D Toch nog 3 kerken in bisdom R dam 100 DULDEN VERKEERSSLACHTOFFERS VERGETEN VOLKSGROEP „IK HEB LIEVER EEN KONINGIN, DAT VIND IK VEEL VORSTELIJKER" Wille veen ziet niets in spaarbrieven Het tient je van Klip Woonwagen- wet aanvaard Trage werking waarborgfonds WOENSDAG 31 JANUARI 1968 DE T,F,IPSE COURANT PAGINA 5 voor het ontwerp woonwagenwet, dat RAKENSTEYNin afbeeldingen, die voorkomen in het boek „Ons Oranje Kind" van David Wijnbeek, uitgegeven bij La Riviere en Voorhoeve te Zwolle. Zo'n inkijkje in 't huis van prinses Beatrix, die woensdag haar verjaar dag viert, zal bij menigeen, zeker, bij de vrouwelijke v menigeen, de vraagdoen rijzen, waar nu wél de wieg zal staan van de kleine Willem-Alexander. Dat is ongetwijfeld de zolder, beter gezegd de zolderverdieping, want zo zolderachtig als de aanduiding zolder doet veronderstellen is die zol der nu ook weer niet: achter de vier dakkapellen onder het koepeldak zijn evenzovele logeerkamers met evenzovele badkamers te vinden, accommodatie genoeg, ook voor een vor stelijke baby, om zich thuis te kunnen voe\en. Ook drvtUètaü is te vinden' in het boek van David Wijnbeek, dat als. onderT titel heeft meegekregen „Kaleidoscoop van wiegen en eeuwen ter gelegenheid van de blijde komst van prins Willem-Alexander". De schrijver heeft zo niet een encyclopedie dan toch wél een handboek gemaakt over de geboorte, met de pretentie „alles te geven over Willem-Alexander". Tot en met „de vervaarlijke snor van een heer van de pers of t.v." is alles mmu- tieus genoteerd. Het Huis van Oranje is .poor1' 'dé schrijver een heilig huis en soms zou men willen, dat hij wat minder negentiende- eeuws was in sc'n benadering van het vorstenhuis, maar wie daaraan voorbijziet kan menig amusant en interes sant detail vinden, ook uit de historie. Uit 't verleden en het heden een citaat: Over Anna Pauiowna, ge malin van Willem II: ,JIaar hofhouding werd tot in de kleinste onder- a tien minutieus geregis seerd. Zélfs al» zij in de tuin wandelend een zak doekje nodig had, vroeg zij dit eerst aan haar hofdame, die het dan weer aan de kamerdienaar vroeg, wélke laatste zich tot die lakei richtte. Die droeg een tasje met een aantal kanten zak doekjes. Na het gebruik liet de koningin het vallen, de hofdame schreed voorbij, de kamerdienaar eveneens, de lakei pakte het op". Zo'n lakei was daarbij dan ge kleed in groot gala: zwarte 'Ast'eek, blauwe'rok, wit ïéreit broek, zwarte laklaarzen met gele kappen én hij ib'hs' rijk versierd met gouden snoeren en tressen, passe menten en knopen. Citaten uit opstellen van kinderen bij de geboorte van Willem-Alexander: „Ik heb liever een koningin, omdat ik het veel vorste lijker vind. Een president kost veel meer, zoals Soekarno met al die vrou wen. En dan de geboorte van onze kleine prins. Ik vond het een reuze gezellige dag. Alleen 's avonds toen het bekend werd gemaakt vond ik die man niet erg enthousiast, dat kwam mis schien, omdat het langs menten en knopen". Jk vind het leuk voor de prins en de prinses, dat er een baby is gekomen en het kindje zélf is ook wél leuk, maar ik ben zélf niet zo oranjeachtig. Ik loop niet graag met een petje op mijn bol en een stok met een balletje eraan. Dat is mijn fhéhiWg en ik weet ëf geen betere voor. Maar ik vind ïièt öranjefiüis wet één mooi huis met een prachtige tuin". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Witteveen (Financiën) heeft zich gisteren in de Tweede Kamer weinig geestdriftig ge toond over de suggestie van S.E.R.