Griep? Chefarine „4" doet wonderen! UIT DE STAPEL Weldaden en nadelen medische behandeling Mgr. Bluyssen moet maand rust houden Rijproeven met nieuwe tanks De film van vanavond Vastklampen aan laatste strohalm PAGINA 2 DE I.ETDSE COURANT WOENSDAG 31 JANUARI 1968 Pleidooi voor meer vorming IN de cijferstroom van het Centraal Bureau voor de Statistiek vonden w< kortgeleden gegevens over „Overgan gen binnen het onderwijs en tussen on derwijs en maatschappij". Die gegevens hebben we dankbaar aangegrepen als een steuntje voor on ze stelling, dat het voortgezette onder wijs meer aandacht zal moeten gaan besteden aan de algemene vorming van de jonge mensen en niet alleen aan de vraag hoe ze zo vlug mogelijk een por tie specifieke kennis bijgebracht kunnen krijgen, die later in hun vak of beroep noodzakelijk is. Bevestigd wordt namelijk, dat steeds minder kinderen niet verder komen dan scholen voor blo glo of vglo anders ge zegd dus scholen met gewoon of buiten gewoon lager onderwijs. Anderhalf jaar geleden was dit nog maar 11 procent van de jongens en 14 procent van de meisjes het geval. Daarnaast blijkt, dat ook de stroom van lager voortgezet onderwijs naar on derwijs van middelbaar of nog hoger niveau groter wordt. Relatief daalt het aantal l.t.s.'ers vergeleken met het quantum dat de u.t.s. en hoger tech nisch onderwijs gaat volgen. Een soort gelijke ontwikkeling heeft plaatsgevon den tussen m.u.I.o. en middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, straks m.a.v.o., h .a.v.o. en v.w.o. geheten. Daarnaast beleven we dan nog de dras tische groei van het aantal jonge men sen die een academische studie volgen. ~WOOR degenen die aanleg, talent en doorzettingsvermogen hebben, is dit prachtig. Van de andere kant blijft er 't reeds eerder door ons gesignaleerde verschijnsel dat het probleem dreigt van minder vraag naar hoger-gekwali- ficeerde krachten en een tekort aan an deren. Wanneer de „mammoet" uitgevoerd wordt zoals nodig is om hem goed te laten functioneren, loopt alles keurig. Maar daarbij is niet alleen een goede visie van de overheid, maar ook wijs heid en Inzicht bij de ouders en het on derwijs nodig. Natuurlijk pleiten we niet voor verbreken van de relatie, die er tussen schoolopleiding en de straks te volgen carrière in de maatschappij moet be staan. We hopen alleen niet, dat „effi ciency" in de beperkte dus verkeerde zin van het woord overheid, ouders onderwijsmensen zal gaan bezielen. Voor de Jonge mensen is het wèl belangrijk, dat zij in hun studieja gevormd worden tot een niet-éénzijdig gericht mens, als dat ze zich laten vol stoppen met een portie parate kennis en inzicht in slechts één van de vele as pecten die het onderwijs voor hen ope nen kan. Dan zou de differentiatie waar toe ons voortgezet onderwijs thans heen stuurt, naast bepaalde voordelen ook grote nadelen met zich meebrengen. ■TERECHT wordt er vanuit het be- 1 drijfsleven gepleit voor snelle afle vering van de krachten die men daar nodig heeft. Maar wordt alleen op dit pleidooi of om het verlangen van de jonge mensen om zo snel mogelijk „klaar" te zijn gelet, dan heeft men straks op grote schaal te maken met teleurstelling die nu bijvoorbeeld in het bouwbedrijf leeft als gevolg van de sterk-expansieve ontwikkeling van een paar jaar geleden. Daar viel het risico dat men nam te erdedigen vanuit de noodzaak om de woningnood zo snel mogelijk te lenigen. Maar nu moet men bij het onderwijs over de gehele linie niet een dergelijk risico gaan nemen. Want de teleurstel ling zal er straks veel omvangrijker en ook veel dieper zijn. Dan heeft Nederland schematisch wel een schitterend kloppend onderwijsstel sel. Maar valt de inhoud tegen aller 'erwachting tegen. Geen Dien Bien Phoe voor de Amerikanen DIEN BIEN PHOE was het Waterloo van de Franse strijdkrachten in Indo-Chlna en de Noordvietnamese strateeg Vong Nguyen Giap vervulde daarin de rol van Wellington. De Amerikanen zijn, in zekere zin, in de plaats van de Fransen gekomen. Giap is gebleven. HU