Slag om Saigon perfect voorbereid VIETKONGINFILTRATIES ONDER BLOEMEN Brabant protesteert fel tegen gebrek aan werkgelegenheid De Gaulle hoogst gebelgd over uitlatingen Brandt Jeugdige gangster vermoordt prinses Vriendin wist van afspraak Kerkenbouw: 6 pet minder bij collecte Hans van Z. terug naar politiebureau Bezoek van Kiesinger wellicht ongewenst Buit aan eigenaar verkocht MAANDAG 5 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 SAIGON (AP) De Vietkongcommanto's die woensdag de Amerikaanse am bassade bestormden en het gebouw zes uur bezet hielden, waren Saigon op een vrachtauto met bloemen, waaronder zij schuil gingen, binnengereden. Het schuil gaan onder bloemen op bloemenwagens was maar één van de methoden om de stad binnen te dringen, een stad die zich voorbereidde op de jaarlijkse viering van Tet, het Vietnamese nieuwjaar, gewoonlijk een periode van vrede en rust. De Vietkong arriveerde in provinciale bussen, in taxi's, op scooters en te voet. Gemakkelijk konden zij de open stad binnenkomen. Zij wisten in de dagen voor nieuwjaar 600 commando's en troepen in geheim in de stad te krijgen. Dit we ten nu pas de mannen van de veiligheidsdienst in Saigon. Niemand van de man nen die zo binnenkwamen had wapens bij zich, toen zij naar Saigon kwamen. De communistische infrastructuur had deze wapens, tezamen met explosieve middelen en munitie opgeslagen in tientallen bergplaatsen. Zu idvietnamezen faalden Een van die plaatsen bevond zich op nummer 266 van de Tran Qui Capstraat, een paar huizenblokken van het huis van generaal William C. Westmoreland, be velhebber van de Amerikaanse troepen in Vietnam. Twee dagen voor Tet (nieuwjaar) ont dekte de politie twee voorraden automa tische wapens, granaten en rode arm banden in dit huis. De onderwijzer en zijn dochter die er woonden zwegen. Tot de communistische infrastructuur be horen mensen uit alle standen van het leven in Saigon, en zij hebben één ding gemeen zij zijn de communistische zaak trouw en moeilijk te breken. Naarmate de slag ln Saigon zich voort zette, werd het duidelijk, dat de voor naamste reden voor het succea van de Vietkong het uiterst nauwgezette orga nisatorische werk is geweest dat in «Ie voorafgaande maanden was verricht. De politie van Saigon was sich er vagelijk van bewust dat zich aan de vooravond van Tet grote gebeurtenissen aan het ontwikkelen waren, maar de bezorgdheid hierover loste zich op in de vrolijkheid van de Tetlestiviteiten en het gezellige en onschuldige lawaai van vuurwerk. Sedertdien is de politie er achter ge komen, dat de communistische comman do's in al dat lawaai hun wapens be proefden. Niemand merkte het verschil op. De aanval op Saigon bestond uit twee delen. Het opzienbarendste was bestemd voor de commando's. Zij moesten de Amerikaanse ambassade, het paleis van de president en het radiostation aan vallen. Dit waren de zelfmoordtaken. Meester in details Het tweede deel van het aanvalsplan bestond uit de infiltratie van de dicht bevolkte voorsteden door gewone sol daten in uniform. Op de eerste dag van Tet waren deze troepen bulten de hoofd stad verzameld. Zij hadden geen zelf moordopdracht, maar door de aard van hun actie konden enorme verliezen ver wacht worden. De communisten hebben zich een mees ter getoond in de kleine details, die voor succes nodig zijn. Alle commando's die in de Amerikaanse ambassade werden gedood, hadden vervalste passen om zich tijdens het uitgaansverbod op straat te mogen bevinden. Die passen waren zo goed vervalst, dat zelfs de achterdoch- tigste veiligheidsman erin was gelopen. Er werd een uitgebreid stelsel van her kenningstekens gebruikt, waarbij de ene groep de bovenste knoop van hun burgerhemden had dichtgemaakt en de andere veelkleurige hemden van een