Prof. dr. P.Th. OosterhofF: Badinrichting „De Overdekte" ontzegt zwemuren aan LZC K UNST-s-t-u-k-j-e-s altijd al naar de sterren gekeken ZATERDAG 27 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 200 gedupeerde hinderen De Leldache Zwemclub heeft be richt gekregen dat zij alle zwemuren in deze badinrichting verliest. Uiter aard heeft dit nogal wat beroering gebracht: twee uren zijn LZC „ge gund" tot 1 maart, maar een trainings uur is reeds per heden stopgezet. Meer dan 200 kinderen worden van deze beslissing de dupe. De heer Van der Tang deelde ons ede dat hij to deze beslissing was gekomen door de onprettige situatie die er volgens deze bedrijfisleider is ontstaan tussen de Overdekte en LZC. Dit is volgens hem zo hoog gelopen, .dat hij zich bedreigd voelt in eigen huis." Feiten waren er echter bijzon der weinig: er zijn nog diverse toe standen in onderzoek. Wel wordt ei geroddeld achter de rug van de heer Van der Tang en is er op het trainings- op zaterdagmorgen (waarbij geen personeel van de Overdekte aanwezig is) te weinig toezicht. De situatie zette de heer Van der Tang uiteen in de volgende opmerking: „U zou toch niet iemand in uw huis halen waarvan u denkt dat hy de boel in brand gaat steken!" De kwestie van de vele kin deren die door deze beslissing niet ii. staat meer zullen zijn zwemonderwijs te volgen, deed de heer Van der Tang kort af: „Dat is mijn zaak niet, daar had LZC maar eerder aan moeten den- BETREURENSW AARDIG De voorzitter van de Leidsche Zwem- club, de heer J. P. Heek, deelde ons mede dat er van een onprettige ver standhouding tussen de Overdekte er zyn vereniging geen sprake kan zijn. In een niet lang geleden gevoerd ge sprek tussen de heer Van der Tang en LZC kwam aan het licht dat er geen klachten waren op dat moment, maar dat de Overdekte bij eventuele moei lijkheden contact op zou nemen. Dat Leidse jazz in impasse „Folk Beat 14" grijpt laatste kans De jazzsociëteit FB 14 verkeert fi- ancieel in grote moeilijkheden. Al neerdere keren heeft het bestuur moe meedelen, dat de aktiviteiten ge laakt zouden worden, maar steeds veer werd er een oplossing gevonden oor de nijpende problemen. Nu ziet iet er echter naar uit, dat er aan het inde van FB 14 niet valt te ontkomen, let zijn vooral de belasting-aanslagen e het bestuur de grootste zorgen ba- Enkele kleine lichtpuntjes zijn' er og wel. Men zal daarom alles in het erk stellen om toch nog door te kun nen gaan. Zo zal men onder meer proberen belastingfaciliteiten te krij gen. Ook het lidmaatschap van de Laidse Jeugd Actie is misschien een stap in de goede richting. Als het grootste redmiddel wordt ge lden, de jazzuitvoering, vanavond in de Roomburg-kantine. Theo Loevendie net zijn trio kan niet optreden, maar aarvoor in de plaats komt het trio Nix met een geheel vernieuwde ,tzetting. wordt een groot aantal toehoorders erwacht. De toegang is geheel gratis, naar wel wordt van iedereen die de jeidse Jazzsocieteit een goed hart toe- iraagt een bijdrage gevraagd om het rootste tekort enigszins te compen- oontact is er nooft geweest, tot het briefje waarin medegedeeld werd dat het dinsda ga vond - zwem uur per 1 maart werd stopgezet („wegens een reorga nisatie in het rooster") en het tele foontje van donderdagmorgen dat ook het lesuur van zaterdagavond werd beëindigd per 1 maart a.s. en de trai ning van diezelfde dag onmiddellijk ophield te bestaan. De heer Heck had de indruk dat deze betreurenswaardige situatie was ontstaan „door het af reageren van bepaalde persoonlijke rancunes van de heer Van der Tang. SPORTFONDSENBAD De LZC ziet thans uit naar