De vuurproef', toneel S>e£cldóe6öti^ani: „DE HONGER EN DE DORST" Laatste bedrijf van lonesco een ware gebeurtenis spel van rampzalig fanatisme Cinemanifestatie Utrecht start als echt filmfestival EERSTE DEEL MAT Gebeurtenis uit 1692 is nog; actueel Tante Leen doet niet mee PAGINA 2 DE LEEDSE COURANT DONDERDAG 1 FEBRUARI 1968 De aanwijzing tot formateur derland een der meest omstreden za ken de manier waarop een formateur wordt aangewezen. De van kracht zjjn- de regel ls, dat het staatshoofd hier „de facto" een van zijn meest zelfstandige beslissingen nomen kan. Immers. het kiezen van een kandidaat graag wat minder sterke partijpolitieke Invloed be geren dan bij een keuze door de Twee de Kamer alleen het geval zou kunnen zijn. Op het eerste gezicht lijkt een aanwij zing door het parlement, een aantrek kelijke methode; het dualistisch karak ter van ons stelsel krijgt dan wel een gevoelige knauw, maar daartegen heb ben vele kiezers en politici geen over wegend bezwaar. Maar er zijn ook grote nadelen. Men moet zich Immers wel goed neer het staatshoofd epn reeks belang- realiseren, dat dan In feite rijke politlcL en Btaatkundlge figuren geraadpleegd heeft, wijst hjj zonder in schakeling of medeweten van het par lement een formateur aan. Deze praktijk, die in belangrijke mate het dualistisch karakter in ons parle mentaire stelsel bepaalt Immers me de hieruit spruit de nogal zelfstandige positie van onze kabinetten voort ont moet de laatste jaren meer en meer kritiek. Vooral omdat op die manier het verband tussen verkiezingen, verkie zingsuitslag en regeringssamenstelling wordt vervaagd. Na de verkiezingen trekken de politici zich als het ware terug achter een stevig kamerscherm dat pas weggenomen wordt, wanneer het kabinet ln kannen en kruiken ls en ook dan krijgt de burgerij dikwijls maar een deel van de formatiegeschiedenis te ho- Men maakt ln het algemeen meer be zwaar tegen de procedure dan tegen de uiteindelijke beslissingen van het staats hoofd. Want met name in het geval van koningin Juliana moet erkend worden, dat de door haar aangewezen forma teurs óf in het kader van de omstandig heden logische of verstandige keuzen waren. Onder de naoorlogse premiers zijn geen mislukkingen aan te wijzen; prof. De Quay leek even een misgreep, maar toen hij aftrad begon hy een goede minister-president te worden. Ook Cals heeft na een wat moeilijk begin getoond, dat hij behalve een voortreffe lijk politicus ook een geschikt minister president kan zijn. de invloed van het staatshoofd bij het aanwijzen van de formateur blijft, Vandaar, nu een staatscommissie weer met de grondwetswijziging bezig ls, al lerlei voorstellen om tot een andere praktijk te komen. De meest spectaculaire voorstellen zijn wel het stokpaardje van D '66 (de door de kiezers rechtstreeks gekozen minister-president) en het donkbeeld om door de Tweede Kamer bij gewone n derheid een kandidaat te kiezen, die dan door het staatshoofd als formateur moet worden benoemd. Op deze voorstellen zijn allerlei varia ties mogelijk. Een daarvan ls de ook geopperde gedadhte van het complete stembusakkoord, waardoor de kiezer in grote lijnen ook stemt op het kabinet van zijn keuze. Een andere mogelijk heid zou kunnen zijn de formateur te laten voordragen niet door de Tweede Kamer maar door de gehele Staten- Generaal. Zo iets zou olie op het vuui betekenen van hen die de Eerste Kamer helemaal willen afschaffen, maar mis schien olie op de golven bij hen die r de a wijzing van een minister-president toch tijdens de verkiezingscampagne en de volgende stembusuitslag beslist gaat worden. Alleen wanneer een formeel of informeel gesloten coalitie geen meer