-voor- zitter drs. De Pous ter introductie van spaarbrieven. Bij de behandeling van de begroting van dr. Witteveens depar tement hadden verschillende Kamerleden de mening van de minister gevraagd over de gedachte van drs. De Pous om in plaats van belastingverlaging spaar brieven uit te geven, deels ter bevorde ring der besparingen deels om geld te krijgen voor investeringen. De bezwa ren van minister Witteveen richten zich met name op de aflossing, die voit zal moeten plaatsvinden. „Daarover zijn minister Vondeling en staatssecretaris Hoefnagels ook gestruikeld toen zij een spaarbrievenplan hadden. Men ver schuift de kapitaalmoeilijkheden dan naar de toekomst". Twee jongens ter dood veroordeeld CHICAGO (Reuter) In Chicago zijn twee jongens van respectievelijk 18 en 19 jaar ter dood veroordeeld, nadat zij schuldig waren bevonden aan het doden van een 14-jarige en een 15-jarige schooljongen, die geweigerd hadden tot een jeugdbende toe te treden. De te rechtstelling van de twee veroordeelden zal op 18 april op de elektrische stoel plaatsvinden. VERKOOP VAN KATHEDRAAL VERSCHUIFT BOUWSTOP Dit op zichzelf verheugend grote tal had evenwel een bouwstop voor tot gevolg. Eind 1967 immers wa voor 6,7 miljoen gulden geleend tegen een rente van 6Vs procent gemiddeld. Men achtte het niet verantwoord nog meer lasten op zich te nemen en 1968 zou voor het eerst sinds de oprichting van het bisdom een blanco jaar voc kerkenbouw zijn geworden, ware niet dat het kerkbestuur van de kathe drale kerk uit de opbrengst bij de koop het bisdom 4,24 miljoen gulden beschikking had gesteld, waarvan miljoen gulden als gift. Met een deel van dit geld kon het bedrag aan staande leningen tot 3,5 miljoen gulden worden teruggebracht. Bovendien kon een miljoen gulden voor de kerkebouw in 1968 worden bestemd. Dit gevoegd bij het bedrag dat door al gebouwde kerken en noodkerken wordt afgelost (negen ton) en in de loop van het jaar nog beschikbaar komt uit de collecte bijzondere noden en ker- kenbouwzondag (1,2 miljoen gu maakte het mogelijk om in 1968 toch nog drie kerken (en een noodkerk) in aanbouw te nemen. Overigens zijn in het bisdom nog voor ongeveer dertig nieuwe kerken terreinen gereserveerd. Het bedrag van 1,2 miljoen gulden, te verkrijgen uit de opbrengst van wekelijkse collecte bijzondere noden de collecte van komende zondag is ui teraard een raming. Deze is nagenoeg gelijkgesteld aan de opbrengst van vorig jaar (1.210.000 gulden), maar de laat ste jaren wordt er steeds minder voi kerkenbouw opgebracht: in 1966 het 1.370.000 gulden en in 1965 nog 1.490.000 gulden. In twee jaar dus daling van bijna drie ton. Bij het bisdom wordt als voornaamste reden voor deze daling een verminderde waardering het kerkgebouw vermoed, maar maakt er de kanttekening bij, dat deze mening vooral te horen is bij me die al een kerk hebben. De katholieken die nog op een kerkgebouw wachten dringen wel degelijk op kerkbouw Overigens is het teruglopen vai collectes voor kerkenbouw een lande lijk en niet alleen katholiek verschijnsel. Landelijk brachten de kerkenbouwcollec- tes (inclusief die op kerkexbouwzon- dag) in 1965 nog ruim acht miljoen gul den op, in 1967 was de opbrengst ge daald tot 7,1 miljoen gulden. In de ven bisdommen moesten dit jaar vol gens plan 38 kerken worden aanbesteed, waarmee meer dan 20 miljoen gulden gemoeid is. Misschien zal dit program ma evenmin als dat van vorig jaar ge realiseerd kunnen worden. Het bouwprogramma 1967 vermeld de 35 kerken. Het bisdom Rotterdam moest echter om financiële redenen bouwstop opleggen en in de bisdom men Utrecht, Den Bosch en Roermond werd het bouwprogramma niet gehaald. Daarentegen besteedde Haarlem 10 ker ken aan, in plaats van de voorgeni 6. En in plaats van 6 noodkerken die op de lijst stonden, werden er 14 gebouwd. Het aantal aanbestede, definitieve ker ken kwam vorig jaar