OWANS edding van de Verkennerij IWWam B'o,u'tJ'q,u'e,s doen ook VOOR JOU öe )f kRAntentuin INITIATIEF EN CREATIVITEIT VINDEN NU MEER ONTPLOOIING Militairisme? „MESSAGE FOR GARCIA" DE DRIE OP VAKANTIE leidse top-10 Tot voor kort deed zich bij de verkennerij een vreemde situatie voor. Men brak er zich het hoofd over, hoe het toch zou komen, dat er maar heel weinig jongens van 16 jaar en ouder nog interesse hadden voor het spel van verkennen. Ongeveer 80% zei de groep rond hun 17e jaar vaarwel. Waren de voetbalverenigingen hier een grote concurrent? Men ging eens bij de K.N.V.B. informeren. Daar bleek, dat ook bij voetbal clubs het verloop bij de oudere junioren heel groot weis. Het zat hem dus in de hele aanpak van het jeugdwerk. Gedurende enkele jaren heeft het Nationaal Hoofdkwartier nu geëxpe rimenteerd met knapen van 14 jaar en ouder. Er werd meer aandacht besteed aan het Individu, de jonge man. De experimentele groepjes in Groenlo en Overasselt (bij Nijmegen) werkten geheel zelfstandig. Alleen of met een paar man trokken ze erop uit. De leiders leidden hen niet zo zeer, maar begeleidden de verkenners, zodat hun persoonlijk initiatief en creativiteit in volle vrijheid konden worden ontplooid. De resultaten van dit onderzoek waren verbluffend. Het aantal jongens dat overbleef was geen 20% maar 80%. Het was nu wel dui delijk, dat de verschillende leeftijds groepen drastisch veranderd moesten worden. De leeftijd van de verken ners werd verlaagd, die der voor trekkers verhoogd. Daartussenin kwam nu de nieuwe groep: de Ro- In vergelijking met enkele jaren te rug is er binnen de grote organisa tie die Verkennerij heet, zo het een en ander veranderd. De manier, waarop men zich in het verleden op de jeugd zorg stortte was meer gericht op het stuwen van de jeugd in een bepaalde richting. Het leek soms meer op ziel zorg, dan op wat de jeugd nu eenmaal nodig heeft: vrijheid. Jongens van boven de 15 jaar wil len alles anders. Een uniform dragen, vinden ze ouderwets en een korte broek is helemaal uit de boze. Ze houden van avontuur, maar ook van techniek Beat is hun zeker niet on bekend en meisjes spelen een grote rol in hun gedachtenleven. Andere ideeën Dit alles onthield de verkennerij hun. Maar in de rowan-afdeling lig gen vele mogelijkheden open. Ze trek ken de buitenlucht in, gebruiken het kamperen niet als doel maar als een middel om de natuur van nabij te kunnen observeren en eens een flinke tocht te ondernemen. De kennis, bij de verkennerstroep opgedaan, komt daarbij goed van pas. Ook de tech niek geniet een ruime belangstelling, vaak hebben de rowans een werkbank tot hun beschikking. Vroeger behoor de een goed verkenner te weten hoe een paard dat op hol geslagen was, tot stilstand gebracht moest worden; nu is het heel normaal dat hij weet Er bestaan nog steeds men sen die de verkennerij maar een negatieve instelling vinden. Kreten als: „Facisme" en „mi litarisme" vangt men hier en daar nog wel eens op. Maar ondervinden de jongens dat zelf? Zij denken er zelfs niet aan. Jongens van 12 tot 15 jaar hebben vaak een drang tot bende-vorming. Die drang hoe hij de bougie van zijn brommer moet schoonmaken en de knalpljp moet ontkolen. De dienst aan de me demens, waar zelfs bij de welpen op gewezen wordt, wordt door de ro wans als het voornaamste onderdeel van hun programma beschouwd. En dan niet praten, maar beginnen en volhouden. Dat is hun uitleg van het devies: „O.K., Sir". In de omgeving van Leiden zgn drie rowan-afdelingen: in Voorschoten (de oudste), Oegstgeest en