derheid behaalt, blijft er een mogelijk heid om tot andere beslissingen te ko- i. In het parlement kan dan immers worden nagegaan wie, door mee op een bepaalde kandidaat te stemmen, alsnog wil helpen om tot een meerderheid te komen. Een voordeel ls echter, dat men met n stembusakkoord zou kunnen wer ken, zonder reeds alles van tevoren te beslissen, maar bijvoorbeeld de partij coalitiegroep met de meeste winst zou kunnen belonen met het voor recht als eerste de kandidaat voor het formateurschap te mogen voordragen. ook levensgrote gevaren. Want een kandidaatstelling voor formateur vla het parlement gaat grote moeilijkheden op leveren, wanneer er geen „open" poli tieke situatie is, wanneer er bijvoorbeeld een moeilijke verkiezingsuitslag uit de bus komt. Men kan dan rond de forma- teursbenoeming een politiek spel van controverses en manoeuvres krijgen, waarbij vergeleken het „geheim van Soestdijk" een zegen is. Natuurlijk moet wanneer besloten worden zou van het dualistisch stelsel in Nederland af te stappen, de forma teursbenoeming gaan plaatsvinden via andere spelregels dan die welke thans gelden. Over de vraag of het afstap pen van het dualisme een wenselijkheid of een ontraden zaak is, moet het over tuigende antwoord nog gegeven worden. Misschien komt de huidige staatscom missie wel met een duidelijke uitspraak, waarbij het laatste woord via kiezers en kabinet dan weer bij de Staten-Generaal komt te liggen. ZOU men aan de huidige bevoegdheden van het staatshoofd gaan tornen, dan blijft het voor ons nog een moeilijke vraag, of aanwijzing via het parlement een aanbevelenswaardig middel is. Er zijn situaties denkbaar waarbij dit heel goed kan, maar andere waarin het tot de grootst mogelijke moeilijkheden staatskundige misère kan leiden. Ook daarmee hebben praktisch denkende poli tici rekening te houden. Van het huidige systeem mag gezegd worden dat het soms onbevredigend werkte, maar dat de resultaten meestal niet ontmoedigend waren. Overstappen op een ander systeem vereist, naar onze smaak, bepaalde garanties, dat de uitkomst in geen geval slechter zal worden. Als lonesco van zijn stuk „De Honger en de Dorst" alleen het laatste bedrijf had laten spelen, als een op zich zelf staande eenakter, was er een prachtig kort stuk ontstaan, dat enorm suggestief en inhoudsvol genoemd kan worden. Jammer genoeg liet lonesco zijn stuk uitgroeien tot een avondvullend geheel: twee bedrijven gaan aan dat hoogte punt vooraf, die te breedsprakig en daardoor te langdradig zijn. Gister avond bracht de Nederlandse Comedle dit stuk voor het eerst ln Den Haag in een voorstelling onder regie van Henk Rlgters, met Han Bentz van den Berg in de hoofdrol: Jean, de man die zich losmaakt van alles wat in zijn leven be langrijk was en tot slot by een hersen spoeling geconfronteerd wordt met de essentie van zUn bestaan. De hersenspoeling vindt plaats in een klooster met angstaanjagende monni ken, bij wie Jean tijdens zijn zwerf tocht aanklopt om te vragen naar voed- drank. Als wederdienst dwingen zij hem tot mededelingen over zijn le- Die geeft hij niet, omdat hij zich op een nulpunt bevindt ln zijn bestaan, zodat hij niet in staat is tot meer dan verhalen over de dingen die hij op zijn tocht waarnam. Dan voeren de broeders de instelling een toneelstuk voor hem op, waarin twee gekooide figuren, Tripp en Brechtoll, een hersenspoeling ondergaan. Dit stukje toneel in het toneel is de 55 (Van onze fïlmredactic) UTRECHT Toen twee jaar ge leden het Utrechtse Cameratheater zijn tweede lustrum vierde, meende men dit te moeten doen met wat men nog bescheiden „Cinemanifestatie en geen „internationale filmweek" of „festival" noemde. Zeventien films gingen toen in Utrecht in Nederland se première en de openingsavond werd opgeluisterd door de aanwezig heid van de Franse filmacteur Jean Sorel. Nu, twee jaar later, is de „Cinemanifestatie" uitgegroeid tot wat op een filmgebeurtenis gaat lijken, die de Arnhemse filmweek en menig buitenlands festival in de schaduw stelt. Liefst zesentwintig pre mières voor Nederland zullen in acht dagen tijd vertoond worden en vele buitenlandse sterren en regisseurs zullen een kijkje komen nemen. kattekwaad uithaalt dan werkelijk kwaad aanricht. Hij bekrast dure lang speelplaten, scheurt de laatste bladzijden uit detectiveromans en heeft een wed denschap lopen met God dat hij het eerst een biljoen zielen zal hebben. Eén van zijn slachtoffers is de eenvoudige, wanhopig verliefde kok in een cafetaria, Stanlev Moon. Moon verkoopt zijn ziel aan dé duivel voor zeven wensen. Maar wat Moon ook wenst om zijn beminde Margaret in de armen te kunnen sluiten, de duivel weet steeds een slimmigheidje waardoor het voor Moon telkens heel anders afloopt dan hij gedacht had. Het komt zelfs zover dat de arme Moon in een nonnenklooster belandt. Maar de duivel trekt tenslotte toch kortste eind. Stanley Donen heeft dit o zo luchtige gegeven met de nodige vaart gebracht, letterlijk spottend met alles wat heilig i is. zelfs spottend met zijn eigen vroegere j films als „What Lola wants" en „Seven J brides for seven brothers". Van de drie Stanley Doneu speelde met Faustlegende Nederland Is dit keer slechts vertegen woordigd met korte films van amateur- ex. beroepsfilmers, moest loco-burge meester dr. J. de Nooy spijtig opmerken in zijn openingswoord tijdens de gala- avond waarmee de filmweek werd inge zet Stanley Donens „Bedazzled" viel de eer te beurt de rij films te mogen ope nen en voor deze gelegenheid waren de hoofdrolspelers Dudley Moore en Eleanor Bron overgekomen. In de sfeervolle, stampvolle kelders van het bioscoop complex werden zij al spoedig bedolven onder vragen, vertelden zij van hun erva ringen tijdens de opnamen en gaven commentaar op het filmmaken in het algemeen. Erg veel zinnigs werd er nog niet gevraagd. Dat kon ook nauwelijks want de film werd pas later op de avond vertoond en de donkerharige Eleanor Bron en de kleine, vriendelijke Dudley Moore waren nog onbekenden voor Nederlandse pers en publiek. Elea nor Bron had weliswaar al eens een klein rolletje gespeeld in de Beatlefilm „Help" en een iets groter in „Two for the road" met Audrey Hepburn en Albert Finney, maar zelfs in Engeland genoot zij de meeste bekendheid door haar optreden voor televisie en in shows. Voor Dudley Mooi-e geldt hetzelfde, met dien ver stande, dat hij ook nog grote bekend heid geniet als jazzpianist en componist. De derde belangrijke figuur uit „Be dazzled" ontbrak in Utrecht. Het was do geestelijke vader van deze satire, Peter Cook, in Engeland bekend door vele televisieprogramma's o.m. de Britse „Zo is het toevallig Cook speelt in Donens dwaze variant op de Faustlegende de rol van de duivel. Een keurige beschaafde duivel, die meer grote climax van het stuk: Tripp, ge lovig mens, krijgt geen soep voor hij God afzweert en Brechtoll krijgt zijn soep pas, wanneer hij zijn geloof in God belijdt. De interpretatie die wel van de ze scène is gegeven (parodie op twee moderne toneelschrijvers: Beckett en Brecht) is te beperkt, gezien de thema tiek van het stuk. lonesco poogt erin aan te tonen, dat mensen zich kunnen dwingen tot bezinning, dat mensen ge dwongen kunnen worden tot wijziging van hun ideeën, dat ideeën niet belang rijk zijn, maar dat het gaat om veel be langrijker zaken, die voor elk mens hetzelfde