loenemende conilicten rond beslissingen van mr. Beernink Elke bedrijfstak Minister Beernink wil niet als zondebok de woestijn in Lottospelers in land kregen ons hun prijzen niet AFGEWEZENE TRACHT MEISJE TE DODEN TEGENSTELLINGEN OVER VERKIEZINGEN, BENOEMINGEN, AMBTENARENSALARISSEN Politie kreeg met eia;en looneisen rp ei. i i zestig tips 6 KAMER KRIJGT GEDEGEN NOTA Reactie in Kamer verwacht over moord en sieraden Henk Hoekstra CPN-voorzitter in oude stijl Wurgpoging met IVOROL schouderbandjes van onderjurk WOENSDAG 17 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA T Na publikaties over arrestant Van Z. (Van onze parlementaire redactie) OEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) voelt tr kennelijk niet voor door de ambtenarenbonden als zonde bok de woe«tUn te worden ingestuurd. HU en staatssecretaris Van Veen hebben de Tweede Kamer een nota gestuurd over bet georganiseerd overleg inzake de rechtspositie en de talarissen van de ambtenaren. In de toelichting op de nota liet de minister uitkomen, dat over de door de ambtenaren bonden gewraakte maatregelen nog geen beslissing was genomen, alleen „voornemens". Eerst zal de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer worden afgewacht, alvorens definitieve beslissingen worden genomen. Verder legde de minister er de ndruk op, dat het hier gaat om kabinets beleid. Op recente reacties van de ambtenarenbonden wilde de minister niet ingaan. Hij had „wel begrip voor emotionele uitlatingen van de bonden over het kabinetsbeleid". De minister en de staatssecretaris zetten in de nota aan de Tweede Kamer uitvoerig uiteen, wat de regering met de salarissen en de rechtspositie van de ambtenaren van plan is. Een en ander was al in december bekend gemaakt in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren- De laatste weken zijn de ambtenarenbonden tegen de voor genomen beslissingen van de regering van leer getrokken. Zij vinden een salarisvoorschot van 2 percent per 1 januari - met een nabetaling tegen het einde van het jaar te laag. Verder menen zij, dat de ambtenaren in hun verworven rechten worden aangetast, o.a. door een geleidelijke gelijk trekking van de kindertoelagen met de kinderbijslagen van werknemers in het particuliere bedrijf. Ook vinden de ambtenarenbonden, dat er slecht overleg is gevoerd. 1 Staatssecretaris Van Veen stelde daar in een toelichting op de nota aan de Tweede Kamer tegenover, dat de „fundamen tele rechtspositie van het overheidspersoneel wordt gehand haafd" Bekken is, aldus de staatssecretaris of enkele historisch /egneide regelingen aanpassing behoefden. Dit om de he iligingen van de overheid over een zo breed~mogelUk vlak te smeren. Besloten werd tot het treffen van enkele beperkende maatregelen: wijziging van de kindertoelage- rtgeling. wijziging van de reiskostenvergoeding voor de dagelijkse reizen tussen woon- en standplaats en beperking de premiespaarregeling tot en met de rang van hoofd commies. Over deze beperkende maatregelen wilden de ambtenaren- delegaties niet discussiëren en ook geen advies uitbrengen, wat de regering ten zeerste betreurt. De beperkende maat- egelen hebben op jaarbasis voor de rijksbegroting een voor deel van een kleine 12 miljoen gulden. Maar in feite zal het effect voor dit jaar minder zijn, omdat de wijzigingen niet maart in werking kunnen treden. Eerst wil de regering de behandeling van deze zaak in de Tweede Kamer afwachten. de salarisverhogingen van het overheidspersoneel wordt het zogenaamde trendbeleid gevolgd: de ambtenaren krijgen het gemiddelde percentage loonsverhogingen uit het parti culiere bedrijfsleven. Per 1 januari wordt een voorschot hier op gegeven, aan het einde van het jaar volgt een