vakantiehuis op wielen lonkt u toe in zuidelijke sfeer doe-het-zelf-caravan i KAMPEER WAGEN r GEHEEL NAAR EIGEN WENS, VIJF, ZES OF ZEVEN METER LANG ook met lang(e)slaper rekening gehouden v m koekoeksei op eigen mini-RAI in Amsterdam s» ZAThJKDAG iw JANUAKI 1968 «p V: ■ÏÊËmSÊ Blijheid straalt hier van het gezicht van deze vakantiegangster, die met haar gezin in de Sprite Alpine een plaats heeft gezocht vlak langs de zonnige kust. De Sprite Alpine Is een van de wagens die door Caravans International worden gemaakt en die de mogelijkheid bicden om de sporing van elkwiel door het ronddraaien van een excentrische bout snel en gemakkelijk te verstellen. NOG EVEN EN ER IS GEEN VRIJ PLEKJE MEER TE VINDEN De dagen beginnen alweer te lengen. De zon zendt af en toe al weer wat extra-kracht naar de aardbewoners en heel wat wezens in de dierenwereld staan op het punt om uit hun winterslaap te ontwaken. Allemaal symptomen die erop wijzen dat een nieuw seizoen voor de deur staat. De afgelopen weken zijn de reisfolders met tientallen door de brievenbussen gegleden en velen hebben hun plannen voor de vakantie al klaar liggen of zijn thans in het stadium aangekomen waarin een uiteindelijke beslissing moeilijk wordt. Voor een groot aantal Nederlanders breekt er eind deze maand ook een lastige periode aan: het al of niet kopen van een nieuwe caravan of vouwwagen en daarnaast natuurlijk ook de vraag: kan ons vakantiehuis op wielen dit jaar onze recreatiedrift wel helemaal verwerken. Allemaal vragen waarop men van zaterdag 27 januari tot en met zondag 4 februari in de nieuwe RAI te Amsterdam een ant woord kan krijgen tijdens de Caravan De verscheidenheid in caravantypcn is bijzonder groot, vooral bij üc Duitse merken. Zo be?;. t bijvoorbeeld de volledige T..'^ertserie uit 33 modellen. Bij de Engelse caravans is de model- lenverschcidenheid belangrijk kleiner. Toch is het 'n fet'l da' de Engelse cara vans ondanks transportkosten en hoge (niet EEG) invoerrechten in prijs met de continentale wagens kunnen con- Vele fabrikanten hebben hun series ook uitgebreid met grotere modellen: wagens van 5, 6 en 7 meter lengte, waaronder verscheidene op een tandem-as. Het zijn ondanks hun grote afmetingen mobiele, toeristische cara vans, waarmee snelheden van 60 tot 80 Icm'u zonder meer mogelijk zijn, indien de trekauto tenminste voor het te verplaatsen gewicht voldoende ver mogen heeft. Verreweg het grootste bestanddeel van de geëxposeerde modellen wordt echter gevormd door de kleine en middel grote tourcaravans. De grootste vraag naar caravans gaat uit van gezinnen met kinderen, waarbij het er in di perste plaats om gaat dat er zoveel mogelijk woon- en slaapruimte aan wezig is. Een blik op de noviteiten van de Caravan RAI leert ons o.a. dat het Eerste Zeeuwse Caravanbedrijf met de Engelse A-line wagens op de expositie komt. Het type Super 12 heeft zelf: INBOUW-KOELKAST OP DE MARKT Gas- en elektrische koelkasten voor gebruik ln caravans zijn reeds lang geen bijzonderheid meer. Nieuw is ech ter de zogenaamde inbouwkoclkast, be staande uit een koel aggregaat en bij behorende onderdelen. Met behulp van dit materiaal kun men van een bestaande bergruimte een goed werkende koelkast maken. Uiteraard aullen wanden, bodem en zoldering van d« bergruimte goed moeten worden ge laveerd. terwijl ln de caravanwand een vantUatlerooater zal moeten worden aangebracht, teneinde de voor de wer king noodzakelijke warmte af te voeren. vijf slaapplaatsen. De Kip-caravans hebben nu een verlichtingsschema ge kregen dat volledig is aangepast aan het internationaal aanvaard systeem. Verder werd de vering onafhankelijk en werden de wagens gecompleteerd met schokbrekers. De L-typen kregen verder een aluminium buitenwand, ter wijl de luxe-modellen zijn uitgerust met een roestvrij stalen aanrecht. Lange bedden De BIOD-Caravanfabrlek uit Oldenzaal komt tegemoet aan de verlangens van hen die een flink bed wense^. Het type Extase 2L (een polyester caravan) heeft namelijk bedden met een lengte van 2.10 meter. De polyester Suleica- caravans, die door de firma Schaf er worden