DOWN TOWN JAZZ BAND: Circusechtpaar Van Bever vandaag 50 jaar getrouwd tiende langspeelplaat live"- concert mahalia jackson warme klank in madiucambos-lp Strafpunten voor verkeersfouten Belgen verrukt over Ramses Shaffy c.s. Ovaties voor La List Nazi's plegen overleg voor rechtszaken PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 JANUARI 1968 ,HET IS ONS ALTIJD GOED GEGAAN" Eerste tent kostte maar 650 gulden (Van een a ers) TERHEIJDEN Vandaag is August Presscher vijftig jaar ge trouwd met Helena van Bever. Dit echtpaar slijt rustig zijn laatste levensdagen in een iets van de drukke weg Terheijden-Breda ar gelegen woning. Op 31 januari zullen de twee echtelieden weer midden in de schijnwerpers van de publiciteit staan. En dan zal het lijn als enkele Jaren geleden, toen de naam van mevrouw een begrip wai, een begrip in de circuswercld: Van Bever. Van die wonderlijke wereld van paarden en zaagsel, van schette rende trompetstoten en dof trom geroffel, van perfecte organisatie en tegelijk ongelooflijke improvisatie weet mevrouw Van Bever trots wijzend op een foto, die haar huis kamer siert: „Van Bever, Europa's levendig te vertellen. Dan vallen plots de jaren weg. Dan is zij weer de kwieke, wat frêle figuur ,die toch In de piste domineert. „Toen ik destijds trouwde...". Zo begint haar verhaal. En het kan al niet anders, of ook de romance tussen August en Helena, beiden in het circus geboren, ontlook in de piste. Dochter van circusdirecteur Van Bever gaf vijftig jaar geleden aan de begaafde circusartiest, die August Presscher was, ten over staan van de ambtenaar van de burgerlijke stand te Bergen op Zoom, haar ja-woord. In Bergen, omdat circusartiesten daar toevallig konden optreden. Want de jaren van de eerste wereldoorlog waren geen beste jaren voor artiesten. Vader Van Bever had zijn eigen circus zelfs opgeborgen te Brouwershaven en was met het circus Carpani op tournee gegaan. „Papa, verkoop mij dat circus", zeurde dochter Helena. Tenslotte stemde papa toe. „Voor 650 gulden. En nog wel op afbetaling", herin nert mevrouw Van Bever zich dankbaar. Ter vergelijking: in november j.l. werd het circus Ringling verkocht voor 35 miljoen gulden. „Circus Van Bever bestond in de eerste wereld oorlog uit één houten circustent. De paarden, waarop ik 16 jaar ge voltigeerd heb, heb ik van vader meegekregen", vertelt mevrouw Van Bever. Ruim veertig jaar reisde zij met haar eigen circus. Bij alle weemoed van het afscheid zo'n negen jaar geleden, bij alle tegenslagen van kapitale stroppen en een grote brand stelt zij toch vast: „Het is ons altijd goed gegaan". Negen jaar geleden kwam het on herroepelijke einde. Marie Karoly- van Bever (dochter van het gouden paar en naar goede circustraditie ook weer getrouwd met een circus artiest) voelde er niet zo veel voor Toen e prijs 1 de paarden naar Klant Annie Schmidt krijgt geen boek over Kapelle KAPELLE Annie M. G. Schmidt krijgt géén boek met de geschiedenis van Kapelle. In de dinsdagavond gehou den raadsvergadering kwam in behande ling een ingekomen stuk van enkele in woners van Kapelle om deze schrijfster het boek met de geschiedenis van Ka pelle te schenken dat binnenkort zal uit- Enkele weken geleden was over haar een uitvoerig artikel verschenen in El- seviers Weekblad en daarin liet zij zich in minder gunstige zin uit over Kapelle, het dorp waar zij werd geboren en ruim dertig jaar heelt gewoond. Verschillende inwoners