WINTERSPELEN TOT EER VAN GRENOBLE EN MEERDERE GLORIE VAN FRANKRIJK De stad van de vijf olympische ringen in „LA ROUTE TRIOMPHALE' YEGLO kampioen landelijke 2e klas Gebruik van doping kost renners wielercarrière WOENSDAG 31 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 GRENOBLE Burgemeester Hubert Dubedout heeft het druk. Hij stapt elke ochtend als een van de werkers van het eerste uur zijn gloednieuwe, voorname lijk uit glas opgetrokken, stadhuis bin nen, raadpleegt zijn agenda en ziet tot zijn schrik dat er al weer geen uur over blijft. Hubert Dubedout is burgemeester van Grenoble, dat binnen luttle jaren is hervormd en vervormd tot de „stad van de vijf olympische ringen". De oudere inwoners, die in de bistro's in de zij straten van de oude stad hun dagelijks wijntje consumeren, hebben er slechts een verachtelijk snuiven voor over. Zij kennen hun stad alleen nog maar als zij zich niet buiten de oude kom wagen. Zodra zij steven en blik naar het zuiden richten, raken zij de draad kwijt. Daar is een geheel nieuwe wijk gebouwd, die allereerst moet dienen om de tiende Olympische Winterspelen op te vangen. Indien burgemeester Dubedout een ma terialistisch ingesteld man zou zijn, zou hij elke ochtend bij 't betreden van zijn glazen bestuurstempel denken: „Ziezo, dat hebben we er in elk geval aan over gehouden". En daarbij kan hij dan voe gen het splinternieuwe politiebureau, de nieuwe bruggen over de Isère die on verbrekelijk verbonden is met de stad, het vergrote vliegveld dat van militaire basis werd uitgebreid tot vliegveld waar grote machines kunnen landen, het zie kenhuis, de scholen, een indrukwek kend aantal nieuwe en verbrede wegen, een complex flats en woningen en bo venal ook de hypermoderne accommo daties in de belendende steden waar een deel van de grote evenementen wordt gehouden. Want daarvan moet Grenoble het hebben. De industrie- en universiteitsstad is in vier jaar getild naar een begerenswaardig wintersport- oord, dank zij de winterspelen. Plaatsen die voorheen moeilijk te bereiken wa ren Chamrousse, Autrans, Alpe d'Huez, St. Niziers, Villard-de-Lans zijn door een net van fraaie wegen ver bonden met Grenoble, dat reikhalzend uitziet naar de stroom winter sporters die voortaan, zo hoopt men, hun domicilie zullen kiezen in de stad van Hubert Dubedout. spelen Eerst de „Après nous Ie déluge" en (Van sportredactie) De burgemeester denkt dan maar aan de kosten, die hij heeft moeten ken. Bijna een miljard gulden heeft Grenoble gespendeerd aan de Winter spelen. Daarvan fourneerden stad en departement Isère twintig procent en het restant werd met gulle hand ver strekt vanuit Parijs, dat echter het geld, plus rente, wel graag terug wil zien, Ietwat verontschuldigend voegt mon sieur Dubedout eraan toe: „Bij dat mil- MINISTER FRANCOIS MISSOFFE oog en oor van president De Gaulle jard zijn wel de voor-Olympische spe len begrepen". Toen vier jaar geleden, na de laat ste Winterspelen in Innsbruck, de keus op Grenoble viel zelfs geen pure win tersportplaats maar gezegend met een formidabele omgeving duurde het nog geruime tijd eer dr. Robert He- raud op 14 april 1966 de opdracht kreeg ervoor te zorgen dat de Spelen in Gre noble alle vorige in de schaduw zouden stellen. Hij werd benoemd tot secreta ris-generaal van het organisatiecomi té, waarvan dr. Albert Michallon de president is, die zich echter in hoofd zaak bezig moest houden met het alge hele toezicht en het onderhouden kweken van relaties. Grenoble wist wat het