Herman Amptmeyer: EEN NIEUW GEZICHT IN DE LEIDSE RAAD MEDISCHE DIENSTEN STIMULANTIA VRIJDAG 26 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT ZIJN VOORNEMEN: SAMENWERKEN, ZEKER GEEN OBSTRUCTIE VOEREN Herman Amptmeyer, 24 jaar en Lelds student geschiedenis, lid van de S(tudenten) V(ak) B(eweging) wordt op de eerstvolgende raadsvergadering (maandag,5 februari 's avonds) geïnstalleerd als derde man voor de PSP- fractie, waar hij hoopt zich bezig te houden met verkeerszaken, de Jeugd en Industriebevordering. Hy heeft vier weken hechtenis achter de rug in verband met het uitdelen van een pamflet In de mensa, waarin een cartoon stond, die beledigend werd geacht voor de koningin. In een onderhoud, dat een verslaggever met hem had, zegt h(J daarvan: „Het was een curieus pam flet. Ik sta wel achter het recht het nit te delen, maar even goed achter het recht, dat een ander een spotprent van mU uitdeelt. Ik had het niet uitge deeld, als ik had geweten, dat er gevangenisstraf opstond, want dat vind Ik het helemaal niet waard". Als ik hem vraag: „Wat is het eerste, dat Je in Lelden zou willen ver anderen, als je burgemeester van deze stad was", lacht Herman, denkt even zegt: „Ik zou geen benoemd burgemeester willen z(jn. Wel een gekozen, dan zou ik ook de gemeenteraad meer bevoegdheden willen geven. In dat geval is de burgemeester méér voorzitter van de raad en niet, zoals nu, „zelfstandig" bestuurder. niet realiseerbaar, maar je hebt in ieder geval een richting waarin je moet werken. Van Leiden een prettige stad maken Het eerste wat ik zou doen, is de binnenstad tot aan de singels voor alle verkeer afsluiten met uitzonde ring van het openbaar vervoer (dat gratis zou moeten zijn), fietsen en ambulances en zo. Voor het bevoor radend vervoer is voor een bepaald in de vroege ochtend ontheffing' mogelijk. De ruimte, die vr(jkomt en u door geparkeerde auto's in beslag wordt genomen, zou ik gebrui- •oor het aanleggen van groen- itroken en plantsoenen. We zitten in de kamer van Herman trap op, één hoog, rechts aan de voorkant) aan de Boerhaavelaan te praten. Gekleed in blauwe spijker broek en blauwe trui en met blote voeten zit hy in kleermakerszit te genover mjj op de bank. De kamer r wat slordig uit, maar niet hin- ierlijk. Eén wand wordt helemaal in beslag genomen door boeken, verder ed en een bureau, bezaaid met Doeken, kranten en knipsels. Zijn er nog andere dingen, die graag zou willen doen? Ja, van Leiden een prettige stad maken met meer nachtvergunningen de café's en verder industrie uit de binnenstad, zodat men daar een woonkern met winkels en horecabe- irijven krijgt. Een ander punt waar aan gedaan moet worden is de estauratie van huizen. Ik weet wel, lat er veel aan wordt gedaan, maar let is een schandaal, dat het Boer- ■ecomplex op instorten staat. IJt v het niemand kwalijk. Ook de raad niet. Er is gewoon te weinig geld voor. Nog meer? Meer behuizing voor alleen staande mensen. Nu hebben alleen ptudenten een bevoorrechte positie. voor de jongens in de fabriek ?r geen flats. Ook voor niet- itudenten zou deze mogelijkheid er noeten zijn. Verder moeten de ont wikkelingen op kunstgebied gestimu- eerd worden, zoals met de galeries Leiden. Zo'n kunstmarkt in de Waag. Het is enorm goed, dat zo iets jebeurt. Te jeugd Je gaat in de raad ook de be- angen van de jeugd behartigen. Heb e al plannen? Onder de Hoogstraat liggen kei lers. waar momenteel goederen staan ipgeslagen. Daar wil ik een jeugd- lociëteit voor de ongeorganiseerde eugd van maken. Ook de