacature L. F. Mol- mevr. C. A. Kerling-Slmons, als lid de Commisie voor de Financiën (va cature W. G. den Dubbelden) J. van Baaren, als lid van de Commissie voor de Rekeningen (vacature W. G. den Dubbelden) idem. als lid van de Rechts kundige Commisie (vacature mr. M. L. Kuyt)) J. A. v. d. Horst, als lid van de Commissie voor de Gemeenteiyke Ar chiefdienst uit de leden van de gemeen teraad (vacature M. van Aken) idem, als lid van de Commissie voor het Stede- ïyk Museum „De Lakenhal" uit de leden van de Gemeenteraad (vacature mi Li Kuyt) F. Gransch, als lid vai Commissie Civiele Verdediging (n tura drs. G. J. de Bruyn) H. Amptmeyer (21 stemmen blanco), als lid vai Commissie voof de dienst voor Kasbe heer en Kredietwezen (vacature drs. G. J. de Bruyn) idem (20 blanco), als lid van de Commissie voor de Reinigings- en Ontsmettingsdienst (vacature drs. G. J. de Bruyn) idem (19 blanco), als eerste waarnemend voorzitter van de Commis sie voor de Beroepschriften de heer M. L. Kuyt, twee leden uit de leden va gemeenteraad tot lid van de Commissie voor de Beroepschriften J. A. v. d. Horst en J. C. Elsgeest, als lid van de Raad van Beheer van de Sportstichting H. Gys- man, als hoofd van de Prof. van Leeuwschool (openbare ulo aan de Van den BrandeleTkade) J. W. Hardewyn. Administrateur adviseert Universiteit van Quito Op uitnodiging van de UNESCO zal aan het eind van deze week de heer G. Th. W. de Vos, administrateur de Leidse Universiteit, voor een bezoek van drie maanden naar Quito vertrek ken. Hy zal in de hoofdstad van Equa- dor de Centrale Universiteit van advies dienen by de administratieve opbouw van haar landbouwkundige en dierge neeskundige faculteiten. BOLLENSTREEK JONGEREN GAAN VOETTOCHT HOUDEN Enige jongeren in Noordwykerhout hebben het initiatief genomen om in de Vastentyd een nachteiyke voettocht te organiseren en wel ln het laatste week einde van maart a.s. Men komt dan op de zaterdagavond tegen negen uur In een ruime hal- byeen om gezamenlijk enige songs te zingen. Na een korte In leiding op het gespreksonderwerp gaan de deelnemers in kleinere groepen op pad langs een van te voren aangegeven Onderweg zal met elkaar gesproken en gediscussieerd worden. De tocht zal in zijn geheel twee A drie uur duren. Ongeveer één uur 's nachts hopen de deelnemers elkaar weer in de hal terug te zien, waar in een forum de resultaten van het nachteiyke gesprek naar voren zullen komen. Daarna wordt de Eucharis tie gevierd in een aangepaste styi. Op het ogenblik zyn de jongelui bezig con tactadressen in de Bollenstreek te zoe ken om het plan tot uitvoering te bren gen. Alle jongelui boven de 17 jaar zullen aan de tocht kunnen deelnemen en voor de bestrijding van de onkosten zal slechts een kleine bydrage worden ge vraagd. Het contactadres voor Noordwyker hout is: kapelaan M. Jagerman, St. Vlc- torlaan 1, Noordwykerhout. TENTOONSTELLINGEN Van 15 jan. tot 18 febr. zal in de La kenhal een tentoonstelling worden in gericht van „De vijftig best verzorgde boeken van het jaar 1965". In het Academiegebouw aan het Ra penburg 73 exposeert vanaf half januari Jaap Nanninga schilderyen. Tot 16 febr. Tot en met 1 febr. in Galerie v. d. Vlist werken van Frits van Eeden. Nonchalance van postbesteller Nonchalance van een PTT-bestelIer is er de oorzaak van dat de heer H. J. Scheuer, M. P. Tromplaan 144 in