Schaatsslag van het grote vraagteken AANVAL OP NEDERLANDSE HEGEMONIE KAISER BEDREIGD DOOR RUSSINNEN EN... CARRY GEYSEN DE HEKEN VAN OSLO Verkerk is zeer rustig en dat is I een goed teken. Deelnemers houden slag om de arm Maier torst last van wereldrecords FINSE SCfi I VrsHONl) NIET KIJK Ruwhouten tribune voor duizend toeschouwers De dames van Helsinki VRIJDAG 26 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT z(Jn d.- ruler lander OSLO Op de voorpagina's van alle Noorse sport- en geïllustreerde bladen prijkt de foto van Fred Anton Maier met erbij in overda dig vette cijfers: 10.000 me ter 15.29.5. Het is een van de twee wereldrecords, die de Noorse schaatsreus op zijn naam heeft staan. Met ook nog zijn 7.26.2 op de 5000 meter is Maier de enige deelnemer die dit weekein de in de strijd om het Euro pese kampioenschap aan de start zal verschijnen met het aureool van tweevoudig we reldrecordhouder. Maar hij heeft er ook de last van te torsen. Zijn prestaties leg gen hem verplichtingen op, hebben hoop gewekt in de harten van zijn landgeno ten en in dat van hem zelf. Want de Noor reikte nog nooit verder dan een bron zen medaille (het wereld kampioenschap 1967) en kon zelfs nimmer de landstitel de zijne noemen. Deze Euro pese titelstrijd wordt, en daarvan is niet het minst overtuigd de Noorse trainer Aage Johansen, ook een ver bitterd gevecht tussen de Noren onderling, die der halve op twee fronten zul len strijden: het eigen en dat van de elite in de Euro pese schaatswereld. Een eli te waarbij Nederland hoog genoteerd staat en waarbij zich zeer onlangs de West- du.itser Günthcr Traub voeg de, die het wereldrecord over de vier afstanden kort tevoren door Stiansen aan Verkerk ontnomen inpalmde. Voeg daarbij de Russen, die zich tot nu toe nauwelijks hebben laten zien en wier prestaties ter nauwernood tot de buiten wereld zijn doorgedrongen en het is duidelijk dat er op de opperste conditie verke rende baan van het Bislet- sladion een schaatsslag zal worden geleverd, waarvan de afloop in volkomen on- doorzichtbare nevelen is ge huld. I.inilen dertig rUdfr Anton Huiskes zei „dag" met z'n handje teyen de Nederlandse schaatsbond aar Zweden. Morgen is ook Huiskes in Oslo met zijn grote troeven Jonny Nilsson, Jonny Hoglin en Oerjan Sandler. 0km ome sport redacteur Herman van. Bergem) OSLO Trainer Wim de Graaff wond er geen doekjes om: „We hebben woensdag in Trondheim gereden en het ging slecht". Hy stond met de jas alweer aan in de hall van het K.N.A.-hotel waar hy met zyn ploeg gisteren na het middaguur arri veerde, snel aan tafel schoof en weer even snel verdween want er stond nog een wedstrijd in een naburig stadje op het programma. En Kees Verkerk? „HU is ge zond", meer wilde Wim de Graaf niet kwUt. Kees Verkerk was, tegen zUn ge woonte. stil. Hy sprak geen woord over schaatsen, pakte zijn tas en kondigde aan in bad te willen. HU en Ard Schenk ook al stil en onmiddellUk verdwenen in le hermetisch gesloten hotelkamer gingen niet mee naar de wedstrijd, de laatste warming-up voor de Europese schaatsstrUd. j Intussen kwamen de schaatsers iruppelsgewijs het hotel binnen. De Written John Tipper en John Blewitt 'roegen met opgetrokken wenkbrauwen tf het in Oslo altijd dooit. Ze hadden niet (oor niets een stel warme kleren neegebracht. Ze kregen ten antwoord, lat het de volgende dag best wel eens wintlg graden kon vriezen, al ziet het (aar niet naar uit. De kleine gedrongen Ier Willy Guttormsen, die net zo goed [ewichtheffer kon zijn, was een van je zeer weinigen, die een prognose filde geven. Hij tipt Fred Anton Maier. [indt Stiansen niet zo goed in vorm en loudt een slag om de arm wat Thomassen betreft. Zichzelf wilde hij een serieuze titelkans toedenken. Wel pees hU nog op de Russen, die zich [verigens nog niet hebben gemeld. Men erwacht hen in de loop van vandaag, jiaar wanneer en hoe is voor iedeleen en raadsel. Er