narekening. Eventueel zal in het midden van het jaar een tweede voor schot worden gegeven. In het georganiseerde overleg is in discussie geweest om mogelijke salarisverhogingen gedeel telijk in percenten en gedeeltelijk in centen uit te betalen. Maar de regering heeft aan het trendbeleid willen vast houden, omdat zij in het vrijere loonbeleid zeker geen kop loper wil zijn. De regering wilde voorkomen, dat zij met haar voornemens opwaartse druk op de lonen zou uitoefenen. Ook thans voelde de regering niets voor de wens van de ambte- narendelegaties om een jaarlijkse uitkering ineens ter com pensatie van winstdelingsregelingen enzovoorts in het par ticuliere bedrijf. De regering kan ook niet, aldus stelt zjj in haar nota, voor de laagst betaalde bijzondere maatregelen nemen. Wel. wil zij een „gebaar maken" ten opzichte van de laagst betaalden door een vloer in de vakanticuitkeringen te leggen. Daarom wordt de vakantieuitkering dit jaar op een minimum van f 540.- per jaar gesteld, voor volgend jaar op een minimum van 600.- Wat betreft de wens van de ambtenarenbonden tot ver betering van de vakanties, is de regering van oordeel, dat de vakantieregeling voor het overheidspersoneel niet ongunstig is en dus niet behoeft te worden verbeterd. Ten aanzien van de verkorting van de werktijd is de regering bereid in de komende maanden het overleg over een verkorting van 45 tot 43?i uur te hervatten, zodra meer bekend is over een werk tijdverkorting in het bedrijfsleven. Over de wijze waarop het overleg met de ambtenaren- organisaties is gevoerd zei staatssecretaris Van Veen: „Het overleg is in goede sfeer verlopen. Het klimaat was goed. Er was een zakelijke basis met heel weinig speelruimte". IN FRAUDE MET PIJPLIJN MOGELIJK 2 VERDACHTEN BREDA (ANP) Het onderzoek In de pijpleidingfraude in West-Brabant Is voltooid. De officier van justitie te Bre- r. J. Louet-Feisser, heeft besloten dat geen vervolging zal worden inge steld tegen de grondwerker' F. V. uit Wagenberg, die verdachte was In deze zaak. Ten aanzien van de beide andere verdachten, de uitvoerders F. de H. van het aannemingsbedrijf Algera uit Wol- vega en D. T. van het technisch bureau Tebodin uit Den Haag, heeft de officier kennisgeving van nadere vervol ging doen uitgaan. Wanneer zoals wordt verwacht de 'erdedigers van beide verdachten hier tegen bezwaar maken, zal de Bredase rechtbank in de raadkamer moeten be slissen of de verdachten voor de recht bank terecht zullen moeten 6taan of an verdere vervolging zal worden afgezien. De drie mannen werden aangehou den, nadat begin oktober ontdekt was dat in de pijpleiding voor naft van de Es- en Botlek naar de staatsmijnen in Geleen in West-Brabant over een af stand van 30 kilometer op zestien plaat sen gebreken waren vastgesteld. Na enkele weken werden zij weer lijgelaten. De beschuldiging van de officier van justitie is gebaseerd op ar tikel 331 van het wetboek van straf recht, dat aannemers en opzichters strafbaar stelt die bij bouwwerken be- driegelijke handelingen plegen waar door gevaar voor personen en goederen ontstaat. Dit oude wetsartikel blijkt moeilijk te hanteren te zijn voor modern technisch werk als een pijplei ding. Over de vraag of er gevaar is ge weest verschillen de technici nog steeds mening. Het bezwaar van de raads lieden van de verdachten was ei oog steeds dat hun cliënten geen op zichters waren in de zin van artikel 331. Voor de grondwerker V. is dit zonder meer het geval gebleken. Ten aanzien can de beide uitvoerders menen de raadslieden voorts, dat de omschrijving can de strafbare elementen in de dag vaarding niet juist is. De beslissing °ver deze juridische aspecten wil de officier van justitie nu overlaten aan •fe raadkamer van