Oegstgeest zijn saldo bij de Postcheque en Girodienst met sprongen heeft zien dalen. Wat is namelijk het geval? Drie weken geleden werden bij de Oegst- geestenaar twee boekjes met in totaal 100 nieuwe girokaarten bezorgd. De kaarten werden echter niet zoals ge bruikelijk is in de brievenbus gede poneerd maar erop. Nu „ontfermde" er zich iemand anders over, die ter stond inkopen deed. De heer Scheuer, die van de bezor ging van de girokaarten niets afwist, maar wel zijn tegoed danig zag ver- MR. OUT KANDIDAAT RECHTER TE ROERMOND Mr. N. J. Out, griffier en kanton- rechter-plaatsvervanger aan het Leids kantongerecht is voorgedragen Voor de vervulling van een vacature van rechter in de Arrondissementsrechtbank te Roer mond. Kandidaat voor deze functie is ook mr. J. L. M. Ürlings te 's Hertogen bosch. Zoals wy reeds eerder berichtten is mr. Out ook kandidaat voor de va cante functie van rechter te Alkmaar. AMATEURISTISCH Leiden, 5 februari. De anonieme recensie „Kleines Theater uit Bad Godesberg met Die Physiker in Leidse Schouwburg" (De Leidse Courant 3-2-'68) heeft één vraag by my opgeroepen. Ik moet vooropstellen, dat ik wél dit gezelschap dit stuk heb zien spelen, maar niet op 2 februari in de Leidse Schouwburg. Het is niet uitgesloten, dat het gezelschap vrydag jl. minder goed Drm was dan toen ik het zag wer ken. Het is mogeiyk, dat de toeschou- rumoerig waren, omdat er minder goed gespeeld werd (het kan ook zyn. dat er vanwege het rumoer minder goed gespeeld werd). Hoe het ook zy, het is niet uitgesloten, dat ik de geachte re censent (e) met myn woorden onrecht ga doen: men kan immers niet ver wachten, dat hy (zy) bij de beoordeling met andere voorstellingen, dan die hy (zy) heeft gezien, rekening houdt. Maar het is niet juist, dat door één voorstelling, die eventueel minder goed uitgevallen of ingeslagen is, de naam van een hardwerkend gezelschap wordt aangetast. Stel. dat de voorstelling in Leiden werkelijk minder goed was. Het is mogeiyk. Dan is het de plicht van de recensent, fouten aan te wijzen. Maar hij moet zich ervan bewust zyn, dat iedere beoordeling subjectief is. Wat de ene criticus goed vindt, vindt de andere misschien slecht. André Rutten prees „Kleines Theater Bad Godesberg" om zijn voorstelling van „Die Physiker" i „De Tyd, 22-l-'68André Rutten 1p een man, die heel wat toneelstukken heeft gezien en zyn mening niet ver bloemt. Maar nogmaals, André Rutten zag het stuk ln Amsterdam op 20 ja nuari. En mynheer (of mevrouw) X van de Leidse Courant heeft recht op een eigen mening. Alleen als men verbeet een menin» met argumenten te staven, schiet men tekort Het viel mij op, dat in de re censie geen enkele koncrete tekortko ming in de voorstelling wordt gesigna leerd. „Het stuk werkt het best als men het al kent", schreef André Rutten. Van een grote kennis van het stuk heeft de recensent!e) geen blijk gegeven: De inrichting, waarin de drie physici ver pleegd worden, Is niet klein en telt veel meer patiënten dan deze drie. o.a. de hele familie van de directrice. Dat de natuurkundigen om hun pose by te zet ten „af en toe een verpleegster ver moorden" geeft de situatie van het stuk vertekend weer: zeker in het geval van Möblus, waar geen sprake is van moord, maar van een offer dat gebracht wordt om de mensheid als geheel te redden: Monica wil hem immers ertoe brengen, zyn