HAl Gemeenteraad van Oegstgeest vreesdi „Leid se ervaringen" met zwembai ALLE MAATREGELEN GETROFFEN TER BESCHERMING VAN BUIZENNET plano's orgels hi-fi mossel+ versteege NOG DIT VOORJAAR VOORSTEL VERWACHT TOT BESTUURLIJKE SAMENWERKING IN STADSGEWEST LEIDEN GROOTSE SATIRE OP USA VRIJDAG 19 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT ADVERTENTIE VERLICHTING EN AKOESTIEK VAN RAADZAAL WORDT VERBETERD MEVR. B. PRINS-BRAAM NIEUW RAADSLID Het nieuwe zwembad dat te Oegst geest gerealiseerd wordt stond gister avond tijdens de raadszitting in het middelpunt der belangstelling. De pers berichten omtrent corrosieverschijnse- len in het buizennet van het Leidse zwembad „De Vliet" en de grote finan ciële tegenslag welke dit voor Leiden betekent hebben te Oegstgeest de no dige deining veroorzaakt. Op 'n vraag daaromtrent van de heer Kamsteeg antwoordde voorzitter-loco-burgemees ter v. d. Voet dat een advies gevraagd is aan T.N.O. „Het rapport van deze instantie was voor onze plannen ver nietigend. We hebben overal bespre kingen gevoerd en het komt hierop neer dat we profijt hebben kunnen trekken van de „leerschool den," anders hadden we over twee of drie jaar voor hetzelfde euvel gestaan. Alle hulpstukken en leidingen komen onder KIWA-keur. Alle maatregelen zijn getroffen ter goede bescherming leidingnet én geheel," aldus de voorzitter. Men ging akkoord met de voorzie ningen welke b. en w. willen treffen voor een goede uitvoering zwembad. Op een vraag van mevrouw De Munting (VVD) deelde de voorzit ter mede dat voor wat betreft 't plastic instructiebad samen met Leiden r oplossing wordt gestreefd. Verlichting en akoestiek Raadhuis Het gaat er. na het akkoordbevin- den door de raad. op lijken dat binnen niet al te lange tijd de akoestiek de verlichting van de raadszaal aan merkelijk verbeterd zullen worden. „We mogen gerust na 20 jaar onze „werkplaats" eens wat beter inrich- concludeerde de voorzitter, die echter over de akoestiek nogal wat ragen en bedenkingen van diverse raadsleden kreeg te verwerken. Dit varieerde van het „aanbrengen van 'n geluidsinstallatie" tot „beter en gear- liculeerder spreken". De heer P. v. d. Voort (KVP) bleek in zijn opmerking een wijs man: „We hebben aangedron gen op een rapport van TNO en nu •jjn er nóg bezwaren!" Voorzitter v. d. Voet deed alles nog eens uitvoerig uit de doeken. Het in terieur van de raadszaal zal niet ver anderen, de wanden worden echter met platen bedekt hetgeen de akoestiek i ten goede zal komen. Ook zullen er op de tribune nieuwe stoelen komen. Het is nog niet zeker of tijdens de instalatie van de nieuwe burgemees ter, hetgeen in maart verwacht wordt, alles gerealiseerd is. Voorts was de wethouder van mening dat het met de akoestiek zeker voor 75 pet goed Vijver bos van Wijkerslooth Het uitbaggeren van de vijver aan de rand van het Bos van Wijkerslooth eigendom van Huize Duinzicht, vormde een kwestie welke gisteravond voor de derde maal was geprolongeerd. De aanvaarding van het voorstel van v. over te gaan tot een gemeen telijke bijdrage van 3000.- onder litdrukkelijke bepaling dat het één maal geschiedt behoedde deze ietwat ilepende kwestie voor verdere prolon gatie. Duinzicht zal na het uitbaggeren de vijver „voortdurend ten genoege van de Gemeente" schoonhouden. Het aspect van de brandveiligheid heeft tenslotte de doorslag gegeven. De heer Lagas (P.v.d.A.) wilde de gemeente het gehele werk a 8.900.