ILSON GROEIT UIT ZONDEBOK TOT Halt aan verfransing van Leuven Studentenverzet harder dan ooit Nieuwe lasten voor AOW- en AWW'ers Iritse premier ongerust p zakenreis ingeland iraat over Opvolger: lenkins Trein botst op station te Heerlen Lancering Lunar Module is geslaagd Minister: niet waar Amer wilde oprukken naar Caïro Wildwest-achtervolging in centrum Amsterdam TWEE 21-JARIGEN PLEEGDEN OVERVAL DINSDAG 23 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze corres pondent R. Simons) )NDEN Eerste jiinister Wilson ver wijft thans in Mos- u, om er met zijn ollega Kosygin te iraten over wereld- jroblemen als Viet- i en het Midden- osten. Maar vol- ens de meeste poli waarnemers Wilson ditmaal liet met een gerust art op reis gegaan, tijn eigen politieke pekomst en die van Labourpartij ver in gevaar, sedert het agerhuisdebat van orige week over de oor de regering 'langekondigde be- juinigingsmaatrege- en, staat premier Vilson bloot aan anirnstige kritiek van rerscheidene La- lourafgevaardigden. de eerste maal sedert 1963 wordt lijk gezegd dat de tijd gekomen is en nieuwe partijleider aan te stel- Groot-Brittannië zou dan meteen een nieuwe premier hebben. Men jmt trouwens reeds kandidaten voor vervanging van Wilson. Een daar in is Roy Jenkins, de nieuwg minister ïan Financiën, die vrij veel respect ifdwingt. Zijn voorganger James Cal- Piaghan heeft talrijke vrienden, maar tan zijn naam kleeft nog te veel n levaluatiesmet. de conservatieven een nieuwe a#abourpremier mochten aanduiden, Jiuden ze ongetwijfeld Ray Gunter, de jl.yinister van Arbeid kiezen. Gunter is l.jplgens de oppositie de beste eerste >0-jinister die Labour heeft, maar het tenslotte niet de Tory's die daar- Sier beslissen. J°vendien zijn de veronderstellingen ne. )g zeer voorbarig en is Harold Wilson ier de man niet naar om zich, figuurlijk w ïsproken, gemakkelijk uit de weg te (-.) ten ruimen. Als hij wat ouder was en prr li toevallig ziek werd, zou het wellicht teljjk meegedeeld, dat zy, tot nader bericht, als straf geen vergadering van Labours parlementaire fractie meer mogen bijwonen. Hij verwacht dat ze gedurende die tijd toch nog aan zijn bevelen zullen gehoorzamen. Dit op treden heeft onmiddellijk aanleiding gegeven tot nog meer verzet van de rebellen en verstoorde reacties van de kant van nog loyale fractieleden. Deze laatsten voeren aan, dat de frac tieleider niet het recht heeft dergelijk uitdagend verbod op te leggen. Zij zouden de rebellen blijkbaar liever volledig uit de fractie gezet en beroofd zien van hun lidmaatschap van socialistische partij. Andere loyale leden geloven dat het beter ware geweest de ..opstand" in de doofpot te stoppen, omdat de herrie niet bepaald goed is voor de eenheid van de partij. Zij stel len vast dat niet enkel Wilsons troon wankelt, maar geheel de positie de Labourpartij siddert op haUr grond vesten. Nuttige reis idaan zijn met zijn carrière als eerste inister, maar Wilson is nog te jong, sterk en vooral te sluw om het ritse eersteministersbijltje er al bij leer te leggen. n de pret IK )it alles neemt echter niet weg dat troon wankelt en er Labourvolks- ■rtegenwoordigers zyn die op politieke stings allerlei lelijke dingen over zeggen. Ze schilderen Wilson af een aartsleugenaar, waarin niemand vertrouwen kan stellen en die >t-Brittannië onbetrouwbaar ge- ikt heeft in het buitenland. old Wilson wordt nu langzamerhand b zondebok van geheel Groot-Brittan- ior zaken waaraan in werke lijkheid al de Britten en niet alleen syilson schuldig zijn. Het is de premier fezer dagen aan te zien, dat hij geen ;r in de zeilen heeft. De fut eruit. Het ontbreekt hem letterlijk i vitaliteit. Hij dreunt zijn toespra- spant zich niet meer in om invallen snedig en gevat te pareren. ;n kan het bezwaarlijk een [onder noemen, dat