zijn. Tenslotte zal ook Jean een hersen spoeling ondergaan. Hij wordt gecon fronteerd met zijn verleden: de vrouw die hij in het eerste bedrijf verlaat. Die eerste episodes van het stuk (de ont vluchting uit zijn woning en een ge sprek hoog in de bergen, met twee mu seumsuppoosten) bieden zwakke scènes. In de regie van Henk Rig tere is het alleen het laatste bedrijf, dat op be klemmende wijze gestalte krijgt. Daar is allereerst een schitterende uiterlijke vormgeving van Nicolaas Wijnberg en daarnaast een indrukwekkende spél- leiding. De rol van Jean wordt minder belangrijk en de aandacht komt vooral te vallen op broeder Tarabas, de man die Tripp en Brechtoll in hun kooien treitert. Een formidabele rol van André van den Heuvel, die al zijn kansen grijpt met enorm effect. Het gedeelte voor de pauze is veel matter. Veel minder meeslepend boven dien. De scène tussen Jean en zijn vrouw duurt al te lang. Het moment van zijn vertrek is wel heel knap en boeiend, maar alles lijkt ook daar weer iets te lang uitgesponnen om de aan dacht geheel gevangen te kunnen hou den. De verschijning van Elisabeth Hoy- tink als een vleesgeworden jeugdherin nering van Jean is ongelukkig opgelost. De toeschouwer heeft het er wat moei lijk mee om te ontdekken, wat lonesco nu precies met zijn stuk wil. In de voor stelling is dat niet gemakkelijker ge maakt, de zaak lijkt eerder nog duister der te zijn geworden, ondanks een schitterende vertaling van Remco Cam- pert, die het stuk bijzonder helder en goed van sfeer heeft overgebracht. Henk Rigters heeft de aanloop veel te sta tisch en weinig zeggend geregisseerd. Han Bentz van den Berg speelt de rol van Jean op een bewonderenswaar dige wijze. Maar door een gebrek aan mise-en-scène komt zijn rol in de eer ste twee bedrijven onvoldoende uit de verf, omdat de essentie van het stuk niet overkomt. Dit geldt heel sterk voor het tweede deel, waarin de flitsende tekst van het gesprek van Jean met de suppoosten alleen maar een woorden spel blijft. Ook in de aankleding is Nicolaas Wijnberg met regisseur Henk Rigters in het deel voor de pauze ver ten achter gebleven bij de enorme prestatie, die geleverd is in het slotdeel. Voor het al te kleine publiek, dat trouwens niet best reageerde tijdens de voorstelling, bleek dit eerste deel gisteravond in de Ko ninklijke Schouwburg een al te grote barrière, die een goede waardering van het prachtige derde bedrijf kennelijk bemoeilijkte. De toneelgebeurtenis die het -JESj In het voorjaar van 1692 brak in Sa lem, een kleine plaats in de Ameri kaanse staat Massachussets de duivel los: men zag er heksen. Er waren na tuurlijk geen heksen, maar men zag ze of meende ze te zien. Al zijn de heksen verzinsels, de heksenvervolgin gen zijn het niet en de heksen vervol gingen zijn ongetwijfeld des duivels. Arthur Miller heeft van deze gruwelij ke vergissing een toneelspel gemaakt, dat in Nederland al diverse keren is op gevoerd en dat vanavond via Neder land I wordt uitgezonden (20.45-22.2S Zijn de dominees in „De vuurproef"; al erg genoeg, vooral in de aanvang van het spel overtreffen de rechters de dominees nog. Men kan zeggen dat al les al zo lang geleden is. Maar al kan het fanatisme van uitgangspunt ver deren: in wezen blijft het door de e wen heen in alle uitingen praktisch lijk. Al heeft de schrijver zich bij de bewerking van deze oude geschiedenis de nodige vrijheden veroorloofd, feit i: dat aan het einde van de zeventiende eeuw heksenvervolgingen plaatshad- Horatlus zei al: als men de natuur met een hooivork probeert uit te drijven, komt ze terug. En ze wreekt zich. De puriteinen in Salem deden de natuur ge weld aan. In Salem mocht niet