gefabriceerd, waren niet eerder op de Caravan RAI te zien. Het zijn caravans met een karakteristieke vorm Zij kunnen met enkele speciale voor zieningen ook als vaartuig worden gebruikt. Een noviteit is verder de mogelijkheid bij enkele Suleica-model- len om interieurdelen naar wens te rangschikken, Uit het omvangrijke produktieprogramma van het Duitse earavanmerk Weippert Boy introdu ceert Hoka Caravanbedrijf zes nieuwe typen, terwijl de nieuwe Nederlandse caravanfabrikant Bron uit Heerlen mei de Willy (in drie afmetingen) naar de gunst van het koperspubliek gaat din gen. Het type 330 van Meibro (Axel) is voor de gezinnen weer een aantrek kelijke aanbieding omdat deze primeur voor de RAI de beschikking heeft over een tweetafelmodel dat ook in luxe uitvoering verkrijgbaar is. Een combinatie van caravanhandela ren, die onder de naam Conecar Han delsonderneming Tegelen naar Amster dam komt, gaat met zijn nieuwe, eigen merk „Karaat" aan de weg tim meren. De caravan heeft men door een Duitse fabriek laten vervaardigen. Ver der trekken van de zuidelijke inzendin gen ook de Belgische WA-WA-caravans 1880 Sport en 200 Luxe de aandacht, terwijl de Duitse Scheikert-caravanmo- dellen 390 Bravour, 480 T en 550 Mon Repos op tandem-as beslist ook de aan dacht waard zijn. Laag gewicht Eurovaning De Bruyn N.V. Roermond presenteert voor het eerst in Neder land de gehele unieke Knaus-collectie. Het Knaus-fabrikaat omvat negen mo dellen in 18 uitvoeringen met 'n uitzon derlijk laag gewicht (310 cm375 kg), ondanks volledig dubbele en geïsoleer de bouw. Het type Robijn is uitgerust met dubbele ramen en het model Bril jant werd vergroot tot 6 X 2,20 meter. In de grote modellen werd een drie- pitgaskomfoor met magneetontsteking ingebouwd. De Duitse Dethleffs-serie onderging een aantal wijzigingen. Het v - f 'I RAI '68. „Het is goed om er even bij stil te staan dat er jaarlijks zo'n 1500 wagens aan het park worden toege voegd. Deze wagens", aldus de heer B. Erftemeijer, voorzitter van de tentoon stellingscommissie Caravan RAI, „zijn begrepen in de jaarlijkse aanwas, die zich beweegt tussen de 10.000 en 12.000 stuks. We mogen er stellig van uitgaan, dat het Nederlandse park in 1970 de 100.000 caravans zal hebben bereikt". Een angstaanjagend getal voor hen, die de tijd nog hebben gekend dat zij overal terecht konden. Ook de organi satoren hebben dit begrepen en hebben op de tentoonstelling ruimte vrijge maakt voor exploitanten van kampeer terreinen, waar de aspirant-kopers zich nu reeds kunnen verzekeren van een plekje waarop zij het komende seizoen hun wagen kunnen plaatsen. Er is op de Caravan RAI '68 keuze uit 82 merken en uit bijna 400 modellen. Dat is 20 meer dan een jaar geleden. Produkten uit vijftien landen zullen de komende week naar de gunst van de te verwachten 70.000 bezoekers dingen. Bijna 38 van de geëxposeerde toer caravans komt uit West-Duitsland. Een opmerkelijk verschijnsel, want tot twee jaar geleden leverde Engeland het grootste aandeel op de tentoonstelling. Nederland komt met 22 op de tweede plaats, terwijl Engeland dit keer slechts voor 17 in de grote verschei denheid in toerwagens bijdraagt. Men mag hieruit niet concluderen, dat er meer Duitse dan Engelse toercaravans in Nederland worden verkocht. Van de in 1967 naar schatting 7600 ingevo'erde De Eifelland 310 N is de goedkoopste caravan op de Caravan R.A.I. '68. Voor 3095 gulden wordt deze hier boven afgebeelde wagen, die tijdens testritten op het bochtige circuit van de Nürnbergring snelheden bereikte van 150 km/uur zonder de geringste neiging tot slingeren, in „ongeremde" uitvoering aangeboden. De duurste wagen in de Eifellandserie is de 450, die een afleveringsgewicht heeft van 620 kg en een totale lengte van 559 cm. Deze tweetafelmodelcaravan kost 4995 gulden. toercaravans leverde Engeland er niet minder dan 62 zodat het zich als verreweg de belangrijkste leverancier handhaaft. België levert 23 van de invoer, terwijl West-Duitsland, ondanks het bijzonder grote aantal modellen, toch slechts 12 ¥2 van de import ver tegenwoordigt. Matig gestegen Dat