op 25 en m< bouw daarvan was 17,6 miljoen gulden gemoeid. Voor de bouw van de 14 nood kerken was ruim een miljoen gulden nodig. In de loop van 1967 kwamen 30 definitieve kerken gereed en aan eind van dat jaar waren nog 34 kerken aanbouw. Voor een totaalbedrag 23,4 miljoen gulden (Van onze.parlem,entair.e redactie) - DEN HAAG Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft zich gisteren, na aanvankelijke bezwaren, uitgesproken (Van een onzer verslaggevers) Begaan met het sterk gedevalueerde lot van het Engelse volk besloot foto graaf (in Krimpen aan de Lek) en boekhandelaar (in Lekkerkerk) Huibert Klip begin januari om elke maand tien gulden van zijn inkomen te reserveren voor de Britse bleekneus jes. Met dat gebaar haalde hij royaal de Rot terdamse krantekolom men en de bandrecorders van toestormende radio reporters. „Dat is geen kunst", geeft Klip achteraf stralend toe, „zeg maar, in welke krant je me wilt hebben en dan zorg ik wel, dat het voor elkaar komt. Voor een gek stunt je zijn jullie immers altijd te Tegen alle familieklippen op boksende Huibert („mijn ene broer is een hele grote baggerjongen en Adri heeft net drie knotsen van Rijnschepen gekocht") heeft juist Engeland tot voorwerp van zijn oever loze genegenheid gekozen, omdat hij indertijd op zijn huwelijksreis in 't hemel bed van Betty Field in Yorkshire verzeild is ge raakt. Het is duidelijk zichtbaar, dat dit opont houd hem buitengewoon bevallen is. „We waren te arm om te lachen", zegt hij, „maar toch bracht Betty ons elke morgen het ontbijt in een ander ser vies, Kijk, dat tekent een volk. Wij lompe Hollanders zijn alleen maar op geld uit, wij willen verdienen, maar de Engelsen kan het niet schelen. Die zijn sportief". Apropos: kent Huibert nog andere Engelsen dan Betty Field uit Yorkshire? Waarachtig wel. Hij heeft na de oorlog een Engels meisje leren kennen, dat royaal haar bed afstond om hem een lang verbeide uil te laten knappen. Daar hoefde ze niet eens over na te denken. En voor de rest geen flauwe kul. Niet wat meneer mis schien denkt. Zelfs geen kusje. Engelsen blijven altijd dame. Zijn er nog andere erva ringen met Britten? Huibert glimlacht. „Nog niet, maar wat niet is, kan spoedig komen. Ik ben na melijk van plan naar Londen te gaan en Wilson een kaasje en een fles je never te geven. Het is wat afgezaagd, maar ik kan toch ook niet met een molentje aankomen. Die kaas en jenever betaal,ik uit mijn eigen zak. Néén, niet van dat maandelijkse tientje. Ik doe het er ge woon bovenop. Ik zal Wil son eens laten zien, wat een echte Klip is". Zijn eerste tientje, dat hij op 18 januari de Noordzee „Laat ze maar zien hoe wij de was doen en eten koken" over stuurde, is inmiddels als een boemerang in Krimpen aan de Lek terug gekeerd. Verminderd met vier gulden administratie kosten: in Engeland wist men er geen raad mee. Is Huibert door deze onverwachte tegenslag uit het veld geslagen? Om de donder niet. „Dat tientje krijgen ze", roept hij grimmig, „al moet ik het zelf gaan brengen. Ik ben er trouwens al mee naar de Engelse ambassadeur in Den Haag geweest, maar die wist ook niet, wat hij er mee aan moest, ,,1'm backing Brittain", zei ik nog en dat vond hij prachtig, maar evenzo goed kon ik mijn tientje weer mee naar huis nemen. De portier van de HUIBERT KLIP: „Op mij kunnen ze rékenen." ambassade wilde me in het begin niet eens binnenlaten. Hij dacht, dat het een flauw geintje was, maar toen heb ik hem wel even de waar heid gezegd. Stel je voor: Klip niet bij de ambassadeur. Ik had die fotograaf toch niet voor niks meegenomen"? In het voetspoor van de drie Britse typistes, die het initiatief tot de bijvoeding hebben ge nomen, dartelt