andere mogelijkheden. Eerder werd al zwem- gelegenheid gevonden in het Sport- fondsenbad te Katwijk. In het afgelo pen jaar raakte LZC namelijk reeds een trainingsuur kwijt (een uur dat nu door de Leidse Golfbrekers wordt ge bruikt voor het geven van training) en vond de gelegenheid tot het spelen van wedstrijden in het fraaie bad te Katwijk. Hoe deze nieuwe situatie echter zou worden opgelost kon op deze korte termijn nog niet worden gezegd. Helaas was de voorzitter van de Leidse Sportstichting, drs. J. P. van der Reyden, nog niet in staat in dit stadium reeds commentaar te ge- „LEVEN EN LAWAAI" ORATIE VAN PROF. DR. P. H. SCHMIDT BIJ AMBTSAANVAARDING ALS HOOGLERAAR Gisteren aanvaardde prof. dr. P. H. Schmidt, benoemd tot gewoon hoog leraar in keel-, neus- en oorheelkunde aan de Leidse Universiteit, zijn ambt met het uitspreken van een oratie, ge titeld „Leven en lawaai." In zijn rede besprak prof. Schmidt drie aspecten van de invloed, die la waai kan hebben op het leven van de mens. Deze aspecten zijn in de eerste plaats de beschadiging van het ge hoororgaan, in de tweede plaats de belemmering van de communicatie tus sen mensen onderling, doordat het ge sproken woord gemaskeerd wordt, en in de derde plaats de verstoring van de voor de mens zo noodzakelijke rust Juist voor de mens heeft het gehoor orgaan een heel bijzondere betekenis. Door het horen kan zich spraak en taal ontwikkelen. Door de taal krijgt de mens als individu deel aan een gemeenschappelijke geestelijke wereld en rijst het leven van de mens uil boven zijn biologische existentie. Het lawaai is sinds de vorige eeuw sterk toegenomen. Met de groei var industrie en verkeer groeide het la waai. De mens van vandaag wordt daaraan dan ook meer blootgesteld dan ooit tevoren en er zijn sterke aan wijzingen, dat in de naaste toekomst het lawaai nog meer zal toenemen. De suprasone transporttoestellen, die op het ogenblik in ontwikkeling zijn, zoals de Franse Concorde, de Rus sische Toepoelev 144 en de Amerikaan- LEIDSE JAARVERGADERING K.N.A.U In restaurant Zomerzorg vergaderde gisteravond de Leidse afdeling vai Koninklijke Ned. Atletiek Unie. Voorzit ter W. Tackema die z'n eerste vergade ring presideerde, haakte ln op de Tech nische vergadering van de Bond met als belangrijke punten handhaven van het klasse systeem Indoor kampioenschap pen, competitie en pupillen atletiek. Met gevoelvolle woorden herdacht hy hierna het tragisch overlijden vai heer L. Homma, bestuurslid van de Spar taan. In het jaarverslag zou de heer Paardekooper gaarne ook de technische resultaten van de verenigingen vermeld zien. De heer Smit kwam vla de hem niet wenselijk voorkomende C. D. wed strijd tot voorstel om afdeling opdracht te geven de fusiegedachte uit te werken, welk voorstel niet door de vereniging wordt gesteund. HIJ Informeerde ook de aktiviteiten van de atletiekver- tegenwoordigers ln de Sportraad. Hierna deed de vertegenwoordiger SL uit de doeken dat Raket weer in SL opgegaan en dat tevens WIK al haar materiaal beschikbaar heeft ge steld. In de toekomst zal getracht wor den tot een nog bredere binding te ko- Jury Ten aanzien van het verslag va: jury-vereniging merkte de Districta- voorzitter van het jury-wezen, de heer Brink, op dat de Afdelings Jury gekozen moet worden op de jaar vergadering door de afgevaardigden van de verenigingen. De record commissie werd verzocht enige records, die nu door verlegging de leeftijds grenzen in aanmerking komen voor de recordlljst te erkennen. Bestuur De bestuursverkiezing was geen pro bleem voor de vergadering, aangezien alle aftredende leden