wordt gemompeld, dat «t een onderdeel van 'n psychologische ■■prlogyoering is, evenals het feit. dat e zich vrijwel in stilte hebben oorbereid en dat ze Valery Lavroesjkin p Valery Tsjagin in de ploeg hebben pgenomen. twee nieuwe figuren in de iternatlonale schaatswereld. Alexander jertsjenko was al eens reserve. ^oed teken Als gast van enige Noorse vrienden Henk Lamberts de titelstrijd eemaken. HU Is de man. die coach In de tijd van onder anderen Arie ee, Crts Meeuwisse en Henk van der rift, die onder zijn leiding in 1961 ereldkampioen werd. HU is al sinds an de schaatssport verbonden en «■zorgt nu o.m. de coachopleiding d de baan in Deventer. Henk Lamberts begrijpt de niet tpaald optimistische stemming in het ederlandse kamp niet zo goed. „Kees erkerk is zeer rustig en dat is een oed teken. En geloof maar, dal hij iekum geniet van het circus om hem Ik verwacht ook niet, dat hij iterdag en zondag in zUn beste vorm il zUn. Die griep is hij nu wel te maar hij heeft er toch een flinke k mee gekregen. Voor mij is hU pas Killy van ski in auto PARIJS Het is vrijwel zeker dat de id-wereldkampioen skiën, de Frans- an Jean-Claude Killy, aan de 24 uur Le Mans zal deelnemen. De Zwit- zakenman Georges Filipinetti. een race-enthousiast, heeft men een levrolet Corvette beschikbaar gesteld illy maakte verleden jaar in de Targo orio zijn debuut in de autosport. Hij on toen met een Porsche een prijs vfi zijn klasse. in Grenoble in topvorm en zal hij revanche nemen in het wereldkampioen schap, dat vlak daarna in Gothenburg wordt gereden". Dat zou dan wel een zeer zware taak betekenen voor Ard Schenk, die, mocht Verkerk het niet kunnen redden, de rol van favoriet in zijn eentje moet opnemen. „Je weet het bij Kees nooit", aldus Henk Lamberts, „het kan ook best zijn, dat hij zich sterker voelt dan hij in het openbaar wil toegeven. Dat kun je trouwens niet doen, vandaar dat iedereen zo terughoudend is met het geven van een prognose". Geen moment Maar uit wat hier en daar in schaats- kringen wordt gefluisterd, blijkt dat men toch wel degelijk een aantal deel- i nemers op het oog heeft, die in aan- i merking komen voor het verdelen van I de buit. En dan vallen vooral de namen i van de Noren Fred Anton Maier en Magne Thomassen, de Russen Eduard j Matusevitsj en Ants Antson en wordt j de Westduitser Giinther Traub als out sider beschouwd. Op hun beurt be- I trachten de Noren de bescheidenheid door Schenk of Verkerk te tippen. De charmante Karin Maier, gehuld in een kostbare mantel, hoeft zelfs geen mo ment na te denken: ,,MUn man? Nee, weer Keessiewant alleen bij deze troetelnaam kent Scandinavië de. titel verdediger. Voor Nederland is er de honingzoete herinnering aan het vorige seizoen, toen het kleine land links en rechts met gulzige hand in de prijzenpot graaide en alles verwierf wat mogelijk was: een Europees kampioenschap van Kees Verkerk, een dubbele zege in de wereldstrijd door Verkerk en Schenk, een wereldtitel voor Stien Kaiser en nadien nog een handvol records en fonkelende prestaties. Op de schaats troon zetelde Nederland hoog en de rest kon zich de paladijnen noemen, die in gepaste eerbied mochten opkijken naar de onbetwiste heerser. De Russische schaatscoach Boris Ste- nin, twee weken naar Nederland geko men om van trainer Wim de Graaff en conditietrainer Ben Hollenoom de kunst af te kijken, had alleen succes kunnen boeken in de Europese strijd met Kap lan en Matusevitsj als tweede en derde maar werd nadien met zijn formatie in het wereldloernuoi genadeloos terugge worpen. De Noren hadden dat lol al on dergaan in de Europese titelstrijd, maar kwamen in het toernooi om het wereld kampioenschap althans nog terug met de derde plaats van Fred Anton Maier. Het seizoen daarvoor had Nederland; ook al en op nog overtuigender wij-; ze, met zowel in het Europees als in i het wereldkampioenschap de eerste twee plaatsen de dienst