levensgevaariyke uitvindingen te publiceren. Weliswaar gebruiken de inspecteur en de directrice aan het begin van het eer ste en tweede bedrijf nagenoeg dezelfde tekst, maar men kan dit geen repetitie noemen. Het is biykbaar niet opgeval len, dat „de rollen omgedraaid zyn", dat b.v. in het eerste bedrijf de inspec teur steeds het woord „moordenaar" ge bruikt en in het tweede de directrice. Of dat alleen aan de spelers lag? In- de samenvatting van de inhoud van het stuk gaat de recensent (e) ook geheel voorby aan de ironie, dat de psychiatrice krankzinnig wordt en naar de wereldheerschappij grijpt en dat de drie wyste mannen van de wereld in een inrichting zitten opgesloten. Of dat al leen aan de voorstelling lag? Ik citeer een zin uit de gewraakte recensie: „Het stuk werd door DUrren- matt zelf een komedie genoemd. Het is dat echter beslist niet. Een satire zou het kunnen zyn en dat lag zéker ln de bedoeling van de schrijver maar het kwam er gewoon niet uit". Afge zien nog van 't feit, dat de recensent (e) zichzelf tegenspreekt („zou het kunnen zijn" „lag zéker") Djkt het erop, dat hij (zy) niet goed raad weet met het stuk: is het nu een komedie, een trage die, een satire of een paradox? Welnu, het is een tragikomedie en dat is paradox: iedere moderne kome die ls noodzakeiykerwys een tragikome die (d.w.z. ofwel een tragedie die „goed afloopt" ofwel een komedie die „slecht afloopt"): onverdeelde vreugde is in een wereld wier bestaan door atoom bommen bedreigd wordt, niet meer mo- geiyk. Fr. Dürrenmatt heeft aan zijn stuk opmerkingen toegevoegd: 21 Purk- te zu den Physikern". Punt 1 luidt: „Ik ga niet van een stelling, maar van een verhaal uit", punt 6 luidt: „Dra gers van een toneelhandeling zyn men sen". Als men dit voor ogen houdt: dat het karakter van het stuk tragikomisch is, dat het om mensen gaat en niet om een stelling, kan men een andere speel- trant verwachten dan bij een bytende, maar in wezen vrijbiyvende satire. Dat de recensent (e) „die Physiker" ondanks alles een „uitstekend stuk" vond, is fijn. Maar wét was nu eigen lijk amateuristisch, om niet te zeggen dllettanistlseh. De voorstelling of de re censie? Dat is de vraag die bij my rees. Naschrift redactie: De voorstelling was ons inziens dilet tantisch. Het stuk was als tragikomedie (eerste deel komedie, tweede deel over wegend tragedie) uitstekend. Het is zeer wel mogeiyk dat voorstellingen in andere gemeenten (c.q. schouwburgen) beter verliepen, maar een goede toneel groep heeft genoeg zeggingskracht om zelfs een uit scholleren bestaand pu bliek onder zyn Invloed te brengen en laat zich zeker niet van de wijs bren gen, Fouten die gemaakt werden zyn aan gewezen: 1) kwalitatief onder de maat blijven van het spel; 2) toneelgroep (als groep duaniet bekwaam genoeg; 3 dat (zie 2 met uitzondering van de rollen Möbiua en de paychiatrice het spel uiterst dilettantisch werd gebracht. minderen door de aankoop van o.m. een bandrecorder t.w. van 225.- en kleren t.w. van 200.-, waar hij totaal niets van afwist, stelde de girodienst van deze merkwaardige gang van za ken op de hoogte. Terstond werd diens rekening geblokkeerd nadat echter al een bedrag van ruim 700.