- laten overnemen alsmede de verdere /x>rg. De heer Brouwer (P.C.) was hel met het advies van b. en w. en zag het graag in de vorm van een contract gegoten. De heer Stapel WD) vond de tegemoetkoming rede lijk omdat er sprake was van verwaar lozing van de vijver. De heer Lagas P.v.d.A.) blééf het anders zien en temde tegen. Wilbert-Drummers De Wilbert-Drummers, de enige band Oegstgeest en nog steeds groeiende, had een subsidie-aanvraag ingediend verband met de uitbreiding van Je band met jachthoorns, uniformen •n een vaandel. Totaal 3500 gulden. )e raad droeg de band, een afdeling de Kath. Jeugd- en Jongerencom- :ie, een goed hart toe, dat bleek iisteravond wel. De heer Brouwer P.C.) vroeg echter of toekenning van le subsidie niet het beleid van sub- idiëring van de jeugdorganisaties loorkruiste. Ir. Dorgelo (VVD) ont- enuwde dit argument al door te ver klaren dat zijn fractie niet tegen was, omdat het een investeringssubsidie be reft die eenmalig is. Drs. De Graaf P.v.cLA.) sloot zich hierbij aan. Voorzitter v. d. Voet verklaarde dat iet voor wat betreft de jaarlijkse sub- idies normaal ingepast is in de jeugd- ubsidie. De gemeente stelt 1250.- •eschikbaar en het Anjerfonds zal dit «drag verdubbelen. De heer De Vos, «stuurslid van de drumband, toonde Ikh zeer verheugd over het resultaat. •ilarismaatregelen De salarismaatregelen voor het bur- erlijk rijkspersoneel zijn op gelijke oet van toepassing op het personeel gemeente. Voor de uitvoering rervan wordt de machtiging van de gevraagd. Het gehele pakket van maatregelen blijkt echter nogal im populair te zijn zoals uit de bericht geving maar al te duidelijk is geble ken. De heer Brouwer (P.C.) had sterk het gevoel dat „wij hiermee de ver keerde weg opgaan." Hij noemde de maatregelen „ongelukkig". Door voort zetting van alsmaar procentuele ver hogingen wordt de afstand tussen lager- en hoger gesalarieerden te groot, 't Spijt me dat b. en w. deze weg volgt," zei de heer Brouwer. Deze zaak had ook de aandacht van de heren De Graaf (P.v.d.A.), Dorgelo (VVD) en Aldershoff (P.C.), welke laatste de voorzieningen zag als een nodeloze discrepahtie. De heer De Graaf zag gaarne iets gedaan voor de laagstbetaalden en vroeg zich af hoe het ongenoegen dat in de raad leeft het best in Den Haag kenbaar kon worden gemaak^. De voorzitter achtte echter de rijksambtenaren en hun or ganisaties „bij de t(jd genoeg" om deze Bedankje en benoeming De heer J. Boesjes (P.v.cLA.) heeft bedankt voor het raadslidmaatschap. Hij was gisteravond niet meer aan wezig, daar zijn aanwezigheid elders vereist was. De voorzitter bracht mens het college dank aan de heer Boesjes voor de buitengewoon grote interesse waarmee hij de belangen de gemeente behartigd had. Zijn plaats zal worden ingenomen door mevr B. Prins-Braam. Haar geloofsbrieven werden in orde bevonden. Varia Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. De heer Aldershoff (P.C.) informeerde naar de „ijsbanen- situatie" nabij Poelgeest. „In de toe komst komt er een nieuwe ijsbaan in de Grunerie", zegde de voorzitter toe. W~~ ■II* go*d* m*rfc*n In Mn x*ak D*n Hug - Oonlrxj-n-Hurttn'' Loco-burgemeester Van der Voet van Oegstgeest in Nieuwjaarsrede: „In de vorig jaar door de burgemeester uitgesproken Nieuwjaarsrede stelde nieuw politiebureau zou bespoedigen. hij uw raad er mede in kennis, dat tussen de burgemeesters van Leiden, Zoeter- woude. Warmond, Voorschoten, Valkenburg, Wassenaar, Leiderdorp en Oegst geest reeds enige tyd overleg plaats vond over samenwerking in agglomeratie- of in streekverband. Dit overleg werd in het afgelopen jaar voortgezet en uitge breid met een aantal andere gemeenten. Binnenkort zult U een uitnodiging ont vangen voor een oriënterende bespreking over dit onderwerp, waarbij ook de raadsleden van enkele andere gemeenten aanwezig zullen zijn. Een definitief voorstel om te komen tot een bestuurlijke samenwerking