hij moreel in de zit. Wilson heeft de laatste tijd zoveel van zijn persoonlijke politieke ivattingen overboord moeten gooien, £t alleen een eerbaar ontslag zijn r had kunnen redden. De devalua- i is echter al twee maanden oud en economische beslissingen heeft hij al koud laten worden, zodat men lel de indruk moet krijgen dat Wilson foppig en opzettelijk op een persoon- •fjke en smadelijke nederlaag aan- Misschien zal Wilson fysisch en moreel wat opkikkeren dank zij zijn reisje naar Moskou dat, als het iets op levert, niet alleen zijn persoonlijk aan zien maar ook de standing van zijn partij weer enigszins zou verbeteren. De grote vraag is echter, welk nut Wilsons gepraat met Kosygin kan heb- Volgens sommige waarnemers is de voorgenomen terugtrekking van Britse troepen ten oosten van Suez goed punt, waarvan de Russen dank baar gebruik zullen maken om Wilson zo mogelijk als pion te gebruiken hun streven naar een voor de com munisten gunstige oplossing vai kwestie Vietnam. De enige moeilijkheid voor hen is, dat Wilson nog altijd officieel de Amerikaanse politiek Vietnam goedkeurt. Zal hij nu ook op dat gebied van hou ding veranderen en zich dus meer de zijde van de Russen scharen? Het lijkt onwaarschijnlijk en in elk geval heeft Wilson op dit gebied nog geen voornemen van een politieke koers wijziging te kennen gegeven. Hoe dan ook de Russen zouden hem toch wel als tussenpersoon kunnen gebruiken, om dat Wilson volgende maand naar Wash ington reist voor een gesprek met president Johnson. Het Midden-Oosten staat ook op de Brits-Russische agenda, maar de be sprekingen van Wilson en Kosygin in dat verband zullen vennoedelijk weinig opleveren. Wilson heeft meer kans iets te bereiken op het gebied van handel. Hij hoopt in Rusland zaken te doen die het nadelige gebrek evenwicht van de Britse handels balans weer wat zouden verminderen. ebellen nb. 1 -1. t. B|ls er thans algemene verkiezingen aatsvonden, zou bovendien geheel zijn ZZ^lten val gebracht worden, it is niet dat de Britten geloven dat conservatieven het nu eensklaps iter zouden doen dan Labour maar zij hebben volkomen vertrouwen verloren in Wilsons indigheid en doorzicht. Een regering ie besparingen op de openbare uit- afkondigt en tegelijk meedeelt at ze pas over een maand of wat iatregelen zal nemen om ook de 1 2- ijgende koopkracht van de bevolking gen te werken, kan niet anders dan VVC antrouwen en wanorde veroorzaken afwachting van de voorspelde maat- HO sfcelen gaat kostbare tijd verloren ten 1-vr adele van de nationale economie veren de Britten zich over oopfurie die geen grenzen meer kent. •1. rtussen is in de schoot joderfabourPartU de herrie rond de ont- "ng van de 25 rebellen, aan het van het tweedaagse economische nog verscherpt. Fractieleider Silkin heeft de 25 rebellen schrif- lph. S ADVERTENTIE HOOFDPIJN poeders KIESPIJN poeders <s> HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend YVoti een oneer verslaggevers) BRUSSEL Op zaterdag 13 januari namen de Vlemingen het niet langer. Op die dag kwam er een definitief einde aan de tot dan toe met moeite opgehou den schijn van de ene katholieke uni versiteit te Leuven. Het arrogante en uitdagende expansieplan, dat door de Franstalige afdeling toen werd gepubli ceerd deed het gammele bouwwerk van de unitaire universiteit ineenstorten. Zondag 21 januari vond de begrafenis plaats. De dienst werd geleid door mgr. Descamps, titelvoerend bisschop van Tunis, rector-magnificus van de univer siteit. Ruim tweeëneenhalf uur had men nodig om vast te stellen wat ledereen al wist: eensgezindheid binnen de raad van beheer is onmogelijk, de stand punten blijven onwrikbaar, het hoogste bestuurs orgaan kan niet meer functioneren. Gegroet een en ondeelbaar Leuven, dat de bis schoppen in 1966 nog dachten