zelfde patroon droeg. De commando's gebruikten officiële Amerikaanse voertuigen die zij in de voorafgaande maanden hadden gestolen om er het terrein van het radiostation mee op te rijden. Aangenomen wordt, dat aan de strijd in Saigon vijf communistische bataljons hebben deelgenomen; allen Vietkong en gerecruteerd in de bevolkte gebieden van de Mekongdelta en de provincies rond de stad. De Vietnamese veiligheidsdienst heeft Een Amerikaans mitrailleurnest bestrijkt een klein deel van Ilue. verbitterde gevechten geleverd worden. kunnen vaststellen, dat maar een paar van de commando's en gewone soldaten ooit eerder in Saigon waren geweest. De partijleiding in de hoofdstad zorgde voor de kaarten en de gidsen. Blijkbaar heb ben de communisten opzettelijk mensen de aanval gebruikt die vreemd n in Saigon. De reden was geheim houding. De politie heeft verteld, dat geen van de mannen die tot nu toe zijn gevangen genomen de ligging van de huizen -kon vertellen, waar zij hun rapens en munitie hadden gekregen. Die wapens werden des avonds door de celleider uitgedeeld. De communisten hebben vele troepen verloren, maar het partijlichaam is in Saigon in perfecte staat gebleven. Moeiteloos De communisten hebben hun aan vallen perfect en vakkundig beraamd en uitgevoerd, maar zij konden dit alleen doen door de onopzettelijke hulp die m de autoriteiten in Saigon hebben gehad. De ontspanning tijdens de Tet- i vakantie heeft de communisten in de kaart gespeeld. Het uitgaansverbod was voor de Tetperiode volledig opgeheven, zodat de commando's in de vroege uren van woensdagochtend toen de gecoör dineerde aanvallen begonnen zonder moeite hun posities konden innemen. Zij begaven zich er, zonder enige tegen stand te ontmoeten, op scooters en in auto's heen. Was het normale uitgaans verbod van middernacht tot het ochtend gloren van kracht geweest, dan waren ze allang, voor zij de omgeving van de ambassade hadden bereikt, aangehouden. Het succes van de communisten bij het gemakkelijk binnenkomen van de stad en een verblijf daar van op zijn minst drie dagen doet op zijn minst twijfel rijzen aan de doeltreffendheid van de Vietnamese veiligheid in en rond De Amerikaanse militairen hadden gehoopt dat het Vietnamese leger doel treffend de veiligheid kon verzekeren in de provincies rond Saigon, maar het is anders uitgekomen. Zo had de 199ste brigade in de provin cie Gia Dinh de communistische kracht gebroken en teruggebracht tot een kleine afdeling, maar in de maand dat de 199ste brigade vertrok, groeide de communi- tische sterkte weer tot butaljonspeil en nog meer. Een soortgelijk beeld ver tonen andere bestuurscentra in Vietnam die de luatste dagen door de communis ten zijn aangevallen. Generaal Westmoreland zou zich ge dwongen kunnen zien om voor de ver dediging van die steden en andere plaat sen Amerikaanse troepen te gebruiken, een rol die hij had gehoopt dat de Vlet- namezen zouden vervullen. Een oud-strijder uit de Franse Indo- chinese oorlog zei in dit verband: „lk kan de Franse nederlaag in lndo-China terugbrengen tot de tijd dat zij gedwongen werden om Franse troepen te gebruiken om de steden te verdedigen. En zijn niet genoeg troepen om beide taken te ver richten - - te vechten in de steden en in de jungles". (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Aan de vooravond van de Olympische Spelen, die twee weken de aandacht van de wereld zullen opeisen, is Frankrijk opgeschrikt door twee moorden: een in Parijs en een in Marseille. In eerstgenoemde stad is de dader gearresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. In laatst genoemde stad is hij voortvluchtig. Het slachtoffer in Parijs is prinses Aliette de Rohan uit de Oostenrijkse tak van een adellijke familie, 37 jaar. Men vond