- door de „vinder" was besteed. De Girodienst heeft de heer Scheuer nu in principe toegezegd dit bedrag te vergoeden. De schade zou dan wel voor rekening komen van de zaken waar de bedragen frauduleus werden uitge schreven. Intussen speurt de postale recherche naarstig naar de onbekende, die op zulk een unieke en goedkope wijze zijn inkopen doet. OEGSTGEEST In verband met de inwerking treding van de nieuwe Drank- en Horecawet heeft het college van b. en w. van Oegst geest een ontwerp voor een nieuwe plaatseiyke verordening voorgelegd aan de gemeenteraad. In de toelichting gaan b. en w. de verschillende punten van de nieuwe wet na en toetsen aan de plaatse- iyke situatie. Ten aanzien van de nieuwe eisen, die gesteld worden aan de lokaliteiten, mer ken b. en w. op, dat geen behoefte be staat aan een aanvullende regeling, daar de eisen van het bestaande besluit al voldoende zyn. Over terrassen wordt in de nieuwe wet ook gesproken, maar om dat in de gemeente geen terrassen als in de wet bedoeld, aanwezig is er geen aan leiding hieromtrent een regeling te ma ken. De plaatseiyke omstandigheden ge ven naar het oordeel van b. en w. ook geen aanleiding om tot aanvullende re gelingen te komen met betrekking tot de leeftyd van personen aan wie alcohol houdende drank verstrekt mag worden, evenmin met betrekking tot de verstrek king zelf van alcohol houdende draiik. B. en w. zijn echter wel van oordeel, dat er ten aanzien van een bepaald soort in richtingen wel een regeling in het leven geroepen dient te worden. Met voor kantines op sportvelden waar veel jeugdige personen komen. De verstrek king van sterke drank behoort in dit soort inrichtingen verboden te worden. Geen aanleiding is er voorts om te be palen, dat vrouweiyk personeel niet mag bedienen zonder toestemming van de burgemeester. Er is ook geen aanleiding een halve maatregel in het leven te roe pen met het doel arbeid van perosnen tussen 16-21 jaar te verbieden in drank- lokaliteiten. In de nieuwe verordening zal wel een regeling getroffen moeten worden met betrekking tot het geven van gelegenheid tot dansen. Bij de wet is de toestemming voorbehouden aan de burgemeester. B. en w. geven in over weging, dat de raad als beroepsinstan tie kan worden aangewezen. De burge meester zal voorts ontheffing kunnen verlenen voor het schenken van zwak- alcoholische dranken voor bepaalde ge legenheden- feesten e.d. Omdat in Oegst geest geen grote toename van het aantal aanvragen om een vergunning behoeft te worden gevreesd stellen b. en w., dat er geen reden is het aantal vergunningen te bevriezen. Een Bodegravense apotheker heeft, aldus het Alg. Dagblad, bij vergissing verkeerde geneesmiddelen verstrekt aan mevrouw M. Slotboom-Haring en haar 21-jarige dochter. Beide dames werden voor griep behandeld, maar kregen kalmeringstabletten voor hart patiënten. Deze waren bedoeld voor een neef van de familie, die elders in de gemeente woonde. Op de dochter hadden de pillen een dusdanige uit werking dat zij een duizeling kreeg terwijl zij de trap afging en viel. Ze liep daarbij een hersenschudding op. Een andere dochter, die kraamver pleegster is geweest, ontdekte daarop de vergissing. Repliek van de apotheker: „Vergis sen is menselijk. Zolang de patiënten niet debiel zijn, komt alles wel goed." wet, maar b. en w. zyn van mening, dat er piaatseiyk een aanvulling In de v< denlng moet komen teneinde een zicht te hebben van alle inrichtingen waarin drank wordt verstrekt en oi voorkomen, dat ongewenste personen