zich op de hals had gehaald. De heren van het Interna tionale Olympisch Comité, dat alles troleert en een lijst met wensen legt, schudden mistroostig het hoofd toen zij de accommodaties bekeken vroegen burgemeester Dubedout op de man af waar hij deelnemers, officials, pers en toeschouwers dacht onder te brengen. Het antwoord was een weinig zeggend geheimzinnig lachje, dat zoveel moest betekenen als „dat komt allemaal keurig voor elkaar, heren". Aardverschuiving En het is voor elkaar gekomen. In en om Grenoble hebben duizenden wer kers, onder wie veel militairen want de Spelen moeten eerst en vooral die nen het prestige van Frankrijk te steu nen en dan wil de overheid wel gaar ne de helpende hand toesteken, een kleine aardverschuiving veroorzaakt. Tienduizenden kubieke meters grond werden weggehaald of aangesleept. Ze venduizend militairen legden geweer en koppel af en egaliseerden het terrein voor het gigantische parkeerterrein bij het olympisch centrum, waar dertien duizend auto's opgeborgen zullen wor den. Inderdaad opgeborgen want alle straten worden drie uur voor en drie uur na elk evenement hermetisch afge grendeld en zijn alleen met bussen, busjes en auto's een speciale vergunning zijn Er is een systeem ontworpen waardoor het verkeer in deze stad van driehon- derduizend inwoners van wie een op de tien studeert en op elke twintig een meisje is dat in de beroemde hand schoenenindustrie werkzaam is met geen mogelijkheid spaak kan lopen, al dus verzekert burgemeester Dubedout. Woonwijk Maar met die ene parkeerplaats men er nog lang niet. Er zijn dan ook terreinen waar nog eens in totaal tienduizend auto's een plaats kunnen vinden, ook al in hoofdzaak om er durende de tijd van de Spelen m vast ingeklemd te staan. De vraag hoe Het eerste team men alle deelnemers etc. onderdak zou brengen, werd met Franse zwier beant woord en opgelost. Er verrezen toren flats en woningen van geringere om vang. I napril 1966 werd met het bou wen begonnen en in augustus 1967 was de zaak rond. Omdat men toch bezig was en in het achterhoofd van burge meester Dubedout speelde dat hij er toch een complete woonwijk bij kreeg, werden meteen een ziekenhuis, scholen en een winkelstraat zonder verkeer ge bouwd. Het olympisch centrum was, wat woonruimte betreft, gereed. Men kon er de deelnemers, officials en de vele honderden medewerkers van het organisatiecomité onderbrengen. Restte nog de toeschouwers van wie men er een slordige honderdduizend verwacht. Omdat Grenoble met de bes te wil van de wereld inclusief de particulieren niet meer dan ruim elfduizend bedden beschikbaar kan stel len, moet een fors deel van de kijkers als ze kunnen worden verv naar steden, die men „in de buurt" acht te. Allereerst de steden waar grote nementen plaatsvinden en voor het ove rige Aix-les-Bains, Lyon, Annecy of zelfs Genève. Dan gaat een flink deel van de „recette" wel naar de kassen van andere gemeenteontvangers dat neemt Grenoble voor lief. Aan be lastingen, entreeprijzen en vervoersbil- jetten hoopt men een deeltje vai kosten terug te verdienen. Dat er ontstellend deficit zal zijn, is al een gemaakte zaak waarover niemand zich voorlopig zorgen maakt. Dat komt wel na de Spelen als Parijs met de knokige hand tegen de deur van het glazen be- stuurspaleis tikt om rente en aflossing Transolymp. wordt aanloop naar opening vol pracht en praal (Van onze sportredactie) verwQderd, voor de winter- de bouwwerf, waar GRENOBLE Grenoble apele"; Ly?° ,weri1 nacht door duizenden gewerkt Je" Gaulle. 