van Kapelle hebben op dit ar tikel gereageerd. De raad van Kapelle besloot dit niet te doen. Burgemeester Van Suylekom vond vooral dat het b« ouders. Hij stelde voor het stuk -oor kennisgeving aan te nemen en dat ;ebeurde dan ook. Vrijspraak vooi drievoudige moordpoging (Van onze correspondent) MAASTRICHT Conform de els heeft de rechtbank in Maastricht de 31-Jarige mijnwerker C. B. uit Kerkrade ontsla gen van rechtsvervolging en plaatsing gelast in een psychiatrische inrichting voor de tijd van een jaar en daarna ter beschikkingstelling van de regering. De man had 2 augustus van het afgelo pen jaar in overspannen toestand drie maal gepoogd zijn ex-verloofde te wur gen. Na de laatste poging had hij haar drie steken met een schaartje in de hartstreek toegebracht. Ondanks deze zware verwondingen is het meisje niet overleden. Volgens een psychiatrisch rapport kon hem deze da den niet aangerekend worden, daar hij op de betrokken momenten krankzinnig geacht moest worden. Rijksmuseum kreeg een Beerstraten AMSTERDAM (ANP) Het Rijks museum in Amsterdam heeft van mei S. E. Dribbel een schilderij van Jan Abrahamszoon Beerstraaten (1622-1666) voorstellende „De kerk van Sloten (N.- H.) bij winter" cadeau gekregen. Het schilderij zal in de komende maanden te Men ziet op het doek de noordkant van de kerk: rechts loopt de Osdorper- weg, die uitmondt op de Sloterweg. Links in de verte is het torentje van Amstelveen geschilderd. De kerk be- n Museum Boymans-Van Bcunlngen te Rotterdam wordt van 9 februari tot 17 maart een tentoonstelling gehouden van beelden en grafiek van de Schie- damse beeldhouwer Piet van Rtulven- berg. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. „De nota verkeers veiligheid verwaarloost het menselijk gedrag. Een deel van de onveiligheid op de weg wordt namelijk door de maximumsnelheden of ncgcring van inhaalverboden. Dit menselijk gedrag ■oering Dit zei prof. A. D. Belinfante, eerste spreker in de lange reeks verkeersdes- kundigen die in de openbare hearing door de Tweede Kamer werd gehoord. Prof. Belinfante stelde voor overtredin gen te honoreren met strafpunten en na een bepaald aantal overtredingen het rijbewijs van de betrokken automobilist in te trekken. Voor de controle, onvol doende door te weinig politiepersoneel, wilde prof. Belinfante ook bevoegdheden aan de marechaussee geven. Commissieleden voerden als bezwaren onder meer aan, dat er te veel admi nistratieve rompslomp wordt veroor zaakt en dat frequente weggebruikers meer risico lopen het rijbewijs kwijt te raken dan de stuntelige zondagsrijders. Bij monde van zijn adjunct-secretaris, de heer A. L. Roseam-Abbing, kwam de K.N.A.C. met een aantal bekende wen sen als het verplicht stellen van auto gordels en valhelmen, dit laatste ook voor bromfietsers. Uitbreiding van het militaire apparaat zou kunnen bijdragen tot een doeltreffend alarmerings- en hulpverleningssysteem, aldus de KNAC. Stop ongevaarlijk anti-klopmiddel tank ti-klopmfddcl in de benzine. Dit is de conclusie van dr. J. Th. L. B. Rameau, hoofd van de wetenschap pelijke afdeling van het bedi ijfslabora- torium voor grond en gasonderzoek in Oosterbeek, die een vergelijkend onder zoek heeft ingesteld naar de loodgehal- ten van gewassen, die groeien in de na bijheid van autowegen en andere, die elders groeien. Zoals bekend bevat au tobenzine als anti-klopmiddel (om het zogenaamde pingelen van de motor te gen te gaan) een hoeveelheid