Niet de schuld van de aardschokken HEILIGE VAN SICILIË KLAAGT AAN: Riante huizen bleven staan Rennies VLAMINGEN GAAN OVER OP GUERRILLATACTIEK Minister: alle toezeggingen worden nagekomen [n ons land al tien niertransplantaties In één geval overleed patiënt Vakantieoord vakcentrales in Israël BTW-belasting maakt huizen veel duurder Ongeregeldheden in Leuven Geen politieke oplossing te verwachten Salarisproblemen bij onderwijs: VRIJDAG 19 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 PALERMO „Het is niet de schuld van de aardschokken, het is de schuld van de autoriteiten". Ik teken deze harde waarheid op uit de mond van dr. Danilo Dolci, de beroemde sociolcog, die ook in Nederland vele lezingen gehouden heeft. Jarenlang heeft hij gevochten in woord, geschrift en daad, om verbetering te brengen in het harde lot van de verpauperde plattelandsbewoners op Sicilië. Zijn pogingen tot sociale hervorming zijn over de hele wereld bekend. Hij heeft er de bijnaam „de heilige van Sicilië" aan overgehouden. Hij staat op het marktplein van Montevago, waar enkele tientallen doden op identificatie wachten en waar lijklucht zo dik te snijden is, dat men minstens een zakdoek voor de mond moet binden maar ëe n gasmasker is beter. Hij heeft moeite met zijn tranen. Hij zegt: „Dit is, seismologisch gespro- Ji, geen bijzonder gevaarlijk gebied. Maar dat een ramp van deze omvang vroeg of laat moest nttbeuren, heeft voor mij altijd vast gestaan. Kijk naar de huizen in de dorpen, waar de paupers nen. Ze zijn lukraak in elkaar getimmerd. Ziet u cement? Ziet u gewapend beton? Een kleine ling is genoeg om ze als kaartenhuizen te doen instorten". Van onze man op Sicilië Piet Snoeren (Van eeno EN HAAG In ons land zijn in dc lopen twee jaar tien niertransplan- verricht. Negen in het academisch enhuis in Leiden en een in Amster- De eerste niertransplantatie had Itnaandcn geleden plaats, de laatste I maand geleden. In één geval is de ||ënt overleden. In de andere gcval- verkeren de patiënten in een redelij- ot uitstekende gezondheid. In drie vas de nier afkomstig van een dverwant. Zeven patiënten kregen ier van een pas overledene. ie gegevens verstrekte prof. dr. J. raeff, hoogleraar in de inwendige eskunde in Leiden. Prof. De Graoff oorzitter van de eind vorige week stalleerde adviescommissie kunst- orgaantransplantaties van de ndheidsraad. Deze commissie zal staatssecretaris Kruisinga van sgezondheid advies uitbrengen over tuatie met betrekking tot de toepas- de kunstnier en de trans laties van organen. In de studie Setrokken worden wat de huidige ïlijkheden zijn met name als het mankracht en outillage wat lehoefte aan behandeling door mid- 'n kunstnier is, alsmede de vraag electie moet worden toegepast en •men daarbij gehanteerd moe- worden. Bekeken zal worden welke regelen eventueel nodig zijn om ransplantaties op grotere schaal lijk te maken. of. De Graeff zei te hopen, dat de nissie tamelijk gauw met bepaalde ens te voorschijn zal 1-unnen ko- daar alle voorstudies zijn verricht, ternationaal gezien ":omt ons land er betreft de vorderingen op dit terrein slecht af. In verhouding tot bijvoor de Ver. Staten en Engeland wor- hier belangrijk meer mensen met kunstnier behandeld. In totaal heb- in ons land 95 patiënten 'n behan- ig met een kunstnier ondergaan. zij deze kostbare behandeling kan merendeel der patiënten weer als vel valide terugkeren. Vooral het le jaar is het aantal in behande- zijnde patiënten zeer sterk geste- hankelijk van de kunstniermachinerie, zodat de centra die met een kunstnier zijn toegerust, ontlast worden. De trans plantatie vergt echter een langdurige voorbereiding, soms wel achttien maan den. Blijkt de transplantatie geen suc ces doordat bijvoorbeeld patiënt en nieuwe nier niet aan elkaar kunnen wennen dan kan altijd op de kunst nier worden teruggevallen of kan na verloop van tijd 'n nieuwe transplanta tie plaatshebben. Er wordt hard ge werkt om tot 'n goede landelijke orga nisatie te komen, aldus prof. De Graeff. De commissie zaj zich met deze orga nisatie bezighouden en ook aandacht schenken aan de medisch-ethische en juridische problemen, verbonden aan de transplantaties. Staatssecretaris dr. Kruisinga wees erop, dat de wettelijke voorschriften