de rechtbank, wel- de zaak zonodig volgende week zal (Van onze corresjdent) MAASTRICHT —Maastricht blijkt 't centrum te zijn geweest van waaruit de 24-jarige H. M. uit Keulen geruime tijd Nederlandse deelnemers aan de West- duitse lotto heeft opgelicht. De man Is begin deze weck na een tip van de Ne derlandse politie in zijn woonplaats ge arresteerd. II ühad 'n gwstolen regi- streerapparaat bij zich. Deze is vorig jaar uit een Keulse „Annahmestelle" ontvreemd. Naar wij van een functionaris van de Nord-West-Lotto te Keulen vernemen is het heel goed mogelijk, dat deze appa ratuur naar Nederland of België werd gesmokkeld. Zoals de zaken nu staan ziet het er zelfs naar uit, dat de Duitse oplichter in Maastricht de formulieren heeft voorzien van „zijn" registratie nummer. Dat nummer is: 4903. Het is echter ook mogelijk, dat de man vanuit Keulen opereerde en dat hij van daar uit de formulieren naar Nederland stuurde, waar ze door tussenpersonen zijn gedistribueerd. De formulieren ver melden alleen het Keulse adres van de man. De Maastrichtse politie heeft de zaak in onderzoek. Zij kampt daarbij met de moeilijkheid, dat de Nederland- WKaaatl se deelnemers schromen zich bij haar aan te melden. Uitdrukkelijk wordt er 1 daarom op gewezen, dat meespelen in de Westduitse Lotto mag. Niet toege staan is het bevorderen ervan. Er zijn Maastrichtenaren, die welis waar in de Lottoprijzen vielen, maar die met de tussenpersoon moeilijkheden kregen bij het innen van het geld. An deren hebben hun geld nooit gekregen. In al deze gevallen droeg het formulier het gevreesde getal 4903, dat bij de of ficiële instanties in Keulen niet bekend was. Het ls welhaast zeker, dat ook bul ten Maastricht gedupeerde Lottospelers zijn. Zij worden verzocht zich bij de politie te melden. De Nederlandse politie kwam op het spoor van de oplichter, doordat In okto ber van het vorig jaar in Aalten de 49- jarige R. A. L. G. M. werd aangehou den, een Nederlander, die in Bocholt woont en in Den Haag kantoor hield voor inlevering van formulieren van de Lotto. Hij werd gearresteerd, verdacht van overtreding van de wet op de kans spelen door deelname aan de Lotto te bevorderen. Zijn aanhouding werd aan Interpol doorgegeven, wat de politie op het spoor bracht om het zaakje van de man in Keulen op te rollen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister mr. H. Beernink van Binnenlandse Zaken krijgt de laatste tijd steeds meer moeilijkheden te verwerken. De kans is zeer groot, dat hij binnenkort in de Tweede Kamer geplaatst wordt voor interpellaties over enkele scherpe tegenstellingen tussen hem en een aantal politici, o.m. over de ambtenarensalarissen. Binnen enkele maanden werd mr. Beernink geconfronteerd met de volgen de conflictsituaties: de kwestie van verkiezingen bij gemeentelijke herindelingen, onder meer in Groningen; de benoeming van burgemeesters in o.a. Maastricht, Den Helder en Vlissingen; nieuwe tegenstellingen dreigen bij de burgemeestersbenoeming in het Utrecht- Vinkeveen; het beleid rond de ambte narensalarissen. Dit had reeds tot gevolg dat de ARKA en de KABO heftig ge protesteerd hebben- De minister is thans teruggekomen op zijn oorspronkelijke afwijzende houding inzake nieuwe verkiezingen voor onder andere groot-Groningen. Hij laat, heeft hij de Tweede Kamer laten weten, deze kwestie opnieuw onderzoeken. Bij de burgemeestersbenoemingen kan men in sommige gevallen de tegenstel lingen met bijvoorbeeld de fractievoor zitters van de verschillende gemeente raden niet alleen op minister Beernink schuiven. Het kabinet heeft in enkele benoemingen als geheel de hand gehad en de benoeming voor Den Helder schijnt zelfs onder persoonlijke invloed van pre mier De Jong