tetra- ethyllood. Dr. Rameau is van oordeel, dat olie maatschappijen mot hun grote, moder- Nieuwe gezichten in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de vergadering van de Tweede Kamer van gisteren is de heer J. H. Dirks uit Beek geïnstalleerd als KVP-Kamerlid. De heer Dirks volgt de heer Boeten op. die zijn functie volksvertegenwoordiger neerlegde hij werd benoemd tot burgemeester Maastricht. In deze vergadering werd tevens edigd als plaatsvervangend griffier de heer mr. Kerkhofs, die geruime tijd ge- (Va, i rrespondent) Gebouw Felix Meritis e programma „Shaffy i de Vlaamse persclub Het optreden BRUSSEL Ramses Shazfy komt op 16 februari i te Amsterdam met de première van zijn nieuw Chantate". De Leuvense studenten en de leden va in Brussel kregen er dezer dagen een voorproefje Ramses, vier nieuwe talenten, Liesbeth List en het trio Louis van Dijk doet voor de première en de vijf avonden per week in Amsterdam veel goeds verwachten. Te meer omdat bij het optreden in Brussel er bij de vier nieuwe talenten Sylvia Alberts, Marjol Floor, Eelko Nobel en Thijs van Leer overduidelijk sprake was van plankenkoorts en ook overigens het programma nog nauwelijks geregisseerd was. haar Franse liederen, zoals het altijd aangrijpende „Non c'est rien", waarmee zij haar optreden hier besloot. Voor het nieuwe programma heeft zij nog meer nieuwe nummers in petto. Men zal kun nen vaststellen, dat Liesbeth List nug verder gegroeid is. Het derde onderdeel is van Ramses zelf, vol vaart, vol vuur, overdonderend. „Sammy" is nog steeds een topper, Toch lijkt de kans groot, dat „Shaffy Chantate" geen eenheid zal worden en blijven bestaan uit drie duidelijk on derscheiden delen. Het optreden van de vier nieuwelingen twee meisjes van de Kleinkunst Academie, Eelko Nobel die rij-instructeur was en Thijs van Leer die kunstgeschiedenis studeerde nog helemaal moeten groeien. Reeds nu is het ensemblewerk echter al voor treffelijk. Ramses heeft er goede talenten uitgepikt, maar het individuele optreden mist nog de theaterervaring en de zelf- gevormde theaterpersoonlijkheid. Marjol Floor, met een stem als een klok, is op de goede weg met het, overigens echte Ramsesliedje „Joachim". Hetzelfde geldt voor Sylvia Alberts in het op en top cabarateske „Stoepje schrobben". De muzikaliteit en het aanstekelijke en thousiasme die de Shaffyprogramma's totnutoe gekenmerkt hebben, zijn bij dit aanwezig, dat het nog slechts een kwestie van tijd en ervaring zal zijn om Het tweede onderdeel wordt gevormd door het optreden van Liesbeth List. Goede wijn behoeft geen krans. In Brus sel kreeg ze ovatie op ovatie: voor haar prachtige en gevoelige vertolking van de Mauthausenliederen van Theodorakis, haar Nederlandse chansons be kende en enkele hele fijne nieuwe, zoals „Ik loop maar een beetje" en ook voor Plan voor film over leven van Barnard ROME (AFP) Naar in Rome ver luidt heeft de Italiaanse filmregisseur Roberto Rosselini de Zuidafrikaanse hartchirurg prof. Chris Barnard ge vraagd, zelf op te treden in een film, die men van zijn leven wil maken. De regisseur zou dit denkbeeld hebben ge opperd op een feest dat gisteren in Ro me ter ere van de chirurg werd gege ven. Prof. Barnard zou vandaag de gast zijn van de filmproducent Carlo Ponti zijn echtgenote Sophia Loren. De >e Oostduitse pianiste Annerose Schmidt maakt momenteel een tour nee door Nederland. Op zaterdag 3 februari geeft zij een recital