heeft de strategie ontworpen, die, op de lange duur, de Amerikanen uit Zuid-Vietnam moet verdreven. Het is een strategie in fazen. Eerst komen de voorlopers, de kleine guerrillagroepen, in actie, die de bevolking, al dan niet met zachte dwang, moeten overtuigen. Deze faze is reeds lang voorbij, al zullen straf expedities tegen onwillige bevolklngs- oentra aan de orde van de dag blijven. Da volgende faze is die van het op treden van grotere strijdmachten bataljons en wellicht divisies die onafhankelijk optredend en gebruik makend van hun bekendheid met hot landschap, vijandelijke bases onverhoeds overvallen en weer wegtrekken. Guerrilla dus, maar op aanmerkelijk grotere schaal. De derde faze tenslotte ia die van het optreden van een volksleger, dat strijd voert op een of meer fronten. Het ziet er thans naar uit, dat deze laatste faze is ingegaan en dat deze operaties geleld worden door Giap zelf. Het eigenlijke front is in het noorden gelegen en het te verwachten offensief daar wordt gesteund door de in het zuiden opererende grote guerrilla eenheden, die uit alle macht de V.S.- bases aanvallen, tot in de Zuidvietna- mese hoofdstad Saigon toe. Hoopt Giap op een nieuw Dien Bien Phoe? Is het mogelijk een dergelijk eclatant succes opnieuw te behalen Alles is uiteraard mogelijk, maar waar schijnlijk is het niet. De Amerikaanse strategen zullen de geschiedenis van Dien Bien Phoe wel dermate bestudeerd hebben, dat zij niet vervallen in de blunders, die de Franse nederlaag ver oorzaakten. Bovendien beschikken zfl over veel en veel grotere slagkracht en over veel meer hulpmiddelen dan de Fransen destijds. Voor de Amerikanen geen Dien Bien Phoe dus. Dat betekent, dat Giap naar alle waarschijnlijkheid geen militaire zege zal kunnen behalen. Met andere woorden: het lijkt onwaar schijnlijk, dat de Amerikanen met mili taire midden uit Vietnam verdreven kun nen worden. Wat dat betreft is de strijd worden. Wat dat betreft is de strijd uitzichtloos, omdat een volledige mili taire overwinning van de Amerikanen evenmin voorstelbaar is. Het zijn de politici, die de oplossingen moeten brengen. Bijkomstig maar belangrijk MET steun van het bedrijfslev heeft de Staf voor de Civiele Verde diging 'n handleiding samengesteld die alle grote en middelgrote bedrijven toe gestuurd krijgen. Het gaat er hierbij om de bedrijven richtlijnen te geven om in geval van oorlog of soortgelijke cala miteiten het bedrijf, de werknemers en de produktie zo goed mogelijk te be schermen. Wanneer men aan de ergste calami teiten denkt, kunnen sommige details van de brochure een prachtig object vor men voor een satirisch of niet eens sa- tyrisch cabaret. Ook al is, vergeleken bij vroegere activiteiten van de civiele verdediging, het accent gelukkig veel meer op het voorbereiden van mensen op 't nemen van initiatief dan op pun ten en komma's gelegd. Maar de Staf voor de Civiele Verde diging heeft bij haar nieuwe actie op bij komstige, maar belangrijke nevendoelen gelet: het prepareren van bedrijfslei ding en bedrijfsleden op noodmaatrege len die nodig kunnen zijn bij ernstige ongelukken, zoals watersnood, zware brand, stormschade en dergelijke voor- De ervaring leert, dat vele bedrijven noch in de sector van hun personeel noch wat betreft de produktiemogelijk- heden op zulke onverhoopte gebeurtenis sen zijn voorbereid. Daardoor komt het dan voor, dat de gevolgen van een ont stane ernstige situatie erger zijn dan bij een behoorlijke voorbereiding had mo gen gebeuren. Toen in Brussel de beruchte waren- huisbrand tientallen mensenlevens eiste, is te gemakkelijk gedacht dat in Neder land zo iets niet mogelijk is. In kleiner verband worden we soms wèl eraan her innerd, dat we vooral qua samenwer king gemakkelijk falen, zo er iets van ernstige aard voorvalt. Om die redenen kan het zinvol zijn waar nodig echt toch wel aandacht te besteden aan dit aspect van de civiele verdediging. Voorzorgsmaatregelen ne men is nog altijd beter dan later spijt hebben over iets wat