de prijsverhogende factoren ook de caravanbranche niet onberoerd hebben gelaten zal niemand verwonderen. Toch zijn de prijzen in vergelijking tot die van tal van andere goederen slechts matig gestegen en dan is die stijging dikwijls nog uitsluitend het gevolg van overheidsmaatregelen, zoals verhoging van de omzetbelasting. De devaluatie van het Engelse pond heeft voor de uit Engeland afkomstige wagens een prijs verlaging van omstreeks 4 opge leverd. Een opyallend verschijnsel op deze Caravan RAI'68 is ongetwijfeld het feit dat vele grote firma's een aantal sober ingerichte wagens voor een rela tief lage prijs in hun programma's hebben opgenomen. Zij volgen hiermee duidelijk de lijn die na de introductie van de Sprite en de Eiffelland is inge zet. Vooral in West-Duitsland ontstond bij de populair geprijsde typen een felle concurrentiestrijd, waaruit ook ver klaard kan worden dat de Duitse Eiffel land 310N, die in „ongeremde" uitvoe ring 3.095 gulden kost, de laagst ge prijsde toercaravan met vaste opbouw van de Caravan RAI '68 is. Meer ruimte Behalve de trend naar goedkopere cara vans is ook een duidelijke ontwikkeling in de grote, luxe caravans merkbaar naar meer ruimte en tandemassen. De sortering sta- en wooncaravans is gro ter dan ooit tevoren. Het aantal geëx poseerde modellen bedraagt 57, terwijl het totale aanbod van de RAI-exposan- ten meer dan 100 modellen telt. De belangrijkste producent van wooncara vans is Engeland, maar de laatste jaren is er toch in Nederland, Frankrijk en Duitsland belangstelling ontstaan voor deze caravanvorm. De Engelse industrie heeft echter een belangrijke voor sprong. Wel zijn de in Nederland ver vaardigde wooncaravans uiteraard be ter aangepast aan de vaderlandse op vattingen inzake indeling en aankle ding van het interieur. Ook zijn de Nederlandse wooncaravans in het alge meen wat steviger geconstrueerd. Het Engelse aanbod bepaalt echter voorals nog het prijsniveau. De helft van de in Nederland verkrijgbare modellen kosten compleet ingericht minder dan 9.000 gulden. Zes procent zelfs minder dan 7.000 gulden. Zuidelijke sfeer De bezoekers van dp Caravan RAI zul len ook dit jaar de pronkstukken uit deze industrie een vriendelijke, zuide lijke sfeer met een overdaad aan bloe men en planten kunnen aantreffen. De tentoonstelling is van 27 januari tot en met 4 februari dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur en 's zondags van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 3 gulden. i Dick Wlssink heeft ervoor gezorgd dat ook Joego-Slavic in de expositieruimte van de R.A.I. een behoorlijke ruimte heeft gekregen. Deze Adria 305 SI kost •lechts 3295 gulden. Hel afleverlngagewicht ia laag: 345 kg, terwijl de totale lengt* 305 cm bedraagt. Voor 24.000 gulden Is men eigenaar van deze bungalowcaravan (foto links) met een leien puntdak. De foto rechts toont een deel van het interieur van deze Chalet die ruim tien meter lang is en 8,5 meter breed. model Pirat b.v. is nu in 3 uitvoeringen leverbaar, waarvan een model met in de hoogte verstelbare gootsteen. Op de ze manier verkrijgt men een goede werkhoogte aan de gootsteen. De meest verkochte caravan ter wereld de Sprite 400 de Luxe is bij Frans de Witte te vinden. Deze 410 kg we gende caravan is geschikt voor 4 per sonen. Dank zij het lage gewicht van deze toercaravan kan hij door vrijwel alle auto's met een motorinhoud vanaf 800 cc of meer getrokken worden. De goedkoopste Spritecaravan is de Colt. Het is een wagen met dubbele wan den. Ook deze caravan van ongeveer 400 kg kan door iedere auto met een motorinhoud vanaf 800 cc voortbewo gen worden. Noviteit bij Sprite is de verstelbare wielstand. Door het ver draaien van een excentrische bout kan de stand van elk wiel afzondei-lijk snel en eenvoudig worden bijgesteld. Joego-Slavië Door exporthonger en lage arbeidslonen van Joego-Slavië brengt Dick Wissink een zevental Adria-caravans voor het eerst naar de Nederlandse markt. De prijzen van deze wagens (die ook ge schikt zijn voor de wintersport) varië ren tussen de 3.295 en 6.595 gulden. De nieuwe serie van