uitgemaakt. Er behoeft dus niet aan te worden ge twijfeld, dat in het aanstaande weekein de een massale aanval zal worden on dernomen op de positie van Nederland als schaatsland no 1. In eigen huis zul len de Noren de schande van Oslo-1967 willen uitwissen met de sportieve reus Maier als de felste. „Ik weet maar al te goed dat mijn zwakste punt de sprint is. Met om en nabij de 43 sec. lig ik al achter op bijvoorbeeld Ard Schenk, die ook op de 1500 meter iets beter is. Maar mijn lange afstanden acht ik wel zo sterk, dat er een mogelijkheid moet zijn om zelfs Schenk le bedreigen", aldus formuleerde Maier het zeer voorzichtig. En dan wilde hij niet eens spreken over zijn landgenoot en kampioen Mag ne Thomassen, die al een reputatie als sprinter bezat en i^jch ontwikkelde tot een geducht klaisementsrijder. Óp de 500 en 1500 meter geven Thomassen'en Schenk elkaar niet veel toe en op de lange afstanden is Thomassen, vooral op de 10 km., sterk vooruitgegaan. Zijn meester op de 500 meter na moet hij echter blijkens de tijden in dit sei zoen erkennen in Kees Verkerk. Het is een wat vreemde geschiedenis met de Europese en wereldkampioen. Het is stil geworden rondom Verkerk, nadat een griepaanval hem onlangs in Hamar aan het bed kluisterde, juist op het moment dat hij naar zijn topvorm moest groeien. Het verlies van zijn we reldrecords op de 5.000 meter en over de vier afstanden blijkt ook geknaagd te hebben aan de image van Verkerk als „de onverslanbare". Maar een ieder weet tot welke ontzagwekkende explosies de tengere Verkerk in staat is en onge twijfeld behoort hij tot de potentiële kan didaten voor de titel. En er is nog niets dat erop wijst, dat hij zodanig in vorm zou zijn teruggelopen, dat hij als een gedegradeerde titelverdeiger moet wor den aangemerkt. Verre van dat. Zielstevreden de sterke klassementrijder Svein Erik Stiansen, die op zijn landgenoot Gut tormsen voor heeft, dat hij sterker is op de korte afstanden. Met een gebaar van zekerheid, vermengd met trots, wees de Noor Thormod Mourn, die de Westduitse schaatsters traint, op het wereldrecord over vier afstanden van zijn pupil Gunther Traub. die zijn 176. 717 te danken heeft aan waarlijk impo nerende tijden die hem stempelen tot een rijder die alle afstanden beheerst. „Maar het kalkarme ijs van de Bislet- baan is totaal anders dan de baan in Inzeil, waar Traub tot zijn wereldpres tatie kwam. „Ik sta op het standpunt, dat een schaatser een week nodig heeft j om met een bepaald soort ijs ver trouwd te raken. En die mogelijkheid zat er voor Gunther niet in", aldus j Moum. Dus? Thormud Moum haalde de schouders op. waaruit mag worden ge- concluded d. dat hij zielstevreden is met hetgeen hij met de voorheen nimmer een rol spelende Westduitsers heeft be reikt, maar dat hij evenmin „Het won der van Oslo" verwacht. De Zweden zijn, sinds Jonny Nilsson in 1963 wereldkampioen werd en in 1966 nog eens een derde plaats bereikte in het wereldtoernooi, van het voorplan verdwenen. Johnny Höglin noch Nilsson hebben onder leiding van de Nederlandse trainer Anton Huiskes in dit seizoen prestaties geleverd die hoop op promotie naar het eerste plan recht- 1 ii alle stilte Dat de Russen een drastische gooi naar de top in het achterhoofd hebben, moet zeker worden aangenomen. Zij hebben zich in stilte voorbereid en de krachtmetingen met buitenlanders gela ten voor wat ze waren. Maar de wijze waarop Eduard Matusevitsj de Russi sche titel veroverde met een puntento taal van 177.051 liegt er niet om in Ants Antson. de Europese kampioen 1964, heeft hij een waardig secondant. Valery Kaplan heeft zijn zinnen gezet op Gre noble en is er niet bij en men tast in het duister waar het gaat om de drie, die de Russische ploeg completeren: Alexander Kertsjenko, Valery Lavroesj kin en Valery Tsjagin Aangezien Rus land niet bepaald een natie is die kans lozen uitzendt moet worden aangenomen, dat het