haar verkoold in een bijna uitge brande kamer van haar weelderig inge richte flat. De moordenaar is een 23-jarige jonge man, Michel Verdier de Genouillac, uit de zeer bekende Franse familie van in dustriëlen. Hij kende prinses al drie jaar, maar door zijn betrekkingen met de Parijse onderwereld wilde de prinses aan de verhouding een eind maken. Onder weg met een vriendin naar een Parijse voorstad herinnerde zij zich plotseling dat zij op haar kamer een afspraak had met Michel. Zij zette haar vriendin in de voorstad af en reed terug naar haar woning waar zij Michel van haar voor nemen om met hem te breken in kennis stelde. Daarop volgde een twistgesprek waarbij de prinses gebruik maakte van een kleine traangasbom, die zij eens van Michel cadeau had gekregen om die te gebruiken in geval van nood. Dit ver weer maakte Michel dol van woede en hij sloeg de prinses met een lege fles zolang op het hoofd tot zij dood was. Om een inbraak voor te wenden stal hij alle juwelen en kleine kostbaarheden. Hij pakte die in een koffer en bracht de koffer naar een automatische safe in een van de Parijse stations. Op zijn Universitair nieuws kamer overlegde hij hoe hij het best een alibi kon komen, keerde naar kamer van de prinses terug en stak het appartement met een liter benzine in brand. Zich plotseling herinnerend dat de vriendin van de prinses van het on derhoud wist, belde hij haar op met het dreigement niets te zeggen, mocht zij door de politie worden ondervraagd. Maar de vriendin belde na het overwin nen van haar eerste angst de politie. Mlohel werd ondervraagd en bekende na korte tijd dat hij de dader was. In Marseille werd een arts vai jaar, specialist in kankerbestrijding by aankomst voor zijn huis door een on bekende dader met twee schoten dood geschoten. Het slachtoffer laat vi en drie kinderen na. Het eerste veri den is dat de dader een teleurgestelde patiënt is. die zich op de arts heeft willen wreken. DEN HAAG (KNP) - Rotterdam ver wacht een daling van zes procent bij de gisteren gehouden kerkenbouwcollecte, zo heeft een steekproef in 40 van de 200 parochies uitgewezen. De opbrengst van dit jaar zal volgens deze raming 210.000 gulden bedragen. De daling wordt overi gens niet verontrustend geacht, omdat rekening houdt met het effect dat erkoop van de kathedraal in Rot terdam heeft gehad. 150 tips onderzocht UTRECHT (ANP) De 25-jarlge j Hans van Z., die sinds zün aanhouding op 13 december van het vorige jaar drie moorden heeft bekend, wordt vandaag van het huis van bewaring in Utrecht teruggebracht naar het hoofdbureau van politie. De recherche wil hem opnieuw I verhoren naar aanleiding van enkele „zeer waardevolle tips" die zU over Hans van Z. heeft binnengekregen. Nadat de politie foto's van de man en van enkele voorwerpen die bij hem thuis waren gevonden heeft gepubliceerd, zijn er uit het hele land in totaal 200 tips bin- j nengekomen- Daarvan zijn er inmiddels j 150 onderzocht. De politie kon vanmorgen niets vertel len over de aard van de zeer waardevolle tips. Wel staat vast dat er een paar bij zijn die nieuwe zaken betreffen wa< Hans van Z. al eerder aan de tand voeld, maar waarover hij geen bekentenis heeft afgelegd. Van Z. is op 19 januari, nadat hij een maand in voorarrest had gezeten op het politiebureau in overspannen toe stand in het huis van bewaring opgeno men. Dat gebeurde zo laat, omdat de po litie hem voor die tijd zo vaak nodig had, dat het gemakkelijker was om hem in de buurt te houden. Sinds Kerstmis weiger de Van Z. echter iedere medewerking aan het onderzoek. Vlak voor zijn vertrek naar het huis van bewaring sloeg hij een glazen tafelblad in de recherchekamer De 75-jarige R. („ouwe Nol"), die ervan wordt verdacht dut hij Van Z. tot twee van de drie moorden heeft