zich herkiesbaar hadden gesteld. En het volgende team in 1968 de afdeling weer gaat leiden: W. Ofschoon het op het Leidse Rapenburg soms te nauwer nood gelukt het vege lijf te redden tussen het erlangs geperste verkeer, blijven de stoepen en hekken gehandhaafd. Het zou een misdaad zijn, erger dan de Vendelen In Rome be dreven. ze op te ruimen. Elk van die hekken heeft weer een ander patroon en la een voorbeeld ven kunstig smeed- en steenhouwers-handwerk.' Het ia de moeite waard er op te letten. Het gehele Rapenburg Is een openlucht-muaeum, waar telkena weer wat anders niet Iets nieuws! te ontdekken en te bewonderen valt Tackema, voorzitter; C. v. Venetiën, cretaris; R. de Winter, J. Koumans, G. Houps en C. Rooyakkers. Gebrek candidaten liet het jury-schip nog bemand achter. Voorz. K. Smit zal po gen in de komende maanden vacatures op te vullen. By de rondvraag deed de Spartaan nog het voorstel ln Lelden te komen tot een pupillen-competitie, wat een gunstig onthaal b(j de verenigingen kreeg. Tevens maakte voorzitter Paar dekooper bekend dat medio maart een jeugdleiderscursus te Llsse start waar voor zich nog deelnemers kunnen mel den. Holland bestuurslid R. Air stelde de verg. voor gezamenlijk een geluids installatie aan te schaffen om kosten te sparen, van Sportlef-zijde dankte de heer Koelemtj het bestuur voor het werk en vroeg of het mogelijk was te komen tot een Instructie-filmavond. Aan het slot van de avond bracht de districts voorzitter, de heer Nieuwenhuis, de a.s. vergadering van het district nog even onder de aandacht met o.a. het belang rijke voorstel om alle KNAU leden ge zamenlijk te verzekeren tegen ongeval- ZOETERWOUDE H.R. Drie auto's total loss in Zoeterwoude H.R. Gisteravond vond naby de Rijne- gommerstraat te Zoeterwoude-Hoge Rijndijk een reeks aanrijdingen plaats, waarbij drie auto's total loss raakten, doch de bestuurders gelukkig geen ernstige verwondingen opliepen. Een Taunus, bestuurd door een in woner van Leiden, was juist op het parkeerterrein bij café Rynegom ge draaid ^oen uit de richting Koudekerk met grote snelheid een Opel naderde bestuurd door een inwoner van Ha- zerswoude. Deze pikte de Taunus aan achter- en zijkant. De Taunus schoot naar links en botste vervolgens op een uit de richting Leiden naderende Mer cedes, bestuurd door een Leidenaar. Door de schok schoof deze wagen door langs de weg staand schrikhek kwam op het rijwielpad terecht, ir gelukkig op dat moment nie- amnd reed. Vervolgens werd een langs de weg geparkeerde auto even- beschadigd. Dokter G. A. de Bruyne uit Leider dorp verbond wat onbetekenende schrammen en builen, doch niemand hoefde naar het ziekenhuis. se Boeing 2707 zijn zo zwaar en zo snel, dat één enkele vlucht van een dergelijk toestel over het westen van Nederland ruim zes miljoen mensen zal blootstellen aan enkele daverende knallen. Indien aan dergelijke vluch ten geen beperkingen worden opge legd zal onze bevolking veertig tot honderd van dergelijke knallen per dag te verwerken krijgen. Met de ontwikkeling van industrie en verkeer heeft de mens krachten, waaronder lawaai, ontketend, die hij om economische redenen haast niet meer de baas kan. Toch zullen wij, aldus prof. Schmidt, om hei leven van de mens leefbaar te houden, heit lawaai moeten bestrijden, meer dan tot nu toe gedaan wordt. Korte stremming brug Haagse Schouw De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zuid-Hol land te 's-Gravenhage brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat wegens controlewerk aan het mechanisme van de basculebrug over de Oude Rtyn in de weg Amsterdam-Burgerveen-Sassen- heim-Haagsche Schouw-'s-Gravenhage (Rijkswegenplan 1958, nr. 4) in de ge meente Leiden het verkeer In de nacht en de vroege ochtend van dinsdag 6 fe bruari 1968 van 1 uur tot 4 nur op belde rijbanen enige malen gedurende 10 mi nuten zal worden gestremd. LEIDSE AGENDA ZATERDAG 27 JANUARI Rijksmuseum van Oudheden: Leidse Volksuniversiteit. Lezing met dia's „meesterwerken der Oud-Egyptische Kunst". 