gestaan te hebben. Bij de gemeente Vinkeveen schijnt dit anders te zijn. Deze gemeente, die steeds door een K.V.P.'er bezet geweest is, verluidt door een C.H.U.'er bezet moeten worden. Het beleid in de ambtenarensalarissen wordt voor de minister van Binnenlandse Zaken de grootste krachtproef. De be zuinigingsmaatregelen z(jn In totaal het beleid van het kabinet. De ambtenaren zijn echter bijzonder gebelgd over de manier waarop dit beleid tot stand ge komen is en waarop het In het georga niseerde overleg behandeld is. In eerste instantie heeft staatssecretaris Van Veen hiermee te maken gehad, maar mr. Beernink blijft de verantwoordelijke mi- De christelijke en algemene ambtena renbonden zijn tot nu toe betrekkelijk rustig gebleven. Maar naar verluidt be reidt de Partij van de Arbeid een scher debat voor. Deze fractie kan bij voorbaat rekenen op de steun van ver schillende K.V.P.-Kamerleden in deze Grootmoeder (80) vermoord om dertig gulden PARIJS (AFP) De 29-jarige Claude Delattre, werkzaam bij een Parijse be grafenisonderneming, heeft zijn 80-jari- ge grootmoeder doodgeknuppeld omwille van een bedrag van dertig gulden. (De moordenaar heeft in de Algerijnse oor log een hoofdwond opgelopen). Hij bracht zijn grootmoeder een be zoek met het doel geld te lenen omdat zijn vrouw in verwachting was, maar de grootmoeder, van wie men dacht, dat zij er nogal warmpjes bijzat, had ook dc reputatie niet erg vrijgevig te zijn. „Ik werd dol van woede", zo heeft Claude Delattre bekend. „Ik schudde mijn grootmoeder door elkaar zodat zij van haar stoel op de keukenvloer viel. Ik raakte buiten mijzelf en greep een stuk brandhout waarmee ik baar afros te." (Van onze correspondent) UTRECHT Na het verschijnen van de avondbladen Is het Utrechtse politie bureau gisteren overstroomd met tele foontjes uit het gehele land van mensen, die meer schijnen te weten van de roof moordenaar Hans van Z., of van de sieraden die gisteren ln bijna alle bladen hebben afgebeeld gestaan. Binnen enkele uren waren er dertig adressen van tip gevers op het politiebureau. Dit aantal steeg na de uitzending van het t.v.- journaal tot vijftig. Vanmorgen vroeg het verschijnen van de ochtend bladen was dit aantal tot ruim zestig opgelopen. De tips komen uit alle delen van het land, de meeste uit Utrecht. Er zijn twee tips uit Amsterdam en één uit Rotter dam, maar er zijn ook telefoontjes bin nengekomen uit plaatsen als Zwolle, Coevoi'den en Zeist. Uit de plaatsen Eist en Olst zijn geen tips binnenge komen. Van Z. wordt, zoals bekend, nog steeds als mogelijke dader gezien van moorden, die vorig jaar in deze plaatsen zijn gepleegd. De politie heeft er nog geen idee van wat voor waarde de zestig tips kunnen hebben. Men heeft vier man vrijgemaakt, die zich de ko mende weken alleen met het uitpluizen van deze tips zullen bezighouden. De vriendin van Van Z., de Engelse Caroline Gigly (45) heeft gisternacht in overspannen toestand de politie te hulp geroepen. Zij sprong uit het raam van de kamer, die ze aan de Prof. Van Bem- melenlaan had gehuurd, op een ander halve meter lager gelegen erker en riep luidkeels om hulp. Volgens de kamer verhuurder riep ze luidkeels: „Help, police". Waarop hij naar boven rende om haar te helpen. De vrouw weigerde echter de deur van haar kamer open te Tegen de politie vertelde ze een heel ander verhaal. Volgens haar zou de hospes in haar kamer willen komen. Ze was bang geworden en deed de deur op slot en sprong in paniek uit het raam toen de man op de deur begon te bonzen. Op de politie maakte de vrouw geen overspannen indruk. Haar adres was door de politie om het onderzoek niet te belemmeren nooit bekendgemaakt, maar men heeft de Engelse nu niet meer nodig. Ze ls