aangezet, heeft de periode van 13 december tot 1 februari op het politiebureau doorge bracht. Daarna werd ook bij naar het huis van bewaring gebracht. „Ouwe Nol" r het bureau. ..hoor terug] NKV en NVV: Ook rijksdiensten naar Brabant (Van onze correspondent EINDHOVEN. Op het werkgelrgen- heidscongre* van N.K.V. en N.V.V., dat zaterdag in Eindhoven gehouden is en een rustig verloop had, hebben de Bra bantse werknemers scherp geprotesteerd tegen de passieve houding van de rege ring tegenover de werkgelegenheids problemen in Nederland in het alge meen en in Noord-Brabant in het bU- zonder. „De maat is werkelijk vol", i klaarde de Tilburgse N.KA'.-voorzitter Melis, een van de drieëntwintig werk nemers, die achter de microfoon kwa men. Sommigen van hen riepen op tot een protestmars door Den Haag en een Tilburger zei: „We moesten met z'n al len de straat op. laat Brabant één dag de zaak platgooien"! N.V.V.-voorzitter Kloos legde de jong ste werkloosheidscijfers op tafel: 114.200 mannen of wel 4 procent van de manne lijke beroepsbevolking zat eind januari zonder werk. In Brabant waren bijna 22.000 mannen werkloos. 5.4 procent van de beroepsbevolking. Dat Is 0.4 procent meer dan op het einde van december. De bijeenkomst, die te beschouwen is als het complement van het onlangs in Groningen gehouden congres van N.K.V, en N.V.V.kwam tot een aantal eisen van de werknemers, neergelegd in een resolutie, die ter kennis gebracht zal worden van de regering, lagere overheid, de Tweede-Kamerfraoth en de poli tieke partijen. Daarin wordt onder meer Rijn (Hengelo). G. chem). W. v i (Delft). -k. I Berger Cock (Capel Doet. natuurk^Ing: llemelai (Dorc Korteweg (Zwijm dam). D. van M zij (Capelli KE!"* ,i<D\ - Haag). uwelijk qetredet irins Richard t Wittqen-Stein (Tilburg), C. H. Wijtzt (Bei >ek). Ir. J. Doorenbos. hoogleraar ln de tulnbouw- plantenteelt aan de landbouwhogeschool. ROTTERDAM Nederlandse economische hogeschool. Gepromoveerd tot doctor ln de sociale wetenschappen: H. A. Becker uit Capelle aan de IJssel. Titel proefschrift „Ma- managers-groeperlng In sociologisch perspec tief". Promotor: prof. dr. J. A. A. van Doorn. Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS Generaal De Gaulle voelt zich zwaar ln zijn wiek geschoten door enige uitlatingen van de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Brandt. Deze heeft op een büeenkomst van zijn (soeialistisehe) partij gezegd, dat De Gaulle „een naar macht dorstend staatshoofd is met starre en anti- Europese denkbeelden". Aanvankelijk wilde men in Parijs de woorden van Brandt vergoeilijken door te zeggen, dat hij op een socialistisch partijcongres had gesproken en daar een verkiezingsrede had afgestoken. Tijdens verkizeingen moet men iemands woorden niet op een goudschaaltje leggen. Maar daarna is eactie gekomen, als gevolg in Parijs op het Fra is ontboden en daar te horen kreeg. - lees De Gaulle het incident hoog van De Gaulle zelf een i de Duitse ambassadeur van Buitenlandse Zaken dat de Franse regering - opneemt. Brandt heeft weliswaar gezegd, dat men zijn woorden ver keerd heeft geïnterpreteerd, maar volgens Parijs is de tekst van zijn rede op de band vastgelegd en daar kan Brandt niet onderuit. Hij heeft zijn rede, aldus nog steeds Parijs, ge houden op een congres van de socialistische partij, waar men fel anti-gaullistisch is gestemd. Niet uitgesloten is, dat een boze De Gaulle aan minister-president Kiesinger, die binnen kort naar Parijs komt voor een routinebezoek, laat weten dat dit bezoek ongewenst is za lang Brandt op zijn post ge handhaafd wordt. In ieder geval komt het incident op een ongelukkig ogenblik, want de Duitse Bondspresident Lübke vertoeft momenteel in Parijs voor de inwijding van het nieuwe Duitse