van onderzoek en over leg in het Gewest Leiden zal naar verwacht wordt nog dit voorjaar aan de daarbij betrokken gemeenteraden worden aangeboden". Dit zei loco-burgemeester M. v. d. Voet in zijn Nieuwjaarsrede voor het begin van de gisteren gehouden vergadering van de Oegstgeester gemeenteraad. Tevoren had hij de wens uitgesproken van een voorspoedige beterschap van burgemeester Du Boeuff, die nog steeds niet in staat is de vergaderingen van de raad voor te zitten. Activiteiten Zeer belangrijke bouwwerken werden In 1967 voltooid en in gebruik genomen, vervolgde spreker zoals het Gemeente centrum aan de LJjtweg waarin ook de beide kruisverenigingen en het dienst verleningscentrum zijn gehuisvest: het winkelcentrum en de Boerenleenbank. Vele belangrijke werken zrjn nog in uit voering zoals het zwembad, het Rijn lands Lyceum met aula, sporthal Onderwijs De sterke groei der gemeente heeft tot gevolg, dat de behoefte aan school lokalen steeds groeit. Helaas kon aan het raadsbesluit om over te gaan tot de bouw van een systeemschool ter ver vanging van het tijdelijke gebouw van de derde openbare lagere school door ge brek aan financieringsmiddelen geen uit voering worden gegeven. Dit heeft tot gevolg, dat ook voor het bijzonder bllotheek, het gymnast,eklokai.l aan de ds.ra.<,,, ,„oeilt|kheden voor de hutavea- Apollolaan (dat zo goed «la klaar la en tl van ,eerUngen za„ te ve™,acl,ten. begin februari ln gebruik kan worden De ,emi.permanente achool aan di genomen); de Christelijke kweekschool J Kamperfoelleïaan kwam gereed en kor en de reconstructie van de Rtjnzlchtweg brulk worden genomen door de der. H de-?H°*bmyrW'g- Een .v°°!*«' tot de r.k. lagere achool en een klaa van de Hofdijckschool. Met de bouw Gelukkig kan nu worden geconstateerd dat met de bouw een aanvang is ge maakt. 161 gevallen die onder de rubriek mis drijven vallen, kreeg de plaatselijke groep te behandelen, waarbij 103 ge vallen van diefstal. Ook het aantal aan rijdingen, hoewel lager dan in 1966, was weer groot nl. 319, waarvan 264 met lichte schade en 45 met zware schade. Helaas viel b(j deze aanrijdingen één dode. Het aantal gewonden bedroeg 8 en het aantal licht gewonden 83. De brandweer is in 1967 negen keer uitgerukt, voor autobranden, binnen branden en schoorsteenbranden elk 3 Spreker besloot met te zeggen, dat de benoeming van de ambtsopvolger van burgemeseter du Boeuff met belangstel ling wordt tegemoet gezien. De heer Van Weizen sprak als nestor namens de raad 'n woord van dank. GEWEST LEIDEN drs. J. de Graaf oldoende voorge in het „Stadsge- beschikbaarstelling van een krediet voor de aanleg van korfbalvelden hopen wij enige maanden aan te bieden. Woningbouw De bouwactiviteit was zeer groot. In 1967 zijn 269 woningen, waaronder 32 woningwetwoningen, gereed gekomen. kleuterschool kon een aan vang worden gemaakt. Politie en Brandweer De organieke sterkte van de rijkspo litie beroepspersoneelis vastgesteld op 21 personen. Helaas kon in 8 vacatures Sinds 1 januari 1948 is het aantal aan- j nog niet worden voorzien. Ook in de wezige woningen verdubbeld en bedraagt vacature van groepscommandant, ont- thans 3971. 