men zoals dan beseft wordt ten onrechte heeft na- Verantwoord uitstel HIER en daar wordt het besluit om de vergadering waarin de Katholieke Volkspartij een nieuw bestuur moet kie zen uit te stellen, al uitgelegd als een blijk dat de „zware" commissie van goe de diensten ook geen kans ziet groepen met elkaar te verzoenen. Een te snel getrokken conclusie, vin den wij Want enig uitstel van de bestuursver kiezing is op dit moment een alleszins verantwoorde zaak. Wanneer de com missie van goede diensten het moeilijk heeft, is zij alleen reeds aan haar eigen „zwaarte" verplicht om zich niet door tijdnood tot een negatief antwoord te laten dwingen. En wanneer ze wel een mogelijkheid heeft gevonden om de eindjes aan elkaar te knopen, zal ze dit op degelijke manier moeten doen. Want „haast nu" kan „ellende straks" betekenen. Welke verdere reglementaire redenen voorzitter Aalberse dan nog genoopt mogen hebben om een enigszins onge bruikelijk besluit te nemen, we zijn er niet ongelukkig mee. Wie feitelijk wel, behalve degenen, die ongeacht hun leuzen in hun hart ho pen dat de impasse tot een complete cri sis gaat leiden? (ADVERTENTIE) Vfer middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen I De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. DEN BOSCH (KNP) Gedurende de maand februari zal mgr. Bluyssen van 's-Hertogenboseh afwezig zijn. In overleg met zUn doktoren Is hem enige weken absolute rust voorgeschreven. In verband hiermee moeten alle ge maakte afspraken vervallen. De pries- terajdiënties op de vrijdagmiddagen 9. 16 on 23 februari zullen worden waar genomen door vicaris-generaal drs. J. van Laarhoven. Nier in Nijmegen overgeplant Van onee correspondent) NIJMEGEN Maandag Jl. werd In het Slnt-Radboudzlekenhuls van de Nij meegse universiteit een nlertransplanta- verrlcht. De ontvanger van de nier was sedert september 1966 in het kunst- nlerprogramma behandeld. De getransplanteerde nier waa afkom stig van een familielid. Over de identi teit van de gever en de ontvanger kon den geen Inlichtingen worden verstrekt. De gever en de ontvanger hebben de operatie goed doorstaan, maar het is nog te vroeg om een oordeel te geven over het welslagen van de transplanta tie als zodanig. De behandeling geschiedt door een team van chirurgen, anesthesisten en internisten, verbonden aan de instituten voor chirurgie, anesthesiologie en in wendige geneeskunde van de Nijmeegse universiteit. Zoon voor Juan Carlos en Sophie MADRID (AP) Prinses Sophie van Juan Carlos de Bourbon, heeft gisteren Juan Carlos de Bourbon, heeft vandaag het leven geschonken aan een zoon. Het echtpaar heeft reeds twee doch ters. Generaal Franco heeft als een van de eersten het echtpaar met de geboorte gelukgewenst. (Van o e correspondent) AMERSFOORT Technische specia listen van de landmacht onderzoeken mo menteel op de Vlasakkers in hoeverre de rijtechnlsche kwaliteiten van de Duit se Leopard en de Engelse Chieftain kun nen wedijveren met die van de Ameri kaanse Main battle tank 70. De uitslag van de test zal van grote i invloed zijn op een beslissing van De fensie over de vraag van welk land straks 500 tanks van een miljoen gulden per stuk zullen worden gekocht. Neder land moet zijn bestand zware tanks aan vullen, als straks een serie verouderde Centurions wordt afgedankt. Als „De knop" gisteravond sommige kijkers geërgerd heeft kunnen we dit wel begrijpen. Auteur Harry Mulisch komt er met al zijn negatieve en posi tieve kwaliteiten in naar voren. Hij toont er zich als de vlegelachtige schopper tegen heilige huisjes, de pe dante kwast die het allemaal zo veel beter weet, de grimmige spotter met het grootste gevaar dat de mensheid bedreigt. Men kan het zó zien. En dan ziet men het toch niet goed, geloven wij. Want al poseert Mulisch in De Knop zichzelf als een vlegelachtige, pedante kwast, hij toont er ook zijn lucide, haast geni aal, schrijverschap. En in dat geval nog belangrijker z'n intens oprecht onbehagen van het feit dat hij, zoals wij