DE SICILIANENLEVEN NAAST DE DOOD Nieuwe aardschokken wekten razende paniek Aardbevingen spaarden ook graven niet Op top werkende vulkaan De vraag die niet gesteld werd Don Alfredowat gaat u nu doen? Kard. Ottaviani prijst eeuwige jeugd van Kerk in Nederland Scholen dicht als Margriet baby krijgt NSDAG 17 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT Van onze man op Sicilië Piet Snoeren PALERMO De 500.000 inwoners van Palermo zijn in een staat van paniek geraakt, die aan razernij grenst, nadat zij gisteravond om kwart voor zes een aardschok de stad op zijn fundamenten deed dansen. Het personeel van het hotel Des Palmes, waar ik logeer, legt nu op staande voet het werk neer, zodat de ruim 350 gast enhet zonder eten of andere elementaire vormen van bedie ning moesten doen. Ook alle employés van de telefoon- en tele graafdienst deserteerde haastig en afdoende, zodat ik maar moet zien, hoe ik dit verslag snel en in ongeschonden toestand naast uw theekopje krijg. De zaak zou komisch zijn, als zij niet de rouw- zwarte achtergrond had van de honderden doden, die maandag op 150 km afstand van hier aan een soortgelijk natuurgeweld ten prooi zijn gevallen. Dit is ook de paniek der dodelijke ernst. Op zich was de schok wel hevig en (met 13 seconden) ongewoon langdurig, maar de schade bleef tot het minimum van glasscherven beperkt. De gasten van het hotel hadden, toen de kroonluchters enige decimeters gingen slingeren en de vergulde pendules de St.-Vitusdans kregen op het mar mer van de schoorsteenmantels, ook niet het gevoel van levensgevaar. Zij hadden daarin on gelijk, zoals de ramp van maandag en zoals talloze gelijksoortige kwaadaardige erupties van de natuur in het verleden op Sicilië hebben bewezen. En de Sicilianen hadden gelijk, toen zij zich bij het eerste golven van de vloer om werk noch wet bekommerden, maar hem smeerden. Wie i Vorig jaar kreeg ik zwemverbod, dat was het teken (Van onze correspondent) ROME. Het is wel merkwaardig, dat het officiële afscheid van kardinaal Ottaviani als pro-prefect van de congre- de geloofsleer (ex-H. Officie) >estond in een groots opgezet televisie met vier vertegenwoordigers de Nederlandse N.T.S.En het was, cerleden donderdag, tevens de eerste maal in de geschiedenis, dat het oude, itijfdeftige Palazzo del Sant' Officio met ndrukwekkend vertoon werd „bezet" loor een klein leger Italiaanse t.v.- technici, die een ontelbaar aantal kabels, schijnwerpers, microfoons, luidsprekers, video's enz. opstelden in maar liefst het hciligste-der-hcilige van het eens zo ge vreesde paleis: de zaal waar regelmatig de consultoren onder voorzitterschap van oude kardinaal Alfredo Ottaviani bijeenkwamen. Nu zat hij daar alleen; voor de laatste naai in de voorzitterszetel alle andere purperen zetels verlaten. En onze land- ;enoot, de theoloog prof. dr. J. Visser '.s.s.R., was als enige aanwezig om de vrijwel blinde kardinaal over de stapels jcabels te helpen en hem nauwkeurig te vertellen waar de microfoon stond en (Waar de luidspreker, die hem de in het Nederlands gestelde vragen in het Ita- iaans zou overbrengen. Zelf had ik het voorrecht als tolk te mogen fungeren. Maar wat de kardinaal niet zag en nisschien niet eens vermoedde, was dat >ngeveer het hele H. Officie prelaten, consultoren, monsignori en paters itond samengedrongen achter de andere oegangsdeur om ademloos en muisstil le luisteren naar de antwoorden van de oude „Don Alfredo". Gisteravond is de zojuist afgetreden en nu ambteloos geworden kardinaal Otta viani gedurende vijftig minuten in de Nederlandse huiskamers