'eV euÜën'vïeTml De laatste gelegd aan de enorme tribunes, die alleen zullen worden gebruikt voor de opetii ngsceremonie. heerst aan de hoven van de Franse zonnekoningen. De ouverture zal worden bijge woond door president Charles Grenoble kreeg het fiat wordt om gereed te zijn llwluaMlu de heren die het Inter- 6 februari. Grenoble werkt len vtJf parachutTsti modorae "olympische IVi'i'iu'r- nationaal Olympisch Comité daaraan individueel en collec- pelen te z(jn. De tussen de vo*7Tieiï\ J waa een zware tief hard mee. Iedeieen voelt Alpen ingesloten stad. baker- °P<lrBCllt. Want de organ,sa- rich een beetje verantwoor- mat van een wilskrachtig tle v:ln m"derne olympische delijk voor de goede organi- volk, heeft zieh door slechte vraagt meer dan een satorische uitslag van de win- en betere tijden heen ontwik- l""1™ ambitie. terspelen. omdat een keld tot een stad van bijna d«' van de bevolking van S00.000 inwoner,, die nu fier Als een bOUWWerf e" de °mgeving zich en opgetogen het verleden (eite mMS, 2loh M Jaar °P toerisme, groots gesymboliseerd zien ge|eden, een „schandaal" drie rozen van hun ste- voordoen In Chamrousse (een Arena delUk wapenschild. Men kan van (je olympische operatie- Dinsdag drievoudig zinnebeeld p]aatSen buiten Grenoble) om de openingsplechtigheid schoonmaak te kun- de tiende Olympische Winter- komen die de afwerking spelen plaatsvinden Het vervoer heeft Grenoble geheel in eigen hand gehouden. Er is een specia le maatschppij voor opgericht, de ..Transolymp" geheten, die kan beschik ken over achthonderd autobussen die als een rupsbaan af en aan zullen rijden van Grenoble naar de omringende plaatsen waar het skiën, bobsleeën en rodelen wordt georganiseerd, over zeshonderd minibusjes voor deelnemers en persver tegenwoordigers en over tweehonderd auto's van een gerenommeerd Frans merk waarmee officials en andere hoog waardigheidsbekleders zullen worden vervoerd. Rangen en standen moeten er tenslotte zijn, ook bij Olympische Spe len. Nogmaals berzekert burgemeester Du bedout dat er beslist niets fout kan gaan. Er is geleerd van alle negen voorgaan de Winterspelen en er zijn de beste ex perts aangetrokken. Bovendien heeft president De Gaulle hoogstpersoonlijk via zijn minister voor Jeugdzaken en Sport, Francois Missoffe die dan ook met arendsogen keer op keer is komen inspecteren en zich daadwerkelijk met vele besprekingen en ontwerpen heeft bemoeid gezegd, dat alles volkomen in orde moet zijn cn dat is niets meer of minder dan een order van de aller hoogste gezagsdrager waaraan uiteraard moet worden voldaan. Meesmuilend spreekt men dan ook van „de Spelen van de generaal". De Winterspelen mo gen dan mede georganiseerd zijn tot eer van Grenoble maar toch zeker ook tot meerdere glorie van Frankrijk. Wel wat weinig leven geroepen maar die heren kunnen Voor drie uur En men zit ook nog min -of meer in de maag met de gigantische tribunes, die zijn opgesteld rondom de plaats waar op 6 februari de Spelen zullen wor den geopend. Dat is een kwestie van drie uur in totaal, maar de voorzieningen slokten een bedrag op van twintig mil joen gulden. En daarvan, zo weet bur gemeester Dubedout met zekerheid vast te stellen, komt geen centime terug. Dat is louter verlies. Maar als hij uit zijn glazen paleis kijkt en de nieuwe woon wijk met half toegeknepen ogen beziet, is hij weer helemaal gelukkig. Zonder Spelen zou Grenoble nog jaren op ex pansie hebben moeten wachten. Naast de oude stad is een nieuwe verrezen. Grenoble