KROETSJEV tiran en bevrijder Voedselbonnen voor armsten in V.S. DE LEIDSE COURANT „Zij hebben aan de touwtjes van deze bloedige samenzwering getrokken en een aanslag gepleegd op het hart van de revolutie. Op U, onze Stalin, en op uw naaste volgelingen. Verdoemde, ontaarde fascisten. Zij hebben hun handen opgeheven legen een man wiens naam op de lippen van miljoenen zwoegers is, iedere dag, ieder uur, vol trots en oneindige liefde Zij hebben hun handen opgeheven tegen de grootste van alle mensen onze dierbare vriend, onze wijze kameraad Stalin Deze woorden sprak Nikita Sergejevitjs Kroetsjev in 1936, toen Kamenev, Zinovjev en andere Russische partijbonzen „wegens verraad aan partij en volk" in Moskou werden berecht. Precies twintig jaar later ging hij even fel te keer tegen degenen die Stalin tot voorwerp van hun vleierij hadden gemaakt, „hem verheven hadden tot een godheid en hem in een onfeilbare legende hadden trachten te veranderen". Ruslandkenner Edward Crankshaw plaatst beide n aangehaalde citaten naast elkaar in het boek dat de intrigerende figuur van Kroetsjev heeft jd. Kroetsjev, zegt hij, was eigenlijk de laatste die •erheerlijking had mogen verketteren, want ïand heeft tijdens het bewind van de zwijgzame rgiër zo berekenend onderdanig en weerzinwekkend perig over hem gesproken als hij. Desondanks kreeg ijdens het roemruchte partijcongres in 1956 geen d van kritiek. Zelfs de machtigsten zwegen toen hij lagedachtenis van „de geliefde vader der volken" pek overgoot en alle fouten van het systeem en aanhangers afwentelde op de dode dictator. Er is al over Kroetsjev geschreven: over zijn opkomst en gang, over de tegenstrijdigheden in zijn karakter, de wijze waarop hij zijns ondanks de coëxistentie tot dan alleen een stuk communistische tactiek heeft ïn over de onthutsende manier waarop hij, vriend en vijand, diplomatieke conventies aan Jlaars lapte. Wie was deze Kroetsjev, wiens image sden'e' Westen hoofdzakelijk is gevormd door zijn Feden als premier en partijleider? Het antwoord op vraag tracht Crankshaw te geven in éen relaas van bladzijden, waarin hij Nikita Sergejevitsj volgt diens prille jeugd tot aan het moment waarop als eerste man van de Sovjet-Unie veroordeeld werd een vernederend rentenierschap. Er komt dan een d te voorschijn dat sterk afwijkt van het beeld dat kj tsjev van zichzelf trachtte te schilderen. De eerlijke, 5:ftssioneerde, volkse leider, blijkt nog door andere sjfischappen dan eerlijkheid en politieke hartstocht weg naar boven te hebben gebaand. Als trouwe 1 van Stalin zuiverde hij de Oekraine, joeg met de p achter de bouwers van de Moskouse ondergrondse sovjettiseerde meedogenloos het stuk Polen dat and inpalmde toen de nazi's het Poolse leger op de ën hadden gedwongen. mand weet", zegt de auteur, „hoeveel Polen itsjev heeft laten deporteren tijdens de eerste tting van de Poolse Oekraine, die geduurd heeft september 1939 tot juni 1941. Het waren er ver het miljoen vooral leden van de socialistische iien, joden, priesters, winkeliers, ondernemers en -■denkbare „vijanden van het volk". Niemand weet deel van de honderdduizenden Poolse soldaten, die Oost-Polen uitgeweken waren bij het -naderen van Juitsers, maar daar gevangen werden genomen door lussen, in handen van de N.K.V.D. (het ministerie Binnenlandse Zaken) zijn gevallen. Voor het lot van gevangenen was of maarschalk Timosjenko of •tsjev, als hoofd van het burgerlijke bestuur, die aiding had bij de sovjettisering van de ongelukkige en. verantwoordelijk. li' nd. Lflcate verkiezingscampagne, hoe kort ook, gaf Kroetsjev, Serov en de N.K V.D. een uitstekende gelegenheid om bij voorbaat de bokken van de schapen te scheiden: elk individu dat tekenen vertoonde van aarzeling om te stemmen zoals Kroetsjev had bevolen, werd onmiddellijk beschouwd als een vijand van het volk en, als zodanig, overgebracht naar de volgende boemeltrein met vee wagens. die naar het hoge noorden van de Sovjet-Unie De bevrijde broeders merkten al spoedig dat het leven onder de Russen niet alleen maar