te kunnen redden door de publikatie van een autoritair mandement, dat zo uit de school van kardinaal Mercier leek te zijn gekomen. Gegroet een en ondeelbaar Leuven, dat volgens de bedoeling van nogal wat leiding gevende personen kost wat kost moest blijven functioneren, steunend op de gevestigde machten van de Katholieke Kerk. Geen oplossing Terwijl buiten de studenten opnieuw in actie zijn, rijkswacht en studenten elkaar provoceren, zit ik tegenover de secretaris van de juridische faculteit van Leuven-Nederlands, professor Suetens, een hoogleraar die in 1955 als student ook door de Leuvense straten trok om kracht bij te zetten aan de eisen in de schoolstrijd. Hoe is de verhouding met de hoogleraren van Leuven-Frans? „Er wordt zo goed als niet met elkaar gesproken. Het contact blijft beperkt tot de uiterlijke vormen van beleefdheid. Er is geen dialoog of discussie". Welke mogelijkheden zijn er om tot een oplossing van een probleem te komen? „Vanuit de universiteit zelf is er geen oplossing te verwachten. Het parlement zal zijn plicht moeten doen. Maar de politici zijn bang. Ik ben zelf actief in de C.V.P., zeg ik toch, dat de weifelende hou ding van de C V.P. slecht is. Het is onjuist om de zaak maar te laten gaan". Wat vindt u van de houding van het episcopaat? „Welke houding? Dat het episcopaat blijft zwijgen? Ik denk dat dat zwijgen niet helemaal onverstan dig is, nadat het episcopaat zich op 13 mei 1966 al eenmaal ernstig heeft vergist". Nogmaals de C.V.P., hoe moet deze partij uit het dilemma raken? „Door het Vlaamse belang boven het partijbelang te stellen. Als de partij als unitair geheel slechts te redden is ten koste van het Vlaamse belang, dan moet de partij als een held maar verdwijnen. Ik denk trouwens dat het zover niet zal komen. Mijn indruk is, dat de Waalse vleugel van de C.V.P. ook niet zo gelukkig is met het expansieplan, ze ker niet met de manier waarop het gepresenteerd werd". Wat vindt u van de huidige studentengeneratie? „De studenten zijn niet aggressiever, wel linkser dan wij waren. Zij zijn meer politiek geïnteres seerd, democratischer, meer volksverbonden. Onze generatie was nog die van de prins-student, de happy few". Het studentenverzet is, beantwoordend aan de op roep van de vereniging van Vlaamse professoren, zeer hard. Het is harder, beter georganiseerd ook dan het verzet dat ontstond na het beruchte man dement van de bisschoppen. Het is bittere ernst- Studentikoos is een woord dat de houding van de studenten niet meer past. Wat overigens niet weg neemt dat je je op de volksvergadering, die elke dag wordt gehouden, seer goed kunt amuseren. Het is daar waar de slogans geboren worden. Slo gans tegen de rijkswacht, die de openbare orde traobt te handhaven en die dat doet op een manier die aan een politiestaat doet denken. Men moet zich afvragen of het nodig is betogende studenten hardhandig uit elkaar te slaan zolang ze geen ge weld plegen en geen schade aanrichten. Wat er verleden week vrijdag op de Oude Markt gebeur de. was louter provocatie van de rijkswacht. Stu denten, die een sit-in houden, doen geen vlieg kwaad, ook niet in een gespannen toestand zoals die nu in Leuven heerst. Het Is onzinnig om de sit-inners met grof geweld uiteen te slaan. Het optreden van de rijkswacht en het samenscholings verbod van de burgemeester heeft de guerrilla van de studenten die veel gevaarlijker ia dan de massale betoging uitgelokt. Wanneer ze met tweeduizend man en meer samen optrekken, zingen de studenten nog of ze jouwen de rijkswachters uit. Dat gaat zo: „Kun je niet lezen, kun je niet schrijven, ben Je sadist, kom bij de rijkswacht". Verleden week werd een nieuwe leuze geboren tijdens een volksvergadering: „a.b.c., een en een is twee, nu heb lk voldaan, nu kan ik bij de rijkswacht