533 woningen zijn nog in staan door het vertrek van de heer aanbouw. Gisteren ontvingen wij het be richt, dat de machtiging tot vergunning de bouw van 32 woningwetwoningen door de woningbouwvereniging „Buiten- lust" spoedig zal worden verleend. Het aantal inwoners nam toe met 852 e.n bedroeg op 1 januari van dit jaar: 14.900, dus ongeveer evenveel als op 30 juni 1966 de datum van de grenswijzi ging. Koerten, werd nog niet voorzien. Ik ver wacht echter dat de benoeming nu niet lang meer op zich zal laten wachten. Een advies hierover is door de burge meester zelf aan de commandant van het district Leiden uitgebracht. Aan de reservepolitie zijn 8 man verbonden. Meermalen werd door u de wens uit gesproken dat het Rijk ten behoeve van de plaatselijke groep de bouw van een Ir. Dorgelo (wd) t (pvda) voelden zich o licht over de plannen west Lelden". Zij wilden meer commu nicatie tussen b. en w. en de raad hier over en de heer De Graaf verzocht zelfs om de Instelling van 'n commissie ter J voorlichting. De voorzitter antwoordde dat het een en ander na de grenswljzi- ging pas losgekomen was. „Door het initiatief van Leidens burgemeseter is men gelukkig tot betere gedachten ge komen". De gang van zaken uiteenzet tende vestigde de voorzitter er de aan dacht op dat men „vanaf heden" spreekt over „Gewest Leiden". De samenwer kende gemeenten zuilen in maart of april over de plannen allen met 'n eensluidend preadvies komen, Uit ieder gemeentebe stuur zullen twee leden plaats nemen in 'n commissie. Hierna werd de zitting een ogenblik I geschorst om vervolgens over te gaan in geheime zitting. VIJF MEIBRIJG SLOOT NIET Een bromfietser en de bestuurder een personenauto hebben vanmorgen op de Vijf Meibrug de schrik van hun lev gekregen, toen z(j plotseling botsten te gen de klap van de brug, die 25 centi meter boven de weg bleek uit te stekei Het merkwaardige ongeval kon ge beuren doordat de brug op dat moment met de hand bediend werd en het rodï licht niet werkte. De storing aan de brug, die mogelyk fatale gevolgen had kunnen hebben, was een gevolg van het feit, dat onbevoegden vanmorgen vroeg of ln de afgelopen nacht aan de licht- en slag boominstallatie geknoeid hebben. Na het uitvallen van deze Installatie kon ook de brug niet meer electrlsch bediend worden. Terwijl de brugwachter met de hand de brug neerliet bleef de brug ech ter 25 centimeter boven de weg op het landhoofd steken. De botsing liep derwei goed af. De bromfietser maakte een val, maar bleef ongedeerd, terwijl de auto aan de voorzijde licht beschadigd werd. Na ongeveer een kwartier wa« euvel aan de brug verholpen. Clubhuis „Het Honk" beschikte over beste tafeltennissers Ongeveer 40 tafeltennisenthousiasten waren gisteravond present in de Jan Vossensteeg, waar clubhuis „Het Kraai ennest" een tafeltennlstournooi orga niseerde. Nadat om 11 uur de laatste partijen gespeeld waren bleek dat Het Honk het meest succesvol was geweest, een prestatie waarvoor de ploeg een fraaie beker in ontvangst mocht nemen uit handen van de heer D. Herlé, direc teur van de Stichting Ned. Herv. Jeugd zorg te Leiden. In het persoonlijk klas sement legde Huub de Goey, die de kleu ren van „Het Kraaiennest" verdedigde, op de eerste plaats beslag, welke presta tie werd gehonoreerd met een beker. Achter hem eindigde Wim Groenendijk, van „Het Honk" op de tweede plaats, terwijl diens „clubgenoot" Hennie Bee- renzlnger de derde pr(js voor zijn reke ning nam. BURGERLIJKE STAND Geboren: Benjamin Jacobus, zv. J. W. Lestraden en P. J. Ramaker, Edmund, zv. \V. van der Plas en U. Kneidinger, Marcel, zv. K. A. Menger en C. E. Bree- schoten, Hendrik, zv. H. Vermaat B. A. M. Blom, Jacqueline, dv. G. Tol- sma en S. Hokke, Renske, dv. H. Bos- klopper en D. Koehoorn, Korinne Hester, dv. C. Haasbroek en C. E. v. d. Graaff. Kéroly Jacob Theodoor, zv. C. I. Dalnokl Veress en M. H. J. E. Dooijes, Marian, dv. G. Noteboom en M. Jungerlus. Gehuwd: L. C. van der Veen en M. H. W. Loomans, R. Bakker en A. J. RlJs- bergen, A. Taher Ejjeddl en M. H. A. M. Lacourt, J. F. Charlton en M. C. W. M. van Dongen, C. J. de Boer en J. J. Rys- bergen. N. J. M. van der Meer en A. J. F. Perizonius, H. J. E. Helder en M. M. Sanches. Overleden: A. Schlltte, 79 jr., e.v. J. in de Post, G. Bruines. 