ballet en superfilms was. Zij werden vrijwel onmiddellijk geroepen in het voetspooi te treden' van hun fortuinlijker broeders in het moederland. In de kortst mogelijke tijd werden de fabrieken en winkels overgenomen door de staat en de NIET THUIS boeren werden gecollectiviseerd. Tegen de winter van 1940 was de stilte van het graf op het land neergedaald. Kroetsjev was terug in Kiev, thans heer van nog eens acht miljoen nieuwe onderdanen, Oekrainers, die met geweld en. naar Russische maatstaven, grote doelmatig heid gleichgeschaltet waren en naar lichaam en ziel opgeslorpt door het Sovjet-Russische levenspatroon. Het was een reusachtige satrapie, een bevolking bijna even groot als die van Groot-Brittannië met het beste deel van de industrie van de Sovjet, het beste deel van de voedselproduktie van de Sovjet. Het leed dat dit alles veroorzaakte, werd voor het Westen verborgen door de mist van de oorlog. Het had geen aandacht voor iemand anders dan voor Hitier en de vreselijke dingen die de Duitsers de Polen aandeden. Mén sloeg de Sovjetinvasie in Finland in de winter van 1939 (Zjdanovs nieuwe provincie) gade met hartzeer cn woede, maar men zag achter het blote feit van de Sovjet bezetting niets van wat er geschiedde in Oost-Polen Als het uitzicht helder was geweest zou de naam van Kroetsjev vijftien jaar eerder een begrip zijn geworden dan nu het geval was. Dit was zijn achtergrond, dit het wezen van zijn opkomst, van zjjn vroegtijdig succes. En dit was de man die. met een allure van minzame onschuld. Jaren later in Moskou aan zij" diplomatieke gasten zou vragen hoe het mogelijk was. dat hij hen kon maken en breken, ofschoon zij op betere scholen waren geweestDit was ook de man die later kon beweren dat hU geen verantwoordelijkheid droeg voor etsjev volgde niet het voorbeeld van zijn meester leidde zijn veldtocht van deportatie, onteigening, iciing en terreur niet over grote afstanden vanuit prachtige bureau in Kiev. Dat was niets voor dsjev. di man, die in de oude tijd in Joezovka zich chaapsvachten placht te wikkelen tegen de kou. en gering gebied per slede over de hele oppervlakte isde. de man die zich later zou mengen onder de in de smerige schachten en tunnels van de kouse ondergrondse. neioze energie, zijn toenemend plezier in liciteit deden hem ook nu weer erop uittrekken, keer naar het buitenland. Toen het Rode Leger i binnentrok, vrijwel zonder tegenstand van de lijsterde Polen, die nauwelijks wisten wat hun kwam, was Kroetsjev erbij, vlak achter de eerste Toen de Sovjettanks optrokken naar Podvolotsjisk. ïenka, Tarnapol. Trembovl en Skalat. volgde etsjev er onmiddellijk achter, om de overgave van burgerlijk bestuur te aanvaarden De verovering en zijn installatie in de grote stad Lvov werden rr. gedramatiseerd In werkelijkheid had de dstad van de Poolse Oekraine, die geen keus had, overgegeven, nagenoeg zonder dat er een schot gelost. Zijn persoonlijke propaganda-appuraat zond ikzinnige rapporten naar de Moskouse kranten ovei leldenmoed van de Sovjettroepen in het algemeen en kameraad Kroetsjev in het bijzonder: het werd •gesteld alsof men hem had ontvangen als een soort ijdende engel, met bloemen en tranen van dankbaar- en vreugde. De hele bezetting werd beschreven één grandioos feest van dankbetoon, een soort de onvermijdelijke kunstmatige verkiezingen voor lereiden, Kroetsjevs allereerste verkiezingen, werd land overstroomd met aanplakbiljetten 80.000 én week waarop foto's van de Sovjetleiders en fletten en brochures bij miljoenen tegelijk met een enzetting van de geneugten des levens in de Sovjet van het duizendjarige rijk dat de boeren en eiders te wachten stond, nu zij herenigd waren met Russische broeders, die zij het laatst gezien hadden de tsjaren. De verkiezingen waren een groot :es. De Sovjetinvasie begon de 17e september, de ciezingen voor het parlement vonden plaats op )ktober. Kroetsjev was persoonlijk hier en daar en 1, en dank zij zjjn onvermoeibare arbeid, stemde dan negentig procent van de bevrijde broeders de partij uurlijk waren