in Wassenaar. Jammer genoeg in Lelden zelf niet. Plannen voor de toekomst zijn er in de Sleutelstad genoeg. Maar er is een groot leiderstekort. De Katholieke Verkenners en de Padvinders hebben nu samen een plan uitgedacht, om tot meer samenwerking te komen. In Leiden Zuid-West, zal deze samen werking eerst aan de pralctyk wor den getoetst in de vorm van een nieu we wrkenners-padvindersgroep. Ook Leiderdorp iB op het gebied van de verkennery nog een onbeschreven blad, maar dat zal mettertijd even eens veranderen. kunnen ze volledig botvieren binnen het moderne patrouille systeem. Goed, een buitenstaan der zal misschien in het uni form of in andere dingen, zoals het dragen van een mes (meestal een zakmes) en de collectieve spelen, iets zien, dat aan soldaatjes doet denken. De hoofdzaak is: de jongens zien het zelf niet zo. Iedereen die verkenner of welp is geweest, of dit nog is, zal dit kunnen bevestigen. Verkenners zijn ge woon een stel gezonde knapen die hun mens-zijn en hun eigen initiatief aan het ontwikkelen Het boetiekleven doei het dank zij de hippies nog steeds. Kleurrijk zijn ze aanwezig in alle winkelcentra, of worden er snel neergepoot. Ook in Leiden en omgeving zijn ze. Vele kennen slechts een kortstondige bloei. Dat komt omdat de eigenaars/oprichters soms zonder grote kennis van zaken een boetiek openen. De eigenlijke boetiek vindt zijn oorsprong in een tweetal speciaalzaken. Hij is een menging van een kunstwinkel en dumpshop. De kleding die er wordt verkocht is dan ook gedeeltelijk legerkleding (al dan niet afge dankt) en gedeeltelijk flower-power-styled. De grote vlucht die de tin neroy. cordurov, gentleroy en dinges-roy (etcetera) heeft genomen is opmerkelijk. Vooral omdat het afkomstig is van het Manchester, dat hoofdzakelijk als werkkleding wordt beschouwd. Uit de kunstwinkel stammen de hippe versierselen als oorbellen, hangers, aparte horlogebandjes, en wat dies meer zij. Boetieks zijn er ook in soorten. Behalve de zaken waar je kleding en versierselen kan kopen, zijn er tevens zaken die moderne uitzetmatenalen verhandelen en vaak ook meubilair. Over het'algemeen munten de pro- dukten die er worden verkocht uit door een aparte en zeer fraaie vorm geving Over deze zaken zullen we het eens nader gaan hebben. Een voordeel is, dat je er lekker kunt rondrommelèn en uiteraard geheel vrijblijvend. SCANDINAVISCH De beste binnenhuisarchitekten zitten vooral in de Scandinavische landen en Denemarken. Dan is er in Nederland het Leerdam-glas met een fraaie vormgeving en in België glas van Boussou. Zwitserland is zeer vermaard door hel merk Wiesenthal. De Scandinavische merken waar je eens op jpoet hiji-oorbeeld: Laurens/Limborg (Denemarken), Notsjoe (Fins), Ichendorf (Oostenrijk) en dan aardewerk uit Finland (Itala, Finel en Arabia). De vormgeving is strak en zakelijk, maar wel in fraaie pastelkleuren, zoals tegenwoordig oranje, paars, rose, vuurrood, blauw en gifgroen. Het glaswerk is voornamelijk kristalhelder of melkwit. Aar dewerk wordt meestal wit, bruin en blauw uitgevoerd. Nieuwe materialen zijn aan de orde. Er is een keur van plastic- en bakelietartikelen, evenals van andere kunststoffen zoals nylon, perspex, latex en nog 'n paar ex-en. Hout komt er ook meer en meer in, vooral bij lepels. Hip zijn de plastic voorraadbusjes met bloemetjes erop en de felgekleurde ovenwanten. Dan is er een rage in aparte pannelappen, thee- en hand doeken, dekens, lakens, tafelkleden, noem maar op. Kantoorartikelen worden ook meer en meer onder invloed gebracht van de