10.15 uur. Antonlus Clubhuis: Donateursavond St.- Franciscusband. 20.00 uur. Zomerzorg: Ver. van Tweelingen. Lezing dr. H. M. J. Kraus. 19.00 uur. ZONDAG 28 JANUARI MAANDAG 29 JANUARI Schouwburg Toneelgroep Studio „De architect en de keizer van Assyrlë", 20.00 uur. Luxor-theater Fllmeritus Filmfes tival. 19.00 en 21.15 uur. DINSDAG 80 JANUARI Schouwburg Toneelgroep Studio: „De architect en de keizer van Assyrlë", 20.00 uur. Museum van Oudheden Lezing dr. W. D. v. Wijngaarden „De Middeleeuw moskeeën van Cairo", 20.00 uur. Luxor-theater Filmeritus Filmfes tival, 19.00 en 21.15 uur. WOENSDAG 31 JANUARI Schouwburg Toneelgroep Centrum: „Wanneer heb Je mijn moeder voor het laatste gezien?", 20.00 uur. Luxor-theater Filmeritus Filmfes tival, 19.00 en 21.15 uur. Geopend voor spoedeisende geval len: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 20085. De zaterdag-, zondag, avond- en nachtdienst van apotheek R. v. Breesi Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Haven Apo theek. De Oegstgeestse Apotheek en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week ge opend. TENTOONSTELLINGEN Van 15 Jan. tot 18 febr. zal in de La kenhal een tentoonstelling worden in gericht van „De vijftig best verzorgde boeken van het Jaar 1965". In het Academiegebouw aan het Ra penburg 73 exposeert vanaf half januari Jaap Nanninga schilderden. Tot 16 febr. t en met 1 febr. in Galerie v. d. Vlist werken van Frits van Eeden. Rijksmuseum v. Volkenkunde (Steen straat 1), Expositie Japanse Volkskunst. Tot 12 maart. VOOR DE HAAGSE RECHTBANK ZWARE JONGENS LOPEN BIJ POLITIE IN DE GATEN DE POET IN EEN KUSSENSLOOP Uitgerekend voor de woning van een politieman stonden een 21-jarige straatmaker en een 26-jarige loswerk- man uit Leiden met een 34-jarige kelner te onderhandelen over de verkoop van horloges, nappa-jasjes en nog zo een en ander. De plaats voor de onderhandelingen kon op zichzelf bij de politieman, die het alles vanuit zijn woning aanschouwde, een rood lichtje doen branden, het feit dat de spulh-n ln een kussensloop waren ver pakt gaf nog meer reden tot argwaan. Uiteraard bleef het daar niet bij. want al spoedig zat het drietal op het politiebureau, inclusief de kussensloop met inhoud. Uit het verder onderzoek bleek dit de „poet" te zijn van een aantal in braken door eerstgenoemd tweetal in Leiden gepleegd. Er was door de of ficier van Justitie bij de Haagse recht bank slechts de inbraak in het maga- van V. en D. te Leiden ten laste gelegd, doch het was niet alleen daar 'n nachtelijk bezoek plaats vond. De dagvaarding maakte melding van 36 herenpolshorloges, 3 gouden horlo ges, een aantal nappa-jasjes met een waarde van rond de zesduizend gul den. De kelner had o.a. acht jasjes gekocht en een aantal gasaanstekers, hetgeen dus heling betekende. De president van de rechtbank somde nog een zestal inbraken op die op naam het tweetal gezet konden worden. Dat betrof inbraak in de clubtent in tennispark, in een school, in een modehuis, enkele kantoren. De loswerkman had de reclassering en rechtbank reeds veel werk bezorgd met zyn vyf veroordelingen en zes rapporten. Niettemin meende ver dachte zich te moeten beklagen over het gebrek