sociëteit Usexzo van de NVSH kan er ge- •ruik van maken. Deze opmerkingen, die Ik heb ge naakt, komen voort uit een totale /isie. Op korte termijn is dit alles Verwacht je veel van je optre den in de raad? Bernard de Vries, die indert(jd voor Provo in de Amster damse raad zat, heeft er niet veel van terecht gebracht. Sommige mensen hebben mij al gewaarschuwd, dat de raad een kou de douche gaat worden. Als fractie z(jn we in de minderheid, maar de raad doet er zelf ook niet veel aan. Myn verwachtingen zijn niet te hoog gespannen, maar ik hoop vaak wat te zeggen en met de raad samen te werken. Ik zal zeker geen obstructie plegen, maar dat wil niet zeggen, dat ik op alles van b. en w. ja en amen zeg. Ik heb een eigen visie en die is vrij goed, dacht ik. Vele mensen in de raad zullen daarin goede dingen ont dekken. Een eerste stap is bijvoor beeld het afsluiten van de Haarlem merstraat (als het er door komt). Het had natuurlijk eerder moeten ge beuren en het voorstel had veel vér strekkender moeten zijn, maar als eerste stap is het goed. Het mag er echter niet bij blijven. (Als voorbeeld haalt Herman de Venestraat in Den Haag aan, waar de winkeliers zelf willen meewerken aan 'n afsluiting). Studie gaat door Laat je je studie er bij ziten? Nee, helemaal niet. Mijn studie heeft voorrang, maar de combinatie moet mogelijk zijn. Ik heb naast mQn studie altijd veel andere dingen ge daan, zoals het schrijven van artike len en Vietnamdemonstraties. Wat dat laatste betreft, daar ga ik gewoon mee door, ondanks mijn lidmaatschap van de Leidse raad. Dat z(jn twee verschillende dingen. De gemeenteraad is gevestigde or de, maar het is erg belangrijk, dat de democratie van onderen af wordt ge organiseerd. Dat ik in de raad ben gekozen, is trouwens een waardevol stukje democratie. En gebruik ma ken van de kanalen is iets anders dan je eraan conformeren. Ik ben ook niet tegen het kamerlidmaatschap. Gebroken met kerk Kun je de achtergronden van je politieke aktiviteiten nader toelich- Ik kom uit een Gereformeerd arbeidersmilieu en ik heb in Leiden belijdenis gedaan. Ik heb met de kerk gebroken, toen bleek, dat vele men sen haast blijmoedig leger en oorlog aanvaardden. Ik heb in Den Haag op het Montessorl-lyceum gezeten, waar in die tijd ook Roel van Duyn, Hans Tuynman en andere figuren op zaten. Met elkaar hadden we een filosofi sche club opgericht en bestudeerden de werken van Marx en Wittgenstein. Toen al was ik een typische ban de Als het rapport van de Hervormde kerk over kernwapens radicaler was geweest, dan had deze ontwikkeling misschien niet plaats gehad, maar ik heb met m(jn geloof helemaal gebro ken. Ik wil er niets meer mee te ma ken hebben. Er is geen terugkeer meer mo gelijk Nee. Het is zo van „Laat uw ja ja zijn en uw nee nee". Dat oude ge reformeerde heb ik nog wel overge nomen. Dat zit er nog in. Dat komt door de opvoeding. Ik heb zeker be wondering voor de calvinistische men taliteit, het keiharde principiële en eerlijke. Na de PSP is de AR mijn sympathiekste party. Vind je jezelf onverdraagzaam? Hij aarzelt met antwoorden, lacht even en zegt: „Nee. Anderen hebben recht op hun overtuiging. Sommige opvattingen echter vind ik niet juist en daarom probeer ik hen te overtui gen. Ik ben geen principieel pacifist. Dat blijkt wel uit het feit. dat ik mij als vrijwilliger voor (Noord)-Viet nam heb aangeboden. Heb je een bepaalde figuur, door wie je bent geïnspireerd? Geen bepaalde figuur. Wat mij in Marx heeft geboeid, is zijn enorme eerlijkheid. Ik ben theoretisch