de Franse Stercke- man-earavans lijken uiterlijk wat op de Flash-modellen, maar zijn beslist lu xueuzer uitgevoerd, terwijl aan de iso latie van deze» wagens, die door Heins Wevo Camping worden geïntroduceerd, •xtra veel aandacht is besteed. En dan tenslotte de wooncaravans, die door B. van Tergouw voor het eerst op de RAI worden getoond. Het zijn de typen Riant'700 en Chalet 1050, die primeurs voor Nederland zijn. De Cha let 1050, die 1050 cm lang is, 350 cm breed en 215 cm hoog, heeft een ge wicht van 4200 kg en acht slaapplaat sen. Deze bungalowcaravan heeft een leien puntdak en een prijs van 24.000 ulden. De goedkoopste aanbieding, de Tiant 700, kost 7.950 gulden. Accessoires lij de accessoires vallen enkele attri buten snel op. Voor het oppompen van banden, luchtbedden, rubberboten en .oor de verzorging van een doucheïn- lallatie is nu een draagbare compres- ormotor „Airmatic" geïntroduceerd. Om bevriezing van het pomplichaam bij gebruik tijdens de winter tegen te gaan, is er nu een Whale-voetwater- pomp gekomen, die horizontaal in een kast kan worden ingebouwd. Bij de interieurverlichting valt een toe neming waar te nemen van het ge bruik van TL-buizen. Zij vragen weinig stroom en geven een hoge lichtop brengst, maar zijn kostbaar. Er zijn modellen, zoals door de technische han delsonderneming Hobee gebracht, die met behulp van enige hulpstukken als looplamp én als schemerlamp kunnen worden gebruikt. De doe-het-zclf- weerstaanbaar stukje huisvlijt llnkshandigen, zal op de earavan-RAI door afwezigheid schitteren. Dit is dan niet de schuld van de bouwer de heer P. van den Bergh in Kerk- Avezaath bij Tiel, iM de tentoonstellings- dit levensgrote koekoeksei een on plezierige concur rentie voor de be staande caravans Als typische va derlandse doordou- wer heeft de heer v. d. Bergh het er niet bij laten zit ten: hij heeft ijlings zijn eigén mini-RAI georganiseerd, die nu op de dagen, dal de grote buurman draait, bij het Eu romotel bij de brug van de weg naar Utrecht) wordt gehouden. Wat de caravan zelf betreft: voor 1990 gulden krijgt goedgekeurd onderstel en een uitgebreid pakket voor de opbouw. Alle delen zijn op en verlichting kunnen voor 113 gulden extra worden bijgeleverd. De caravan is 3.30 lang, 1.83 meter breed en hoog. Gewicht 360 kilo. Er zijn twee tafels met twee (slaap)banken voor vier personen. De praktijk heeft inmiddels uitgewe zen, dat éen handige knutselaar de caravan in 75 uur bouwt. De linkshandige heeft er circa 160 uur voor nodig. HÉ nieuwe verschijning met Nederlandse primeur Een nieuw aspect op de Caravai KAI '68 wordt gevormd door een ne gental kampeerauto's dat voor de eer ste keer in Amsterdam te zien is. De ze voor Nederland nieuwe verschij ning is overigens in Engeland al ge ruime tijd een vertrouwd beeld, waar meer dan veertig verschillende typen aan de markt zijn. Er zijn twee groepen van kampeerau to's: als kampeerauto ingerichte bus jes en bestelauto's die geheel als zoda nig zijn ontworpen en gebouwd. De eerste groep, waarbij gebruik ge maakt wordt van een bestaand autoty pe, is goedkoper in aanschaffing dan een kampeerauto, die voor dit specia le doel wordt vervaardigd. Tot de eer ste groep behoren de volkswagenbus- jes met uitneembaar kampinterieur. Losse bouwelementen zijn in ver scheidene uitvoeringen verkrijgbaar. Ter verkrijging van stahoogte wordt gewoonlijk een uitzetbaar of verhoogd dak aangebracht. Bij Frans de Witte vindt men in de ca tegorie kampeerwagens zelfs vier pri meurs voor Nederland: de Sprite Mo torhome, Sprite Wayfarer, Bluebird Highwayman en Bluebird Wanderer. Een nadeel van de kampeerauto is dat die Frans de Witte b(j de kam men kamperend geen vervoermiddel bezit. Als men buiten de campint even een boodschap moet doen zal men het met de meegenomen fiets moeten doen of met de kampeer wagen het terrein moeten verlaten Ook de woon- en bergruimte is in een kampeerauto gewoonlijk minder groot dan in een caravan. Een voordeel natuurlijk dat men in een kampeerau to ook tijdens de rit mag verblijvea

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12