aan hulp welke hij van de reclassering ontving. Men had zelfs nagelaten om voor werk en kosthuis te zorgen, toen hy uit de gevangenis kwam. Maar de president van de rechtbank wist beter: „Het kosthuis zinde u niet", constateerde hij. Ook het beroep van deze verdachte was nogal zwevend: „Ik pak van alles aan", luidde zyn omschrijving. „Ook verkeerde dingen", stelde de president vast. „Dat blijkt", stemde verdachte bereidwillig in. De officier zag weinig mogelijkhe den voor verdachte en eiste daarom zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest en voorwaardelijk ter beschikking stelling van de rege ring. De verdediger, mr. W. H. E. la Gro. wees op de moeilijke levensom standigheden van verdachte. Wat de straatmaker betreft, tegen hem eiste de officier tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. Voor de heler had de of ficier vijf maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaarde lijk. Voor deze verdachten bepleitte resp. mr. J. Schuurmans en mr. Y. S. de Wilt een groter deel voorwaarde lijke straf. HET GROTERE WERK Een 24-jarige koopman uit Leiden kon erop bogen tenminste twintig in braken op zijn naam te hebben ge bracht, afgezien dan van die waarvoor hy reeds tweemaal eerder in de ge vangenis heeft geboet. In de nacht van 17 op 18 augustus van het vorig jaar was „Andries" met de loswerkman uit het vorige verhaal op stap. Een in braak in de Coöp. Rijnland aan de Stationsweg leverde 26 gasaanstekers en 35 sloffen sigaretten. Volgens An dries was het allemaal een gevolg van de drank. Op een avond voorafgaande aan een inbraak, had hy wel 25 gla- ONTMOETINGEN „Ik heb nooit iets anders willen studeren. Als jongen kreeg ik van mijn ouders een kijkertje en zat daar altijd al mee naar de sterren te kijken. Wat kun je met een sterrenkunde-studie doen?, vroegen mijn ouders. Dat wist ik zelf ook niet. Het inter esseerde me niet. Dat zou ik wel zien „'s Nachts liggen de meeste astronomen hier in Leiden te slapen HE JONGEN, die dat allemaal wel zou zien kykt nog steeds altijd naar de sterren. Hij is intussen 63 jaar oud en al die jaren de universiteitsstad, die hy doelbewust had gekozen, trouw gebleven. Het is prof. dr. P. Th. Oosterhoff. hoog leraar in de sterrenkunde aan de Leidse universiteit. Van origine Leeuwarder ging hij naar Leiden, omdat hij beslist niet in Groningen wilde studeren en omdat Leiden ook al in die tijd een goede naam had op astronomisch gebied. Prof. Oosterhoff, lang en rijzig, met observerende, blauwe ogen, woont, waar hij ook werkt: op het Sterre- wachtlaantje, dat de vergane glorie van de Kaiserstraat speels en wat onverwachts de pas afsnijdt. Bij afwezigheid van prof. dr. J. H. Oort, directeur van de Leidse Ster- rewacht, die in Amerika verblijft, stelde ik prof. Oosterhoff de vol gende vragen: IA, STELLIG. Toen ik jong was, waren de mensen ook wel ge ïnteresseerd in sterrenkunde, maar nu is die belangstelling groter, ge richter. Dat wordt voor een belang rijk deel veroorzaakt door de ruim tevaart, de radio-astronomie en alle publiciteit daar omheen, die vooral jongens met een beetje fantasie erg aanspreekt. Het aantal studenten in de sterren kunde groeit vrij hard. In mijn tyd waren dat er vier; nu zyn het er bijna twintig. Ik ga daarbij alleen uit van de studenten, die na hun kandidaats sterrenkunde als hoofd vak kiezen en die praktisch de hele dag op de Sterrewacht werken. Sterrenkunde als bijvak bij wis kunde of natuurkunde stelt niet Zijn er genoeg toekomstmoge lijkheden voor de afgestudeer den? I'VE STUDENT in de sterrenkunde heeft allerhande mogelijkheden. Het is