is met de serie wegen gemak kelijker te bereiken. Die winst kan niemand de burgemees ter meer afnemen. En wat die rente en aflossing betreft, daarvoor heeft mon sieur Dubedout een prachtig Frans spreekwoord: „Après nous le déluge..". De badmintoncompetitie Na vele overwinningen bereikte het eerste team van Veglo deae week na een laatste thuiswedstrijd tegen A.B.C.I». uit Delft het zo begeerde kampioenschap In de landeiyke badmlnton-eompetitle. Veglo-I verpletterde In de laatste wedstrijd het Del ft se team met maar liefst 7—1. zodat liet In de derde afdeling als eerste eindigde. Voor een promotie naar de eerste klasse moet Veglo-1 ,nog In de ko mende weken In een soort poole-systeem spelen tegen andere als eerste geëindig de teams uit de tweede klasse. Dok het tweede team van Veglo speelde in «-en laatste uitwedstrijd tegen Excelsior uit Den Haag een goede wedatrQd en wist zodoende alle punten In de wacht te slepen. Smash-1 moest genoi kleine nederlaag 3—5 i MVO-2 Besluit van nieuwe reeks overwinningen '6' een reeks van afgelopen hadmin- Veglo 1, dat mei overwinningen In lu tonsi-iziM-ii ri-f-ds als km schouwen, wist dit in de laatste wed strijd tegen de Delftse badmintonvereni ging ABCD definitief waar te maken. In deze wedstrijd speelde dit eerste team In by na alle linies de punten In handen van Veglo, zodat de einduitslag dan ook 71 werd. In het eerste heren-enkel had M. Ret- hans bijna niets In te brengen tegen het technLsche spel van N. Fea van Veglo. zodat deze eerste party al gauw- een geduchte tegenstand ondervond van mej. J. Roessen, zodat deze party drie gaines eiste, die tenslotte winst werd voor mevr. Van Balgooy met de uiteen lopende cijfers van 511 129 en 119. Ook mej. H. Omtzigt wist deze keer haar party in winst om te zetten met 11—2 en 11—8. In het eerste gemengd-dubbel slaagde het duo Van Balgooy-E. Guérln erin hun tegenstanders Koessen-Aarts te kloppen niet 153 en 150. Vervolgens ging ook het tweede ge mengd-dubbel over in winst, waarna belde heren van Veglo: N. Fea en E. Guérln in het heren-dubbel hun tegen standers T. Aarta-M. Rethana met ruime cyfera tot een nederlaag wisten te dwin gen van 1512 en 15—5. Een span nende derby was tenslotte het laatste dames-dubbel, waarin de dames van Ve glo deze party Heten glippen In handen van hun tegenstandsters J. en R. Roes de punten van tweemaal 715. In zi> hedendaagse activiteitenii RQ8t.Ileji 8t^ie e" ,oe™T' van de laatste faze van de voorlopige arena die werd ge- roepen, die de" tienduizenden Kond die drie rozen zijn de organisatieplannen behooriyk bouwd in de buurt van het bezoekers als een droombeeld oiympisom* ringen ge- dee(j verlopen. In Chamrous- olympisch dorp. Men heeft van grootheid voor ogen moet r„n« o se verklaarden vorig jaar eni. sinds vele weken met man en hangen. ge buitenlandse delegaties, macht aan dit stadion ge- De ma3sa zal overweldigd die aan de voor-olympische werkt. De arena weerspiegelt worden door de kleurenpracht Frankrijk steunde sinds een wedstrijden moesten deelne- ln zekere zin de Napoleonti- tiental jaren twee kandidatu- men, dat de logementsmoge- sche trots zowel als de Lode- de organisatie van lijkheden en zelfs de sportieve wijk XXV-extase. litaire kapellen spelen, neergelaten in de arena 350 -n zeifs het amusement is langdurig startverbod wellicht het einde ™n.n LT' niet vergeten. Men was het er tijdens van hun carrière. Maertens heeft meteen blifk worden voorgesteld. 