overgebracht naar het Dom- hotel, waar ze enkele kamers heeft be trokken. (Vervolg van de voorpagina) Meubel- en houtbedrijven: arbeids tijdverkorting met een kwartier per dag en een loonsverhoging van zes procent zijn de voornaamste verlangens van de werknemersbonden in de meubilerings houtbedrijven. Uitgangspunt is een contract voor een jaar, maar wanneer de werkgevers een langer contract (hoog stens voor drie jaar) mochten wensen, zijrvde bonden bereid daaraan medewer king te verlenen. Voorwaarden zijn evenwel afspraken over een openbreek- clausule en een verdere arbeidsverkor- ting. Thans bedraagt de arbeidstijd nog 45 uur. In 1970 willen de bonden een werkweek van 42.5 uur bereiken. Voedlngs- en genotmiddelenindustrie: de CAO's voor het bakkersbedrijf (ar beiders en winkelpersoneel) en het ban ketbakkersbedrijf, die nauw aan elkaar zijn verwant, lopen respectievelijk op 1 januari en 1 april af. De werknemers bonden in deze bedrijfstak plegen op het ogenblik nog intern overleg over de voorstellen, die zij ter tafel zullen bren gen. Bij deze CAO's zijn ongeveer 25.000 man betrokken. Schoonmaakbedrijf en witwasserlJen: in het schoonmaakbedrijf (13.000 men sen) zijn de onderhandelingen ook nog aan de gang, alhoewel de vorige CAO op 31 december 1967 afliep. De vakbon den zijn ten aanzien van hun eisen hier niet al te gul met Informaties, xf vast staat, dat zij een loonsverhoging zullen vragen die boven de 4,5 procent uitgaat, omdat er volgens hen sprake is van een loonachterstand ki deze bedrijfs tak. De vakbonden willen hun wensen nog niet openbaar maken, voordat de werk gevers ervan op de hoogte zijn. Dit geldt ook voor AKU (15.200 werknemers), Shell Pernis (4300) en Vredesteln (4600). Grafisch bedrijf: ln het grafisch bedrijf gaat het om een CAO-herzlening per 1 februari voor de 44.000 handarbeiders en de 4100 beambten. Het overleg ovei de nieuwe CAO is vorige week begonnen. De vakbonden hebben onderling afge sproken, dat zij hun voorstellen noch in hun bondsbladen noch aan de buiten wacht bekend zullen maken, voordat het overleg la afgesloten. Verplegend personeel: voor het verple gend personeel (35.000 werknemers) zijn de CAO's volledig gebaseerd op de rege lingen voor het overheidspersoneel. De vakbonden zullen binnenkort de nieuwe loon- en salaristabellen publiceren waar in de door minister Beernink per 1 Ja nuari toegestane verhoging van twee procent is verwerkt. De ongeveer 5.000 kraamverzorgsters die ons land telt, streven naarstig naar een collectieve arbeidsovereenkomst. Een eerste stap op de weg die daar naar moet leiden, is de totstandkoming van een concept arbeidsovereenkomst, die kleine variaties buiten beschouwing ge laten geldt voor dc kruisverenigingen In deze concept-arbeidsovereenkomst dl» looptijd voor onbepaalde tijd heeft, u o.m. het recht op een vijfdaags» werkweek neergelegd. Ook de 2800 wijkverpleegsters doen bet zonder CAO. Zij vallen onder een rijks regeling, die is geënt op rijksregeling tor de ziekenhuizen. Die voor de wljk- rpleegsters wordt voortdurend aange past aan de regeling voor de zieken huizen. De onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de ongeveer 1400 tand- technici moeten nog beginnen. Het over leg zal begin februari worden geopend. Vervoer: aan het eind van deze of w het begin van de volgende week zul len de besprekingen over een nieuwe CAO voor het grondpersoneel van de KLM (ongeveer 8200) worden afgerond. Ook het hoger personeel valt onder deze CAO, voorzover het salarissen tot circa f 30.000,— per jaar verdient. Horeca-bedrljf: de onderhandelingen over de CAO voor het Horeca-bedrijf (46.000 werknemers), die op 1 april af loopt, zijn nog niet begonnen. Wel heb ben de bonden inmiddels