inge steld. Ach, er zijn zoveel mensen, die mij geïnspireerd hebben. Je kan wel Leids klimaat Hoe staan je ouders tegenover deze aktiviteiten? Ze zijn berustend boos, maar ik kan goed met hen opschieten. Neem nu het feit, dat ik vier. weken heb gezeten voor majesteitschennis, ik kan het mij goed voorstellen, dat het voor de hele familie, die gereformeerd of art. 31 is, een enorme schande is. Deze mensen zijn opgevoed in vrees voor gezag en overheid, maar mijn (twee) broers en (drie) zusjes maken zich er niet druk om. Arbeiderskinde ren ondergaan gemakkelijker radi cale invloeden. Hoe ik het klimaat in Leiden vindt? Ik zou liever in Amsterdam zitten, maar het valt hier mee. Het contact tussen niet-studenten en studenten komt op gang. Daarbij komt mis schien wel, dat je in Leiden meer een topfiguur bent dan in Amsterdam, waar zoveel van deze jongens rond- Als ik wijs op een affiche van de tentoonstelling „Vijftig jaar zitten" in het Stedelijk Museum in Amster dam, waaromheen hij zijn processen- verbaal heeft opgehangen en hem vraag, of hy ook naar vyftig jaar zitten streeft, moet Herman lachen en zegt hy: „Nou, liever niet, maar als het moet, dan doe ik het". ADVERTENTIE fERLOVmeSRIIICEII MISBRUIK NAAM RODE KRUIS In de „Burgemeesterswijk" en met name in de Du Rieustraat werd gister avond aan de bewoners Leukoplast te koop aangeboden. Een 21-jarige Leide- naar ging met zijn waar huis aan huis en beval de pleisters aan, onder het voorwendsel, dat hij een aktie voerde ten bate van het Rode Kruis bij meer dere bewoners slaagde zijn aktie. Anderen kregen argwaan en belden de politie. De jongeman werd gepakt en op het bureau verhoord. Al eerder zijn er klachten geweest over de verkoop voor het Rode Kruis, maar de politie kon de zwendelaar nog niet te pakken krijgen. ONGEHUWDE OEDER DOODDE HAAR KIND e rijkspolitie te Bodegraven, in enwerking met de districtsrecher- van de rijkpolitie te Leiden, heeft 28-jarige ongehuwde vrouw uit egraven gearresteerd, die inmid- heeft bekend haar kind een iterje na de bevalling eind Ober te hebben gedood en enkele :n later in de Oude Rijn te hebben et stoffelijk overschot werd op lecember bij Zwammerdam in het ;r gevonden. Sectie heeft uitge- en, dat de baby na de geboorte kort heeft geleefd. De vrouw zei van het kind te hebben ontdaan, at zij geen raad met het meisje geweten. Zij is gisteren voor de tituut-officier van justitie in Den J. D. Lulofs, geleid. >als bekend werden eerder in deze enkele weken geleden een we- aar uit Woerden en zijn schoon- iter gearresteerd, maar even later op vrije voeten gesteld. EXAMENS ,EIDSE UNIVERSITEIT an de Rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor: Kand. ex. W. So- >gie de heer Ph. van Engeldorp elaars (Roterdam); mej. C. Storm >emendaal); de heer H. J. L. Voets arlem); mej. M. C. Blom (Leiden). W. Sociologie: mevr. W. A. R. ïmensen-Schoorel (Leiden); de H de Jonge (Den Haag); de heer Bakker (Den Haag). Doet. ex. lacie de heer F. J. M. van Oosten den). voor Leiden en Omgeving Leiden: voor alle artsen die de week enddiensten waarnemen, tel. 22222 bel len. Tot zaterdag 10 uur dient men ;de eigen huisarts te raadplegen. Apotheken Leiden: Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085. Alkeniade en Leimulden: dkt. D. A. v. Haselen, Kerkstraat 91. Oude Wete ring, tel. 01713—217. Dkt. P. Heynen, Noordeinde 166, Roelofarendsveen, tel. 01713—329. Alphen aan den Rijn: zaterdag dkt. B. Wijnmalen, Kievitatraat 15, tel. 3282. Zondag: dkt. B. Zwartendijk, Sta tionsstraat 