allen, moeten leven onder de drei ging van de bom. Dat hij er ook een paar privé-ruzietjes in uitvecht, past wel in het speelse karakter dat deze in de grond doodernstige farce kreeg. We geloven wel dat Mulischs bedoe lingen in deze. ons door de VPRO ge boden, tv-versie beter overkwam dan in de schandaalverwekkende Brusselse opvoering van 1960. De onmiskenbaar grove inslag van het stuk werd wat weggeduwd, kreeg ook meer ruimte in het voortreffelijke decor van Massimo Götz en door de speelse regie van Huib de Vries, die veel meer kans kreeg om het symbolisch karakter en het spel te benadrukken dan in een theateropvoe ring mogelijk is. Er werd voortreffelijk gespeeld door Lo van Hensbergen en Gerard Hart kamp als de knopbewakers die te gro te middelen te hanteren kregen voor hun beperkte vermogens. Ook door Frenkel Frank als het „genie Mulisch" en door Mulisch als vele anderen. Ida Bons had géén tekst, maar voldeed in haar ondankbare rol. Vooraf: Wereld op Wielen, Fred v. d. Vlugt kennelijk nog ongeërgerd over de kwalijke Rallye van Monte- Carlo-rel die „Brandpunt buitenspel" mede hem in de schoenen schoof, legde 'n voortreffelijke aflevering over Ja pan op tafel, inclusief een Japanse au totest. Omdat „Brandpunt buitenspel" zijn integriteit toch wel een deukje heeft toegebracht, zou het ons lief ge weest zijn als hij daar duidelijk com mentaar op zou leveren. En dan uiter aard via het tv-scherm. „Ja, nee, geen mening" bleek giste ren, we menen voor de le maal, een belangrijke meningsverschuiving te hebben opgeleverd na de betogen van respectievelijk vóór- en tegenstan der van drinkwaterfluorldering. Vóór de „pleidooien" bleken 70 procent pro fluoride, erna was dat geslonken tot 56 procent. Jammer dat de eerste maal dat in dit programma de waarde van het argument bleek er tevens de onwaarde ervan tot uiting kwam. We kregen namelijk de indruk dat an- ti-fluorman Platinga zich baseerde op oncontroleerbare, maar daardoor bij zonder indrukwekkende uitspraken terwijl zijn opponent dr. J. Z. Baruch zich bediende van algemeen gekende, dus niet indrukwekkende waarheden. Met de uitslag zijn- we dan ook niet gelukkig omdat we geloven dat hier een alleen maar schijnbaar-eerlijke voorlichting werd geboden. Het debat Buskes-Van 't Reve over de t.v.-toe- laatbaarheid van een Vleugelsliedje verzandde in een communicatiecontact tussen Intellect (Van 't Reve) en be wogenheid (Buskes). Onze sympathie ging naar de laatste uit. Vg. (ADVERTENTIE) „De man aan de top Regisseur Robert Wise heeft de be schikking gehad over een kleine lawi ne van sterren voor zijn film „De man aan de top". De hoeveelheid ster ren is echter niet bepalend voor het al of niet artiestiek slagen voor een rolprent en dit kan men tot op zeke re hoogte als maatstaf laten gelden bij dit werk, dat een interessant on derwerp behandelt, doch dat innerlijk niet zó aanspreekt als er bij de inzet van een aantal gerenommeerde ac teurs en actrices had kunnen worden verwacht. De president en almachtige leider van een Amerikaans concern wordt plotseling door een beroerte getroffen. Een zijner vele onderdirecteuren is daar toevallig getuige van en hij neemt de kans te baat om door spe culatie van dit feit, waarop de beurs de volgende dag ongetwijfeld zal rea geren, voordeel te trekken. Na de kennismaking met deze, min of meer gewetenloze directeur die zichzelf bijzonder zakelijk vindt passeren de overige onderdirecteuren de revue. Er wordt een hevige strijd gestreden om het bezetten van de opengevallen, leidende functie en daarbij speelt openlijke of bedekte corruptie een beduidende rol. Een van de directeuren is echter een open hartige kerel hetgeen hij paart aan een innige verknochtheid aan zijn Aanvankelijk op de achtergrond, doch later ln een uitstekend spelgedeelte naar voren tredende, bevindt zich de weduwe van de overleden magnaat, een enigszins mysterieuze figuur, die door de actrice Barbara Stanwyck bijzonder verdienstelijk wordt uitge beeld. Het is tenslotte de jonge