aanwezig ge weest en hebben zijn antwoorden, op merkingen, uiteenzettingen en bespiege lingen misschien hier en daar kritiek opgeroepen zij het verzacht, nu hij immers toch van het toneel is verdwe nen maar zeker ook een vreemd soort •ympathie gewekt om zijn eerlijkheid, tijn overtuiging en vooral zijn eigen ezen, dat bij elke persoonlijke ontmoe ting en nu ook voor de camera zo volkomen anders blijkt te zijn dan dat de in de publieke opinie bestaande .verschrikkelijke Ottaviani". de overigens korte en ietwat over rompelende voorbereidingen tot dit t.v.- Intervlew (dat in feite iets van een debat heeft gekregen), had de kardinaal ochtends opgemerkt: „Ik hoop twee dingendat ze me zullen vragen wat k nou ga doen, nu ik geen functie heb èn dat ze me de kans willen geven een afscheidswoord te zeggen tot de catholieken van Nederland De eerste vraag werd niet gesteld. En oen hem inderdaad aan het einde de tweede vraag wel werd gesteld, door de opwinding op slag zijn voorge- levisieschermen te zien. De wellicht tot misverstand had- de katechismus is het goed man, die op 77-jarige leeftijd den kunnen leiden. Overigens geweest, dat de redactie ook afscheid neemt als pro-pre- heeft kardinaal Alfrink ooit verbeterd is met behulp van meegedeeld zelf een aantal het centrale katholieke gezag. HILVERSUM. Kardinaal fect van de congregatie Ottaviani is getroffen door de de geloofsleer, ontving de veranderingen te willen brengen Nederlandse Kerk verdienstelijk werk universaliteit van de christe lijke gemeenschap en om de grootmoedigheid, waarmee in Nederland altijd goede wer ken worden gedaan. Wel ver keert de Nederlandse Kerk op grond van haar jeugd vertaling om te vermijdén, dat de zaak niet in volkomen de geboorteregeling wil- verband met de de kardinaal geen uit- Amerika spraak doen, nu de Paus zich een beslissing heeft voorbe houden. Als zijn eigen taviani had deze toestemming eenstemming met de centrale ning gaf de kardinaal, dat voor Nederland gereserveerd, instantie, de congregatie van omdat men in Nederland wel- het concilie, zou gebeuren, licht de indruk heeft, dat hij Er zijn besprekingen geweest houding buiten beschouwing met ons land in de contra' de Neder- Milaan. Het eén kooktoestand, maar de landse Katechismus zei kar- zaak, die weerklank zou heb- lingen met vraagstukken omtrent hande geest die daaraan ten grond slag ligt, is volkomen katho liek. Kardinaal Ottaviani i dinaal Ottaviani, dat het Ne- ben in de hele wereld dubbel effect zoals bijvoor- 1 zieke nood- op zich niet aantal correcties en vervol- laten werd aan de Nederland- gewilde sterilisatie. Het gaat voertuig had. al was het bakfiets, laadde vrouw, kin deren, huisdieren, en het nodige lijfgoed spoedde zich naar de heuvels rondom Palermeo, waar het gevaar, om doodgestenigd of levend bedolven te worden (een weinig benijdenswaardige keus) tenminste is te overzien. Wie geen voertuig had zocht de open plek-| ken in de stad zelf op parken, plei- markten en ging er in een sit- downstaking, die het eigen lijfsbehoud tot inzet had. Alle huizen van Palermo keken met zwarte vensters terug naar de zwarte nacht. De parken en pleinen daaren tegen baadden in het schrille licht van duizenden kampvuren, waaraan zich warmde en waarop men zijn potje kookte. Denkend aan de felle kou die op de beat van de wind aani de arm van de schemering was binnen gehost, had men zich fantastisch aangekleed; Jeroen Bosch zou niet grilliger hebben kunnen verzinnen. De schaduwen die de dansende vlammen van de kampvuren wierpen onder palmen en een bol-1 ronde, subtropische