5, tel. 2472. Apotheek: Som berg, Wilhelminalaan 67 (tot zaterdag 13.00) daarna: Apoth. Allart, Raad huisstraat 206. Bodegraven: dkt. E. M. Bol, tel. 2113 en zr. Borsboom, Pr. Befnhardstraat 2, tel. 2086. Apotheek: De Weyer, Staten- singel, Gouda tel. 3337. Boskoop: dkt. De Wilde, Rozen- laan. tel. 2740. Wijkverpleging: zr. De Haan, tel. 2805. Hazerswoude: /.ie Leiderdorp. Hillegom: dkt. v.d. Kaden, Hoofd straat 14, tel. 5114. Apotheek Muyzert, Hoofdstraat 198, Sassenheim. Tandarts: C. Ch. M. Beek, Hoofdstraat 8, Hille gom. Wijkverpleging: zr. Telkamp, Pr. Irenelaan 45 en zr. Snelleberg, M. Trompstraat 48. Dierenarts: dr. G. van Rijn, Meerlaan 157. Katwijk aan den Rijn: dkt. G. van Delft. Hoofdstraat 16, Valkenburg. Apotheek: Kon. Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk aan Zee: dkt. J. Lodder, tel. 4600. Apotheek: zie Katwijk a.d. Ryn. Koudekerk a.d. Rijn: Huisarts: zie Leiderdorp. Wijkverpleging: zr. Ver haar, tel. 01720—345, b.g.g. 02976—236. Hoofdstraat 8, tel. 22208. Apotheek: zie Leiden. Leidschendam: 27 jan. dkt. P. v.d. Meer, Pr. Margrietlaan 10, tel. 4335. 28 jan. dkt. C. Sluter, Grav. J. van Stolberglaan 145, tel. 6611. Tandarts: tel. 070543035. Wijkverpleging: W. Pijperlaan 49, tel. 4161. Lisse: dkt. J. M. van Dijk sr. Ach terweg 6, tel. 3134. Apotheek en tand arts: zie Hillegom. Nieuwkoop en Noorden - dkt. G. C. A. Essens, Noorden, tel. 01724282 Noordwijk - dkt. J Mulder, N Zee weg 69, tel. 2230. Apotheek: Duinrand Apoth. N. Zeeweg 1: Wijkverpleging: wijkgeb. tel. 2338 (2907) Noordwijkerhout: dkt. De Groof, Duindoornstraat 1. tel. 025332910. Tandarts: zie Hillegom. Wijkverple ging: zr. Koster, Helmstraat 43, tel. Oegstgeest: dkt. J. B Hugenholtz, Wilhelminapark 2, tel. 51390. Wijkver pleging: zr. Voget-v.d. Velde, tel. 54982 b.g.g. 22222. Rijnsburg - zie Katwijk aan den Rijn. Sassenheim: Tandarts Bollenstretk: zie Hillegom. Dkt. J. P. A. van Riet, Gouverneurlaan 40, tel. 7777. Valkenburg - zie Katwijk aan den Rijn. Voorhout en Warmond - Tandarts: zie Hillegom. Wijkverpleging: zuster Muhlhaus. Dr. Kuyperlaan 1, teL 02532—8122. Voorschoten: dkt. J. Aberbanel, Cho- pinlaan 32, tel. 3875. Tandarts: E. Gas telaars, Schoolstraat 60. Wijkverple ging: zr. G. A. Wiegerink, Curielaan 13, teL 2052. Wassenaar - dkt. E Oosterbaan. Pr. Marielaan 14a, tel. 3056 en dkt. M. v. Tolingen. Wilhelminaplein 1, tel. 83Ö3. Apotheek: Langstraat 86, tel. 2141. Tandarts: F. Temmerman, Arsweg 10, tel. 4138. Zwammerdam: dkt. P. K. van lcr Ent Braat, Aarlanderveen, tel. 01725- 308. Studiecommissie tot oprichting Muziekschool voor de Rijnstreek Op de onlangs gehouden voorlich tingsbijeenkomst heeft de Studiecommis sie tot oprichting van een Muziekschool voor de Rynstreek aan de betrokken gemeentebesturen gevraagd deel te ne men aan de verdere besprekingen in deze commissie. De gemeenten Alphen a. d. Ryn, Bo degraven, Boskoop. Driebruggen, Lel- muiden. Nieuwkoop. Nieuwveen. Ryn- saterwoude en Ter Aar hebben ieder een vertegenwoordiger aangewezen om. geheel vrtjbiyvend. deel te gaan uitma ken van de studiecommissie. De gemeenten Alkemade en Koude kerk a.d. Rijn geven er de voorkeur aan hun aandacht te richten op de Mu ziekschool te Leiderdorp. Zevenhoven staat wel sympathiek achter het streven, maar heeft geen vertegenwoordiger aangewezen voor de commissie. De gemeenten Hazerswoude, Woer den en Woubrugge zullen niet deelne men aan de studie, maar volgen met belangstelling de gang van zaken. 