er veel die niet stemden, aldus nkshaw. Zij konden niet stemmen omdat men bezig zc te deporteren als vijanden van het volk. De Met zUn vrouw Nina is Nikita Kroetsjev na zijn val weinig zonder de publiciteit, die hij eens aantrok. in het openbaar verschenen. HU leeft teruggetrokken in i WASHINGTON (A.P.). - Oranje en blauwe biljetten, die op speelgeld lijken helpen 2.600.000 behoeftige nerikanen om el ke dag bUna voor een miljoen dollar voedsel te kopen. Tegen 30 juni zullen zU in 1200 ge bieden van 43 staten, waaron der acht van de tien grootste steden in omloop zün. De voor standers van dit bonnenpro gram noemen het de beste po ging on. de tafel van arme mensen van beter voedsel te voorzien, zonder er een bede ling van te maken. Niemand krUgt de oonnen gratis. De armen betalen er voor en ont vangen op de bonnen voedsel, dat vele dollars meer waard is dan ze hebben neergelegd. Sommigen vinden het wat erg hardvochtig van de regering om geld te trekken van dege nen, die zij voorgeeft te hel pen. Maar het congres heeft zijn goedkeuring gehecht aan het program en wijst het mini sterie van landbouw elk jaar een groter bedrag toe Het was in het lopende begrotingsjaar 185 miljoen dolla. tegen 116 3 miljoen vorig jaar. De warmste propagandist in het congres is Leonoi K. Sul livan die meent, dat de ge dachte moet worden verlaten om de armen alles gratis te geven wat zij denken nodig te hebben. In het systeem, dat thans wordt toegepast, leren de mensen hoe ze hun geld hoe weinig dat ook is moeten uitgeven. Het program werd onder president Kennedy inge voerd als proef en In 1964 door het congres officieel aanvaard Wie bonnen ontvangt, die op de achterkant door hem moe ten worden getekend, opdat niemand anders ze kan gebrui ken, kan ongeveer van alles er mee kopen, wat de kruidenier op zijn planken heeft, mits het met uitzondering van koffie thee, cacao en bananen in de Ver. Staten vervaardigd is. De aankoop van tabak en sterke dranken is verboden. Maar er is niemand op het ministerie van landbouw, die de illusie heeft dat dit verbod voor 100 procent wordt nage leefd. Speciaal niet in de kleine eenmanskruidenierszaken, waar de klant en de man achter de toonbank oude vrienden zijn Ernstiger overtreders zijn de klanten, die hun bonnen aan een winkelier verkopen voor meer geld dan zij hebben be taald, maar voor minder dan de voedselwaarde, die de bon nen vertegenwoordigen. De klanten maken winst en ook de winkelier, die de bonnen bij de De Invasie in Polen met de deportaties onder gruwelijke omstandigheden van meer dan een miljoen Polen (sommigen vooral joden werden daardoor natuurlijk bewaard voor een erger lot onder de Duitsers, anderen niet) behoorde niet tot de misdaden die Kroetsjev opsomde. Evenmin belrrorde daartoe Serovs volgende operatie, de massale deportatie van honderd duizenden Litouwers, Letten, Estlanders en Bessarabiërs toen Rusland hun landen veroverde volgens overeen komst met de Duitsers. INTUÏTIE Kroetsjev toonde altijd een scherpe Intuïtie voor mensen en situaties en maakte er handig gebruik van. Hij wilde, zegt Crankshaw, do geschiedenis Ingaan als de man die Rusland vrede en voorspoed had gebracht, maar tenslotte begon hij steeds meer terrein te verliezen op de krachten die hijzelf ontketend had voor zijn eigen eer en glorie. Anders gezegd: doordat hij alles tegelijk was: een boer, een plaatselijk politicus, een strever naar macht op grote en meedogenloze schaal, maar ook een dromer en tegen het einde een staatsman, waf hij niet in staat tot het concipiëren van een alomvattend en samenhangend plan Crankshaws studie is uitstekend gedocumenteerd. Zij If juist daarom niet alleen waardevol als karakterschets /an Kroetsjev. Even onthullend is zij als karaktertekening van het Russische communisme, voor. tijdens en na de oorlog. Het beeld dat het Westen momenteel van Rusland heeft, is (en wordt) door verschillende oorzaken ver tekend. Enkele daarvan zijn van emotionele aard, zoals het bondgenootschap met do geallieerden tijdens de Iweede wereldoorlog, de godsdienstvervolging in de Sovjet-Unie, de coëxistentiepolitick, de opstand in Hongarije en de afwijzende houding van Moskou tegen over de politiek van Peking Allemaal zaken die een .