gaan". De allerlaatste versie la nog spottender: „&,b,d, een en een is drie,Gaan ze 's avonds of 's nachts in kleine groepjes op stap, dan wordt er niet gezongen, nauwelijks gepraat. Dan lopen ze langs duistere sluipwegen, door achterafstraatjes, stenen en Molotovcocktails ln de hand. Dan zijn zo gevaarlijk, zoals de branden in het afgelopen weekend bewezen hebben. Voortrekkers De studenten zijn de voortrekkers ln de Vlaams-Waalse strijd, die nu opnieuw tot uitbarsting is gekomen. Zij weten dat ze kunnen rekenen op de solidariteit van heel het rijk© Vlaamse organisatieleven. De Vlamingen zijn het beu en vastbesloten tot het bittere einde door te zetten deze keer. Het probleem-Leuven staat niet alleen. Het is een onderdeel, zo men wil een symbool, van de stelselmatige pogingen van een Brusselse kliek om het land rond de hoofdstad en grote .leien van Vlaams-Brabant te verfransen. Die kliek komt daar rond voor uit. Deze extreem Franskiljonske groep die met alle vezels verbonden Is met conservatieve .strekkingen In Kerk, staat en maatschappij kent geen taalwetten als het om het Vlaamse landsdeel gaat. Met deze groep Is geen enkel redelijk gesprek te voeren. De dialoog, die tussen redelijke Vlamingen en redelijk^ Walen gevoerd wordt, is met deze groep onmogelijk. Zij voert met boos opzet een imperialistische politiek. De toon waarin't expanslcplan van Leuven-Frans gesteld is, spreekt ln dat opzicht boekdelen. De vertegenwoordigers van de Brusselse kliek aan de Leuvense universiteit hebben met hun arrogante pamflet de Vlamingen een klap ln het gezicht gegeven. En dat vinden zelfs Walen, die ook de verfransing van Brussel en wijde omstreken willen. bijzonder onverstandig. Verklaarde niet volksvertegenwoordiger Simonet van wie de Vlamingen niets anders te verwachten hebben dan al zijn Inspanning om de olievlek Brussel zo groot mogelijk te doen zijn - dat de Franse afdeling van Leuven onverstandig had gehandeld, want dat verfransing stilzwijgend bereikt moet worden? Bovendien hebben dc bestuurders van de Franstalige afdeling in Leuven een schoolvoorbeeld van woordbreuk gepleegd. Zij hebben het akkoord, dat begin vorig Jaar bereikt werd tussen de vereniging van Vlaamse professoren en de gemeenschap van de Franstalige sectie, gewoon aan hun laars gelapt. Een akkoord over de volledige overheveling van Leuven-Frans naar Wallonië op voorwaarde van duidelijke financiële en technische waarborgen. Nu zeggen ze: „We blijven in Leuven, je moet er ons maar uit zien te krijgen". De week van de waarheid" is ln Leuven, de belegerde verte, begonnen. ztj zal gevuld worden met toenemende agitatie van de Vlaamse studenten, vermoedelijk met nog harder optreden door de rijkswachttroepen onder leiding van majoor Revlers en het verhevigen van de druk. die door alle Vlaamse organisaties uitgeoefend wordt op regering en parlement. VIER GEWONDEN (Van onze correspondent) HEERLEN O kwart over acht gis teravond is de personentrein uit Sit- tard op het station van Heerlen tegen een stilstaande trein gebotst. Vier passagiers moesten met niet ernstige hoofdwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. Een tiental andere passagiers kon na behandeld te zijn huiswaarts keren. Het ongeluk gebeurde in een zeer dichte mist. De trein uit Sittard kwam om kwart over acht normaal het stati on van Heerlen binnenrijden. Om nog onbekende redenen heeft de treinbestuur der de trein niet tijdig genoeg tot stil stand kunnen brengen, waardoor de wa gons met een snelheid van ongeveer 15 km tegen een verderop langs het per ron stilstaande personentrein botste. De klap kwam ondanks de lage snel heid hard aan, omdat het stilstaande treinstel op de remmen stond. Stationschef J. Moelaert zegt: weet niet waarom de machinist niet eerder heeft geremd. Dat er