in verband met de trans plantaties mogelijk moeten worden ge wijzigd. In overweging is of er voor de juridische regeling van de transplan taties een nieuwe wet moet komen, zei staatssecretaris Kruisinga. De kosten van de behandeling zijn overigens bij zonder hoog. Bezuinigingen op Amerikaanse ambassades WASHINGTON (AP) President Johnson heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken opgedragen het aantal employés overzee met tien procent te verminderen. Hetzelfde geldt voor bui tenlanders in dienst van Amerikaanse ambassades en missies. Hij spreekt met een minachting, die verschrikkelijker aandoet dan woede. Aangrijpelijk. Wie door het rampgebied trekt, ziet een cynisch contrast. De boerderijen, die vaak nauwelijks ver schillen van de schaapskooien er achter, liggen allemaal in puin. Maar de riante bungalows, die de rijken der aarde op de hellingen hebben gebouwd, daar, waar het uitzicht het mooist is, ver tonen geen enkele scheur. Danilo Dolci gaat verder. „Ook ont breekt het hier aan een krachtige ef ficiënte, centrale organisatie, die in geval van een ramp als deze op kan treden", zegt hij. „To ende eerste trillingen zich voordeden, had de bevolking onmiddel lijk het beval moeten krijgen, de streek te verlaten. Op die manier hadden bij voorbeeld hier in Montevago veel levens gespaard kunnen blijven. De organisatie heeft eenvoudig niet voldaan aan de meest elementaire eisen". Zo luidt letterlijk de banvloek, die „de heilige van Sicilië" de autoriteiten naar het hoofd slingert. Ook wat het tweede deel van zijn aanklacht betreft, is het moeilijk, hem ongelijk te geven. Dr. Angela, de prefect van de provincie Palermo, waar zo juist weer 200 huizen ontruimd zijn, omdat er gevaar dreigt voor instorting, was de hele dag voor iedereen onbereikbaar. Hij had een reünie met oud-strijders van zijn batal jon. Zijn vervanger, dr. Beretta, praat met handen en voeten tegen twee tele foons en vijf adviseurs aan, maar als je hem vraagt naar het simpele hoe en wat, roept hij: „Ik weet niets. Brood moet er komen, brood". In een vluchtelingenkamp bij Salemi voelt de 76-jarige Louis Canotti zich en de zijnen met machteloze woede het slachtoffer van deze besluiteloosheid. Hij is een patriarch, een notabele. Zijn wel stand laat zich afmeten aan het feit, dat hij vier huizen bezit en 20 paar schoe nen. Of liever: bezat, want huizen en schoenen zijn verdwenen, toen de aard- SCHIPHOL (ANP) „We hebben een optie genomen op een terrein bij Tel Aviv aan de Middellandse Zeekust voor het stichten van een vakantieproject. We denken aan een bungalowpark met 400 bedden. Volgens een voorlopige raming zullen de bouwkosten ongeveer 5,5 mil joen gulden bedragen. Met de directie van de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El Al hebben we besprekingen ge voerd over voordelige tarieven voor de vliegreizen. In Nederland zullen we over wegen of het project gezamenlijk met de andere vakcentrales zal worden ultge- Dlt heeft NVV-voorzitter A. H. Kloos op Schiphol medegedeeld bij de terug keer uit Israël van de gemeenschappe lijke delegatie van de drie vakcentrales. Ook de vertegenwoordigers van het NKV en het CNV, resp. voorzitter P. J. J. Mertens en vice-voorzitter A. Borstlap, toonden interesse voor dit plan, „ook in verband met excursies naar de heilige plaatsen", aldus de heer Mertens. De uit 7 personen bestaande delegatie heeft op uitnodiging van het Israëlische algemene vakverbond Histadruth een 8- daags oriëntatiebezoek aan Israël ge bracht en gesproken met politieke leiders en vertegenwoordigers uit de vakbewe ging- I DEN HAAG (AM') Dc raad van bestuur bouwbedrijf (toporgaan van dc ondernemers In dc bouw) heeft berekend. 