Huibert Klip nu door de lage landen. Aanvankelijk bleef zijn werkterrein beperkt tot Krimpen aan de Lek en Lekkerkerk, waar hij onder meer de schooljeugd voor zijn privéplannen mobiliseerde. Ook de dirigent van het koor „Soli Deo Gloria" en de fanfare „Crescendo" kreeg hij zover, dat deze een hippe „I'm backing Brittain" mars toezegde. Een mooi succesje meenl Huibert zelfs. Een relatie in het zuiden des land heeft inmiddels beloofd om een miljoen plakplaatjes te drukken met het opschrift „ik sta achter Engeland". Met die confettiregen wil Klip een actie op gang brengen om duizend Engelse gezinnen naar Nederland te trans- oorteren. Hij ziet het al helemaal voor zich: ,',Die luidjes worden ondergebracht bij Neder landse gezinnen. Dan kunnen ze gelijk zien, hoe we de was doen en eten koken. Maar het hoofddoel blijft, dat ze even op verhaal komen" En wat hij ook nog wil zeggen: eenkennig is hij niet. „Deze keer is En geland de sigaar", roept hij monter, „maar als straks Duitsland aan de grond zit, kunnen ze ook op mij rekenen. Een echte Klip draait daar zijn hand niet voor om". kwam mr. Van der Veen nog met zo veel voorstellen aanzetten „dat ze de handen al vol hebben bij de uitvoering van de helft ervan". Zo propageert de advocaat een grootscheepse televisiecur sus voor veilig verkeer, de invoering van een speciaal rijbewijs voor rij- instructeurs, meer verkeersonderwijs op de middelbare scholen, de formatie van mobiele wegenbouwploegen en de aanleg van speciale bromfietswégen. Dit is slechts een greep van wat mr. Van der Veen de Kamerleden onder de aandacht bracht, „namens de ver keersslachtoffers, die nu behoren tot de vrijwel vergeten groepen in ons volk". Drie Y.S.-piloten door Vietnam vrijgelaten HANOI (AFP) Het Noordvietname- se persbureau maakte bekend, dat drie in Noord-Vietnam vastgehouden Ameri kaanse piloten zijn vrijgelaten ter gele genheid van het Vietnamese nieuwjaar. beoogt de aanpassing van de woonwa genbevolking aan de gevestigde sa menleving te bevorderen door de in- Mr. Th. van der Veen: Belastingvrije spaarpremie van 20%voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50.- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt te combineren): effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken. Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken. Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen. assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of Vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51. Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale Slechts vertegenwoordigers van de PSP en de Boerenpartij, evenals de anti-revolutionair A. A van Eeten, had den onoverkomelijke bezwaren tegen het ontwerp. Aanvankelijk hadden talrijke afge vaardigden kritiek op het ontwerp ge oefend. Minister Klompé (Maatschappelijk Werk) bestreed dat door de nieuwe wet mensenrechten zouden worden aange tast. Het gaat er juist om een bepaal de bevolkingsgroep kansen te bieden om door een vrije keuze tot een andere wij- an wonen te komen. Vooral de geren moeten kansen krijgen tot scho en vorming, maar we willen be slist niet de trekkende bevolking burgerlijk leefpatroon opleggen, aldus de minister. Zij beklemtoonde dat 1 die altijd in een woonwagen hebben gewoond, daarin kunnen blijven. Dit geldt ook voor mensen die voor hun be roep op bedrijf op een woonwagen zijn aangewezen. nieuwe wet, aldus de minister, moet worden gezien als een basis waaruit de opbouw van een nieuw be leid kan beginnen. Verwerping vai zou het op gang gekomen proces tot de aanpassing van de woonwagen bevolking sterk vertragen, aldus de mi nister. Veen in twintig praktijkjaren als advo caat