verderop langs het perron nog een trein stond is heel normaal, maar blijkbaar is de be stuurder toch op de een of andere ma nier verrast. Het gevaarlijke bij zo'r botsing op een station is, dat vaak veel mensen bij het binnenrijden al staan. Ze doen hun jassen vast aan of tillen hun koffers uit het bagagenet. Daarom zijn ze bij deze botsing ook flink door elkaar gerold. Ik heb heel wat bloed neuzen gezien". De bestuurder van de trein is niet ge wond. Hij is wel direct na het ongeluk naar de bedrijfsarts gegaan. Hij erg geschrokken, weet de stationschef nog. UTRECHT De sneltrein van Gro ningen naar Delfzijl is gistermiddag half zes op een niet beveiligde overweg in Sauwerd in botsing gekomen met personenauto. De bestuurder van auto kwam met de schrik vrij. De trein liep een half uur vertraging op. Verkeersplan Den Haag vergt half miljard DEN HAAG. Den Haag heeft zijn tien jaren verkeersplan; een plan. dat in de uilvoering circa 500 miljoen gulden zal kosten en waarvan het Haagse ge meentebestuur verwacht, dat het rijk daarin belangrijk zal bijdragen. Bijna vijf uur lang heeft de Haagse raad gis teren over dit plan gedebatteerd en het daarna ongewijzigd vastgesteld. Een komend verkeersonderzoek in vrijwel alle sectoren, dat in het voorjaar in Den Haag zal worden gehouden, kost alleen al 685.000 gulden, zo deelde de wethouder van verkeersaangelegenheden mr. A. J. Dankelman gisteren mede. De wethouder kondigde tal van verkeers- en parkeermaatregelen aah. Zo zal in alle wijken zoveel mogelijk éénrichtngs- verkeer ingesteld worden, het aantal parkeermeters zal aanzienlijk toenemen, er komen meer vrije banen voor tram en bus en meer grote verkeerswegen naar Haag. -u.rr.r CAPE KENNEDY (AP) Amerika' eerste proefvlucht van een ruimtevaar tuig waarmee de eerste astronauten op de maan zulen moeten landen is na aan vankelijke moeilijkheden toch nog een succes geworden. Nadat de „Lunar Module" volgens de berekening door een Satumus I raket in een baan om de aarde was gebracht wer den de landingsmotoren ontstoken. Deze werkten slechts vier van de voorziene 39 seconden. De vluchtlelders besloten na een om wenteling van het ruimteschip om de aarde later de motoren weer te ontste Kamerleden vragen opheldering De vroegere minister van Oorlog van Egypte, Shams Badran, volgt, achter tralies en zwaar bewaakt, het proces tegen hem en 63 anderen. Zij worden beschuldigd van samenzwering tegen Nasser na de nederlaag tegen Israël. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP Tweede Kamerleden mr. G. A. A. M. Boot en drs. Th. E. Westerterp geloven, dat de A.OAV.-ers en A.W W.-ers voor nieuwe lasten geplaatst worden, wanneer zij in derdaad loonbelasting moeten gaan be talen met terugwerkende kracht van 1 januari af. Er is namelijk een beschik king gekomen, dat de A.O.YV. en A.W.W. onder de loonbelasting gebracht worden. Dit in tegenstelling lot voorheen, toen dit alleen moest gebeuren, wanneer deze mensen naast hun gewone uitkeringen nog andere inkomsten hadden uit bijvoorbeeld andere pensioenen of uitkeringen. De twee Kamerleden hebben thans minister WItteveen van Financiën drin gend verzocht te voorkomen, dat hierover allerlei onduidelijkheden rijzen. Ook vre zen zij dat de nieuwe maatregel nieuwe lasten voor deze mensen meebrengt 'én voor de overheid kostenvermogende ad ministratieve maatregelen. Minister WItteveen ontkent echter nieu we lasten. Volgens hem kan de nieuwe maatregel niet tot 'n lastenverzwaring lei den. Voorheen namelijk vielen de A O.W-- ers en A.W.W.-ers ln de inkomstenbelas ting. wanneer hun inkomen boven de be lastingvrije voet uitkwam. Alle A.O.W.