een universitaire studie met een behoorlijke wiskundige en fy sische vorming. Als je je studie goed inricht met bijv. natuurkunde of wiskunde als bijvak, kun je een onderwijsbevoegdheid voor deze vakken krijgen. Dat is één moge lijkheid. Daarnaast werken er men sen van ons op het K.N.M.I., op het Centraal Reken Instituut, bij bu reaus voor statistiek en op indus- striële laboratoria. Voor de goede student en daarmee bedoel ik niet eens de man met briljante ga ven op wiskundig en sterrenkundig gebied, maar iemand met een nor male begaafdheid, die enthousiasme en werkkracht aan de dag legt voor die man is er altijd wel ergens plaats. Het buitenland trekt nogal, maar in Nederland zelf zyn er ook meer mogelijkheden dan vijftien jaar geleden. Is sterrenkunde een dure studie? De Sterrewacht voor de Leidse universiteit een prijzige post? CTERRENKUNDE is geen extra lange studie en zeker niet duur. Studenten zijn bijv. nooit verplicht een bepaald boek te kopen. Ze heb ben natuurlijk wel abonnementen op tijdschriften e.d., maar dat is al lemaal vryblyvend. Kostbare aan schaffen zoals bij een medicijnen studie zijn er niet. De Sterrewacht als universitaire instelling is niet extreem duur of goedkoop, maar daar spelen andere factoren een rol by. Het station in Zuid-Afrika bijv. (de Leidse Zui delijke afdeling) is niet van de uni versiteit, maar van een stichting, die Rijkssubsidie krijgt. De stations Dwingeloo en Westerbork hebben wel banden met de Leidse Sterre wacht, maar niet met de Leidse universiteit. Ze staan onder auspi ciën van de Stichting Radiostraling van Zon en Melkweg, die door de Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek (ZWO) wordt gesubsidieerd. De Leidse Sterrewacht neemt ook deel aan grote astronomische projecten, waarin Nederland met andere lan den samenwerkt, omdat ze voor één land te kostbaar zijn. Een voor beeld hiervan is de Europese Zui delijke Sterrenwacht die in Chili wordt gebouwd en waaraan Frank rijk, België, Zweden en West-Duits land deelnemen. Hoewel dit een initiatief is geweest van prof. Oort, heeft de Leidse universiteit hier niets mee te maken. Hier op de Sterrewacht is de situatie al pre cies hetzelfde. Er werken bij ons 70 mensen we hebben o.m. een eigen instrumentmakerij, een me chanische werkplaats en een grote electronische werkplaats, maar de werkelijke universitaire bemanning beslaat uit 48 „koppen", zoals dat dan heet. ^EE (lacht). Ik ben geen Neer- landicus. Misschien houdt het verband met waken en heeft het iets te maken met het feit, dat men hier alles moet opmerken wat bui ten het gewone valt. r\E WAARNEMINGEN, die hier U gedaan worden zijn om de stu denten te trainen, hen kijkerroutine op te laten doen. De waarnemingen te Leiden dragen maar een heel klein beetje bij tot datgene wat de Leidse Sterrewacht in zijn totali teit wetenschappelijk presteert. Het materiaal dat de stations in Zuid- Afrika en Dwingeloo leveren wordt by ons bestudeerd, maar verder liggen de meeste astronomen hier 's nachts te slapen Hoe staat het met de bouw van de twaalf radiotelescopen ln Westerbork? IN 1969 ZULLEN de proefnemln- gen daarmee starten. Het zijn 'n twaalftal radioepiegels met ieder een doorsnee van 25 meter, die op regelmatige afstand van elkaar in de Drentse bossen staan. Ze heffen het bezwaar van de radiotelescoop op, nl het gebrek aan gezichts- veel groter oplossend vermogen, omdat men door verfijnde elek trische verbindingen tussen de af zonderlijke telescopen wat gezichte- scherpte betreft dezelfde werking kan krijgen als met een radio- reflector van 1 Vfc km doorsnede. Daardoor