hedendaagse modieuze voorschriften. Zo zijn er veelkleurige telefoons, boekensteunen, agendablokjes, asbakken, tot pennen en potloden toe. En wat denk je van de moderne stoelen? Er wordt meedogenloos afge rekend met de klassieke vormen. De aparte regisseurstoel doet het erg goed en ook de blanke (Finse) keukenstoel. Dan zijn er stoelen die kogelvormig zijn en uit gespoten plastic bestaan Het nadeel is vaak dat de prijzen enorm hoog zijn. Tafels zijn er veel in erg lage modellen, zo'n twintig centimeter van de grond. Ook lampen zijn in alle maten ver krijgbaar. De namen van de winkels zijn eenieder genoegzaam bekend, evenals die van de diverse kledingsboetieks. Strakke vormgeving is echter ook wel in de andere zaken te verkrijgen, maar daar zijn ze onderdeel van het assortiment. Eigenlijk zijn er in de meeste ruim-gesorteerde winkels wel dergelijke voorwerpen te verkrijgen. Je moet er alleen een fijne neus voor hebben. En het moet uiteraard je smaak zijn! Rowan was een officier van de Amerikaanse Inlichtingen dienst (later CIA), die veul de president der Ver. Staten de opdracht kreeg ergens op Cuba een generaal Garcia te zoeken. Normaal zou ledereen zeggen: wie is dat? waar moet ik die vinden? hoe ziet die eruit?, maar Rowan zei alleen: „O.K., Sir" en vertrok om twee jaar later terug te komen met de boodschap „opdracht vol bracht". Allerlei ontberingen had hij doorstaan en mishande lingen ondergaan in een vijan dig gezind land. Maar zijn op dracht had hy volbracht. Dit verhEtal werd door de uitge ver van een der grootste Ame rikaanse tijdschriften een keer als artikel geschreven. En toen gebeurde het ongelooflijke. En kele dagen later kreeg hij een bestelling van de Britse Spoor wegen voor twee-miljoen af drukken vsji het verhaal. En de bestellingen werden groter en groter. In nagenoeg alle ta len van de wereld is de „Messa ge" vertaald en alle overheids diensten hebben het weieens gebruikt om hun personeel dui- délljk te meiken dat ze niet al tijd domme vragen moeten stel len, maar gewoon doen wat hun Is opgedragen. De oplage van het geschrift is de grootste die ooit een boek of pamflet heeft gehaald. Rowan, de hoofdpersoon uit het verhaal, is het symbool geworden voor de oudere verkenners die hoge eisen stellen aan eigen training en daardoor een speciale groep vormen. Zijn antwoord aan. de president, „O.K., Sir", Is nu het devies van de rowans. Aanpak ken, niet praten. Nu ze de Duitse en Luxemburgse grens naderden werd het erg span nend. Er waren namelijk twee moge lijkheden: of de bende dacht, dat alle smokkelwaar nog aan boord was en zou ondanks dat de politie op de hoog te was de boot aanvallen, of de bende vermoedde dat de boot leeg was en zou niets meer ondernemen. Over de radio was de jongens bericht, dat de bemanning van de andere boot gear resteerd was. Ze hadden de politie niets willen vertellen, maar als er THE RUNAWAYS Door het Amicitia-publiek is de beatgroep Runaway uitgeroepen tot de beste van het jaar. De beker zal zondag 28 januari a.s. in Amicitia (Den Haag) worden uitgereikt. Hij is ter beschikking gesteld door het publiek dat in Amicitia geregeld danst. De feestavond Is van acht tot elf uur en uiteraard treedt Runaway daarbij op. iets zou gebeuren zou het bfl dezi grens gebeuren, omdat twee van di bemanningsleden Duitsera waren ei de andere Fransen. De politie ha< daarom een helicopter met de wapen: van de mannen aan boord vanui Luxemburg laten opstijgen om als da! nodig was bij een aanval te kunnei helpen. Maar al de tfld dat ze doo het