1 dat bij acceptatie van het huidige BTW- wetaontwerp de huur van nieuw te hou- omstandigheden tot bijna negen proeent hoger kan worden en van particuliere woningen ruim zeven procent. In een adres aan de Tweede Kamer heeft de raad van bestuur darf ook drin gend gepleit voor een acht procents BTW-tarief voor de bouw. De raad vraagt de bouwproduktcn niet zwaarder te belasten dan onder het hui dige omzetbelastingsysteem het geval Is Het speciale tarief van acht procent zal niet alleen in 't belang van de bouw nijverheid zijn, maar ook in dat van de minder draagkruchtige woninggebrui kers. Bovendien heeft de raad van bestuur bouwrbednjf becijferd, dat de opbrengst- vermindering voor de overheid maar zeer gering half procent van de totale bouwproduktie zal zijn. Dr. MEINSMA VOOR DE KLAS AMSTERDAM (ANP) De rector van het gemeentelijk Zaan lands lyceum te Zaandam, drs. N. J. Heijkoop, heeft het reeds geruime tijd bestaande verbod in zijn school en In de naaste omgeving daarvan te roken, voor wat die omgeving betreft opgeheven controle op de na leving was niet of nauwelijks mogelijk. Zelf overtuigd van de ernstige gevaren, die het roken voor de gezondheid kan meebrengen, en het zijn plicht achtend ook zijn circa 1100 leerlingen zich dam van bewust te doen worden, heeft de rector dr. L. Melnsma verzocht en deze beredl gevonden zijn pupillen, in 12 le sen aan telkens circa 90 jongelui vol ledige Inlichting en voorlichting te geven. Fen onderzoek bij een der groepen w«" uit, dat de les hoopgevend heeft aan geslagen. Zowel dr. Metnsma als de re tor hopen, dat deze vorm van voorllch tlng aan Jongeren elders navolging zal vinden. Tussen het puin en de ruïnes wordt gezocht naar overlevenden en doden en naar wat rest van de schamele bezittingen van de bewoners. ADVERTENTIE schok korte metten maakte met Calapa- lutra, waar hij woonde. Zijn verlies lijkt hem niet te deren. „Ik leeff dat i^het belangrijkste", zegt hij. Ofh vervölgefis uit te barsten: „Maar hoe moet het verder? Niemand weet iets. Niemand zegt iets. Het leger na tuurlijk. Van het leger heb ik vandaag voor het eerst sinds de ramp een bord warm eten gekregen, stro om te slapen en een stuk camouflagedoek om mezelf toe te dekken. Het leger ben ik zeer dankbaar. Maar van de autoriteiten horen we niets. Helemaal niets". Veel te intelligent Een kamp verderop filosofeert een advocaat in ruste, die gehoopt had zijn oude dag onbekommerd op zijn geboorte eiland Sicilië te kunnen sluijten, als volgt: „Wij Sicilianen zijn niet dom en niet lui, zoals vreemdelingen denken. Sicilië brengt de beste advocaten van Italië voort en de beste ingenieurs. Dat is ons probleem: wij zijn veel te intel ligent. Als de een met een plan komt, maakt de andere een plan, dat nog veel briljanter is, en ga zo maar door. Op het laatst heb je een luchtkasteel, man, zo uniek, dat je stil wordt van eerbied. Maar in de praktijk komt het erop neer, dat er nooit iets gebeurt. Daar tussen door speelt de maffia. De maffia houdt iedere vernieuwing, iedere verbetering tegen. Ze wil het bij het oude houden, want hoe armer de mensen, hoe mach tiger de maffia. Daarom durf ik de vol gende voorspelling te doen: als u hier over een jaar terugkomt .zullen er schit terende tekeningen liggen van nieuwe dorpen, maar wij zullen in zelf gebouw de hutten leven naast de ruïnes van onze huizen". Er is een geluk bij het ongeluk. Sinds 50 uur heeft zich geen nieuwe aardschop meer voorgedaan. De Sicilianen spreken met hun bekende gevoel voor theater van „een wapenstilstand". Dank zij deze adempauze kunnen de noodrantsoenen, de dekens, de veldkeukens, de lazaretten, die de Amerikaanse luchtmacht in pen deldienst vanaf het vliegveld Ciampino bij Rome naar Palermo brengt, snel het rampgebied bereiken een uiterst nood zakelijke hulptransfusie; want de wind is weer koud geworden en de bolle, bleke maan voorspelt nieuwe vorst. ADVERTENTIE Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? (Van o orrespondent) BRUSSEL Het voornaamste nieuws rond de kwestie Leuven kwam gisteren uit parlementaire kringen. De Vlaamse CVP-volksvertegenwoordigers, besloten niet tot directe actie over te gaan. maar de raad van beheer van de Leuvense universiteit een maand de tijd te geven om het standpunt tegenover de houding van Leuven-Frans te bepalen. Dit be sluit werd door de Vlaamse studenten in Leuven, die ook gisteren weer zeer roerig waren, met hoongelach en boege roep ontvangen. De achtergrond van het besluit van dc Vlaamse C'VP-volks- vertegenwoordigers is, dat zij onmid dellijke parlementaire actie niet aandur ven uit vrees voor een scheuring in de partij. Immers, zouden de Vlaamse CVP-ers in het parlement duidelijk stelling ne men voor Leuven-Vlaams en dat is het enige dat hun te doen staat dan zou dat een heftige reactie