de leiding hebben in lokaliteiten waai doorgaans jeugdige personen komen. ZOETERWOUDE KOSTEN BIJZONDER ONDERWIJS Aan de agenda die de Zoeterwoudse raad a.s. donderdagavond 8 februari gaat afwerken is een punt toegevoegd. (Hoofdschotel is de begrotingsbehan deling). Krachtens de Lager Onderwqs- wet 1920 moet de gemeenteraad vóór 1 maart van elk jaar het bedtag dat per leerling voor de byzondere scholen be schikbaar gesteld wordt ter bestrijding van de exploitatiekosten vaststellen. Voor 1967 was dit bedrag bepaald op 80,- I per leerling. Gelet op de kostenstijging I en gezien de door de stichting r.k. Scho- I len Zoeterwoude-dorp ingezondeh i ploitatie-begroting stellen b. en w. de raad voor, het bedrag per leerling de bijzondere scholen voor gewoon la ger onderwys in de gemeente voor 1968 i vast te stellen op 90, AFSCHEID PATER SCHEERDER Door het comité, dat de kerkeveiling organiseert en dat zich reeds eerder bij het afscheid van een priester heeft in gezet, is een byeenkomst belegd by het vertrek van pater G. Scheerder naar Rotterdam, a.s. Woensdagavond bestaat er van 20.00 tot 21.00 uur voor ieder gelegenheid om in de zaal van de heer Schuur aan de Zuidbuurtseweg af scheid te nemen van de scheidende kape laan. Dan zal ook de afscheidsgift van de parochie worden overhandigd en zul len de vrije jeugdclubs, waarvan pater Scheerder aalmoezenier is, zich presen- INBRAAK OP BOUWWERK Werknemers van de firma die in het plan Westeinde w.w.-flats bouwt kwa men maandagmorgen tot de ontdekking dat tydens het weekend een ongewenst bezoek was gebracht aan een der bouw keten waar gereedschap en materiaal ligt opgeslagen. Er worden diverse stuk ken gereedschap gemist. VOORSCHOTEN In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbekenden zich toegang ver schaft tot drie winkels in de Prins Bern- hardlaan. Allereerst was dat in drogiste rij „Panacee" waar men een boven- raampje forceerde. De drogist werd een hoeveelheid klein geld, alsmede een por table-radio armer gemaakt. Vervolgens toog men naar het belen dende perceel waar een groentehandel van de heer Mechelse, en een sigarenwin kel van de heer De la Mar, respectieve lijk aan de voor- en achterzyde gevestigd zijn. Beide winkels zyn door een houten schut van elkaar gescheiden. By eerst genoemde werd een radio ontvreemd, terwyi de sigarenhandelaar sloffen si garetten mist en aanstekers. De politie stelt een onderzoek in. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrlaan Johannes z.v. J. M. Bogaards en C. P. Arnoldus; Mare Rut- ger z.v. R. v. Liefland en A. B. H. Groo- ters; Wouter Tjalling Hans z.v. J. Ver kerk en E. G. Terpstra; Edward Julius ;.v. W.J. F. Creijghton en G. Wotthuis; Elizabeth Johanna Femlna Maria d.v. H. J. Egberts en Y. D. G. de Wilt Ma ria Joanna d.v. C. v. d. Zwan en M. J. T. Slingerland; Franciscus z.v. F. Hoger- vorst en M. de Nobel; Karin d.v. M. Aardema en J. Ziel; Martijn Diederick .v. M. C. Planje en H. M. J. Jongsma; Aart z.v. A. Kromwyk en D. C. Kruis wijk; Monique Renée d.v. J. J. J. Plan- jer en H. N. Guy; Leendert Willem z.v. L. W. Neuteboom en H. C. Jongeleen; Edward z.v. J. A. v. Haasteren en C. d. Steen; Gerdina Petronella d.v. L. Ciggaar en A. Komen; Maria Jacoba U. Zijlstra en P. M. Schering; Alexandra d.v. K. R. Corver en H. Zee- lenberg; Ifke d.v. W. L. C. Brunings en I. v. Leeuwen; Dennis