maan waren zo mogelijk nog meer grotesk. Een kin dercarnaval, een boerenbruiloft De ten hemel schreeuwende gevolgen van de natuurramp had ik enkele uren eerder in zijn meest afschrikwekkende vorm gezien.... In Salapolutra, bet Ingesneeuwde dorp hoog in de heuvels, pas gistermiddag kon con stateren dat het voor honderd procent aardbodem is weggewist. Want toen eerste ruime een lentegril I het Sicillaansc klimaat de ijzige barrières op, die het tot dan toe gierig hielden omklemd. Wij waren de eerste burgers die er weer binnenkwamen, i De honden waren er gek, de varkens de kippen evenzo. Ze hadden m blik die bijna menselijk was van smartelijkheid. Een affiche op een boom verkondigde, hoe pastoor Bacchi zijn 25-jarig priesterfeest met zijn kudde herderlijk wilde herdenken. Een briefje op een deur, die zo maar ergens midden in de straat lag, vermeldde dat dr. Marcelli in het vervolg spreekuur houden van acht tot half tien. Op 13 moet iemand last hebben gehad van zijn keel, want tussen 't puin buisje formitrol. hiërarchie. Juist met het hierbij teren op de Nederlandse te- Het betrof hier punten, die oog op de wereldfunctie Verboden Intussen vertelde hij ons het antwoord op de ene, niet uit de bus gekomen vraag. En we proberen dit hier zo ge trouw mogelijk weer te geven: „Ma no, ma no, ik ben erg gelukkig nu. Dacht u werkelijk, dat ik het zuur vond om deze functie uit handen te geven? Haha, ik ben nu 77 en ik ben blind. Ik zal u wat zeggen: van de zomer in Rapallo. waar ik elk jaar een tijd naar toe ga, hebben ze mij voor de eerste maal verboden in zee te gaan. Ja, die goede zusters daar: verboden. Weet u, dat ik gemakkelijk een vol half uur achtereen zwem? En nou mocht ik het niet meer. En toen heb ik bij mezelf gedacht: dat is het tekenIk heb, toen ik de H. Vader voor het eerst weer zag ja, dat was na zijn operatie meteen mijn ontslag aangeboden. Hij vroeg me toen te willen wachten tot de curiehervorming zijn beslag kreeg dat had op 1 januari moeten gebeuren, nu wordt het de eerste maartnee, ik ben gelukkig en voel me bevrijd". Hier gebruikt de kardinaal een karak teristieke uitdrukking, waarover wij moeten lachen. En hij meteen, levendig en bijna aggressief: „Niks daarvan, u bent ernaast. Ik spreek geen „roma- nesco", dat doen de RomeinenIk komt uit Trastevere en ik spreek dus „trasteverino" en ik ben er trots op, ma scherziamo? En iedereen vraagt nu wat ik nou ga doen. Iedereen wil weten wat de oude Don Alfredo nou allemaal van plan is.... Domme vraagZeer domme vraag. Of dehken se soms dat ik een soort memoires ga schrijven? Ha, over het H. Officie zeker? (lacht harte lijk) Nee, ik heb genoeg geschreven lijk werk. Nu is het basta. Ik heb mijn jongens en die komen nu eindelijk aan hun trekken „Zijn jongens" zijn de rumoerige, opgewonden lawaaimakers van het door Ottaviani gestichte Oratorio di S. Pietro, gelegen vlak naast het H. Officie. Dat moet zowat een halve eeuw geleden zijn, tezamen met zijn grootste vriend, de latere kardinaal Borgongini Duca, die de eerste nuntius was in Italië na de Lateraanse verdragen (hij overleed in 1954). Alles wat Ottaviani in zijn leven ver diende vanaf de dag van zijn priester wijding. heeft hij besteed aan „zijn jon gens". En in dat instituut bleef hij tot vandaag toe „Don Alfredo", purper of geen purper. Toen hij in 1953 kardinaal werd, heeft nomen antwoord vergeten en improvt- in mijn leven, sttsmawl Watersnood in Zuid-Duitsland HAMBURG (DPA) Overstroming hebben gisteren in Zuid-Duitsland reus achtige schade aangericht. In de Ne derbeierse Donaustad Vilshofen