56 jr.. vr., J. J. in der Linden, 86 jr.. m.. K. van der Voorde, 63 jr., e.v. T. Stolk. OUD-WETHOUDER STEENMETSER VAN OEGSTGEEST OVERLEDEN Dynamisch werker van weinig woorden Gisteravond, nog gedurende de ruads- zltting van Oegstgeest, ontving de ge meentesecretaris J. de Visser de tjjding dat de oud-wethouder van openbare wer ken, de heer J. F. M. Steenmetser was overleden. Loco-burgemeester wet houd» Voet makate allen deelgenoot vu droeve mare. Door de aanwezigei hierop een minuut stilte betracht. M. v. d. ADVERTENTIE - Ik wacht met 'n nieuwe auto tot de HAl hier is. - Waarom ■HAl is importeur èn dealer van Mazda en Rambler! ZOETERWOUDSEWEG 11 een zittingsperiode van 8 jaar. Hjj had zitting in verschillende commissies en vervulde tevens met grote Ijver en Voet maakte allen deelgenoot van deze i burgemeester. Ons liggen nog vers in het geheugen de woorden, die burge meester H. L. du Boeuff sprak bij het afscheid van de heer J. F. M. Steenmet ser: „U kunt trots zijn op uw achtjarig wethouderschap. U had toen u kwam niet de remmingen van een politiek ge- j schoold raadslid, maar u kwam met kersverse nieuwe ideeën en initiatieven". I Oegstgeest heeft veel aan de heer 1 Steenmetser te danken. Uitbreidings plannen en wegenaanleg kwamen tot stand. De aanleg van de grote speelweide nabij Hofwijck werd gerealiseerd en vele van z(jn plannen zoals verdere uitbouw van de dienst gemeentewerken en de sanering van de straatverlichting wer den werkelijkheid. Ook de sport had zijn aandacht, o.m. de totstandkoming van het complex „Voscuyl". De heer J. F. M. Steenmetser was een man, die zich immer persoonlijk van de situtaie op de hoogte stelde. Hij stond vooraan toen Oegstgeest door annexatie plannen werd bedreigt. Zoals bekend heeft oud-wethouder Steenmetser een militaire carrière ach ter de rug, uit welke periode z'n grote liefde voor het paard stamt. Als gene raal bulten dienst kwam een einde aan die periode en toen hij in september 1959 werd geïnstalleerd als lid van de gemeen teraad. als afgevaardigde van de KVP, volgde in diezelfde zitting z'n benoeming tot wethouder. Vóór z'n benoeming tot raadslid en wethouder was hy voorzitter van het R.K. Thuisfront en vice-voor- zitter van de Vereniging van Artillerie officieren. van welke vereniging hij in 1948 mede-oprichter was. Deze functie heeft hij later wegens drukke werkzaam heden als wethouder neergelegd, even als enkele andere functies. Voorts was hy nog voorztter van de Ver. Veilig Verkeer afd. Oegstgeest en lid van de R.K. Filmkeuring. In hem is iemand heengegaan die zich met inzet van «yn gehele persooniykheid gewijd heeft aan de belangen ran Oegst- ADVERTENTIE Mevrouw Van Zanten sinds een maand zonder blindedarm „Dat was me 'n consternatie, toen ik zo plotseling naar het ziekenhuis moest. Gelukkig had mijn man al een tijdje ge leden een aanvullende ziektekostenverzekering gesloten bij „Het Zilveren Kruis". Daardoor behoefde hij noch ik ons zorgen te maken hoe de kosten van de klasse-verpleging moesten worden betaald. Ik had het gelukkig goed met mijn kamergenoten getroffen, zodat de dagen, ook doordat ik extra bezoekuren had, omvlogen. Daar betaal ik graag elke maand de verzekeringspremie voor. Want hoeveel is dat nou helemaal, vergeleken bij de be dragen die je anders moet betalen?" Wat Mevrouw Van Zanten overkwam kan ook in üw gezin gebeuren. Vraag vrijblijvend eens inlichtingen over de ver zekeringsmogelijkheden bij „Het Zilveren Kruis". HET IZILVERENI KRUIS betaalt het ziekenhuis Het Zilveren Kruis heeft vestigingen te Alphen a/d Rijn, Delft, Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Haarlem, Maassluis, Mijdrecht, Vlaardingen, Woerden, Zaandam, Zeist en Zwijndrecht. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij de afdelingen: „Alphen en Omstreken", Raadhuisstraat 102 te Alphen a/d Rijn, tel. 01720-5541, of de Centrale Afdeling Noordeinde 17 te Leiden, teL 01710-42441. AFWISSELEND PROGRAMMA LEIDSE BIOSCOPEN Het is er allemaal deze week, de oorlogsfilm, het liefdesverhaal, de knokfllm, de detective en de satire op de U.S.A. We kunnen weer lachen of hullen met de al dan niet trieste belevenissen van de hoofdrolspelers. Deze week is voor iedereen. Boven de veertien of achttien dan. FASCINERENDE REPRICE TRLANON: De kanonnen van Navarone De kanonnen van Navarone bulde ren deze week opnieuw over Leiden en zullen dat, getuige de belangstelling van gisteravond ook ditmaal weer met succes doen. Verantwoordeiyk hier voor zyn sterren als Gregory Peck. James Darren, David Niven en Anthony Quinn om er maar enkelen te noemen. Zy spelen de fascinerende rollen ln deze emotionele film. die zich afspeelt in de tweede wereldoorlog. Zes mannen, onder aanvoering van majoor Franklin krygen de zware en onmensciykc op dracht om de kanonnen van Navarone, die opgesteld staan op een der Griekse eilanden, te vernietigen, waardoor do daar gelegerde 2000 Engelse militairen ontzet kunnen worden. Om nu dit eiland, dat bezet wordt door de Duitsers, te bereiken wacht het dappere zestal, dat zich eerder ln de oorlog op Kreta heeft onderschelden, een barre tocht. De moeiiykheden en tegenslagen die zy op deze reis te overwinnen krygen (allereerst raken zy met hun primitief vis- sersvaartuigje verzeild in een verschrikkeiyke storm, wnarna zy hun laatsto krachten moeten aanspreken om een steile rots te beklimmen, die voor de majoor noodlottig wordt) zyn door de acteurs goed uitgebeeld, waardoor de kyker een byzonder boeiend geheel voorgeschoteld krygt, dat grotendeels op werkelijkheid berust. Keuring 14 jaar. STUDIO: Made in U.S.A. Jean-Luc Godard Is in het filmen een meester, dat is voortdurend te zien, maar hy is steeds moeiiyker te volgen. „Made in U.S.A.", welke in Studio draalt, zou je kunnen zien als een wegwyzer welke kant het „nieuwe" filmen opgaat. De beelden zyn opgenomen met een groot gevoel voor schoonheid, door aandacht voor kleur en vorm. Maar zy zyn ook indringend door hun geladenheid, door de overtuiging die er achter schuilt. Er is een dialoog, een verhaal, maar ln dit beeldenspel iy- ken zy nauweiyks meer een functie te hebben. Wie do film van Godard ziet, vermoedt met een meesterwerk te maken te hebben, maar het vnlt niet te bewijzen door een analyse, ook niet door hem te willen begrypen; men kan hoogstens moeite doen zyn taal te proberen te verstaan. Aan het slot valt iets te begrijpen van een gesprek. Godards positie politiek gezien is bekend. Aan het eind van de film laat hy zeggen: Links en rechts zyn ge lijk, zy veranderen niet. Rechts door stommiteit en links door sentimenta liteit. Anna Karina speelt de hoofdrol in deze opmerkeiyke film, die als uitgangspunt kan dienen voor vele discussies over oorlog, fascisme, ge weld en over filmen. Toegang 18 jaar. NIET ALTIJD BOEIEND CAMERA: La Collectionneuse Een meisje, dat een driftige verzamelwoede voor mannen aan de dag legt, belandt op een Frans buiten, waar zij da gaat is van een schilder en een antiquair. De antiquair, die het spel van het kind vry goed door heeft, weigert zich echter prys te geven, terwijl de schilder al vrij gauw over zijn aanvankeiyke bezwaren heen stapt. Onder het drietal ont staan in de loop van het wat traag verlopende verhaal, waarin enorm veel