worden gedanst. De meisjes deden het toch: zochten er 's nachts de bossen voor op en van hun dansen déór zouden de Sa- lemieten helemaal geschrokken zijn. Ti- tuba, een negerin, bedreef er haar on nozele toverijtjes bij. Dit had tot ge volg dat een paar erg jonge meisjes van de kook raakten, ziek werden en soms zelfs hallucinaties kregen. Toen de aanstookster tot al die nachte lijke escapades, Abigail, zag dat ze ge vaar liep ontmaskerd te worden, begon ze te „bekennen" dat ze de duivel ge zien had en om haar wraakzucht te be vredigen te zeggen dat anderen aan hekserij deden. Abigails gewezen min naar, de landbouwer John Proctor, ver zet zich tegen deze onzin, maar het ge rechtshof blijft tegen alle bewijzen in de mening van Abigail steunen; het drama nadert zijn hoogtepunt. Massa-psychose Arthur Miller schreef de „Vuurproef" ongeveer vijftien Jaar geleden als reac tie op de communistenjacht van sena tor Joseph McCarty, voorzitter van de commissie van onderzoek naar anti- Amerikaanse activiteiten en in de func tie de fanatieke leider van de strijd te gen Satan, zoals die zich manifesteerde in 't communisme. Toch heeft 't stuk •aan actualiteit niets ingeboet. Ook nu nog komt het voor, dat een massa-psy chose wordt misbruikt en ten dienste gesteld aan een aanvechtbare zaak. En het thema van de trouw aan eigen principes en normen en de daarmee zo vaak samenhangende onverdraagzaam heid zal (helaas) wel nooit HILVERSUM De populaire Amster damse zangeres „Tante Leen" zal zich terugtrekken uit het team dat voor de NTS is aangewezen voor het. komende nationale songfestival. Ze is van mening dflt ze gezien haar leeftijd eigenlijk niet meer in deze groep van jonge zangers (zangeres sen) past. Bovendien treedt ze de laat ste jaren vrijwel uitsluitend in haar eigen bedrijf te Amsterdam op, zodat ze zich de moderne vormen van pre sentatie niet eigen heeft kunnen maken. Of in de plaats van Tante Leen een andere vocaliste voor het songfestival zal worden aangewezen, staat nog te bezien. Immers de NTS heeft bij de wed strijd voor de songfestivalliedjes vooraf de namen van de vocalisten aan de tekst- en muziekschrijvers opgegeven. Het laat zich aanzien dat de liedjes welke speciaal zijn ingestuurd voor vertolking door Tante Leen, moeilijk door een ander kunnen worden gezon- Een scene uit De Vuurproef: op de voorgrond Jack Dixon, Hella Asser en Ton van Duinhoven. Achtergrond: Nell Knoop en Allard v. d. Scheer. Radioprogramma hoofdfiguren is Dudley Moore veruit de Zoals Arthur Miller het zelf heeft ge- meest talentvolle. Hij zet een prachtig- 1 schlemielige Stanley Moon op het doek. die de duivel graag mag.... omdat het de enige is die tegen hem praal. Eleanor Bron geeft redelijk tegenspel maar Peter Cook heeft wel een paar zwakke mo menten. Zijn talenten liggen meer op het gebied van het schrijven van de tekst dan het brengen ervan. Na afloop van de film waren de tal loze genodigden, onder wie de buiten landse regisseurs Jean-Marie Straub en de Joego-Siaaf Matzak Klopzic, nog lang bijeen in de gezellige kelders van het gebouw om de geslaagde inzet van de Cinemanifestatie uitbundig te vieren. Vanochtend vroeg was men weer pre sent voor de persvoorstelling van Don Levy's film „Herostratos", die vannacht zal worden vertoond en op 6 februari In het Haags filmmuseum tijn Haagse première zal beleven. formuleerd: „Hot is voor de mens nog steeds onmogelijk om zijn maatschap pelijke leven zonder onderdrukking te organiseren en het evenwicht tussen or de en vrijheid moet nog gevonden wor- Parallel daarmee loopt een ander the ma, namelijk dat van de plicht van de individuele mens om zijn geestelijke vrijheid te