hun verlangen bij de werkgevers op tafel gelegd. Primair verlangen zij een 45-urige work week. Verkorting van de arbeidstijd ach ten de bonden noodzakelijk om het aan trekken van personeel in de toekomst te verzekeren. De bonden willen voorts een toeslag op het loon voor werken op zaterdag en zondag. Afschaffing van de drie loonklassen en vervangen door één, verhoging van vrouwenionen, wijziging van de bedrijfapeneioenpremie en -uit kering en verhoging van de lonen en garantie-inkomens met vijf procent. Levensversekerlngsbedrljfvoor d» werknemers in het levensverzekeringsbe drijf is nog geen CAO van kracht. De werknemersbonden vragen er al Jaren om en dat is ook dit Jaar weer gebeurd. Men kent hier wel een aalartsregellng. die tot stand komt ln overleg tussen werknemers en werkgevers. Het college van rijksbemiddelaars legt deze rege ling dan op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met de keuze van de 43-jarige Amsterdammer Henk Hoekstra tot voorzitter van het partijbestuur en van het dagelijks bestuur van de Com munistische Partij Nederland zal vol gens waarnemers de koers van de CPN nauwelijks veranderen. Henk Hoekstra is al jarenlang ook als partijsecretaris, dc trouwe volgeling van Paul de Groot geweest. HU stond naast zijn voorzitter 1 I tijdens de zuiveringen ln de voorbije I jaren, toen bekende communlztcn als f i Gortzak en Wagenaar weggezuiverd 1 werden en bleef hem ook trouw iu latere jaren, toen Paul de Groot bij tal van leden (waaronder de fractievoorzitter van dc CPN In de Tweede Kamer, Mar cus Bakker) kritiek te verduren had. Henk Hoekstra zal, naar verwacht wordt, dezelfde koers van Paul de Groot blijven volgen, ook al is de macht thans verlegd van de partijvoor zitter naar het partijbestuur. Maar Hoekstra is altijd nog voorzitter van dit bestuur en wat nog veel belang rijker is bij de CPN van het dage lijks bestuur. Een nieuwe partijsecreta ris als opvolger van Hoekstra is niet gekozen en dit duidt er zeer waarschijn lijk tegelijk op, dat de nieuwe voorzit ter met op de achtergrond nog steeds Paul de Groot, een zo groot mogelijke macht in de partij moet behouden. Het is de lijn van Paul de Groot meer koersend naar Rusland dan naar de volksrepubliek China, maar juist soe pel genoeg om zoveel mogelijk leden in zijn macht te houden die ervoor zorgde, dat bijvoorbeeld niet de 44-Jarl- ge Marcus Bakker, 't populaire Ka merlid, tot voorzitter gekozen is. Want Paul de Groot blijft ln de partij een grote macht houden, ondanks zijn offi cieel terugtreden hIk partijvoorzitter. Naar het uiterlijk is thans ook de CPN aangepast aan Nederlandse partij politieke normen: een partijbestuur, dat het voor het zeggen heeft, maar in dit geval met leden van een bestuur waar van zeer waarschijnlijk de meerderheid de oude koers zonder de gemaakte fouten wil blijven handhaven. Premier Maurer (Roemenië) naar Vaticaan ROME (KNP) Verwacht wordt, dat de Roemeense minister-president Ion G Maurer binnenkort een bezoek aan het Vaticaan zal brengen. Hij zul dan de derde regeringsleider uit Oost-Europa zijn, die de Paus bezoekt. In januari vo rig jaar bezocht de Russische president Podgorny de Paus, enkele dagen gele den de Joegoslaag Spil jak. irrespondent) (ADVERTENTIE) HET BEHOUD VAN UW TANDEN Onbetwist de beste tandpasta Van MAASTRICHT ging tot moord op een 20-jarig meisje, zijn ex- verloofde. werd gistermorgen dc kleine gedron gen mijnwerker G. B. uit Kerkrade door de ichtse rechtbank ten laste gelegd. De ver- een man met een ingedeukte neus, zoals ie vaker bij boksers ziet. ontkende niet dat hij gepoogd bad zijn vroegere verloofde An nie van het leven te beroven. Maar wel de opzei daartoe. Zijn verhaal was echter even verward als de