openhartige McDonald Walding, die de allerhoog ste functie in het concern verwerft, eigenlijk zonder dat hij er opzettelijk naar heeft gestreefd. De weduwe, te vens groot-aandeelhoudster, laat de balans in zijn voordeel doorslaan. Het scenario op zich is spannend, doch dit geldt alleen voor het ver loop van de handelingen. Want in dit gegeven was het noodzakelijk, dat de betrokken figuren veel meer uit de verf kwamen dan nu het geval is. En regisseur Robert Wise heeft al enkele malen bewezen, dat hij tot deze pres tatie in staat is. Ditmaal blijft echter de karaktertekening aan de opper vlakte, met uitzondering van de rol die door Barbara Stanwyck wordt ge speeld. William Holden als de jonge energieke directeur komt haar het meeste nabij, maar Fredric March, Walter Pidgeon, Paul Douglas en Louis Calhern blijven in hun spel be neden de psychologische maat. Dit geldt ook voor de tweede vrouwenfi guur June Allyson. Desondanks is „De man aan de top" een interessan- STER Reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16 uur NTS 18.5© uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: De drie musketiers, 19.31 uur: Panoramiek 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd politieke partijen (GPV) 20.30 uur: Inburgeren HILVERSUM I NRU 20.15—22.20 uur: Concertgebouw Orkest 22.40—23.55 uur: Iks - een sprong in het duister, amusements programma 21.00 uur: De man aan de top, film 22.40 uur: Tweede journaal 22.45 uur: Sluiting NEDERLAND II STER Reclameuitzendingen o 18.55 en 20.16 uur NTS 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO 19.03 uur: Circus Scott 19.53 uur: Pater Leopold Verhagen OSA HILVERSUM II VARA 21.10—21.35 uur: Sores van Dorus, amusements programma 23.20—23.55 uur: Jazz-magazine NTS 20.00 uur: Journaal KRO 20.30 uur: Gertrud Stranitzki, jubileum 20.45 uur: Kijk op kunst 21.25 uur: De amazone, documentaire 21.55 uur: Kunstmaandorkest, concert NTS 22.15 uur: Tweede journaal 22.20 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30. 12.30, 18.30. 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00, 16.00 18.00, 19.30. 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 Radioprogramma WOENSDAG HILVERSUM (402 m) NCRV: 18.00 NCRV- ible en orgel: klassieke t. 18.30 Nieuws en weer telten. NRU: 18.00 Ol kunstbezit. 19.10 Gastcollege: Kunstmatige verlegging van "t leven, lezing. Morele her bewapening: 19.50 Nederland ls wel piep klein. maar toch... lezing. NRU: 20.00 Geluk wens. 20.05 Nieuwe wegen: klankbeeld over het Prinses Beatrix Fonds. 20.15 Stereo: Con certgebouworkest en solist: klassieke en mo- godsdienstige uitzending. NRU: 15.30 Bander met het verleden, klankbeeld. 15.45 Spel: kro niek voor creatieve vrijetijdsbesteding. 16.00 Nieuws. 18.02 Burengerucht: quiz tussen Vlaamse en Nederlandse steden. 16.25 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 18.50 Spelen met taal. 17.00 Vandaag vijftien jaar geleden.., klankbeeld. NCRV: 17.45 Sport- VPRO: 7.55 Deze dai BRT). NVSH: 22.20 Sextant met pianobegeleiding: volg). 21.50 Trammelant ln Loeren aan do Hor: radlofeuilleton. 22.15 Country en Wes- -nmuzlek (gr.). 22.30 - at~- m (gr.). 9.40 Schoolra Moderne orkest dlo. 10.00 Voor de kleuters. populair verzoekplatenprogrnmm a Gamba en klavecimbel (opn.): oude ka mermuziek. 14.25 20 Jaar Notedop: gedach- tenwlssellng over het korte hoorspel. 15.00 T de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 De Note- Van vier tot vijf, radioprogramma tn Notedop. 17.00 Canta America: Muziek Suriname, de Nederlandse Antillen *n Ingende landen. 17.30 Voor de jeugd. FM-kanalen) HILVERSUM in (240 NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieken, Lichte Instrumentale muziek. lO.Nleuws. 10.oa Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws.). NRU: 12.00 Nieuws. 12.02 Platenkeus: bekende /enken. 19.00 Nieuws, weerbericht en radio- ge muziek kiezen kroniek. 19.40 The Eddy Duchln story. 20.00 Operettemuzek. 21.15 Gevarleer 22.00—22.15 Nieuws en berichten. weging: 8.00 Nieuws). 