<1 bestaande vooringenomenheid naar links of rechts verdei beïnvloeden en zelden bijdragen tot een betere visie op de betekenis van wat zich in Rusland de laatste vijftig jaar heeft afgespeeld Hel is daarom goed d.ii Crankshaw de feiten nog eens duidelijk heeft gegroepeerd. Ze vormen een mozaïek van een sub continent, geregeerd door knappe, meedogenloze politici, wier daden werden i>c»nsn|i oerd door een sinister mengsel van eerzucht, angst en ideologisch fanatisme. bank inlevert tegen de volle waarde. De enige beperking, die dooi vele bonnenbezitters uLs di moeilijkste wordt ondervonden is de bepaling, dat er alleen voedsel mag worden gekocht De bonnen geven geen recht op zeep, toiletpapier, tandpasta en andere niet-ectbare huis houdelijke artikelen. Het offi ciële antwoord is, dat zeep en toiletpapier, hoe nuttig ook niet voedzaam zijn. En dat is het doel van de bonnen: beter voedsel. HUMANER? Eigenlijk zich verbaasd moeten afvragrn waarom de wens nog /o vaak de vader van de (historische) gedachte is. Waarom sommigen de politieke moorden In Moskou minder slecht vinden dan die in het vooroorlogse Berlijn en waarom de moord op tien duizenden Polen met meer zwijgzaamheid wordt ontgeven dan die op de inwoners van het Tsjechische Lidice Waarom men in het Westen mensen als Malenkov en Serov na de oorlog meer humane eigensehappen heett toegedacht dan b.v. Goebbels en Heydrich. terwijl bun staat van dienst daar toch geen enkele aanleiding toe gaf Hun slachtoffers waren minstens even talrijk cn hun trouw aan Staljn was van eenzelfde kaliher als de trouw van een aantal nazileiders aan hun Führer. Dat zij na de dood van Stalin cn de moord op Berla overeen kwamen de politieke executies te staken, moet in het licht van hun v.-rieden eerder gezien worden als een daad van zelfbescherming clan ..ls een humanitair gebaar. Stuk voor stuk hadden zij onder Stalin dun lessen gehad Dit alles neemt niet weg dat het regime van Kroetsjev, tezamen met een aantal complexe factoren bulten zijn wil, in Rusland een ander klimaat heeft geschapen Misschien moet men zelfs zeggen dat die factoren hem bij zijn beleid voor een groot deel hebben gedragen Stalin had te maken met een onbestemde en nogal amorfe massa, die hij met behulp van een monsterachtig politieapparaat omvormde tot een „socialistische" maatschappij van arbeiders, bedrijfsleiders en ambtena ren; kortom tot een nieuwe burgerlijke maatschappij met andere individuele behoeften en verlangens. Door tegenover deze Sovjetgemeenschap op het Juiste moment de juiste toon te vinden en zijn tactische gaven uit te bujten, kon Kroetsjev zich in de turbulente jaren na 1956 handhaven en zowel In Rusland als daarbuiten de eer voor zich opeisen van de grote hervormer en non conformist, die het communisme in de Sovjet-Unie een nieuwe verrassende impuls had gegeven. De driestheid en ongeremdheid van zijn optreden, die hem naar de top brachten, leidden tenslotte ook tot zijn ondergang Het patroon van Kroetsjevs handel en wandel blijft bijzonder gecompliceerd, evenals zijn karakter Ook voor Crankshaw blijven er vragen, Intrigerend en essentieel ln hoeverre was hij oprecht, ook in zijn woede, en in hoeverre speelde hij toneel? Wat is precies zijn aandeel jeweest in het neerslaan van de Hongaarse opstand? Vragen als deze zullen de geschiedkundigen nog wel even oezighouden Het antwoord erop ls echter niet onontbeer lijk voor de scherpte van het portret dat de auteur beoogde te schilderen. De trekken daarvan zijn duidelijk ;enoeg Zeker voor de constatering dat Nikita Kroetsjev evenzeer tiran als bevrijder is geweest cn dat zijn ■ptreden na Stalins dood, hoeveel positiefs men daarin mag vinden, geen enkel excuus Inhoudt voor zijn optreden in de dertiger en veertiger jaren. Trouwens: doden aanvaarden geen excuses.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7