in Dili- :n krij gen van een aantal nieuwe nummers, die Ramses gemaakt heeft, zoals „Mannetje op de dijk", „De gek", en het bijzonder fijne „Ik heb je als een deur achter me dicht gedaan". Het optreden van Ramses betekent opnieuw ruim veertig zich gewonnen moeten geven brok energie, muzikaliteit, humor voor het formidabel spelende trio Louis van Dijk: uitgebalanceerde begeleiding. Geen geld voor crediteuren „Koopermolen" AMSTERDAM (ANP) Op de vi catievergadering in het faillissement van de N.V. de Koopermoolen in Am dam is gisteren medegedeeld dat de totale schulden een bedrag belopen circa 230.000 gulden. De vergadering werd bijgewoond door 5 directe schuld eisers, die 'n totaalbedrag van 131.628,f" gulden te vorderen hadden. Er was zelfs een vordering van een firma uit Parijs ten bedrage van 862 gulden. De rechter commissaris zei, dat er geen middeler beschikbaar waren om de schulden nóch geheel, nóch gedeeltelijk te vo De curator was van mening, dat hi faillissement te wijten was aan een 1 ondeskundige en te dure exploitatie. Het dat sluitende exploitatie wel mogelijk was geweest. Een half jaar geleden echter gebleken, dat een sanering op dat de caberetier Henk Elsink uit de inv» Carlotta Zambelli overleden MILAAN (AFP) Carlotte Zambelli, een van de beroemdste danseressen het begin van deze eeuw, is, naar e thans bekend is gemaakt, zondag op jarige leeftijd in Milaan overleden. Zij debuteerde in Parijs in 1894 en vierdi daarna triomfen als prima ballerina ii Gisèle, Coppelia en Namouna. Na d< eerste wereldoorlog werd zij mede-di rectrice van een dansacademie. Zij gaf tot 1950 les. FEESTELIJKE DOOP OP 2 FEBRUARI A.S. kest beeft op prak tisch alle Nederland se podia geeoncer- Doch ook In het bui tenland. vooral Duits land, heeft de „Down Town" een klinkende reputatie verworven Het orkest heeft te vens een kleine hon derd!!) grammofoon platen opgenomen, zo. als in het buitenland Dezer dagen word' Op CBS S 63102, een stereoplaat, is uitge bracht het Pinkstercon cert 1967 van Mahalia Jackson. De voornaam ste onderdelen van deze elpee zjjn geworden: Out of the depths, geïnspi reerd op de psalm De profundis (Uit de diepte). Where you there en Come on children let's sing. De veelgeprezen Amerikaanse gospelz-n- geres behoeft, ook in brede kringen, geen in troductie. De overgave, waarmee z(j zingt, iets, dat ook op dezv plaat voelbaar is, heeft haar ff OPNIEUW VAN zikaal gesproken niet gegrepen kan worden door haar manier van waarover zij zingt. Deze „Mahalia Jackson in con cert" zal hierin geen res is zichzelf in i en presentatie gebleven. Wat ons Het kwintet van Ysef Lateef, fluitist van groot formaat, heeft een vijftal composities laten vastleggen op de Prestige MPR S-3036. De titel van deze zwarte schijf is „The sounds of Ysef". Inderdaad is de fluit van Lateef voor het grootste gedeelte verantwoordelijk voor de sublieme vertolkingen. Hoewel de leidei g op een modderschuit is, die de zikale haven niet zal binnenvaren, soms wat exotische klank van zijn rument is vooral in verstilde chorus- de stereogroeven Autoriteiten schrijven voor bescheiden elpee De gevolmachtigde ministers van Suri name en de Nederlandse Antillen heb ben de moeite genomen om in grote druk de achterzijde vol te schrijven van de hoes, waarvan de inhoud is vol- gezongen door Alberto en Hortence. (Delta DELP 017S). Dat is voor deze musical meeting", zoals de plaat heet, bijzonder veel eer. Muzikale