grensgebied voeren gebeurde niets. Er was- in geen velden of we gen een bende te zien. De wapen werden weer opgeborgen en omda het etenstijd was hielden ze stil wat te eten. De helicoptaire zou te rug gaan naar haar basis en zt een half uur weer komen vergezellen er werd een enkel risico genomen Dat hadden ze gedacht. Na het etei gingen ze weer verder, ze zouden to; Trier gaan, en keken al uit naar di helicoptaire. Deze kwam echter niet Tot overmaat van ramp kwamen tier snelle boten hen tegemoet.d OPLOSSING VAN DE VORIGE PRIJSVRAAG De opgave was: drie spreekwoor den of zegswijzen met hand, drie met oog, drie met voet. Er zijn veel spreekwoorden binnen gekomen. Hier volgen er van elke soort drie, maar dat wil helemaal niet zeggen dat de andere fout waren. 1. Uit het oog, uit het hart 2. Geen oog voor iets hebben 3. Je hand over je hart striken 3. Van de hand in de tand leven 1. Voet bij stuk houden 2. Voet aan wal zetten 2. Iets om handen hebben 3. Op grote voet leven Verder kwamen nog goede oplos singen binnen van: Margriet Bave- laar, Huuk Bakker, Voorhout; Annle van Legden, Hoograade; José van der Lans, Voorhout; Cora Smits, Hazers- vvoude; Bennie en Gerrie Baak, Sas- senheim; Antoinette Kallenberg, Dé- siré Wernars, Rieneke Barendse Mary Eyck, Marianne Amsterdam, Karin van Beek, Marjolein Beijers- bergen, Hans Monique v. d. Wes ten, Jolanda Leonneke de Hey, Hanny van Schagen, Ellen van Beek, Mirjam Blekkingh, Hans Kallenberg, Leontien Zwetsloot, Henriëtte Bak ker en Jaap Rigter. NIEUWE OPGAVE Maak van de letters van het woord „televisie" minstens 15 woordjes. Oplossingen insturen aan Tante Jo, Krantentuin, Leidse Courant, Papen gracht, Leiden. Weer ligt er een mooi boek klaar voor de gelukkige. cavie&pandetitie De kabouters Er was eens een groot bos, veel kabouters woonden. Ze w bezig eten voor de winter te -l len. Daar hoorden ze plotseling iets. Ze vluchtten naar alle kanten. Net op het nippertje ontkwam kabouter Vossedop aan de dood, want bijna had hij onder de schoen van de reus gezeten. Ja, het was de reus, die in het bos op zoek was naar eten, hij had vreselijke honger. Maar de ka bouters waren hem te vlug af. De reus zag nog hoe de bladeren ritsel den, hij zocht maar maar vond niets. „Natuurlijk zijn de kabouters hun huisjes ingevlucht", dacht de reus en hij lachte ha! ha! ha! Maar nee hoor, ze waren naar het huis van de reus gegaan. „De schoorsteen rookt niet", riep kabouter Knebbel. „Ik klim door de schoorsteen naar binnen". „Ja, dat doen we dan allemaal", riep het opperhoofd van de kabouters en in een wip waren ze allemEtal binnen. „We draaien eerst de deur op slot", zei kabouter Wijsneus. „Dan kan de reus er lekker niet in". In de kamer van de reus stond on der het raam een grote kist. „Kom allemaal helpen, die kist open maken", riep Vossedop. Met heel veel moeite, want de ka bouters z(jn niet zo sterk, kregen ze de kist open. En wat zagen ze daar? De kist lag vol munten, guldens, kwartjes en dubbeltjes. „We brengen eerst, ieder zoveel hij dragen kan, het geld naar het platte stuk op het dak, later brengen we het naar onze huisjes". Ze sjouwden en renden de trap op en af naar het dak, met handen en zakken vol geld en toen ze eindelijk moe waren, was de kist half leeg. De kabouters brachten alles voorzichtig naar hun dorp. Toen de reus thuiskwam vond hij de deur op slot. Hij probeerde en ram melde en duwde aan de deur en aan de ramen maar niets hielp en toen hij eindelijk genoeg had van het wach ten, trapte hij met zijn grote schoe nen de deur