- genietenden die geen andere Inkomsten hebben blijven met hun A.O.W., aldus de minister, thans nog beneden de be lastingvrije voet. Wanneer de A.O.W, dit jaar verhoogd wordt, dan vallen de ge huwden wel in de loonbelasting, de on- gehuwden niet. Voor wat de weduwen betreft, die A.W.W. ontvangen: zij vallen nu al on der do loonbelasting, wanneer zij beho ren bij de tariefgroep 1 of de tariefgroep 3/1. Bij verhoging van de A.W.W. dit Jaar komt ook de tariefgroep la onder de loonbelasting en wellicht ook nog de ta riefgroep 3/2. Met de nieuwe maatregel wordt by de Inkomstenbelasting rekening gehouden met de reeds Ingehouden loonbelasting. De A.O.W.-ers en A.W.W.-ers behoeven alleen loonbelasting te betalen wanneer zU boven hun gewone uitkeringen niet meer dan 400 gulden meer ontvangen. Dus geen inkomstenbelasting meer. Ko men deze andere inkomsten boven de 400 gulden, dan komt er wel een aanslag voor de inkomstenbelasting. De twee KVP-Kamerleden aanvaarden niet zonder meer. dat er geen sprake la van een extra-lastenverzwaring. De minis ter moet dit dan maar eena precies aan tonen menen zy. In deze geest hebben zy nu ook vragen gesteld zy gaan nog verder. Uitgaande van een dergelijke las tenverzwaring vragen de Kamerleden by voorbaat reeds voorzieningen voor hen. die wel degeiyk nieuwe lasten krygen door deze nieuwe regeling. Want wat de belastingvrye voet be treft, de heren Boot en Westerterp zien in de nieuwe maatregel het duldeiyke be- wys dat de belastingvrije voet van de in komstenbelasting voor hen die uitsluitend aangewezen zyn op de A.O.W. of A.W.W. pensioenen beslist te laag ls. CAIRO (AFP) Maarschalk Abdel Hakim Amer wilde in augustus vorig nadat hij door president Nasser ontslagen, naar Caïro oprukken om bet Egyptische staatshoofd te dwingen hem In zijn functie van militair bevel hebber te heratellen. Dit heeft luitenant-kolonel Haridl. een voormalig commandant van de stoot troepen, verklaard op de eerste dag van het proces tegen 54 personen, die ervan beschuldigd worden na de jong ste Arabisch-Isiaëlls'chc oorloggepro beerd te hebben het bewind van presi dent Nasser omver te werpen. Harïdi werd verweten dat hij van de plannen op de hoogte was, maar er niets van te gen de autoriteiten had gezegd. Volgens Haridi wilde maarschalk Amer met steun van een pantserdivisie Suez bezetten en vervolgens naar Caïro op rukken met troepen van de voormalige minister voor Defensie, Badran, die ook terecht staat. Intussen zou de toenmali ge minister van Binnenlandse Zaken, Radwan, ervoor zorgen dnt de verdedi ging van de hoofdstad was uitgescha keld. Haridi zei te beseffen dat hij voor het verzwijgen van zijn wetenschap de zwaarste straf verdiende en dat hij zo nodig bereid was te sterven. Men acht de kans groot, dat meer dan 30 ver dachten tot de doodstraf veroordeeld zullen worden. Sigarcttendief aangehouden GOES (ANP) In verband niet de sigarettendlefstal enkele maanden gele den bij de firma gebroeders Cok te Goes waarbij voor een bedrag van ongeveer 12.000 gulden aan sigaretten werd ont vreemd is ln Amsterdam de 27-Jarige A. F. de G. gearresteerd. Hij heeft bekend de inbraak to hebben gepleegd. Van de bult kon niets meer achterhaald wor den. Zijn 31-jarige broer A. K. de G. uit Goes, is verdacht van medeplichtigheid, voorgeleid voor de officier van Justitie in Middelburg. HIJ ontkent lets met de inbraak te muken te hebben. A. K. de G. was des tijds werkzaam als magazijnbediende bij de firma gebroeders Cok. (ADVERTENTIE)1 Va i het begin af i type, vastgestaan dat het om een Nederlander ging. Nadat hij was overmeesterd ken. Toen het vaartuig boven de Verenig- buikschol getroffen slachtoffer van tie I hetgeen de mankracht van vijf agenten cle Staten was werden de landingsmoto- gisteren in Amsterdam gepleegde roof- vergde snauwde hij tegen de 33-jarige AMSTERDAM. Terwyi het door i daarop tweemaal ontstoken, aanvan- overval, de 62-jarige C. A.