over wegingen zullen dan ook bij dit ministe rieel schrijven niet de belangrijkste rol gespeeld hebben. Want wat de twee vertegenwoordigers van de Surinaamse en Antilliaanse muziek voorschotelen, stijgt nergens tot grote hoogte. Het blijft bescheiden van klank en presen- „Oi" voor goede lachspieren Opgenomen in Diligentia, is het voor Ihet grootste gedeelte op Amsterdam geïnspireerde programma van Max Tailleur: Oi, niettemin een goede re clame geworden voor de kwaliteit van de Haagse lachspieren. Deze Philips PY 844 055 laat naast hét uitgebreide |moppenarsenaal van Max Tailleur ook ide bescheiden bijdrage horen van Mieke Telkamp. Pauline Johnson en iLeslie Davis. Tailleur was bijzonder op dreef op de avond van de opname en |hij geeft daardoor de bezitters van de iplaat op elk feest de gelegenheid een juurtje echte moppen te laten horen. als de kleinen slapen gaan 1 Een tijdloze plaat en daarom U g hier hoewel al enkele weken B oud graag genoteerd: Het j klokje van zeven uur en dusB (Fontana 626 342 OL). De plaat g bevat enkele van de grote hoe- jg veelheden vertellingen die Henk g de Wolf uit eigen brein heeft g gepresenteerd voor de AVRO- f microfoon met medewerking van f ook g§ waardige tegenhanger veelbekeken t.v.-Pipo. hier geldt: gemaakt voor ae m kleinen, geeft het ook de oude- f: ren plezier. Deze langspeelplaat g met verhaaltjes voor oudere en B jongere kinderen zal het naar 5 bed f - bij Beetje veel van goede doedelzakmuziek Een elpee voor uitgesproken liefheb bers is de Waverley SZLP 2092. Het is een zwarte schijf met opnamen van de Edinburgh city police pipe band, onder het motto The pipers parade. Een klein uur muziek van de Schotse doedelzakblazers, bestaande uit een groep streng geselecteerde muzikale I politiemannen. Er gaat voor de niet- direct geïnteresseerde luisteraar wel een paar uur in zitten, voordat hij onder de schijnbaar weinig bewogen 1 oppervlakte de verschillende muziek- uren ontdekt. Dat is een interes- ontdekkingstocht, die eindigt bij irkingen als „dal ik horen" of „nou weet ik het wel". Wij vinden deze langspeelplaat wel een beetje veel van het goede. Dat geldt niet voor de Delta DELP 018 S „Trojka" met proeven van Rus sische volksmuziek met veel zang en veel viool. Latijns-Amerikaanse klanken zijn door de in Europa populaire Machucambos vastgelegd op de elpee Omega 333027. Julia Cortès, de volslanke Costa-Ricaanse, geboren in het presidentiële paleis van San Josézorgt voor een spectaculaire show en haar warme stem bepaalt voor een groot gedeelte de klankkleur van het trio. Zij kwam met haar achttiende jaar naar Europa om talen, filosofie en politieke wetenschappen te studeren. Eerst in Madrid, toen in Rome en uiteindelijk in Parijs. Daar ontmoette zij in l'Escale, de tempel van de Zuidamerikaanse muziek, de inmiddels afgestudeerde advocaat Rafaël Gayoso, een goed gitarist, gespecialiseerd in Latijns-Amerikaanse ritmen. De derde ran het trio is Romano Zanotti, een naar Argentinië geëmigreerde Italiaan. Bekende vertolkingen van het trio zijn onder andere La bamba, Quando caliente el sol, Esperanza en Or feu negro. In hun bagage voeren zij onder meer Ide Grand prix de folklore de VAcadémie du disques Francais. Na° een ging in 1940, getor pedeerd door emigratieperik januari 1951. Als concertzaal fungeerde een houten schuur in het even buiten Den Haag gelegen „Overbosch". Hier werd de in die dagen ietwat beruchte „Jazz at the