5 Februari a.s. zal deze uitgebreide studiecommissie haar eerste vergade ring houden in het gemeentehuls van Alphen a. d. Ryn. Micro-korf bol DE DANAÏDEN ZEGEVIERDE MOEIZAAM NA MATIG DUEL Leiderdorp: dkt. CL A- de Bruyn* •oor* maar SPERWERS-DE DANAÏDEN De Danaïden heeft In een moeizaam en matig gespeelde wedstrijd wederom de volle winst binnengehaald. Tegen Sperwers, dat nu nog verder op de on derste plaats werd gedrukt, kwamen onze stadgenoten vlak voor tijd bij de stand 44 net iets beter aanvallend uit de bus, waardoor in de resterende 5 mi nuten met 2 doelpunten de winst toch nog een feit werd. Gerard Nap opende 10 minuten uit een strafworp de i Rotterdam* trok de stand weer recht (12). Nadat er ln totaal drie strafworpen gemist wa ren bracht Ilse de Klerk de Leidse ploeg andermaal aan de leiding <12). Na nog een gemiste strafworp werd de rust stand op 22 bepaald. De tweede helft was nog geen drie minuten oud, toen Sperwers al de korf gevonden had (3-2). De Leidenaars zagen het gevaar en wis ten dat te keren door twee treffers van reap. Eric Fllemon na een gemiste straf worp en Dik Beekman, waarmee de stand op 34 kwam. Toen daarna de thuisclub de stand nivelleerde leek het erop dat dit ook het eindresultaat zou worden, maar doelpunten van Eric Flle mon en van Marian Nap in resp. de 30e en 38e minuut bracht de Danaïden toch nog de winst. In deze afdeling werden voorts de vol gende wedstrijden gespeeld: DKC-Vlcus Oriëntls 54 en Koog Zaandyk-Roda 8—9. PROGNOSES Voor komende zaterdag staat de be langrijke wedstryd voor de eerste klasse tussen De Algemene en Fluks op het programma. De Algemene, dat één ver- liespunt minder heeft, zal by winst uit haar resterende twee wedstrijden twee punten moeten halen om zich kampioen te kunnen noemen. By winst van Fluks is er nog van alles mogeiyk, zodat het een spannend duel kan worden in de Sporthal te Lisse. aanvang 17.20 uur. Hiervoor spelen KNS en Zuiderkwartier tegen elkaar, waarbij een gelijkspel ala einduitslag het meest voor de hand ligt. Zondag moet De Danaïden het ln Wor- mer opnemen tegen Roda, waartegen twee weken geleden met grote cyfers gewonnen werd. Of het nu weer zover zal komen betwyfelen w(J. In de Leidse afdeling zal het eerste team van Cres cendo alles ln het werk moeten stellen om de sterke reserves van De Danaïden van het ïyf te houden. Dinsdagavond spelen voorts De Danaïden en Fluks nog een wedstryd. De Danaïden doet dat ln Rotterdam tegen DKC, waarvan ge wonnen kan worden, terwyi Fluks het ln Den Haag met HSV als tegenstander niet gemakkeiyk moet opnemen. Het volledige programma luidt: Deurne te België: België-Nederland. Hoofdklasse A: Die Haghe-Rohda, Spangen-AKC. Deetoa-Archipel, Archi pel-AKC <1 febr.). Hoofdklasse B: HKV-Wordt Kwiek. Overgangsklasse C: Koog Zaandyk- DKC, Roda-De Danaïden, De Danaïden- DKC (30 jan.). Zuid West L: Zuiderkw.-KNS 27-1 te Lisse, 16.10 uur); Fluks-Do Algemene (27-1 te Lisse, 17.20), Pams-HSV, HSV- Fluks (30-1 Den Haag). Zuid West Res. IA: Vlcua Oriëntls 2- Ona Eibernest 3 (27-1 te Lisse 14.00), Ons Eibernest 3-KNS 2 (29-1Ready 2- Vicus Oriëntis 2 «29-1». HSV 2-Fluks 2 (29-1), HSV 2-Ready 2 (30-1). LKB. Promotieklasse A: De Danaïden 3-Noorderkwartier (27-1 te Lisse 18 30), De Algemene 2-Fluks 3 (27-1 te Lisse 20.50). Promotieklasse B: De Danaïden 2- Crescendo (27-1 te Llsae 19.40). Junioren C: Madjoe A-Zulderkwartier B (27-1 te Lisse 15.10). Crescendo. Het eerste team staat voor een moetiyke opgave. Alleen by winst kan deze club nog meedingen naar de eerste plaats, maar dan moet Zuiderkw. haar laatste wedstryd