ambassadegebouw. Vanmiddag zou Lübke uit Parijs terugkeren naar Bonn, na een dejeuner op het Elysée bij De Gaulle. Een vrolijke maaltijd aal dit niet worden. Blaiberg moet in ziekenhuis blijven KAAPSTAD (AP) Het untslag vaa harttransplantatiepatiënt Philip Blaiberg uit 't Groote-SehuurzlekenhuiN te Kaap stad is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Niettemin verklaarde een woordvoer der van het ziekenhuis, dat hij gesta dig vooruit blijft gaan en noemde zijn vrouw vandaag de 31ste dag sinds de transplantatie zijn toestand uitste kend. Zijn herstel loopt niet zo snel als verwacht. Ook is nog geen definitieve beslissing genomen over hel overbren gen van de patiënt uit zijn gesteriliseer de ziekenkamer naar een normale om geving daarbuiten. TEE-TREIN RAMT LEEG TREINSTEL ROOSENDAAL (ANP) De T.E.E.- I Irein, van Amsterdam naar Parijs is gi«- j terenavond bij het verlaten van het sta tion in Roosendaal tegen een leeg trein stel gebotst. De oorzaak van de botsing is een verkeerde wisselstand. De trein was enkele minuten te laat aangekomen. Bij de botsing zijn de locomotief en 'n gedeelte van het treinstel beschadigd. Er zijn geen persoonlijke ongelukken. De machinist, de Belg V. Cornet uit Brussel, wist op tijd uit de cabine te ko men en de trein in te lopen. De politie en brandweer hebben geen dienst hoeven te doen. Met 73 minuten vertraging heeft de T.E.E.-trein de reis voortgezet. Twee Franse passagiers, lie pen enkele blauwe plekken en schaaf wonden op. Nadat zij door 'n plaatselijke arts waren behandeld mochten ze de reis vervolgen De conducteur van de trein, de Belg Victor Vandamme, klaag de over pijn in de rug, maar mocht ook gevraagd om doeltreffende maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid, vooral op die van jeugdigen. Wat het werkgelegenheidsbeleid op langere termijn betreft, worden in de resolutie maatregelen gevraagd om on gezonde concurrentie met nabuurlanden (België) te voorkomen. Aangedrongen wordt op een krachtiger beleid om nieuwe bedrijven aan te trekken. Daartoe zou de werving gecentrali seerd dienen te worden. De vestigings- factliteiten zouden uitgebreid en deel name van de overheid in nieuwe vesti gingen zou bevorderd moeten worden. In de resolutie wordt tenslotte gevraagd om naar Brabant rijksdiensten over I* brengen. INBREKERS NU ACHTER SLOT BREDA ANPl Inbrekers uit West- Mi.ili.int lu bben hun huil \an een vo rig Jaar In Ktten gepleegde Inbraak terug verkocht aan de eigenaar. I>e verkoop van «Ir bult leverde 30.000 gul den op- Veel pleiter hebben de In breken rs van liet geld niet gehad: l»y het Innen werden hun namen hekend. De Inbraak gebeurde bij de machlne- fubriek Woerden ln Erten. Daar werd tijdens een weekeinde ln april van het vorig Jaar een uantal gcdlnmanteerde steenzagen en schuursegmenten weg gehaald uit het maguzljn. De dieven namen alleen dit speciale gere««daehap voor de steenindustrie mee Het afzet gebied 1® echter zeer klein. De bult verlegen wonrdigde een waarde van 150 000 gulden. Toen de directie «*en beloning uit loofde van 15 000 gulden voor de terug gave van het gestolene kwum iemand aanbieden voor het dubbele bedrag het materiaal terug te brengen. De directie ging op het aanbod In. maar waarschuwde wel de politie. De 30 000 gulden werd betaald en 's avonds haal de de fabrieksdirecteur ln een bos bij Rucphen het gestolene op De politie vond een spoor van de plek ln het bos naar een ln de buurt gelegen boerderij. Hier kwamen de »n van de inbreken aan het Ucht. van de daden bleek reeds In het gevang te zitten Het is de 32-Jarige M- uit Sint-Wlllebrord De andere Jer. de 50-)arige C E. Is voor de officier van Justitie geleld De vrouw I. M. wordt verdacht van heling.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5