Overbosch Society" opgericht. Te midden van rook. lawaai, jitterbug envechtpartijen groeide echter de schare Down Town- fans, terwijl de band de zo nodige ervaring opdeed. Het leende de b clus" zondei „The Down Tow certen volgden in binnen- en buitenland. Ovaties mocht de band incasseren tot zelfs in Hamburg, waar in 1963 gecon certeerd werd in het kader van de „Nederlandse Week", terwijl op vele jazzfestivals het orkest buitenlandse formaties de loef afstak t De Down Town Jazzband werd evi gast bij alle omroepverenigingen, ruim honderd radio-uitzendingen! i jazzgroten fun- jaren verkregen komt op deze l.p. duidelijk tot uiting en be stempelt deze plaat tot één der beste welke dit orkest heeft uitgebracht. De vocaliste Ann van Duren (vroeger was dit Ann Burton) creëert een stijlvol St.-James Infirmary en een vlot gezongen Trombone Cholly. Leider Roefie Huetlng (piano) so'leert in een eigen compositie Psychotechnical Change. Deze tiende l.p. zal feestelijk ten doop worden ge houden in zaal Caveau, (Gevers Deynootplein) op vrijdag 2 februari a.s. Man geeft vriend van echtgenote klappen met bijl GELEEN De 51-jarige mijnwerker A. C. uit Lindeheuvel Geleen heeft zich bij de politie gemeld. Hij deed dit kort nadat hij de minnaar van zijn eohtgeno- te, een dertigjarige slager uit Mccrs- Elsloo met een bijl enkele klappen op het hoofd had gegeven. Het drama gebeurde, toen de slager aanbelde bij het huis van de mijnwer ker, juist toen deze op het punt stond naar de nachtdienst te gaan. Ondanks zijn ernstige verwondingen zag de slager kans zijn auto te bereiken en daarmee naar huis te rijden. Vandaar is hij per ambulance overgebracht naar het zie kenhuis, waar ernstig hersenletsel werd geconstateerd. De mijnwerker wist dat de slager re- bracht. Tussen hem en zijn echtgenote waren hierover al regelmatig woorden geweest. De mijnwerker is ingesloten. voorgeleid. Hem wordt ten laste gelegd poging tot doodslag c.q. zware mishan- WENEN (AFP) Simon Wiesenthal. lirecteur van het documentatiecentrum n Wenen ten behoeve van slachtoffers -an het nazibewind, heeft dinsdag tegen- het Franse persbureau AFP klaard dat de Westduitse i be- gen over verklaringen die afgelegd 2 den moeten worden tijdens voorgenomen processen tegen nazi-oorlogsmisdadigers. „Het parket van Bochum en van Dort mund hebben verscheidene gevallen van ongeoorloofde heimelijke verslandhou ding geconstateerd tussen getuigen en degenen die van oorlogsmisdaden tijdens de oorlog in Rusland en Polen worden beschuldigd", aldus Wiesenthal. „Koning van de wasmachines" Bloom in arrest (Reuter) De voormalige Britse wasmachinekoning John Bloom, wiens zaken indertijd zo floreerden, dat hij op 30-jarige leeftijd reeds miljonair Na een meteoorachtige carrière, werd Bloom een van de jongste miljonairs in Engeland. Zijn firma, Rolls Razor, werd in 1964 geliquideerd toen er spra ke was van schulden tot een bedrag van vier miljoen pond. De val van het con cern veroorzaakte hevige beroering op de Londense effectenbeurs en in de za kenwereld een van de grootste naoorlog- )e Groot-Kempische Cultuurdagen te Hilvarenbeek worden dit jaar gehou den op 29 en 30 juni. Thema is „De mocratisering van de kunst?". Mede werking verlenen onder anderen Anne- marie Prins, Peter Schat, Koert Stuyf en de slagwerkgroep „Amsterdam". De discussiebijeenkomst staat onder leiding van mr. G. Cammelbeeck.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 6