8.32 Voor de hulsvrouw. (9.35 13.07 TNT: Knalmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.02 Netty Rosefeld. 15.00 Nieuws. 15.02 Where the action is ïfl.oo Nieuws, is n* lORRRrrrrr: platenshc BRUSSEL NED. (324 m) pedagogische lezing, de Barok. K11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Sereo: Lichte orkestmu ziek. 12.27 Mededelingen voor land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Variant: radlo-snelbuffet. 13.30 Stereo: Over de band: gevarieerd muzlekprogram- Nleuws, weerbericht en beursberichten. 18.31 Tafelmuztek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (15.00 Nieuws). 15.30 Lichte muziek. 16.04 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 18.09 Hand ln hand met Nederland. 17.00 Nieuws, weer bericht en mededelingen. 17.15 Hammond- orgelmuzlek. 17.30 Amusementsmuziek. Ik ontving het volgende briefje: „U schrijft wel over de weldaden van de medische vooruitgang, en dat de ge neeskunst zoveel voor de zieken kan doen enz., maar zou die geneeskunst in sommige gevallen niet te veel voor de patiënt willen doen en zou dat dan wel als 'n weldaad gevoeld worden U zult als huisarts wel weten, wat ik bedoel". Inderdaad begrijp ik heel goed, waarop deze briefschrijfster zin speelt. In één van mijn vorige artike len over natuurgenezing en genees kunst heb ik inderdaad de loftrompet gestoken over de bewonderenswaardi ge vooruitgang van de geneeskunst en ik heb in dit verband een geluk wens uitgesproken aan het adres van de hedendaagse generatie, die van de ze vooruitgang op zo gelukkige wijze profijt kan trekken. Maar.(en hier haak ik in op boven staande brief) ik heb tevens toege zegd nog even terug te komen op de consequenties, die een steeds verder voortschrijdende geneeskunst kan hebben voor de afzonderlijke mens en voor de samenleving (de geza menlijke mensheid). We zullen het er allemaal wel over eens zijn (en ook mijn briefschrijfster zal dit beamen), dat de geneeskunst inderdaad een weldaad is in alle ge vallen, waarin de natuurgenezing niet in staat is levensreddend op te treden en de geneeskunst dit wél kan. De operatieve ingreep bij een veret terde blindedarmontsteking, de peni- cillinebehandeling bij infectieziekten, de tijdige operatie van een kanker gezwel. de stelping van een levensge vaarlijke bloeding, de insulinebehan- deling van suikerziekte al deze voorbeelden vormen een bonte (nog gemakkelijk uit te breiden) scala van weldaden, die door de geneeskunst wordt gepresenteerd. Het gaat mijn briefschrijfster echter over éndere gevallen, waarbij haar bedoeling merkwaardigerwijze weer gegeven wordt door een tweede brief schrijfster: „..De man heeft een ongeneeslijke kanker en kan niet meer geopereerd worden. In plaats dat men deze pa tiënt rustig laat sterven, haalt men nog allerlei kunsten met hem uit. Hij krijgt een buisje door de buikwand heen naar de maag om daardoor kunstmatig gevoed te worden (dit buisje gaat er af en toe uit en moet er dan niet veel pijn weer ingebracht worden), men sleept de man telkens naar het ziekenhuis, nu eens voor een bloedtransfusie of vochttoevoer, dan weer voor verzorging van de fistel opening of voor bestraling enz. Al de ze behandelingsmethoden worden uit gevoerd niet om de patiënt te gene zen (men weet, dat dit onmogelijk is), maar om het leven te rekken! Is dit een weldaad voor de patiënt" Ik zou denken, dat het vraagstuk niet duidelijker gesteld kan worden dan in deze brief! Wat hierop te antwoorden Op de eerste plaats zou ik mijn brief schrijfsters willen vragen zichzelf eens in te leven in de door hun be schreven situatie. Het is gemakkelijk op een gegeven ogenblik te verzuch ten: „ik wou dat ik maar dood was", maar als puntje bij paaltje komt, klampt men zich aan de laatste stro halm vast. Wanneer een zieke consta teert dat zijn dokter „niets meer aan hem doet", dat hij alles mag eten en drinken wat hij wil (terwijl hij tevo ren nauwkeurig dieet moest houden) dan zal er heel gemakkelijk twijfel bij zo'n patiënt