konder vele mensen slechts door een overhaas te vlucht uit hun woningen' hun leven Ook een deel van Passau werd over stroomd, nadat de Donau door een ca. 20 km lange ijsbarrière buiten zijn oe vers was getreden. In minder dan een uur stonden het Stadhuisplein en de om liggende straten onder water. Talrijke auto's werden er door het drijfijs zwaar beschadigd. Pas in de loop van 0e avond konden de angstige inwoners van de twee ste den herademen, toen het water geleide lijk begon te zakken. De schade is nog niet te overzien. hij een complete modeshow gegeven voor die jongens: alle gewaden, die toen nog bij de waardigheid behoorden trok hij stuk voor stuk aan. Het was een geweldig feest en met moeite wist zijn secretaris de enorme, symbolische kardi naalshoed van de ondergang te redden. Toen Pius XII gestorven was, bracht Don Alfredo, als altijd, ook de laatste avond voor het begin van het conclaaf bij zijn jongens door. „Ik was die avond niet bepaald in de stemming. Een con claaf is een verschrikkelijk ernstige zaakEn ik had erg veel gehouden van papa Pacelli hem mijn hele leven gekendTja, Romeinen onder elkaar. Va bene. Maar het gekke was, dat ook de jongens zo stil waren. En opeens kreeg ik u moet het me maar ver geven het idiote idee, tja, idioot was het. En ik zei dus: „Jongens, jullie denken toch niet, dat ze de oude, bijna blinde Don Alfredo zullenMaar nee, zeiden ze, nee, dat was het niet. Maar wat dan, jongens, wat is er dan? En toen kwam het. Die onnozele halzen wilden juist wel dat hun Don Alfredo j Paus werd, maar ze waren zo bang, dat ze me dan niet langer Don Alfredo zouden mogen noemen. Nou, en toen heb ik toch even een grote mond opge- I zei. Als ik Paus word, dan zullen jullie perbacco op je blote knieën heilige vader tegen me zeggen, hebben jullie dat goed begrepen? Ja, het was als een atoombom. Maar toen zei Ik er maar meteen bij, dat als ze op audiëntie kwamen, dat lk dan alle monsignori kamerheren d'r uit zou sturen en ze dan heel zachtjes toch Don Alfredo mochten zeggenJa, en zo hebben we die avond toch nog opeens veel plezier gehad". En hiermee is die ene vraag, waarop hij hoopte en die niet kwam, dan toch Wonder Verder een stuk wit gepleisterde uur, rechtop in het puin, precies in het midden een afbeelding van de H. Familie achter ongeschonden glas. Daar zullen de Italianen wel weer een won- Door de aardbeving getroffen Sicilianen wachten In doffe berusting op vervoer uit hun totaal verwoest dorp. redactie) DEN HAAG De scholleren zullen een dag vrijaf krijgen als er omstreeks eind upril een prinsekind zal worden geboren op palels 't Loo. De regering heeft In deze zin een beslissing geno men, maar nog niet bepauld, hoe dit besluit verder zal worden uitgewerkt. ichten ia rel. dal ling Dit houdt in. aea Margriet luloog aal aijn prins Willem-Air: die bij de dertje achter zoeken. Even verderop precies zo'n stuk muur, maar nu hangt in het midden, keurig op een hangertje aan een spijker, een negligé van zwarte kant. De inhoud van de dorpsbibliotheek ligt over honderden meters verspreid. Om de andere stap kun je zien dat de inwoners van Sa lapolutra gehouden hebben van boeken met grote, ouderwetse letters, en veel heftig gekleurd plaatwerk. Zo kwam het dorp. opgebouwd uit kleinigheden tussen het puin, weer tot leven. Als een legpuzzel. Maar het was waanzin, want Salapolutra bestaat niet meer. Het is weggevaagd. Sommige van zijn bewoners zijn er nog, sommige niet meer. Van sommigen weet men het niet en men gaat ze niet zoeken onder het puin. Het puin moet zo snel mogelijk wor den