handhaven tegenover een maatschappij, die hem het recht daar op wil ontzeggen. Een maatschappelij ke plicht wel te verstaan, omdat al leen dank zij het optreden van deze vrije mens, die, wat Miller „De Vuur proef" noemt, zijn menselijkheid vol tooit, de maatschappij voor verstarring behoedt en vernieuwd kan worden. Zo'n mens is John Proctor. Doze hoofd rol wordt gespeeld door Coen Flink. Ina van Faassen speelt de rol van Eli sabeth, zijn vrouw. De regie is in han den van Walter van der Kamp, lands Mannenkoc Leger des Heils. irlstelljke organisa l Wijd als de i 18.30 De tafel i dichtbij. 19.30 derne muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL Ned. (324 m)^ ^18.00 Nieuw IMS Sports HILVERSUM I rspel. (herhaling). NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO: 19.06 uur: Danny Kaye-Show NTS: 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 20.45 uur: De vuurproef, t.v.-spel 22.25 uur: Tweehonderd vingertjes, concert NTS: 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Sluiting HILVERSUM I NCRV: 20.30-22.25 uur: Stekker. NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Van gewest tot gewest 19.25 uur: Deltawerken, doe. 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Vidocq, tv-serie 20.45 uur: muziekprogramm a 11.35 uur: Hier en nu, a ctualiteitenrubriek HILVERSUM II AVRO: 20.30-22.30 uur: Salzburger Festspiele 22.55-23.25 uur: Venster op de hedendaagse muziek Vertaling Remco Campert Docors-kostuums Nicolaas Wijnberg Regie Henk Rigter* Elisabeth Andei I-HLVERSUM VPRO: 7.55 Dez (gr.). AVRO: Med edeljng en slecht, lezing. 13.00 Nieuws. 13.10 slten, waarin opgenomen: Hoor dia rubriek over krantenartikelen ui CVK/IKOR: 22.00 uur: Dichterbij Ezechiël NTS: 22.30 uur: Tweede journaal 22.35 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20 uur: Tanzania een ontwik kelingsland 10.45 uur: Ontdekkingen in onze samenleving 11.10 uur: Schrijversportretten 11.35 uur: Walter and Connie 12.00 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00 7.30 8.00 8.30 12.30 18.30 22.30 23.55 HILVERSUM II: 7.00 8.00 11.00 13.00 16.00 18.00 19.30 22.30 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 Elisabeth Hoytlnl opvoering zijn recht van bestaan, al kan zich voorstellen, dat het stuk bij de première in Parijs, nu bijna twee jaar geleden, een enorm tumult -ver oorzaakte. Jan Verstappen. HILVERSUMA m'e(240OIJ i FM-kanalen) Lichte grammo- (10.00 Nieuws.). NRU: 13.02 Ons kent ht en SOS-be- School radio. (15.01 ACTUEEL (Door Jan Verstappen) Josef Svoboda, een grote naam in het theater. Niet alleen in Tsjecho-Slowa- kije. waar deze 48-jarige hoofddecor ontwerper is van het Nationaal Thea ter in Praag. Zijn decors voor meer dan 300 stukken, waren in vele wereld steden te zien, zowel aan deze als aan gene zijde van het IJzeren Gordijn. Svoboda is een van de belangrijkste decorontwerpers van dit ogenblik. Het Toneelmuseum biedt het Nederlandse publiek op het ogenblik dc gelegen heid zijn werk nader te leren kennen. De aan Svoboda gewijde tentoonstel ling is tot eind maart aan de Amster damse Herengracht te zien, in de bovenzalen van het museum. Een etage hoger kan men (ter vergelijking wel licht) een reeks maquettes zien van ontwerpen van Nederlandse decora teurs die deel uitmaken van de vaste collectie. Voor Svoboda dient een decor niet meer om een bepaalde ruimte te sug gereren: de plaats van handeling. Het decor is een ondersteuning van de psy chologie "an de toneelpersonen en van de dramatische botsingen tussen hen. Hij werkt dan ook met velerlei tech nieken, materialen, lichteffecten en projecties. De decors van Svoboda zijn bijzonder ruimtelijk. Inventief