kunnen ontstaan betref fende de genezingsmogelijkheid van zijn ziekte („er schijnt niets meer aan te doen te zijn"). Als de dokter echter aan de patiënt blijft „werken", als hij telkens nieu we pogingen aanwendt ter bestrijding van de ziekte-verschijnselen, dan zal de patiënt dat niet alleen hogelijk waarderen, maar hij zal tevens hoe ernstig zijn toestand ook moge zijn weer een sprakeltje hoop in zich voelen opkomen op een uiteinde lijke genezing. We moeten verder wel bedenken, dat iedere zieke het recht moet hebben over de duur van zijn eigen leven te beslissen. Het Is heus géén uitzonde ring als b.v. een lijder aan een onge neeslijke slokdarmkanker een min of meer ingrijpende behandeling (maag fistel. bestraling enz) weigert en dus vrijwillig afziet van de behandelings mogelijkheden, die de geneeskunst hem biedt. Aan de andere kant mag een dokter deze mogelijkheden in géén enkel geval aan de patiënt ont houden .wanneer deze er prij op stelt -en zelfs zal de arts de patiënt moe ten inlichten over het bestaan van die mogelijkheden. Deze verplichting blijft gelden in gevallen, waar 'n be handeling hoogstens een verlichting kan teweegbrengen in het lijden van de patiënt, doch een blijvend resul taat niet meer bereikt kan worden. Wanneer mijn briefschrijfster in dit verband spreekt van „leven rekken", zou ik liever de uitdrukking „leven verlengen" gebruiken. Ik heb dan in mijn herinnering tal rijke gevallen van een dergelijke „levensverlenging", waarin de pa tiënt hoe moeilijk hij het vaak ook had zich gelukkig pTees dat hij zo'n lange tijd de liefdevolle zorgen van zijn huisgenoten en het hartelijk medeleven van vrienden en verwan ten mocht ondervinden. derde brief: ..U doelt toch niet, als u schrijft over de weldaden van de tegenwoordige geneeskunst, op de wijze waarop de patiënten als proefkonijn worden ge bruikt, zoals bij het inbrengen van plastic hartkleppen, het transplante ren van nieuwe harten en nieren enz Voor mij hoeft dat heus niet". Deze briefschrijfster bevindt zich in het gezelschap van een aantal deskun digen van naam, die onverholen hun veto uitspreken over bijvoorbeeld de harttransplantatie, waarvoor de tijd naar hun mening nog niet rijp is. Het gaat dan niet om de techniek van de operatie (deze blijkt wel vol doende aanwezig te zijn), maar om de wijze, waarop de natuurlijke krachten in het lichaam reageren op de inbreng van het nieuwe orgaan. Het blijkt, dat de geneeskunst, zoals deze zich op zo'n verbluffende wijze manifesteert bij de transplantaties, altijd een belangrijke rol zal moeten toebedelen aan de „natuurgezing", waarvan het uiteindelijk zal afhangen of het vreemde orgaan zal worden aanvaard of afgestoten. Huisarts Prof. dr. Th. Luykx, De graven van Vlaanderen en de Kruistochten (Vlaam se Pockets, Uitg. Heideland, Hasselt) De Vlaamse graven hebben in de ge schiedenis van de kruistochten een voor name rol gespeeld. Naast Frankrijk waren het vooral de Nederlandsen, met het rijke graafschap Vlaanderen voorop, die met veel vuur de kruistochten ondernamen. Tijdens de vierde tocht, die in Constantinopel eindigde, werd de Vlaamse graaf Boudewijn zelf keizer van het Oostromeinse rijk en bewerk te hij een tijdelijke hereniging van de Griekse Kerk met de Kerk van Rome. Het is een boek vol avonturen, voorzien van stambomen en een chronologisch overzicht. Alle dingen nieuw, de vierde vergade ring van de wereldraad te Uppsala in 1968, (Carillonreeks no 59, W. ten Have N.V., Amsterdam, 1967. Boekje dat het gewone gemeentelid vertrouwd moet ma ken met de assemblee van de Wereld raad, die dit jaar in Uppsala zal plaats hebben. Een geschiedenis van de We reldraad en een summiere beschrijving van zijn activiteiten. Een korte inleiding in de onderwerpen, die op de vergade ring aan de orde zullen komen. Zeven bijbelse overwegingen over het thema „Zie, ik maak alles nieuw". Verdienste lijke poging om de actieve deelname aan dit wereldgebeuren te bevorderen. Alberto Cavallari, Het oude Vaticaan is dood, 