drietal de uitverkiezing metter daad heeft verdiend, al is dat dan ook gebeurd op de wonderhaan van Alma Ata, die een vergelijking met Oslo evenmin toelaat als die van Inzeil. Dertig kandidaten binden zaterdag de ijzers onder. Zestien zullen tenslotte op de 10.000 meter worden toegelaten met als inzet de Europese titel 1968 en aan gezien de twee Fransen, de twee Brit ten. de eenzame Hongaar noch de twee Polen tot de kandidaten voor die laat ste afstand behoren en er zeker van de buitenlanders nog enigen zullen moeten afhaken, is de kans niet denkbeeldig dat Nederland met een zeer behoorlijk con tingent zal zijn vertegenwoordigd als de gong voor de beslissende laatste uiterst /.ware ronde luidt. Want Nottet en Jorritsma moeten zich kunnen hand haven en misschien ook bols, waardoor Nederland een reprise zou geven van Lahti 1907, toen ook vijf man in de eind rangschikking hun plaats opeisten. Maar schaatsen is een produkt van een groot aantal factoren, waarvan de val de schrikaanjangende exponent is. Ard Schenk ondervond daarvan m Lahti de bittere gevolgen, toen hij op de 500 me ter onderuit ging. meteen kansloos was en nóg als vijftiende eindigde. Een be wijs van kracht om toch tot de laatste zestien door te dringen En een dergelijke kracht, een uiterste inspanning zal Nederland in de massale aanval die van ten minste twee fronten wordt onder nomen op de hegemonie, dubbel en dwars nodig hebben en moeten opbrengen in dit „kampioenschap van het grote vraagteken". Gevluchte skiër niet naar Grenoble ZQRICII De zaterdag naar Weat- Duitsland gevluchte Oostdultse topskiër Ralph Poehland mag op de Olympische Winterspelen niet voor de Westduitse ploeg uitkomen. Deze beslissing is gisteren door de voorzitter van de Internationale Ski- bond, de Zwitser Mare Hodler, bekend gemaakt. Hodler kwam tot deze uit spraak nadat hij in Zilrich een onder houd had gehad met vertegenwoordigers van het Internationale Olympische co mité. Zoals bekend wilde West-Duits- land Poehland inschrijven voor d» op de winterspelen. Bartling onder voorbehoud naar Grenoble sloten Frits Bartling alsnog voorbehoud in te schrijven Olympische Winterspelen in Definitieve aanwijizng zal kun indien Bartling in enkele v van internationaal niveau zoi aan de olympische normen t onder wordei (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI Reino Bernström lachte maar wat. „Wie er gaat winnen?" zei de breedgeschouderde Fin. nadat hij zijn aandeel geleverd bij het in orde brengen van de Pirkkola-ijspiste, waar morgen de strijd om het wereldkam pioenschap hardrijden voor dames be gint, „Ik weet het werkelijk niet. De meeste officials", vervolgde hij in moei zaam byeengezocht Engels. „denken aan een tweekamp NederlandRusland. Het zegt mij allemaal weinig. Ik ben geen man van tijden en punten. Ik weet maar één ding: van de kaartverkoop zal de Finse schaatsbond echt niet rijk WILLY BURGMEYER Grenoble. I ien volgen edstrijden bewijzen r voldoen, Bernstrüms woorden kunnen nauwe- ks een voorspelling wurden genoemd. »t evenement, dat verleden jaar, toen venter gastheer was, half Nederland zijn ban had, gaat ditmaal aan de m-ln-arm". Hun motto te echter hand én hand. Zo wil men de strijd tegen de \r rechts: Ce— Verkerk, Jan Bols, Karei te Winkel, Arie Krikt, Peter Nottet, Jorrèt Jorrdtema em Ard Bokenk. Finnen vrijwel onopgemerkt voorbij. Een somber perspectief voor de penning meester van de Finse schaatsbond, wiens leven na de drastische devaluatie toch al verre van gemakkelijk is. De buiten landers die in Heldinki aankwamen, hid den na een vergeefse tocht naar het wijdse olympische stadion, waar ruim vijftien jaar geleden de „vrouw in het wit" geschiedenis maakte, de grootste moeite om te weten te komen waar de rijdsters zullen strijden om de wereld titel van 1963. Geen affiche hielp hen en pas na veel vragen werd het duidelijk dat het afge legen Pirkkolasportpark ditmaal