uitlokken van de Waalse vleugel van de partij, die in meerderheid achter het standpunt van Leuven stond. Het lijkt dus uitgesloten dat de kwes tie Leuven op korte termijn in de poli tieke sfeer wordt beslecht. En toch ligt daar de enige kans om tot een oplossing van het opnieuw hoog opgelopen conflict te komen. Vandaag zou in Leuven de academische raad van Leuven-Nederland bijeenkomen. Dit hoogste bestuurs college van de Nederlandstalige afdeling zal dan zijn definitieve houding tegen over het bestuur van de Franstalige af deling moeten bepalen. De studenten hebben de raad per brief verzocht ont slag te nemen omdat de eenheid van de Leuvense universiteit sedert de verkla ring van Leuven-Frans van 13 januari een fictie Is, er met de Franstallgen niet meer te praten valt en er dus geen uni versitair beleid meer gevoerd kan wor den. Zij hopen, dat door een massaal ontslag de bestuurlijke organisatie van de Leuvense universiteit als een kaarten huisje in elkaar valt, zodat de Belgische bisschoppen, die tot nu toe gezwegen hebben als het graf, hun verantwoorde lijkheid zullen moeten nemen. Tussen de studenten en de rijkswacht kwam het op de derde stakingsdag op nieuw tot hevige gevechten. In de mor genuren probeerden de Vlaamse studen ten de colleges van d<' Franstalige pro fessoren te boycotten. Zij raakten daar bij slaags met de knokploegen van de Waalse studenten, die met ijzeren sta- (Van o t parlementaire redactie DEN HAAG We werken hard en we doen er alles voor om tot een spoe dige oplossing te komen voor de salaris problemen, die in het georganiseerd overleg aan de orde zijn. De datum voor een nieuwe bijeenkomst voor het geor ganiseerd overleg zal spoedig bepaald gedeeld tijdens een ontmoeting met de. persvertegenwoordigers. De bewindsman herhaalde nogmaals zijn eerder in het parlement gedane uit spraak, dat hij alle in het verleden aan het onderwijzend personeel gedane toe zeggingen onverkort zal nakomen. Hij verzekerde dat de besprekingen in het georganiseerd overleg tot dusver in goe de sfeer verlopen zijn. Omdat het geor ganiseerd overleg nu eenmaal een ge heime zaak is, kon de minister over de •tand van zaken verder geen concrete iltspraken doen Andere mededelingen van minister Ve- •inga betroffen onder meer de volgendt onderwerpen Binnenkort krijgt de Tweede Kamer een wetsontwerp inzake de status van de academische ziekenhuizen. Het ont werp beoogt enerzijds een grotere zelf standigheid van deze ziekenhuizen, an derzijds wordt ook de band met de gehe- jle universitaire gemeenschap veilig ge steld. Op 30 januari zal aan commissie on- die de honorering van de medische staf in de academische ziekenhuizen zal on derzoeken Bezien wordt wat kan geschieden voor de schrijnende gevallen onder de stu denten, die dit jaar een lagere studietoe lage ontvangen. Het beraad hierover be vindt zich in het laatste stadium Op het ministerie wordt thans de laat ste hand gelegd aan drie met de mam-J moetwat varband houdend# algemena naatregelen van bestuur, te weten voor Ie opleidingsscholen voor klcuterleld- <ter. voor de kweekscholen en voor de avondscholen van h.a.v.o, m.a.v.o en g.w.o. Bij de voorbereiding van de algemene maatregelen van bestuur voor de diver se examenregelingen zijn nogal wat (moeilijkheden gerezen. Er zullen niet i ïinder dan tachtig commissies nodig rijn om voor alle onderwijsinrichtingen le examenprogramma's op te stellen. ven opereerden. Op nieuw werden van vele universiteitsgebouwen de ruiten in gegooid. Hetzelfde gebeurde in de wo ningen van enkele Franstalige professo ren. Gistermiddag werden de telefoon nummers en adressen verspreid van de Franstalige professoren, die het meest verantwoordelijk zijn* voor de houding van Leuven-Frans. Die verspreiding is een onderdeel van de nieuwe tactiek die de Vlaamse studenten voeren: geen massale betogingen meer, maar guerllla- acties Terwijl de rijkswacht ln de hoofd straat van de stad wordt beziggehouden door sarrepdc studenten, proberen an deren op diverse punten van Leuyen rel letjes te maken en gebouwen te belege ren. Een groot aantal schcikundeatu- denten hield zich gisteren bezig met dr vervaardiging van effectieve Molotov cocktails.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7