en procureur. Mr. Van der Veen it, dat de strafrechtelijke inmen ging op verkeersgebied verre van ideaal ti heeft niet de gewoonte dit onder stoelen of banken te steken. Vandaag nog heeft hij zijn opvattingen uiteen kunnen zetten voor de leden Tweede Kamer, die hem hadden uitge nodigd bij een openbare hearing het woord te voeren. De Delftse advocaat heeft aan die in vitatie gevolg gegeven en, voorzover de zeer beperkte tijd het hem toeliet, een pleidooi gehouden voor een betere aan pak van allerlei verkeerszaken. Vooral over het lot van de verkeersslachtof fers hanteert mr. Van der Veen een aan tal ideeën, die niet stroken met het hui dige overheidsbeleid. Eerst betalen „De overheid laat een verkeersslacht offer eerst flink in zijn zak tasten, als hij de door een ongeval ontstane scha- 'de wil gaan verhalen. De politie laat hem enkele guldens betalen om te ver tellen wie hem het ziekenhuis inreed (de rijkspolitie geeft kosteloos inlich tingen). Het parket van de officier Justitie vraagt drie gulden voor het be- Deze nieuwe Canadese turbinetrein zal worden ingezet op de lijn Montreal—Toronto. De afstand van ruim 600 km. zal in S/x uur worden afgelegd bij een snélheid van £00 km. per uur. De trein is uitgerust met. 8 Pratt en Witney- turbomotoren, die élk een vermogen hebben van S.tOO pk. richt of er al dan niet een rechtzaak volgt. Voor inzage in het verbaal de politie wordt dan nogmaals drie gul den gevorderd Om te weten te komen op wiens naam een autokenteken staat, moet de aanvrager weer een gulden be talen. En dat betaalt men ook aan rijksdienst voor het wegverkeer als men wil weten waar een bepaalde verzekerd is. Als men dan verder nog wil weten of een autobestuurder s minderjarig is en of zijn adres klopt, wil de gemeente weer geld heb ben", aldus mr. Van der Veen. De advocaat is ook allerminst spreken over de werkwijze van groot aantal parketten, waar in strijd met het wetboek van strafvordering de civiele partij niet wordt ingelicht i strafvervolging tegen de tegenpartij. Wachten „Soms zitten slachtoffers maanden af te wachten met de gedachte, dat zij wel zullen worden geroepen, maai (werkelijkheid is dan de zaak allang behandeld, geseponeerd of door trans actie afgedaan. Intussen kost het soi maanden om erachter te komen of, tja waar een auto of bromfiets verz kerd is. In de praktijk duren process over verkeersongevallen bijzonder lang: getuigen worden soms jaren later ge hoord, ook in strafzaken". Bijzonder onbillijk vindt mr. Van der Veen het, dat een werkgever geen haalsrecht heeft, als liü het loon heeft doorbetaald aan een, door de schuld van een derde, gewonde werknemer. „De overheid heeft wel heel goed zichzelf gezorgd door de verhaalswet ambtenaren, maar waarom laat de particuliere werkgevers in de steek? Nu profiteren de schuldigen van de of fers van die werkgevers". Misgreep De heer Van der Veen, en passant pleitend voor een net van praatpalen, een goede ambulance-organisatie en helikopter-reddingsdienst, wil ook ten strijde tegen de ontduiking van de torri j tuigenbelasting. „Het afschaffen van de belasting- kaart was een misgreep, de fotografi sche controle is niet voldoende, omdat het kentekenregister allesbehalve klopt. De oplossing? Voor iedere auto, rijdend of stilstaand op de openbare weg of openbaar terrein, belasting heffen. Dan wordt tevens het wrakkenprobleem opgelost en worden de binnensteden be vrijd van de huidige oudroestverzame- lingen. Dan komt er ook een miljoenen bedrag méér in de kas voor de talloze voorzieningen die broodnodig zijn". In zijn verdere betoog, door hem als een soort brochure op schrift gezet,

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5