gesproken wordt, de nodige spanningen, die ultelndeiyk resulteren in een zekere bereidheid van de antiquair. Tydlg realiseert hij zich echter pyniyk zyn een zaamheidsprobleem, dat hem in de armen van de verzamelaarster dreigde te werpen en hij besluit zich by zyn vriendin in Engeland, de ware te voegen. De morele vertelling van Eric Rohmer over het amorele meisje, die ons niet altyd kon boeien, is toelaatbaar voor personen boven 18 Jaar. In het nachtprogramma (vrijdag en zaterdag 23.30 uur) wordt Marcel Camus' meesterwerk „Orfeu Negro" vertoond, een film met Marpessa Dawn en Breno Mello in de hoofdrollen. Op het programma van Camera staat deze week tenslotte ook „De Pandjesbaas". Deze film wordt volgende week woensdag avond vertoond. LANGDRADIG LIDO: Malgret op l'igalle Glno Cervi is weer eens als Malgrct te zien, ditmaal in Lido. Een stripteasedanseres wordt vermoord nadat ze een bekentenis had afgelegd die terzyde was gelegd omdat de behandelende In- spekteur meende dat ze doordat ze dronken was niet voor hnar woor den kon instaan. Maigret onderbreekt zyn vakantie en gaat zich met het geval bemoeien. In kleedkamers en bars is hy bezig met talloze verhoren, echter zonder resultaat. Een „digger" die gesnapt Is wordt als lokaas los gelaten. Later raakt de politie hem kwyt. Het nadeel van de film Is zyn langdradigheid en daardoor kan hy niet volledig boelen. Verder is er te weinig afwisseling tussen de verschillende scènes. Dat Maigret pyp rookt, weten we nu al. En ook dat degenen die hy op het spoor ia meestal een zware pyp gaan roken. Maar waarom kan dat niet met wat meer aktie dan die ene schietpartij van vijf minuten tegenover anderhalf uur ontwer pen van thesen? Dat kan nameiyk net zo goed uit een bock worden gele zen. Keuring 18 jaar. JAMMER. Ll'XORVerboden bezit De meeste mensen die naar deze film gaan, zullen er veel van verwachten. Natalie Wood Is de grote trekpleister, die de film met haar knappe uiterlijk geheel tot de hare moet maken. Sommigen zien ook in de titel een belofte verscholen. Dat klinkt goed, Verboden bezit. Je proeft het op je tong. Vooral de laatste groep bioscoopbezoekers komt bedrogen uit. ,Net goed", zal men zeggen. Maar als het dan geen zogenaamde „sexfllm" is, vat is het dan wél Gewoon een verhaaltje rond Natalie Wood. Zy is de grots ster, waar alles om draait, waar alles te véél om draalt. ZIJ Is de, door Iedere aanbeden schoonheid, die van niemand echt houdt, behalve dan van zich zelf. Totdatnatuuriyk, de „ware Jacob" arriveert. Als ze dan op het eind nog ln moeilijkheden komt, omdat hij haar verkeerd begrijpt Is de meest voor de hand liggende oplossing, de dood. Niet hard hoor, met veel bloed en zo, nes het wordt, lungs de neus weg. even door haar zusjes verteld. Ze sterft'aan longontsteking en daar is de kous mee af. De bekende toneelschrijver Ten- :e Williams, heeft volgens ons nooit kunnen vermoeden, dat zyn éénacter nog zó'n film zou worden. Jammer ook voor Natalie; ccn rol als Maria In ds West Side Story ia voor haar beter geschikt, dan „sojcbommetje spelen". Keu ring 18 Jaar. BLOEDBAD KEX: Het commando der wrake. Weer eens ontsnapt er een groepjs krygsgevangenen, ditmaal onder leiding van majoor Bentley. Zij onder scheppen een detachement en nemen de verpleegster daarvan als gyzelaar- ster mee, enz., enz. Er komt uiteraard weer jaloezie, waaruit moord volgt. En doodslag. De kleur rood tekent het doek dan ook vaak maar of het altyd welkom is of zelfs sfeerbepalend is zeer de vraag. Spanning is nu eenmaal niet afhankelijk van onder yaeiyke kreten stervende aangescho- tenen. Keuring 14 jaar. m

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3