zijn steeds de changementen, die zich voor de ogen van het publiek afspelen, vaak tijdens het spel. Hoe dat toegaat, kan de bezoeker van de Svobodatentoon- stelling zien, door bij enkele maquet tes een knop in te drukken, waarna alles gaat schuiven, draaien en bewe gen. Schitterende effecten ontstaan. Bijvoorbeeld in het decor voor „De Insekten", een Tsjechisch stuk van de gebroeders Capek. Boven een rond speelvlak (een draaitoneel dat in druk ke kleuren is geschilderd) hangen twee enorme spiegels, die de vloer en de handeling daarop herhalen. Het effect is geweldig, vooral als de vloer gaat draaien. Er staat een prachtige maquette voor „Hamlet", dat er in eerste instantie uitziet als een zwarte wand, waarin enkele vierkante gaten voor deuren en ramen, met een enkele trap. Het decor blijkt te bestaan uit allerlei losse ele menten, die naar voren en achteren kunnen schuiven. Uit de gevel komen trappen en muurstukken naar voren en dit alles wordt weer gereflecteerd door een boven het decor opgehangen spiegel. De acteurs worden daarin ook weerspiegeld en daarmee was 'n fraaie oplossing gevonden voor het optreden van de geest van Hamiets vader: de weerspiegeling van Hamlet zelf. Dit decor vervaardigde Svoboda voor een Franstalige voorstelling in Brussel. Heel opmerkelijk is het decor voor de Griekse tragedie „Oedipus". Het is één immens lange en brede trap, waarvan de treden uit de zaal oplopen tot bijna in de nok van 't toneel. Ekele speel vlakken komen daaruit naar voren, maar de plaats van handeling is de trap, een helder wit, enorm imponerend bouwsel, waarvan men zich kan voor stellen, dat het voor dit stuk een ma gistrale uitwerking heeft. Een prachtig decor is er ook voor „D. n Giovanni" van Mozart. De toneelopening is smal ler gemaakt, maar de diepte van het toneel is dan drie viermaal zo lang. De vloer van de enorme ruimte, die zo wordt gesuggereerd, bestaat uit rode en zwarte vierkanten, enkele zetstuk ken (meubels, een fontein, een geveltje met balkon) zijn daar op geplaatst. In de maquette staat het beroemde stand beeld helemaal achter op de speelvloer. Spiegels, projecties en bewegende on derdelen. Dat zijn de voornaamste elementen in Svoboda's decors. Een logische ontwikkeling daaruit lijkt de „Lanterna Magica", een theatervorm, waarmee de Tsjech al vrij lang expe rimenteert. Hij heeft zich in dat ex periment losgemaakt van het toneel, omdat hij probeert een combinatie van theater en film te vinden. Projecties van bewegende beelden op een achter doek of op decorelementen, waarvoor of waartussen men dansers, acteurs of zangers ziet. Het „poly-ecran"-systeem is nog een stap verder: verschillende filmbeelden worden geprojecteerd op diverse schermen. Ze zyn gesynchro niseerd. Details van het ene beeld wor den op andere schermen vergroot. Er ontstaat zo een versmelting van film en architectuur. De indruk, die zich opdringt, dat Svoboda nogal eigenzinnig met decors aan komt dragen, waarop dan een voorstelling moet worden gebouwd, is geheel onjuist. Hij werkt tijdens de ge hele repetitieperiode aan zijn ideeën. Zijn decors komen voort uit stuk en repetities. Het feit, dat Svoboda zijn ruimtelijke bouwsels zowel voor klas sieke als moderne stukken creëert, wijst in die richting. De kracht ervan kan men in het Toneelmuseum zelf constateren. Marcelle Bordas overleden PARIJS (AFP) Marcelle Bordas, die vóór de laatste wereldoorlog roem oogstte met haar lied „La femme a bar- be" is woensdag op 70-jarige leeftijd in Parijs overleden. Zij debuteerde in 1925 met Mistinguet en Fernandel en was op haar best als zij matrozenliederen zong,

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2