't nieuwe nog niet geboren, (Lannoo, Tielt, Den Haag 1967). Be kende Italiaanse journalist tracht in dit boek een beschrijving te geven van de structuurwijzigingen, die zich sinds het concilie in het vaticaan hebben voorge daan en nog steeds voordoen. Zijn be naderingswijze blijft nogal aan de bui tenkant en is o.i. meermalen te weinig kritisch. Interessant zijn de interviews, die hij met vooraanstaande figuren als Bea. Ottaviani. König, Agaganian en verschillende anderen gehad heeft. Van blijvende waarde is het interview dat de auteur mocht hebben met Paus Pau- lus VI. Dr. Th. H. J. Stoelinga, Russische re volutie en vredesverwachtingen in de Nederlandse pers. (Uitg. Van Dishoeck, Bussum). De reacties van de Neder landse pers op de gebeurtenissen in Rus land, die onlangs zijn herdacht, is het onderwerp van dit proefschrift. Het han delt over de tijd tussen de abdicatie van tsaar Nikolaas in maart 1917 tot de vre de van Brest-Litovsk, waarmee het nieu we regime zich terugtrok uit de eerste wereldoorlog. De houding van de Neder landse pers werd bepaald door de neu traliteit die ons land innam in de strijd tussen „geallieerden" en „centralen" en de sympathie van de verschillende bla den voor een van beide partijen in de oorlog. Daaruit volgde dat de vredeswil van het nieuwe regime in Rusland zwaarder in de beoordeling meetelde dan de omwenteling zelf. De sympathie voor de revolutie kreeg overigens een geduchte knauw door het annuleren van de Russische nationale schuld, waar door veel Nederlanders financiële ver liezen leden. Aan de sociale achtergrond van de revolutie werd betrekkelijk wei nig aandacht besteed. Al met al een wei nig opwekkend beeld over het gehalte van de Nederlandse pers in die jaren. G. J. M. van het Reve, Mijn rode ja ren, (Ambo, Utrecht) Een vriendelijk boek van de vader van G. K. en dr. K. Een man die veel heeft beleefd en daar over onderhoudend vertelt, zonder scherp te analyseren. Zijn vriendelijke verteltrant wordt bijzonder opvallend wanneer hij zijn jongste zoon ten tonele voert, waarbij men niets terugvindt dat aan diens „De Avonden" doet denken. Enkele brieven van zoon aan vader zijn toegevoegd als correctie op de eerste bestseller van G. K. Francesco Gabrieli, Mohammed en de grote Arabische veroveringen; José Sampedro, Het krachtenveld der wereld economie; S. Dresden, Het humanistisch denken in Italië en Frankrijk 1450-1600 (Wereldakademie, W. de Haan, J. M. Meulenhoff). De nieuwe reeks die on der de naam wereldakademie verschijnt, is bijzonder interessant. Alle gebieden van denken worden aangeroerd, waarbij voor 'n prestatie is gezorgd die op één lijn staat met de voortreffelijke teksten. De deeltjes, het midden houdend tus sen pocket en paperback, zijn rijk en veelkleurig geïllustreerd een garan tie voor lezen met plezier. Tevens voor zien van literatuuropgaven en registers. A. de Swaan, Amerika in Termijnen, (Uitg. Polak en Van Gennep, A'dam). De auteur kondigt z'n verzameling ra- dioschetsen aan als een ademloos ver slag. Het slaat op de stemming waarin hij Amerika onder woorden bracht het slaat ook op de stemming waarin de lezer er doorheen vliegt. Allerlei fa cetten van het dagelijks leven worden uiterst raak getypeerd in soms speelse, soms scherpe lijnen. De Swaan pakt alles aan: het dagelijks leven van zwart en blank, de politiek, de reclame, het artistieke leven etc. Alles kort gekarak teriseerd. aangepast aan de lengte van een radiopraatje, in een voorbeeldig journalistieke stijL Geïllustreerd met foto's van Ed van der Elsken. Th. Maertens, Geloof en Sacrament. (Uitgeverij Patmos, Antwerpen, 1967) Pastorale beschouwingen over de wen selijkheid om het doopsel aan kinderen toe te dienen in een missionaire situatie. Uitgangspunt is een nota van het Franse episcopaat over dit onderwerp. Ervarin gen van priesters uit de praktijk wor den geconfronteerd met de inbreng van theologen en liturgisten. Ook voor ons land interessant.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2