kapot. Het eerst zag hij de kist open sfaan, die halfleeg Johnny Hogervorst. Zeg Johnny, gaat goed vooruit met schrijven, ji werk zag er netjes uit. Hoe de madeliefjes aan hun rode vlekjes kome „Wie dat gedaan heeft, zal ik ver moorden!" riep hij boos. Hij door zocht het hele huis, maar niets te vinden. Hij maakte zich tenslotte zo vreselijk boos, dat hij hijgend dood neerviel. Nu waren de kabouters van de boze reus verlost. Ze vierden feest, kochten mooie dingen om hun huisjes te ver sieren en leefden nog lang en geluk kig. Jan Beugelsdjjk: De reus Er was eens een reus Met een grote lange neus Ook had hij grote, lange benen. Met grote puntige tenen Ook had hij grote ogen Die wel honderd kilo wogen. De sneeuwklokjes Vlokjes vallen, duizend tallen. Het wit gewemel uit de hemel Dekt de aarde met een blanke sprei. Kinderen glijden, stoeien, spartelen. Op het nieuwe sneeuwtapijt. Ze maken een sneeuwman en gooien met sneeuwballen. 3. Nights in white satin Moody Blues 4. She's a Rainbow Rolling Stones 5. Baby come back Equals 6. Tea is famous Tee Set 7. Tin Soldier Small Faces 8. Judy in disguise John Fred ans his Play Boy Band 9. Little Bird Tielman Brothers 10. Ik hoop dat jij eens op op mij wacht Heikrekels Het kerkklokje had juist om uur de Angelus geklept. Moeder Ma griet had een kruisje over de wj)6 wereld gegeven. Toen wisten de mad liefjes goed, dat ze hun blaadjes did moesten vouwen en dat de grol bloem Margriet een verhaaltje gii vertellen. Jezus en zijn neefje Sint-Jannet waren heel goede vriendjes. Op middag zei Maria tot de kii deren: „Kom, gaan jullie fijn in wei spelen. Trek je sandaaltjes mas uit, dan kan je beter ravotten". En daar gingen ze spelen. De kleit Johannes trapte ln een doorntje riep: „Au!- Au!" Maar hij huild niet. Toch had Hg een klein wondj waaruit een dikke druppel bloed lie; Er stond een madeliefje dat juist di druppel bloed opving, waardoor zijn blaadjes een rood plekje oi Aan de bloempjes die bij hem in buurt stonden vroeg het madeliefje „zien jullie niets bijzonders aan m De boterbloem keek en zei met zacht stemmetje „nee". De paarde bloem keek en zei met een bromstei „nee". Alleen de pinksterbloem di heel dicht bij stond zag het rode vlek je en zei „ja". Oliebol en Witoor Oliebol was een jongetje dat hef graag naar de hei ging, maa mocht hij alleen. Altijd moest hij t< vier uur wachten op zijn broertjes zusjes en dat vond hij helemaal nli leuk. Moeder zei altijd: als je gr» genoeg bent, mag je alleen r hei. Eindelijk kwam de dag dat OU bol groot genoeg was. Vlug deed zijn jasje aan en met een vrolijk gf zicht stapte hij over de zandweg, mocht hij niet te ver gaan, toch v Oliebol vro!(jk. Toen hij op de hei v gekomen zag hy al gauw een by. ,;Zo brommertje, ga maar zoet h< ning zoeken", zei Oliebol en weg was Brommetje Oliebol stap' verder. Na een kwartiertje lopt kwam hij vlindertjes tegen. „Zo vli dertjes!" riep Oliebol, „zullen x gertje gaan spelen?" „Goed", zeid< de vlindertjes. „Ik vang!" zei Olleb en begon te vangen. Ineens waren vlindertjes weg. Hoog in de lucht je ze zweven. Oliebol ging verder, een poos zag hy een konijn. „V oor! Witoor!'" riep Oliebol, maar V oor ging gauw in zyn hol. Olleb bleef voor het hol zitten en na e poosje kwam Witoor weer te vcx schijn. Samen gingen ze wat spelen babbelen. Witoor ging weer in zï hol en Oliebol viel even in slaap. H was zo moe. Toen hg wakker w ging hy gauw naar huls. Hy was i te laat, maar moeder was gelukte Dag kinders, Tot volgende week, TANTE JO

Leidse Courant | 1968 | | pagina 10