verliezen en wel tegen Danaïden. Gebeurt dat Inderdaad, en Crescendo wint haar laatste wedstryd ook, en dat is wel zeker tegen Madjoe, dan eindigen de drie genoemde achttal len geiyk. De opstelling luidt: dames: Leny Kok, Els Corneliasen, Joke Schou ten en Ank van Dam; heren: Kees Cor neliasen, Louis Kok, Ton Ouwerkerk en Frans Corneliasen. Reserves zyn: Trees Prise—n en Ri— Kak. Guy de Maupassant „Het halssnoer" ZWEEDS FILM PALET STUDIO: „Stimulantia" De recente Zweedse productie „Stimulantia", die deze wwk ln het Studlo-theater te zien Is. I» volgens een kaderpatroon, dat we voornanieiyk uit de Franse en Italiaanse filmwereld kennen, opgezet na melijk acht korte film* rond het thema „stimulans". Acht, grotendeels Jonge, Zweedse cineasten, onder wie evenwel ook een Ingmar Bergman en een Gustav Molander, hebben gezorgd voor een showspel, dat rjjk Is aan variaties, die elk voor zich sterk boelen. Naast een technische variatie, kleur of zwart-wlt, speelfilm of documentaire, Mozartvarlatles of een zwoele Bossa-nova ala muziekomiystlng, Is buitenge woon interessant hoe de verschillende regisseurs het thema „stimulans", kick of pep zo U wilt, aanpakken. Hans Abramson noemt „Sex en narotlca" als stimulantia, een peil waar hy zich overigens boven wil stellen door middel van een ode aan de grote stimulator der Jeugd „Charlie Chaplin". Indrukwek kend zyn ook Bengt Lagerkvist stomme beelden, de fascinerende schoonheid van Stockholm vertolkend. De grote man van het Zweedse filmen. Ingmar Bergman, laat als zyn stimulans beelden van ztjn jongste zoontje in zyn eerste levensjaren zien, een aardige gedachte, hoewel Bergmans kwaliteiten als ci neast, overigens naar ons gevoel weinig tot uiting kunnen komen. Ook de andere filmpjes zijn alleszins de moeite waard, we noemen nog slechts „Het halssnoer" van Guslav Molander, waarin een triest verhaal van Guy de Mau passant een sterke vertolking krygt door twee van Zwedens bekenkste acteurs Ingrid Bergman en Gonnar BJörnshand. Een gang naar Studio, voor een knap en rijkgeschakeerd filmwerk, valt ten volle aan te bevelen. 18 Jaar. KNOK- EN STUNTWERK LUXOR: Bond Callaghan ln operatie „Schoppenaas" Weer eens een film voor de liefhebbers van de harde apionnage! Callaghan heeft last van een bende die hoe kan het ook anders de wereld ln zyn macht pro beert te krygen. En het gaat er hard toe. Er zit aktie ln. Van de eerste tot de laatste minuut wordt er flink geknokt by het sadistische af, maar toch plezierbrengend-lakonlek. De film ligt beslist boven de middelmaat. Nieuwe vindingen worden er weer gedemonstreerd, zoals het horloge met de diverse snufjes en de brandkast met gas-inhoud. Opvallend was, dat de damesrollen nu eens niet door de oerstomme sex-typetjes werd gebracht, maar door reële, zy het uiteraard byzonder franlgebouwde vrouwen. Callaghan was de harde lakonieke figuur, de Bond-kreatie (vandaar zyn naam Bond Callaghan wellicht). Zyn maat was een auperkrachtfiguur. Die slaat eventjes enkele lieden in elkaar alsof hij aan het broodsnyden Is en alles met een air van „och jongens, ik weet dat Jullie het moeilyk hebben, maar het móét eigenlijk wel. Het doet maar eventjes pyn". De misdadiger is een dik mannetje, dat middels zijn vette grijns direct al de antipathie van het publiek weet te verwerven. Het la dan ook niet zon der gejuich dat men hen: ten onder ziet gaan. onderhevig aan een spanning van twee-miljoen volt. Kortom: een film met voldoende amusement voor de meer-verwende bioscoopbezoeker. Keuring 18 Jaar. VERADEMING