Horst z.v. J. D. Verstegen en C. K. E. Rönnfeldt; Mar- tyn Leopold z.v. L. J. Berg en M. E. Overeynder; Richard z.v. J. Ammeraal C. Raafs; Maarten z.v. G. v. Duijn i B. v. d. Plas; Erwin Emlel z.v. C. S. d. Swan en H. J. v. d. Berg; Cassan dra d.v. W. J. L. Schelvis en W. C. A. v. d. Dop; Pieter Simon zv. S. Knip en A. C. Doets; Cornelis z.v. J. v. d. Zwan M. Brussen; Jacobus Wilhelmus z.v. J. W. Nieuwenhuizen en D. Meyvogel. Gehuwd: R. v. Vliet en A. L. A. Ver- er; D. v. d. Kaaij en G. R. Karren- bauer. Overleden: W. Ooijendyk 66 j., e.v. T N. v. Schie: M. J.H. v. d. Wees 93 j., J. Reitsma; F. H. Franken 59 j., m.; C. R. Zijerveld 71 j.t m.; M.M. Bron 5d.. d.; G. G. Groenewegen 70 j., m.; H. J. Tiele 81 j.. e.v. H. Frankhuizen; A. Zwetsloot 86 j., e.v. H. Alberts. WOENSDAG 7 FEBRUARI Stadsgehoorzaal Teach-ln „Demo krant" over persconcentraties). 19.30 u. Stadsgehoorzaal R.K. Onderwysdag. Eucharistieviering, 9 uur; opening ten toonstelling 10 uur; morgenbyeenkomst 10.30 uur; operette „Die Lustige Witwe" Z.-Ned. Opera, 14.30 uur. DONDERDAG 8 FEBRUARI De Doelen Vergadering Adelbert, 20.15 uur. VRIJDAG 9 FEBRUARI Lakenhal Jonge Ned. Kunst - schil deryen. Tot 3 maart. Zulderkerk Leids Studenten Ak koord: „Inphigenia in Aulis". 19.30 u. Leidsche Schouwburg Jazzconcert Art Farmer/Jlmm- Heath. 20.00 uur. ZATERDAG 10 FEBRUARI Stadsgehoorzaal Politiebal (tot 04.00 uur). 20.00 uur. Rest. Van der Heyden Diploma-uit reiking D.O.C. 15.00 uur. Mierotheater (Vestestraat 40) „Korczak en de kinderen". 20.00 uur. LEIDSE BIOSCOPEN Films in de week van 17 febr.: Camera: Liefdesspel in Finland (18) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling: Orfeu Negro (18) vrydag en zaterdag 23.30 uur. Lido: Meesterslag in dienst harer Majesteit (14) Dageiyks2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Up to down staircase (14) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Le Scandale (18) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: De kanonnen van Navarone Prol. (14 jr.) Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur Rex: Cairo, broeinest van spionnen (14) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling: vrydag en zater dag 23.30: Strip Poker (18) KORRELTJE Van het verhevene naar het belache lijke is slechts een stap, maar terug is het een lange, droeve tocht. „Héb je me niet gehoord? Ik zei: Handen omlaag!" ROTTERDAM, 6 febr. - Vee - Aan voer totaal 3116, weekaanvoer 4681, sl. runderen 160, gebruiksvee 571, vette kalveren 80, graskalveren 213, nuchtere kalveren 1971, varkens 3, paarden 7. schapen, lammeren 96, bokken, gei ten 15, slachtrunderen 455-490, 410- 445, 365-390, 345-360, vette kalveren 360-380, 340-355, 315-330, stieren 415- 465, worstkoeien 320-345, kalf- en melk koeien 1100-1600, vare koeien 800-1175, vaarzen 750-950, pinken 550-685, gras kalveren 325-520, nuchtere kalveren 140-150, mestkalveren 70-165, schapen 110-165, lammeren 115-180, slachtrun deren: gewoon, rustig, als gisteren; kalf-, melkkoeien: als vorige week, kalm, onveranderd; vare koeienê ta melijk, redelijk, onveranderd; vaarzen: pinken: matig, kalm, als vorige week; graskalveren: redelijk, matig, constant; vette kalveren: kort, lui, iets lager; nuchtere kalveren: ruim, kalm, gedr. schapen, lammeren: klein, goed, even

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4