plaats van handeling zal zijn. In de eenzaam heid te midden van bossen op meer dan 15 kilometer van het centrum van Hel sinki zal het goud, zilver en brons wor den betwist. Gistermiddag werd de laat ste hand gelegd aan de ruwhouten tribu ne waar duizend personen een plaats kunnen vinden. Zelfs dat simpele bouw sel is volgens de Finnen nog veel te ruim van opzet Niet voldoeude Inmiddels was liet geduld van de Fin se fotografen, die in de smalle hal van liet Meryhotel uren hadden gewacht op de komst van de Nederlandse ploeg, ruimschoots beloond geworden. Gebruind en met de lach, die, een fotomodel niet zou misstaan poseerden de vijf Neder landse rijdsteis voor de camera's. De vermoeidheid van de reis, in de vroege morgen in Davos per trein begonnen en in Zurich per vliegtuig voortgezet, was hun nauwelijks aan te zien. Coach Piet Zwanenburg, die zich in Helsinki verze kerd weet van de steun van oud-wereld kampioen Henk van der Grift, kreeg al evenmin zijn zozeer verdiende rust. Hij wisselde het schudden van handen af met het geven van blikseminterviews. „Ja, wij zijn mooi bruin, maar mooi bruin is niet voldoende", stelde de jo viale Nederlander lachend vast. „Het aad swaar worden. Vooral de Russinnen zijn gevaarlijke tegenstanders. Gemak kelijk zullen we het beslist niet krijgen, maar er zijn gelukkig geen problemen. En dat is op zich al heel wat waard. Iedereen is fit en verlangt naar de wed strijden'1. Sterk rijdster I.ordmllla Titova. de 22-jarige ludente uit Moskou, die Valentina Stenlna als Russisch kampioene onttroonde, en de meer ervaren Lasma Kauniste, zijn zon der twijfel de gevaarlijkste tegenstand sters van wereldkampioene Stien Kaiser uit Delft. IAiedmilla Titova bezet in de seizoeni anglijst zowel op de 5(10 m als op de 1000 m een tweede plaats Het is echter zeer de vraag of haar w inst op de korte afstanden voldoende zal zijn om 't verwachte verlies op de 1500 en 3000 m goed te maken. Meer mogelijkheden heeft nog de 25- jarige Lasma Kauniste. Het meisje uit Riga, dat vorig jaar achter Stien Kai ser tweede werd, is op alle vier afstan den een sterk rijdster. En al heeft Lida Skoblikova de 6-voudlge Russische kam pioene, tijdens de tilelwcdstrijden op de wonderhaan van Alma Ata duidelijk teleurgesteld, een gevaarlijke outsider blijft de frêle, hoogblonde Russin toch altijd in het veld van 33 rijdsters uit 12 landen. Niet alleen de Russische toprijdsters vormen ditmaal een bedreiging voor Stien Kaisei De prestaties die Carry Geijssen nog geen week geleden in Da- vos leverde, maken haar tot een kans- I hebster Op drie v an de vier afstanden eindigde de Amsterdamse voor de be zitster van de wereldtitol. Een verlies van 0.8 seconde op de sprint was er oor- i zaak van. dat Carry ook in Davos de rol I van „eeuwige tweede" toch nog speel - Sportminnend Nederland ia ten zeerste benieuwd of dat ook in dit I weekeinde het geval zal zijn... HELSINKI Drieëndertig dames hebben Ingeschreven voor de wedstrUden om het wereldkampioenschap hardrUden op de schaats, die komend weekeinde In Helsinki worden gehouden. Elf landen z(jn vertegenwoordigd. De deelnrem.sterslijst ziet er als volgt uit: Nederland: Stien Kaiser, Carry Geysen, Ans Schut, Willy Burgmeyer cn Elly van de Brom: Japan: Sachiko Saito en Jitsuko Saito; Canada: Doreen Mc Cannell en Marcia Parsons; Noord-Korea: Pil Hwa Han, Kin Ok Soom en Kim Bok Soon; Rusland: Loedmilla Titova, Lldla Skoblikova, Valentina Stenina. Lasma Kauniste en Galina Nefcdova; Noorwegen: Karin Karing en Sigrid Sundby; Polen: Helena Pilejcyk en Adela Mroske, FrankrUk: Martine Ivangine en Marie-Lise Perrenoud; Zweden: Ylva Hedlund en Christina Lindblom; Oost-Duitsland: Ruth Schleiermacher en Rosemarie Taupadel; Finland: Kaja Mustonen, Kaja Lisa Keskivitikka en Arja Kantola, Verenigde Stalen: Mary Meyers, Jean Aahworth en Diane Holum.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7