-t kei k op ui', van de stuwkrachtcapacl- teit. daarna met 100 Tr: daarna weer langzaam afnemend. De tweede maal werd de capaciteit van 100 enige tyd aangehouden. Tevens zyn een omwenteling later op een moment dat de lanceercablne nog vastzat aan de landingscabine de lanceer- motoren afgevuurd. Met deze motoren moet. het schip van de maan naar de Apollo worden teruggebracht. Deze laat ste manoeuvre wordt doqr de vluchtlei- dlng beschouwd als de moeiiykste op gave van deze proefneming. Een woordvoerder van het ruimte vaartcentrum heeft gezegd dat de proef vlucht ondanks de aanvankeiyke moei lijkheden ala geelaagd wordt beeóbouwd. H. Schaeffers. niet langer in levens gevaar verkeert, is de politie er vandaag in geslaagd de identiteit van de twee daders vast te stellen. De jongeman, die onmiddeliyk na de overval kon worden aangehouden, is de 21-Jarlge A. M. uit het aan Amsterdam grenzende Amstel veen. De eveneens 21-Jarige T. A. O. uit Zandvoort wordt ervan verdacht de tweede dader te zUn. Hij is nog steeds voortvluchtig. Het heeft lang geduurd voordat de politie deze gegevens had achterhaald. De aangehouden overvaller bleef onder praktlach ononderbroken verhoren hard nekkig zwijgen. Het ia een zuidelijk chauffeur W. Burgemeester, die hem als eerste op de nek was gesprongen: „We krygen je wel, wij zyn niet zo lekker". Dat één van de daders is gegrepen is op de eerste plaats te danken aan de moed en de rijkunst van deze chauffeur, die het roversduo tegen de dichte ver keersstroom op het drukke Damrak in, per auto achtervolgde. Op de tweede plaats is zijn arrestatie ie danken aan het toeval, dat op het tydstip dat de twee overvallers het slachtoffer van zyn twee tassen met kassageld trachtten te beroven, een busje met politieagenten op het Damrak patrouilleerde in verband met een mogelijke Vietnamdemonstratie. De gearresteerde overvaller bleek in het bezit te zijn van een berettapistooL Aan de hand van de operatief bij het heeft slachtoffer verwijderde kogel zal de politie nagaan. of het schot met dit wapen Is gelost. Belangrykste ooggetuige is de chauf feur Burgemeester, die vlak by de plaats van het drama met zijn auto was ge stopt om een haring te eten. Hy vertelt: „Ik zag twee mannen verdekt opgesteld staan. Ze droegen lange, zwarte leren Jassen, motorhelmen met een klep, die een groot deel van hun gezicht verborg, en oranje stofbrillen. Ze zagen eruit als coureurs of als motoragenten. Ik had toen natuurlijk nog niets in de gaten. Ik had net de haring besteld, toen ik schoten hoorde. Ik keek om en zag op de hoek van het Damrak en de Oude Brugsteeg een man in elkaar zakken, terwyi de twee overvallers weg holden in de richting van de Dam. De man lag te kronkelen van de pyn op het trottoir. Vlak bij hem stond een vrouw te gillen. Later zou ik horen dat zij een caissière van C. A. was en dat zij een schot in de hand had gekregen. Ik ben in mijn auto gesprongen en heb alles gedaan wat in het verkeer verboden ls. Ik claxoneordu aan een stuk door, deed myn grote lichten aan en bleef middenop de rijweg rijden. Een tram, die ln de richting van Centraal Station reed, pas seerde ik links. Op het Beursplein reed ik de stoep op. Daar zag lk de kleinste. Ik sprong uit de auto, pardoes op do nek van die kerel. Er ontstond een vecht- party. Andere mensen kwamen my te hulp. Pas op, hy is gewapend, schreeuw de ik. Daarna bon ik met de auto weg gereden op zoek naar de langste van de twee, de man die geschoten had. Er was hulp gekomen van oen parkeerwacht en politieagenten. Ik dacht, die redden het wel". Pas later, toen hy op het politiebureau met een kop koffie wat op zyn verhaal kwam, realiseerde de heer Burgemeester zich letterlijk trillend van de doorstane emoties, welke risico's hij genomo- had.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5