tragische gebeurtenis, die zich in een bosje in de omgeving van Kerkrade op 2 augus tus van het afgelopen Jaar heeft afgespeeld. Met veel geduld en tact slaagde president er toch in de feiten uit de doeken te doen. Verdachte had in het begin van verleden Jam verkering aangeknoopt met de knappe Annie, Hij gaf het meisje geld om dat voor gezamenlijk ge bruik op een spaarbankboekje te zetten. Toen hij zonder werk raakte verbrak zij de verkering om met een andere jongeman liefdesbanden aan te Daarbij bleek tevens dat zij het gegeven geld niet had gespaard, maar voor kleren had uitge geven. Na dagenlang radeloos te hebben rondge lopen wachtte de gen van de 2de augustus zijn ex-verloofde op om haar te zeggen dat hij door vergif een einde aan zijn leven wilde maken. „Dan vergiftig je jezelf maar; het kan me niets schelen", had het meis je geantwoord en was naar haar werk, een ate lier in Gulpon gegaan. De afgewezen minnaar wilde toen rattekruit ko pen, maar slaagde hierin niet omdat de winkels nog dicht waren. Tegen negen uur haalde hij een kennis over om het meisje ln Gulpen op te bellen en haar te zeggen dat Jacques, haar nieu we vriend zich door vergif van het leven had be roofd. Zij moeet direct naar Kerkrade komen. Bet m*4*j« vrlfMfd» hri dauuma met een au to die bestuurd werd door de chauffeur van I bedrijf waar ze werkte. „Jaques ligt da ginds in het bosje, hij heeft zich vergiftigd, vader Is bij hem", zei de mijnwerker en om ehuuffcur weg te krijgen vroeg hij hem door rijden naar Kerkrade en de politie te wa Toen Annie in het bosje niemand vond schreeuw de ze. „Heb je me daarvoor van mijn werk ge haald" en ze begon hem te slaan. Op dat mo ment verloor verdachte alle zelfbeheersing. ,,Je hebt me nu lang genoeg bedonderd, ik maak je kapot en daarna mijzelf", zei hij en kneep haur de keel dicht. Hij liet pas los toen hij dacht dat ze dood was, maar daarin vergistte hij zich, hi t meisje kwam ai heel gauw bij en opende de ogen. Toen brak hij een schouderband van haur onderjurk en probeerde haar daarmee te wur gen, maar ook dit mislukte. Hij rukte daarop de tweede schouderband los, knoopte de beide uitein den aan elkaar en vervolgde zijn gruwelijk werk. Omdat hij zeker wilde weten dat zij dood was, haalde hij uit het tasje van het meisje een schaartje en stak haar daarmee tot driemaal toe in de hartstreek. Beide achouderbandjes knoopte hij daarna om zijn eigen haJs. Zelfmoord werd echter voorkomen omdat op dat moment de door de chauffeur gewaarschuwde politie arriveerde. Verdachte werd gearresteerd, het meisje genus wonder boven wonder van haar verwondingen. De psychiater achtte verdachte ln zeer sterke mute verminderd toerekeningsvatbaar en vond hem op het moment van zijn daad zelfs krankzinnig. De daad mocht hem niet worden aangerekend. De officier sloot zich volledig bij dit rapport aan ,,Deze man Is ziek", zei hij „en moei genezen worden. Hij is zijn hele leven uitgebuit en zelfs mishandeld. Als kind heeft zijn eigen moeder hem met een pook zijn neus in elkaur geslagen, hetgeen nu nog aan zijn gezicht te zien Is". Ook de verdediger wees op ongelukkige Jeugd. Wijzend naar een volkomen lege publieke tribu ne. zei hij: „Hoewel hij uit een Rezln van negen kinderen komt. toont niemand bij de be- hundellng van zijn zonk ook maar enige Interes se, Zoals nok niemand van zijn fnmllle hem In het huis van bewaring heeft opgezocht". Als bewijs hoeseer zelfs de behandelende psychia ters met verdachte meevoelen, onthulde hij nog, dal men van plan ls de geschonden neus van ver dachte plaattsch te behandelen, omdat In dez» verminking de oorzaak van sijn minderwaardig heidscomplex gezocht moot worden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7