plat gewalst met alles wat er onder ligt om de kans op het uitbre ken van een besmettelijke ziekte In het uitgestrekte. moeilijk controleerbare rampgebied, te voorkomen. Het oude vrouwtje, dat Ik ontdekte, liggend op een grafzerk, was meer toeval dan Iets anders. Een stil en koel kerkhof, dal van Salapolutra, een plaats om tot rust te komen. BIJ nader inzien bleek de aardbeving echter zelfs de doden niet hun rust te hebben gegund. De graven (hele huisjes zijn dat, op Sicilië) waren opengewrikt. De inhoud was genadeloos blootgelegd. En toen op eens dat vrouwtje. Slachtoffer van de ramp, gevonden en waarschijnlijk naar de dodenakker gebracht met meer te genzin dan piëteit, want er is werk ge noeg aan de winkel in Salapolutra. Laat de doden hun doden begraven. Zo als re daar. nogal liefdeloos toegedekt met wat oude kleren, op de zerk lag. was ze eigenlijk ai een overbodig iets, op de grens der vergetelheid. het open veld moet vindon. Inzerdaad, ze zitten hier op de top van een werken de vulkaan. Hulp DEN HAAG (ANP) Het Neder landse Rode Kruis verzendt voor de slachtoffers van de aardbevingxramp op Sicilië per vliegtuig zo spoedig mogelijk duizend dekens en 1900 kartons kinder en babyvoeding. Tevens stelt het zijn speciale rampengironummer 777 open voor het storten van bijdragen. In samenwerking met Charitas Inter national te Rome, heeft de stichting Mensen in Nood te 's-Hertogenbosch haar rampenrekening 1111222 (viermaal één, driemaal twee) opengesteld voor hulpverlening aan slachtoffers van de aardbevingsramp op Sicilië. Ingestorte brug op Curasao met spoed herbouwd Vindt de geboorte in de loop van de middag of 's nachts plaats, dan hebben de scholieren de volgende dag vrij. Ge boorte in het weekeinde zal geen vrijaf betekenen. Een regeling voor het vrijaf van de ambtenaren is nog niet getroffenen de Stichting van de Arbeid heeft nog niet gesproken over een advies aan het be drijfsleven. Wel is besloten tot officieel vlagvertoon bij de geboorte van een prinsesje of prinsje, die tenzij medi sche indicatie alsnog iets anders zou vorderen vrijwel zeker op 't Loo zal Paniek Terugrijdend naar Palermo, naar de razende paniek, die daar zou uitbreken, maar waar niemand nog weet van had, heb ik op de wegwijzers gelet. Wijzers, die hun plicht blijven doen met betrek king tot dorpen die niet meer bestaan of waar de herinnering aan het gebeur de een menswaardig bestaan nooit meer mogelijk zal maken. Dat is het ten he mel schreeuwende gevolg van een na tuurramp in werking. Dat is de reden, n men de koks en de telefonis- alle andere 800.000 Inwoners van t redactie.) DEN HAAG De bij Willemstad op Curacao ingestorte brug-in-aunbouw moet zo snel mogelijk weer worden op gebouwd. zo meent de Nederlandse re gering. Het is inmiddels wel vast komen te staan, dat de instorting van de brug geen gevolg is geweest van een tevoren gemaakte (Nederlandse) constructiefout. Bij de eigenlijks bouw zijn echter de verankeringsstaven van hoogwaardig staal onder water tn kwaliteit aangetast door zogenaamde wateretofbrosheid. Het gebruikte staal had ook niet gelast mo gen worden, want dat heeft do kracht eruit gehaald. Aldus de uitleg, die vice-premier Bak ker gisteren in de Eerste Kamer naar aanleiding van vragen over dezo mate rie gegeven heeft. Verschillende senato ren vonden dat het gebeurde de reputa tie van Nederland In het buitenland op het gebied van bruggenbouw had ge schaad. Daarom drong men erop san do brug zo snel mogelijk en goed weer op Dra. Bakker verzekerde dat

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9