150 f besprekingen al snel over eens dal na de uitspraak al aangekondigd dat hij win- Alneniaeers zullen de erehaae de bistros wel gezellig zijn maai stopt met wielrennen. Door uitsluiting groot it'ohnnfgf kleindat de terrassen buiten beschou- van deelneming aan Belgische wedstrij- an de wing moesten worden gehouden, hoewel den valt een zeer belangrijk deel van de Grenoble nu niet bepaald een Siberisch inkomsten weg. want juist de ontelbare Overweldigd klimaat heeft op 215 meter hoogte en criteria in dit land leveren een flinke bij- De lange rechte laan. die naar dat de twee nachtclubs „Flamingo" cn dragc in de verdiensten, het open gedeelte van de are- „Maxim" wel wat te weinig zijn vooi i Bovendien kan geen van de gestraften na loopt heeft men voor dezede duizenden die na een dag schaatsen, j deelnemen aan de Tour de France om- februari 1968 zal gelegenheid „la route triom- ijshockej phale" genoemd. Niets wordtook wel (Van onze sportredactie) GENT Zes beroepswielrenners hebben de zwaarste straf gekregen, die bij de veroordeling voor dopinggebruik ooit is opgelegd. De beroepskamer van de rechtbank in Gent legde Jan Boonen een startverbod in België op van drie jaar. Vier andere Belgen Georges van Coningsloo, Willy Monty, Willy Vanneste en Julien Maertens mogen twee jaar niet uitkomen in Belgische wedstrijden. Hetzelfde geldt voor de Nederlander Cecs van Espen. Bovendien kregen alle coureurs een geldboete. Rechtbank Gent slaat hard toe De harde uitspraak van de beroepska mer in Gent is in wielerkringen als een bom ingeslagen. Het kwam nog nooit voor dat op dopinggebruik betrapte ren ners zo fors werden aangepakt. Voor de de betrokkenen betekent het de Olympische Spelen van dit uitrusting onvoldoende wa- Die jaar: Lyon, metropol in het ren. Thans, ruim een jaar la- moet een vertoon van praal achterland voor de zomerspe- ter en vlak voor de opening en pracht worden, met iets Grenoble, nauwelijks van de spelen. ïykt de ultge- van de extravangantie. die honderd kilometer die wordt ontvouwd als de bijna veertig nationale af vaardigingen zullen aantre- opéningaplechtigheid den, als duizenden vredpsdul- zullen worden losgelaten helikopters vyftigduizend over de arena zullen i Lyon strekte agglomeratie nog op eenmaal moet hebben ge- uitstrooien. Geen nood. Parijs bood wederom de op lossing. De Parijse opera komt, het bal- j Jan Boonen (met drie jaar het i let van Maurice Bejarl. de Comedie 1 ste gestraft, wat zijn oorzaak vond Frangaise en diverse etablissementen feit dat hij in het vorige seizoen weiger- zijn uitgebreid zodat er meer is te bel. ven dan het louter schenken van een pernod of een cognacje. Er zijn nog slechts zorgen wat het weer betreft. Men herinnert zich met afschuw de voor-Olympische Spelen toen de bobsleewedstrijden moesten worden gestaakt omdat het ijs van de baan smolt; toen het skispringen geen door gang meer kon vinden omdat de schans in de mist hing. Er is wel een uitge breide meteorologische dienst in het de zich aan controle te onderwerpen) noemde de uitspraak van de Gentse be roepskamer „onmenselijk". Georges van Coningsloo zei zich grote zorgen te ma ken over zijn toekomst omdat hij waar schijnlijk door het merk Peugeot wordt uitgeschakeld. In zijn contract is een clausule opgenomen die onmiddellijke verbreking van het contract inhoudt als de renner chuldig bevonden wordt aan dopinggebruik. Willy Monty heeft reeds contact ^eliad met zijn Franse ploegbaas omgezet in 153 en zelfs 150. Ook Na deze wedstrijd was het eerste team E. Guérln speelde styn tweede