kunnen we veel fijnere structuren in de straling gaan on derzoeken en beter de dtails be studeren. Gelooft u in astrologie? NIET IN HET MINST. Het mist elke wetenschappelijke basis. Het is inderdaad meer een kwestie van geloof, als je dat woord er ten minste voor kunt gebruiken. Astro nomie is de wetenschappelijke be studering van de dode natuur. Astrologie is géén wetenschap. Denkt u dat het in de (nabije) toekomst mogelijk zal zijn vanuit een satelliet het sterrenstelsel te bestuderen? CINDS ENKELE jaren behóórt dit onderzoek vooral in Amerika en Rusland bijna reeds tot de rou tine-waarnemingen. Op het ogen blik houdt de Kosmische Stralings- groep, die onder leiding van prof. Van de Hulst tijdelijk hl het Ka- merlingh Onneslaboratorium werkt, zich bezig met het bestuderen van de mogelijkheid om bepaalde meet instrumenten via montage m kunst matige satellieten buiten de aard atmosfeer te brengen. Voor zover ik weet heeft deze groep, waarin fysici, astronomen en ingenieurs samenwerken tot nu toe voorname lijk proefmetingen met instrumen tarium gedaan, met ballonnen in Finland. Vanaf het aardoppervlak kun je principieel nooit het verre ultravio lette licht waarnemen. Dat komt niet door de atmosfeer heen. Hier kunnen we alleen de straling zien, die ligt in het gebipd van wat het oog kan zien en het radiogebied. Maar de natuurwetenschappen ont wikkelen zich dermate explosief dat waarnemingen buiten onze damp kring in een snel tempo frequenter zullen worden. Zou prof. Oosterhoff de onge twijfeld spectaculaire vorderin gen en mogelijkheden op astro nomisch gebied over vijftig Jaar niet mee willen maken? Prof. Oosterhoff blijft met beide benen op de grond staan Ileleen Crul-van Brussel. zen bier verzwolgen. Vanaf 18-jarige leeftijd speelt de drank een belang rijke rol. Daarom vond de officier het belangrijker Mat verdachte van de drank af geholpen wordt, waartoe hij hem onder toezicht van het consulta tiebureau wilde stellen en daarnaast een eis van tien maanden gevange nisstraf waarvan twee maanden voor waardelijk en aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. K. v. d. Steen straten, zette uiteen, dat verdachte uit een gezin komt, waarin alles om geld draait en verdachte daar zijn deel aan wilde bijdragen, zy het dan ook op verkeerde manier. Pleiter vroeg een groter deel voorwaardelijke straf. Vonnissen op 8 februari. Roekeloos rijden Een 41-jarige directeur had In Noord- «Uk op de Grent met de door hem be stuurde auto onvoorzichtig en roekeloos gereden, waardoor een 21-Jarlg meisje Moor hem werd aangereden en vry ern stig gewond. Wegens veroorzaken van zwaar licha melijk letsel door schuld werd hy ver oordeeld tot drie maanden hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid ge durende drie Jaar, voor welk vonnis hy ln hoger beroep ging bij het Haagse gerechtshof. De fetten zelf werden wel bekend; verdachte reed met een te gro te snelheid. Een vriend die naast hem in de auto zat, had hem nog gewaar schuwd wat kalmer te rijden. De proc.-generaai zag geen reden ln de opgelegde straf wyzlglng te brengen en vorderde daarvan bevestigend. De verdediger, mr. v. d. Ven betoog de, dat verdachte door Intrekken van het rybewys ernstig In de uitoefening van ztjn werkzaamheden wordt ge schaad. De auto Is In beslag genomen, hoewel die geheel ln orde was en ook dat Is een schade voor verdachte. Een termyn van drie Jaar zonder rybewys Is voor verdachte niet haalbaar en treft hem zwaar. PI. versta ht dan ook ver lichting van de straf en een voorwaar delijke hechtenis.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3