I.IDO: C.oudfort op Caribo De filmhelden van tegenwoordig zyn we gaan leren kennen als onverschrokken personen, die op de andere sekse ren spe ciale bekoring uitoefenen. Het Is dan ook een ware verademing ln Frédérick Stafford, die ook alles heeft waar een vrouwenhart sneller door kan gaan klop pen, een heel wat koelere minnaar te krygen. Vrouwen proberen hem voor zich te winnen, maar even gemakkeiyk wyst hij ze af. In deze film speelt hy de rol van Sam Morgan, een „Inbreker in ruste", die tegen zyn wil wordt over gebracht naar het eiland Caribo. Daar zorgt kolonel Targo voor een waar schrikbewind waardoor h(J de woede van de bewoners op zyn hals gehaald heeft. Zeer begrljpeiyk, omdat do bevolking bepaald gebrekkig leeft met de wetenschap dat één miljoen dollar ln de vorm van goudstaven, ligt opge slagen ln een fort. Sam Morgan, die dank zy zyn Indrukwekkende brandkast- kraken, een grote reputatie opgebouwd heeft, voelt eerst niets voor het plan, daar hy zyn nieuwe compagnon, guerillalelder Koata, niet vertrouwt. Dan gaat zyn goede hart, deze man Is bijzonder uniek zoals U ziet, een woordje mee spreken en zegt hy zijn medewerking toe. Dat er ook zonder al te veel minne spel tfen goede film tot stand kan komen bewyat deze rolprent, die helaas een wat minder geslaagd slot gekregen heeft. Keuring 14 Jaar. GOEDE REPRISE CAMERA: „Wie Is er hang voor Vlrglna Woolf?" Deze film la ln Lelden al eerder vertoond, maar niettemin zullen velen er prijs op stellen, dat Camera deze week dit filmwerk Elizabeth Taylor en haar echtgenoot Ri chard Burton op haar programma gezet heeft. Het la nameiyk een van die zeldzame films, waarop men na één keer bepaald nog niet Ir uitgekeken. Zuiver filmisch bekeken is de film wat aan de sobere kant, maar Juist daar door kan het byzondere karakterspel van het beroemde fllmechtpaar zo sterk uitspringen. Liz Taylor men zal het reeds weten na al hetgeen er reeds over deze film geschreven en gezegd ts la te zien ln een rol, die men niet van haar gewend is. Onder invloed van de nodige hoeveelheden alcohol gooit een ouder echtpaar in het byzyn van een aanvankeiyk toe ziend jong stel het masker af en geeft lucht aan gevoelens, die zich In de loop van de jaren hebben opgekropt Voor jeugdige oortjes Is het niet be paald geschikt ihet is trouwens ook de vraag of jeugdige personen wel voldoende in staat zyn het onderhavige echtelijk drama te doorschouwen) en daarom is de leeftijdsgrens van 18 Jaar niet onredeiyk te noemen fn het nachtprogramma van vrijdag en zaterdag (aanvang 23.30 uur) 1« de film Orfeu Negro van Marcel Camus geprolongeerd. AARDIG SPELLETJE REX: liy kwam om te doden Wie van het spelletje „doodvallen" houdt, moet zijn hart deze week maar eens gaan ophalen in Rex. Elke minuut la er minstens één Mexicaan die het loodje legt. Óp het laatst van de film zyn het er zelfs vyftig, die met trefzekere kogels naar het hiernamaals worden ge stuurd. en dat allemaal door toedoen van zegge en schrflve twee mannen. Voor mensen, die graag schieten horen, en graag zien hoe allerlei figuranten zich op de meeat vreemde manieren uit het zadel en van het dak af laten vallen, is dit een film om van te smullen. Dat aan het einde het leven van een jonge tje wordt gered door onze revolverheld. maakt de film wat „zachter Keu ring 14 Jaar PROLONGATIE TRIANON heeft de film „De kanonnen van Navarone" ook voor deze week op het programma genomen. Deze rolprent is toegelaten voor H jarigen en ouder I

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3