heren-van Veglo definitief kampioen en gaat enkel In winst voor zijn team met dezich nu voorbereiden op de komende cijfers van 15—1 en 159. Een zeer belangrijke wedstryden, die Veglo 1 mla- enerverende party was het eerste dames-1 schten naar de eerste klasse landeiyk enkel, waarin mevr. H. van Balgooy I zal brengen. Veglo 2 speelde een ultwedatryd tegen Excelsior 1 uit Den Haag. waarbij het tweede team van Veglo onverwacht alle punten wist te bemachtigen, zodat deze laatste wedstrijd voor dit team een 2e bezorgde In de derde klasse landelijke afdeling 6. M. van Balgooy speelde als eerste zyn heren-enkel tegen C. van Wijk en versloeg deze met tweemaal 12—15. In het tweede heren-enkel volgde J. Guérin door een puntenvoordeel van 6—15 en 7—15. Vervolgens wisten belde dames van Veglo, M. Wong en T. van Houten de eer te behalen In hun dames enkels tegen A. Blaas en R. Overdevest met de cijfers van reap. 611. 1011 en 511, 2—11. Verder gingen alle overige partyen eveneens ln het voordeel van Veglo over, zodat de einduitslag 08 werd. Een goede prestatie voor dit team, dat gehandicapt was door het uitvallen van twee spelers en tevens de slechte omstandigheden, waarin dit tweede team moest spelen. De ultelndeiyke tweede plaats die Veglo 2 behaalde mag bijzon der bevredigend genoemd worden en dit team zal het volgende seizoen misschien hogere ogen gooien. Smash 1 speelde zyn laatste wedstryd uit tegen MV 0—2, waarby laatstgenoem de ondanks felle tegenstand van Smash met 53 wist te winnen van het Leldse team. Een toch niet al te slecht resul taat van Smash, als men bedenkt, dat MVO 2 momenteel na Veglo 2 de derde plaats bezet. In deze wedstrijd speelde E. van Spadon zyn eerste heren-enkel tegen R. RIJcken en kon met redeiyke cijfers van 9—15 en 715 deze party In het voordeel van Smash brengen. Vervolgens had dc tweede heer van Smash. M. Hofstede, het moellyk tegen E. Gill, zodat deze party na drie sets tenslotte In het voordeel van E. Glll eindigde met de puntenverschlllen van 15—12. 8—15 en 17—15. In het eerste dames-enkel speelde het Jeugdige specl- stertje L. Smith tegen mevr. Hofland, die het ondanks moedige tegenstand ten slotte voor laatstgenoemde winst werd. Mevr. Schoenmakers speelde een goede party en wist het eerste net in haar voor- deel te spelen, doch het tweede en be slissende derde set ging toch ultelndeiyk ker in Frankrijk aan werk kan helpen naar de tegenparty. Belde gemengd-dub- Cees van Espen kreeg met Jan Boonen beU gingen verloren, doch In het heren- de grootste geldboete: 4000 franc (on-1dubbel "Peelde üe combinatie Spadon- geveer 300 gulder.) De beroepskamer Hof,tede het volgende winstpuntje In kwam tot het afwijkende vonnis omdat handen van Smash met 10 15, 1715 Van Espen al eerder in België ls veroor- en 12~15 Tot a,ot K,n* het dames-dub- deeld. De overige coureurs kregen ieder bel over naar MV(J 2- Smaah huls- 8000 franc boi I keerde met een kleine nederlaag. Van Espen, Van Coningsloo. Monty, Voor d,t team competitie af- Vanneste, Maertens en Boonen werden Knopen, waarbij wel moet worden opge- in hoger beroep veroordeeld. In novem- merkt, dat Smash 1 niet veel geluk heeft ber vorig jaar kwam de Gentse recht-1 ègehad met de dames-purtyen. Doch bank tot schorsing van vier maanden. Smash 1 heeft zich in leder geval In zijn De openbare aanklager tekende toen be- "fdeling weten te handhaven, waardoor roep aan. ven degradatie uitgesloten Is. CEES VAN ESPEN

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7